Nagroda SARP dla pracowników Wydziału Architektury

Wydział Architektury informuje, że dwoje pracowników Katedry Urbanistyki i Projektowania Regionalnego – dr inż. arch. Monika Arczyńska i dr inż. arch. Łukasz Pancewicz wraz z zespołem A2P2 architecture&planning (oraz warszawską pracownią mamArchitekci) otrzymali nagrodę SARP za najlepsze realizacje ukończone w Polsce w 2024 r. W kategorii „Najlepsza przestrzeń publiczna” nagrodę otrzymał Plac Wolności w Łodzi.
Więcej informacji o nagrodzonej pracy oraz zdjęcia z realizacji projektu można znaleźć na stronie Wydziału Architektury.
Nauka dla Rozwoju Społeczeństwa – konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Celem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w zakresie obejmującym łącznie:
- prowadzenie badań naukowych o potencjale aplikacyjnym,
- budowanie współpracy tych podmiotów i jednostek organizacyjnych z podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej,
- implementację rozwiązań służących społeczności narodowej, społecznościom regionalnym lub lokalnym.
Program obejmuje finansowanie projektów badawczych w następujących obszarach:
- Nowe horyzonty nauki
- Nauka dla innowacyjności
- Kultura fizyczna dla aktywnego i zdrowego społeczeństwa
- Medycyna społeczna
Warunkiem udziału w programie jest przedstawienie projektu badawczego:
- którego okres realizacji wynosi maksymalnie 36 miesięcy;
- w którym wysokość dofinansowania ze środków finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę wynosi nie więcej niż 2 mln zł;
- który nie obejmuje działań:
- finansowanych z innych środków publicznych lub środków Unii Europejskiej,
- wykonywanych przed dniem zawarcia umowy w ramach programu;
- w którym koszty pośrednie nie przekraczają 10% kosztów bezpośrednich dofinansowanych ze środków finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę;
Szczegółowe informacje dotyczące warunków i zasad uczestnictwa w programie znajdują się w Komunikacie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 maja 2025 r. o ustanowieniu programu pod nazwą „Nauka dla Rozwoju Społeczeństwa” i naborze wniosków.
Do udziału w programie uprawnione są podmioty, dla których przyznanie środków finansowych w ramach programu nie stanowi pomocy państwa, o której mowa w art. 107 i art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Nabór wniosków do konkursu w ramach programu rozpoczął się 2.06.2025 r. i jest prowadzony w trybie ciągłym. Wnioskodawca może złożyć w naborze ciągłym nie więcej niż 3 wnioski w każdym roku kalendarzowym. W przypadku złożenia przez wnioskodawcę większej liczby wniosków, rozpatrzeniu podlegają 3 wnioski, które wpłynęły w pierwszej kolejności.
Informacji w Centrum Zarządzania Projektami udzielają: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska.
II konkurs Rządowego Programu NUTRITECH
Celem głównym programu jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia w perspektywie do 2030 r. poprzez wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, uwzględniając zasady zrównoważonego rozwoju.
Cele szczegółowe programu:
- wdrożenie opracowanych rozwiązań (produktów prozdrowotnych, planów żywieniowych, procesów, technologii i usług towarzyszących) zmniejszających ryzyko występowania przewlekłych chorób niezakaźnych (m.in. chorób dietozależnych);
- wdrożenie opracowanych rozwiązań (dieta spersonalizowana, produkty prozdrowotne, narzędzie wspomagające, usługi) skierowanych do osób dotkniętych przewlekłymi chorobami niezakaźnymi;
- wdrożenie poprzez rozwiązania technologiczne zasad zrównoważonego rozwoju w procesy produkcji i dystrybucji żywności prozdrowotnej.
W wyniku realizacji programu NUTRITECH polskie jednostki naukowe oraz przedsiębiorstwa MŚP uzyskają wsparcie w rozwijaniu zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych w celu nadania impulsu rozwojowego gospodarce i z korzyścią dla społeczeństwa w poniższych obszarach tematycznych:
Temat wiodący:
- nutrigenomika i biomedycyna jako narzędzie wspierające walkę z przewlekłymi chorobami niezakaźnymi (m.in. chorobami dietozależnymi).
Tematy uzupełniające:
- żywność w leczeniu i zapobieganiu chorobom.
- aspekty technologiczne i gospodarcze prawidłowego żywienia.
Informacje dla aplikujących:
- budżet konkursu wynosi 60 mln zł;
- do konkursu mogą przystąpić konsorcja składające się z jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw MŚP; liderem może być wyłącznie MŚP;
- w skład konsorcjum mogą wchodzić maksymalnie cztery podmioty, w tym co najmniej jedno przedsiębiorstwo MŚP i co najmniej jedna jednostka naukowa;
- zgłoszone projekty mogą obejmować badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz przedwdrożeniowe;
- nabór wniosków trwa do 25.07.2025 r. do godz. 16.00;
- zgłoszenia w systemie Moja PG należy przesyłać do weryfikacji CZP do 11.07.2025 r.;
- kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej do 18.07.2025 r.;
- szczegółowe informacje oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCBiR.
Informacji w Centrum Zarządzania Projektami udzielają: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska.
Konkurs na najlepszą pracę naukową poświęconą ochronie własności intelektualnej
Urząd Patentowy RP ogłasza XXIII edycję Konkursu na najlepszą pracę naukową poświęconą ochronie własności intelektualnej.
Do konkursu można zgłaszać prace z zakresu nauk:
- prawnych,
- ekonomicznych (w tym z zarządzania, wyceny, komercjalizacji własności intelektualnej),
- przyrodniczych.
Do konkursu można zgłaszać następujące rodzaje prac:
- habilitacyjne oraz cykle publikacji powiązanych tematycznie, stanowiące podstawę nadania stopnia doktora habilitowanego,
- doktorskie,
- magisterskie,
- licencjackie.
Informacje dla aplikujących:
Szczegółowych informacji udziela Zespół Rzeczników Patentowych PG, tel. 58 348 61 38, e-mail: zrp@pg.edu.pl.