Nr 365/22 maja 2025

Z życia uczelni

Politechnika Gdańska i Pomorski Związek Żeglarski nawiązały współpracę

Prezes zarządu PoZŻ Bogusław Witkowski i rektor PG prof. Krzysztof Wilde. Fot. Krzysztof Krzempek/PG 

Dn. 14.05.2025 r. zawarto porozumienie między Pomorskim Związkiem Żeglarskim i Politechniką Gdańską. W imieniu uczelni dokument sygnował rektor PG prof. Krzysztof Wilde, natomiast PoZŻ reprezentowali prezes zarządu Bogusław Witkowski i wiceprezes ds. armatorskich Jarosław Kukliński.

Celem porozumienia jest rozwój współpracy w zakresie promocji wychowania morskiego, edukacji żeglarskiej oraz organizacji szkoleń na jednostkach pływających udostępnianych przez PoZŻ dla społeczności akademickiej PG. W ramach wspólnych działań planowane są m.in.:

  • organizacja rejsów szkoleniowych na STS „Pogoria”,
  • zajęcia teoretyczne i praktyczne na Jachtach 2020,
  • Regaty o Puchar Rektorów Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita,
  • popularyzacja wiedzy o żeglarstwie,
  • promowanie kultury i etyki żeglarskiej.

Zawarte porozumienie stanowi podstawę do dalszych szczegółowych działań na rzecz integracji środowiska akademickiego z kulturą morską regionu.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach

Bałtycki Festiwal Nauki – odkrywaj i doświadczaj razem z Politechniką Gdańską

W dn. 22–24.05.2025 r. na Politechnice Gdańskiej odbędzie się 22. edycja Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Przygotowaliśmy ponad 150 różnych propozycji z 40 dyscyplin naukowych (m.in. nauk przyrodniczych, matematycznych, architektury, robotyki, astronomii) dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W programie znalazły się:

  • warsztaty i pokazy laboratoryjne,
  • prezentacje multimedialne,
  • wycieczki,
  • pikniki,
  • wykłady.

W ramach BFN odbędzie się także II edycja konkursu Zbuduj Maszynę Rube Goldberga.

W dn. 25.05.2025 r. (niedziela) spotykamy się w Hevelianum, gdzie wspólnie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytetem Gdańskim jako Związek Uczelni Fahrenheita organizujemy 4 Piknik Nauki Fahrenheita.

Informacje dla uczestników:

Piknik Nauki Fahrenheita już w tę niedzielę. Daj się porwać entuzjastom nauki!

Już 25.05.2025 r. (niedziela) zapraszamy na 4. Piknik Nauki Fahrenheita – wyjątkowe wydarzenie na Górze Gradowej w Gdańsku, które łączy edukację z rozrywką.

Na scenie naukowej, nieprzerwanie od godziny 11:00 do 16:00, będą odbywać się pokazy, występy i konkursy. W programie przewidziano m.in.:

  • pokaz mody w duchu zero waste,
  • symulację akcji ratunkowej,
  • widowiskowy science show o historii oceanów,
  • naukowy stand-up o śmieciach w kosmosie,
  • występ Gdańskiej Orkiestry Akademickiej.

Ponadto na uczestników Pikniku czeka także miasteczko naukowe, czyli ponad 60 namiotów pełnych atrakcji z różnych dziedzin m.in.:

  • eksperymenty chemiczne, biologiczne i fizyczne,
  • strefy zdrowia, dietetyki i pierwszej pomocy,
  • pokazy technologii, robotyki i inżynierii,
  • warsztaty plastyczne, quizy i aktywności edukacyjne dla dzieci.

W kolejnych 14 namiotach partnerzy przygotowali propozycje z obszaru ekologii, energetyki, farmakologii, a także kultury i sportu.

Organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych i przygotowali specjalną Strefę malucha – pełną kreatywnej zabawy, muzyki i zabaw manualnych, a nawet wspólne czytanie książeczki „Dobre Rady Profesora Główki” razem z artystą Jackiem Labijakiem.

Piknik Nauki Fahrenheita powstał z inicjatywy Uczelni Fahrenheita i organizowany jest razem z Hevelianum już po raz czwarty.

Wydarzenie ma charakter otwarty i bezpłatny, szczegółowy program znajduje się na stronie: 4. Piknik Nauki Fahrenheita | Związek Uczelni Fahrenheita.

 

Dzień Absolwenta, koncert z bazuną i gitarą oraz „Straszny dwór”

Już 7.06.2025 r. (sobota) spotykamy się na kampusie PG, żeby wspólnie celebrować Święto Uczelni. W programie m.in. zjazd absolwentów, spotkanie z Bazuną oraz plenerowy koncert.

Dzień Absolwenta

Tradycyjnym elementem Dnia Absolwenta będzie uhonorowanie osób, które ukończyły studia na Politechnice Gdańskiej pięćdziesiąt lat temu.

Koncert „Z bazuną i gitarą”

  • miejsce: Klub Kwadratowa (budynek nr 23 na mapie kampusu);
  • wykonawcy: zespół WAGABUDNY, 4RAZYW ROKU, Olek Grotowski i Olga Leszczyńska oraz JUTRZEJSI;
  • godz. 16.00–20.00, wstęp wolny.

Jubileuszowy Koncert Plenerowy

  • miejsce: plac przed Gmachem Głównym PG;
  • w programie: opera St. Moniuszki „Straszny Dwór”;
  • godz. 20.30, dodatkowe informacje

Nauka

Inteligentny kompozyt – autonomiczna diagnostyka wbudowana w materiał

Na zdjęciu prof. Magdalena Rucka wraz z zespołem badawczym, od lewej: mgr inż. Błażej Woźny, mgr. inż. Tomasz Ciborowski, dr inż. Erwin Wojtczak. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska

Wielofunkcyjny materiał konstrukcyjny ze zintegrowaną funkcją samomonitorowania, samonagrzewania i samoregeneracji – to cel badań realizowanych na Politechnice Gdańskiej. Nowej klasy kompozyt będzie mógł znaleźć zastosowanie w inżynierii lądowej, mechanicznej, lotniczej, motoryzacyjnej i biomedycznej.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem prof. Magdaleny Ruckiej z Katedry Wytrzymałości Materiałów na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska pracują nad nową klasą inteligentnych materiałów o zaawansowanych właściwościach, które stwarzają szerokie możliwości w projektowaniu, eksploatacji i monitoringu konstrukcji do różnych zastosowań – od budownictwa po inżynierię biomedyczną.

Celem badań jest uzyskanie nowych właściwości materiału, takich jak samomonitorowanie, samonagrzewanie oraz samonaprawianie.

Sam kompozyt będzie metamateriałem, czyli takim materiałem, który uzyskuje swoje właściwości fizyczne dzięki strukturze, a nie tylko dzięki właściwościom swoich składników.

Opracowane zostaną dwa typy materiałów. W pierwszym z nich, w matrycy polimerowej, zostaną wydrukowane ścieżki wykonane z materiału przewodzącego prąd z dodatkiem cząsteczek węgla. Drugi typ materiału będzie wykorzystywał ciągłe włókna węglowe, które w procesie drukowania 3D zostaną osadzone w matrycy polimerowej.

– Tak uzyskane materiały, dzięki wbudowanej przewodności elektrycznej, będą mogły wykrywać swój stan naprężenia i zgłaszać potencjalne uszkodzenia, a w niektórych przypadkach także inicjować procesy naprawy, wykorzystując swoje właściwości przewodzące (przepływ prądu) do aktywowania mechanizmów regeneracji mikropęknięć – mówi prof. M. Rucka.

Projekt „Wielofunkcyjny inteligentny kompozyt ze zintegrowaną funkcją samomonitorowania, samonagrzewania i samoregeneracji, wytworzony przy użyciu druku 3D (SMART-S2H3D)”, realizowany jest z dofinansowaniem w wysokości 1 339 560 zł z programu OPUS Narodowego Centrum Nauki.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Światowej sławy naukowcy wygłosili wykłady na PG

Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska

Prof. Charles Bennett, odkrywca kryptografii kwantowej oraz prof. Michael Berry, odkrywca fazy kwantowej nazwanej jego imieniem, wygłosili w Auli PG wykłady otwarte w ramach XVI Sympozjum Informacji Kwantowej.

Profesor Charles Bennett ze Stanów Zjednoczonych zapoznał słuchaczy z koncepcjami obliczeń kwantowych, podkreślając różnice między obliczeniami klasycznymi i kwantowymi. Omówił również kryptografię kwantową i teleportację kwantową, do których wniósł znaczący wkład.

W drugiej części spotkania prof. Michael Berry z Wielkiej Brytanii, który odkrył zjawisko kwantowe obecnie nazwane jego imieniem, z pasją i poczuciem humoru opowiedział o tym, jak mechanika kwantowa wpływa na rozwój nowoczesnych technologii, a także wyjaśnił skąd bierze się żółty kolor złota.

Znaczącą część słuchaczy wykładów stanowili uczniowie szkół średnich z Trójmiasta, którzy nie tylko słuchali z zainteresowaniem, ale też zadali naukowcom szereg wnikliwych pytań. Wydarzenie na Politechnice Gdańskiej zwieńczyło XVI Sympozjum Informatyki Kwantowej.

Trzech naukowców PG wśród 100 najzdolniejszych badaczy przed trzydziestką

Mgr inż. Michał Baranowski, dr inż. Adrian Olejnik oraz dr inż. Łukasz Pawłowski zostali laureatami 33. edycji konkursu w programie stypendialnym START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w którym nagradzani są przedstawiciele młodego pokolenia badaczy.

Mgr inż. Michał Baranowski, elektronika

Jest doktorantem Szkoły Doktorskiej i asystentem w Katedrze Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. W ramach doktoratu (pod opieką promotora dr. hab. inż. Adama Lamęckiego, prof. PG) prowadzi badania nad nowymi pasywnymi układami mikrofalowymi z wykorzystaniem metody deformacji kształtu. W wyniku jego badań opracowana została nowa zintegrowana metoda projektowania układów elektronicznych wysokiej częstotliwości. 

Dr inż. Adrian Olejnik, inżynieria materiałowa

W 2024 r. obronił pracę doktorską w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa (promotorzy: prof. dr hab. inż. Robert Bogdanowicz i dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak, prof. IMP PAN). Obecnie pracuje w Katedrze Metrologii i Optoelektroniki na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Prowadzi badania w tematyce biosensoryki foto-elektrochemicznej, których celem jest analityka istotnych biologicznie związków (molekuły, białka). Na co dzień zajmuje się charakteryzacją i modyfikacją materiałów półprzewodnikowych oraz opracowywaniem metod pomiarowych dla efektywnej detekcji. Istotnym elementem jego pracy badawczej jest integracja metod eksperymentalnych i teoretycznych. 

Dr inż. Łukasz Pawłowski, inżynieria materiałowa

Jest adiunktem w Zakładzie Technologii Biomateriałów Instytutu Technologii Maszyn i Materiałów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Jego działalność naukowa koncentruje się na projektowaniu inteligentnych powłok kompozytowych na powierzchniach tytanowych do zastosowań implantologicznych. Badania te obejmują wytwarzanie i charakterystykę powłok kompozytowych na bazie chitozanu osadzanych metodą elektroforetyczną. Celem badań jest opracowanie innowacyjnych powłok na implanty stomatologiczne lub stawu biodrowego, które minimalizują ryzyko pooperacyjnych infekcji bakteryjnych oraz zwiększają zdolność implantu do wiązania się z tkanką kostną.

Celem programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. 100 laureatek i laureatów programu START w edycji 2025 otrzyma roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł, które można przeznaczyć na dowolny cel. 

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach

WILiŚ na konferencji naukowo-technicznej „Miasto i Transport”

W dn. 8–9.05.2025 r. na Politechnice Warszawskiej odbyła się konferencja naukowo-techniczna „Miasto i Transport”, organizowana po kilkuletniej przerwie przez Wydział Inżynierii Lądowej PW we współpracy z Wydziałem Architektury i Wydziałem Transportu PW, Wydziałem Inżynierii Lądowej i Środowiska PG oraz Miastem Stołecznym Warszawa.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 40 prelegentów i 200 uczestników – przedstawicieli świata nauki, administracji samorządowej oraz instytucji i firm zajmujących się rozwojem miast i transportu. Program obejmował cztery tematyczne panele:

  • Planowanie i polityka,
  • Urbanistyka i transport,
  • Utrzymanie i zarządzanie,
  • Badania i innowacje oraz
  • sesję plakatową.

Poruszono m.in. kwestie miejskiej mobilności, dostępności, projektowania przestrzeni, odporności infrastruktury, nowelizacji przepisów oraz wykorzystania nowych źródeł danych w planowaniu transportu.

Kolejna edycja konferencji „Miasto i Transport” zaplanowana jest na 2027 r. 

Kształcenie i dydaktyka

Spotkanie inaugurujące projekt „Uczelnie Przyszłości” na PG

Rozpoczynają się przygotowania grupy 16 studentów do kolejnego etapu projektu „Uczelnie Przyszłości”. Podczas pierwszego formalnego spotkania studenci zapoznali się z głównymi założeniami i wyzwaniami nadchodzącego etapu projektu oraz poznali swoich opiekunów merytorycznych. Wydarzenie otworzył kierownik projektu prof. Mariusz Kaczmarek – prorektor ds. kształcenia.

Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Dn. 13.05.2025 r. odbyło się spotkanie inaugurujące kolejny etap realizacji projektu „Uczelnie Przyszłości”. Uczestniczyli w nim studenci, których 10 innowacyjnych projektów zakwalifikowało się do dalszego etapu prac oraz członkowie Zespołu Projektowego. Przed studentami stoją liczne wyzwania, m.in.:

  • opracowanie wraz z opiekunem indywidualnego planu edukacyjnego (IPE),
  • przygotowanie projektu do etapu wdrożeniowego,
  • prezentacja i obrona projektu przed Biznesowym Zespołem Innowacyjnego Kształcenia (BZIK).

Studenci będą mieli szansę wdrożyć swoje pomysły dzięki indywidualnej opiece, wsparciu mentorskiemu środowiska naukowego i biznesowego, specjalnie zaprojektowanych dla nich mikrokursach oraz realizacji spersonalizowanych ścieżek edukacyjnych. Po części formalnej odbyło się także wewnętrzne szkolenie opiekunów studentów z przygotowania IPE, poprowadzone przez prof. Aleksandrę Wiśniewską.

„Uczelnie Przyszłości” to inicjatywa skierowana do studentów studiów I stopnia, której celem jest wdrożenie innowacyjnego Modelu Edukacji Spersonalizowanej (MES). Projekt zakłada rozwój autorskich koncepcji edukacyjnych w różnych typach uczelni, by przetestować możliwości ich powszechnego zastosowania w systemie szkolnictwa wyższego.

Projekt „Uczelnie Przyszłości” realizowane są w ramach Działania 5.1 Innowacje społeczne, Oś V Innowacje społeczne w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS.05.01-IZ.00-0080/24).

Konkurs Innowacji Dydaktycznych: nabór wniosków

Rozpoczęła się V edycja Konkursu Innowacji Dydaktycznych, ktorego celem jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań dydaktycznych, które wzbogacą dorobek dydaktyczny uczelni i przyczynią się do dalszego jej rozwoju.  Mogą to być m.in.:

  • nowe elementy związane z efektywnością procesu dydaktycznego;
  • ścieżki kształcenia;
  • zajęcia eksperymentalne, interdyscyplinarne;
  • próbne wdrożenia i pilotażowe zastosowania nowych metod i form uczenia się w ramach oferty kształcenia PG.

Informacje dla aplikujących:

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Centrum Nowoczesnej Edukacji w zakładce KID.

Wyjazdy kół naukowych z Wydziału Architektury

W kwietniu br. studenci Wydziału Architektury wzięli udział w wyjazdach do Berlina i Dessau oraz do Mediolanu.

Berlin i Dessau

Studenci zwiedzili modernistyczne i postmodernistyczne osiedla Berlina i okolic (Hufeisensiedlung, Siemensstadt) oraz Jednostkę Berlińską Le Corbusiera. Ponadto zobaczyli również kluczowe miejsca okresu historyzmu i klasycyzmu. Udało się również odwiedzić Dessau, gdzie zobaczyli Muzeum Bauhausu, główny budynek szkoły, Domy Mistrzów.

Dodatkową atrakcją było spotkanie z architektem Sergeiem Tchobanem, zwiedzanie Muzeum Rysunku oraz wizyta w biurze architekta. Studenci mogli zobaczyć projekty oraz usłyszeć o nowoczesnych technologiach wykonywania proekologicznych budynków.

Mediolan

Głównym celem wyjazdu było zapoznanie się z architekturą romańską i gotycką, ponadto studenci odwiedzili również Il Duomo, Galerię Vittorio Emanuele II, Pinacoteca di Brera, Capella Portinari i Castello Sforzesco. Nie zabrakło też wyprawy do Pawii i wizyty w klasztorze Certosa.

Wizyta studentów WETI w firmie VIGO Photonics

Dn. 9.05.2025 r. odbyła się wycieczka dydaktyczna studentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki do firmy VIGO Photonics SA – światowego lidera w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni. W ramach wyjazdu studenci i pracownicy PG mieli możliwość zwiedzenia zakładu, obejrzenia linii produkcji półprzewodników oraz zapoznania się z procesami technologicznymi i produkcją wysoko zaawansowanej elektroniki.

VIGO Photonics SA to polska firma z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim, założona w 1987 r. Jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych detektorów podczerwieni. Firma specjalizuje się w produkcji detektorów fotonowych, które znajdują zastosowanie w wielu branżach, m.in.:

  • obrona i bezpieczeństwo (systemy obserwacyjne i celownicze, amunicja inteligentna);
  • ochrona środowiska (monitorowanie emisji gazów i zanieczyszczeń);
  • medycyna (wczesne wykrywanie markerów chorób nowotworowych i innych zmian w tkankach);
  • transport (monitorowanie stanu technicznego taboru kolejowego);
  • energetyka (weryfikacja stanu infrastruktury przesyłowej energii elektrycznej).

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WETI w Aktualnościach.

Studenci WILiŚ na budowie Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT)

Dn. 9.05.2025 r. studenci VI semestru studiów inżynierskich kierunku budownictwo oraz III semestru studiów magisterskich kierunku transport odwiedzili budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku od węzła w Żukowie do węzła Gdańsk Południe. Wyjazd na budowę OMT został zorganizowany przez pracowników Katedry Inżynierii Transportowej.

Celem prowadzonej inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z zakorkowanej Obwodnicy Trójmiejskiej oraz z obszarów miejskich Gdańska, Sopotu i Gdyni na nową drogę szybkiego ruchu. Budowany odcinek S7 w zadaniu 2 ma długość 31,8 km i rozpoczyna się na węźle Gdańsk Południe, łączącym Obwodnicę Południową S7 z Obwodnicą Zachodnią Trójmiasta S6, natomiast kończy budowaną Obwodnicą Żukowa. Podczas wyjazdu dydaktycznego studenci zapoznali się z regułami kontraktu, który realizowany jest według formuły „zaprojektuj i wybuduj”. Omówiona została organizacja i logistyka prowadzonych robót, co jest szczególnie ważne podczas realizacji prac pod funkcjonującym ruchem drogowym. Zaprezentowano różne technologie prowadzonych robót drogowych od robót ziemnych i wzmocnień istniejących gruntów spoistych spoiwami na miejscu po układanie podbudowy z mieszanki niezwiązanej. W trakcie wycieczki studenci mieli także możliwość zapoznania się z wytwórnią mieszanek mineralno-asfaltowych.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WILiŚ w Aktualnościach.

Inżynieria na dużą skalę. Studenci z wizytą w stoczni CRIST SA

Działa od ponad 30 lat, zajmuje się budową jednostek specjalistycznych, konstrukcji stalowych i ekologicznych. To polska stocznia CRIST SA z siedzibą w Gdyni, którą odwiedzili studenci II roku oceanotechniki (okręty i konstrukcje morskie).

Studenci zobaczyli, jak wygląda praca w stoczni, której teren odpowiada wielkości 50 boisk piłkarskich (28 ha), a także, jakimi możliwościami produkcyjnymi dysponuje.

– Wizyta w stoczni pozwoliła studentom sprawdzić, jak wiedza teoretyczna z zakresu projektowania jednostek pływających i konstrukcji offshore przekłada się na praktykę. Studenci zobaczyli, jak wygląda proces budowy statku oraz poznali realia pracy inżyniera w przemyśle morskim. To również świetna okazja do znalezienia miejsca praktyk – mówiła dr inż. Agnieszka Maczyszyn, organizatorka wycieczki z Instytutu Budowy Okrętów.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WIMiO w Aktualnościach.

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gdańsku na WILiŚ

Na zdjęciu dr inż. Łukasz Mejłun z grupą uczniów; fot. Karolina Konsur

Politechnika Gdańska realizuje obecnie program „Nauka dla społeczeństwa”, którego celem jest popularyzacja wiedzy w przestrzeni publicznej. Akcje mają na celu przybliżenie osiągnięć naukowych i badań prowadzonych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. W ramach programu dn. 15.05.2025 r. grupa 12 uczniów z klasy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku (klasa II technikum) odwiedziła Wydział i Laboratorium Badań Drogowych PG w nowo otwartym budynku Centrum Ekoinnowacji.

Podczas wizyty na WILiŚ uczniowie uczestniczyli w zajęciach pt. „Jak budować i utrzymywać drogi i autostrady?”, które zorganizował, przygotował i poprowadził dr inż. Łukasz Mejłun z Katedry Inżynierii Transportowej.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WILiŚ w Aktualnościach.

Licealiści ze Starogardu Gdańskiego na WIMiO

Uczniowie drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim razem z fundacją Inspirujące Przykłady odwiedzili Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Podczas spotkania przedstawiciele PGRacing Team (KN Mechanik), KSTO Korab i SimLE opowiedzieli o swoich projektach: bolidach wyścigowych, wodolotach, rowerach wodnych i autonomicznych pojazdach nawodnych.

Po Laboratorium Maszyn i Systemów Okrętowych gości oprowadził mgr inż. Jacek Frost, a o badaniach w basenie modelowym opowiedział uczniom mgr inż. Michał Struk.

Z ofertą kierunków i kół studenckich na WIMiO zapoznała uczniów prof. Małgorzata Śmiałek-Telega. Na zakończenie mgr inż. Jacek Frost przedstawił możliwości kariery, jakie czekają na absolwentów WIMiO. Podpowiedział, w jakich miejscach studenci mogą szukać praktyk, które są świetnym rozpoczęciem drogi zawodowej.

Uczniowie odwiedzili również Wydział Zarządzania i Ekonomii PG, gdzie wzięli udział w zajęciach poświęconych finansom i historii pieniądza. 

Innowacje i przedsiębiorczość

Gala Finałowa konkursu Jaskółki Przyszłości

Gdańsk Tech Startup School zaprasza na finał tegorocznej edycji konkursu Jaskółki Przyszłości. Podczas Gali zespoły zakwalifikowane do finału konkursu powalczą o nagrodę główną ufundowaną przez rektora PG.

Finałowe projekty oceni jury w składzie:

  • dr inż. Marcin Szczepański – adiunkt na WILiŚ PG, przedsiębiorca, współzałożyciel Infra Vers;
  • Tomasz Klajbor – przedsiębiorca, przedstawiciel Politechnicznego Klubu Biznesu PKB+;
  • Kamil Szefler – magistrant informatyki stosowanej (WETI PG), mówca TEDx, rozwija własny projekt łączący AI i edukację.

Informacje dla uczestników:

Umiędzynarodowienie

ENHANCE – międzynarodowe możliwości dla społeczności Politechniki Gdańskiej

Władze uczelni i pracownicy zaangażowani w tworzenie projektu ENHANCE+. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Politechnika Gdańska stawia na rozwój międzynarodowy, a jednym z kluczowych narzędzi w tym obszarze jest członkostwo uczelni w ENHANCE – europejskim sojuszu dziesięciu wiodących uczelni technicznych z ośmiu krajów, powołanym do życia w ramach Inicjatywy Uniwersytetów Europejskich w programie Erasmus+.

Dzięki ENHANCE studenci, doktoranci i pracownicy PG mogą wyjeżdżać do partnerskich uczelni, a także zapraszać zagranicznych partnerów z ENHANCE, brać udział w projektach badawczych oraz realizować wspólne inicjatywy dydaktyczne i naukowe. To nie tylko okazja do zdobywania doświadczenia za granicą, ale także możliwość aktywnego udziału w kształtowaniu przyszłości europejskiego szkolnictwa wyższego.

ENHANCE oferuje różne formy mobilności – od krótkoterminowych wyjazdów (1–2 tygodnie) na szkolenia, warsztaty, hackatony, szkoły letnie i zimowe, po kilkumiesięczne projekty badawcze z udziałem zagranicznych mentorów. Wiele z tych inicjatyw poprzedzają zajęcia online, które ułatwiają przygotowanie się do wyjazdu.

Koordynacją działań związanych z udziałem PG w sojuszu zajmuje się Biuro ENHANCE, prowadzone przez prof. Justynę Szostak.

W ramach sojuszu PG współtworzy też innowacyjne wspólne międzynarodowe programy kształcenia, głównie na studiach II stopnia – Guided Education Paths w wielu obszarach takich jak inżynieria mechaniczna, technologie energetyczne, urbanistyka i informatyka. Równolegle trwają prace nad uproszczeniem i usprawnieniem procesów uznawania efektów uczenia się realizowanych w uczelniach partnerskich oraz nad unikalnym certyfikatem dla absolwentów ścieżek kształcenia stworzonych przez ENHANCE – ENHANCE Degree Label.

Uczestnicy szkoleń i intensywnych kursów oferowanych przez Sojusz w ramach ENHANCE Innovative Learning Campus już teraz mogą cieszyć się mikropoświadczeniami spełniającymi wszystkie wymogi rekomendacji Rady Unii Europejskiej. Serdecznie zapraszamy wszystkich pracowników PG do zgłaszania ofert, tj. kursów online, MOOC, szkół letnich i zimowych, hackatonów, webinarów, wydarzeń typu staff week, mikroprogramów i innych form podnoszenia kompetencji do tego katalogu – dodaje prof. J. Szostak.

Kontakt: enhance@pg.edu.pl; szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://enhanceuniversity.eu/.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Konferencja „Nowe wyzwania a współpraca akademickich ośrodków językowych”

W dn. 21–23.05.2025 r. Centrum Języków Obcych PG we współpracy ze Stowarzyszeniem Akademickich Ośrodków Nauczania Języków Obcych (SERMO) organizuje konferencję dla kadry kierowniczej centrów językowych uczelni polskich.

Wydarzenie ma na celu wymianę doświadczeń, pomysłów i tworzenie nowych rozwiązań w obszarze nauczania języków obcych w ośrodkach akademickich. Istotnymi elementami spotkania są niewątpliwie integracja środowiska oraz podniesienie kompetencji menedżerskich kadry kierowniczej.

Uczelnie Fahrenheita

Uczelnie Fahrenheita z dofinansowaniem na projekt MOSAIC

Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Gdański otrzymały dofinansowanie, pozwalające stworzyć regionalną sieć współpracy instytucji nauki i szkolnictwa wyższego oraz innych organizacji działających na rzecz cudzoziemców w województwie pomorskim. Celem programu „Sieć NAWA-EURAXESS”, którego liderem jest UG jest budowanie regionalnych partnerstw w każdym województwie Polski, z udziałem instytucji naukowych, szkół wyższych oraz innych organizacji działających na rzecz cudzoziemców.

Partnerstwa te mają za zadanie wspierać tworzenie przyjaznego środowiska dla doktorantów, naukowców i ich rodzin przyjeżdżających do Polski. Kluczowym elementem jest także współpraca z urzędami wojewódzkimi w zakresie procedur legalizacyjnych dla zagranicznych badaczy i ich bliskich.

Na realizację projektu „MOSAIC – Mobilność, Synergia Akademicka i Inicjatywa–Rozwój Potencjału Związku Uczelni Fahrenheita w Gdańsku w Ramach Inicjatywy EURAXESS” uczelnie otrzymały dofinansowanie w maksymalnej wysokości 749 559,80 zł.

MOSAIC ma na celu stworzenie innowacyjnej i kompleksowej platformy wspierającej mobilność naukowców oraz rozwój ich karier w oparciu o europejskie standardy określone w Europejskiej Karcie Naukowca i Kodeksie Postępowania przy Rekrutacji Naukowców. Projekt będzie realizowany zgodnie z politykami horyzontalnymi: zapewniając równość szans i niedyskryminację, wspierając różnorodność kulturową, zrównoważony rozwój i społeczną odpowiedzialność. Działania obejmą także wdrażanie proekologicznych rozwiązań oraz wspieranie integracji zagranicznych naukowców i ich rodzin w środowisku akademickim regionu pomorskiego.

Efektem realizacji projektu będzie utworzenie regionalnego punktu sieci NAWA-EURAXESS, który wzmocni konkurencyjność międzynarodową Gdańska i Pomorza, przyciągnie światowej klasy naukowców oraz zwiększy umiędzynarodowienie lokalnego środowiska naukowego.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach

Politechnika Gdańska w mediach

Współpraca z PoZŻ i badania nad inteligentnym kompozytem

W dn. 12–18.05.2025 r. w mediach ukazało się ponad 1 tys. wzmianek na temat Politechniki Gdańskiej. Poniżej przedstawiamy wybrane materiały.

Politechnika Gdańska i Pomorski Związek Żeglarski nawiązały współpracę

Celem porozumienia jest rozwój współpracy w zakresie promocji wychowania morskiego, edukacji żeglarskiej oraz organizacji szkoleń na jednostkach pływających udostępnianych przez PoZŻ dla społeczności akademickiej PG.

Radio Gdańsk

Badania nad inteligentnym kompozytem

Wielofunkcyjny materiał konstrukcyjny ze zintegrowaną funkcją samomonitorowania, samonagrzewania i samoregeneracji – to cel badań realizowanych na Politechnice Gdańskiej. Nowej klasy kompozyt będzie mógł znaleźć zastosowanie w inżynierii lądowej, mechanicznej, lotniczej, motoryzacyjnej i biomedycznej.

Forum Akademickie

Antena identyfikująca statki

Studenci z Koła Naukowego Wytrzymałość i Ryzyko (WiR) na dachu Instytutu Budowy Okrętów zainstalowali antenę, która posłuży do automatycznej identyfikacji jednostek pływających.

CIRE

Nowy lek na stany lękowe i bezsenność

Naukowcy z trzech gdańskich uczelni, w tym Politechniki Gdańskiej opracowali nową krystaliczną postać chlordiazepoksydu – leku na stany lękowe i bezsenność.

Aptekarski.com

Zarządzenia i pisma okólne

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 30/2025 z 9.05.2025 r. w sprawie: zmiany w składzie rady dyscypliny naukowej Inżynieria lądowa, geodezja i transport powołanej Pismem okólnym Rektora PG nr 16/2024 z 11 kwietnia 2024 r. na kadencję 2024–2028

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 31/2025 z 14.05.2025 r. w sprawie: godzin rektorskich w dniu 22 maja 2025 r. na Politechnice Gdańskiej w związku z Bałtyckim Festiwalem Nauki

Kalendarium

22 maja–25 maja
https://festiwal.pg.edu.pl/

Bałtycki Festiwal Nauki

Ile może znieść materiał? Jakie są sekrety niewidzialnego świata? Co sprawia, że frisbee frunie? Jak silne są nasze fale mózgowe? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy podczas 22. Bałtyckiego Festiwalu Nauki na PG.
26 maja 09.00–10.30
https://pg.edu.pl/centrum-wspolpracy-miedzynarodowej/welcome-office

Poznaj Welcome Office

Spotkanie z Welcome Office
29 maja 11.00–15.15
https://pg.edu.pl/startup/jaskolki

Gala Finałowa konkursu Jaskółki Przyszłości

Gdańsk Tech Startup School zaprasza na finał tegorocznej edycji konkursu, który odbędzie się w Auli Gmachu Głównego PG.
31 maja 10.00–16.30
https://pg.edu.pl/wydarzenia/24329-ii-miedzynarodowy-turniej-szachowy-o-puchar-rektora-pg

II Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Rektora PG

Stowarzyszenie Absolwentów oraz Samorząd Studentów PG serdecznie zapraszają wszystkich studentów, absolwentów oraz pracowników PG na II Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Rektora PG.
31 maja 10.00–15.00
https://pg.edu.pl/sapg/2025-04/ii-turniej-brydza-sportowego-o-puchar-rektora-pg

II Turniej Brydża Sportowego o Puchar Rektora PG

Stowarzyszenie Absolwentów PG, Sekcja Brydża Sportowego Centrum Sportu PG i Oddział Pomorski Polskiego Związku Brydża Sportowego zapraszają na II Turniej Brydża Sportowego o Puchar Rektora PG.
7 czerwca 09.00–22.00
https://pg.edu.pl/absolwenci/zjazdy-absolwentow

Dzień Absolwenta 2025

Stowarzyszenie Absolwentów PG oraz Władze Uczelni serdecznie zapraszają wszystkich absolwentów na Dzień Absolwenta, który odbędzie się 7.06.2025 r. w godz. 9:00–22:00.
7 czerwca 20.30–22.30

Koncert plenerowy na Politechnice Gdańskiej

„Straszny dwór” – opera, która łączy pokolenia.
18 czerwca 13.15–15.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej