Nr 343/21 listopada 2024

Z życia uczelni

PG w prestiżowym rankingu Global Ranking of Academic Subjects 2024

Politechnika Gdańska w tegorocznej edycji tzw. szanghajskiego rankingu przedmiotowego została sklasyfikowana w 2 dyscyplinach naukowych z obszaru inżynierii i zanotowała awans w jednej z nich.

W dyscyplinie „Instruments Science & Technology” PG awansowała i uplasowała się w globalnym rankingu na miejscu 151–200, co daje jej pierwszą pozycję w Polsce ex aequo z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W rankingu sklasyfikowano także Politechnikę Opolską oraz Politechnikę Warszawską, które zajęły miejsca w przedziale 201–300.

Dorobek naukowy Politechniki Gdańskiej w zakresie „Instruments Science & Technology” pozwolił zdobyć najwyższą pozycję w skali kraju we wskaźnikach:

  • „High Quality Research” – liczba artykułów w czasopismach sklasyfikowanych w Q1 na podstawie Journal Impact Factor w latach 2019–2023;
  • „World-Class Output” – liczba artykułów w najlepszych czasopismach lub na najlepszych konferencjach w latach 2019–2023.

Drugą dyscypliną, w której Politechnika Gdańska została ujęta w rankingu najlepszych uczelni świata, jest „Mechanical Engineering”. Uczelnia utrzymała swą pozycję z ubiegłego roku i zajęła miejsce w przedziale 301–400, ex aequo z Politechniką Poznańską oraz Politechniką Warszawską. Najwyższe miejsce w tej dziedzinie w Polsce zajęły Politechnika Wrocławska (pozycja 101–150) oraz Politechnika Opolska (201–300).

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach; wyniki wszystkich rankingów z udziałem PG można sprawdzić na stronie Centrum Analiz Strategicznych.

Dr hab. inż. Joanna Żukowska została Rzecznikiem Praw i Wartości Akademickich PG

Dn. 13.11.2024 r. na posiedzeniu Senatu PG podjęto uchwałę o wyborze dr hab. inż. Joanny Żukowskiej, prof. uczelni na stanowisko Rzecznika Praw i Wartości Akademickich. Kadencja dr hab. inż. Joanny Żukowskiej, prof. uczelni rozpocznie się 1.01.2025 r. i potrwa cztery lata.

Rzecznik Praw i Wartości Akademickich na Politechnice Gdańskiej to niezależny organ odpowiedzialny za ochronę praw członków wspólnoty akademickiej oraz promowanie wartości akademickich. Do jego głównych zadań należy:

  • mediacja i rozwiązywanie sporów: rzecznik prowadzi mediacje i pomaga w rozwiązywaniu konfliktów między studentami, doktorantami, pracownikami naukowymi, dydaktycznymi oraz administracyjnymi uczelni;
  • ochrona przed nierównym traktowaniem: osoby doświadczające niesprawiedliwego traktowania, mobbingu czy molestowania mogą zwrócić się do Rzecznika o pomoc;
  • promowanie kultury szacunku: Biuro Rzecznika dąży do budowania akademickiej kultury opartej na szacunku oraz polubownym rozwiązywaniu sporów.

Rzecznik działa na zasadach poufności, niezależności, neutralności i bezstronności, co oznacza, że nie staje po żadnej ze stron konfliktu, lecz dąży do sprawiedliwego rozwiązania sprawy.

Obecnie funkcję Rzecznika Praw i Wartości Akademickich pełni prof. Janusz Rachoń.

Członkowie wspólnoty akademickiej mogą kontaktować się z Biurem Rzecznika poprzez e-mail: rzecznikpraw@pg.edu.pl lub telefonicznie: +48 600 080 760.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WILiŚ PG w Aktualnościach.

Mikołajki na PG. Już czas zgłosić swój projekt Eko-inki

W Mikołajki, 6.12.2024 r. zapraszamy całą społeczność akademicką do tworzenia świątecznych drzewek w duchu zero waste i upcyklingu. Nietypowe choinki mogą powstać z niepotrzebnych już przedmiotów i materiałów, którym można nadać tzw. drugie życie.

Warunki uczestnictwa:

  • w akcji można wziąć udział zespołowo;
  • jednostkę mogą reprezentować maksymalnie dwa zespoły: studencki/doktorancki i pracowniczy;
  • drużyny mogą liczyć nie więcej niż po 15 osób;
  • formularz rejestracyjny (aktywny do 29.11.2024);
  • uczestnicy mogą kupić dodatkowe materiały niezbędne do wykonania projektu; koszty (do 300 zł brutto) zostaną pokryte z rezerwy rektora (na podstawie noty księgowej wystawionej dla Biura Rektora przez jednostkę, z której pochodzi zespół);
  • wymagania techniczne:
    • wysokość Eko-inki nie może przekraczać 1,5 m;
    • choinki mogą być częściowo skonstruowane wcześniej;
    • nie można przynosić skończonych projektów.

Szczegółowe informacje:

  • miejsce: Dziedziniec Heweliusza;
  • harmonogram:
    • godz. 9.00–13.00 – czas na budowanie Eko-inek,
    • godz. 13.30–14.00 – prezentacja Eko-inek i wybór najciekawszych
  • nagrody: voucher na organizację spotkania wigilijnego lub noworocznego w restauracji Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego Politechniki Gdańskiej „Eureka”;
  • kontakt: Dział Promocji i Biuro Prasowe, e-mail: promocja@pg.edu.pl, tel. + 48 58 347 29 38.

Uczestników i podziwiających powstawanie Eko-inek zapraszamy na mikołajkowy poczęstunek: zimową herbatę, grzane bezalkoholowe wino oraz pierniki.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Senat Politechniki Gdańskiej

Na posiedzeniu Senatu PG dn. 13.11.2024 r. podjęto uchwały w sprawie:

  • nadania dr. Zbigniewowi Canowieckiemu tytułu Osobowość Politechniki Gdańskiej 2024;
  • zatwierdzenia propozycji Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku imienia Daniela Fahrenheita dotyczącej przekazania przez Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny i Politechnikę Gdańską środków na rzecz Związku Uczelni w Gdańsku imienia Daniela Fahrenheita;
  • wyrażenia przez Senat Politechniki Gdańskiej zgody na powierzenie prof. Krzysztofowi Wilde przygotowania opinii w postępowaniu o nadanie prof. Leszkowi Demkowiczowi tytułu i godności doktora honoris causa Politechniki Poznańskiej;
  • określenia Zasad rekrutacji kandydatów do Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej,
    na rok akademicki 2025/2026;
  • ustalenia programów studiów dla:
    • kierunku Gospodarka przestrzenna prowadzonego na Wydziale Architektury PG,
    • kierunku Biotechnologia prowadzonego na Wydziale Chemicznym PG,
    • kierunku Automatyka, robotyka i systemy sterowania prowadzonego na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki PG,
    • kierunku Elektrotechnika prowadzonego na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki PG,
    • kierunku Geodezja i kartografia prowadzonego na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG,
    • kierunku Inżynieria mechaniczno-medyczna prowadzonego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG,
    • kierunku Mechanika i budowa maszyn prowadzonego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG,
    • międzywydziałowego kierunku Energetyka prowadzonego na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki, na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG,
    • studiów podyplomowych Budowa okrętów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG.

Senat PG powołał członków Rady Uczelni Politechniki Gdańskiej w kadencji 2025–2028 w składzie:

  • Wojciech Falkowski
  • Sławomir Halbryt
  • Jakub Kaszuba
  • Tomasz Klimczuk
  • Andrzej Synowiecki
  • Małgorzata Winiarek-Gajewska.

Senat PG powołał dr hab. inż. Joannę Żukowską, prof. PG na Rzecznika praw i wartości akademickich na kadencję 2025–2028.

Przewodnicząca SSPG Oliwia Hauchszulz przedstawiła informacje o działalności Samorządu Studentów PG.

Nauka

PG dla bezpieczeństwa państwa: powstaje bezzałogowy ekranoplan DROZD

Startuje z powierzchni wody, leci nad nią nisko, wykorzystując efekt przypowierzchniowy i woduje. DROZD, samolot, który powstaje na Politechnice Gdańskiej, będzie pierwszą na świecie tego typu małą jednostką bezzałogową. Jej głównym celem jest wspieranie działań morskich oddziałów wojska.

Projekt DROZD – bezzałogowa platforma nawodno-powietrzna wykorzystująca efekt przypowierzchniowy wspierająca działania wojsk specjalnych na akwenach morskich powstaje od 2023 r. w ramach konsorcjum Politechniki Gdańskiej, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego i Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Liderem projektu jest Politechnika Gdańska. Projekt realizowany jest w ramach programu na obronność finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

– Głównym celem projektu jest stworzenie rozwiązania, platformy, która przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa państwa – tłumaczy kierownik projektu, prof. Mirosław K. Gerigk z Zakładu Pojazdów Mechanicznych i Technik Militarnych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

– Przy budowie prototypu postawiliśmy sobie kilka głównych założeń – dodaje dr inż. Marek Chodnicki z Zakładu Mechaniki Stosowanej i Biomechaniki na WIMiO, kierownik zarządzający w projekcie. – Przede wszystkim jednostka ma realizować szybko wyznaczone zadania nad obszarami wodnymi w pobliżu linii brzegowej, startować z wody, wykonywać loty na minimalnej wysokości nad powierzchnią i przenosić ładunki o zadanej masie – podkreśla.

Odpowiednie skrzydła, by uzyskać efekt przypowierzchniowy

Drozd jako bezzałogowa platforma nawodno-powietrzna typu USV-UAV-WIG (ang. Unmanned Surface Vehicle – Unmanned Arial Vehicle – Wing in Ground Effect) łączy cechy samolotu oraz szybkiej jednostki nawodnej. Porusza się, wykorzystując efekt przypowierzchniowy. 

Projekt zdobył niedawno nagrodę Zespołową II stopnia rektora PG. Kierownik projektu otrzymał wyróżnienie Dziekana Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG w kategorii Projekt Roku.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Naukowcy z PG współtworzą infrastrukturę badawczą FAIR dla nowego ośrodka akceleratorowego

Zespół pracowników z PG oraz GSI przeprowadzający testy działania systemu HVDC&EC w GSI Darmstadt. Od lewej: Paweł Bawolski (PG), Pablo Knoblauch (GSI), Shekhar Mohite (GSI), Sławomir Judek (PG), Andrzej Wilk (PG), Michał Michna (PG). Fot. mat. PG 

W Darmstadt w Niemczech powstanie nowy ośrodek akceleratorowy. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej biorą udział w realizacji tego przedsięwzięcia włączając się m.in. w tworzenie infrastruktury badawczej.

Stworzenie ośrodka akceleratorowego realizowane jest w ramach projektu FAIR  (Facility for Antiproton and Ion Research.  Działa on  jako spółka należąca do dziewięciu udziałowców, w tym Polski, z nadzorem sprawowanym przez Radę FAIR Council.

W projekt zaangażowanych jest ponad 200 instytucji z 53 krajów na całym świecie. Polskie wkłady rzeczowe w projekt FAIR są finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i wynoszą około 23,7 mln euro (wg wartości z 2005 roku). Ponad 95% tych środków jest przeznaczonych na wkłady rzeczowe w infrastrukturę badawczą i eksperymenty realizowane w ramach FAIR.

Głównym elementem infrastruktury badawczej FAIR będzie synchrotron SIS100 o długości 1100 metrów, składający się z ponad 450 nadprzewodnikowych elektromagnesów różnych typów, takich jak dipole, kwadrupole czy magnesy korekcyjne. Pracownicy Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG zaprojektowali i zbudowali systemy diagnostyczne dedykowane do badań elektromagnesów stosowanych w budowie SIS100. Wykonano dwa urządzenia umożliwiające weryfikację poprawności parametrów elektrycznych (High Voltage discharge diagnostic system HVDDC) oraz automatyczną kontrolę jakości i ciągłości obwodów uzwojeń głównych oraz czujników (High Voltage DC and Electrical Continuity diagnostic system HVDC&EC).

Kierownikiem projektu oraz liderem zespołu softwarowego jest dr hab. inż. Andrzej Wilk, prof. PG. W skład zespołu wchodzą dr hab. inż. Michał Michna, prof. PG, dr. inż. Marek Wołoszyk, prof. PG, dr inż. Sławomir Judek, dr inż. Michał Ziółko, inż. Paweł Bawolski, dr inż. Stanisław Galla (WETiI). Urządzenia zostały zaprojektowane i zbudowane pod kierunkiem dr. inż. Marka Wołoszyka, prof. PG.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Monografia pracowników Wydziału Chemicznego z nagrodą w konkursie „KSIĄŻKA w TEmacie”

Monografia „Energetyka i ochrona środowiska” autorstwa pracowników Katedry Konwersji i Magazynowania Energii Wydziału Chemicznego pod redakcją prof. Ewy Klugmann-Radziemskiej, wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN, otrzymała nagrodę w prestiżowym konkursie „KSIĄŻKA w Temacie”.

Konkurs KSIĄŻKA w TEmacie organizowany jest przez redakcję portalu Energetyka-rozproszona.pl przy okazji II Kongresu Energetyki Rozproszonej. Ideą przedsięwzięcia jest promowanie publikacji szeroko związanych ze zjawiskiem transformacji energetycznej oraz zaproponowanie uczestnikom KER kanonu lektur, które warto znać, by czynnie uczestniczyć w aktualnych dyskusjach środowiskowych.

Autorzy książki: prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska, dr hab. inż. Monika Wilamowska-Zawłocka, dr hab. inż. Katarzyna Januszewicz, dr inż. Anna Dettlaff, dr inż. Anna Kuczyńska-Łażewska, dr hab. inż. Michał Ryms i prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski omówili ideę zrównoważonego rozwoju, metody generowania energii i związane z tym skutki zanieczyszczenia środowiska. Poruszyli problemy praktyczne: zagospodarowanie odpadów, praktyczne aspekty fotowoltaiki, możliwości zastosowania biomasy jako źródła energii odnawialnej, kwestie magazynowania energii, w tym zastosowanie wodoru jako czynnika stabilizującego odnawialne źródła energii oraz analizę cyklu życia – narzędzie do oceny oddziaływania na środowisko produktów i procesów.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WCh PG w Aktualnościach.

Nabór wniosków: Ścieżka SMART – projekty realizowane w konsorcjach

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza drugi konkurs Ścieżka SMART dla projektów realizowanych w konsorcjach w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Konkurs Ścieżka SMART skierowany jest do konsorcjów, planujących realizację kompleksowych projektów z zakresu:

  • prac B+R,
  • wdrożeń innowacji,
  • rozwoju infrastruktury B+R,
  • internacjonalizacji,
  • rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem,
  • cyfryzacji,
  • zazieleniania działalności przedsiębiorstw.

W ramach modułu B+R dofinansowanie można otrzymać na badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe, których efektem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania (nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi lub technologii) możliwego do wdrożenia. W przypadku realizacji projektu przez konsorcjum, w skład którego wchodzi duże przedsiębiorstwo lub organizacja badawcza wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować moduł B+R.

Projekt dofinansowany w naborze musi wpisywać się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację (KIS).

Nabór dedykowany jest dla konsorcjów, składających się z:

  • dużych przedsiębiorstw lub
  • dużych przedsiębiorstw i MŚP lub
  • wyłącznie MŚP lub
  • dużych przedsiębiorstw i organizacji badawczych lub organizacji pozarządowych lub
  • MŚP i organizacji badawczych lub organizacji pozarządowych lub
  • dużych przedsiębiorstw i MŚP oraz organizacji badawczych lub organizacji pozarządowych.

Informacje dla aplikujących:

  • liderem konsorcjum może być wyłącznie przedsiębiorstwo;
  • organizacja badawcza i organizacja pozarządowa mogą być wyłącznie konsorcjantami;
  • organizacja badawcza może wziąć udział wyłącznie w realizacji modułu B+R;
  • wybór konsorcjantów musi nastąpić przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, natomiast umowa konsorcjum powinna być zawarta najpóźniej przed zawarciem umowy o dofinansowanie;
  • minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych modułu B+R: 3 mln zł (w przypadku realizowania zarówno modułu B+R, jaki i Wdrożenie innowacji limit 3 mln zł odnosi się do jednego, wybranego modułu);
  • koszty kwalifikowalne modułu B+R muszą stanowić co najmniej 20% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu;
  • łączna kwota wnioskowanego dofinansowania nie może przekroczyć 150 mln zł łącznie na cały projekt;
  • organizacje badawcze w ramach swojej działalności niegospodarczej uzyskują wsparcie bez pomocy publicznej;
  • finansowanie nie obejmuje badań podstawowych;
  • nabór wniosków: 10.01–28.03.2025 r. (do godz. 16:00); NCBR zastrzega, że termin składania wniosków może zostać skrócony, gdy wartość dofinansowania w złożonych wnioskach przekroczy 200% budżetu naboru;
  • szczegółowe informacje na temat konkursu oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie konkursu;
  • osoby do kontaktu z Centrum Zarządzania Projektami: Anna Frej, Aleksandra Meksuła.

Obrona pracy doktorskiej na WFTiMS

Dn. 6.12.2024 r. o godz. 11.15 w sali 121 Gmachu Głównego PG odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Rafała Marczyńskiego pt. „Zjawisko fotowoltaiczne w układach z planarnym heterozłączem z DBP jako materiałem donorowym”. Promotor pracy jest dr hab. inż. Grażyna Jarosz, prof. PG; promotorem pomocniczy jest dr inż. Ryszard Signerski.

Rozprawa doktorska wraz z recenzjami jest do wglądu w Bibliotece PG (Czytelnia Czasopism), Gmach Główny, Politechnika Gdańska, ul. Narutowicza 11/12.

Streszczenie rozprawy doktorskiej oraz recenzje są dostępne na stronie WFTiMS.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w obronie w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: dziekanat.wftims@pg.edu.pl do 4.12.2024 r.

Kształcenie i dydaktyka

Cafe Lingua – otwarcie IV sezonu działalności

Na początku listopada br. Cafe Lingua otworzyła czwarty sezon działalności. Impreza odbyła się w klimacie halloweenowgo after party w pobliskim pubie Festoria. Jak zawsze poprzez zabawę w języku angielskim studenci rozwijali swoje kompetencje interkulturowe.

Dodatkowym wydarzeniem było rozdanie nagród za najlepsze wyniki z egzaminu ACERT w sesji letniej 2023/2024 w modułach:

  • ACERT General Engineering B2,
  • ACERT General Engineering C1,
  • ACERT BUSINESS B2,
  • ACERT BUSINESS C1.

Troje studentów otrzymało również nagrody za udział w ankiecie dotyczącej egzaminu.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Centrum Języków Obcych i na profilu na FB.

Innowacje i przedsiębiorczość

Zakończony nabór zespołów startupowych do dwóch programów Gdańsk Tech Startup School

Program Startup School One

Do 6. edycji programu warsztatowo-szkoleniowego Startup School One pn. „Sprawdź swój pomysł” prowadzonego przez GTS2 wnioski złożyło 17 zespołów, w skład których wchodzi łącznie 38 osób.

Skład zespołów tworzą w znacznej większości studenci I stopnia (ok. 74 %), a ponadto studenci II stopnia, pracownicy naukowi PG, absolwenci PG oraz innych uczelni. Wnioskujący reprezentują 6 wydziałów PG, a także 3 inne uczelnie.

– Warto zauważyć, że w obecnej edycji mamy 3 zespoły zawiązane w formie partnerstwa pracowników naukowych ze studentami. To rozwiązanie warte głębszej refleksji. Włączenie studentów w komercjalizację własnych pomysłów, pozwala twórcy na równoległe prowadzenie wielu takich projektów, przy umiarkowanym zaangażowaniu czasowym – komentuje Robert Bajko kierownik Gdańsk Tech Startup School.

Program Startup School Two

Do 2. edycji programu o charakterze grantowym wnioski złożyło 6 zespołów. Zaprezentowały już one swoje projekty przed Komisją Konkursową w składzie: Arkadiusz Kwoska, dr inż. arch. Jan Cudzik, dr inż. Marita McPhillips, prof. Krzysztof Nyka, Robert Bajko, Mariusz Machajewski, Wojciech Drewczyński oraz Krzysztof Dolny.

Startup School Two ma charakter projektowy i polega na przyznaniu grantu na działania służące rozwojowi i wdrożeniu w obieg gospodarczy modeli biznesowych wypracowanych w programie pierwszym.

Ostateczne wyniki rekrutacji zespołów do programu pierwszego oraz decyzję o przyznaniu grantów w wysokości do 50 tys. zł w programie drugim poznamy w ciągu najbliższego tygodnia.

Dwa zespoły startupowe z PG na największym konkursie dla akademickich startupów

Dominik Pogorzelski z zespołu eGodziny podczas pitchingu na konkursie Stage Two 2024

W tegorocznej edycji Stage Two, czyli największego paneuropejskiego konkursu dla uczelnianych startupów naszą uczelnię reprezentowały 2 zespoły Roadcode i eGodziny. Wydarzenie współorganizowane przez RWTH Aachen, jednego z partnerów sojuszu uczelni technicznych ENHANCE, odbyło się w ostatnich dniach października w Berlinie.

Obydwa zespoły są absolwentami programu Startup School One, prowadzonego naszej uczelni przez Gdańsk Tech Startup School (GTS2). Nad przygotowaniem uczestników oraz organizacją wyjazdu na Stage Two czuwał Robert Bajko – kierownik projektu GTS2.

Robert Bajko z GTS2: Przy okazji Stage Two warto zauważyć dwa trendy. Pierwszym jest fakt, że główne nagrody zdobywają startupy, w tym kontekście zwane spin-offami, których pomysły bazują na wynikach badań z macierzystych uczelni. Drugi trend dotyczy organizacji zespołów, które przybierają formę partnerstw pracowników naukowych – twórców bazowych technologii – oraz studentów, którzy podejmują wysiłek ich wdrożeń. Choć startupy z Politechniki Gdańskiej nie wpisują się jeszcze w pierwszy z tych trendów, z satysfakcją możemy stwierdzić, że dzięki naszym staraniom trend drugi jest już obecny na naszej uczelni. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że 1/3 zespołów w aktualnej (szóstej) edycji programu Startup School One stanowi właśnie formę takiego partnerstwa.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Gdańsk Tech Startup School w Aktualnościach.

Studenci/doktoranci poszukiwani do rozwoju innowacyjnych projektów

Studenci i doktoranci zainteresowani udziałem w projekcie wdrożeniowym dotyczącym innowacyjnych pomysłów opracowanych przez pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej proszeni są o przesyłanie aplikacji do następujących projektów:

Aktualne ogłoszenia publikowane są na stronie Gdańsk Tech Startup School.

Uczelnie Fahrenheita

„Energia przyszłości” na wyciągnięcie ręki – studenci i doktoranci FarU chcą zmienić świat!

Fot. Gregmar 

Dn. 7.11.2024 r. na Politechnice Gdańskiej odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie konkursu „Energia Przyszłości”. Studenci i doktoranci zaprezentowali przed władzami rektorskimi i dziekańskimi GUMed, PG i UG innowacyjne prototypy. Zwyciężył projekt "Elektrownia Przyszłości’, a jego autorzy pojadą na zagraniczną konferencję poświęconą tematyce zrównoważonej energii.  

Konkurs organizowany przez Uczelnie Fahrenheita przyciągnął zaangażowanych studentów, którzy nie tylko zaprezentowali swoje międzyuczelniane projekty, ale również wizje, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki podchodzimy do ekologii, zarządzania odpadami i zdrowia publicznego. Prototypy, takie jak Elektrownia Przyszłości, TIGO Trash-in-Gas-Out oraz SolarHealth Hub, zdobyły uznanie Kapituły, która w czerwcu 2024 r. przyznała dofinansowanie na realizację pomysłów.

Przedstawione międzyuczelniane projekty ilustrują wyjątkowe pomysły młodych naukowców:

  • Elektrownia przyszłości – zintegrowany prototyp fotoelektrochemicznej celki, wykorzystującej energię odnawialną ze słońca i wiatru do produkcji zielonego wodoru; autorzy – zespół z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w składzie: Mateusz Baluk, Damian Makowski, Dawid Strzelecki, Julia Dunajska, Aleksandra Kotz i Aleksandra Kierczak;
  • TIGO Trash-in-Gas-Out – innowacyjny reaktor do przetwarzania odpadów organicznych i tworzyw sztucznych, wykorzystujący nowoczesne procesy, takie jak piroliza, reforming i efekty synergiczne, co może zrewolucjonizować podejście do gospodarki odpadami i produkcji wodoru; autorzy – zespół z Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego w składzie: Michał Dominów, Rafał Kowalski, Łukasz Arcimowicz i Dzmitry Dauhalevich;
  • SolarHealth Hub – Koło Naukowe Medical Intelligence Lab z Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego tworzy przenośny hub zdrowotny zasilany energią słoneczną; autorzy – zespół w składzie: Daniel Cieślak (PG, GUMed), Michalina Razik (PG), Kinga Grzęda (PG), Zuzanna Mederska (PG), Karolina Zielińska (PG) i Anna Prus (GUMed, UG).

Kapituła konkursu obradowała w składzie:

  • dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita;
  • dr hab. Michał Pikuła (Pracownia Inżynierii Tkankowej i Medycyny Regeneracyjnej), Paweł Orłowski (przewodniczący Rady Uczelni GUMed) i Mateusz Kirjak, Dział Projektów Badawczych (Gdański Uniwersytet Medycznego);
  • dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska (Wydział Chemiczny), prof. Jacek Barański (Instytut Energii) i dr inż. Damian Głowienka, Instytut Fizyki i Informatyki Stosowanej (Politechnika Gdańska);
  • dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, Wydział Nauk Społecznych i dr hab. Małgorzata Łosiewicz, prof. UG, Instytut Mediów (Uniwersytet Gdański);
  • Jarosław Kobus – prezes zarządu i Maciej Szozda z Aramco Fuels Poland.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Politechnika Gdańska w mediach

Rektor na czele ENHANCE, AI w sądach i ekranoplan dla wojska

Blisko 1,7 tys. wzmianek nt. Politechniki Gdańskiej ukazało się w mediach tradycyjnych w dn. 4–17.11.2024 r.

Poniżej prezentujemy wybrane materiały, jakie ukazały się w mediach w tym okresie.

Rektor przewodniczącym ENHANCE

Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej został wybrany na przewodniczącego Rady Dyrektorów Uniwersytetu Europejskiego ENHANCE w kadencji 2025–2027. O nowej funkcji rektora PG informowały:

Perspektywy

PG w szanghajskim rankingu przedmiotowym

Politechnika Gdańska w tegorocznej edycji tzw. szanghajskiego rankingu przedmiotowego została sklasyfikowana w 2 dyscyplinach naukowych z obszaru inżynierii i zanotowała awans w jednej z nich. O rankingu informowały m.in.

Radio EskaRMF24.pl

Sztuczna inteligencja pomoże sędziom

Tworzony przez naukowców z Politechniki Gdańskiej i specjalistów LEX SECURE AI system „LEX-AIS” ma usprawnić pracę polskich sądów. O technologii, która może zrewolucjonizować pracę sędziów informowały m.in. następujące tytuły:

Nauka w Polsce Radio Gdańsk Zawsze Pomorze Trojmiasto.pl Spiderweb.pl Naszemiasto.pl Dziennik Bałtycki

DROZD – jedyny tego typu dron

Ekranoplan, który powstaje na Politechnice Gdańskiej, będzie pierwszą na świecie tego typu małą jednostką bezzałogową. Jej głównym celem jest wspieranie działań morskich oddziałów wojska.

Interia Biznes i Świat

Materiały przyszłości

Prof. Piotr Jasiński z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki w audycji „Radiowo-Naukowo” opowiadał działającym na Politechnice Gdańskiej Centrum Materiałów Przyszłości, a także m.in. o konwersji energii, czy ogniwach wodorowych.

Radio Gdańsk

Zielony Atrament w TVP

Telewizja Polska wyemitowała film „Zielony atrament” – fabularyzowaną biografię docent Marianny Sankiewicz, legendarnej wykładowczyni i prorektorki Politechniki Gdańskiej.

Więcej informacji o filmie

Energia przyszłości

Trzy prototypy projektów zaprezentowali studenci Uczelni Fahrenheit, w tym Politechniki Gdańskiej, w ramach konkursu „Energia Przyszłości”.

Dziennik Bałtycki

Warsztaty i szkolenia

Szkolenie online „Podstawy zarządzania projektami”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników PG na dwudniowe szkolenie online pn. „Podstawy zarządzania projektami” organizowane w dn. 18–19.12.2024 r. w godz. 9.00–14.00, na platformie Teams.

Szkolenie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na szkolenie obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację otrzymają link do spotkania drogą mailową.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Warsztaty stacjonarne „Zarządzanie zespołem projektowym”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników PG na warsztaty „Zarządzanie zespołem projektowym”, które odbędą się 5.12.2024 r. w godz. 09.00–14.00, stacjonarnie na terenie Politechniki Gdańskiej.

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację otrzymają informację o miejscu spotkania.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Warsztaty stacjonarne „Zarządzanie zespołem projektowym”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników PG na warsztaty „Zarządzanie zespołem projektowym”, które odbędą się 5.12.2024 r. w godz. 09.00–14.00, stacjonarnie na terenie Politechniki Gdańskiej.

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację otrzymają informację o miejscu spotkania.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Zarządzenia i pisma okólne

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 45/2024 z 15.11.2024 r. w sprawie: wprowadzenia wytycznych dla autorów prac dyplomowych i projektów dyplomowych realizowanych na studiach wyższych na Politechnice Gdańskiej, pisanych w języku polskim lub angielskim

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 46/2024 z 15.11.2024 r. w sprawie: wprowadzenia wzorów stron tytułowych prac dyplomowych, oświadczeń dotyczących prac dyplomowych i protokołów egzaminów dyplomowych

Komunikaty

Dostęp testowy do bazy O'Reilly for Higher Education

Biblioteka PG zaprasza do testowania platformy O'Reilly for Higher Education. Dostęp jest aktywny do 24.01.2025 r. 

Platforma oferuje nielimitowany dostęp do ponad 44 tys. e-książek oraz materiałów audiowizualnych z kolekcji Safari Tech Books, Safari Business Books oraz Safari Video.

Aby skorzystać z O'Reilly for Higher Education, należy założyć osobiste konto:

W korzystaniu z bazy pomocne będą filmiki instruktażowe:

Nowe funkcjonalności w Katalogu Biblioteki PG

Aby zapewnić dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań Biblioteka PG uruchomiła w Katalogu online narzędzie Asystent Wyszukiwania Primo. Narzędzie wykorzystuje technologie sztucznej inteligencji w celu wsparcia procesu wyszukiwania informacji. Umożliwia użytkownikom dokładniejsze badanie treści, weryfikację informacji oraz odkrywanie nowych zasobów.

Jak to działa?

  • generuje odpowiedzi na podstawie pięciu najlepszych dopasowań,
  • sugeruje użytkownikom powiązane tematy, które mogą być istotne i dostarczyć dodatkowych informacji;
  • umożliwia zadawanie pytań w różnych językach.

Ponadto, w bibliotecznym katalogu Primo pojawiła się zakładka „Kolekcje tematyczne”, a w niej kolekcja Nowości drukowane w zbiorach Biblioteki PG.

Nowości są podzielone wg lokalizacji (Biblioteka Główna, filie oraz Pracownia Historii i Zbiorów Muzealnych PG) i obejmują drukowane książki oraz czasopisma.

Biblioteka PG zachęca do korzystania z nowych funkcjonalności Katalogu

Black Friday w sklepie z gadżetami PG

W piątek, 29.11.2024 r., Dział Promocji i Biuro Prasowe zaprasza do sklepu z gadżetami, gdzie wybrany asortyment z okazji Black Friday będzie sprzedawany z 20% zniżką.

W sklepie można kupić m.in.: bluzy, puzzle, herbatę naukową, porcelanowe kubki, kubki termiczne, notesy, długopisy oraz bombki choinkowe.

Sklep mieści się budynku Hydromechaniki (nr 11 na mapie kampusu) i jest czynny w godz. 9.00–15.00.

Kalendarium

21 listopada 09.00–15.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Szkolenie „Zarządzanie sobą w czasie”

CNE zaprasza na szkolenie „Zarządzanie sobą w czasie”.
21 listopada 10.00–14.00
https://pg.edu.pl/biuro-karier

XII Dzień Strefy na Politechnice Gdańskiej

BKiA, WIMiO oraz PSSE zapraszają na XII DZIEŃ STREFY na PG podczas którego studenci i absolwenci będą mieli możliwość poznania firm działających w PSSE oraz skonfrontowania swoich wyobrażeń o pracy w danej branży.
25 listopada 08.30–14.15

Otwarte posiedzenie Uczelnianych Forów Dziekanatów

Dn. 25.11.2024 r. na Politechnice Gdańskiej odbędzie się pierwsze Otwarte posiedzenie Uczelnianych Forów Dziekanatów Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego z udziałem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
25 listopada 09.00–15.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Szkolenie „Praca ze studentem w kryzysie”

CNE zaprasza na szkolenie „Praca ze studentem w kryzysie”.
27 listopada 10.00–12.30
https://pg.edu.pl/node/21631

Warsztaty IEEE

Zapraszamy na dwie sesje tematyczne, podczas których omówione zostaną techniki efektywnego wyszukiwania na platformie IEEE Xplore oraz zagadnienia związane z przygotowaniem artykułu do publikacji w czasopismach IEEE.
28 listopada 09.00–12.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Szkolenie „Modele językowe w edukacji: ChatGPT”

CNE zaprasza na Szkolenie „Modele językowe w edukacji: ChatGPT”.
29 listopada 09.00–15.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Szkolenie „Nagrywanie wykładów wideo i podkastów”, cz. I

CNE zapraszamy na szkolenie „Nagrywanie wykładów wideo i podkastów”, cz. I.
4 grudnia 11.15–13.15

Uroczyste Posiedzenie Senatu PG

Uroczyste Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej