Nr 331/11 lipca 2024

W wydaniu:

  1. NATO na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia będzie „Living Labem” Sojuszu
  2. 60 kandydatów z całej Polski. Stypendia Talentów Politechniki Gdańskiej rozdane
  3. PG z awansem w rankingu QS WUR Europe 2025
  4. Każdy inny, wszyscy równi. Biuro ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną
  5. Nowy mural na Politechnice Gdańskiej
  6. Senat Politechniki Gdańskiej
  7. Naukowcy PG pracują nad technologią usuwania „wiecznych chemikaliów” z wód i ścieków
  8. Wyróżnienie dla naukowców PG w międzynarodowym konkursie Arturbain.fr
  9. PGR-08 – zespół PGRacing Team zaprezentował swój najnowszy bolid
  10. Przepływy wielofazowe w warunkach okołokrytycznych w badaniach doktoranta
  11. Za nami Piknik Młodego Naukowca
  12. Kongres „Nauka ponad podziałami” – zapisy
  13. Drugi nabór wniosków w ramach działania FIRST TEAM FENG
  14. Konkurs SONATA BIS 14
  15. Konkurs MAESTRO 16 NCN
  16. Awanse naukowe
  17. Na WZiE powstanie unikatowa platforma online dla dydaktyków
  18. Jaskółki Przedsiębiorczości – chwytak, probiotyczny baton, system do analizy związków chemicznych
  19. Zespoły startupowe z PG zaprezentowały swoje pomysły na biznes po raz piąty
  20. Ponad 440 tys. złotych na umiędzynarodowienie PG
  21. Nowe oferty zagranicznych grantów i stypendiów EURAXESS Polska
  22. PG członkiem European Academy of Wind Energy
  23. Nabór referatów na konferencję „Release the energy”
  24. Strategia wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju
  25. Living Lab, nowy bolid i dyskusja o rozwoju regionu
  26. Szkolenie Granty ERC – Nowości w nadchodzących konkursach oraz elementy dobrego wnios
  27. Szkolenie online „Podstawy zarządzania projektami”
  28. Warsztaty online „Planowanie i komunikacja w projektach”
  29. Warsztaty online „Zarządzanie ryzykiem w projektach”
  30. Warsztaty stacjonarne „Agile Project Management”
  31. Warsztaty stacjonarne „Zarządzanie zespołem projektowym”
  32. Nowy Katalog Zbiorów Muzealnych Politechniki Gdańskiej od Biblioteki PG
  33. Podsumowanie zmian w systemach informatycznych PG (czerwiec 2024)
  34. Biuletyn Informacyjny – przerwa wakacyjna

Z życia uczelni

NATO na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia będzie „Living Labem” Sojuszu

Na zdj. od lewej: Mateusz Rzymowski, prezes zarządu REVOBEAM, prof. Łukasz Kulas, naukowiec PG, inicjator utworzenia „Living Labu” na uczelni, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Paweł Lulewicz, prezes zarządu PGZ Stoczni Wojennej. Fot. Bartosz Bańka / Politechnika Gdańska
 

Kampus PG będzie pierwszym na świecie „Living Labem” NATO, czyli miejscem służącym ekspozycji najnowszych technologii i wynalazków sektora obronnego, opracowanych przez naukowców i wojskowych z 32 krajów należących do Sojuszu. Udział Polski w akceleratorze koordynuje Departament Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Głównym zadaniem stworzonego w 2023 r. przez NATO programu DIANA jest połączenie naukowców i zespołów badawczych działających w ramach start-upów i pracujących nad nowatorskimi rozwiązaniami z obszaru tzw. głębokich technologii (ang. deep tech) z jednostkami sektora cywilnego i obronnego.  

Efektem pierwszych kilkunastu miesięcy działania programu NATO DIANA jest wyłonienie i akceleracja 44 najlepszych start-upów na świecie (w tym jednego z Polski – REVOBEAM, utworzonego przez naukowców PG), które przez ostatnie pół roku opracowały innowacyjne rozwiązania dual-use (podwójnego zastosowania) w obszarach wskazanych przez program.

Na terenie kampusu PG – głównie na otwartej przestrzeni, ale też w laboratoriach i innych pomieszczeniach – wkrótce zainstalowanych zostanie 21 z 44 rozwiązań opracowanych w ramach programu NATO DIANA, a w przyszłości dołączane będą kolejne.

Pierwsze konstrukcje pojawią się na kampusie uczelni prawdopodobnie już w sierpniu br., a pierwsze porozumienie ws. utworzenia „Living Labu” na PG podpisały w 4.07.2024 r. władze Politechniki Gdańskiej i Polskiej Grupy Zbrojeniowej – Stoczni Wojennej. Sygnatariuszami porozumienia byli prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz Paweł Lulewicz, prezes zarządu PGZ Stoczni Wojennej.

Szczególnie istotnym elementem „Living Labu” z punktu widzenia PG będzie projekt bezzałogowej, autonomicznej łodzi drona, służącej m.in. patrolowaniu i wykrywaniu zagrożeń morskiej infrastruktury krytycznej. Łódź powstanie na bazie projektu utworzonego wcześniej na PG konstrukcji „Hornet”, której twórcami byli naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG pracujący w zespole prof. Łukasza Kulasa.

W ramach czwartkowej uroczystości PG, PGZ i start-up REVOBEAM, stworzony przez prof. Kulasa i mgr inż. Mateusza Rzymowskiego (WETI PG) w celu komercjalizacji anten inteligentnych opracowanych na PG, podpisały umowę o współpracy na rzecz dalszego rozwijania projektu, którego partnerami będą również firmy Cree Yacht i Mobile Monitoring.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

60 kandydatów z całej Polski. Stypendia Talentów Politechniki Gdańskiej rozdane

Indeks na jednej z najlepszych uczelni w kraju, indywidualny tryb studiów, opieka mentora naukowego i 2 tys. zł miesięcznie przez cały okres studiów. To właśnie otrzyma sześcioro laureatów pierwszej edycji konkursu Stypendium Talentów Politechniki Gdańskiej.

Pochodzą z różnych części kraju – m.in. Rzeszowa, Białegostoku czy Ciechocinka, mają różnorodne osiągnięcia i pasje, ale wszyscy chcą studiować nauki techniczne bądź przyrodnicze i zostać w przyszłości inżynierami. Stypendium Talentów jest dla nich wsparciem i szansą na realizację edukacyjnych planów.

Laureaci konkursu:

  • Konrad Antosz, Rzeszów, wybrany kierunek studiów: elektronika i telekomunikacja,
  • Szymon Drywa, Staniszewo, wybrany kierunek studiów: informatyka,
  • Karolina Hofman, Ruciane-Nida, wybrany kierunek studiów: chemia,
  • Kacper Juśkiewicz, Ciechocinek, wybrany kierunek studiów: informatyka,
  • Piotr Lange, Wejherowo, wybrany kierunek studiów: informatyka,
  • Michał Łukaszuk, Białystok, wybrany kierunek studiów: automatyka, cybernetyka i robotyka.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

PG z awansem w rankingu QS WUR Europe 2025

 
W najnowszym wydaniu rankingu QS World University Rankings Europe 2025, uwzględniającym najlepsze uczelnie starego kontynentu, Politechnika Gdańska poprawiła swoją pozycję z ubiegłego roku. Uczelnia awansowała aż o 17 pozycji i zajęła 302. miejsce w Europie oraz 5. w Polsce.
 

W rankingu QS Europe mogą wziąć udział najlepsze uczelnie z 46 krajów należących do Rady Europy. W tegorocznej edycji na listę rankingową ostatecznie zakwalifikowały się 684 uczelnie z Europy w tym 32 z Polski.

Organizator rankingu QS WUR Europe 2025 w celu stworzenia listy najlepszych uczelni poddał analizom dane pochodzące m.in. z bazy Scopus oraz uzyskane w badaniach ankietowych przeprowadzonych wśród naukowców i pracodawców.

QS WUR Europe wykorzystuje 12 wskaźników o zróżnicowanych wagach. Największą przypisuje się opiniom pracowników naukowych (dane z corocznego badania QS Academic Reputation Survey) i pracodawców (dane pochodzą z corocznego badania QS Employer Reputation Survey) na temat uczelni. Stanowią one łącznie aż 45% możliwych do uzyskania punktów.

Pozostałe wskaźniki to m.in. międzynarodowa współpraca badawcza, dane bibliometryczne (liczba cytowań i artykułów) czy umiędzynarodowienie uczelni.

Najsilniejszymi stronami PG w rankingu QS Europe 2025 w porównaniu z innymi uczelniami z Polski są:

  • liczba artykułów per NA (1. miejsce),
  • liczba cytowań (1),
  • zrównoważony rozwój (3).

W skali kraju PG zajęła piątą lokatę, miejsca ustępując jedynie: Uniwersytetowi Warszawskiemu, Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w Krakowie, Politechnice Warszawskiej i Uniwersytetowi Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Miejsce na czele rankingu QS World University Rankings: Europe 2005 zajęły:

  • ETH Zurich
  • Imperial College London
  • University of Oxford

Szczegółowe wyniki rankingu oraz wyjaśnienie metodologii znaleźć można na stronie QS WUR Europe 2025.

Więcej informacji oraz inne zestawienia rankingowe są dostępne na stronie Centrum Analiz Strategicznych.

Każdy inny, wszyscy równi. Biuro ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną

Biuro ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną (BORF) zostało powołane w lutym 2024 r., by działać na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dla osób z różnorodnością funkcjonalną, ale także dla tych, którzy w przypadkach nagłego pogorszenia stanu zdrowia mają trudności w realizacji kształcenia w standardowej formie. Biuro jest częścią Działu Spraw Studenckich i mieści się na I p. w budynku „Bratniaka”. Znajduje się tam również specjalnie przygotowany pokój do spotkań i rozmów.

BORF współpracuje z wieloma jednostkami na uczelni, żeby stworzyć ofertę kompleksową i dostosowaną do potrzeb wszystkich osób studiujących.

BORF korzysta z doświadczenia i opinii uczelnianych ekspertów w tematyce wspierania osób z różnorodnością funkcjonalną, a są nimi: prof. Marek Wysocki z Wydziału Architektury, który jest pełnomocnikiem rektora ds. dostępności, Tomasz Tołoczko, pełnomocnik rektora ds. osób z niepełnosprawnościami oraz dr inż. Mohammad Hossein Ghaemi, rzecznik ds. równego traktowania. 

Rodzaje wsparcia dla studentów:

Tworzona jest również wypożyczalnia sprzętu specjalistycznego. Zakupiono już m.in.: pętle indukcyjne wielkopowierzchniowe, umożliwiające osobom z uszkodzonym słuchem lepsze słyszenie otoczenia, specjalne lupy dla osób niedowidzących, panele i meble akustyczne, regulowane biurka.

BORF zaprasza do kontaktu: budynek Bratniak, pokój 203; tel. + 48 58 347 10 59
e-mail: borf.dss@pg.edu.pl

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Nowy mural na Politechnice Gdańskiej

Fot. Jan Buczkowski/PG
 

Na terenie kampusu naszej uczelni pojawił się kolejny mural. Zrealizowali go studenci Wydziału Architektury na ścianach klatki schodowej budynku Nanotechnologii B, pod okiem prof. Jana Buczkowskiego i dr Edyty Urwanowicz z Katedry Sztuk Wizualnych. Jest on częścią większego zamierzenia mającego na celu wprowadzanie sztuki współczesnej w przestrzenie politechnicznego kampusu.

Obecny projekt został zrealizowany we współpracy z władzami Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa w ramach zajęć fakultatywnych prowadzonych ze studentami IV semestru studiów inżynierskich na Wydziale Architektury.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Senat Politechniki Gdańskiej

Na posiedzeniu Senatu Politechniki Gdańskiej dn. 10.07.2024 r. podjęto uchwały w sprawie:

  • zaopiniowania wniosku rektora o nagrodę ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej / dydaktycznej / organizacyjnej / za całokształt dorobku;
  • zmiany w składzie Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów;
  • wprowadzenia zmian w Statucie Politechniki Gdańskiej;
  • przyjęcia Sprawozdania z realizacji strategii Politechniki Gdańskiej za rok 2023;
  • oceny działalności Politechniki Gdańskiej za 2023 rok;
  • przyjęcia załącznika do Uchwały Senatu PG nr 461/2024/XXV z 20 marca 2024 r. stanowiącego wersję anglojęzyczną Regulaminu studiów na Politechnice Gdańskiej;
  • ustalenia programów studiów dla następujących kierunków:
    • Korozja prowadzonego na Wydziale Chemicznym PG,
    • Technologia chemiczna prowadzonego na Wydziale Chemicznym PG,
    • Automatyka, cybernetyka i robotyka prowadzonego na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG,
    • Informatyka prowadzonego na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG,
    • dla studiów podyplomowych Nowoczesne metody inżynierii oprogramowania prowadzonych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG,
    • dla studiów podyplomowych International MBA in Strategy, Programme and Project Management prowadzonych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG;
  • wyrażenia zgody na przystąpienie przez Politechnikę Gdańską do realizacji projektów:
    • Nowa metrologia śladów polimeryzacji wolnorodnikowej inicjowanej hadronami w żelach (WFTiMS),
    • Krajowy Magazyn Danych. Uniwersalna Infrastruktura dla Składowania i Udostępniania Danych oraz Efektywnego Przetwarzania Dużych Wolumenów Danych w Modelach HPC, BigData i Sztucznej Inteligencji (CI TASK),
    • Narodowa Infrastruktura Chmurowa PLGrid dla EOSC (CI TASK).

Prof. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki przedstawił sprawozdanie z działalności naukowej Politechniki Gdańskiej.

Oliwia Hauchszulz, przewodnicząca SSPG przedstawiła informacje o działalności Samorządu Studentów PG. 

Nauka

Naukowcy PG pracują nad technologią usuwania „wiecznych chemikaliów” z wód i ścieków

Dr inż. Małgorzata Szopińska, kierownik projektu na PG. Fot. Bartosz Bańka / Politechnika Gdańska

 Zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej uczestniczy w międzynarodowym projekcie „LIMIT”, którego celem jest opracowanie innowacyjnych technologii do usuwania mikrozanieczyszczeń z wody i ścieków, w tym toksycznych i wyjątkowo opornych na rozkład tzw. wiecznych chemikaliów. Do środowiska wodnego mogą się one dostawać się wraz z użytą wodą, a także ze spływem powierzchniowym z terenów przemysłowych.

Opracowane rozwiązania mają charakteryzować się minimalnym śladem węglowym i przyczynić się do ochrony zasobów wodnych, w tym Morza Bałtyckiego. Działania projektu „LIMIT” wpisują się w realizację idei gospodarki o obiegu zamkniętym i promują wykorzystanie zielonych technologii w gospodarce wodno-ściekowej oraz ochronie zasobów wodnych.

W czerwcu na Politechnice Gdańskiej odbyło się spotkanie zespołu badawczego i partnerów stowarzyszonych projektu „LIMIT”, podczas którego omówione zostały koncepcje technologiczne będące przedmiotem prac badawczych i wdrożeniowych. Zespół projektowy odbył też wizytę studyjną na terenie Grupowej Oczyszczalni Ścieków „Dębogórze” w Gdyni.

Projekt „LIMIT” jest realizowany przez międzynarodowe konsorcjum badawcze ze Szwecji (Uniwersytet w Lund – lider projektu), Danii, Litwy i Polski. Z ramienia Politechniki Gdańskiej w prace projektowe zaangażowany jest zespół w składzie:

Projekt wspierają również przedstawiciele podmiotów stowarzyszonych, m.in.: PEWiK GDYNIA Sp. z o.o.; Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. w Gdańsku, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i firma Techsan z Olsztyna. Drugim polskim partnerem projektu jest Port w Gdyni.

Projekt realizowany jest w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk na lata 2021–2027 (Europejska Współpraca Terytorialna).

Dodatkowe informacje znajdują się na stornie internetowej PG w Aktualnościach

Wyróżnienie dla naukowców PG w międzynarodowym konkursie Arturbain.fr

Zespół naukowców: inż. arch. Justyna Wesołowska z Wydziału Architektury i inż. Michał Boczoń z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki pod kierownictwem dr inż. arch. Izabeli Burdy zdobył prestiżowe wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Arturbain.fr 2023/24. Tegoroczna edycja konkursu, organizowanego od 31 lat przez francuską instytucję „L'Art Urbain dans les Territoires” została poświęcona transformacji ekologicznej.

Laureaci konkursu, opracowując projekt zatytułowany „L'impact du passé” („Wpływ przeszłości") zaproponowali przekształcenie centralnej części dzielnicy Stogi w tętniące życiem miejsce, służące integracji społecznej. Projekt otrzymał wyróżnienie 'MENTION QUALITÉ ARCHITECTURALE' za wysoką jakość architektoniczną. Według autorów, zaproponowane zmiany pozwoliłyby harmonijnie połączyć przeszłość z przyszłością, podnosząc jakość życia mieszkańców oraz dbając o aspekty związane z ochroną środowiska.

W gronie 12 prac zakwalifikowanych do finału konkursu znalazły się aż cztery projekty opracowane przez zespoły z Politechniki Gdańskiej – trzy prowadzone przez dr inż. arch. Izabelę Burdę oraz jeden, który powstał pod opieką dr hab. inż. arch. Doroty Wojtowicz-Jankowskiej. Oprócz nagrodzonego projektu „L'impact du passé” w finałowym gronie znalazły się również:

  • „Les rues sont faites pour marcher" – opracowany przez zespół w składzie: Sara Kłosowska, Kinga Makowska, Aleksandra Bonk (pod kierunkiem dr inż. arch. Izabeli Burdy);
  • „La biodiversité au centre de l'attention" – opracowany przez zespół w składzie: Natalię Turską i  Blankę Zielińską (pod kierunkiem dr inż. arch. Izabeli Burdy);
  • „Sept heures dix” – opracowany przez zespół w składzie: Anna Czepil, Aleksandra Pikur, Wiktoria Przedpełska (pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Doroty Wojtowicz-Jankowskiej).

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 24.06.2024 r. w siedzibie Ministerstwa Ministère de la Transition Écologique, w Arche de la Défense w Paryżu. Laureaci mieli okazję zaprezentować swoje projekty przed międzynarodową publicznością.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

PGR-08 – zespół PGRacing Team zaprezentował swój najnowszy bolid

Fot. Bartosz Bańka/PG
 

Szybszy, lżejszy i mniej awaryjny – taki jest najnowszy bolid zespołu PGRacing Team. Maszyna przygotowana została na zbliżający się sezon zawodów Formuła Student.

Uroczysta prezentacja bolidu odbyła się 5.07.2024 r. na Dziedzińcu Fahrenheita. W wydarzeniu udział wzięli prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich, prof. Andrzej Seweryn, dziekan WIMiO, dr inż. Bogdan Ścibiorski, opiekun Koła Naukowego „Mechanik”, a także studenci, rodziny i przyjaciele członków zespołu, przedstawiciele mediów oraz osoby zainteresowane powstałym pojazdem.

PGR-08 to już ósmy pojazd zaprojektowany i skonstruowany przez zespół PGRacing Team z Koła Naukowego „Mechanik” przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG. Nad bolidem pracowało osiem grup studentów, m.in. Powertrain, Electronics, Chassis, Aerodynamics, Suspension, Electric Powertrain, Driverless i Marketing.

Udoskonaloną wersją bolidu studenci będą ścigać się w ramach zawodów Formuła Student – międzynarodowych zmagań studenckich zespołów inżynierskich, w których sprawdzane i oceniane są nie tylko sprawność wyścigowa bolidu, ale także jego poszczególne podzespoły. PGRacing Team weźmie udział w czterech edycjach międzynarodowych zawodów:

  • Austria (21–25.07.2024),
  • Czechy (5–10.08.2024),
  • Chorwacja (20–25.08.2024),
  • Polska (27.08–2.09.2024).

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach oraz na stronie PGRacing Team.

Przepływy wielofazowe w warunkach okołokrytycznych w badaniach doktoranta

Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 

Michał Pysz, absolwent Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej, swoją pracę doktorską poświęcił badaniom przepływom wielofazowym w warunkach okołokrytycznych. Wraz z promotorem, prof. Dariuszem Mikielewiczem, prowadził obserwacje zjawiska fizycznego związanego z wrzeniem w przepływie, w bardzo cienkich kanałach o średnicy od 1 do 3 mm. Takie przepływy występują np. w układach wysokotemperaturowych pomp ciepła czy w elektrowniach ORC.

Michał Pysz ukończył studia magisterskie na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a swoją pierwszą pracę naukową rozpoczął w Instytucie Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Następnie cztery lata poświęcił studiom w Szkole Doktorskiej. W ramach doktoratu uzyskał stypendium Ambasady Francuskiej, dzięki któremu przez 3 miesiące mógł prowadzić badania na Uniwersytecie w Lyonie.

Obecnie planuje wyjechać na roczny staż na Uniwersytet w Padwie, w ramach programu Americium. Myśli również o czasowej pracy w przemyśle w przyszłości, żeby sprawdzić jak badania przekładają się na rzeczywistość w przedsiębiorstwach.

– Bardzo lubię uczyć studentów i myślę, że doświadczenie zdobyte po tej drugiej stronie byłoby bardzo przydatne w prowadzeniu zajęć dydaktycznych – zaznacza naukowiec. – Obecnie pracuję w Instytucie Energii na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, gdzie realizujemy wiele projektów. Pracujemy np. nad budową minielektrowni zasilanej gazami uzyskanymi ze zgazowania odpadów ściekowych. Szukamy różnych alternatyw ekologicznych do nietypowych elektrowni, co jest niezwykle ciekawym tematem. Wyzwań naukowych jest przede mną wiele i bardzo się z tego cieszę.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Za nami Piknik Młodego Naukowca

Za nami już II Dzień Młodego Naukowca na Politechnice Gdańskiej. Wydarzenie zostało zainicjowane przez Zespół Młodych Naukowców i zrealizowane w ramach Strategii HR PG na lata 2022–2025.  

Piknik rozpoczął się prelekcją „Od Apollo do Artemis” Przemysława Mieszko Rudźa – popularyzatora astronomii,  który w l. 2016–2023 był ekspertem Polskiej Agencji Kosmicznej odpowiedzialnym za edukację kosmiczną. Opowiadał on o okolicznościach zdobycia Srebrnego Globu i planach jego kolonizacji. Po prelekcji studenci z koła naukowego SimLE opisali swoje przygotowania do realizacji projektu eksperymentalnego, biorącego udział w międzynarodowym programie REXUS/BEXUS.

Podczas panelu dyskusyjnego na pytania młodych naukowców odpowiadał prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju. Rozmowa dotyczyła m.in. programów IDUB, ewaluacji pracowników, work-life balance, czyli zagadnień i pytań, które uczestnicy zadali podczas rejestracji.

Następnie uczestnicy zapoznali się z działalnością 2 kół naukowych: Astrofizyczne Koło Naukowe PG oraz Koło Naukowe SimLE, a dzięki uprzejmości Centrum Sportu Akademickiego mogli też skorzystać z atrakcji sportowych.

Pod koniec Pikniku Młodego Naukowca dołączyli również przedstawiciele Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji z Wielkopolski na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych. Delegacja spotkała się, by wymienić dobre praktyki dotyczące podejmowanych aktywności skierowanych do studentów, absolwentów oraz pracodawców.

Dodatkowe informacje (w tym fotorelacja) znajdują się na stronie Biura Młodych Naukowców.

Kongres „Nauka ponad podziałami” – zapisy

Zespół i Biuro Młodych Naukowców zapraszają do udziału w Kongresie „Nauka ponad podziałami”, który odbędzie się w dn. 12–13.09.2024 r. na Politechnice Gdańskiej.

Podczas pierwszego dnia Kongresu eksperci z całej Polski debatować będą nad aktualnym stanem szkolnictwa wyższego. Podczas paneli podjęte zostaną tematy:

  • Jak zmierzyć sukces naukowy? O ewaluacji pracy naukowca
  • (Nie)samodzielność akademicka, czyli o hierarchii i jej skutkach
  • Czy współpraca popłaca? Czyli o tym, czy w obecnym rozwiązaniu prawnym i presji społecznej, warto jest współpracować
  • Czy polskie uczelnie kształcą efektywnie? Polski pomysł na sukces (albo porażkę…)

Podczas drugiego dnia uczestnicy będą mogli wziąć udział w jednym z dwóch warsztatów:

  • Zastępowalność pokoleń na uczelniach wyższych
  • Rola młodych w kształtowaniu uczelni

Dodatkowe informacje:

Wydarzenie zostanie sfinansowane ze środków IDUB.

Drugi nabór wniosków w ramach działania FIRST TEAM FENG

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) ogłosiła informację o planowanym naborze wniosków w działaniu First Team finansowanym z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027. Łączny budżet naboru wynosi 64 mln zł.

Cel: przyciągnięcie do pracy w polskich organizacjach badawczych najlepszych młodych badaczy i badaczek z całego świata oraz rozwój współpracy międzynarodowej i gospodarczej. W ramach First Team początkujący naukowcy i naukowczynie mogą ubiegać się o środki na założenie nowego zespołu badawczego i prowadzenie prac B+R we współpracy z zagranicznym partnerem naukowym i krajowym partnerem gospodarczym. Działanie First Team ma przyczynić się także do zwiększenia konkurencyjności polskich wniosków składanych do konkursów ERC.

Wnioskodawcami w działaniu mogą być organizacje badawcze, które wskazują osobę pełniącą rolę głównego wykonawcy projektu. Musi posiadać co najmniej stopień doktora uzyskany nie wcześniej niż 12 lat przed złożeniem wniosku do konkursu First Team.

Finansowanie można otrzymać na oryginalne prace badawczo-rozwojowe, które posiadają potencjalną wartość wdrożeniową oraz znaczenie w kontekście rozwiązywania problemów gospodarczych lub społeczno-ekonomicznych. Zakres tematyczny projektów nie jest ograniczony do poszczególnych dziedzin nauki, lecz odnosi się do priorytetów ujętych w wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. W ramach projektu obligatoryjna jest współpraca z co najmniej jednym partnerem naukowym z zagranicy oraz krajowym partnerem gospodarczym, przy czym wsparcie finansowe udzielane jest jedynie organizacji badawczej (wnioskodawcy).

Finansowanie nie obejmuje badań podstawowych.

Informacje dla aplikujących:

  • w konkursie First Team na jeden projekt można otrzymać środki w wys. do 4 mln zł;
  • termin naboru wniosków nr 1/2024 – 2.09–02.10.2024 do godz. 16.00 (GTM+1);
  • szczegółowe informacje oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie konkursu.
  • osoby do kontaktu w Centrum Zarządzania Projektami: Anna Frej, Aleksandra Meksuła.

Konkurs SONATA BIS 14

Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs SONATA BIS 14 na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu badawczego, prowadzącego badania naukowe o charakterze podstawowym. Konkurs skierowany jest do osób, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem.

W konkursie tym można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, w tym również stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokrycie innych kosztów związanych z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.

We wniosku w konkursie SONATA BIS jako kierownika projektu nie można wskazać osoby, która jest wskazana jako kierownik projektu we wniosku złożonym w konkursie OPUS, dla którego decyzja dotycząca finansowania nie stała się ostateczna. Warunek ten nie dotyczy kierowników projektów we wnioskach OPUS LAP.

Budżet konkursu wynosi 150 mln zł.

Wniosek należy złożyć w formie elektronicznej przez system OSF, zgodnie z procedurą składania wniosków.

Ważne zmiany:

  • w kategorii Wynagrodzenia oraz stypendia dla studentów i doktorantów zmianie ulega maksymalna wysokość stypendium doktoranckiego dla doktoranta w szkole doktorskiej, które można zaplanować i wypłacić po ocenie śródokresowej. Szczegółowe informacje znajdują się w sekcji Jak zaplanować kosztorys projektu;
  • zaszły zmiany w Regulaminie przyznawania środków na realizację projektów badawczych, dotyczą one w szczególności Oceny wniosków w konkursach na projekty badawcze, jak również Kosztów w projektach badawczych. Szczegółowe informacje znajdują się w sekcji Co jest brane pod uwagę przy ocenie wniosku oraz Jak zaplanować kosztorys projektu;
  • wnioski będą oceniane w dwóch kategoriach:

A – Ocena projektu (Poziom naukowy, Możliwość wykonania, Skład i zasadność powołania nowego zespołu badawczego, Potencjalny wpływ) z wagą 65%;

B – Kwalifikacje i osiągnięcia kierownika projektu, z wagą 35%;

  • koszty wydania monografii są kosztem niekwalifikowalnym;
  • wykaz literatury nie wlicza się do limitów stron.

Więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCN.

Nabór wniosków w systemie OSF trwa do 17.09.2024 r. do godz. 16:00.

Zgłoszenia w systemie moja PG należy przesłać do weryfikacji CZP maksymalnie do 3.09.2024 r. Kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej najpóźniej do 10.09.2024 r.

Informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska.

Konkurs MAESTRO 16 NCN

Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs MAESTRO 16 projekty badawcze dla doświadczonych naukowców mające na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy i których efektem mogą być odkrycia naukowe.

W konkursie tym można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, w tym również stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.

Budżet konkursu wynosi 20 mln zł.

Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system OSF, dostępny pod adresem https://osf.opi.org.pl, zgodnie z procedurą składania wniosków. Zasady składania wniosków wyjaśnione są w Wytycznych dotyczących wypełniania wniosków w konkursie MAESTRO 16 w systemie OSF.

Ważne zmiany:

  • w kategorii Wynagrodzenia oraz stypendia dla studentów i doktorantów zmianie ulega maksymalna wysokość stypendium doktoranckiego dla doktoranta w szkole doktorskiej, które można zaplanować i wypłacić po ocenie śródokresowej. Szczegółowe informacje znajdują się w sekcji Jak zaplanować kosztorys projektu;
  • zmodyfikowany został Regulamin przyznawania środków na realizację projektów badawczych, zmiany dotyczą w szczególności Oceny wniosków w konkursach na projekty badawcze, jak również Kosztów w projektach badawczych. Szczegółowe informacje znajdują się w sekcji Co jest brane pod uwagę przy ocenie wniosku oraz Jak zaplanować kosztorys projektu;
  • wnioski będą oceniane w dwóch kategoriach:

A – ocena projektu (Poziom naukowy, Możliwość wykonania, Potencjalny wpływ) z wagą 60%,

B – kwalifikacje i osiągnięcia kierownika projektu, z wagą 40%;

  • koszty wydania monografii są kosztem niekwalifikowalnym;
  • wykaz literatury nie wlicza się do limitów stron.

Do konkursu może być zgłoszony wniosek, w którym do realizacji zadań w projekcie przewidziane jest zaangażowanie na łączny okres co najmniej 72 miesięcy doktoranta/doktorantów lub osoby/osób na stanowisku typu post-doc zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie.

Więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCN

Nabór wniosków w systemie OSF trwa do 17.09.2024 r. do godz. 16.00.

Zgłoszenia w systemie moja PG należy przesłać do weryfikacji CZP do 3.09.2024 r. Kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej najpóźniej do 10.09.2024 r.
Informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska

Awanse naukowe

Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych:

dr hab. inż. Weronika Hewelt-Belka, prof. PG (WCh)

Kształcenie i dydaktyka

Na WZiE powstanie unikatowa platforma online dla dydaktyków

Projekt Inspire Edu: Nowoczesne metody nauczania dla szkolnictwa wyższego”, który będzie realizowany na Wydziale Zarządzania i Ekonomii, otrzymał finansowanie w programie NAWA Strategic Partnerships.

Projekt zostanie zrealizowany we współpracy z uznanymi europejskimi uczelniami, które dołączyły do inicjatywy dzięki staraniom prof. Małgorzaty Szczerskiej z WETI oraz dr Katarzyny Stankiewicz z Katedry Przedsiębiorczości WZiE.

Wśród instytucji partnerskich znajdują się:

W ramach projektu powstanie:

  • unikatowa platforma online ze zbiorem multimedialnych najlepszych nowoczesnych metod nauczania wraz z praktycznymi wskazówkami i szablonami do wykorzystania przez nauczycieli akademickich; 
  • cyfrowy i drukowany, nowocześnie zaprojektowany poradnik metodyczny na temat technik i narzędzi active learning dla nauczycieli akademickich;
  • inspirująca dydaktyczna konferencja w formule TEDx oraz pokonferencyjny film edukacyjny.

Jest to pierwszy wniosek, który otrzymał finansowanie w programie NAWA Strategic Partnerships w historii Politechniki Gdańskiej. Wniosek został opracowany przez Alinę Guzik, specjalistkę ds. innowacji i rozwoju oraz Mariusza Krzyżanowskiego, dyrektora administracyjnego WZiE.

Wartość projektu wynosi 556 056 zł.

Innowacje i przedsiębiorczość

Jaskółki Przedsiębiorczości – chwytak, probiotyczny baton, system do analizy związków chemicznych

Dn. 28.06.2024 r. w Auditorium Novum odbył się finał konkursu „Jaskółki Przedsiębiorczości” organizowanego przez Gdańsk Tech Startup School (GTS2). Konkurs w nowej odsłonie polegał na opracowaniu zarysu koncepcji produktu lub usługi o charakterze innowacyjnym i zgłoszenie jej poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

Przebieg gali finałowej:

  • wręczenie przez prorektora ds. kształcenia prof. Mariusza Kaczmarka wyróżnień w postaci „Dyplomu uznania za wkład w rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości na Politechnice Gdańskiej”, które otrzymali:
  • prezentacja pomysłów na biznes przygotowana przez dziewięć zespołów studenckich.

Studenckie projekty oceniało jury konkursowe w składzie:

  • Damian Kuźniewski, dyrektor Centrum Transferu Technologii,
  • Krzysztof Dolny (założyciel firmy FEMAX, członek Stowarzyszenia Absolwentów PG oraz Politechnicznego Klubu Biznesu PKB+) oraz
  • Bartosz Baziński (współzałożyciel i prezes spółki SentiOne, absolwent WETI PG).

Laureaci konkursu:

  • I miejsce – projekt Cellogrip Tomasza Giedrysa, czyli innowacyjne rozwiązanie w postaci miękkiego chwytaka do robota opartego na sprężonym powietrzu;
  • II miejsce – zespół Liogurt w składzie Łukasz Majewski, Anna Żuralska, Klaudia Ostrowska;  zespół zaproponował Liogurt, czyli baton jogurtowy dostępny w różnych smakach, stworzony z myślą o osobach dbających o zdrowie jelit, aktywnych fizycznie oraz rodzicach poszukujących zdrowych przekąsek dla swoich dzieci;
  • III miejsce – projekt Molecule solver autorstwa Rafała Stojałowskiego, który zgłosił do konkursu system informatyczny zapewniający dostęp do modelu sztucznej inteligencji pozwalający na automatyczne wykonywanie analizy związków chemicznych z minimalną ingerencją człowieka.

Nagrody finansowe w wys. 1–3 tys. zł były sponsorowane przez Rektora PG. Zespoły otrzymały również nagrody rzeczowe ufundowane przez Politechniczny Klub Biznesu PKB+.

Za organizację wydarzenia odpowiadał zespół GTS2 w składzie:

  • Agnieszka Niekurzak – pomysłodawczyni i menedżerka konkursu,
  • Aleksandra Kocińska – promocja wydarzenia i komunikacja w mediach społecznościowych oraz
  • Robert Bajko – kierownik Gdańsk Tech Startup School.

O oprawę artystyczną gali zadbała Gdańska Orkiestra Akademicka.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Zespoły startupowe z PG zaprezentowały swoje pomysły na biznes po raz piąty

Podczas finału 5. edycji programu Demo Day Startup School One dziewięć wyselekcjonowanych zespołów startupowych zaprezentowało swoje projekty wypracowywane w programie Startup School One. Wydarzenie organizowane przez Gdańsk Tech Startup School odbyło się 27.06.2024 r.

Zespoły startupowe, absolwenci programu Startup School One pn. „Sprawdź swój pomysł” realizowanego przez Gdańsk Tech Startup School (GTS2), miały za zadanie w ciągu 5 minut zaprezentować swoje projekty, a następnie odpowiedzieć na pytania jury oraz publiczności.

Tutaj można obejrzeć krótkie podsumowanie wideo z wydarzenia.

Na scenie Auditorium Novum zaprezentowały się następujące zespoły:

  • Cellogrip,
  • Foresight,
  • Guardy,
  • Helposs,
  • Deploy2.space,
  • Mitralight,
  • Molecule Solver,
  • SportHub,
  • Zorya.

W skład jury, które wcieliło się podczas Demo Day w rolę potencjalnych inwestorów weszli:

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej GTS2.

Umiędzynarodowienie

Ponad 440 tys. złotych na umiędzynarodowienie PG

Politechnika Gdańska otrzymała ponad 440 tys. zł na działania w obszarze umiędzynarodowienia w ramach programu „Welcome to Poland” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Za realizację projektu „Umiędzynarodowienie Politechniki Gdańskiej: rozwój WELCOME SERVICES / promocja WELCOME CULTURE” odpowiedzialne będzie Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Projekt „Umiędzynarodowienie Politechniki Gdańskiej: rozwój WELCOME SERVICES / promocja WELCOME CULTURE” będzie realizowany od września 2024 r. do sierpnia 2026 r. Wśród zaplanowanych działań znalazły się m.in.:

  • rozwój Welcome Office, w tym rozszerzenie usług o porady prawne dla cudzoziemców, stworzenie mini punktu informacji turystycznej oraz minibiblioteki, a także zakup kiosku multimedialnego, stworzenie linii gadżetów i materiałów promocyjno-informacyjnych;
  • krajowe i zagraniczne wizyty studyjne na uczelniach wyższych w celu wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie obsługi, w tym onboardingu zagranicznych pracowników, doktorantów i gości;
  • stworzenie programu podnoszenia kompetencji międzykulturowych oraz językowych poprzez organizację cyklu szkoleń, warsztatów, spotkań otwartych i pokazów filmowych we współpracy z trójmiejskimi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Nowe oferty zagranicznych grantów i stypendiów EURAXESS Polska

Centrum Współpracy Międzynarodowej zachęca do zapoznania się z nową ofertą zagranicznych grantów i stypendiów dla naukowców i doktorantów opublikowaną przez EURAXESS Polska.

EURAXESS Polska jest prowadzona w ramach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Jej celem jest wspieranie mobilności międzynarodowej i rozwoju kariery naukowców. Co miesiąc na stronie EURAXESS Polska można znaleźć oferty zagranicznych grantów i stypendiów dostępne dla doktorantów i pracowników naukowych. Oferty pochodzą z różnych instytucji i organizacji krajowych i zagranicznych z całego świata i dotyczą wszystkich dziedzin nauki.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Współpraca

PG członkiem European Academy of Wind Energy

Politechnika Gdańska dołączyła do prestiżowego grona European Academy of Wind Energy (EAWE). Akademia jest międzynarodową organizacją non-profit, promującą i wspierającą rozwój nauki o energetyce wiatrowej. W jej skład wchodzi niemal 60 uczelni z Europy, a także USA i Chin. 

Misją EAWE jest:

  • łączenie wiedzy specjalistycznej w dziedzinie nauki i edukacji o energii wiatrowej;
  • utworzenie i prowadzenie forum wymiany wiedzy na temat energii wiatrowej;
  • poprawa różnorodności, równości i inkluzywności w nauce o energii wiatrowej;
  • promocja edukacji, świadomości i zainteresowania energią wiatrową;
  • bycie wiarygodnym i niezależnym głosem naukowym w sprawach badań i rozwoju nad energią wiatrową.

W proces akcesyjny z ramienia PG zaangażowani byli:

  • prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor, ds. organizacji i rozwoju,
  • prof. Piotr Doerffer, pełnomocnik rektora PG ds. energetyki wiatrowej,
  • prof. Marcin Łuczak, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG.
  • prof. Maciej Bagiński, z-ca dyrektora ds. rozwoju i internacjonalizacji, Szkoła Doktorska PG
  • prof. Michał Wójcik z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, który będzie reprezentantem PG w European Academy of Wind Energy.

EAWE organizuje cykliczne wydarzenia związane z energetyką wiatrową. Jednym z nich jest prestiżowa Konferencja TORQUE, która odbywa się co dwa lata i koncentruje się głównie na badaniach i zagadnieniach technicznych oraz jest świetnym miejscem do prezentacji młodych naukowych talentów w ramach szeroko promowanych szkół doktorskich. Z kolei Wind Energy Science Conference jest wydarzeniem obejmującym złożone zagadnienia związane z energetyką wiatrową.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Uczelnie Fahrenheita

Nabór referatów na konferencję „Release the energy”

 
Unia Studentów Fahrenheita zaprasza do współtworzenia konferencji „Release the energy” poświęconej energetyce. Wydarzenie odbędzie się 22 października, a już teraz można zgłosić chęć wygłoszenia swojego referatu czy prezentacji.

Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są członkowie społeczności akademickiej Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego. Konferencja „Rlease the energy” w całości poświęcona będzie zagadnieniom związanym z szeroko pojętą energetyką:

  • odnawialnym źródłom energii
  • energii jądrowej
  • efektywności energetycznej
  • polityki energetycznej i jej wpływu na środowisko

Organizatorzy – Uczelniany Samorząd Studentów GUMed, Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej, Uniwersytet Gdański, Uczelnie Fahrenheita – zachęcają do zgłaszania referatów oraz posterów. Aby to zrobić, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Aplikować mogą zarówno pojedyncze osoby, jak i maksymalnie 3-osobowe zespoły. Zespoły mogą być interdyscyplinarne. Termin nadsyłania propozycji upływa 15 września 2024 r.

Szczegółowe informacje dostępne są w regulaminie konferencji.

Zrównoważony rozwój

Strategia wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju

Politechnika Gdańska opracowała i wydała „Strategię wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni na lata 2024–2030”. Dokument zawiera spójny plan działań w sześciu obszarach:

  • odpowiedzialność i wartości,
  • zaangażowana społeczność PG,
  • równość i różnorodność,
  • kształcenie,
  • działania dla społeczności spoza PG,
  • przyjazny kampus dla ludzi i środowiska.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Zrównoważonego Rozwoju PG.

Politechnika Gdańska w mediach

Living Lab, nowy bolid i dyskusja o rozwoju regionu

 

Według danych z monitoringu mediów w dn. 1–7.09.2024 r. w prasie, radiu, telewizji i na portalach ukazało się 355 wzmianek na temat Politechniki Gdańskiej.

Poniżej kilka najciekawszych publikacji, jakie w minionym tygodniu opublikowano w lokalnych i ogólnopolskich mediach.

NATO na Politechnice Gdańskiej

Kampus Politechniki Gdańskiej będzie pierwszym na świecie Living Labem NATO – czyli miejscem służącym ekspozycji najnowszych technologii i wynalazków sektora obronnego, opracowanych przez naukowców i wojskowych z 32 krajów należących do Sojuszu. O podpisaniu porozumienia w tej sprawie pomiędzy uczelnią a Polską Grupą Zbrojeniową – Stocznią Wojenną informowały media lokalne i ogólnopolskie.

TVP Gdańsk Trójmiasto.pl Nauka w Polsce Radio Gdańsk Dziennik Bałtycki Forum Akademickie Zawsze Pomorze Gospodarka Morska Perspektywy

Na PG o rozwoju regionu

Na Politechnice Gdańskiej odbyło się drugie spotkanie poświęcone kluczowym wyzwaniom rozwojowym Pomorza. W Sali Senatu PG zgromadzili się przedstawiciele polskiego parlamentu, władz administracyjnych i samorządowych województwa pomorskiego, nauki i przemysłu, a także eksperci rozmaitych dziedzin.

TVP Gdańsk TVP Gdańsk – Forum Panoramy Radio Gdańsk 

Naukowcy PG w programie „Czysta Polska”

Politechnika Gdańska pracuje nad tym, aby przemysł jachtowy i utylizacja jednostek wodnych była bardziej przyjazna środowisku. O zielonej transformacji w tej branży opowiadali w programie „Czysta Polska” naukowcy uczelni – prof. Wojciech Litwindr inż. Artur Karczewski oraz prof. Beata Zima z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Program wyemitowany był w minioną sobotę, 6 lipca, w telewizji Polsat. Materiał znalazł się również w programie informacyjnym – Wydarzenia.

Nowy wyścigowy bolid zespołu z PG

Zespół PGRacing Team zaprezentował swój najnowszy bolid – PGR-08. To już ósmy pojazd zaprojektowany i skonstruowany przez zespół PGRacing Team z Koła Naukowego „Mechanik” przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG.

Trójmiasto.pl Zawsze Pomorze

Nowe funkcjonalne cementy kostne

Wstrzykiwalne, bardziej skuteczne i aktywnie wspomagające odbudowę tkanek cementy kostne są opracowywane przez zespół naukowców i studentów Politechniki Gdańskiej. O wynalazkach, które mają znaleźć szerokie zastosowanie w ortopedii i chirurgii urazowej pisze portal Forum Akademickie.

Forum Akademickie

Warsztaty i szkolenia

Szkolenie Granty ERC – Nowości w nadchodzących konkursach oraz elementy dobrego wnios

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE zaprasza na szkolenie online, którego celem jest przygotowanie naukowców do skutecznego aplikowania o granty ERC. W trakcie szkolenia zostaną omówione m.in. zasady konkursów ERC, struktura wniosku oraz proces oceny. Uczestnicy będą mieli także okazję zdobyć praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia wniosków, które zwiększą ich szanse na uzyskanie finansowania. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych aplikowaniem o granty ERC.

Informacje dla uczestników:

Kontakt dot. szkolenia w Centrum Zarządzania Projektami: pm.czp@pg.edu.pl

Szkolenie online „Podstawy zarządzania projektami”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników PG na dwudniowe szkolenie online pn. „Podstawy zarządzania projektami” organizowane w dn. 17–18.07.2024 r. w godz. 9.00–14.00, na platformie Teams.

Szkolenie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na szkolenie obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację otrzymają link do spotkania drogą mailową.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Warsztaty online „Planowanie i komunikacja w projektach”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników Politechniki Gdańskiej na warsztaty online „Planowanie i komunikacja w projektach”, które odbędą się 8.08.2024 r. w godz. 9.00–14.00 na platformie Teams.

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację otrzymają link do spotkania drogą mailową.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Warsztaty online „Zarządzanie ryzykiem w projektach”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników Politechniki Gdańskiej na warsztaty online pn. „Zarządzanie ryzykiem w projektach”, które odbędą się 9.08.2024 r. w godz. 9.00–14.00 na platformie Teams.

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację otrzymają link do spotkania drogą mailową.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Warsztaty stacjonarne „Agile Project Management”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników PG na warsztaty „Agile Project Management”, które odbędą się 31.07.2024 r. w godz. 10.00–15.00, stacjonarnie na terenie Politechniki Gdańskiej.

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację otrzymają informację o miejscu spotkania.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Warsztaty stacjonarne „Zarządzanie zespołem projektowym”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników PG na warsztaty „Zarządzanie zespołem projektowym”, które odbędą się 13.08.2024 r. w godz. 10.00–15.00, stacjonarnie na terenie Politechniki Gdańskij.

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację otrzymają informację o miejscu spotkania.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Komunikaty

Nowy Katalog Zbiorów Muzealnych Politechniki Gdańskiej od Biblioteki PG

Biblioteka PG zaprasza do odwiedzania strony internetowej www.muzealia.pg.edu.pl poświęconej zbiorom muzealnym Politechniki Gdańskiej.

Witryna, stworzona przez kustoszy Sekcji Historycznej BPG, zawiera fotografie ważnych dokumentów i artefaktów związanych ze 120-letnią historią naszej uczelni. Przystępne treści oraz szybki i wygodny dostęp do poszczególnych kolekcji pozwalają zapoznać się z dziedzictwem Politechniki Gdańskiej z każdego miejsca i o każdej porze. Wirtualne kolekcje są sukcesywnie powiększane.

Zawartość oraz sposób działania Katalogu Zbiorów Muzealnych zaprezentowane zostały na filmiku promocyjnym, dostępnym na stronie oraz w mediach społecznościowych Biblioteki PG (FB, Instagram, X).

Podsumowanie zmian w systemach informatycznych PG (czerwiec 2024)

Podsumowanie zmian wprowadzonych przez Centrum Usług Informatycznych w czerwcu 2024 r. w systemach informatycznych PG:

  • eRekrutacja – zaimplementowano nowy system rezygnacji z naborów przez kandydatów do szkół doktorskich; dodano powiadomienie mailowe z informacją o rezygnacji oraz powiadomienie w systemie rekrutacyjnym dla kandydata;
  • Dziekanat – zdjęto formatowanie pola: „nazwa na suplemencie” na wydruku suplementu; wielkość liter w nazwie przedmiotu na wydruku suplementu generuje się tak, jak została wpisana przez użytkownika w polu „Nazwa na suplemencie” w definicji przedmiotu;
  • Pensum – nauczyciele uzyskali dostęp do szczegółowego widoku przypisanych im godzin dydaktycznych, z podziałem na przedmioty prowadzone stacjonarnie i niestacjonarnie. Rozszerzono proces przekazywania sprawozdania, który obecnie obejmuje obowiązek zatwierdzenia sprawozdań przez kierowników katedr oraz dziekanów.
  • sieć Wi-Fi w Auditorium Novum – zmodernizowano i rozbudowano infrastrukturę informatyczną do obsługi sieci bezprzewodowej; rozszerzono obszar objęty siecią bezprzewodową oraz zwiększoną jej przepustowość;
  • modernizacja infrastruktury sieciowej Kwestury – wymieniono przełączniki sieciowe;
  • nowe środowisko pulpitów zdalnych – utworzono nowe środowisko do pracy z wykorzystaniem pulpitów zdalnych (m.in. dla użytkowników systemu finansowo-księgowego oraz hurtowni danych BI). Środowisko jest teraz świadczone przez kilka współpracujących ze sobą serwerów, oferując najnowsze oprogramowanie oraz dużo większą wydajność;
  • utworzono infrastrukturę Active Directory – utworzona infrastruktura będzie pełnić centralną rolę w procesie uwierzytelniania użytkowników i autoryzacji żądań do zasobów informatycznych PG, jest to jeden z etapów zwiększania cyberbezpieczeństwa Uczelni.

Kompletna lista nowych funkcji i poprawek została opublikowana na stronie CUI.

W przypadku pytań lub problemów z usługami IT należy kontaktować się z Helpdeskiem CUI poprzez system zgłoszeń lub telefonicznie (58 348 63 37).

Biuletyn Informacyjny – przerwa wakacyjna

Zespół Redakcyjny informuje, że niniejsze wydanie Biuletynu Informacyjnego PG jest ostatnim przed przerwą wakacyjną. Kolejne zaplanowane są na wrzesień.

Zapraszamy do przekazywania treści do Biuletynu za pośrednictwem korespondentów.

Kalendarium

22 lipca–23 sierpnia
https://ftims.pg.edu.pl/aktualnosci/2024-05/accelerating-science-70-lecie-cern

Wystawa Accelerating science – 70 lat CERN

Interaktywna wystawa poświęcona CERN i obecności Polski w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek. Zapraszamy do świata cząstek elementarnych, niezwykle wysokich energii i zaawansowanych technologii. Wstęp wolny.