Nr 370/3 lipca 2025

Nauka

Trzy nagrody dla naukowców i doktorantów PG za badania nad sensorami

Od lewej: mgr inż. Adam Władziński, mgr inż. Kacper Cierpiak, prof. Małgorzata Szczerska, mgr inż. Maria Babińska, mgr inż. Patryk Sokołowski

Naukowcy i doktoranci z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki zaprezentowali wyniki swoich badań podczas konferencji Biosensors 2025 w Portugalii i zostali nagrodzeni za najlepsze prezentacje posterowe.

Politechnikę Gdańską reprezentowała grupa OpticLab z Katedry Metrologii i Optoelektroniki (WETI). Zespół zdobył trzy z dziesięciu nagród przyznanych podczas konferencji (dwukrotnie pierwsze miejsce i raz drugie):

  • I miejsce w Poster Session 1 – plakat „Biofunctionalized fiber-optic sensors for viral RNA detection”, którego autorami są: mgr inż. Patryk Sokołowski, dr inż. Paweł Wityk, mgr inż. Maria Babińska, dr Joanna Raczak-Gutknecht (GUMed), dr hab. inż. Michała Sobaszek, prof. PG, mgr farm. Wiktoria Brzezińska oraz prof. dr hab. inż. Małgorzata Szczerska;
  • I miejsce w Poster Session 2 – plakat zaprezentowany przez mgr. inż. Kacpra Cierpiaka. Badacze porównali metody przetwarzania widm uzyskiwanych z biofotonicznych czujników do detekcji CRP – markera stanów zapalnych. Analizowano klasyczne algorytmy uczenia maszynowego, sieci głębokiego uczenia i techniki odszumiania sygnału;
  • II miejsce w Poster Session 3 – prezentacja mgr. inż. Marii Babińskiej i mgr. inż. Adama Władzińskiego poświęcona światłowodowemu czujnikowi optycznemu do nieinwazyjnego wykrywania glukozy w moczu.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Nagroda SARP dla pracowników Wydziału Architektury

Laureaci Nagrody SARP

Wydział Architektury informuje, że dwoje pracowników Katedry Urbanistyki i Projektowania Regionalnego – dr inż. arch. Monika Arczyńska i dr inż. arch. Łukasz Pancewicz wraz z zespołem A2P2 architecture&planning (oraz warszawską pracownią mamArchitekci) otrzymali nagrodę SARP za najlepsze realizacje ukończone w Polsce w 2024 r. W kategorii „Najlepsza przestrzeń publiczna” nagrodę otrzymał Plac Wolności w Łodzi. 

Więcej informacji o nagrodzonej pracy oraz zdjęcia z realizacji projektu można znaleźć na stronie Wydziału Architektury.

Święto Wydziału Elektrotechniki i Automatyki

Dn. 10.06.2025 r. odbyły się obchody Święta Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, w których udział wzięli m.in. władze Politechniki Gdańskiej, dyrektorzy centrów, przedstawiciele jednostek wewnętrznych, studenci i pracownicy.

W tym roku ponownie świętowano przy grillu, przygotowanym przez Wydziałową Radę Studentów oraz muzyce na żywo, którą serwował DJ MUODY Mateusz Reinert.

Uroczystość została oficjalnie rozpoczęta o godz. 12.00 przez dziekana WEiA dr. hab. inż. Mirosława Wołoszyna, prof. PG. Istotnym punktem wydarzenia były przemówienia zaproszonych gości oraz wręczenie podziękowań pracownikom, zaangażowanym w organizację święta oraz w działalność na rzecz wydziału.

Partnerzy Święta Wydziału:

  • Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o. | WB GROUP – Partner Strategiczny
  • ORLEN Projekt SA – Partner Główny
  • Lamel Rozdzielnice Sp. z o.o.
  • Grupa Żywiec Sp. z o.o.

Święto Wydziału było również okazją do zapoznania się z działalnością obecnych na uroczystości firm oraz ofertą staży i praktyk.

Szczegółowe informacje oraz galeria zdjęć znajdują się na stronie internetowej WEiA w zakładce Aktualności.

Edukacja w terenie, czyli analiza procesów na SOR

 

„Przetrwaliśmy bez większych problemów” – śmieją się studentki, które przez kilka tygodni analizowały pracę jednych z najbardziej złożonych operacyjnie miejsc w systemie ochrony zdrowia: Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. W ramach zajęć prowadzonych przez dr inż. Joannę Czerską z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG, studenci nie tylko poznawali narzędzia Lean Management, ale także stosowali je w realnym wymagającym środowisku.

Celem projektu było umożliwienie studentom bezpośredniego kontaktu z realnymi procesami w środowisku ochrony zdrowia oraz zastosowanie narzędzi szczupłego zarządzania w praktyce. Zakładano, że dzięki obserwacji i analizie studenci nie tylko utrwalą wiedzę teoretyczną, ale także nauczą się dostrzegać potencjalne obszary do usprawnień oraz budować rozwiązania z poszanowaniem rzeczywistych ograniczeń.

Zdiagnozowane w toku analizy wyzwania dotyczyły m.in.:

  • logistyki wewnętrznej,
  • nieoptymalnych tras przemieszczania się personelu,
  • zarządzania czasem oczekiwania,
  • spójności komunikacji,
  • przeciążenia zespołu zadaniami, które mogłyby zostać delegowane pracownikom niemedycznym,
  • oznakowania przestrzeni,
  • zbędnego przemieszczania się personelu.

Współpraca ze spółką Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o., w ramach której funkcjonuje Szpital im. Mikołaja Kopernika, została sformalizowana poprzez umowę partnerską. Dzięki niej możliwe było przeprowadzenie pilotażowego projektu badawczo-edukacyjnego na oddziałach ratunkowych. Jego efekty zostały niedawno zaprezentowane kierownictwu SOR-ów. Spotkały się z bardzo pozytywną oceną zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym. Co istotne, menedżerowie SOR-ów wyrazili zainteresowanie kontynuacją współpracy i rozszerzeniem tej formy działań w kolejnych edycjach.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Doktorant wyróżniony podczas prestiżowej konferencji naukowej AAAS w USA

Doktorant Jakub Baczyński-Keller, stypendysta Fulbright Junior Research Award, otrzymał wyróżnienie za indywidualne wystąpienie podczas konferencji naukowej American Association for the Advancement od Science (AAAS)

Konferencja American Association for the Advancement of Science (AAAS) to największe na świecie interdyscyplinarne spotkanie naukowe, które corocznie gromadzi naukowców, ekspertów, dziennikarzy oraz decydentów z różnych dziedzin i krajów. Jej celem jest promowanie współpracy naukowej, wymiana najnowszych osiągnięć oraz dyskusja nad kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed nauką i społeczeństwem. “Science Shaping Tomorrow” – to temat przewodni tegorocznej konferencji AAAS, w której wziął udział naukowiec z Politechniki Gdańskiej.

Spośród wszystkich doktorantów prezentujących w postaci posterów swoje badania na konferencji, prezentacja Jakuba Baczyńskiego-Kellera zdobyła wyróżnienie (Honourable mention) za udział. Zostało to odnotowane (wraz z afiliacją Politechniki Gdańskiej) w kwietniowym wydaniu czasopisma Science. Doktorant prezentował poster pt. „Deep Dive into Macrophages’ Role in Regenerative Response to Zebrafish Spine Injury” w kategorii biologii rozwojowej, genetyki i immunologii. 

XVIII edycja studiów MBA na PG. Rekrutacja do końca września

Jeśli chcesz zdobyć lub rozwinąć umiejętności w zarządzaniu operacyjnym, projektowym i strategicznym, poszerzyć kompetencje liderskie lub poznać sposoby zarządzania zmianą w kontekście transformacji cyfrowej, program International Executive MBA na Politechnice Gdańskiej jest najlepszym rozwiązaniem.

To już XVIII edycja prestiżowego programu MBA na PG, który skierowany jest przede wszystkim do menagerów średniego i wyższego szczebla, przedstawicieli kadry zarządzającej, przedsiębiorców i właścicieli firm z sektora MŚP oraz doświadczonych specjalistów i liderów zespołów. Celem programu jest rozwój kompetencji przywódczych, menedżerskich i przedsiębiorczych, a także pogłębienie wiedzy w zakresie strategii, wdrażania strategii oraz zarządzania złożonymi sytuacjami z wykorzystaniem podejścia opartego na zarządzaniu programami i projektami.

Informacje dla aplikujących:

  • kandydat powinien spełniać następujące warunki :
    • posiadać dyplom ukończenia studiów – licencjackich lub magisterskich,
    • płynnie posługiwać się językiem angielskim,
    • posiadać minimum 6 lat doświadczenia zawodowego po uzyskaniu dyplomu (zalecane),
    • w przypadku kandydatów spoza UE niezbędne są wiza i karta pobytu;
  • program koncentruje się na rozwijaniu kluczowych kompetencji:
    • umiejętności przedsiębiorczych i przywódczych,
    • zarządzaniu operacyjnym, projektowym i strategicznym,
    • rozwoju osobistym i budowaniu zespołów,
    • zarządzaniu zmianą w kontekście transformacji cyfrowej,
    • odpowiedzialności za decyzje biznesowe w perspektywie zrównoważonego rozwoju.

Dodatkowym atutem programu są intensywne case study, symulacje, projekt typu „Capstone” oraz międzynarodowa wizyta studyjna.

W ramach Executive International MBA można rozwijać wybraną przez siebie ścieżkę:

  • Techleader,
  • Visionary,
  • Boss

i stworzyć unikatową kombinację kompetencji.

Jak zacząć?

  1. Wejdź na stronę rekrutacji programu MBA i wypełnij formularz online
  2. Dołącz do spotkania informacyjnego, by poznać program i zadać pytania
  3. Przygotuj dokumenty, esej i zabezpiecz certyfikat językowy
  4. Opłać wpisowe po akceptacji dokumentów
  5. Wystąp na rozmowę kwalifikacyjną, zaprezentuj się i porozmawiaj po angielsku
  6. Podpisz umowę i rozpocznij studia MBA

Otwarte spotkania informacyjne dla osób zainteresowanych rekrutacją odbędzie się online 24.07.2025 r. o godz. 18:30 na platformie MS Teams mba.pg.edu.pl.

Nauka dla Rozwoju Społeczeństwa – konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Celem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w zakresie obejmującym łącznie:

  1. prowadzenie badań naukowych o potencjale aplikacyjnym,
  2. budowanie współpracy tych podmiotów i jednostek organizacyjnych z podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej,
  3. implementację rozwiązań służących społeczności narodowej, społecznościom regionalnym lub lokalnym.

Program obejmuje finansowanie projektów badawczych w następujących obszarach:

  1. Nowe horyzonty nauki
  2. Nauka dla innowacyjności
  3. Kultura fizyczna dla aktywnego i zdrowego społeczeństwa
  4. Medycyna społeczna

Warunkiem udziału w programie jest przedstawienie projektu badawczego:

  • którego okres realizacji wynosi maksymalnie 36 miesięcy;
  • w którym wysokość dofinansowania ze środków finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę wynosi nie więcej niż 2 mln zł;
  • który nie obejmuje działań:
    • finansowanych z innych środków publicznych lub środków Unii Europejskiej,
    • wykonywanych przed dniem zawarcia umowy w ramach programu;
  • w którym koszty pośrednie nie przekraczają 10% kosztów bezpośrednich dofinansowanych ze środków finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę;

Szczegółowe informacje dotyczące warunków i zasad uczestnictwa w programie znajdują się w Komunikacie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 maja 2025 r. o ustanowieniu programu pod nazwą „Nauka dla Rozwoju Społeczeństwa” i naborze wniosków.

Do udziału w programie uprawnione są podmioty, dla których przyznanie środków finansowych w ramach programu nie stanowi pomocy państwa, o której mowa w art. 107 i art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Nabór wniosków do konkursu w ramach programu rozpoczął się 2.06.2025 r. i jest prowadzony w trybie ciągłym. Wnioskodawca może złożyć w naborze ciągłym nie więcej niż 3 wnioski w każdym roku kalendarzowym. W przypadku złożenia przez wnioskodawcę większej liczby wniosków, rozpatrzeniu podlegają 3 wnioski, które wpłynęły w pierwszej kolejności.

Informacji w Centrum Zarządzania Projektami udzielają: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska

II konkurs Rządowego Programu NUTRITECH

Celem głównym programu jest zwiększenie dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia w perspektywie do 2030 r. poprzez wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, uwzględniając zasady zrównoważonego rozwoju.

Cele szczegółowe programu:

  • wdrożenie opracowanych rozwiązań (produktów prozdrowotnych, planów żywieniowych, procesów, technologii i usług towarzyszących) zmniejszających ryzyko występowania przewlekłych chorób niezakaźnych (m.in. chorób dietozależnych);
  • wdrożenie opracowanych rozwiązań (dieta spersonalizowana, produkty prozdrowotne, narzędzie wspomagające, usługi) skierowanych do osób dotkniętych przewlekłymi chorobami niezakaźnymi;
  • wdrożenie poprzez rozwiązania technologiczne zasad zrównoważonego rozwoju w procesy produkcji i dystrybucji żywności prozdrowotnej.

W wyniku realizacji programu NUTRITECH polskie jednostki naukowe oraz przedsiębiorstwa MŚP uzyskają wsparcie w rozwijaniu zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych w celu nadania impulsu rozwojowego gospodarce i z korzyścią dla społeczeństwa w poniższych obszarach tematycznych:

Temat wiodący:

  • nutrigenomika i biomedycyna jako narzędzie wspierające walkę z przewlekłymi chorobami niezakaźnymi (m.in. chorobami dietozależnymi).

Tematy uzupełniające:

  • żywność w leczeniu i zapobieganiu chorobom.
  • aspekty technologiczne i gospodarcze prawidłowego żywienia.

Informacje dla aplikujących:

  • budżet konkursu wynosi 60 mln zł;
  • do konkursu mogą przystąpić konsorcja składające się z jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw MŚP; liderem może być wyłącznie MŚP;
  • w skład konsorcjum mogą wchodzić maksymalnie cztery podmioty, w tym co najmniej jedno przedsiębiorstwo MŚP i co najmniej jedna jednostka naukowa;
  • zgłoszone projekty mogą obejmować badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz przedwdrożeniowe;
  • nabór wniosków trwa do 25.07.2025 r. do godz. 16.00;
  • zgłoszenia w systemie Moja PG należy przesyłać do weryfikacji CZP do 11.07.2025 r.;
  • kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej do 18.07.2025 r.;
  • szczegółowe informacje oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCBiR.

Informacji w Centrum Zarządzania Projektami udzielają: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska

Konkurs na najlepszą pracę naukową poświęconą ochronie własności intelektualnej

Urząd Patentowy RP ogłasza XXIII edycję Konkursu na najlepszą pracę naukową poświęconą ochronie własności intelektualnej.

Do konkursu można zgłaszać prace z zakresu nauk:

  • prawnych,
  • ekonomicznych (w tym z zarządzania, wyceny, komercjalizacji własności intelektualnej),
  • przyrodniczych.

Do konkursu można zgłaszać następujące rodzaje prac:

  • habilitacyjne oraz cykle publikacji powiązanych tematycznie, stanowiące podstawę nadania stopnia doktora habilitowanego,
  • doktorskie,
  • magisterskie,
  • licencjackie.

Informacje dla aplikujących:

Szczegółowych informacji udziela Zespół Rzeczników Patentowych PG, tel. 58 348 61 38, e-mail: zrp@pg.edu.pl.

Kształcenie i dydaktyka

Politechnika Gdańska na Dniu Stoczniowca i Dniu Marynarki Wojennej w Gdyni

Dn. 29.06.2025 r. w Gdyni odbyły się obchody Dnia Stoczniowca i Dnia Marynarki Wojennej. Koordynatorem wydarzenia z ramienia Politechniki Gdańskiej było Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności PG. Swój udział miał również Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa – stoisko uczelni odwiedzali zainteresowani Systemem Obrony Przeciwminowej OPM Głuptak.

Wydarzenie rozpoczęło się przy ul. Armii Krajowej 46, skąd uczestnicy przemaszerowali przez Skwer Kościuszki na nabrzeże przed legendarny niszczyciel ORP Błyskawica. W pochodzie udział wzięli pracownicy stoczni, Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP, uczniowie szkół technicznych oraz grupy rekonstrukcyjne. Po paradzie na terenie przy ORP Błyskawica czekało wiele atrakcji, w tym zwiedzanie okrętów, pokaz musztry paradnej, koncerty orkiestr, piknik marynarski, prezentacje sprzętu wojskowego i stoiska firm stoczniowych.

Dodatkowe informacje oraz galeria zdjęć znajdują się na stronie internetowej WIMiO w zakładce Aktualności

Umiędzynarodowienie

Szwajcarsko-polska współpraca na PG

Szwajcarsko-polska współpraca na PG. Na zdjęciu wystąpienie prof. Krzysztofa Wildego, rektora PG. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Dn. 12.06.2025 r. na Politechnice Gdańskiej odbyło się spotkanie z okazji uzyskania przez prof. Monikę Wilamowską-Zawłocką finansowania projektu pt. „Accelerating High-Capacity Lithium-Ion Batteries with Silicon based Ceramics CompositE ANoDes” w ramach Szwajcarsko-polskiego Programu Współpracy (SPPW/CALL2024).

Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

  • Fabrice Filliez – ambasador Szwajcarii w Polsce,
  • Laurence Mortier – dyrektor Szwajcarskiego Sekretariatu Stanu ds. Ekonomicznych,
  • Cliff Hammer – dyrektor Szwajcarskiego Biura Programowego w Ambasadzie Szwajcarii,
  • Maciej Aulak – dyrektor Departamentu Programów Pomocowych i Projektów Rozwoju Instytucjonalnego z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz pracownicy Departamentu.

Po krótkim zwiedzaniu kampusu pod przewodnictwem kustosz dr Anny Lepackiej goście udali się do sali konferencyjnej budynku Hydromechaniki, gdzie zostali powitani przez prof. Krzysztofa Wildego, rektora PG, a ambasador Fabrice Filliez wygłosił krótkie przemówienie.

Dr Monika Wieczerzak, kierownik Biura IDUB i prof. Justyna Szostak przedstawiły osiągnięcia Politechniki Gdańskiej w programach IDUB i ENHANCE. Na zakończenie spotkania prof. M. Wilamowska-Zawłocka opowiedziała o założeniach polsko-szwajcarskiego projektu badawczego oraz opowiedziała o swojej współpracy naukowej.

Nabór wniosków w programie pn. Welcome to Poland 2025 NAWA

Celem naboru jest umiędzynarodowienie i podniesienie konkurencyjności polskich instytucji szkolnictwa wyższego i nauki na rynku międzynarodowym poprzez wsparcie ich potencjału do przyjmowania i obsługi osób z zagranicy.

W ramach naboru można złożyć maksymalnie 2 wnioski. W przypadku złożenia większej liczby wniosków do oceny przekazane zostaną wnioski złożone jako ostatnie.

Informacje dla aplikujących:

  • minimalna wartość wnioskowanych środków finansowych wynosi 300 tys. zł;
  • maksymalna wartość wnioskowanych środków finansowych wynosi 550 tys. zł;
  • wniosek należy sporządzić w języku polskim;
  • okres realizacji projektu może wynosić 12 albo 18 albo 24 miesiące;
  • 28.08.2025 r. – termin zgłoszenia projektu w systemie MojaPG;
  • 4.09.2025 r. – termin złożenia wniosku wraz załącznikami do Centrum Zarządzania Projektami;
  • 10.09.2025 r. do godz. 15.00 – termin złożenia wniosku w systemie NAWA;
  • aplikować można wyłącznie poprzez system teleinformatyczny NAWA;
  • szczegółowe informacje znajdują się na stronie NAWA.

Osoby do kontaktu z Centrum Zarządzania Projektami: Magdalena Drywa, Anna Wnuk.

Współpraca

Cree Yacht i WIMiO razem na pokładzie. Kolejne porozumienie o współpracy

Firma Cree Yacht jest kolejnym przedsiębiorstwem, które będzie współpracować z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa w ramach studiów II stopnia na kierunku Naval Architecture and Offshore Structures.

Porozumienie o współpracy zostało zawarte 18.06.2025 r.

Dokument podpisali dziekan WIMiO prof. Mariusz Deja oraz współwłaścicielka Cree Yacht Marta Puchowska. W wydarzeniu wziął także udział dyrektor Instytutu Budowy Okrętów prof. Wojciech Litwin.

Porozumienie stanowi podstawę współpracy ukierunkowanej na rozwój jakości kształcenia. Zakłada m.in. współtworzenie tematów prac dyplomowych i projektowych, umożliwienie studentom odbywania praktyk i staży w firmie, udział w opracowywaniu programów studiów, promocję firmy na WIMiO oraz zaangażowanie w targi i wydarzenia branżowe.

Cree Yacht od 2007 r. zajmuje się projektowaniem i budową luksusowych jachtów na zamówienie, łącząc nowoczesne technologie z tradycyjnym rzemiosłem. Firma stawia na najwyższą jakość wykonania, precyzję oraz indywidualne podejście do każdego projektu.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej WIMiO w zakładce Aktualności.

Gala „Zdolni z Pomorza” na PG

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Agnieszka Baranowska, członek zarządu województwa pomorskiego, Adam Krawiec, dyrektor departamentu edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Urszula Nazarko z Kuratorium Oświaty w Gdańsku; władze PG reprezentowała prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 

Politechnika Gdańska była gospodarzem uroczystej gali inicjatywy „Zdolni z Pomorza” organizowanej przez Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli. Wydarzenie odbyło się 25.06.2025 r. w Auli PG. Podczas spotkania wręczone zostały nagrody dla najzdolniejszych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa pomorskiego.

W wydarzeniu – poza uczniami i nauczycielami z całego regionu – udział wzięli m.in.: Agnieszka Baranowska, członek zarządu województwa pomorskiego, Adam Krawiec, dyrektor departamentu edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Urszula Nazarko z Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Władze uczelni reprezentowała prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich.

Wydarzenie otworzył wykład „Nastawienie na rozwój”, który wygłosiła prof. Joanna Mytnik, kierownik Centrum Nowoczesnej Edukacji PG. Podczas gali prezentowane zostały efekty działań, doświadczenia uczestników oraz plany dalszego rozwoju projektu. Wydarzenie było okazją do integracji środowiska edukacyjnego i wymiany dobrych praktyk w zakresie wspierania talentów. Najważniejszym elementem było wręczenie nagród dla najzdolniejszych uczniów Pomorza.

Program finansowany ze jest środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dodatkowe informacje, w tym lista laureatów, znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Uczelnie Fahrenheita

Wystartowała kolejna edycja PAPPP

Fot. materiały PBPR

Trzydziestu dziewięciu studentów reprezentujących Uczelnie Fahrenheita – Politechnikę Gdańską, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Gdański – oraz Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, zainicjowało tegoroczną Pomorską Akademię Planowania Przestrzeni Publicznej (PAPPP). Celem projektu jest wsparcie samorządów lokalnych w działaniach podnoszących jakość, funkcjonalność i estetykę przestrzeni publicznych małych miast i miejscowości w województwie pomorskim.

Tegoroczna akademia odbędzie się w Swołowie. Gospodarzem będzie Gmina Redzikowo w powiecie słupskim. Swołowo wyróżnia się z uwagi na swój szczególny charakter nie tylko na tle województwa pomorskiego.

We wrześniu miejscowość odwiedzą studenci, którzy tygodniowymi warsztatami oficjalnie rozpoczną prace nad koncepcjami zagospodarowania terenu objętego tegoroczną edycją PAPPP. Na każdym etapie działań projektowych wspierać ich będzie kadra akademicka w składzie:

Efekty prac międzyuczelnianych zespołów mają wesprzeć samorząd lokalny w podejmowaniu procesów decyzyjnych dotyczących polityki przestrzennej i strategii rozwoju dotyczącej „Krainy w Kratę”. Prezentacja wyników odbędzie się na przełomie roku kalendarzowego.

Inicjatorem i głównym koordynatorem jest Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego, a partnerem działań realizowanych w Swołowie będzie Zagroda Inicjatyw Twórczych, czyli jeden z oddziałów Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Redzikowo. Ważnym partnerem projektu będzie również Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, będące oddziałem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, czyli Instytucji Kultury Samorządu Województwa Pomorskiego.

Materiał powstał w oparciu o materiały prasowe PBPR

Politechnika Gdańska w mediach

Rankingi uczelni i szósty triumf w AMP

Przeszło 600 wzmianek na temat Politechniki Gdańskiej odnotowano w mediach w dn. 23–29.06.2025 r. Prezentujemy najciekawsze z nich.

Politechnika Gdańska wśród topowych uczelni w kraju

Nasza uczelnia uplasowała się na 3. miejscu wśród uczelni technicznych oraz na 5. pozycji w gronie wszystkich uczelni akademickich w Polsce w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2025. O wynikach rankingu informowały najważniejsze media w kraju.

TVN24 Onet Radio Zet Trojmiasto.pl Radio Gdańsk Forum Akademickie Gdańsk.pl Wyborcza Trójmiasto Dziennik Bałtycki Zawsze Pomorze

6. zwycięstwo Politechniki Gdańskiej w AMP-ach

W klasyfikacji generalnej po raz 6 z rzędu Politechnika Gdańska wywalczyła tytuł Akademickiego Mistrza Polski oraz zwyciężyła w klasyfikacji uczelni technicznych. Dodatkowo z dorobkiem aż 66 medali zajęła drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Jest to nasz uczelniany rekord i najlepszy wynik ze wszystkich startujących uczelni.

Przegląd Sportowy AZS Ministerstwo Sportu i Turystyki

Politechnika Gdańska najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią w rankingu THE Impact

Politechnika Gdańska zajęła miejsce 301–400 w najnowszym rankingu THE Impact Rankings 2025, który ocenia uczelnie z całego świata pod kątem realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Wraz z Uniwersytetem Gdańskim jesteśmy najwyżej ocenioną polską uczelnią.

Radio Gdańsk

Prof. Andrzej Czyżewski gościem Radia Gdańsk

Naukowiec Politechniki Gdańskiej był gościem Sławomira Siezieniewskiego w audycji „Facet na luzie”.

Radio Gdańsk

Sukces studentek PG podczas Architecture Student Contest

Aleksandra Boszke i Natalia Stężycka, reprezentujące Politechnikę Gdańską, znalazły się w gronie dziesięciu najlepszych zespołów na świecie w prestiżowym konkursie Architecture Student Contest 2025.

Architektura i Biznes

Zarządzenia i pisma okólne

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 37/2025 z 24.06.2025 r. w sprawie: ogłoszenia tekstu jednolitego Statutu Politechniki Gdańskiej

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 38/2025 z 30.06.2025 r. w sprawie: zmiany Pisma okólnego Rektora Politechniki Gdańskiej nr 25/2025 z 25 kwietnia 2025 r. w sprawie wytycznych dotyczących sposobu przeprowadzenia oceny okresowej nauczycieli akademickich Politechniki Gdańskiej w 2025 r. z uwagi na zaistnienie szczególnych przyczyn dla dokonania oceny i zgłoszenia rektorowi przez właściwych dziekanów potrzeby przeprowadzenia oceny okresowej

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 42/2025 z 30.06.2025 r. w sprawie: zmiany Zarządzenia Rektora Politechniki Gdańskiej nr 31/2025 z 25 kwietnia 2025 r. w sprawie określenia sposobu i terminu przeprowadzenia okresowej oceny nauczyciela akademickiego Politechniki Gdańskiej

Komunikaty

Tłumacz online Polskiego Języka Migowego na PG

W ramach realizacji projektu Politechnika dostępna – wspierającego m.in. działania w zakresie poprawy dostępności procesu przyjmowania na kształcenie i kształcenia – na stronie internetowej PG została uruchomiona nowa funkcjonalność zwiększająca dostępność naszej uczelni. To możliwość skorzystania z tłumacza online Polskiego Języka Migowego (PJM) za pośrednictwem platformy Migam.

Dzięki tej usłudze osoby głuche i słabosłyszące mogą w czasie rzeczywistym i bez wcześniejszego umawiania się porozmawiać z tłumaczem PJM, który wesprze je w kontakcie z pracownikami uczelni i w załatwieniu spraw urzędowych lub administracyjnych.

Jak działa usługa?

W prawym górnym rogu strony znajduje się ikonka migających dłoni, po jej kliknięciu użytkownik zostaje przekierowany do wideopołączenia z tłumaczem PJM z platformy Migam, który pomoże w tłumaczeniu rozmowy z pracownikiem uczelni – zarówno online, jak i w trakcie wizyty stacjonarnej.

Uruchomienie tłumacza Migam to kolejny krok w kierunku tworzenia uczelni dostępnej i otwartej na osoby ze szczególnymi potrzebami oraz pełniejszy udział w życiu akademickim i administracyjnym Politechniki Gdańskiej osobom komunikującym się w Polskim Języku Migowym.

Biuro ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną (BORF) zachęca do obejrzenia krótkich filmów instruktażowych:

W razie pytań należy kontaktować się z Biurem ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną (BORF), e-mail borf.dss@pg.edu.pl, tel. +48 58 347 10 59.

Wydania Biuletynu Informacyjnego w lipcu i sierpniu

Zespół Redakcyjny informuje, że ostatnie przed przerwą wakacyjną wydanie Biuletynu Informacyjnego PG ukaże się 10.07.2025 r. Kolejne wydania zaplanowane są na wrzesień.

Zapraszamy do przekazywania treści do Biuletynu za pośrednictwem korespondentów.

Kalendarium

9 lipca 11.15–13.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej
10 lipca 17.00–18.00
https://pg.edu.pl/biuro-karier/2025-07/zdobadz-nowe-kwalifikacje-zawodowe-spotkanie-informacyjne-nt-dotowanych-szkolen

Zdobądź nowe kwalifikacje zawodowe

Biuro Karier i Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz Sopocka Akademia Nauk Stosowanych serdecznie zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące dotowanych szkoleń.