Nr 362/24 kwietnia 2025

Z życia uczelni

Bałtycki Festiwal Nauki już 22 maja!

Ile może znieść materiał? Jakie są sekrety niewidzialnego świata? Co sprawia, że frisbee frunie? Jak silne są nasze fale mózgowe? Ile asfaltu jest w asfalcie... Na te i na wiele innych pytań odpowiemy podczas 22. Bałtyckiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dn. 22–24.05.2025 r. na Politechnice Gdańskiej.

Informacje dla uczestników:

  • blisko 160 propozycji (m.in. warsztaty, dyskusje i pokazy laboratoryjne, wykłady, prezentacje multimedialne) z 40 dyscyplin naukowych;
  • wstęp wolny (na niektóre zajęcia obowiązuje rejestracja);
  • program;
  • film z 21. edycji BFN.

W ramach BFN odbędzie się Piknik Nauki Fahrenheita – 25.05.2025 r., w Hevelianum, na Górze Gradowej. 

Na uczestników wydarzenia czekać będą dziesiątki stanowisk edukacyjnych z pokazami, eksperymentami, warsztatami, grami i konkursami. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – niezależnie od wieku i zainteresowań. 

Na scenie naukowej, nieprzerwanie od godziny 11:00 do 16:00, będą odbywać się pokazy, występy i konkursy. W programie przewidziano m.in. pokaz mody w duchu zero waste, widowiskowy science show o historii oceanów, pokaz ratownictwa medycznego czy występ Gdańskiej Orkiestry Akademickiej.  

Co więcej, na uczestników Pikniku czeka także miasteczko naukowe, czyli blisko 70 namiotów pełnych atrakcji z różnych dziedzin m.in.: 

  • eksperymenty chemiczne, biologiczne i fizyczne, 
  • strefy zdrowia, dietetyki i pierwszej pomocy, 
  • pokazy technologii, robotyki i inżynierii, 
  • warsztaty plastyczne, quizy i aktywności edukacyjne dla dzieci. 

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej BFN.

Spotkanie z widokiem – wyjątkowy dzień na PG w ramach WOŚP

Beata Oczki-Małecka oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Politechnikę Gdańską odwiedzili zwycięzcy jednej z politechnicznych aukcji dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przedmiotem licytacji było spotkanie z rektorem PG prof. Krzysztofem Wildem, wspólne wejście na wieżę zegarową oraz lunch.

W wydarzeniu wzięli udział Tomasz Małecki, absolwent dawnego Wydziału Budownictwa Lądowego (obecnie Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska) i jego żona Beata Oczki-Małecka. W spotkaniu uczestniczyła też Barbara Ząbczyk-Chmielewska, kierownik Sekcji Historycznej Biblioteki PG, która przybliżyła gościom historię uczelni, opowiedziała o architekturze Gmachu Głównego PG oraz podzieliła się licznymi ciekawostkami związanymi z kampusem. Kulminacyjnym punktem wizyty było wejście na wieżę zegarową, skąd rozpościera się przepiękny widok na kampus i cały Gdańsk.

Rozmowy toczyły się wokół nauki, historii i przyszłości uczelni. Nie zabrakło wspomnień z czasów studenckich, opowieści o współczesnej PG oraz refleksji nad tym, jak zmienia się uczelnia i jej otoczenie.

Wygrana w charytatywnej aukcji powiększyła kwotę zebraną podczas tegorocznego finału WOŚP, dając jednocześnie możliwość spotkania z rektorem i poznania uczelni z zupełnie innej perspektywy.

Senat Politechniki Gdańskiej

Na posiedzeniu Senatu PG dn. 16.04.2025 r. podjęto uchwały w sprawie:

  • zmiany Uchwały Senatu PG nr 77/2025/XXVI z 19 marca 2025 r. w sprawie wyboru przez Senat PG nauczycieli akademickich do Komisji Dyscyplinarnej ds. Nauczycieli Akademickich na kadencję 2024–2028,
  • wniosków rektora o przyznanie Nagród Prezesa Rady Ministrów:
  • przyjęcia opinii przygotowanej przez prof. Jakuba Szczepańskiego w postępowaniu o nadanie prof. Shigeru Banowi tytułu i godności doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej,
  • przyjęcia Regulaminu Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej, prowadzonej wspólnie przez Politechnikę Gdańską oraz Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk i Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk, obowiązującego od roku akademickiego 2025/2026,
  • ustalenia programów studiów dla:
    • kierunku Architektura prowadzonego na Wydziale Architektury PG,
    • kierunków Automatyka, cybernetyka i robotyka; Elektronika i telekomunikacja oraz Informatyka prowadzonych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG,
    • kierunków Analityka gospodarcza; Ekonomia; Zarządzanie oraz Zarządzanie inżynierskie prowadzonych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG,
    • nowo utworzonego kierunku Technologie materiałowe i recykling prowadzonego na Wydziale Chemicznym PG,
    • nowo utworzonego kierunku Inżynieria energii odnawialnej prowadzonego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG,
    • międzywydziałowego kierunku Inżynieria biomedyczna prowadzonego na Wydziale Chemicznym, na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG,
    • międzywydziałowego kierunku Inżynieria danych prowadzonego na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG.

Paweł Lulewicz, p.o. dyrektora Centrum Transferu Technologii przedstawił koncepcję PG Biznes Hub, który ma zostać utworzony na Uczelni.

Bartosz Chylmański, przedstawiciel SSPG, przedstawił informacje o działalności Samorządu Studentów PG, a informacje o działalności Samorządu Doktorantów PG przedstawiła mgr inż. Aleksandra Ławniczak, przewodnicząca SDPG. 

Nauka

Sukces zespołu z PG na Międzynarodowych Targach Wynalazków w Szwajcarii

Zespół studentów z Koła Naukowego „Materiały w Medycynie”, działającego przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG pod kierownictwem dr. inż. Marcina Wekwejta, powrócił z jubileuszowej edycji International Exhibition of Inventions Geneva 2025 z trzema prestiżowymi nagrodami: srebrnym medalem, brązowym medalem oraz trofeum RIT Best Invention Trophy.

W Genewie wyróżniono dwie innowacyjne technologie cementów kostnych, opracowanych w ramach prowadzonego na Politechnice Gdańskiej projektu badawczego:

  • MagPVACem – dwufazowy cement kostny na bazie fosforanu magnezowo-potasowego, modyfikowany hydrożelem PVA dla zwiększonej biofunkcjonalności;
  • GellMagCem – zaawansowany, wstrzykiwalny, podwójnie wiążący cement magnezowo-potasowo-fosforanowy z hydrożelem gellanowym do skutecznej regeneracji kości.

Oba rozwiązania stanowią synergiczne połączenie ceramicznej matrycy z biopolimerowymi hydrożelami, oferując wysoką funkcjonalność, bioaktywność i możliwość aplikacji
w procedurach minimalnie inwazyjnych. Technologie przeznaczone są do zastosowań ortopedycznych i traumatologicznych – m.in. w leczeniu złamań osteoporotycznych, uzupełnianiu ubytków resekcyjnych oraz wzmacnianiu struktury beleczkowej kości.

Opracowane wynalazki powstały w ramach współpracy pomiędzy trzema ośrodkami akademickimi. W skład zespołu badawczego weszli studenci z Koła Naukowego „Materiały w Medycynie”: Magdalena Górecka i inż. Maryia Khamenka (współautorki wynalazków) oraz Wojciech Światlak i inż. Małgorzata Widera, którzy reprezentowali zespół podczas wydarzenia. Badania technologii były realizowane we współpracy z ekspertami naukowymi: dr hab. inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń, prof. PG (FTIMS, PG), dr hab. n. med. Anna Ronowska (GUMed), dr hab. n. chem. Justyna Kozłowska, prof. UMK (UMK). Liderem zespołu oraz opiekunem studentów był dr inż. Marcin Wekwejt – adiunkt na Politechnice Gdańskiej, specjalizujący się w innowacyjnych biokompozytowych cementach medycznych.

Nagrodzone cementy kostne to efekt projektu „Opracowanie nowego wstrzykiwalnego ceramiczno-polimerowego cementu kostnego” realizowanego na PG. Natomiast uczestnictwo w wydarzeniu w Genewie było możliwe dzięki współfinansowaniu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności”.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej na PG na rok akademicki 2025/2026

W związku z Zarządzeniem Rektora PG nr 21/2025 z dnia 19.03.2025 r. w sprawie ogłoszenia rekrutacji standardowej i specjalnej do Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej na rok akademicki 2025/2026, informujemy o rozpoczynającym się naborze. Rekrutacja prowadzona jest wspólnie z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN i Instytutem Budownictwa Wodnego PAN, zgodnie z Zasadami rekrutacji przyjętymi Uchwałą Senatu PG nr 31/2024/XXVI z dnia 13.11.2024 r.:

  • rekrutacja standardowa – otwarta dla wszystkich kandydatów (w ramach puli miejsc), rozpocznie się 18.04.2025 r. (piątek), a przyjmowanie aplikacji potrwa do 7.05.2025 r. (środa) do godz. 9:00;
  • rekrutacja specjalna jest zamknięta i przeznaczona wyłącznie dla laureatów otwartych konkursów w projektach badawczych, w których przewidziano środki na stypendia doktoranckie. Wnioski o jej uruchomienie mogą być składane na bieżąco, maksymalnie do 13.02.2026 r., a terminy naboru ustalane są indywidualnie. Kandydaci przyjęci w rekrutacji specjalnej nie są wliczani do limitu miejsc rekrutacji standardowej.

Więcej informacji podano na stronie Szkoły Doktorskiej: PL / EN.

Zachęcamy wszystkich pracowników do podzielenia się tą informacją ze studentami ostatniego roku studiów magisterskich.

Nabór wniosków w Programie NAWA – Naukowcy w potrzebie

Celem Programu jest zapewnienie kontynuacji kariery naukowej naukowcom z zagranicy posiadającym decyzję Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców o udzieleniu jednej z form ochrony międzynarodowej wydaną na podstawie Ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (Dz.U. z 2025 r. poz. 223), posiadającym co najmniej stopień naukowy doktora, narażonym w kraju pochodzenia na ryzyko prześladowania, przemocy lub dyskryminacji, w szczególności ze względu na rasę, płeć, wyznanie, poglądy polityczne lub przynależność do określonych grup społecznych, a także zagrożonym aktywnym konfliktem zbrojnym, katastrofą naturalną, łamaniem praw człowieka lub brakiem wolności naukowej.

Program zapewnia finansowanie wynagrodzenia naukowców zatrudnionych na pełen etat w polskich uczelniach, instytutach naukowych lub instytutach badawczych.

Program pomoże stworzyć stabilne warunki zatrudnienia w Polsce dla naukowców w potrzebie, umożliwi kontynuację działalności badawczej lub akademickiej w bezpiecznym środowisku.

W ramach Programu uprawnione są działania umożliwiające kontynuację kariery naukowej naukowcom z zagranicy, polegające na:

1) prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych;
2) pozyskaniu materiałów do pracy naukowej lub publikacji;
3) odbyciu stażu podoktorskiego;

oraz dodatkowo – tylko jako uzupełnienie do powyższych celów – inne formy aktywności naukowej lub akademickiej, w tym prowadzenie zajęć dydaktycznych.

Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym do 15.12.2025 r. godz. 15:00. Aplikować można wyłącznie poprzez system teleinformatyczny NAWA.

Więcej informacji znajduje się na stronie NAWA.

Zgłoszenie projektu do finansowania w systemie Moja PG należy złożyć najpóźniej 14 dni roboczych przed złożeniem do podpisu wniosku o dofinansowanie.

Osoby do kontaktu w Centrum Zarządzania Projektami: Anna Wnuk, Magdalena Drywa.

Nowoczesne nauczanie dzięki ENHANCE TESTBED. Nowy nabór projektów

Sieć uczelni ENHANCE zaprasza studentów, doktorantów i pracowników uczelni partnerskich do udziału w kolejnej edycji konkursu ENHANCE TESTBED.

Testbed to platforma umożliwiająca przeprowadzanie transparentnych i powtarzalnych testów teorii dydaktycznych, metod, narzędzi czy technologii. Termin ten odnosi się do środowisk eksperymentalnych, wspierających badania i rozwój nowych produktów lub rozwiązań.

Główne założenia programu:

  • wzbogacenie oferty edukacyjnej ENHANCE;
  • modernizacja metod nauczania;
  • promowanie dobrych praktyk w edukacji międzynarodowej;
  • aktywizacja studentów w roli współprowadzących zajęcia;
  • wspieranie równości i różnorodności w procesie dydaktycznym.

Kto może aplikować?

  • pracownicy uczelni,
  • doktoranci,
  • studenci

z uczelni partnerskich ENHANCE: TU Berlin, RWTH Aachen, Chalmers University of Technology, NTNU, Politecnico di Milano, Universitat Politècnica de València, Politechnika Warszawska, TU Delft, Politechnika Gdańska oraz ETH Zürich.

Projekty powinny obejmować:

  • innowacyjne formaty nauczania (np. hackathony, rozwiązania wspierające studentów z barierami, wspólne działania studentów i kadry),
  • nowatorskie koncepcje szkoleń (np. cyfrowe bliźniaki przemysłowych systemów),
  • nowe podejścia pedagogiczne z wykorzystaniem technologii,
  • rozwiązania IT wspierające edukację.

Łączna pula środków wynosi 84 tys. EUR, a dofinansowanie jednego projektu – 8,4 tys. EUR. Środki można przeznaczyć na wynagrodzenia, licencje oprogramowania oraz inne koszty bezpośrednie. Zakup środków trwałych i koszty pośrednie nie są finansowane.

Kryteria oceny projektów:

  • jakość koncepcji dydaktycznej,
  • innowacyjność,
  • współpraca między uczelniami,
  • zaangażowanie studentów i doktorantów,
  • świadomość inkluzywności i różnorodności.

Informacje dla aplikujących:

  • nabór wniosków: do 6.06.2025;
  • ocena projektów: 7–18.06.2025;
  • ogłoszenie wyników: 25.06.2025;
  • wnioski należy przesyłać na adres: smulska@pw.edu.pl;
  • dodatkowe informacje, w tym regulamin i formularz aplikacyjny dostępne są na stronie https://www.wut.cwm.pw.edu.pl/testbed/.

Spotkanie informacyjne dotyczące konkursu FIRST TEAM FENG

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zaprasza potencjalnych wnioskodawców na spotkanie informacyjne w formule online na temat działania FIRST TEAM (nabór nr 1/2025), finansowanego z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Informacje dla uczestników spotkania:

  • data: 29.04.2025 r. w godz. 11.00–12.30;
  • formularz rejestracyjny;
  • spotkanie będzie prowadzone w języku polskim;
  • program:
    • przedstawienie głównych założeń działania FIRST TEAM;
    • realizacja projektu we współpracy z zagranicznym partnerem naukowym i krajowym partnerem gospodarczym;
    • kryteria obligatoryjne i rankingujące;
    • zasady finansowania działania FIRST TEAM;
    • omówienie dokumentacji konkursowej i sposobu składania wniosków w działaniu FIRST TEAM.

Działanie FIRST TEAM FENG umożliwia zdobycie finansowania na założenie zespołu badawczego i prowadzenie w Polsce innowacyjnych badań z potencjałem aplikacyjnym. Jest ono skierowane do młodych naukowców z całego świata (obrona doktoratu nie później niż 2 lata i nie wcześniej niż 9 lat przed datą złożenia wniosku), którzy chcą realizować w Polsce swoje projekty badawcze. Projekt może otrzymać finansowanie w wys. do 4 mln zł do 2029 r.

Nabór nr 1/2025 będzie prowadzony w dn. 24.04–30.05.2025 r.

XIII konkurs polsko-tajwański

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza konkurs na dwustronne projekty badawcze w ramach XIII konkursu polsko-tajwańskiego. Konkurs skierowany jest do organizacji badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw z Polski i Tajwanu, które mają możliwość uzyskania w konkursie dofinansowania na aplikacyjne projekty badawcze trwające maksymalnie trzy lata.

Nabór wniosków podzielony jest na dwie ścieżki. W zależności od ścieżki dofinansowanie może być przeznaczone na następujące rodzaje badań:

  • 1: badania podstawowe, badania przemysłowe, prace rozwojowe;
  • 2: badania przemysłowe, prace rozwojowe.

Zakres tematyczny: neurobiologia, technologie efektywności energetycznej, w tym klimatyzacja, chłodnictwo, technologie energii cieplnej, nauka o materiałach i inżynieria materiałowa, inteligentne pojazdy (w tym AI i elektromobilność), technologia kwantowa i cyberbezpieczeństwo, badania lotnicze i kosmiczne i półprzewodniki.

Budżet po polskiej stronie wynosi łącznie 1,4 mln euro na obie ścieżki.

Wysokość dofinansowania jest uzależniona od wybranej ścieżki.

Harmonogram konkursu:

  • rozpoczęcie naboru wniosków: 14.04.2025 r.
  • zakończenie naboru wniosków: 9.06.2025 r.
  • wyniki konkursu: publikacja ostatecznej listy rankingowej: grudzień 2025 r.
  • publikacja listy rankingowej: wrzesień/październik 2025 r.

Wnioskodawcy po polskiej stronie składają wnioski na skrzynkę e-mail: tajwan@ncbr.gov.pl zgodnie z informacjami podanymi w dokumentacji konkursowej.

Szczegółowe informacje o konkursie.

Zgłoszenie projektu do finansowania w systemie Moja PG należy złożyć 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Kontakt w Centrum Zarządzania Projektami: pm.czp@pg.edu.pl.

Awanse naukowe

Tytuły naukowe

Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych:
prof. dr hab. inż. Adrian Bekasiewicz (WETI)
prof. dr hab. inż. Arkadiusz Żak (WEiA)

Habilitacje

Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych::
dr hab. inż. Roland Ryndzionek, prof. PG (WEiA)

Kształcenie i dydaktyka

II edycja programu Gdańsk Tech Core Edu Facilities

Celem Programu jest modernizacja infrastruktury dydaktycznej Politechniki Gdańskiej służącej nowoczesnej edukacji studentów studiów I i II stopnia, zwłaszcza w priorytetowych obszarach badawczych. Dofinansowanie w ramach Programu realizowane jest ze środków własnych Uczelni.

Informacje dla aplikujących:

  • okres realizacji projektu nie może przekroczyć 12 miesięcy;
  • nabór w programie będzie trwał od 28.04–31.05.2025 do godz. 23.59;
  • maksymalne dofinansowanie projektu wynosi 100 tys. zł, natomiast minimalny wkład własny wydziału wynosi 50%;
  • do kosztów bezpośrednich projektu zalicza się:
    • zakup sprzętu do celów dydaktycznych,
    • niezbędną modernizację i adaptację pomieszczeń służących celom dydaktycznym;
  • wnioski można składać w systemie MojaPG w module Granty.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Uczelni Badawczej

„Primus Inter Pares”. Nagrodą indeks Politechniki Gdańskiej

Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

W dn. 10–11.04.2025 r. w Gdańsku odbył się finał Ogólnopolskich Zawodów Technicznych „Primus Inter Pares”. W tegorocznej edycji udział wzięło prawie 250 uczniów, z których 18 zakwalifikowało się do finału.

Zawody zostały objęte patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Pomorskiego, Wojewodę Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz 34 firm branżowych.

Komisja konkursowa złożona z naukowców z Politechniki Gdańskiej i przedstawicieli firm partnerskich wyłoniła zwycięzców: ​

  • zespół Walter Black Racing Team z Chojnic: Mikołaj Drążkowski, Gracjan Statkiewicz, Hubert Szymik (kategoria informatyka-programowanie);
  • drużyna CBM z Opola: Jakub Bojkowski, Adam Kubon oraz Tomasz Rudner (kategoria automatyka-robotyka).

Laureaci konkursu otrzymali indeksy Politechniki Gdańskiej i już od października mogą rozpocząć studia. Dodatkowo, dzięki wsparciu sponsorów, uczestnicy zostali nagrodzeni wartościowymi upominkami oraz możliwością uczestnictwa w płatnych stażach w firmach partnerskich w przyszłości. Nagrody rozdano podczas gali finałowej, w której udział wzięli; prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich, prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia, prof. Mirosław Wołoszyn, dziekan WEiA oraz prof. Andrzej Czyżewski z WETI.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Z wizytą w nowoczesnym centrum logistycznym Flex w Tczewie

Na początku kwietnia studenci kierunku transport na WILIŚ, o profilu logistyka i zarządzanie transportem, odwiedzili firmę Flex w Tczewie.  

Flex to globalna firma, która obsługuje największe marki z branży elektroniki i telekomunikacji. Oferuje usługi obejmujące zarówno projektowanie produktów, produkcję, jak i pełną obsługę logistyczną oraz dystrybucję.

Jednym z głównych punktów programu była możliwość zwiedzenia centrum magazynowego wysokiego składowania, w którym wykorzystuje się w pełni zautomatyzowany system ASRS (Automated Storage and Retrieval System). Ponadto studenci spotkali się z dyrektorem ds. logistyki Marcinem Szatkowskim, który opowiedział o codziennych wyzwaniach w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WILiŚ.

Innowacje i przedsiębiorczość

Infoshare 2025 – największa konferencja technologiczno-biznesowa w Europie Środkowo-Wschodniej

W dn. 27–28.05.2025 r. w Amber Expo w Gdańsku odbędzie się Infoshare 2025 – największa w Europie Środkowo-Wschodniej konferencja poświęcona technologii, innowacjom i biznesowi.

W programie:

  • ponad 150 prelegentów z całego świata,
  • 7 scen tematycznych (AI, marketing, startupy, inwestycje i inne),
  • 500 startupów i inwestorów,
  • wydarzenia towarzyszące, w tym EU Space Days i sesje networkingowe.

Konferencja to świetna okazja do zdobycia wiedzy, poznania najnowszych trendów oraz nawiązania wartościowych kontaktów – zarówno dla osób rozwijających własne projekty, jak i dla tych, którzy planują ścieżkę kariery w sektorze technologicznym.

Więcej informacji i bilety znajdują się na stronie wydarzenia.

Uczelnie Fahrenheita

O przyszłości pracy – podsumowanie debaty oksfordzkiej

Fot. Gregmar

Podczas debaty oksfordzkiej zorganizowanej przez Uczelnie Fahrenheita, która odbyła się 15.04.2025 r. na Politechnice Gdańskiej uczestnicy wspólnie poszukiwali odpowiedzi na pytanie, czym są kompetencje przyszłości i czego warto się dziś uczyć, by skutecznie odpowiadać na najważniejsze wyzwania współczesnego świata.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej FarU w Aktualnościach, natomiast zapis debaty można znaleźć na kanale FarU na YouTube.

Politechnika Gdańska w mediach

Wyróżnienie dla prof. Wittbrodta, projekt CAISE i centrum chorób mózgu

Niemal pół tysiąca informacji nt. Politechniki Gdańskiej ukazało się w mediach w dniach 14-21 kwietnia.

Poniżej prezentujemy wybrane, najciekawsze zagadnienia dotyczące PG publikowane w lokalnych i ogólnokrajowych mediach.

Prof. Wittbrodt gościem programu „Jestem z Gdańska”

Profesor Edmund Wittbrodt otrzymał Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego. Przyznano je w uznaniu za jego znaczący wkład w rozwój regionu oraz zaangażowanie w umacnianie pozycji pomorskiej nauki, zwłaszcza w dziedzinie nauk technicznych. Prof. Wittbrodt był z tej okazji gościem Agnieszki Michajłow w programie „Jestem z Gdańska” przygotowywanym przez portal Gdańsk.pl

„Jestem z Gdańska” – prof. Edmund Wittbrodt - oglądaj

Projekt CAISE

Realizowany na Politechnice Gdańskiej Projekt CAISE to część znacznie szerszego przedsięwzięcia budowy europejskiej chmury cyfrowej. Do udziału w jej tworzeniu zaproszonych zostało 80 firm i kilkanaście instytucji badawczych z całej Europy. 

CIRE Monitor Rynkowy Puls Biznesu - rozmowa z prof. Henrykiem Krawczykiem

Powstało Translacyjne Centrum Chorób Mózgu Uczelni Fahrenheita

Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz Związek Uczelni Fahrenheita podpisały porozumienie, na mocy którego powstało Translacyjne Centrum Chorób Mózgu Uczelni Fahrenheita. Ideą przedsięwzięcia jest wzmożenie współpracy zespołów badawczych trzech uczelni w obszarze neuronauk, ze szczególnym uwzględnieniem projektów wyjściowo celujących w zastosowania kliniczne.

Radio Gdańsk Alert Medyczny

W Teleexpressie o nocnym zanieczyszczeniu światłem

W programie Teleexpress Weekend (19 kwietnia) na antenie TVP Info został wyemitowany materiał dotyczący  nocnego zanieczyszczenia światłem sztucznym. W materiale wypowiada się dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska, prof. PG z Wydziału Architektury, która zajmuje się tym zagadnieniem. Naukowczyni z PG jest główną autorką artykułu na temat wpływu światła sztucznego na zdrowie ludzi, który został opublikowany amerykańskim czasopiśmie „Science”.

Nocne zanieczyszczenie światłem sztucznym – przeczytaj więcej

 

Warsztaty i szkolenia

Warsztaty z komunikacji i negocjacji dla studentów WILiŚ

Na zdjęciu Joanna Świątek (Solution), fot. Andrzej Gąsior

W dn. 3 i 10.04.2025 r. studenci III semestru studiów magisterskich kierunku Budownictwo, specjalności Technologia i Zarządzanie w Budownictwie uczestniczyli w szkoleniu i warsztatach prowadzonych przez mgr inż. Joannę Świątek – absolwentkę Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG, specjalistkę w zakresie efektywnego zarządzania, komunikacji i psychologii w biznesie.

Celem zajęć było podniesienie kompetencji przyszłych inżynierów w zakresie skutecznej komunikacji i zarządzania relacjami w zespołach projektowych, a także rozwijanie umiejętności prowadzenia negocjacji w środowisku biznesowym.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WILiŚ.

Zarządzenia i pisma okólne

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 27/2025 z 16.04.2025 r. w sprawie: utworzenia kierunku studiów drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim Nieruchomości 5.0 na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 28/2025 z 17.04.2025 r. w sprawie: zmiany Zarządzenia Rektora Politechniki Gdańskiej nr 38/2004 z 3 grudnia 2004 r. w sprawie organizacji kancelarii tajnej, zmienionego Zarządzeniem Rektora PG nr 18/2015 z 6 lipca 2015 r.

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 29/2025 z 17.04.2025 r. w sprawie:
utworzenia kierunku studiów pierwszego stopnia o profilu ogólnoakademickim Technologie kosmetyczne na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej

Komunikaty

Gra kampusowa

Biblioteka PG i Stowarzyszenie Absolwentów PG zapraszają wszystkich studentów do udziału w historycznej grze kampusowej Pionierzy”.

Przemierzaj kampus, rozwiązuj zadania i poznaj sylwetki wybitnych naukowców, którzy po II wojnie światowej tworzyli Politechnikę Gdańską jako polską szkołę akademicką.

Gra odbędzie się na terenie kampusu, a zagadki rozwiązywane będą za pomocą interaktywnej, mobilnej platformy do której link wraz z formularzem rejestracyjnym zostanie udostępniony na stronie internetowej Biblioteki PG dn. 5.05.2025 r. o godz. 10:00.

Na najlepszych uczestników czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe:

  • hulajnoga elektryczna,
  • tablet,
  • głośnik bluetooth.

Regulamin gry znajduje się na stronie Biblioteki PG.

Mamy zwycięzcę WILiŚ ADVENTURE 2025!

Na zdjęciu zwycięzca Kacper Gajda (drugi od prawej) i Beata Pawlikowska

Spośród pięciu finałowych projektów nadesłanych w Konkursie WILiŚ Adventure 2025 komisja pod przewodnictwem podróżniczki Beaty Pawlikowskiej wybrała projekt Kacpra Gajdy.

Student budownictwa pokona autostopem trasę z Bangkoku do Singapuru (ok. 2200 km), w trakcie której podejmie się trzech wyzwań: przepłynie kajakiem przez jezioro Cheow Lan, spędzi noc w jaskini Gua Wang Burma i odbędzie trekking na Gunung Tahan.

Wystawa „Czerwień”: Obrazy

Dn. 5.04.2025 r. w Domu Zarazy w Gdańsku Oliwie (Stary Rynek Oliwski 15) otwarto wystawę „Czerwień”: Obrazy. Otwiera ona nową serię zbiorowych wystaw malarstwa, których motywem przewodnim ma być wybrany dominujący kolor. Autorami prac są głównie członkowie grupy ArchArt Architekci Malują, wśród nich prof. Jacek Krenz z Wydziału Architektury PG.

Wystawa potrwa do 8.05.2025 r. (finisaż o 18:00).

Więcej informacji o wystawie i działalności prof. Jacka Krenza znajduje się na stronie Wydziału Architektury

Przerwa świąteczna

Redakcja Biuletynu Informacyjnego PG informuje, że ze względu na przerwę związaną z majowymi świętami narodowymi, będącymi dniami wolnymi od pracy, kolejne wydanie Biuletynu ukaże się 8.05.2024 r.

Kalendarium

26 kwietnia 08.30–15.00
https://pg.edu.pl/sapg/2025-03/iii-akademicki-turniej-tenisa-stolowego-o-puchar-rektora-pg

III Akademicki Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Rektora PG

Stowarzyszenie Absolwentów oraz Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej serdecznie zapraszają wszystkich studentów, absolwentów oraz pracowników PG na III Akademicki Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Rektora PG
21 maja 13.15–15.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej
22 maja–25 maja
https://festiwal.pg.edu.pl/

Bałtycki Festiwal Nauki

Ile może znieść materiał? Jakie są sekrety niewidzialnego świata? Co sprawia, że frisbee frunie? Jak silne są nasze fale mózgowe? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy podczas 22. Bałtyckiego Festiwalu Nauki na PG.