Uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej
Dnia 5.12.2018 r. (środa) o godz. 11.15 w Auli w Gmachu Głównym odbędzie się uroczyste, otwarte posiedzenie Senatu PG, podczas którego zostaną wręczone medale, nagrody i wyróżnienia dla pracowników Politechniki Gdańskiej, a najbardziej zaangażowani społecznie studenci naszej uczelni otrzymają Nagrody Santander Universidades.
Uroczystość rozpocznie się odśpiewaniem hymnu państwowego przez Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej. Następnie zgromadzeni wysłuchają przemówienia prof. Jacka Namieśnika, rektora PG.
Podczas posiedzenia wręczone zostaną:
- Medale za Długoletnią Służbę,
- Złote Krzyże Zasługi,
- Medale za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej,
- Medale Honorowy Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej,
- Nagrody Rektora Politechniki Gdańskiej za całokształt dorobku,
- Nagrody Rektora PG za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne (w tym za uzyskany tytuł naukowy, za osiągnięcia naukowe i artystyczne, za działalność badawczo-rozwojową, za osiągnięcia dydaktyczne oraz za osiągnięcia organizacyjne),
- Specjalne Nagrody Rektora PG,
- Nagrody Rektora PG dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.
Uczestniczący w posiedzeniu przedstawiciele Santander Universidades wręczą nagrody dla najbardziej zaangażowanych społecznie studentów Politechniki Gdańskiej, które otrzymają dwie osoby studiujące na naszej uczelni.
Na zakończenie chór odśpiewa Gaude Mater Polonia.
Uroczyste posiedzenie Senatu PG jest otwarte dla wszystkich członków społeczności akademickiej naszej uczelni.
Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej dla prof. Sheli Gorinstein
Profesor Shela Gorinstein z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie otrzymała od Prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w działalności na rzecz polsko-izraelskiej współpracy badawczej, za integrowanie polskich i zagranicznych środowisk naukowych. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się 11.11.2018 r. w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Izraelu.
Profesor S. Gorinstein w ramach programu Erasmus+ współpracuje z naukowcami z Katedry Chemii Analitycznej Wydziału Chemicznego PG w pionierskich badaniach nad mocą przeciwutleniaczy. Jej zainteresowania badawcze obejmują m.in. ocenę czystości genetycznej białek, właściwości przeciwutleniające w żywności oraz wpływ spożywania owoców i piwa na obniżanie poziomu cholesterolu w organizmie.
O swoich projektach, zainteresowaniach i pracy na naszej uczelni prof. Shela Gorinstein opowiedzieła przed kamerą. Krótki wywiad z badaczką można znaleźć na uczelnianym profilu na kanale YouTube: Visiting professors – Shela Gorinstein, The Hebrew University of Jerusalem.
Politechnika Gdańska wyróżniona w konkursie PRODOK
Krajowa Reprezentacja Doktorantów rozstrzygnęła XI edycję konkursu PRODOK, w którym wyłaniane są najbardziej prodoktoranckie uczelnie w Polsce. Organizatorzy otrzymali 30 zgłoszeń od uczelni z całego kraju. Maksymalna liczba punktów, jaką można było uzyskać, wynosiła 100. Wyniki podsumowania:
- I miejsce – Uniwersytet Warszawski ex aequo z Politechniką Warszawską (83 pkt);
- II miejsce – Uniwersytet Jagielloński (80 pkt);
- III miejsce – Politechnika Gdańska ex aequo z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym (79 pkt).
Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej Krajowej Reprezentacji Doktorantów.
10-lecie Programu International Master in Business Administration (IMBA) na PG
W roku akademickim 2018/2019 Program International MBA in Strategy, Programme and Project Management prowadzony przy Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG obchodzi 10-lecie swojego istnienia.
Obchody zainicjowała uroczysta inauguracja roku akademickiego X edycji Programu, do której dostało się 30 kandydatów. Wśród nich są obcokrajowcy z Belgii, Meksyku, Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Rosji, Wielkiej Brytanii, Węgier i Zimbabwe.
Więcej informacji o jubileuszu można znaleźć na stronie https://mba.pg.edu.pl/category/news.
Prof. Edmund Wittbrodt przewodniczącym Rady Naukowo-Programowej Hevelianum
Prof. Edmund Wittbrodt z Wydziału Mechanicznego PG został przewodniczącym Rady Naukowo-Programowej przy Hevelianum (dawniej Centrum Hewelianum). W skład Rady wchodzi także prof. Zdzisław Kowalczuk z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Głównym zadaniem Rady jest wskazywanie długoterminowych kierunków działalności, wsparcie merytoryczne i doradcze Hevelianum.
Bliższe informacje o działalności Hevelianum można znaleźć na stronie http://www.hewelianum.pl/.
30 nowych defibrylatorów na terenie kampusu
W ramach budżetu obywatelskiego 2018 Politechnika Gdańska zakupiła 30 kompletów defibrylatorów AED. Sprzęt ratujący życie będzie teraz montowany w najczęściej uczęszczanych miejscach na terenie kampusu PG. Planowane są również szkolenia instruktażowe z zakresu jego użycia.
Więcej informacji na stronie internetowej w Aktualnościach.