Nr 91/18 października 2018

Z życia uczelni

Wyróżnienie dla prof. Jacka Namieśnika

Prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej, otrzymał dyplom uznania za wsparcie i rozwój współpracy z ukraińskimi uczelniami wyższymi. Łew Zacharczyszyn, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku, wręczył go z okazji 27. rocznicy niepodległości swojego kraju.

Ukraińskie uczelnie zaliczają się do najważniejszych partnerów Politechniki Gdańskiej. Na PG studiuje wielu studentów z Ukrainy, a tamtejsi naukowcy prowadzą wykłady jako profesorowie wizytujący. Dokładamy wszelkich starań, aby tę współpracę rozwijać i cieszę się, że te wysiłki zostały docenione – mówi prof. Jacek Namieśnik.

Politechnika Gdańska współpracuje z jedenastoma uczelniami znajdującymi się na Ukrainie. Tylko w zeszłym roku akademickim na pełne studia na naszej uczelni przyjęto 37 ukraińskich studentów. We wrześniu 2017 roku na PG odbyło się polsko-ukraińskie seminarium naukowe, którego organizacja była wspólną inicjatywą Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego. 

Profesorowie Politechniki Gdańskiej odznaczeni Medalami Stulecia Niepodległości

Prof. Andrzej Czyżewski, prof. Henryk Krawczyk, prof. Janusz Rachoń i prof. Edmund Wittbrodt zostali laureatami medali wybitych przez Gdańsk dla uczczenia stulecia niepodległości Polski.

Możecie nazywać się współbudowniczymi Gdańska. Bez waszych decyzji, czasem ryzyka, które podjęliście, nie byłoby rozwoju naszego miasta. Potraktujcie te medale jako podziękowanie od nas, wszystkich gdańszczan – powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, wręczając medale zasłużonym reprezentantom świata nauki i kultury, biznesmenom oraz urzędnikom.

Szczegółowe informacje podano w Aktualnościach na stronie głównej PG.

Medal za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej dla prof. Briana D.O. Andersona

Prof. Brian David Outram Anderson, jeden z najwybitniejszych na świecie naukowców w dziedzinie automatyki i teorii systemów dynamicznych, otrzymał od prof. Jacka Namieśnika, rektora Politechniki Gdańskiej, medal za zasługi dla naszej uczelni.

Prof. Brian D.O. Anderson to emerytowany profesor Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, a zarazem profesor (Distinguished Professor) Hangzhou Dianzi University w Chinach. Jest doktorem honoris causa siedmiu uniwersytetów, w tym szwajcarskiej Politechniki Federalnej w Zurychu. To także zdobywca prestiżowych nagród międzynarodowych, takich jak Bode Prize (IEEE Control Systems), Quazza Medal (IFAC) i Guillemin-Cauer Award (IEEE Circuits and Systems).

Szczegółowe informacje podano w Aktualnościach na stronie głównej PG.

Rok akademicki 2018/2019 rokiem zmian. Czat z rektorem PG

Po raz piąty prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej, weźmie udział w czacie na profilu uczelni na Facebooku. Rektor będzie odpowiadał na pytania studentów i pracowników we wtorek, 23.10.2018 r. w godz. 7.30–8.30.

W związku z tym, że w roku akademickim 2018/2019 Politechnikę Gdańską czeka wiele wyzwań związanych z Ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0), tym razem szczególnie zachęcamy do zadawania pytań związanych z tym tematem. Podczas czatu na Facebooku rektor z przyjemnością odpowie także na wszelkie pytania dotyczące zbliżającej się trzeciej edycji budżetu obywatelskiego Politechniki Gdańskiej oraz innych kwestii związanych z uczelnią.

Pytania będzie można zadawać pod postem, który pojawi się 23.10.2018 r. o godz. 7.30 na profilu „Politechnika Gdańska” w serwisie Facebook. Uczestnicy czatu proszeni będą o zachowanie kultury dyskusji. Na powtarzające się pytania opublikowana będzie jedna, wspólna odpowiedź.

Sesja jubileuszowa z okazji 25-lecia TASK

Z okazji jubileuszu 25-lecia założenia Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (TASK) dn. 18.10.2018 r. w godz. 9.30–13.00 odbędzie się sesja w gmachu Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

Dn. 17.03.1994 r. powołano Centrum Informatyczne TASK (CI TASK), które do dzisiaj spełnia rolę operatora sieci TASK. Pieczę nad funkcjonowaniem tego ośrodka sprawuje Rada Użytkowników, w skład której wchodzą wybrani przedstawiciele rektorów i dyrektorów uczelni i instytutów. Zadaniem CI TASK jest obsługa środowiska naukowo-badawczego w zakresie dostępu do krajowej i światowej sieci informatycznej, serwisów informacyjnych i baz danych oraz udostępnianie poprzez sieć mocy obliczeniowych serwerów wraz z oprogramowaniem użytkowym.

Szczegółowe informacje oraz program sesji jubileuszowej „25-lecie porozumienia TASK” podano w Aktualnościach na stronie głównej PG.

III edycja budżetu obywatelskiego

Do 31.10.2018 r. pracownicy, doktoranci i studenci PG mogą zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego na 2019 r. (inwestycyjne i remontowe). Projekty, które zyskają największe poparcie w głosowaniu zostaną wpisane do budżetu PG i zrealizowane do końca 2019 r. Do rozdysponowania jest pół miliona zł: 350 tys. zł na realizację projektów pracowniczych, 150 tys. zł na projekty studenckie. Zasady dotyczące budżetu obywatelskiego zostały określone w Regulaminie.

Bliższe informacje na stronie https://pg.edu.pl/budzet_obywatelski.

Nauka

Obrony prac doktorskich na Wydziale Chemicznym

Dnia 22.10.2018 o godz. 10.15 w Sali 112, budynek Chemia A Wydziału Chemicznego PG odbędzie się  obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Mariusza Szkody. Tytuł rozprawy: „Warstwy tlenkowe TiO2 oraz MoO3 jako fotoanody aktywne w świetle widzialnym”. Promotor: prof. dr hab. Anna Lisowska-Oleksiak (PG), promotor pomocniczy: dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak (Instytut Maszyn Przepływowych PAN).

Dnia 23.10.2018 o godz. 10.15 w Sali 112, budynek Chemia A Wydziału Chemicznego PG odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Łukasza Burczyka. Tytuł rozprawy: „Opracowanie nowatorskich modyfikacji elektrochemicznej mikroskopii ze skanująca sondą”. Promotor: prof. dr hab. inż. Kazimierz Darowicki (PG), promotor pomocniczy: dr hab. inż. Jacek Ryl (PG).

Dnia 24.10.2018 o godz. 14.00 w Sali 112, budynek Chemia A Wydziału Chemicznego PG odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr inż. Patrycji Makoś. Tytuł rozprawy: „Nowe metodyki kontroli procesowej oczyszczania silnie zanieczyszczonych, alkalicznych ścieków przemysłowych”. Promotor: dr hab. inż. Grzegorz Boczkaj, prof. nadzw. PG (PG).

Dnia 25.10.2018 o godz. 13.15 w Sali 112, budynek Chemia A Wydziału Chemicznego PG odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Umesh Kalathiya. Tytuł rozprawy: „Molecular properties of TRF1 and TRF2 proteins dimer forming TRFH domains and their interactions with TIN2 or Apollo peptides”. Promotor: prof. dr hab. inż. Maciej Bagiński (PG).

Politechnika Otwarta

Francuskie impresje – koncert z cyklu Akademia Muzyczna w Politechnice

Politechnika Otwarta zaprasza na "Francuskie impresje" – kolejny koncert z cyklu Akademia Muzyczna w Politechnice, który odbędzie się 23.10.2018 r. o godz. 18.00 w Auli Gmachu Głównego PG. Wstęp wolny.

Ideą koncertu zainicjowanego przez skrzypaczkę prof. dr hab. Krystynę Jurecką, wieloletniego pedagoga w Katedrze Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Gdańsku, jest przedstawienie francuskiej twórczości skrzypcowej przełomu XIX i XX wieku w związku z 100. rocznicą śmierci Claude'a Debussy'ego. 

Szczegółowe informacje na stronie Politechniki Otwartej.

Komunikaty

Bazy danych – dostępy testowe

Biblioteka PG informuje o dostępie testowym do naukowych baz danych:

  • Bloomsbury (zakres tematyczny: sztuka i architektura),
  • eCase Collection (baza ekonomiczna),
  • Access Engineering (informacje m.in. z zakresu inżynierii środowiska, chemii, energetyki i zarządzania),
  • Access Science (baza interdyscyplinarna).

Szczegółowe informacje oraz dostęp do ww. źródeł  znajdują się na stronie domowej Biblioteki PG https://pg.edu.pl/biblioteka-pg/dostepy-testowe.

Szkolenia w ramach POWER 3.4

Biblioteka PG w ramach projektu „Podniesienie kompetencji dydaktycznych nauczycieli akademickich Politechniki Gdańskiej” prowadzi cykl szkoleń. Uczestnikami szkoleń mogą być osoby zatrudnione na PG, które na dzień rozpoczęcia udziału w projekcie nie ukończyły 35. roku życia i jednocześnie posiadają stopień naukowy doktora lub odbywają studia III stopnia.

Tematyka i terminy szkoleń na stronie https://pg.edu.pl/biblioteka-pg/szkolenia-power-3.4.

Warsztaty – OPUS 16, PRELUDIUM 16, SONATA 14

Dnia 23.10.2018 w sali 300 (Gmach Główny PG) odbędą się szkolenia dla zainteresowanych aplikowaniem o środki finansowe w konkursach NCN: OPUS 16, PRELUDIUM 16 oraz SONATA 14:

  • I tura, godz. 10.00–12.00 dla wnioskodawców w konkursie PRELUDIUM 16;
  • II tura, godz. 12.15–14.00 dla wnioskodawców w konkursach OPUS 16 i SONATA 14.

Szkolenia poprowadzą: Anita WiśniewskaBeata Toma, Dział Projektów.

Zaproszenie do przeprowadzenia wykładów na Uniwersytecie w Valladolid

Uniwersytet w Valladolid zaprasza zagranicznych wykładowców do przyjazdu na uczelnię w celu przeprowadzenia wykładów w ramach programu Erasmus+. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://www.relint.uva.es/IncomingStaff/listado.asp

Informacji o możliwości wyjazdu w ramach programu udziela Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej.

Dofinansowanie do wypoczynku – wypłata zimowa

Dnia 31.10.2018 r. (środa) upływa termin dostarczania zaświadczeń o kontynuowaniu nauki przez dzieci (18–25 lat), uzupełniania i składania wniosków o dofinansowanie do wypoczynku. Komunikat dotyczący zimowej wypłaty dostępny jest na stronie http://pg.edu.pl/dzial-osobowy/komunikaty1.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Sekcji socjalnej, tel. 58 347 20 66, 58 347 29 56, e-mail socjal@pg.edu.pl.

Kalendarium

18 października 09.30–13.00

Sesja jubileuszowa z okazji 25-lecia TASK

Z okazji jubileuszu Rada Użytkowników TASK przy wsparciu CI TASK organizuje sesję „25-lecie porozumienia TASK”.
23 października 07.30–08.30

Czat z rektorem

Po raz piąty prof. Jacek Namieśnik, rektor PG, weźmie udział w czacie na profilu uczelni na Facebooku.
24 października 11.15–15.30

Posiedzenie Senatu PG

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej
23 października 17.05–19.00

Forum Electronicum

Spotkanie organizowane przez władze wydziału i Koło Absolwentów WETI.
23 października 10.00–14.00

Warsztaty – OPUS 16, PRELUDIUM 16, SONATA 14

Szkolenia dla wnioskodawców w konkursach NCN: OPUS 16, PRELUDIUM 16, SONATA 14.
23 października 18.00–19.15
https://pg.edu.pl/otwarta

Koncert z cyklu Akademia Muzyczna w Politechnice

Politechnika Otwarta zaprasza na "Francuskie impresje" – kolejny koncert z cyklu Akademia Muzyczna w Politechnice.