Nagroda Siemensa za osiągnięcia badawcze dla pracowników Wydziału Mechanicznego
Dnia 18.06.2018 r. na uroczystym posiedzeniu Senatu Politechniki Warszawskiej JM Rektor PW prof. Jan Szmidt wręczył prof. dr. hab. inż. Dariuszowi Mikielewiczowi oraz dr. hab. inż. Janowi Wajsowi Nagrodę Badawczą Siemensa w XXIII Konkursie za szczególnie wartościowe wyniki badań naukowych, dające się zastosować w praktyce. Pracowników Wydziału Mechanicznego nagrodzono za pracę pt. Zagospodarowanie ciepła odpadowego z bloku energetycznego poprzez zastosowanie obiegu ORC dogrzewanego parą z upustu oraz nowych wysokosprawnych konstrukcji wymienników ciepła.
Nagroda Siemensa jest przyznawana za wybitne, a zarazem praktyczne osiągnięcia w dziedzinie techniki i badań naukowych, prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich i pozaakademickich w Polsce w zakresie m.in. elektrotechniki, energetyki, elektroniki, teleinformatyki, automatyki, transportu szynowego, inżynierii biomedycznej i inżynierii środowiska.
Specjalność „Maszyny przepływowe” pod patronatem General Electric
Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz firma Alstom Renewable Poland Sp. z o.o./Baker Hughes, a GE Company zawarły porozumienie o współpracy naukowo-dydaktycznej. W ramach porozumienia, strony mają m.in. możliwość pozyskiwania grantów krajowych i zagranicznych na realizację przedsięwzięć badawczo-rozwojowych.
GE obejmie patronatem specjalność „Maszyny przepływowe” prowadzoną przez Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa w ramach międzywydziałowego kierunku Energetyka.
Sygnatariuszami porozumienia byli: dr hab. inż. Janusz Kozak, prof. nadzw. PG, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz mgr inż. Paweł Turulski, prezes zarządu Alstom Renewable Poland Sp. z o.o./Baker Hughes, a GE Company.
W pierwszym etapie realizacji porozumienia 10 studentów WOiO PG rozpocznie miesięczną praktykę zawodową lub półroczny staż badawczo-przemysłowy w GE od 1.07.2018 r.
Stypendia zadaniowe dla doktorantów
Do 25.06.2018 r. trwa nabór na stypendia zadaniowe dla doktorantów będących uczestnikami studiów stacjonarnych, wypłacane w ramach projektu POWER 3.5 "Zintegrowanego Programu Rozwoju Politechniki Gdańskiej". Stypendia przeznaczone są na realizację zadań badawczych związanych z tematyką prowadzonych badań naukowych pod kierunkiem promotora lub opiekuna naukowego, np. na realizację badań na potrzeby pracy doktorskiej, rozdziału lub całej rozprawy doktorskiej, przygotowanie artykułu do czasopisma naukowego.
Więcej informacji na stronie Działu Spraw Naukowych w Aktualnościach i na stronie projektu.
Jean Monnet Chair Workshop on Income and Wealth Inequalities "Measurement in practice
Badacze (doktoranci, pracownicy naukowi), którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o ekonometrii i metodach statystycznych wykorzystywanych w analizie nierówności, w tym także o najnowszych technikach dekompozycji, są zaproszeni na bezpłatne, jednodniowe warsztaty, które odbędą się 28.06.2018 r.
Prowadzący:
Informacje dodatkowe:
- wymagana jest podstawowa znajomość programu STATA (i/lub R);
- liczba miejsc jest ograniczona, zgłoszenia (z krótkim biogramem) należy przesyłać mailem na adres jwo@zie.pg.gda.pl do 21.06.2018 r.
Pełna informacja na stronie WZiE w Aktualnościach.