Nr 82/7 czerwca 2018

Muzyka wody i ognia. Pierwszy koncert plenerowy na Politechnice Gdańskiej

Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy,

mam zaszczyt zaprosić Państwa wraz z rodzinami, przyjaciółmi i znajomymi na pierwszy, otwarty koncert plenerowy Politechniki Gdańskiej, który odbędzie się 16.06.2018 r. (sobota) w godz. 21.30–23.00 na dziedzińcu przed Gmachem Głównym PG.

W repertuarze koncertu znajdują się utwory Georga Friedricha Haendla: Hymn Koronacyjny "Zadok the priest", "Muzyka na wodzie", "Muzyka ogni sztucznych" w wykonaniu Gdyńskiej Orkiestry Barokowej „Sinfonia Nordica”, Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej (AChPG) i Akademickiego Chóru Politechniki Krakowskiej „Cantata” (przygotowanie Marta Stós) pod batutą dr. hab. Mariusza Mroza, dyrygenta AChPG.

Tuż po koncercie ok. godz. 23.00 odbędzie pokaz ogni sztucznych. Wydarzenie ma charakter piknikowy. Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie www.pg.edu.pl

Zapraszam wszystkich miłośników dobrej muzyki!

Prof. Jacek Namieśnik,
Rektor Politechniki Gdańskiej

Z życia uczelni

Dzień Otwarty projektu MOST Wiedzy na WETI

Dnia 13.06.2018 r. w godz. 10.00–14.00 na parterze Gmachu B Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki (nowe ETI) odbędzie się ostatni w tym roku akademickim Dzień Otwarty z projektem MOST Wiedzy.

Konsultanci Centrum Usług Informatycznych pomogą założyć lub uzupełnić profil naukowy. Będzie to również okazja do tego, aby uzyskać odpowiedzi na pytania związane z promocją dorobku naukowego i Open Access czy techniczną stroną portalu. Dodatkowo będzie można wykonać profesjonalne zdjęcie profilowe.

Pełna informacja w Aktualnościach.

Nauka

Obrona pracy doktorskiej na WETI

Dnia 8.06.2018 o godz. 12.00 w sali 140 NE – Sali Rady Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Jana Schmidta. Tytuł rozprawy: „Zastosowanie techniki szybkich przeskoków częstotliwości nośnej w hydroakustycznym systemie do transmisji danych w wodach płytkich”. Promotor: dr hab. inż. Jacek Marszal (PG); promotor pomocniczy: dr inż. Iwona Kochańska (PG).

Chemical Abstracts na platformie SciFinder

Dnia 13 czerwca 2018 r. o godz. 10.00 w Bibliotece Nanotechnologii ( Budynek Centrum Nanotechnologii A )  odbędzie się szkolenie z bazy Chemical Abstracts Service (SciFinder)

W czasie szkolenia przedstawione zostaną metody skutecznego przeszukiwania bazy, zarówno poprzez słowa kluczowe jak i wzory strukturalne substancji. Zaprezentowane zostaną również najnowsze narzędzia, do których Politechnika Gdańska otrzyma dostęp testowy:

MethodsNow - baza zawierająca ponad 5 milionów metod i protokołów reakcji syntezy i analizy.

PatentPak - baza ponad 11 milionów patentów z 31 krajów umożliwiająca przeszukiwanie pełnych tekstów i łatwe lokalizowanie wzorów chemicznych.

Szkolenie zostanie przeprowadzone w języku angielskim. Więcej informacji oraz formularz do rejestracji na stronie Biblioteki PG

Interdyscyplinarna szkoła letnia dla doktorantów

W dn. 28–30.06.2018 r. odbędą się zajęcia dla doktorantów w ramach interdyscyplinarnej szkoły letniej z udziałem zagranicznych wykładowców.

Więcej informacji na stronie Działu Spraw Naukowych w Aktualnościach.

Interdyscyplinarne wykłady profesorów wizytujących dla doktorantów

W dn. 25–29.06.2018 r. będzie można wysłuchać interdyscyplinarnych wykładów prowadzonych przez profesorów wizytujących w Politechnice Gdańskiej w ramach projektu POWER 3.5 „Zintegrowany program rozwoju Politechniki Gdańskiej". Uczestnictwo w 15 godz. wykładzie umożliwia uzyskanie 2 ECTS.

Więcej informacji na stronie Działu Spraw Naukowych w Aktualnościach.

Przypomnienie o stypendiach dla cudzoziemców – kandydatów na studia doktoranckie

W piątek 15.06.2018 r. upływa termin składania aplikacji na stypendia uczelni InterScholar PhD-Alpha i InterScholar PhD-Beta dla cudzoziemców ubiegających się o przyjęcie na stacjonarne studia doktoranckie na zasadach innych niż obowiązujące obywateli polskich, który upływa  Konkurs dotyczy wyłącznie nowych kandydatów na studia, którzy nie są stypendystami strony polskiej (stypendia NAWA), ani stypendystami strony wysyłającej. Stypendium może być przyznane wyłącznie pod warunkiem pozytywnego przejścia procedury aplikacyjnej na studia doktoranckie.

Szczegółowe informacje, regulaminy konkursowe i dokumenty do pobrania znajdują się na stronie Działu Spraw Naukowych w zakładce Aktualności:

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zawiesza większość narodowych programów stypendialnych dla cudzoziemców na rok 2018/2019. Więcej informacji na stronie Działu Spraw Naukowych w zakładce.

Szkolenie z pisania artykułów naukowych

Instytut PWN zaprasza pracowników naukowych i doktorantów na szkolenie dot. skutecznego pisania i publikowania artykułów naukowych.

Termin: 7.06.2018 r., godz. 10.00–16.00; miejsce: sala 300 w Gmachu Głównym PG.

Szczegóły i formularz zgłoszeniowy na tronie http://www.instytutpwn.pl/gdansk.

Źródło finansowania publikacji

W systemie Moja PG w module eNauka/Prace NB dodano informację o źródle finansowania publikacji.

Więcej informacji w Aktualnościach na stronie Działu Spraw Naukowych.

Portal wspierający kobiety w nauce

AcademiaNet.org jest portalem internetowym promującym osiągnięcia kobiet  ze wszystkich dyscyplin naukowych. 

Kultura

Chór PG nagrodzony na festiwalach

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej (AChPG) pod dyrekcją dr. hab. Mariusza Mroza zdobył Złoty Dyplom oraz trzecie miejsce na 49. Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat – najważniejszym turnieju muzyki chóralnej w kraju. Zwyciężył też w kategorii chórów akademickich w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Pater Noster” w Strzepczu.

Pełna informacja w Aktualnościach.

Sport

Rewelacyjny start lekkoatletów PG na AMP w lekkiej atletyce

W dniach 26-27 maja 2018 r. w Lublinie odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski (AMP) w lekkiej atletyce. Wspaniale zaprezentowali się nasi lekkoatleci, zwyciężając w drużynowej punktacji generalnej, wyprzedzając pozostałe 61 uczelni startujących w mistrzostwach.

Na szczególne wyróżnienie zasługują: Wiktor Mertka (rzut oszczepem), Przemysław Adamski (100m i 200m), Wojciech Makurat (rzut dyskiem i pchnięcie kulą), Filip Janowski (1500m), a także Marek Tłok, Kanclerz Politechniki Gdańskiej, który wziął udział w konkursie pchnięcia kulą. 

Trenerem sekcji lekkoatletycznej jest mgr Janusz Markowski.

W równolegle odbywających się zawodach kobiecych dobry wynik osiągnęły zawodniczki prowadzone przez mgr Karolinę Gronau, które zdobyły srebrny medal w konkurencji uczelni technicznych, plasując się na ósmym miejscu w klasyfikacji generalnej.

Pełna informacja w Aktualnościach.

Kalendarium

18 czerwca 09.30–17.00
https://polonia-restituta.pl/konferencja/wydarzenie-04/

Konferencja Wolność – Suwerenność – Praworządność

Konferencja, zorganizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Konferencję Episkopatu Polski dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
16 czerwca 21.30–23.00
https://www.pg.edu.pl

Koncert plenerowy. Muzyka wody i ognia

Wstęp wolny
20 czerwca 13.15–15.30

Posiedzenie Senatu PG

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej
7 czerwca 00.00–23.59
http://www.instytutpwn.pl/gdansk

PWN - Szkolenie z pisania artykułów naukowych

Instytut PWN zaprasza pracowników naukowych i doktorantów na szkolenie dot. skutecznego pisania i publikowania artykułów naukowych.
7 czerwca 11.15–13.00

Wykłady Otwarte TAJP

"Aspekty bezpieczeństwa w projektowaniu jednostek pływających" – wykład dr. Cezarego Żrodowskiego z Wydziału OiO i DNV-GL w ramach przedmiotu "Współczesne systemy elektroniki morskiej".
13 czerwca 14.00–15.00

Seminarium naukowe na Wydziale Mechanicznym

WM zaprasza na seminarium naukowe: Plazmony w grafenie i możliwości ich praktycznego zastosowania, które poprowadzi prof. Mikhail Vasilevskiy z Uniwersytetu Minho w Bradze, Portugalia.
18 czerwca 10.00–11.00

SciVal jako narzędzie do planowania ścieżki kariery naukowej

Szkolenia online z narzędzia SciVal. Więcej informacji podano na stronie Biblioteki PG.
20 czerwca–22 czerwca
http://kkrrit2018.pl

Krajowa Konferencja Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji

Spotkanie naukowców, specjalistów z dziedziny techniki i gospodarki, pracowników firm, a także doktorantów i studentów, realizujących prace w dziedzinie radiokomunikacji, radiofonii i telewizji.
5 lipca–12 lipca

Szkoła Letnia na WETI – algorytmy i struktury danych

Katedra Algorytmów i Modelowania Systemów WETI PG organizuje 2. edycję Międzynarodowej Szkoły Letniej na temat algorytmów i struktur danych dla problemów optymalizacji dyskretnej.
8 czerwca 17.00–18.00

Koncert dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej

Koncert dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej
13 czerwca 18.00–21.00
https://www.facebook.com/events/2173758022641469/

Jazz na Politechnice

13 czerwca odbędzie się ostatnia odsłona cyklu wydarzeń "Jazz na Politechnice" w bieżącym roku akademickim. Na scenie Akademickiego Klubu Politechniki Gdańskiej "Kwadratowa" wystąpi Almost Jazz Group.
14 czerwca 18.00–22.00
https://www.facebook.com/events/437828579974365/

Teatr Improwizacji w Kwadratowej

W Akademickim Klubie Politechniki Gdańskiej odbędzie się kolejny, trzeci już "Teatr Improwizacji"; na scenie wystąpi grupa "Wolne Elektrony".