Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2018
W najnowszej edycji prestiżowego rankingu szkół wyższych Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” Politechnika Gdańska zajęła dziewiątą pozycję wśród wszystkich uczelni w kraju i czwartą wśród uczelni technicznych (ex aequo z Politechniką Śląską). To najwyższa lokata PG w historii tego publikowanego od 1999 roku zestawienia!
– Nasza uczelnia nigdy wcześniej nie zajęła tak wysokiego miejsca w „Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy”, ale naszym celem jest sięgać jeszcze wyżej. Chcemy dalej awansować nie tylko w tym zestawieniu, ale i w międzynarodowych rankingach, co wpisuje się w dążenie do uczynienia z Politechniki Gdańskiej ośrodka o charakterze badawczym – mówi prof. Jacek Namieśnik, rektor PG.
Pełne zestawienie dostępne jest na stronie internetowej rankingu.
Opublikowany został także „Ranking Kierunków Studiów Perspektywy 2018”. Przy ocenie 68 kierunków studiów pod uwagę brano siedem kryteriów mierzonych przez 14 wskaźników: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał akademicki, efektywność naukowa, potencjał dydaktyczny, innowacyjność, dodatkowe. Ranking obejmuje kierunki: humanistyczne; społeczne; ekonomiczne; ścisłe; przyrodnicze; rolnicze, leśne i weterynaryjne; medyczne i o zdrowiu oraz kierunki techniczne. Szczegółowe zestawienia znajdują się na stronie internetowej rankingu i uwzględniają opublikowany wcześniej ranking studiów inżynierskich (kierunki techniczne). W zestawieniu, którego wyniki ogłoszono w kwietniu 2018 roku kierunki prowadzone na Politechnice Gdańskiej znalazły się w ścisłej krajowej czołówce. Prowadzony na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki kierunek Elektronika i telekomunikacja został sklasyfikowany na trzecim miejscu w swojej kategorii. Identyczny wynik osiągnęły Budownictwo oraz Geodezja i kartografia prowadzone na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska.
Czerwona Róża 2018. Najlepsze koło naukowe z PG, studentka ze specjalnym wyróżnieniem
Koło Naukowe Mechaniki Konstrukcji KOMBO z Politechniki Gdańskiej otrzymało nagrodę Czerwonej Róży. Najlepszym studentem Pomorza został Mariusz Jakubowski z Akademii Morskiej w Gdyni. Specjalne wyróżnienie otrzymali:
- Lisa Aditya (WILiŚ PG),
- Maciej Kułakowski (Akademia Muzyczna).
Wyniki 44. edycji konkursu ogłoszono 27.05.2018 r. na naszej uczelni. Najlepsze koło w nagrodę otrzymało o 12 tys. zł, a najlepszy student samochód marki Volkswagen up.
Więcej informacji na stronie internetowej w Aktualnościach.
Przedstawiciele Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów na PG
W dn. 21–23.05.2018 r. odbyła się druga, a zarazem ostatnia wizyta przedstawicieli Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów (European University Association, EUA) na Politechnice Gdańskiej.
Na spotkaniu 23.05.2018 r. z udziałem prof. Jacka Namieśnika, rektora PG, prof. Piotra Dominiaka, prorektora ds. internacjonalizacji i innowacji, oraz prof. Marka Dzidy, prorektora ds. kształcenia i dydaktyki, uczestniczyli również dziekani oraz przedstawiciele jednostek centralnych Politechniki Gdańskiej: Działu Zarządzania Jakością, Działu Kształcenia, Działu Promocji, Politechniki Otwartej oraz Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej.
Prof. Sokratis Katsikas (Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii) przedstawił w swojej prezentacji wstępne uwagi w zakresach:
- Governance and Institutional Decision-Making (zarządzania i podejmowania decyzji w instytucji),
- Quality Culture (kultury jakości),
- Teaching and Learning (nauczania i uczenia się),
- Research (badań),
- Service to Society (służby społeczeństwu),
- Internationalisation (umiędzynarodowienia).
Członkowie komisji zwracali uwagę na mocne strony uczelni i wskazywali kierunki, w których uczelnia może podążać w celu stałego usprawniania organizacji.
Wyników przygotowywanej przez Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów oceny będziemy oczekiwać latem tego roku.
Czytaj także Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów rozpoczyna ewaluację Politechniki Gdańskiej.
Polonia Restituta. O wolności, suwerenności i praworządności na PG
Dnia 18.06.2018 r. odbędzie się na Politechnice Gdańskiej konferencja „Wolność – Suwerenność – Praworządność”. Wśród prelegentów będzie m.in. Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Konferencja na PG będzie czwartą z dziesięciu ogólnopolskich naukowych konferencji tematycznych organizowanych wspólnie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Radę do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Konferencje, organizowane w najważniejszych ośrodkach akademickich Polski, podejmować będą kluczowe dla społeczeństwa zagadnienia dotyczące życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego. Koordynatorem merytorycznym projektu jest Akademia Ignatianum w Krakowie.
– Politechnika Gdańska jest jedną z najstarszych uczelni w Polsce, która od ponad 110 lat trwale wpisuje się w krajobraz intelektualny Pomorza. Nasza Alma Mater jest dumna nie tylko ze swojej bogatej historii, lecz także z odważnego patrzenia w przyszłość. Jestem przekonany, że konferencja „Wolność – Suwerenność – Praworządność” przyniesie pełną ważnych pytań i intrygujących koncepcji dyskusję, a jej uczestnikom życzę owocnych obrad – mówi prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej.
Honorowy patronat nad obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” objął prezydent RP Andrzej Duda.
Politechnika Gdańska doceniona za wysokie standardy bezpieczeństwa technicznego
Prof. Piotr Dominiak, prorektor ds. internacjonalizacji i innowacji podczas gali Lider Bezpieczeństwa Technicznego 2017, zorganizowanej przez Urząd Dozoru Technicznego w Ożarowie Mazowieckim, odebrał dyplom uznania wysokiego standardu bezpieczeństwa technicznego, jaki został przyznany Politechnice Gdańskiej.
Politechnika Gdańska została doceniona przez Urząd Dozoru Technicznego oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w rankingu Lider Bezpieczeństwa Technicznego 2017 w kategorii „Jednostka badawczo-rozwojowa/szkoła wyższa” i otrzymała dyplom „w uznaniu efektywnej współpracy w obszarze minimalizowania ryzyka eksploatacji urządzeń technicznych, utrzymywania wysokiego standardu bezpieczeństwa technicznego oraz wkładu w stabilny rozwój polskiej gospodarki”.
Więcej informacji o rankingu i laureatach można znaleźć na stronie Urzędu Dozoru Technicznego.
Konferencja rektorów Universia´2018
Prof. Janusz T. Cieśliński, prorektor ds. organizacji uczestniczył w dniach 20–22.05.2018 r. w IV International Rector´s Meeting Universia 2018 ¨University, Society and Future¨. W konferencji, która była zorganizowana przez Universidad Ð Salamanca – obchodzący w tym roku 800-lecie istnienia, uczestniczyło prawie 700 przedstawicieli nauki z całego świata, przede wszystkim z Iberoameryki i Europy. Sponsorem i organizatorem pobytu całej polskiej delegacji była Grupa Santander. Więcej informacji na stronie internetowej w Aktualnościach.
Sukces architektów z Politechniki Gdańskiej we Francji
Pracownicy i studenci Wydziału Architektury PG zdobyli trzy pierwsze miejsca w organizowanym od 27 lat międzynarodowym konkursie arturbain.fr.
Międzynarodowy konkurs arturbain.fr organizowany jest corocznie przez Séminaire Robert Auzelle – organizację pożytku publicznego przy Ministerstwie Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju, Transportu i Mieszkalnictwa.
W edycji 2017/2018 organizowanej pod hasłem „Sieć przestrzeni publicznych dostępna dla wszystkich” (Pour un réseau d'espaces publics accessibles à tous) trzy pierwsze miejsca zajęły zespoły z Wydziału Architektury:
- I miejsce – dr hab. inż. arch. Katarzyna Zielonko-Jung, prof. nadzw. PG, studentki: Patrycja Marcińska, Anastasiia Volyk;
- II miejsce – dr inż. arch. Izabela Burda, studentki: Alicja Sikorska, Aneta Szrot;
- III miejsce – mgr inż. arch. Janusz Gujski, studenci: Arnaud Gaultier i Pauline Ribault.
Projekty zostały wykonane w ramach zajęć z projektowania urbanistycznego na II semestrze studiów magisterskich, prowadzonych przez mgr. inż. arch. J. Gujskiego, dr inż. arch. I. Burdę, dr hab. inż. arch. K. Zielonko-Jung i dr. inż. arch. Krzysztofa Szarejko. W zajęciach wzięli udział studenci z Polski oraz Francji, Portugalii, Słowacji, Turcji i Ukrainy.
Więcej informacji na stronie internetowej w Aktualnościach.
Promocja książki o Marcu 1968 na Politechnice Gdańskiej
Unikatowa publikacja pt. „Marzec 1968 na Politechnice Gdańskiej w dokumentach” wydana przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej jest już dostępna w sprzedaży.
Promocja książki, która jest pierwszą próbą przedstawienia wydarzeń marcowych z perspektywy jednej uczelni, odbędzie się 4.06.2018 r. o godz. 15.00 się w holu przed Biblioteką PG w Gmachu Głównym PG. W promocji wezmą udział redaktorzy naukowi publikacji: dr Daniel Gucewicz, historyk i archiwista z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz Piotr Abryszeński, politolog i historyk, pracownik Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Spotkanie poprowadzi dr Daniel Wicenty. Wstęp wolny.
Więcej informacji na stronie internetowej w Aktualnościach.