Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów rozpoczyna ewaluację Politechniki Gdańskiej
Pięcioro przedstawicieli Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów (European University Association, EUA), międzynarodowej organizacji, której zadaniem jest ujednolicanie procesu kształcenia studentów oraz prowadzenia badań w ramach procesu bolońskiego, rozpoczęło ocenę Politechniki Gdańskiej pod kątem organizacji i zarządzania uczelnią. Podczas swojej wizyty spotkali się oni z prof. Jackiem Namieśnikiem, rektorem PG. „Raport samooceny dla celów akredytacji instytucjonalnej EUA” przygotował zespół kierowany przez dr. hab. inż. Jacka Kropiwnickiego, prof. nadzw. PG (WM), do kontaktów z komisją EUA została wyznaczona mgr Karolina Wysocka z Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej.
– Wyraźnie widać, że internacjonalizacja jest dla Politechniki Gdańskiej jednym z priorytetów. Doceniamy fakt, że uczelnia stawia sobie ambitne cele, z obecnością w pierwszej setce listy szanghajskiej włącznie – podkreśla prof. Sokratis Katsikas, przewodniczący delegacji.
W skład delegacji EUA weszli prof. Sokratis Katsikas (Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii), prof. Janis Vetra (Uniwersytet Stradinsa w Rydze), prof. Marisol Morales Ladron (Universidad de Alcala, Hiszpania), Lewis Purser (Irish Universities Association) oraz Silke Kern (Graz University, Austria).
Pełna informacja w Aktualnościach.
Senat Politechniki Gdańskiej
Na posiedzeniu Senatu Politechniki Gdańskiej 18.04.2018 r. podjęto uchwały w sprawie:
- powołania przedstawicieli Samorządu Studentów PG w skład Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów oraz Uczelnianej Komisji Wyborczej na okres do 31 grudnia 2018 r.;
- utworzenia międzywydziałowego kierunku studiów Inżynieria morska i brzegowa;
- wprowadzenia zmian w załączniku do Uchwały Senatu PG nr 73/2017/XXIV z 17.05.2017 r.: Warunki, tryb oraz termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji kandydatów na stacjonarne i niestacjonarne studia drugiego stopnia na Politechnice Gdańskiej na rok akademicki 2018/2019;
- zaopiniowania realizacji przez Politechnikę Gdańską przeprowadzenia procedur związanych z uzyskaniem akredytacji na Wydziale Chemicznym – ECTN – Eurobachelor Certification, Euromaster Certification, Chemistry Doctorate Eurolabel Certification;
- wyrażenia zgody na realizację inwestycji: Nowoczesne sale wykładowe w zabytkowym Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej – poprawa bezpieczeństwa pożarowego, dostępności i jakości kształcenia poprzez przebudowę i instalację nowoczesnych systemów infrastruktury technicznej;
- wyrażenia zgody na przystąpienie do realizacji przez Politechnikę Gdańską projektów: Autonomiczny hybrydowy system nawigacji w rejonie Morza Bałtyckiego (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska) oraz Laboratorium PRACE: Współpraca w zakresie zaawansowanych obliczeń w Europie (Centrum Informatyczne TASK).
Prof. Janusz Cieśliński wraz z zespołem w składzie: prof. Władysław Koc, dr hab. Joanna Janczewska oraz dr Marlena Sawicka przedstawili moduły Projektu Zintegrowany program rozwoju Politechniki Gdańskiej POWER 3.5.
Awanse
STOPNIE NAUKOWE
Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk chemicznych:
dr hab. inż. Błażej Kudłak (WCh)
Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych:
dr hab. inż. Dariusz Fydrych (WM)
STANOWISKA
Stanowisko profesora zwyczajnego:
prof. dr hab. Anna Lisowska-Oleksiak (WCh)
Stanowisko profesora nadzwyczajnego:
dr hab. Anna Drapińska (WZiE)
Prof. Claes Goran Granqvist uhonorowany Medalem za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej
Wybitny szwedzki naukowiec prof. Claes Goran Granqvist, światowej sławy specjalista w zakresie nanotechnologii i inżynierii materiałowej, został przez prof. Jacka Namieśnika, rektora PG odznaczony Medalem za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej.
– Przyznane mi odznaczenie jest dla mnie wielkim powodem do dumy, ponieważ bardzo sobie cenię dotychczasową współpracę z PG. Każdego roku wspólnie publikujemy przynajmniej jeden lub dwa artykuły naukowe. Co prawda jestem już na emeryturze, ale na pewno nie będzie ona dla mnie powodem do przerwania wspólnych projektów – zaznaczył prof. C. Granqvist w trakcie spotkania z prof. J. Namieśnikiem, w którym uczestniczył także prof. Janusz Smulko, prorektor ds. nauki.
Podczas pobytu na PG prof. C. Granqvist wygłosił wykład zatytułowany „In Harmony with the Environment: New Materials for Harnessing Nature's Energy Flows”, poświęcony zastosowaniu nanotechnologii do produkcji materiałów redukujących zużycie energii w budynkach.
Pełna informacja w Aktualnościach.
Ośrodek Eureka Politechniki Gdańskiej zaprasza do Sopotu
Dnia 9.04.2018 r., po 18-miesięcznym remoncie i przebudowie poprawiającej funkcjonalność, zespół budynków Politechniki Gdańskiej zlokalizowany przy ul. Emilii Plater 7/9/11 w Sopocie został ponownie otwarty dla gości.
Obecnie operatorem obiektu jest powołana przez uczelnię w październiku 2017 r. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Eureka, w której uczelnia ma 100% udziałów.
Obiekt hotelowy Eureka, przygotowywany właśnie do kategoryzacji w standardzie trzygwiazdkowym, dysponuje 76 miejscami noclegowymi w 40 pokojach i salą konferencyjną mogącą pomieścić 100 osób. W części gastronomicznej funkcjonuje restauracja Nowosopocka.
Zapraszamy wszystkie jednostki PG oraz pracowników uczelni do korzystania z oferty obiektu. Pełna informacja w Aktualnościach.