Nr 76/19 kwietnia 2018

Z życia uczelni

Dwa wydziały PG na podium Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” ogłosiła wyniki drugiego Rankingu Studiów Inżynierskich, oceniając wydziały prowadzące studia na 21 kierunkach. Wśród nagrodzonych znalazły się trzy kierunki studiów prowadzone przez PG:

  • budownictwo (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska);
  • geodezja i kartografia (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska);
  • elektronika i telekomunikacja (Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki).

Uroczysta Gala Rankingu, podczas której dyplomy otrzymali zdobywcy trzech pierwszych miejsc w ramach każdego z 21 ocenianych kierunków, odbyła się 17.04.2018 r. w Warszawie. Politechnikę Gdańską na tej uroczystości reprezentował prof. Janusz Smulko, prorektor ds. nauki.

Przygotowanie atrakcyjnej oferty dla kandydatów na studia wiąże się z ciężką, ale bardzo satysfakcjonującą pracą. Tym bardziej cieszy fakt, kiedy ten wysiłek zostaje dostrzeżony i nagrodzony, zwłaszcza w zestawieniu tak prestiżowym jak to przygotowywane przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Gratuluję dziekanom nagrodzonych wydziałów i wszystkim innym osobom, które przyczyniły się do tego sukcesu – podkreśla prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej.

Szczegółowe wyniki rankingu znaleźć można na stronie internetowej Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

„Studia z Przyszłością” – Politechnika Gdańska z największą liczbą wyróżnień w Polsce

Kierunki studiów prowadzonych na Politechnice Gdańskiej zdobyły aż szesnaście wyróżnień w trzeciej edycji Konkursu i Programu Akredytacji Kierunków Studiów „Studia z Przyszłością” organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego nadzorowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Certyfikaty „Studia z Przyszłością” przyznano trzynastu kierunkom studiów prowadzonym na siedmiu wydziałach Politechniki Gdańskiej oraz interdyscyplinarnym, środowiskowym studiom doktoranckim pn. International Ph.D. Programme „Chemistry for Health and the Environment” (INTERCHEM) prowadzonym wspólnie przez Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego i Wydział Chemiczny PG. Oprócz tego studia I stopnia na kierunku Architektura otrzymały tytuł Lider Jakości Kształcenia, a studia podyplomowe Inżynieria danych – Data Science wyróżniono Laurem Innowacji. Studia doktoranckie INTERCHEM zostały także uhonorowane certyfikatem Laur Europejski.

Największa w Polsce liczba certyfikatów trzeciej edycji programu „Studia z Przyszłością” potwierdza najwyższą jakość kierunków, jakie Politechnika Gdańska oferuje kandydatom na studia. To dla nas bardzo istotne wyróżnienie i cenna wskazówka dla maturzystów, którzy wkrótce będą wybierać swoje przyszłe uczelnie – uważa prof. Jacek Namieśnik, rektor PG.

O Konkursie i Programie Akredytacji „Studia z Przyszłością” można przeczytać tutaj. Pełna informacja w Aktualnościach.

Absolwentka PG laureatką nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego

„Na skraju. Rozbudowa i adaptacja sanktuarium oraz domu pielgrzyma na miejsce wyciszenia. Przylądek Espichel, Portugalia” to temat pracy dyplomowej mgr inż. arch. Michaliny Frątczak, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, która zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie o nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU edycja 2018. Jej projekt został uznany za najlepszy spośród 99 prac nadesłanych z 19 polskich uczelni. Promotorem nagrodzonej pracy był dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański, prof. nadzw. PG, prodziekan ds. nauki Wydziału Architektury.

Pełna informacja w Aktualnościach.

Nauka

Pierwsze posiedzenie Rady Młodych Naukowców z udziałem przedstawicielki PG

Dr inż. Justyna Płotka-Wasylka z Katedry Chemii Analitycznej na Wydziale Chemicznym PG odebrała nominację i uczestniczyła w inauguracyjnym posiedzeniu Rady Młodych Naukowców (RMN) z udziałem Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Posiedzenie 18-osobowej Rady Młodych Naukowców, organu doradczego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, której głównym celem jest promowanie rozwiązań oraz mechanizmów wspierających rozwój kariery młodych badaczy w Polsce, odbyło się w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Młodzi naukowcy z uczelni z całego kraju odebrali z rąk wicepremiera Jarosława Gowina nominacje do Rady Młodych Naukowców VI kadencji.

Pełna informacja w Aktualnościach.

Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Chemicznym

Dnia 27.04.2018 o godz. 12.15 w Minicentrum Konferencyjnym, w budynku Chemia A Wydziału Chemicznego PG odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Bartłomieja Cieślika. Tytuł rozprawy: „Kompleksowe zagospodarowanie stałych pozostałości po termicznej utylizacji osadów ściekowych z dużych oczyszczalni ścieków”. Promotor: prof. dr hab. inż. Piotr Konieczka (PG).

Dostępy testowe do naukowych baz danych

Biblioteka PG informuje o możliwości korzystania z naukowych baz danych w ramach dostępów testowych:

  • Academic Search Ultimate – baza czasopism;
  • Business Source Ultimate – baza czasopism;
  • EMIS – serwis ekonomiczny;
  • Reaxys – baza związków organicznych, nieorganicznych i metaloorganicznych, zawiera także chemiczne informacje patentowe;
  • SAGE – baza czasopism.

Więcej informacji podano na stronie Biblioteki PG.

Konferencja Biznesu i Nowych Technologii NetVision'18

Ogólnopolska Konferencja Biznesu i Nowych Technologii NetVision – jedno z największych przedsięwzięć studenckich w Trójmieście odbędzie się w dniach 18–20.04.2018 r. na Politechnice Gdańskiej. Organizatorem przedsięwzięcia jest stowarzyszenie CEPRIM-ESTIEM.

Więcej informacji można znaleźć na fanpage'u NetVision, na Facebooku oraz w Aktualnościach.

Zapisy na kolejne szkolenia dla młodej kadry PG – projekt POWER 3.4

Trwają zapisy na kolejne szkolenia w ramach projektu „Podniesienie kompetencji dydaktycznych nauczycieli akademickich Politechniki Gdańskiej”:

  • 25.04.2018 r., godz.14.00–18.00 – Wykorzystanie Otwartych Zasobów Edukacyjnych (OZE) w tworzeniu prezentacji multimedialnych potrzebnych podczas wystąpień publicznych;
  • 16–17.05.2018 r., godz. 15.00–18.00 – Wykorzystanie zasobów Open Access w pracy dydaktycznej (cz. I i II);
  • kurs e-learningowy w dn. 20.06–15.09.2018 r. oraz warsztaty stacjonarne 20.09.2018 r., godz. 11.00–14.00 – Tworzenie zasobów edukacyjnych – prowadzenie zajęć na uczelnianej platformie eNauczanie;
  • 5–6.07.2018 r., godz. 9.00–14.00 – Wprowadzenie do modelowania matematycznego i obliczeń inżynierskich.

Bliższe informacje o projekcie, warunki uczestnictwa, kalendarium szkoleń, dokumenty aplikacyjne do pobrania znajdują się na stronie https://pg.edu.pl/biblioteka-pg/power-3.4.

Kształcenie i dydaktyka

Eliminacje do prestiżowego Konkursu Czerwonej Róży 2018

Stowarzyszenie Czerwonej Róży, wspólnie ze szkołami wyższymi, prowadzi eliminacje do konkursu w dwóch kategoriach: „najlepszy student” i „najlepsze koło naukowe” uczelni województwa pomorskiego. Najlepszy student otrzyma w nagrodę samochód osobowy, a najlepsze koło naukowe – 12 tys. zł. Gala konkursu, podczas której laureatom zostaną wręczone nagrody, odbędzie się 27.05.2018 r. na Politechnice Gdańskiej, która jest gospodarzem 44. edycji konkursu.

Szczegółowe informacje, terminy oraz regulamin Konkursu Czerwonej Róży i formularze zgłoszeniowe są dostępne w siedzibie Stowarzyszenia Czerwonej Róży (Gdańsk, ul. Traugutta 111) i na stronie internetowej Stowarzyszenia Czerwonej Róży  w zakładce Konkurs.

Pełna informacja w Aktualnościach.

Sport

Koszykarki Politechniki Gdańskiej w finale I Ligi Kobiet!

Dnia 14.04.2018 r. zespół Politechniki Gdańskiej zmierzył się w Łomiankach z miejscowym SMSem PZKosz w drugim meczu półfinałowym. Zawodniczki PG – podopieczne Lubow Szwecowej-Knap i Adama Mullera zwyciężyły 71:45.

W finale zespół Politechniki Gdańskiej zmierzy się z Panattoni Europe Liderem Pruszków, który w rywalizacji półfinałowej pokonał AZS Politechnikę Koronę Kraków. Rywalizacja finałowa toczy się do dwóch zwycięstw, a stawką jest jedno miejsce premiowane awansem do ekstraklasy Energa Basket Ligi Kobiet. Pierwsze spotkanie zaplanowane jest na 21.04.2018 r. o godz. 14.00 w Centrum Sportu Akademickiego PG.

Udany występ naszych wspinaczy na AMP w Katowicach i Sosnowcu

W dn. 5–8.04.2018 r. w Katowicach oraz Sosnowcu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej. W zawodach uczestniczyło 200 studentów i 137 studentek z 38 uczelni. Trzydniowa rywalizacja obejmowała trzy konkurencje, tj. boulder, wspinanie z liną oraz wspinanie na czas. Zawodnicy Politechniki Gdańskiej wywalczyli brązowy medal w klasyfikacji generalnej oraz srebrny wśród uczelni technicznych. Reprezentacja PG: Marzena Hirsch, Ola Detlaff, Ula Zalewska, Sandra Bekasiewicz i Ula Subkowska, Tomek Bielecki, Krystian Markiewicz, Kuba Nadolski, Adam Marciniak, Kacper Kukier, Tomek Kowalczyk i Maksymilian Benek; trener: Ryszard Daniel.

Pełna informacja w Aktualnościach.

Komunikaty

100 km nordic walking na 100-lecie Niepodległości RP

Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku prof. Waldemar Moska zaprasza na sportowe obchody uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Cel imprezy:

  • uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę;
  • próba uzyskania 100-kilometrowego dystansu przez startujące drużyny;
  • popularyzacja aktywności fizycznej prorodzinnej oraz zdrowego stylu życia Polaków dzięki nordic walking, slow jogging;
  • wyłonienie najlepszych zawodników w klasyfikacji drużynowej nordic walking i slow jogging;
  • propagowanie idei aktywności fizycznej wśród mieszkańców Polski wraz ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych;
  • wzrost świadomości oraz wyrobienie nawyku systematycznej aktywności fizycznej w życiu przeciętnego Polaka.

Termin i miejsce imprezy: 9.05.2018 (środa), Stadion Rugby AWFiS ul. Kazimierza Górskiego 1 w Gdańsku.

Ramowy program imprezy:

  • 10.00–13:30 – weryfikacja zgłoszeń elektronicznych w biurze imprezy;
  • 12.00 – uroczyste otwarcie imprezy;
  • 12.10 – odśpiewanie hymnu narodowego;
  • 12.15 – rozgrzewka;
  • 12.30–14:30 – starty drużyn w nordic walking, slow jogging;
  • 15.00 – dekoracja.

Drużyny (3–20 osób) lub zawodnicy indywidualni startują w dwóch kategoriach: slow jogging oraz nordic walking. Wygrywa drużyna, która osiągnie największą wspólną liczbę przebytych kilometrów na wyznaczonej przez organizatorów trasie we wskazanym czasie.  

Szczegółowe informacje i regulamin: http://www.awfis.gda.pl/index.php?id=24&items=13923; zapisy: https://b4sportonline.pl/100_lecie.

Rabat na publikacje PWN z okazji Światowego Dnia Książki

Z okazji Światowego Dnia Książki księgarnia PWN mieszcząca się na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa (I piętro) oferuje 25 proc. rabatu na wszystkie publikacje PWN. Z promocji mogą skorzystać studenci i pracownicy Politechniki Gdańskiej. Oferta obowiązuje do 23.04.2018 r.

Pełna informacja w Aktualnościach.

Kalendarium

20 kwietnia 09.00–17.00
https://web.facebook.com/YESgdansk

YES! Gdańsk 2018 – konferencja Studenckiego Koła SEP

Studenckie Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich działające na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki PG zaprasza na organizowane przez studentów wydarzenie YES! Gdańsk 2018.
20 kwietnia 11.15–15.00

Ochrona krajobrazu w ocenie środowiskowej

Debata "Ochrona krajobrazu w ocenach oddziaływania na środowisko (OOŚ)" organizowana przez Wydział Architektury. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://arch.pg.edu.pl/.
24 kwietnia 09.45–13.30
https://www.rpkgdansk.pl/kategoria/szkolenia

Warsztaty – budżet Horyzont 2020

Warsztaty: Jak przygotować budżet projektu w programie HORYZONT 2020? Organizator: Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE na Politechnice Gdańskiej; miejsce: Gmach Główny PG, sala 300.
24 kwietnia 17.05–19.00

Spotkanie Forum Electronicum

Koło Absolwentów ETI razem z władzami wydziału zaprasza wszystkich absolwentów na kolejne spotkanie cykliczne, w ostatni wtorek miesiąca.
9 maja–10 maja

Dni Narodowego Centrum Nauki

Dni Narodowego Centrum Nauki na Politechnice Gdańskiej
25 kwietnia 18.00–22.00
https://www.facebook.com/events/936505589859538/

Jazz na Politechnice

Na scenie AK PG Kwadratowa dn. 25.04.2018 r. odbędzie się jazzowy koncert „Tomasz Chyła Quintet”, w skład którego wchodzą młodzi muzycy jazzowi związani z trójmiejskim środowiskiem muzycznym.