Nr 75/12 kwietnia 2018

Z życia uczelni

Prezydent RP wręczył nominacje profesorskie pracownikom PG

W tym roku już troje pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej odebrało akty nominacyjne z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy. Tytuł naukowy otrzymali:

  • Elżbieta Luboch (WCh),
  • Anna Perelomova (WFTiMS),
  • Włodzimierz Zieniutycz (WETI).

 – Nauka jest motorem budowania silnego państwa, państwa innowacyjnego. Sprzężenie gospodarki z badaniami i rozwojem może rzeczywiście pchnąć naprzód rozwój kraju: ekonomiczny, a w efekcie także i społeczny – ocenił prezydent Andrzej Duda wręczając akty nominacyjne naukowcom i artystom.

Pełna informacja w Aktualnościach.

Konferencja i Zgromadzenie Ogólne European University Association

Prof. J.T. Cieśliński, prorektor ds. organizacji uczestniczył w dniu 5–6.04.2018 r. w dorocznym spotkaniu European University Association (EUA). Politechnika Gdańska jest członkiem tej organizacji od 2015 r.

W spotkaniu, które było zorganizowane przez University of Zurich, wzięło udział ponad 400 przedstawicieli świata nauki z całej Europy. Tematem przewodnim konferencji była społeczna odpowiedzialność uniwersytetów.

Więcej informacji, w tym prezentacje prelegentów, można znaleźć na stronie http://bit.ly/EUA2018acf.

Najlepsze studenckie koncepcje przebudowy ośrodka wypoczynkowego PG w Czarlinie

Ogłoszono wyniki internetowego głosowania na najlepszą koncepcję funkcjonalno-przestrzenną przebudowy głównego pawilonu ośrodka wypoczynkowego Politechniki Gdańskiej nad jeziorem Jelenie w Czarlinie. Koncepcje, w ramach zajęć podczas II semestru studiów magisterskich, opracowali studenci Wydziału Architektury.

W wyniku internetowego głosowania przeprowadzonego wśród pracowników Politechniki Gdańskiej, nagrodzono trzy studenckie koncepcje:

  • I nagroda (3 tys. zł) – Natalia Bejrowska,
  • II nagroda (2 tys. zł) – Oliwia Bednarek,
  • III nagroda (1 tys. zł) – Marta Ratkowska.

Zajęcia ze studentami prowadzili dr inż. arch. Tomasz Szymański i dr inż arch. Jan Cudzik z Katedry Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych. W pracę nad koncepcjami zaangażowana była rónież prof. Lucyna Nyka, która aktywnie uczestniczyła w pracach studialnych i przeglądach projektów studenckich. Przy organizacji wystawy pomoagała doktorantka Zofia Ulman. Cykl zajęć został poprzedzony wycieczką studialną grupy projekt owej, która została zorganizowana dzięki osobistemu wsparciu i zaangażowaniu prof. Jacka Namieśnika, rektora PG. Projekt wsparli także mgr inż. Marek Tłok, kanclerz PG i mgr inż. Mariusz Miler, zastępca kanclerza PG ds. infrastruktury.

Pełna informacja w Aktualnościach.

Honorowa odznaka "Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego" dla Jakuba Pankowskiego

Jakub Pankowski, pracownik CSA PG, żeglarz, kapitan jachtowy, trener, opiekun Sekcji Żeglarskiej, egzaminator, realizator projektu „Żeglowanie na PG”, otrzymał 25.03.2018 r. z rąk prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego, Tomasza Chamery, honorową odznakę „Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego”.

Odznaka „Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego” jest przyznawana za wybitne osiągnięcia i działalność na rzecz żeglarstwa.

Nauka

Dni NCN na Politechnice Gdańskiej

Dni Narodowego Centrum Nauki (NCN) odbędą się 9–10.05.2018 r. na Politechnice Gdańskiej. Gościem honorowym będzie dr Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Program Dni NCN w Gdańsku znajduje się na stronie internetowej Narodowego Centrum Nauki.

Pełna informacja w Aktualnościach.

Obrona pracy doktorskiej na WETI

Dnia 10.04.2018 r. odbyła się obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Michała Nykiela. Tytuł rozprawy: „Optymalizacja kosztu działania aplikacji na urządzeniach mobilnych wspomaganych przez chmurę obliczeniową”. Promotor: prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk, prof. zw. PG, promotor pomocniczy: dr inż. Jerzy Proficz z TASK PG.

Konkurs „OPUS 15”

  • przedmiot i cel dofinansowania: projekt skierowany jest do szerokiego grona naukowców niezależnie od stażu i stopnia lub tytułu naukowego; celem jest stworzenie zespołu badawczego oraz zakup aparatury niezbędnej do realizacji badań;
  • nabór wniosków trwa od 15.03.2018 do 15.06.2018;
  • termin składanie wniosków w Dziale Projektów – 8.06.2018;
  • osoby do kontaktu: Anita WiśniewskaBeata Toma, Dział Projektów;
  • więcej informacji na stronie Narodowego Centrum Nauki w zakładce Konkursy.

Konkurs „PRELUDIUM 15”

  • przedmiot i cel dofinansowania: projekt skierowany jest dla osób rozpoczynających karierę naukową, które nie posiadają jeszcze stopnia naukowego doktora. Doktoranci mają możliwość samodzielnie poprowadzić projekt badawczy trwający rok, dwa lub trzy lata;
  • nabór wniosków od 15.03.2018 do 15.06.2018;
  • termin składania wniosków w Dziale Projektów – 8.06.2018;
  • osoby do kontaktu: Anita WiśniewskaBeata Toma, Dział Projektów;
  • więcej informacji na stronie Narodowego Centrum Nauki w zakładce Konkursy.

Konkurs „TECHMATSTRATEG II”

  • przedmiot i cel dofinansowania: rozwój wiedzy w obszarach Programu, transfer do otoczenia społeczno-gospodarczego innowacyjnych rozwiązań oraz wzrost międzynarodowej pozycji Polski w badaniach naukowych i pracach rozwojowych w tej dziedzinie;
  • nabór wniosków trwa od 9.04.2018 do 8.06.2018 do godz. 15.00;
  • termin składania wniosków w Dziale Projektów – 1.06.2018;
  • osoby do kontaktu: Anita WiśniewskaBeata Toma, Dział Projektów;
  • więcej informacji na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Konsultacje w ramach Tygodnia ORCID w Politechnice Gdańskiej

W nawiązaniu do Pisma Okólnego Rektora nr 10/2018 z 10 kwietnia 2018 r. dotyczącego obowiązku posiadania przez nauczycieli akademickich PG identyfikatora Open Researcher and Contributor ID (ORCID) zapraszamy na konsultacje organizowane przez Bibliotekę PG w ramach Tygodnia ORCID w Politechnice Gdańskiej.

Pracownicy Biblioteki PG podczas konsultacji 13.04.2018 r. (godz. 10.00–14.00, sala multimedialna) doradzą, jak stworzyć profil naukowca w serwisie ORCID, jak połączyć go z bazami bibliograficzno-abstraktowymi (Scopus, Web of Science, Google Scholar) oraz w jaki sposób pobrać informacje z serwisu ORCID do portalu MOST Wiedzy. Przydatne informacje dotyczące ORCID ID oraz innych identyfikatorów naukowych są również zamieszczone na profilu Biblioteki PG na Facebooku.

Pełna informacja znajduje się na stronie Biblioteki PG w zakładce Aktualności.

Międzynarodowa Szkoła Letnia na temat algorytmów

W dn. 5–12.07.2018 r. Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, Katedra Algorytmów i Modelowania Systemów organizuje II edycję Międzynarodowej Szkoły Letniej na temat algorytmów i struktur danych dla problemów optymalizacji dyskretnej (Gdańsk Summer School of Advanced Science on Algorithms for Discrete Optimization). Szkoła została zorganizowana z myślą o studentach i doktorantach zainteresowanych algorytmiką i teorią grafów, ale mogły w niej wziąć udział także inne osoby interesujące się tą tematyką.

Na program szkoły składa się sześć 7-godzinnych minikursów poświęconych aktualnym zagadnieniom algorytmicznym. Więcej informacji można znaleźć na stronie Katedry Algorytmów i Modelowania Systemów WETI.

Politechnika Otwarta

Koncert muzyki cerkiewnej w Centrum św. Jana w Gdańsku

Rektor i Senat Politechniki Gdańskiej oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na koncert muzyki cerkiewnej do Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50, który odbędzie się 14.04.2018 r. (sobota), o godz. 17.00.

Wystąpi Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją Mariusza Mroza. W programie znajdą się dzieła sakralne takich kompozytorów jak: Siergiej Rachmaninow, Piotr Czajkowski, Arvo Part, Nikołaj Kiedrow, Michaił Ippolitow-Iwanow.

Bilety w cenie 15 zł i 10 można nabyć w Księgarni PWN w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35 (pon.–pt. w godz. 10.00–18.00, sob. w godz. 10.00–15.00) oraz na godzinę przed koncertem w Centrum św. Jana.

Kultura

No i Fajnie w Kwadratowej

Pierwszy raz po długiej przerwie w Akademickim Klubie Politechniki Gdańskiej „Kwadratowa” powraca Teatr Improwizacji. Na scenie Kwadratowej 14.04.2018 wystąpi grupa „No i Fajnie”, czyli pięć całkowicie różnych osobowości, które połączyła pasja do improwizowania scenicznego.

Pełna informacja w Aktualnościach lub na stronie wydarzenia.

Tomasz Chyła Quintet zagra Jazz na Politechnice

W Akademickim Klubie Politechniki Gdańskiej „Kwadratowa” 25.04.2018 r. odbędzie się drugi koncert z cyklu „Jazz na Politechnice”. Na scenie pojawi się Tomasz Chyła Quintet, w skład którego wchodzą młodzi muzycy jazzowi związani z trójmiejskim środowiskiem muzycznym.

Pełna informacja w Aktualnościach lub na stronie wydarzenia.

Komunikaty

Dofinansowanie do wypoczynku

Dział Osobowy informuje, że 10.05.2018 r. (czwartek) upływa termin składania wniosków o dofinansowanie do wypoczynku. Komunikat dostępny jest na stronie http://pg.edu.pl/dzial-osobowy/komunikaty1

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Sekcji socjalnej, tel. 58 347 20 66, 58 347 29 56, e-mail socjal@pg.edu.pl.

Kalendarium

18 kwietnia 13.15–15.30

Posiedzenie Senatu PG

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej
12 kwietnia–13 kwietnia
https://pg.edu.pl/gambit

XII Międzynarodowa Konferencja GAMBIT 2018

Konferencja GAMBIT jest poświęcona problematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tematem przewodnim tegorocznej, dwunastej edycji jest rozwój innowacji drogowych na rzecz bezpieczeństwa.
13 kwietnia 10.00–14.00

Konsultacje w ramach Tygodnia ORCID na PG

Zapraszamy na konsultacje w ramach Tygodnia ORCID na PG.
16 kwietnia 15.45–18.45
https://www.pg.edu.pl/otwarta

Zajęcia brydża sportowego

Zajęcia brydża sportowego odbywają się w poniedziałki, z wyjątkiem dni świątecznych, w godz.: 15.45 – grupa I Adepci, 17.15 – grupa II Grający.
18 kwietnia 10.00–15.00
https://pg.edu.pl/biuro-karier/-/targoiowisko-wydzialowe-targi-pracy-18-kwietnia-2018-r-

TARGOIOWISKO Wydziałowe Targi Pracy

Biuro Karier zaprasza na TARGOIOWISKO Wydziałowe Targi Pracy. Firmy przedstawią oferty pracy, praktyk i staży.
20 kwietnia 09.00–17.00
https://web.facebook.com/YESgdansk

YES! Gdańsk 2018 – konferencja Studenckiego Koła SEP

Studenckie Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich działające na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki PG zaprasza na organizowane przez studentów wydarzenie YES! Gdańsk 2018.
20 kwietnia 11.15–15.00

Ochrona krajobrazu w ocenie środowiskowej

Debata "Ochrona krajobrazu w ocenach oddziaływania na środowisko (OOŚ)" organizowana przez Wydział Architektury. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://arch.pg.edu.pl/.
23 kwietnia 15.45–18.45
https://www.pg.edu.pl/otwarta

Zajęcia brydża sportowego

Zajęcia brydża sportowego odbywają się w poniedziałki, z wyjątkiem dni świątecznych, w godz.: 15.45 – grupa I Adepci, 17.15 – grupa II Grający.
9 maja–10 maja

Dni Narodowego Centrum Nauki

Dni Narodowego Centrum Nauki na Politechnice Gdańskiej
14 kwietnia 17.00–18.30
https://pg.edu.pl/otwarta

Koncert Muzyki Cerkiewnej

Bilety w cenie: 15 zł – sektor A / 10 zł – sektor B do nabycia w Księgarni PWN w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35 lub w Centrum św. Jana na godzinę przed koncertem.
14 kwietnia 18.00–22.00
https://www.facebook.com/events/234480620432497/

Teatr Improwizacji

W Akademickim Klubie Politechniki Gdańskiej „Kwadratowa” wystąpi grupa „No i Fajnie” w ramach Teatru Improwizacji.
17 kwietnia 18.00–19.00
https://pg.edu.pl/otwarta

Koncert zespołu wokalnego "5/6"

Zespół wokalny "5/6" wykona koncert muzyki rozrywkowej w ramach cyklu Akademia Muzyczna w Politechnice.
25 kwietnia 18.00–22.00
https://www.facebook.com/events/936505589859538/

Jazz na Politechnice

Na scenie AK PG Kwadratowa dn. 25.04.2018 r. odbędzie się jazzowy koncert „Tomasz Chyła Quintet”, w skład którego wchodzą młodzi muzycy jazzowi związani z trójmiejskim środowiskiem muzycznym.