Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,
życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych, pogody ducha oraz wszelkiej pomyślności i radości w życiu zawodowym i prywatnym
prof. Jacek Namieśnik
Rektor Politechniki Gdańskiej
Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,
życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych, pogody ducha oraz wszelkiej pomyślności i radości w życiu zawodowym i prywatnym
prof. Jacek Namieśnik
Rektor Politechniki Gdańskiej
Pracownicy Politechniki Gdańskiej, którzy w 2017 roku otrzymali stopnie i tytuły naukowe lub przyczynili się do osiągnięcia przez naszą uczelnię sukcesów parametryzacyjnych oraz autorzy najlepszych prac magisterskich obronionych w tym okresie zostali docenieni i nagrodzeni podczas otwartego, uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Gdańskiej 21.03.2018 r. W trakcie ceremonii Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski z rąk Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego odebrał prof. Andrzej Czyżewski.
– Uroczystość wręczenia dyplomów to moment podsumowania wielu lat wytężonej pracy i satysfakcji, że warto było podjąć się wyzwania, jakim jest realizacja każdego poważnego zadania badawczego. Jest to źródło radości i dumy! Uzyskanie kolejnego stopnia lub tytułu naukowego nie może być celem ostatecznym, powinny to być tylko szczeble w ciągłym rozwoju. Nie można na nich poprzestać, bowiem każda przerwa w pracy naukowej jest stratą nie tylko dla konkretnej osoby, ale również dla całej uczelni i środowiska naukowego – podkreślał prof. Jacek Namieśnik, rektor PG w przemówieniu rozpoczynającym ceremonię.
Pełna informacja w Aktualnościach.
Planowane zmiany w szkolnictwie wyższym były tematem debaty przedstawicieli trójmiejskiego środowiska naukowego, która odbyła się na Politechnice Gdańskiej. Podczas spotkania wystąpił prof. Marek Kwiek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownik zespołu w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) „Ustawa 2.0”. – PG jest wzorcem miejsca, w którym myśli się do przodu – stwierdził prof. Marek Kwiek.
Prof. Marek Kwiek wygłosił referat pt. „Logika zmian w zarządzaniu i finansowaniu szkolnictwa wyższego w Polsce a długoterminowa polityka naukowa”. Następnie odbyła się debata z udziałem przedstawicieli pomorskich uczelni.
Pełna informacja w Aktualnościach.
Studenci Wydziału Architektury, na prośbę władz uczelni, opracowali koncepcje funkcjonalno-przestrzenne przebudowy pawilonu ośrodka wypoczynkowego Politechniki Gdańskiej w Czarlinie.
Zajęcia ze studentami prowadzili dr inż. arch. Tomasz Szymański i dr inż. arch. Jan Cudzik z Katedry Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych. W pracę nad koncepcjami zaangażowana była również prof. Lucyna Nyka, która aktywnie uczestniczyła w pracach studialnych i przeglądach projektów studenckich.
Koncepcje studentów prezentowane są na wystawie czynnej w dn. 26.03–3.04.2018 r. na Dziedzińcu Fahrenheita. Pracownicy PG mogą wskazać najlepsze ich zdaniem prace – do każdej osoby uprawnionej do głosowania na politechniczny adres e-mail został przesłany indywidualny link do głosowania. Wyniki głosowania zostaną wykorzystane w kolejnych etapach postępowania, którego celem będzie przebudowa pawilonu.
Ogłoszenie wyników głosowania, połączone z prezentacją prac, odbędzie się 6.04.2018 r. o godz. 10.00, w sali 300 w Gmachu Głównym.
Kolejny ważny etap prac nad Konstytucją dla Nauki został osiągnięty. Rada Ministrów przyjęła reformę szkolnictwa wyższego. MNiSW pracowało nad projektem dwa lata, angażując w proces tworzenia ustawy jak najwięcej środowisk akademickich. Ze względu na to, że podczas intensywnych konsultacji twórcy reformy uwzględniali napływające do ministerstwa uwagi, Konstytucja dla Nauki doczekała się licznych głosów poparcia, w tym m.in. Senatu PG.
Ustawa ma wejść w życie 1.10.2018 r.
W marcowym numerze „Pisma PG” ukazało się kolejne zestawienie dotyczące aktywności naukowej pracowników Politechniki Gdańskiej.
– Publikacje pracowników aktualnie zatrudnionych na Politechnice Gdańskiej, które ukazały się w czasopismach z największą wartością liczbową współczynnika oddziaływania (Impact Factor – według listy JCR z 2016 roku), zostały opracowane na podstawie publikacji z afiliacją Politechniki Gdańskiej znajdujących się w zasobach uczelnianej platformy elektronicznej MojaPG, według stanu na dzień 8.02.2018 r. – mówi Mariusz Madajczyk, kierownik Działu Spraw Naukowych PG. – Zestawienie to planujemy cyklicznie uaktualniać. Pełne analizy są dostępne na stronie internetowej Działu Spraw Naukowych.
Aktualny numer Pisma PG jest dostępny pod adresem https://pg.edu.pl/pismo/.
Dominika Witos-Okrasińska z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG została stypendystką Amerykańskiego Towarzystwa Akustycznego (ASA). Rozprawa doktorska powstaje pod kierunkiem prof. Grażyny Grelowskiej z Katedry Hydromechaniki i Hydroakustyki.
Pełna informacja w Aktualnościach.
W marcu 2018 r. rozpoczął się cykl 17 szkoleń w ramach projektu pt. „Podniesienie kompetencji dydaktycznych nauczycieli akademickich Politechniki Gdańskiej”, adresowanego do kadry dydaktycznej i naukowo-dydaktycznej. Uczestnicy mogą wziąć udział w dowolnej liczbie szkoleń.
Aktualnie odbywają się zapisy na następujące szkolenia:
Bliższe informacje o projekcie, warunki uczestnictwa, kalendarium szkoleń, dokumenty aplikacyjne do pobrania znajdują się na stronie https://pg.edu.pl/biblioteka-pg/power-3.4.
IX Kongres Technologii Chemicznej TECHEM 2018 odbędzie się w dniach 3–7.09.2018 r. na Politechnice Gdańskiej. To ogólnopolskie przedsięwzięcie, które gromadzi przedstawicieli środowisk gospodarczych i akademickich odbywa się co trzy lata. Dziewiątą edycję wydarzenia organizuje Wydział Chemiczny PG. Więcej informacji podano na stronie techem9.pg.edu.pl oraz w Aktualnościach.
Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego ogłosiła I edycję Konkursu im. prof. Romana Czerneckiego na najlepszy artykuł poświęcony edukacji. Konkurs ma pozytywnie wpłynąć na rozwój edukacji w Polsce poprzez docenienie i upowszechnianie pracy osób prowadzących działalność naukową oraz publicystyczną w tej dziedzinie.
Nagrody w I edycji Konkursu w roku 2018 zostaną przyznane w dwóch kategoriach:
Formularz zgłoszeniowy (do pobrania na stronie Fundacji https://www.efc.edu.pl w zakładce Programy) należy wysłać w formie elektronicznej w terminie do 30.06.2018 r. na adres: nagroda@efc.edu.pl.
Uniwersytet we Florencji (Università degli Studi di Firenze) oraz Politechnika Gdańska podpisały umowę o podwójnym dyplomowaniu. Studenci będą mogli spędzić jeden rok akademicki w uczelni partnerskiej, a w efekcie uzyskać dyplom magisterski obu instytucji.
Umowa obejmuje program magisterski „International Relations and European Studies” (Laurea Magistrale in Relazioni Internazionali e Studi Europei) realizowany na Uniwersytecie we Florencji oraz specjalność „Global Studies” na kierunku Analityka Gospodarcza, prowadzoną przez Wydział Zarządzania i Ekonomii (WZiE). Pierwsi studenci pojadą na wymianę już jesienią 2018 r.
Pełna informacja w Aktualnościach.
Rektor i Senat Politechniki Gdańskiej oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na koncert muzyki cerkiewnej do Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50, który odbędzie się 14.04.2018 r. (sobota), o godz. 17.00.
Wystąpi Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją Mariusza Mroza. W programie znajdą się dzieła sakralne takich kompozytorów jak: Siergiej Rachmaninow, Piotr Czajkowski, Arvo Part, Nikołaj Kiedrow, Michaił Ippolitow-Iwanow.
Bilety w cenie 15 zł i 10 można nabyć w Księgarni PWN w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35 (pon.–pt. w godz. 10.00–18.00, sob. w godz. 10.00–15.00) oraz na godzinę przed koncertem w Centrum św. Jana.
W trosce o środowisko na Politechnice Gdańskiej obowiązywać zacznie nowy system sortowania odpadów. Od kwietnia 2018 r. będziemy je dzielić na pięć grup: bio, metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło oraz odpady resztkowe.
Aby ułatwić prawidłową segregację, na terenie kampusu pojawią się odpowiednio oznaczone pojemniki oraz ulotki informacyjne. Nowy system sortowania odpadów, zgodny z rozporządzeniem Ministerstwa Środowiska, zostanie od 1.04.2018 r. wprowadzony we wszystkich gminach w Polsce.