Nr 70/8 marca 2018

Z życia uczelni

Prof. Jacek Namieśnik odebrał w Salzburgu dyplom członka EASA

Podczas 28. uroczystej sesji plenarnej Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych (European Academy of Sciences and Arts, EASA), która odbyła się 3.03.2018 r. w Salzburgu w Austrii, prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej odebrał tytuł członka tej jednej z najbardziej prestiżowych organizacji naukowych i artystycznych w Europie.

 – Możliwość działania w ramach Akademii zalicza się do największych wyróżnień, jakie mogą spotkać naukowca w naszej części świata. To dla mnie ogromny zaszczyt – mówi prof. J. Namieśnik.

Pełna informacja w Aktualnościach.

PG w konsorcjum naukowym, które opracuje nowe akumulatory do pojazdów elektrycznych

Politechnika Gdańska weszła w skład nowo powołanego Konsorcjum Elektrochemicznego Magazynowania Energii (PolStorEn). Konsorcjum, które w ramach współpracy z przemysłem ma opracować nowy typ akumulatorów stosowanych w pojazdach elektrycznych, tworzy siedem jednostek naukowych. 

Nasza uczelnia będzie też koordynatorem prac w zakresie ogniw paliwowych. Uroczystość podpisania umowy odbyła się w Ministerstwie Energii. Pełna informacja w Aktualnościach.

II Dzień Otwarty projektu MOST Wiedzy

II Dzień Otwarty projektu MOST Wiedzy odbędzie się na Wydziale Zarządzania i Ekonomii w środę 14.03.2018 r., godz. 10.00–14.00. Będzie to kolejna okazja do uzupełnienia profilu naukowego; w poprzedniej edycji skorzystało z tej możliwości ponad 60 osób. Dzień Otwarty to również możliwość podyskutowania na temat przyszłości portalu.

Studenci PG stworzyli aplikację dla ratowników PCK

„Mobilny system wspomagania Grup Ratownictwa Specjalnego Polskiego Czerwonego Krzyża” okazał się najlepszy spośród projektów grupowych realizowanych na studiach II stopnia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Aplikacja ma usprawnić pracę w ratownictwie medycznym poprzez odejście od papierowych kart.

Wyróżnione studenckie prace, które są odpowiedzią na potrzeby rynku, zaprezentowano podczas inauguracji studiów II stopnia na WETI. Pełna informacja w Aktualnościach.

Nauka

Obrona pracy doktorskiej na WETI

Dnia 6.03.2018 r. odbyła się obrona pracy doktorskiej mgr inż. Aleksandry Karpus. Tytuł rozprawy: „Context-aware User Modelling and Generation of Recommendations in Recommender Systems” („Kontekstowe modelowanie użytkowników i generowanie rekomendacji w systemach rekomendacyjnych”". Promotor: prof. dr hab. inż. Krzysztof Goczyła, prof. zw. PG.

Nabór wniosków do konkursu ERA-NET Co-Fund WaterWorks2017

  • przedmiot i cel dofinansowania: badania nad zagadnieniami dotyczącymi zrównoważonej gospodarki wodnej, realizowane w konsorcjum międzynarodowym;
  • nabór wstępnych wniosków międzynarodowych: do 24.04.2018, godz. 17:00 CET;
  • informacje o konkursie podano na stronie Water JPI i NCBR;
  • osoba do kontaktu: Magdalena Urbanowicz, Dział Projektów.

Program stypendialny stowarzyszenia GFPS-Polska dla doktorantów

GFPS-Polska Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej zaprasza doktorantów do zgłaszania się do programu stypendialnego. Stypendium przyznawane jest na okres październik 2018 – marzec 2019 (na semestr zimowy roku akademickiego 2018/2019 wg niemieckiego kalendarza akademickiego).

GFPS oferuje pobyt na uniwersytetach m.in. w Berlinie, Hamburgu, Monachium, Moguncji, Dreźnie, Heidelbergu, Kolonii. Oprócz finansowania pobytu stowarzyszenie organizuje dla stypendystów bogaty program kulturalny, oferuje pomoc w znalezieniu mieszkania oraz przy wypełnianiu formalności.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31.03.2018. Więcej informacji na stronie Działu Spraw Naukowych w Aktualnościach.

Doktorantka z Kazachstanu bada lipidomikę mleka kobiecego

Inal Bakhytkyzy rozpoczęła studia magisterskie na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej uczestnicząc w programie EMQAL. Zafascynowana prowadzonymi tu badaniami postanowiła zrobić u nas doktorat. Obecnie uczestniczy w pracach zespołu analizującego wpływ mleka matki na rozwój dziecka.

EMQAL to prestiżowy program, z którego mają szansę skorzystać tylko najlepsi absolwenci co najmniej I stopnia studiów z krajów spoza Unii Europejskiej. 

Pełna informacja w Aktualnościach.

Kultura

Najlepsze chóry Europy na Politechnice Gdańskiej

Muzyczne święto gromadzące znakomite chóry z Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji, Niemiec, Czech, Rosji i Polski odbędzie się w dniach 9–11.03.2018 r. w Gdańsku. Miłośnicy muzyki chóralnej będą mieli okazję wysłuchać zmagań konkursowych oraz koncertów w gdańskich kościołach i Ratuszu Staromiejskim.

Na koncert galowy, podczas którego laureatom festiwalu zostaną wręczone nagrody, zapraszamy do Auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej 11.03.2018 r. (niedziela) o godz. 16.00. Koncert rozpocznie występ Akademickiego Chóru PG. Wstęp wolny. Pełna informacja w Aktualnościach.

Sport

Dołącz do zajęć brydża sportowego

Politechnika Otwarta zaprasza na nieodpłatne zajęcia brydża sportowego. Kursy prowadzone są na dwóch poziomach zaawansowania (gracze początkujący i zaawansowani). Zajęcia prowadzi Marek Małysa – międzynarodowy mistrz w brydżu sportowym, wiceprezes Polskiego Związku Brydża Sportowego. 

Szczegóły dotyczące zapisów można znaleźć na stronie www.pg.edu.pl/otwarta

Komunikaty

Wczasy w OW Czarlina w sezonie 2018

Ośrodek Wypoczynkowy Czarlina informuje, że w dn. 8–22.03.2018 r. przyjmowane są zgłoszenia na dwutygodniowe wczasy w sezonie 2018. Szczegóły dotyczące wczasów oraz elektroniczny wniosek dostępne są na stronie: www.domki.pg.edu.pl.

Kalendarium

14 marca 13.15–15.30

Posiedzenie Senatu PG

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej
21 marca 11.15–13.15

Uroczyste posiedzenie Senatu PG

Uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej
12 marca 09.00–13.30
https://pg.edu.pl/marzec68

Konferencja naukowa „Marzec 1968 w Gdańsku”

W marcu 1968 r. w Trójmieście miały miejsce manifestacje i protesty polityczne kilkunastu tysięcy studentów i obywateli Gdańska, które zmieniły ich postrzeganie komunistycznego reżimu.
21 marca 08.30–15.00

Politechnika OPEN

Dzień otwarty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – więcej informacji na stronie https://pg.edu.pl/.
12 kwietnia–13 kwietnia
https://pg.edu.pl/gambit

XII Międzynarodowa Konferencja GAMBIT 2018

Konferencja GAMBIT jest poświęcona problematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tematem przewodnim tegorocznej, dwunastej edycji jest rozwój innowacji drogowych na rzecz bezpieczeństwa.
9 maja–10 maja

Dni Narodowego Centrum Nauki

Dni Narodowego Centrum Nauki na Politechnice Gdańskiej