Naukowcy PG z dofinansowaniem NCN
Trzynaście projektów naukowców z Politechniki Gdańskiej uzyskało dofinansowanie w ramach konkursu MINIATURA 1 zorganizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Lista projektów z PG jest dostępna w Aktualnościach. Z pełnymi wynikami konkursu MINIATURA 1 można zapoznać się na stronie internetowej NCN.
Ogłoszenie II edycji konkursu zaplanowano na kwiecień br. W ramach konkursu MINIATURA 2 naukowcy ze stopniem naukowym doktora będą mogli wnioskować o finansowanie badań wstępnych, badań pilotażowych, kwerend, staży naukowych, wyjazdów konferencyjnych, wyjazdów badawczych lub konsultacyjnych. Nakład finansowy konkursu ma wynieść 20 mln zł.
Mgr inż. Mariusz Szkoda laureatem Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców
Wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nanotechnologii i odnawialnych źródeł energii przyniosły mgr. inż. Mariuszowi Szkodzie z Katedry Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych Wydziału Chemicznego PG Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena za rok 2017 w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych.
Tegoroczny zdobywca Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców jest słuchaczem IV roku studium doktoranckiego. Jednocześnie pracuje w zespole pod kierunkiem prof. Anny Lisowskiej-Oleksiak, zajmując się opracowywaniem nowych materiałów elektrodowych, zwłaszcza dla fotoanod półprzewodnikowych o właściwościach elektrochemicznych i fotoelektrokatalitycznych umożliwiających ich zastosowanie w urządzeniach do konwersji i magazynowania energii, takich jak ogniwa fotoelektrochemiczne i fotosuperkondensatory.
Pełna informacja w Aktualnościach.
Wesprzyj spółkę spin-off Politechniki Gdańskiej
Detoxed Home, spółka spin-off Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pracuje nad stworzeniem nowatorskiej metody zmniejszania narażenia na związki endokrynnie czynne (EDC) w warunkach domowych. Aby zdobyć brakujące fundusze konieczne do realizacji projektu, naukowcy zorganizowali zbiórkę pieniędzy w Internecie.
Utworzona w grudniu 2017 roku spółka uzyskała na realizację swojego pomysłu grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 3 mln złotych. Kwota przyznana przez NCBiR to 80% wartości projektu, a brakujące 20% naukowcy będą musieli pozyskać sami. Rozmowy z inwestorami trwają, ale wymagają wielomiesięcznych negocjacji, dlatego zespół postanowił choć część brakującej kwoty zebrać w ramach kampanii crowdfundingowej na portalu zrzutka.pl.
Pełna informacja w Aktualnościach.