Nr 63/18 stycznia 2018

Z życia uczelni

Spotkanie Kolegium Rektorskiego z Zarządem Samorządu Studentów PG

Przedstawiciele władz naszej uczelni podczas spotkania z nowo wybranymi członkami Zarządu SSPG omówili perspektywy współpracy oraz cele samorządu na 2018 rok. Są wśród nich m.in.: rozwinięcie działalności kół naukowych, Juwenalia Gdańskie czyli juwenalia wszystkich wyższych szkół publicznych w mieście. Natomiast w odpowiedzi na potrzeby zagranicznych studentów zostaną podjęte prace nad przystosowaniem dokumentów oraz komunikatów w domach studenckich do anglojęzycznych odbiorców, co ułatwi pracę radom mieszkańców oraz administracji osiedli studenckich.

Prototypownia ProtoLab oficjalnie otwarta dla użytkowników

W budynku Centrum Obsługi Technicznej PG otwarto prototypownię ProtoLab. Jej operatorem jest Spółka Celowa Politechniki Gdańskiej Excento Sp. z o.o., która realizuje projekt e-Pionier współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Celem powołania prototypowni jest stworzenie przestrzeni wspierającej naukę, badania i współpracę przemysłową związaną z opracowywaniem i projektowaniem produktu poprzez eksperymentowanie, działanie oraz współtworzenie.

W ProtoLab studenci, pracownicy oraz zespoły poszukujące rozwiązań problemów zgłoszonych w ramach projektu e-Pionier mogą rozwijać oraz testować swoje nowatorskie rozwiązania na nowoczesnych urządzeniach.

Bliższych informacji udzielają pracownicy spółki Excento Sp. z o.o., tel. 58 348 61 55, 58 348 66 37, e-mail: protolab@excento.pl, http://excento.pl/e-pionier/protolab.

Więcej informacji na stronie internetowej uczelni w Aktualnościach.

Dzień Otwarty projektu MOST Wiedzy

Podczas dnia otwartego projektu MOST Wiedzy każdy pracownik naukowy PG będzie miał możliwość wykonania profesjonalnego zdjęcia, które zostanie zamieszczone na jego profilu naukowym. Będzie to również okazja do edycji całego profilu oraz do rozmowy z osobami odpowiedzialnymi za projekt. Dzień Otwarty projektu MOST Wiedzy odbędzie się w piątek 26.01.2018 r. w godz. 10.00–14.00 w holu w Gmachu Głównym.

Dyrektor Biblioteki PG w Radzie SPARC Europe

Dr Anna Wałek, dyrektor Biblioteki Politechniki Gdańskiej znalazła się w gronie nowo powołanych członków Rady SPARC Europe (Scholary Publishing and Academic Resources Coalition Europe), międzynarodowej organizacji non-profit działającej na rzecz Open Access na terenie krajów europejskich. Dziewięcioosobowa Rada (Board of Directors), wybierana na trzyletnią kadencję spośród międzynarodowego grona ekspertów, jest odpowiedzialna za zarządzanie strategiczne organizacją i wytyczanie kierunków jej działalności.

Biblioteka Politechniki Gdańskiej jest członkiem SPARC Europe od listopada 2017 r., jako jedna z dwóch polskich instytucji.

Nauka

Obrona pracy doktorskiej na WETI

Dnia 25.01.2018 o godz. 12.15 w sali Rady Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG (140 NE) odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Przemysława Falkowskiego-Gilskiego. Tytuł rozprawy: „Badanie i analiza efektywności transmisji w radiofonii cyfrowej DAB+” / "Study Analysis of Transmission Efficiency in DAB+ Broadcasting System". Promotor: dr hab. inż. Jacek Stefański, prof. nadzw. PG, promotor pomocniczy: dr inż. Sławomir Gajewski (PG).

Konkurs w ramach programu HORYZONT 2020 – Granty ERC Consolidator Grant

  • Przedmiot i cel dofinansowania: badania naukowe o charakterze poznawczym, pionierskim, interdyscyplinarne, o wysokim stopniu ryzyka naukowego, prowadzące do ważnych odkryć i przełomowych wyników, prowadzone przez naukowca 7–12 lat po doktoracie i jego zespół badawczy;
  • nabór wniosków – do 15.02.2018 r., godz. 17.00;
  • szczegółowe informacje na stronie Komisji Europejskiej;
  • osoba do kontaktu: Renata Downar-Zapolska, Dział Projektów.

Konkurs w ramach polsko-chińskiej współpracy bilateralnej

Politechnika Otwarta – wydarzenia

Wykład „O sztuce modelowania i twórczej roli intuicji”

Rektor i Senat Politechniki Gdańskiej w ramach Politechniki Otwartej zapraszają na gościnny wykład prof. Krzysztofa Kluszczyńskiego pt. „O sztuce modelowania i twórczej roli intuicji”, który odbędzie się 30.01.2018 r. o godz. 15.30 w Auli w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Wstęp wolny.

Więcej informacji w Aktualnościach.

Sport

Kalendarium

28 grudnia 10.18–10.19

Dostęp do czasopism chemicznych wydawnictwa Thieme

Biblioteka zaprasza do korzystania z dostępu testowego do kolekcji czasopism chemicznych wydawnictwa Thieme. Dostęp jest aktywny ze strony domowej Biblioteki i potrwa do 28 lutego 2018 r.
12 stycznia 11.44–11.44

Kurs online wydawnictwa Nature

Biblioteka zaprasza do korzystania z bezpłatnego kursu online wydawnictwa Nature dotyczącego recenzowania artykułów naukowych "Focus on Peer-review". Kurs dostępny na stronie https://masterclasses.nature.com/courses/205.
18 stycznia 10.00–15.00
https://pg.edu.pl/biuro-karier/

International Career Day

Biuro Karier PG oraz Organizacja Studentów Zagranicznych PG zapraszają na Targi Pracy – International Career Day. Zaproszone firmy przedstawią oferty pracy, praktyk i staży.
30 stycznia 15.30–16.30
https://pg.edu.pl/otwarta

Wykład prof. Krzysztofa Kluszczyńskiego

Rektor i Senat Politechniki Gdańskiej w ramach Politechniki Otwartej zapraszają na wykład prof. Krzysztofa Kluszczyńskiego zatytułowany „O sztuce modelowania i twórczej roli intuicji”.
27 stycznia 20.00–23.59
https://pg.edu.pl/sapg/bal-pg

Bal Politechniki Gdańskiej

.
2 lutego 20.00–23.59

Bal Sportowca Politechniki Gdańskiej

.