Wicepremier Jarosław Gowin: PG to moja ulubiona uczelnia
- Politechnika Gdańska to moja ulubiona uczelnia. To jedna z tych uczelni, gdzie wyczuwam największy dynamizm działania, największą otwartość na dobrze rozumianą reformę oraz największą wolę współpracy i wykorzystania szans, jaką jest Konstytucja dla Nauki - powiedział Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów i minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podczas uroczystego otwartego posiedzenia Senatu PG z okazji jubileuszy siedmiu organizacji akademickich. Wicepremier pogratulował też pracownikom naszej uczelni osiągnięcia w tegorocznej kategoryzacji „zdecydowanie największego postępu, jeśli chodzi o dorobek naukowy w ciągu ostatnich czterech lat na tle całego kraju”.
To już czwarta wizyta wicepremiera Jarosława Gowina w tym roku na PG. W wystąpieniu Jarosław Gowin przedstawił jeden z elementów strategii rozwoju polskiej nauki i szkolnictwa wyższego na lata 2015-2019 przyjętej przez podległy mu resort - działania podejmowane w celu budowy pomostu pomiędzy nauką i gospodarką.
Wystąpienie wicepremiera Jarosława Gowina można obejrzeć na uczelnianym kanale YouTube. Relacja z wydarzenia dostępna jest na stronie www.pg.edu.pl w Aktualnościach i w Fotogalerii.
Wyróżnienie MON dla Głuptaka
Zespół pod kierunkiem dr. hab. inż. Lecha Rowińskiego, prof. nadzw. PG z Katedry Projektowania Okrętów i Robotyki Podwodnej WOiO PG, który opracował „System głębinowy obrony przeciwminowej OPM kr. Głuptak”, zdobył wyróżnienie „za najlepszy wynalazek, prawo ochronne na wzór użytkowy lub prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, chroniony prawem własności przemysłowej, uzyskany w wyniku realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych” w V Konkursie na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z obszaru obronności. To już kolejna nagroda dla systemu do zwalczania min morskich.
Członkowie wyróżnionego zespołu badawczego z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej to: dr hab. inż. Lech Rowiński, prof. nadzw. PG, mgr inż. Bogumił Porala, mgr inż. Eliza Białasik, mgr inż. Ewelina Ciba, mgr inż. Julita Dopke, mgr inż. Natalia Jasiewicz, mgr inż. Dorota Łukaszewicz, mgr inż. Danuta Warnke, Jerzy Dziadkiewicz, Dariusz Frydel, mgr inż. Piotr Grymajło, Michał Jakubowski, mgr inż. Jan Koralewski, dr inż. Leszek Matuszewski, Leszek Obin, mgr inż. Ryszard Partycki, mgr inż. Tomasz Sauer, mgr inż. Jan Koralewski, mgr inż. Paweł Sobczyk, Arkadiusz Rębiś, mgr inż. Arkadiusz Szcześniak, Paweł Wasilewski, mgr Bartosz Zamojski, mgr inż. Miłosz Zygadło.
Pełen tekst artykułu dostępny w Aktualnościach.
PG podpisała Deklarację Społecznej Odpowiedzialności Uczelni
Politechnika Gdańska, jako jedna z 23 szkół wyższych, podpisała Deklarację Społecznej Odpowiedzialności Uczelni. Uroczystość podpisania dokumentu miała miejsce podczas konferencji pt. „Społeczna Odpowiedzialność Nauki - wyzwania dla środowiska akademickiego i biznesu”, która odbyła się w Ministerstwie Rozwoju. Naszą uczelnię reprezentował prof. Piotr Dominiak, prorektor ds. internacjonalizacji i innowacji PG.
Pełen tekst artykułu dostępny w Aktualnościach.
Nagroda Rzecznika Praw Obywatelskich im. doktora Macieja Lisa
Dr hab. inż. arch., prof. nadzw. PG Marek Wysocki został wyróżniony Nagrodą Rzecznika Praw Obywatelskich za wkład w tworzenie rozwiązań architektonicznych przyjaznych osobom z niepełnosprawnościami.
Nagroda im. dr. Macieja Lisa przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w dziedzinie obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami. Tegoroczny laureat prof. Marek Wysocki jest inicjatorem powołania na Politechnice Gdańskiej Centrum Projektowania Uniwersalnego, pierwszego w Polsce centrum badawczo-rozwojowego wdrażającego koncepcje projektowania uniwersalnego w kształtowaniu środowiska fizycznego, produktów i usług. Prof. M. Wysocki jest także autorem Standardów Dostępności przestrzeni publicznych, które wdraża systemowo w polskich miastach, i pierwszy w Polsce „Access Oficer” powołany na to stanowisko w 2014 roku przez samorząd Miasta Gdyni. Prof. M. Wysocki jest członkiem Komisji Ekspertów ds. Osób Niepełnosprawnych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich i współpracownikiem wielu organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Pełen tekst artykułu dostępny w Aktulnościach.