Nowy impuls w zakresie współpracy z ukraińskimi uczelniami
Podczas pobytu na Ukrainie rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik spotkał się z rektorami najważniejszych lwowskich uczelni wyższych. W rezultacie podpisana ma zostać uaktualniona umowa o współpracy z Politechniką Lwowską oraz nowe porozumienie z Lwowskim Uniwersytetem Narodowym.
– Obie te uczelnie charakteryzuje profil działalności pokrywający się z obszarem zainteresowań naukowych i dydaktycznych zespołów z większości wydziałów PG. Zaproponowaliśmy ich przedstawicielom zorganizowanie wspólnej sesji naukowej, która byłaby okazją do przedstawienia oferty współpracy, także w zakresie przyjazdu do nas profesorów wizytujących oraz wymiany słuchaczy studium doktoranckiego i studentów. Rektorzy Politechniki Lwowskiej i Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego otrzymali również zaproszenia na inaugurację roku akademickiego 2017/2018 na naszej uczelni, która odbędzie się 6 października – mówi prof. Namieśnik.
Studenci z Ukrainy stanowią około 14% wszystkich studentów zagranicznych kształcących się na Politechnice Gdańskiej. Rok 2016 był pierwszym, w którym liczba ukraińskich studentów w całej Polsce nie wzrosła w porównaniu z poprzednimi latami.
– Ukraina ma duży potencjał ludzki, a wielu jej mieszkańców rozumie język polski i przyjeżdżając do nas nie ma kłopotów z integracją. My natomiast mamy lepszą infrastrukturę naukową, w zakresie której ukraińskie uczelnie cierpią na ogromne braki. Wprowadzony niedawno ruch bezwizowy może przełożyć się na wzrost zainteresowania studiami na naszej uczelni, powinniśmy zatem dać nowy impuls do współpracy pomiędzy naszymi krajami – podsumowuje rektor.
Na początku kwietnia br. prof. Namieśnik uczestniczył w Polsko-Ukraińskich Dniach Edukacji, Nauki i Innowacji zorganizowanych w Kijowie. W ramach tego wydarzenia zorganizowano Forum Rektorów Uczelni Technicznych Polski i Ukrainy, w którym wzięli udział przedstawiciele ponad 50 politechnik. Dyskutowano o wspólnych działaniach na rzecz rozwoju zaawansowanych technologii, zwiększeniu umiędzynarodowienia, podwójnym dyplomowaniu, a także o rozwoju kontaktów w ramach programu Erasmus + i projektach unijnych z programu Horyzont 2020.
W dniach 2–3.07.2017 r. przebywał we Lwowie prorektor ds. organizacji prof. Janusz T. Cieśliński, który wziął udział w uroczystościach uczczenia pamięci profesorów lwowskich rozstrzelanych 4 lipca 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich w pierwszych dniach niemieckiej okupacji Lwowa. Podczas wizyty omówiono organizację pobytu profesorów Politechniki Lwowskiej i Lwowskiego Uniwersytetu im. Iwana Franki – naukowcy odwiedzą Politechnikę Gdańską w dn. 25–26.09.2017 r. celem nawiązania bezpośrednich kontaktów naukowych.
Porozumienie o współpracy na rzecz Programu Zagospodarowania Dolnej Wisły
Obrady Konwentu PG poświęcone były Narodowemu Programowi Zagospodarowania Dolnej Wisły. Otwierając dyskusję dr Zbigniew Canowiecki, przewodniczący Konwentu, przypomniał zmieniające się na przestrzeni lat plany zabudowy dolnej Wisły. Podczas posiedzenia Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk zawarły porozumienie o współpracy na rzecz Programu Zagospodarowania Dolnej Wisły. Dokument podpisali rektorzy prof. Jacek Namieśnik i prof. Jerzy Gwizdała oraz prof. Waldemar Świdziński, dyrektor Instytutu Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk. Sygnatariusze deklarują m.in. włączenie kadry naukowej do realizacji programu.
W porozumieniu napisano, że „realizacja programu zabudowy dolnej Wisły kaskadą stopni wodnych umożliwi: włączenie Wisły w europejski system dróg wodnych E 40 i E 70, rozwój wielkogabarytowego i turystycznego transportu śródlądowego, wykorzystanie potencjału hydroenergetycznego, zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej, zaopatrzenie w wodę regionów nadwiślańskich oraz rozwój gospodarczy Polski”.
Rektorzy zadeklarowali na rzecz realizacji Programu Zagospodarowania Dolnej Wisły udostępnienie dotychczasowych badań, opracowań i analiz na ten temat oraz włączenie kadr naukowo-badawczych i projektowych wraz z zapleczem techniczno-organizacyjnym.
Pełnomocnikiem do współpracy w zakresie porozumienia z ramienia PG został prof. Romuald Szymkiewicz z Katedry Hydrotechniki WILiŚ. Koordynatorem prac podejmowanych w ramach porozumienia będzie przedstawiciel naszej uczelni. Porozumienie ma charakter otwarty i z pewnością dołączą do niego też inne jednostki naukowo-badawcze.
Podsumowując spotkanie Zbigniew Canowiecki zaznaczył, że konieczne jest podjęcie systemowych i skoordynowanych działań zmierzających do realizacji Narodowego Programu Zagospodarowania Dolnej Wisły. W posiedzeniu Konwentu PG uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Rozwoju, Marszałek Województwa Pomorskiego, wiceprezydent Gdańska, prezydent Tczewa oraz liczni samorządowcy, parlamentarzyści, posłowie oraz przedstawiciele biznesu i mediów.