PG dołączyła do Polskiego Centrum Nauki i Technologii Morskiej
Politechnika Gdańska przystąpiła do konsorcjum „Polskie Centrum Nauki i Technologii Morskiej (PolMar)”. Umowę podpisał 24.05.2017 r. prof. Jacek Namieśnik, rektor PG. Podpisanie dokumentu odbyło się w Sopocie w siedzibie Instytutu Oceanologii PAN.
Konsorcjum PolMar, do którego dołączyła właśnie nasza uczelnia powstało pięć lat temu. Należą do niego: Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, Morski Instytut Rybacki, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Państwowy Instytut Geologiczny oraz Instytut Morski. Celem konsorcjantów jest szeroko rozumiana konsolidacja i wzmocnienie potencjału badawczego i naukowego. Instytucje wchodzące w skład PolMar zamierzają bowiem realizować wspólne, duże projekty w obszarze badań morza, eksploracji i eksploatacji zasobów morza, ochrony i zrównoważonego rozwoju środowiska morskiego oraz popularyzacji wiedzy o morzu – ze szczególnym uwzględnieniem Morza Bałtyckiego. Wspólnie prowadzone działania pomogą w szybszym osiągnięciu światowego poziomu w tych obszarach działalności.
– Przystąpienie Politechniki Gdańskiej do konsorcjum „Polskie Centrum Nauki i Technologii Morskiej (PolMar)” może zaowocować nowymi grantami o wybitnie interdyscyplinarnym charakterze składanymi zarówno w imieniu całego konsorcjum, jak i w innych układach. Przełoży sie to z pewnością na innowacyjne rozwiązania i oryginalne publikacje w renomowanych czasopismach – podsumowuje rektor PG prof. Jacek Namieśnik.
Umowa została zawarta na czas nieokreślony.
Delegacja Politechniki Gdańskiej w Royal Institute of Technology
W dniach 10–12 maja 2017 r. z inicjatywy Ambasady RP w Sztokholmie odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli polskich uczelni technicznych na Politechnice Sztokholmskiej – Royal Institute of Technology (KTH). Udział w niej wzięli reprezentanci Politechniki Warszawskiej, Wrocławskiej, Łódzkiej, Śląskiej, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Centrum Badawczego „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” Polskiej Akademii Nauk oraz Politechniki Gdańskiej.
Delegacja naszej uczelni była najliczniejsza spośród zaproszonych. Politechnikę Gdańską reprezentowali przedstawiciele pięciu wydziałów: Chemicznego, Elektrotechniki i Automatyki, Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, Mechanicznego i Inżynierii Lądowej i Środowiska.
Tematem przewodnim wizyty była współpraca i innowacyjność, a w szczególności: współpraca między uczelniami a sektorem biznesu, wsparcie dla innowacyjnych pomysłów, inkubatory przedsiębiorczości, parki nauki oraz komercjalizacja. Ważnym tematem rozmów była także aktywizacja wymiany studentów w ramach Programu Erasmus. W trakcie wizyty przedstawiciele polskich uczelni mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Biura Współpracy z Biznesem Politechniki Sztokholmskiej (KTH Business Liaison), Biura ds. innowacji (KTH Innovation) oraz Biura Promocji i Wymiany Akademickiej. Jednocześnie odbyli indywidualne spotkania w zakresie m.in. transportu, logistyki, źródeł energii oraz mechaniki. Grupa odwiedziła również nowo otwarty park nauki Politechniki Sztokholmskiej w Södertälje.
Budżet obywatelski PG. Pierwsze projekty gotowe!
Trwa realizacja projektów infrastrukturalnych w ramach uczelnianego budżetu obywatelskiego. Gotowa jest już sauna w Centrum Sportu Akademickiego i miejsca postojowe dla samochodów między budynkami Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Jest to część projektu „Nowoczesny parking dla samochodów i rowerów ze strefą relaksu na terenie kampusu B”. W toku są prace dotyczące systemów kolejkowych w dziekanatach oraz szafek depozytowych w szatniach wydziałowych.
Warto podkreślić, że w ramach budżetu obywatelskiego swoje pomysły mogą realizować również studenci. Jeden z nich, tj. system kolejkowy na Wydziale Mechanicznym oraz Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki jest realizowany przy ich bezpośrednim zaangażowaniu. Projekty (zgłoszono dwa) zostały połączone w jedno wspólne przedsięwzięcie. System kolejkowy ma m.in. pozwalać na pobranie numeru i ustalać limity przyjęć na dany dzień. Będzie kompatybilny z urządzeniami mobilnymi. Studenci WM projektują automaty wydające bileciki (koncepcja zostanie przekazana wykonawcy), z kolei grupa z WETI zajmuje się informatyczno-elektroniczną stroną systemu.
Informacje na temat budżetu obywatelskiego na PG znajdują się http://pg.edu.pl/budzet_obywatelski. Planowane jest ogłoszenie kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.
Spotkania absolwentów Politechniki Gdańskiej
Dnia 26.05.2017 r. odbyło się spotkanie absolwentów WILiŚ, którzy studiowali w latach 1952–1957. Rektor PG prof. Jacek Namieśnik wręczył zgromadzonym dyplomy i medale pamiątkowe. 27.05.2017 r. zorganizowano Dzień Absolwenta ETI, a kolejny zjazd, przeznaczony dla absolwentów Wydziału Chemicznego, odbędzie się 3.06.2017 r.
Podczas Dnia Absolwenta WETI, będącego częścią obchodów 65-lecia wydziału, odbył się turniej brydżowy i wspólny piknik, ogłoszone zostały także wyniki konkursów o nagrody dziekana. Specjalna kapituła postanowiła przedstawić sylwetki osób, które ukończyły studia na wydziale w formie prezentacji zatytułowanej „ONI są od nas”. Plakaty z notką biograficzną oraz historią kariery czy sukcesu własnej firmy będzie można oglądać do końca roku.
Absolwenci Wydziału Chemicznego, którzy studiowali w latach 1967–1972 spotkają się w sobotę 3.06.2017 r. Prof. J. Namieśnik, rektor PG który sam jest absolwentem tego rocznika, również weźmie udział w spotkaniu. Wykład okolicznościowy wygłosi prof. Janusz Rachoń.