dr hab. inż. Ryszard Jan Barczyński, prof. nadzw. PG – pełnomocnik rektora ds. Pomorskiego Festiwalu Nauki
dr inż. Tomasz Boiński – pełnomocnik rektora ds. otwartej nauki
mgr inż. Marcin Byczuk – pełnomocnik rektora ds. ochrony radiologicznej IOR-1, IOR-3
dr Anita Dąbrowicz-Tlałka, doc. PG – pełnomocnik rektora ds. eNauczania
prof. dr hab. inż. Jerzy Ejsmont, prof. zw. PG – pełnomocnik rektora ds. bezpieczeństwa wewnętrznego
mgr inż. Łukasz Katlewicz – pełnomocnik rektora ds. odpadów i odczynników chemicznych
mgr inż. Krzysztof Malicki – pełnomocnik rektora ds. komercjalizacji
mgr Urszula Markowska – pełnomocnik rektora ds. ochrony informacji niejawnych
prof. dr hab. inż. Eligiusz Mieloszyk – pełnomocnik rektora ds. Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej
prof. dr hab. inż. Michał Mrozowski, prof. zw. PG – pełnomocnik rektora ds. studiów doktoranckich
prof. dr hab. inż. arch. Lucyna Nyka – pełnomocnik rektora ds. zagospodarowania przestrzennego kampusu PG
mgr inż. Jakub Olczak – pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych
dr Magdalena Popowska – pełnomocnik rektora ds. współpracy akademickiej z Chińską Republiką Ludową
dr Marlena Sawicka – pełnomocnik rektora ds. projektów
dr Marlena Sawicka – pełnomocnik rektora ds. reprezentowania PG w Stowarzyszeniu "Pomorskie w Unii Europejskiej"
mgr inż. Andrzej Sobecki – pełnomocnik rektora ds. wdrażania systemu SowiDocs
dr hab. inż. Wojciech Toczek – pełnomocnik rektora ds. realizacji projektu CDIO
prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt, prof. zw. PG – pełnomocnik rektora ds. współpracy z ESA i POLSA
W wydaniu:
- Pełnomocnicy Rektora PG w kadencji 2016–2020
- Pozytywna ocena PKA dla mechatroniki
- Nabór wniosków – program TECHMATSTRATEG
- Nabór wniosków w ramach POIR, działanie 4.4
- Nabór wniosków w ramach POIR, poddziałanie 1/4.1.4/2016/POIR
- Nabór wniosków w ramach POPC, poddziałanie 2.3.1
- Nabór wniosków w ramach programu BIOSTRATEG
- Nabór wniosków w ramach programu HORYZONT 2020 – ERC STARTING GRANT
- Nabór wniosków w ramach programu HORYZONT 2020 – TEAMING PHASE 1
- Nabór wniosków w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze
- Nabór wniosków w ramach programu Poprawa jakości powietrza
- Nabór wniosków w ramach programu Uniwersytet Młodego Odkrywcy
- Szkolenia BHP
Z życia uczelni
Pozytywna ocena PKA dla mechatroniki
Kierunek mechatronika prowadzony na Wydziale Mechanicznym na poziomie studiów I i II stopnia o profilu ogólnoakademickim otrzymał pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Prezydium PKA w uchwale z dnia 1 września 2016 r. uznało, że Wydział Mechaniczny spełnia wymagania programowe, w tym dotyczące efektów kształcenia, kadrowe i organizacyjne na kierunku mechatronika.
Konkursy na dofinansowanie projektów
Nabór wniosków – program TECHMATSTRATEG
Od 15.09 do 28.10.2016 trwa nabór wniosków w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „NOWOCZESNE TECHNOLOGIE MATERIAŁOWE” – TECHMATSTRATEG ( http://www.ncbir.pl/programy-strategiczne/nowoczesne-technologie-materialowe---techmatstrateg/ ). Instytucja nadzorująca konkurs – NCBiR, osoby do kontaktu – Małgorzata Makowiecka, Beata Toma, Dział Projektów.
Nabór wniosków w ramach POIR, działanie 4.4
Od 12.08 do 17.10 trwa nabór wniosków w ramach programów:
• FIRST TEAM – finansowanie pierwszych zespołów badawczych kierowanych przez doktorów na wczesnym etapie kariery naukowej ( http://www.fnp.org.pl/oferta/first-team/ );
• HOMING – finansowanie projektów o charakterze staży podoktorskich realizowanych przez młodych doktorów przyjeżdżających do Polski z zagranicy ( http://www.fnp.org.pl/oferta/homing/ );
• POWROTY – finansowanie projektów o charakterze staży podoktorskich realizowanych przez młodych doktorów powracających po przerwie do pracy naukowej ( http://www.fnp.org.pl/oferta/powroty/ ).
Instytucja nadzorująca konkurs – Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, osoba do kontaktu – Aleksandra Meksuła, Dział Projektów.
• FIRST TEAM – finansowanie pierwszych zespołów badawczych kierowanych przez doktorów na wczesnym etapie kariery naukowej ( http://www.fnp.org.pl/oferta/first-team/ );
• HOMING – finansowanie projektów o charakterze staży podoktorskich realizowanych przez młodych doktorów przyjeżdżających do Polski z zagranicy ( http://www.fnp.org.pl/oferta/homing/ );
• POWROTY – finansowanie projektów o charakterze staży podoktorskich realizowanych przez młodych doktorów powracających po przerwie do pracy naukowej ( http://www.fnp.org.pl/oferta/powroty/ ).
Instytucja nadzorująca konkurs – Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, osoba do kontaktu – Aleksandra Meksuła, Dział Projektów.
Nabór wniosków w ramach POIR, poddziałanie 1/4.1.4/2016/POIR
Od 3.10 do 3.11 trwa nabór wniosków w ramach programu POIR, poddziałanie 4.1.4 Projekty Aplikacyjne ( konkurs 1/4.1.4/2016/POIR ). Dofinansowanie udzielane jest na realizację projektów, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe ( http://www.ncbir.pl/fundusze-europejskie/poir/konkursy/konkurs14142016/ ). Instytucja nadzorująca konkurs – NCBiR, osoba do kontaktu – Aleksandra Meksuła, Dział Projektów.
Nabór wniosków w ramach POPC, poddziałanie 2.3.1
Od 30.09.2016 do 10.01.2017 trwa nabór wniosków w ramach programu POPC, poddziałanie 2.3.1 Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki, typ II projektu: cyfrowe udostępnienie zasobów nauki ( https://cppc.gov.pl/programy/popc-2/popc/popc_2-3-1_nauka_2016/ ). Instytucja nadzorująca konkurs – Centrum Projektów Polska Cyfrowa, osoba do kontaktu – Anna Frej, Dział Projektów.
Nabór wniosków w ramach programu BIOSTRATEG
Od 16.08 do 30.09.2016 trwa nabór wniosków w ramach programu ŚRODOWISKO NATURALNE, ROLNICTWO I LEŚNICTWO– BIOSTRATEG ( http://www.ncbir.pl/programy-strategiczne/srodowisko-naturalne-rolnictwo-i-lesnictwo---biostrateg/biostrateg-iii-konkurs/aktualnosci/ ). Instytucja nadzorująca konkurs – NCBiR, osoby do kontaktu – Małgorzata Makowiecka, Beata Toma, Dział Projektów.
Nabór wniosków w ramach programu HORYZONT 2020 – ERC STARTING GRANT
Do 18.10.2016 trwa nabór wniosków w ramach programu HORYZONT 2020 – ERC STARTING GRANT. Celem konkursu jest stworzenie przez wybitnego naukowca pierwszego niezależnego zespołu lub programu badawczego i osiągnięcie samodzielności naukowej. Wskazane jest autorstwo przynajmniej jednej publikacji bez udziału promotora. Instytucja nadzorująca konkurs – Komisja Europejska, osoba do kontaktu – Renata Downar-Zapolska, Dział Projektów, więcej informacji na stronie Działu w zakładce Aktualności.
Nabór wniosków w ramach programu HORYZONT 2020 – TEAMING PHASE 1
Do 15.11. 2016 trwa nabór wniosków w ramach programu HORYZONT 2020 – TEAMING PHASE 1. Celem konkursu jest opracowanie szczegółowego biznesplanu określającego obszar, zakres i sposób funkcjonowania ustanawianego lub udoskonalanie istniejącego centrum doskonałości.
Instytucja nadzorująca konkurs – Komisja Europejska, osoba do kontaktu – Magdalena Urbanowicz, Dział Projektów, więcej informacji na stronie Działu w zakładce Aktualności.
Instytucja nadzorująca konkurs – Komisja Europejska, osoba do kontaktu – Magdalena Urbanowicz, Dział Projektów, więcej informacji na stronie Działu w zakładce Aktualności.
Nabór wniosków w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze
Od 1.09 do 30.10.2016 trwa I etap naboru wniosków w konkursie POIR 4.3. w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze. Dofinansowanie można otrzymać na stworzenie nowej, wiodącej jednostki badawczej we współpracy z partnerem zagranicznym ( http://www.fnp.org.pl/oferta/miedzynarodowe-agendy-badawcze-mab/ ). Instytucja nadzorująca konkurs – Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, osoba do kontaktu – Marta Czarnecka, Dział Projektów.
Nabór wniosków w ramach programu Poprawa jakości powietrza
Do 30.12.2016 trwa I nabór wniosków w ramach programu priorytetowego Poprawa jakości powietrza, cz. 2 – Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie ( http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/poprawa-jakosci-powietrza-energetyczne/nabor-12016/ ). Instytucja nadzorująca konkurs – NFOŚiGW, osoba do kontaktu – Anna Frej, Dział Projektów.
Nabór wniosków w ramach programu Uniwersytet Młodego Odkrywcy
Do 14.10.2016 trwa nabór wniosków w ramach programu Uniwersytet Młodego Odkrywcy. Celem programu jest popularyzacja nauki oraz badań naukowych i ich zastosowań wśród dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. Instytucja nadzorująca konkurs – MNiSW, osoby do kontaktu – Małgorzata Makowiecka, Beata Toma, Dział Projektów.
Komunikaty
Szkolenia BHP
Od 26.09.2016 szkolenia wstępne nowo przyjmowanych pracowników w zakresie "Instruktażu ogólnego" będą się odbywać w każdy roboczy poniedziałek w godzinach od 8.00 do 11.00 w sali multimedialnej Biblioteki PG (pok. 100/4, Gmach Główny). Szkolenia prowadzą pracownicy Działu BHP i OP.
Bezpośredni kontakt z rektorem PG
Uprzejmie informujemy, że rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Jacek Namieśnik przyjmuje pracowników i studentów we wtorki, w godz. 7.00–9.00. Termin spotkania należy wcześniej uzgodnić w sekretariacie rektora (Gmach Główny, pok. 269) lub telefonicznie – 58 347 12 69. Z rektorem można także skontaktować się drogą elektroniczną – wiadomości należy kierować na adres: rektor.pytania.uwagi@pg.gda.pl.
Kalendarium
30 września–3 października
Wydziałowe Inauguracje Roku Akademickiego 2016/2017
30 września (pt.) – Wydział Chemiczny, Aula, Gmach Główny, godz. 13.15;
3 października (pon.) – Wydział Zarządzania i Ekonomii, Aula, Gmach Główny, godz. 12.00
1 października
12.00–13.00
Msza święta w intencji środowiska akademickiego
miejsce: Bazylika Mariacka, Gdańsk, godz. 12.00
4 października
09.00–10.00
Uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców
miejsce: Plac Solidarności, Gdańsk, godz. 9.00
23 września
13.30–14.30
Jubileusz 50-lecia ukończenia studiów
uroczystość wręczenia absolwentom ówczesnego Wydziału Budownictwa Wodnego honorowych dyplomów i medali Politechniki Gdańskiej upamiętniających ukończenie studiów przed 50 laty; Sala Senatu PG, godz. 13:30.
4 października
11.15–13.15
Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017
Aula, Gmach Główny, godz.11.15
23 września
16.00–17.00
Jubileusz Marianny Sankiewicz
Koło Absolwentów WETI zaprasza wszystkich członków społeczności akademickiej PG na jubileusz 95-lecia urodzin doc. dr inż. Marianny Sankiewicz; miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski w Gdańsku, godz. 16:00; wstęp wolny.
24 września
18.00–19.30
koncert KOLORATURA PRZEZ EPOKI
Recital dyplomowy Mikołaja Zgódki z klasy prof. dr. hab. Piotra Kusiewicza. W programie utwory C. Monteverdiego, J.S. Bacha, G.F. Händla, W.A. Mozarta, G. Rossiniego. Koncert w ramach Politechniki Otwartej z cyklu „Akademia Muzyczna w Politechnice”. Godz. 18.00, Aula, Gmach Główny PG, wstęp wolny.
30 września
09.00–15.00
konferencja „Pomorski Biogas"
Podczas konferencji podsumowane zostaną rezultaty projektu Pomeranian Biogas Model. Organizatorzy – spółka InnoBaltica (lider projektu) i Politechnika Gdańska – zapraszają władze samorządowe oraz przedstawicieli regionalnych operatorów instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. Tematem konferencji będzie redukcja składowanych odpadów komunalnych poprzez wykorzystanie ich do produkcji biogazu z frakcji organicznej.
Informacje dotyczące projektu Pomeranian Biogas Model dostępne są na stronie www.pom-biogas.eu/pl/projekt. Wstęp na konferencję jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja mailowa. Miejsce: s. 300, Gmach Główny PG, godz. 9:00-15:00.