Szanowni Państwo,
pragnę podziękować całemu zespołowi organizacyjnemu – pod przewodnictwem prorektora ds. organizacji prof. Janusza Cieślińskiego oraz dyrektor Biura Rektora mgr Katarzyny Dzięcielewskiej – zaangażowanemu w przygotowanie konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki zatytułowanej „Zróżnicowanie modeli uczelni i instytucji badawczych – kierunek i instrumenty zmian”.
Dzięki współpracy wielu pracowników i studentów Politechnika Gdańska okazała się wspaniałym gospodarzem. Wszystkie sesje i panele przebiegły sprawnie, w sprzyjającej debatom atmosferze, a materiały promocyjne związane z organizacją konferencji, w tym szczególnie film i specjalny numer "Pisma PG" przyczyniły się do pokazania Politechniki jako nowoczesnego ośrodka akademickiego.
Konferencja, w której uczestniczyło około 500 osób reprezentujących środowisko akademickie całego kraju odbyła się w dniach 26–27 kwietnia br. Było to kolejne z cyklu spotkań poprzedzających zaplanowany na wrzesień Narodowy Kongres Nauki.
prof. Jacek Namieśnik
Rektor Politechniki Gdańskiej
Rektor PG ogłasza konkurs o stypendium dla studentów zagranicznych
Stypendium w wysokości 2000 zł miesięcznie mogą otrzymać cudzoziemcy podejmujący stacjonarne studia doktoranckie na zasadach innych niż obowiązujące obywateli polskich. Termin składania wniosków upływa 9.06.2017 r.
Troje zwycięzców będzie pobierać stypendia przez cztery lata od rozstrzygnięcia konkursu. Aby wziąć w nim udział, wystarczy wypełnić wniosek dostępny pod tym adresem wraz z niezbędnymi dokumentami:
- listy rekomendacyjne z danymi kontaktowymi osób rekomendujących,
- wykaz osiągnięć opiekuna naukowego,
- zgodę opiekuna naukowego.
Aplikację należy złożyć w wersji elektronicznej na adres scholarship-PhD@pg.gda.pl lub w wersji papierowej na adres:
Politechnika Gdańska
Dział Spraw Naukowych
G. Narutowicza 11/12
80-233 Gdańsk
Polska.
Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się tutaj. Ogłoszenie o konkursie dostępne jest na stronie Działu Spraw Naukowych http://pg.edu.pl/dsn/stypendia-rektora-z-wlasnego-funduszu-stypendialnego.
Ambasador Kaszub
Prof. Edmund Wittbrodt został honorowym Ambasadorem Kaszub w kategorii „Osobowość Roku”. Tytuł przyznała kapituła złożona z obecnego i byłych marszałków województwa pomorskiego oraz prezesów Gdańskiego Klubu Biznesu i Kaszubskiego Związku Pracodawców. Wyróżnienie zostało wręczone podczas XIV Majówki Pomorskich Przedsiębiorców, która odbyła się 13.05.2017 r. w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.
Pomóżmy studentom PG zdobyć nagrodę w NASA Space Apps Challenge
Gratulujemy zespołom studenckim z PG, które zakwalifikowały się do światowego finału konkursu programistycznego Space Apps Challenge. Mowa o studentach z WEiA (zespół NBK) oraz z WETI (Szalone Dziki).
Space Apps Challenge to międzynarodowy hakaton trwający 48 godzin, organizowany w ramach inkubatora innowacyjności NASA. Konkurs odbył się w 187 miastach z 69 krajów. Uczestniczyło w nim około 25 tys. młodych osób. W Polsce hakaton przeprowadzono w Gdańsku, w siedzibie Polskiej Agencji Kosmicznej. Warto wspomnieć, że inicjatorem organizacji gdańskiej edycji Space Apps był student II roku WETI Szymon Krawczuk.
Nagrodę główną w krajowym etapie wywalczyli twórcy panelu słonecznego wraz z aplikacją Solar Energy (NBK) oraz autorzy aplikacji informującej o wybuchu pożaru FireHelper (Szalone Dziki). Zwycięstwo w Polsce, czyli zdobycie nagrody Global Nominee, gwarantuje udział w finale światowym. Ponadto Szalone Dziki otrzymały nagrodę za najlepsze wykorzystanie danych, a drużyna NBK nagrodę publiczności oraz Nagrodę Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej za najbardziej innowacyjny projekt.
Studenci przygotowali filmy i krótkie opisy prezentujące zwycięskie projekty:
Obecnie aplikacje ocenia jury konkursu w Stanach Zjednoczonych. Wyniki zostaną podane na początku czerwca 2017 r. Możemy pomóc studentom z NBK zdobyć nagrodę publiczności. Drużyna znalazła się bowiem w gronie 141 zespołów z różnych stron świata biorących udział w konkurencji People’s Choice.
– Prosimy o głosy. Gra jest warta świeczki, ponieważ laureaci wyjadą do siedziby NASA, by obserwować start misji kosmicznej. A to chyba marzenie 99 proc. studentów kierunków technicznych – uśmiecha się reprezentant drużyny NBK Kamil Andrzejewski.
Jak zagłosować? Wystarczy założyć konto na stronie https://2017.spaceappschallenge.org. Głosować można codziennie, do 21.05.2017 r. włącznie.
Film „Politechnika Gdańska – nowoczesny ośrodek badawczy” w wersji angielskiej
Politechnika Gdańska należy do grona silnych ośrodków badawczych. Na PG realizowane są interdyscyplinarne badania i projekty, nierzadko w międzynarodowych konsorcjach bądź we współpracy z przemysłem. Najnowszy film o naszej uczelni jest już dostępny w wersji angielskiej na portalu YouTube: www.youtube.com/politechnikagdanska
Wideo "Gdańsk University of Technology – Modern Research and Development Centre" przedstawia wybrane aspekty zrealizowanych i aktualnie prowadzonych na Politechnice Gdańskiej badań, nad którymi pracują zespoły naukowe z różnych wydziałów. Prezentuje także zaangażowanie pracowników PG w realizację flagowych miejskich inwestycji. W filmie zaakcentowano, że to na naszej uczelni 60 lat temu powstał pierwszy w Polsce niezależny Parlament Studencki, wspomniano również o tradycjach kulturalnych i sportowych. Zachęcamy do oglądania.