Konferencja zatytułowana „Zróżnicowanie modeli uczelni i instytucji badawczych – kierunek i instrumenty zmian” miała miejsce na Politechnice Gdańskiej w dniach 26–27 kwietnia 2017 r. Uczestników powitał rektor PG, prof. Jacek Namieśnik, który wskazał między innymi na potrzebę utworzenia uczelni badawczych o profilu technicznym.
Zasadnicze wystąpienie programowe, które wygłosił Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, dotyczyło głównych kierunków zmian w modelu funkcjonowania szkolnictwa wyższego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem procesu tworzenia uczelni badawczych.
Z kolei prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz zwrócił uwagę na procedurę wyłaniania uczelni badawczych. Podsekretarz stanu w MNiSW prof. Łukasz Szumowski rozszerzył zagadnienie o kryteria i metody zróżnicowania uczelni, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki konsolidacji i sieciowania uczelni. Ze strony Politechniki Gdańskiej konferencję prowadził prorektor ds. organizacji prof. Janusz Cieśliński.
W ramach konferencji odbyły się:
- cztery główne panele dyskusyjne;
- siedem seminariów równoległych;
- debata oksfordzka „Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe w obecnym kształcie przynoszą społeczeństwu więcej strat niż korzyści”.
Obradom towarzyszyła wystawa bezcennych starodruków ze zbiorów Biblioteki Politechniki Gdańskiej.
Uczestnikami dyskusji byli wybitni reprezentanci polskiego środowiska naukowego, wśród których znaleźli się przedstawiciele Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rady Narodowego Kongresu Nauki, Rady Narodowego Centrum Nauki, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W konferencji wzięli udział posłowie na Sejm RP oraz rektorzy uczelni publicznych, niepublicznych i zawodowych z całej Polski. W sumie gościliśmy prawie 500 osób.
Obrady konferencji podsumował prof. Jarosław Górniak, Przewodniczący Rady NKN. W swoim wystąpieniu zapewnił, że celem zróżnicowania modeli uczelni i instytucji badawczych nie jest podział uniwersytetów na lepsze i gorsze.
Konferencja była siódmym z dziewięciu spotkań, których zwieńczeniem będzie Narodowy Kongres Nauki. Odbędzie się on w dniach 19–20 września 2017 r. w Krakowie. Podczas kongresu zaprezentowany zostanie projekt założeń nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Szersze omówienie wystąpień uczestników konferencji zostanie przedstawione w majowym wydaniu Pisma PG. Relację z pierwszego dnia konferencji można obejrzeć na profilu Narodowego Kongresu Nauki na facebooku.