Nr 369/26 czerwca 2025

Z życia uczelni

Politechnika Gdańska wśród topowych uczelni w kraju

 
Politechnika Gdańska uplasowała się na 3. miejscu wśród uczelni technicznych oraz na 5. pozycji w gronie wszystkich uczelni akademickich w Polsce w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2025. To kolejne potwierdzenie ugruntowanej pozycji naszej uczelni, a zarazem dowód na to, że wybór studiów na PG to dobra decyzja.

Politechnika Gdańska odniosła sukces również w Rankingu Kierunków Studiów. Architektura, inżynieria środowiska oraz technologia chemiczna zajęły 1. miejsce w Polsce, w swoich kategoriach. Na podium znalazły się także kierunki: biotechnologia (2. miejsce), gospodarka przestrzenna (2. miejsce), budownictwo (3. miejsce) oraz geodezja i kartografia (3. miejsce).

– Wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy to dla nas ważny punkt odniesienia, który pokazuje, że działania podejmowane na uczelni idą w dobrym kierunku. To także motywacja do dalszej, konsekwentnej pracy na rzecz podnoszenia jakości kształcenia, badań naukowych oraz budowania silnej pozycji Politechniki Gdańskiej w kraju i za granicą – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Nasza pozycja to zasługa całej społeczności akademickiej: pracowników, doktorantów i studentów, którzy każdego dnia przyczyniają się do rozwoju PG. Razem budujemy uczelnię otwartą, nowoczesną i gotową na kolejne wyzwania.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy realizowany jest nieprzerwanie od 26 lat. Jest powszechnie uznawany za najważniejsze i najbardziej rozpoznawalne zestawienie tego typu w Polsce. Obejmuje polskie uczelnie akademickie, które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie naukowej oraz posiadają minimum 300 studentów studiów stacjonarnych. W zestawieniu uwzględnione zostały uczelnie, które miały przynajmniej dwa roczniki absolwentów. Wyniki tego rankingu często stanowią ważne źródło informacji dla maturzystów poszukujących najlepszego kierunku i miejsca do studiowania. Nad jakością i rzetelnością opracowania rankingu czuwa Kapituła z prof. Michałem Kleiberem, byłym prezesem Polskiej Akademii Nauk, na czele.

Dodatkowe informacje znajdują się na stornie internetowej PG w Aktualnościach

Politechnika Gdańska najwyżej sklasyfikowaną polską uczelnią w rankingu THE Impact

Politechnika Gdańska zajęła miejsce w przedziale 301–400 w najnowszym rankingu THE Impact Rankings 2025, który ocenia uczelnie z całego świata pod kątem realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Wraz z Uniwersytetem Gdańskim jesteśmy najwyżej ocenioną polską uczelnią.

– To kolejny rok z rzędu, w którym uczelnia notuje znaczący awans – w 2024 roku uplasowała się w przedziale 401–600, a dwa lata temu 601–800. Cieszy fakt, że działania, jakie uczelnia podejmuje w zakresie zrównoważonego rozwoju są zauważane i wysoko oceniane w najbardziej prestiżowych rankingach uczelni wyższych. Coraz lepsze wyniki to m.in. efekt benchmarkingu i wdrażania dobrych praktyk w oparciu o dane pochodzące z analiz prowadzonych przez Centrum Analiz Strategicznych  – podkreślił prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. nauki.

W tegorocznej edycji PG zgłosiła dane do 12 z 17 celów SDG, co świadczy o szerokim zaangażowaniu uczelni w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W trzech obszarach Politechnika Gdańska znalazła się w gronie najlepszych uczelni na świecie (pozycja 101–200): cel 8 – Wzrost gospodarczy i godna praca, cel 12 – Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja oraz cel 17 – Partnerstwa na rzecz celów.

Najwyżej ocenione obszary działalności Politechniki Gdańskiej:

  • cel 8 Wzrost gospodarczy i godna praca – miejsce 101–200 na świecie, w Polsce I miejsce;
  • cel 12 Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja – miejsce 101–200 na świecie, w Polsce I miejsce;
  • cel 17 Partnerstwa na rzecz celów – miejsce 101–200 na świecie, w Polsce I miejsce;
  • cel 6 Czysta woda i warunki sanitarne  – miejsce 201–300 na świecie, w Polsce I miejsce cel 11 Zrównoważone miasta i społeczności – miejsca 201–300 na świecie, w Polsce II miejsce;
  • cel 7Czysta i dostępna energia – miejsca 301–400 na świecie, w Polsce I miejsce;
  • cel 9Innowacyjność, przemysł, infrastruktura – miejsca 301–400 na świecie, w Polsce II miejsce.

6. zwycięstwo i 66 medali. W AMP-ach znów jesteśmy najlepsi

W klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski po raz szósty z rzędu Politechnika Gdańska wywalczyła tytuł Akademickiego Mistrza Polski oraz zwyciężyła w klasyfikacji uczelni technicznych. Dodatkowo z dorobkiem aż 66 medali zajęła drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Jest to nasz uczelniany rekord i najlepszy wynik ze wszystkich startujących uczelni.

Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i tym razem rywalizacja AMP toczyła się w 47 dyscyplinach, a udział wzięło 131 uczelni. Reprezentacje PG kolejny rok z rzędu wystartowały we wszystkich dyscyplinach.

W klasyfikacji generalnej nasza uczelnia zdobyła 2144 punkty. To o 48 punktów więcej niż w ubiegłym roku. Drugie miejsce zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa (2000), a trzecie Uniwersytet Warszawski (1991).

W klasyfikacji medalowej PG zajęła drugie miejsce z dorobkiem 22 złotych, 17 srebrnych oraz 27 brązowych medali.

Ten rok był rekordowy pod względem zdobyczy medalowych w AMP:

  • medali drużynowych w klasyfikacji generalnej AMP – 27 (19 w 2024 r.);
  • złotych medali drużynowych w klasyfikacji generalnej AMP – 11 (8 w 2024 r.);
  • srebrnych medali drużynowych w klasyfikacji generalnej AMP – 11 (10 w 2024 r.);
  • brązowych medali drużynowych w klasyfikacji generalnej AMP – 5 (4 w 2013 i 2018 r.);
  • medali drużynowych w klasyfikacji uczelni technicznych 38 (33 w 2024 r.);
  • złotych medali drużynowych w klasyfikacji uczelni technicznych 27 (26 w 2024 r.).

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

PG gospodarzem spotkania ERAC w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE

Członkowie Komitetu Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Innowacji (ERAC) oraz Grupy Roboczej ds. Badań (RWP) gościli na Politechnice Gdańskiej w dn. 12–13.06.2025 r. w ramach wydarzeń organizowanych podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

ERAC (European Research Area and Innovation Committee) to strategiczny organ doradczy Rady UE oraz Komisji Europejskiej, który odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu i koordynacji polityk badawczo-innowacyjnych w Europie. W jego skład wchodzą wysokiej rangi przedstawiciele ministerstw odpowiedzialnych za badania naukowe ze wszystkich państw członkowskich UE oraz Komisji Europejskiej. Spotkania ERAC należą do najbardziej prestiżowych wydarzeń w europejskiej polityce naukowej i stanowią istotny element kształtowania przyszłości europejskiej przestrzeni badawczej. W tym roku plenarne posiedzenie ERAC odbywało się w Gdańsku w ramach prezydencji Polski w Radzie UE, a przedstawiciele komitetu gościli m.in. na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Uniwersytecie Gdańskim i Politechnice Gdańskiej.

 Dla  Gdańska i Politechniki Gdańskiej  to realna szansa na wzmocnienie międzynarodowej współpracy, zaprezentowanie krajowego potencjału badawczo-innowacyjnego oraz aktywny udział w wyznaczaniu kierunków rozwoju nauki i innowacji w Europie – podkreśla dr hab. inż. Justyna Kucińska-Lipka, prof. PG, prorektor ds. rozwoju, która koordynowała organizację wydarzenia z ramienia Politechniki Gdańskiej.

Dn. 12.06.2025 r. w Gmachu Głównym PG odbyła się kolacja galowa, w której udział wzięło 150 osób. Następnego dnia odbyła się wizyta Grupy Roboczej ds. Badań (Working Party on Research) w ramach tzw. Attaché Trip, której celem była prezentacja potencjału naukowego i technologicznego uczelni.

W programie znalazło się m.in. zwiedzanie Centrum Ekoinnowacji (w tym Środowiskowego Laboratorium Biotechnologii Wody i Ścieków, Laboratorium Badań Drogowych i Laboratorium Hydrauliki) oraz wizyta w Laboratorium Techniki Głębinowej (w tym prezentacja systemu obrony przeciwminowej Głuptak, opracowanego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, będącego na wyposażeniu Marynarki Wojennej RP).

PG otwarta na technologie kwantowe – seminarium z udziałem ekspertów IBM

Fot. Jacek Klejment/PG
 

Inwestycje w technologie kwantowe przyspieszają w niezrównanym tempie. W jakich obszarach będzie największe zapotrzebowanie na obliczenia kwantowe? Jaka jest rola sztucznej inteligencji w rozwoju komputerów kwantowych? Które kompetencje będą kluczowe? Na Politechnice Gdańskiej odbyło się seminarium poświęcone technologii wprowadzanej szybciej niż jakakolwiek inna, w którym udział wzięli przedstawiciele nauki, biznesu, w tym IBM – firmy rozwijającej rozwiązania kwantowe.

Spotkanie otworzył prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej – uczelni zabiegającej o pozyskanie komputera kwantowego, który umożliwiłby udział w światowym skoku technologicznym. Następnie inspirujący wykład „Nowe technologie kwantowe, nowe obszary rozwoju AU – jak zmienią nasze i technologiczne myślenie o rozwoju cywilizacyjnym” wygłosiła dr Anna Topol, fizyczka, dyrektor ds. technologii w IBM Industry Research.

Dr A. Topol przedstawiła m.in. dane dotyczące wartości globalnych inwestycji w technologie obliczeń kwantowych, które sięgają dziesiątek miliardów dolarów oraz dane dotyczące firm, które inwestują lub planują zainwestować w obliczenia kwantowe (już w 2022 r. było ich 91 proc.). Mówiła o specyfice branż, w tym o szczególnym zapotrzebowaniu na obliczenia kwantowe w chemii, ale też w energetyce czy logistyce, a także o konieczności znalezienia nowych zadań dla komputerów kwantowych i przygotowania społeczeństwa na tę technologię, odwołując się do procesu wprowadzania czatu GPT.

Podczas wykładu dr Anna Topol podkreśliła, że brakuje specjalistów, którzy mogą pomóc rozwijać technologie kwantowe.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej już prowadzone są zajęcia z kwantowej sztucznej inteligencji.

Następnie odbył się, moderowany przez prof. Justynę Kucińską-Lipkę, prorektor ds. rozwoju PG, panel dyskusyjny z udziałem dr Anny Topol, Oskara Pawłowskiego wiceprezesa Energi Operator i Jakuba Kaszuby, prezesa Base Group, członka Rady Uczelni PG.  Rozmawiano m.in. o katalizatorach i barierach wdrażania technologii kwantowych w kontekście polskim; o tym, jak zbudować lokalny ekosystem wiedzy, żeby technologie były rozwijane na miejscu, a nie wdrażane z zewnątrz; jakie kompetencje będą kluczowe na rynku w perspektywie 5–10 lat w technologiach kwantowych i sztucznej inteligencji. Ponadto dyskutowano o roli AI w kontekście rozwoju technologii kwantowych (m.in. o przenikaniu się tych technologii, wykorzystaniu AI do usprawniania zarządzania komputerami kwantowymi). Podjęto też próbę odpowiedzi na pytanie, czy Polska może być liderem w rozwoju komputerów kwantowych.

Uczestnicy dyskusji podkreślali konieczność współpracy wielu organizacji na linii nauka–biznes–samorząd, a także edukacji.

Spotkanie zakończył prof. Józef Sienkiewicz, prorektor ds. współpracy PG, który podkreślił, że PG stoi przed ogromną szansą, żeby znaleźć się w pierwszym szeregu uczelni zajmujących się technologiami kwantowymi.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Politechnika Gdańska – pozytywnie odbierana i rozpoznawalna. Wyniki badania wizerunku uczelni

Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
 

Agencja badawcza PBS oraz naukowcy z Katedry Marketingu Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG we współpracy z Działem Promocji i Biurem Prasowym przeprowadzili badanie aktualnego wizerunku Politechniki Gdańskiej.

Celem badania było poznanie aktualnego wizerunku PG w oczach szerokiego grona interesariuszy zarówno ze środowiska akademickiego uczelni – studentów, absolwentów, doktorantów, pracowników naukowych – jak i wśród mieszkańców Trójmiasta i Pomorza oraz innych regionów kraju. Dodatkowo przebadano przedstawicieli biznesu oraz mediów. Było to pierwsze przeprowadzone na tak dużą skalę badanie wizerunku uczelni, uwzględniające tak wiele grup.

Wyniki badań pokazują, że Politechnika Gdańska jest:

  • piątą najlepiej rozpoznawalną uczelnią publiczną w Polsce (45% osób rozpoznaje nazwę uczelni oraz logotyp) spośród wszystkich uczelni publicznych,
  • trzecią najlepiej rozpoznawalną uczelnią badawczą w skali Polski (36%).

Wizerunek Politechniki Gdańskiej oceniany jest pozytywnie – zarówno przez mieszkańców Polski, jak i Trójmiasta. Im bliższe geograficzne położenie względem uczelni, tym bardziej pozytywny wizerunek wśród respondentów. Porównanie wskaźników wizerunkowych wskazuje na to, że Politechnika Gdańska ustępuje jedynie krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechnice Warszawskiej.

Z badania wyłania się także zróżnicowany obraz przywiązania emocjonalnego do uczelni. Największą więź z Politechniką Gdańską deklarują pracownicy. Absolwenci wykazują umiarkowany poziom przywiązania, natomiast studenci deklarują najniższy poziom emocjonalnej więzi.

Respondentom zostało zadane również pytanie dotyczące wizji rozwoju Politechniki Gdańskiej w formie otwartej. Obszary, w których Politechnika powinna się zdaniem interesariuszy rozwijać w największym stopniu to:

  • doskonalenie poziomu i systemu kształcenia,
  • współpraca z rynkiem, przemysłem, biznesem,
  • badania i innowacje.

Jednocześnie, moduł badania dotyczący wizerunku Gdańska jako miasta, wskazuje, że również cieszy się on bardzo pozytywną opinią – powyżej 90% respondentów wyraża o nim dobre zdanie.

Badanie potwierdziło silną pozycję Politechniki Gdańskiej zarówno w regionie, jak i jej rozpoznawalność w skali krajowej. Wizerunek uczelni jest pozytywny, jednak dostrzegalne są obszary wymagające wsparcia – w szczególności w zakresie integracji studentów i jakości kształcenia na wczesnych etapach studiów. Wnioski i rekomendacje z badania zostaną wykorzystane w pracach nad nową strategią promocji Politechniki Gdańskiej.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Senat Politechniki Gdańskiej

Na posiedzeniu Senatu PG dn. 18.06.2025 r. podjęto uchwały w sprawie:

  • wprowadzenia zmian w Statucie Politechniki Gdańskiej,
  • zmiany w składzie Senackiej Komisji ds. Kształcenia na kadencję 2024–2028 powołanej Uchwałą Senatu PG nr 1/2024/XXVI z 18.09.2024 r.,
  • powołania przedstawicieli doktorantów w skład Komisji Dyscyplinarnej ds. Doktorantów oraz Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej ds. Doktorantów na okres od 1 września 2025 r. do 31 sierpnia 2026 r.,
  • przyjęcia przez Senat Politechniki Gdańskiej opinii przygotowanej przez prof. Antoniego Taraszkiewicza w postępowaniu o nadanie prof. Konradowi Kucza-Kuczyńskiemu tytułu i godności doktora honoris causa Politechniki Białostockiej,
  • ustalenia warunków, trybu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji kandydatów na stacjonarne i niestacjonarne studia pierwszego oraz drugiego stopnia na Politechnice Gdańskiej na rok akademicki 2026/2027,
  • ustalenia programów studiów dla:
    • studiów podyplomowych: Fizyka dla nauczycieli; Inżynieria danych – Data science; Matematyka dla nauczycieli oraz Programowanie i bazy danych prowadzonych na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG,
    • nowo utworzonych studiów podyplomowych: Digital Skills for Wind Energy Systems oraz Przemysł offshore prowadzonych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG.

Kierowniczka Biura Młodych Naukowców dr inż. Agnieszka Lendzion zaprezentowała „Syntezę wyników badań nad barierami w pracy i rozwoju występującymi przed młodymi naukowcami na PG”. Inż. Liwia Karwat, przewodnicząca SSPG, przedstawiła informacje o działalności Samorządu Studentów PG.

Nauka

Milionowe granty OPUS dla naukowców z dorobkiem publikacyjnym

Ponad 10 mln zł na projekty realizowane przez naukowców Politechniki Gdańskiej przyznało Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS 28. Trzy z pięciu projektów będą realizowane na Wydziale Chemicznym, po jednym na Wydziale Architektury i Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej: 

  • „Otwarcie „bursztynowego okna” – dogłębne i kompleksowe badania wybranych organicznych i nieorganicznych sygnatur chemicznych zawartych w żywicach kopalnych – retrospektywna analiza środowiskowa – retroAmber”, kierownik projektu: prof. Piotr Konieczka, Katedra Chemii Analitycznej, Wydział Chemiczny, kwota projektu: 3 957 224 zł (w tym dla PG 3 799 234 zł);
  • „Celowanie w integralność telomerów jako strategia eliminacji komórek nowotworowych”, kierownik projektu: dr inż. Natalia Maciejewska, Katedra Technologii Leków i Biochemii, Wydział Chemiczny, kwota dofinansowania: 2 037 400 zł;
  • „Od odpadu do innowacji: wykorzystanie siarkowodoru z biogazu w zrównoważonej syntezie nanomateriałów”, kierownik projektu: dr hab. inż. Justyna Płotka-Wasylka, prof. PG, Katedra Chemii Analitycznej, Wydział Chemiczny, kwota projektu: 1 913 340 zł (w tym dla PG 1 223 840 zł);
  • „Budowa Twierdzy Wisłoujście (XV–XVII W.) i jej europejskie wzorce”, dr hab. inż. Piotr Samól, prof. PG, Katedra Historii Architektury i Konserwacji Zabytków, Wydział Architektury, kwota projektu: 1 449 787,00 zł (w tym dla PG 760 487 zł);
  • „Inżynieria interfejsów – teksturowana ceramika dla protoniki”, kierownik projektu: prof. Maria Gazda, Instytut Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, kwota dofinansowania: 979 240 zł.

OPUS to flagowy program grantowy Narodowego Centrum Nauki dla naukowców posiadających dorobek publikacyjny. Dofinansowanie umożliwia realizację projektów badawczych, które obejmują zarówno badania podstawowe w kraju, jak i międzynarodowe, w tym projekty realizowane we współpracy z zespołami z zagranicy w ramach mechanizmu LAP (Lead Agency Procedure) i programu Weave.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Naukowczynie z WZiE zbadały, czy kobiety uczą się na błędach skuteczniej niż mężczyźni

Najnowsze badania naukowczyń prof. Wiolety Kucharskiej i dr Marty Szelugi-Romańskiej z Katedry Zarządzania Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG pokazują, że to właśnie podejście do błędów, a także płeć i zajmowane stanowisko, mogą realnie wpływać na zdolność organizacji do uczenia się, adaptacji i budowania tzw. inteligencji organizacyjnej.

W badaniu opisanym w artykule „How can the double bias of mistakes block organizational intelligence? Gender and position analysis", opublikowanym w czasopiśmie Gender in Management: An International Journal, wzięło udział ponad 1100 pracowników umysłowych z różnych sektorów. Analiza wykazała, że kobiety, zwłaszcza te zajmujące stanowiska kierownicze, częściej postrzegają pomyłki jako cenne źródło wiedzy i chętniej dzielą się zdobytym doświadczeniem. Mężczyźni natomiast, choć również dostrzegają wartość w nauce płynącej z niepowodzeń, ze względów ambicjonalnych mają większą trudność z otwartym przyznaniem się do nich, szczególnie ci z wyższych szczebli organizacyjnych. Ponadto szybciej reagują na zewnętrzne bodźce, takie jak presja rynkowa czy rywalizacja. Z kolei kobiety dzieląc się wiedzą płynącą z własnych błędów, częściej kierują się ‘dobrem ogółu’. Napędza je troska o dobro organizacji oraz potrzeba wspólnego doskonalenia się.

Wnioski z badań:

  1. Kultura organizacyjna, która nie akceptuje błędów, blokuje odwagę do przekraczania granic i tym samym hamuje rozwój.
  2. Kobiety, zwłaszcza liderki, lepiej radzą sobie z uczeniem się na błędach.
  3. Mężczyźni częściej niż kobiety mają trudność z akceptacją błędów.
  4. Zróżnicowane zespoły lepiej reagują na wyzwania.
  5. Niedocenianie kobiet w zarządzaniu to utrata potencjału.

Zamiast karać za błędy, warto promować dzielenie się wnioskami z porażek. Zamiast rywalizacji, budować kulturę współpracy. A zamiast ignorowania różnorodności, doceniać kobiety na stanowiskach kierowniczych jako siłę napędową inteligentnych, uczących się organizacji. Budowanie innowacyjnej gospodarki wymaga akceptacji faktu, że wychodzenie poza intelektualną „strefę komfortu” wiąże się z ryzykiem niepowodzenia, ale też z szansą na rozkwit.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Studenci z PG z sukcesem na międzynarodowych zawodach łodzi solarnych w Holandii

Fot. mat. KORAB
 

Zespół z Koła Studentów Techniki Okrętowej KORAB z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej z sukcesem zakończył prestiżowe zawody łodzi solarnych The Ultimate Solar Boat Challenge w Holandii. Studenci, jako jedyna drużyna spoza tego kraju, ukończyli wszystkie etapy wyścigu, pokonując ponad 160 kilometrów w trzy dni i zajmując szóste miejsce w klasyfikacji ogólnej.

– Zawody miały formułę wieloetapowego wyścigu długodystansowego, bez możliwości doładowywania akumulatorów z sieci. Od pierwszego do ostatniego etapu zespół musiał polegać wyłącznie na energii pozyskanej z paneli słonecznych. Kluczowa była nie tylko niezawodność jednostki, sprawność napędu, ale także efektywne zarządzanie energią i przemyślana taktyka – mówi Julian Serkieza, członek zespołu.

W rywalizacji The Ultimate Solar Boat Challenge wystartowało dziesięć zespołów, głównie z Holandii. Polska reprezentacja z sukcesem ukończyła każdy etap, udowadniając niezawodność konstrukcji – mimo trudnych warunków i drobnych awarii technicznych (np. interwencja przy przekładni), każdego dnia łódź była gotowa do kolejnego startu. Do mety nie dotarła drużyna z Wielkiej Brytanii.

Zespół podkreśla znaczenie wsparcia, jakie otrzymał od Wydziału Inżynierii Mechanicznej oraz Samorządu Studentów PG – to właśnie dzięki ich zaangażowaniu oraz zaufaniu możliwa była realizacja tegorocznych startów i ambitnych celów projektowych.

Skład zespołu reprezentującego Politechnikę Gdańską podczas The Ultimate Solar Boat Challenge 2025: inż. Mateusz Bartuś, Maksym Domkowski, Piotr Demski, Dawid Dubiel, Gerard Gallas, Łukasz Gede-Niewiadomski, inż. Konrad Kohut, inż. Aleksander Longa, Tymoteusz Maleńczyk, inż. Miłosz Tokarczyk, inż. Piotr Pruszko, Joanna Rakieć, Julian Serkieza, mgr inż. Michał Struk, Wojciech Wierzbicki

Opiekun naukowy: dr inż. Wojciech Leśniewski

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Konkurs MAESTRO 17 NCN

Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs MAESTRO 17 projekty badawcze dla doświadczonych naukowców mające na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy i których efektem mogą być odkrycia naukowe.

Kierownikiem projektu badawczego może być osoba posiadająca co najmniej stopień doktora, która w roku wystąpienia z wnioskiem lub w okresie ostatnich 10 lat (okres ten może być wydłużony o udokumentowane przerwy w karierze, zgodnie z warunkami konkursu) przed rokiem wystąpienia z wnioskiem:

  1. opublikowała co najmniej pięć publikacji w renomowanych czasopismach/wydawnictwach naukowych polskich lub zagranicznych;
  2. kieruje lub kierowała realizacją co najmniej dwóch projektów badawczych wyłonionych w drodze konkursów ogólnokrajowych lub międzynarodowych (przez występowanie w roli kierownika projektu rozumie się również kierowanie/koordynację pracami grupy badawczej w projektach lub programach międzynarodowych);
  3. spełnia co najmniej trzy z poniższych kryteriów:
  • była w komitecie naukowym przynajmniej jednej uznanej konferencji międzynarodowej,
  • opublikowała co najmniej jedną monografię,
  • wygłosiła prezentacje na uznanych konferencjach międzynarodowych,
  • zdobyła międzynarodową nagrodę albo wyróżnienie,
  • jest lub był członkiem uznanych stowarzyszeń, międzynarodowych organizacji naukowych lub akademii,
  • ma inne istotne osiągnięcia w nauce,

a w przypadku działalności naukowej w zakresie twórczości i sztuki – jest autorem dzieł artystycznych o międzynarodowym znaczeniu lub istotnych dla kultury polskiej oraz brała aktywny udział w międzynarodowych wystawach, festiwalach, wydarzeniach artystycznych: plastycznych, muzycznych, teatralnych i filmowych.

Informacje dla aplikujących:

  • budżet konkursu wynosi 25 mln zł.
  • wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej przez system OSF, zgodnie z procedurą składania wniosków;
  • nabór potrwa do 16.09.2025 r. do godz. 14:00;
  • do konkursu na stanowisko post-doc może przystąpić osoba, która uzyskała stopień doktora w roku zatrudnienia w projekcie lub w okresie 12 lat przed 1 stycznia roku zatrudnienia w projekcie (okres może być wydłużony o udokumentowane przerwy w karierze);
  • obowiązuje nowy podział paneli dziedzinowych;
  • do konkursu może być zgłoszony wyłącznie wniosek, w którym do realizacji zadań w projekcie przewidziane jest zaangażowanie na łączny okres co najmniej 72 miesięcy, osoby/osób na stanowisku typu post-doc lub doktoranta/doktorantów zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie;
  • szczegółowe informacje oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCN;
  • zgłoszenia w systemie moja PG należy przesłać do weryfikacji CZP do 2.09.2024 r. Kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej najpóźniej do 9.09.2024 r.

Informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska.

Konkurs SONATA BIS 15

Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs SONATA BIS 15 na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu badawczego, prowadzącego badania naukowe o charakterze podstawowym. Konkurs skierowany jest do osób, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem (1.01.2013–31.12.2020).

W konkursie tym można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, w tym również stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.

We wniosku w konkursie SONATA BIS jako kierownika projektu nie można wskazać osoby, która jest wskazana jako kierownik projektu we wniosku złożonym w konkursie OPUS, dla którego decyzja dotycząca finansowania nie stała się ostateczna. Warunek ten nie dotyczy kierowników projektów we wnioskach OPUS LAP.

Informacje dla aplikujących:

  • nabór potrwa do 16.09.2025 r. do godz. 14:00;
  • do konkursu na stanowisko post-doc może przystąpić osoba, która uzyskała stopień doktora w roku zatrudnienia w projekcie lub w okresie 12 lat przed 1 stycznia roku zatrudnienia w projekcie (okres ten może być wydłużony o udokumentowane przerwy w karierze);
  • obowiązuje nowy podział paneli dziedzinowych;
  • szczegółowe informacje oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCN;
  • zgłoszenia w systemie moja PG należy przesłać do weryfikacji CZP do 2.09.2024 r.; kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej do 9.09.2024 r.

Informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska

Awanse naukowe

Tytuły naukowe

Tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych:
prof. dr hab. inż. Adam Kloskowski (WCh)
Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych:
prof. dr hab. inż. Marek Szkodo (WIMiO)

Habilitacje

Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych:
dr hab. Marta Kuc-Czarnecka, prof. PG (WZiE)

Kształcenie i dydaktyka

Doceniajmy tych, którzy uczą najlepiej! Program #EduShare

Czy znasz wykładowcę, którego zajęcia są tak ciekawe, że czas mija w mgnieniu oka? Albo prowadzącą, która potrafi wytłumaczyć nawet najtrudniejsze zagadnienia jak dobrą historię? Teraz możesz im za to podziękować – w najprostszy możliwy sposób: oddając głos w programie EduShare.

To już kolejna edycja inicjatywy, która pozwala studentom wyróżnić najbardziej inspirujących, zaangażowanych i lubianych nauczycieli akademickich Politechniki Gdańskiej. To także okazja, by pokazać, że dobra dydaktyka ma znaczenie – i że ją widzimy.

Jak zagłosować?

  • należy wypełnić krótką ankietę na stronie cne.pg.edu.pl/doceniamy/edushare i wybrać ulubionego wykładowcę;
  • przed wypełnieniem ankiety należy koniecznie sprawdzić, czy osoba, na którą chcesz głosować, nie jest już laureatem lub laureatką eduSHARE (wyróżnienie można otrzymać nie częściej niż raz na trzy lata)
  • 27.06.2025 r. – termin nadsyłania zgłoszeń.

Na podstawie głosów studentów wybrani zostaną laureaci – wykładowcy, którzy nie tylko przekazują wiedzę, ale też tworzą atmosferę sprzyjającą nauce i zaangażowaniu. Otrzymają oni specjalne wyróżnienia i zostaną pokazani jako wzór dobrej dydaktyki na PG.

Forum Młodych Naukowców – debata nad barierami

Biuro i Zespół Młodych Naukowców PG serdecznie zapraszają młodych naukowców, w tym  doktorantki i doktorantów, na Forum Młodych Naukowców.

  • Data: 30.06.2025 r., godz. 13:00–15:00
  • Miejsce: sala konferencyjna w budynku Hydromechaniki PG (budynek nr 11 na mapie kampusu)
  • Język spotkania: polski (z możliwością zadania pytań w języku angielskim)
  • Formularz rejestracyjny

Głównym tematem II spotkania będzie debata nad barierami, które utrudniają rozwój kariery naukowej. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z wynikami ankiety przeprowadzonej wśród młodych naukowców oraz porozmawiać o możliwych rozwiązaniach.

Program wydarzenia:

Posiedzenie Kapituły Nagrody im. Profesora Romualda Szczęsnego

Dn. 2.06.2025 r. w Laboratorium LINTE^2 na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. prof. Romualda Szczęsnego. Celem spotkania było wyłonienie laureatów dwudziestej czwartej edycji konkursu honorującego wybitne prace dyplomowe.

W skład kapituły weszli:

  • dziekan Wydziału Elektrotechniki i Automatyki dr hab. inż. Mirosław Wołoszyn, prof. PG – przewodniczący Kapituły;
  • mgr Eliza Mrozowska-Rozwadowska – przedstawicielka Prezydenta Gdyni;
  • dr hab. inż. Piotr Musznicki, prof. PG – sekretarz Kapituły;
  • prof. dr hab. inż. Agnieszka Bartoszek-Pączkowska – przedstawicielka Wydziału Chemicznego;
  • dr hab. inż. Paweł Czarnul, prof. PG – przedstawiciel Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki;
  • dr hab. inż. Piotr Grudowski, prof. PG – przedstawiciel Wydziału Zarządzania i Ekonomii;
  • dr inż. arch. Michał Kwasek – przedstawiciel Wydziału Architektury.

Na tegoroczną edycję konkursu zgłoszono 13 prac dyplomowych z czterech wydziałów Politechniki Gdańskiej. Wszystkie zgłoszenia spełniły wymogi formalne i zostały zakwalifikowane do dalszego etapu.

W drodze tajnego głosowania Kapituła jednogłośnie zdecydowała o nominowaniu czterech prac do Nagrody im. prof. Romualda Szczęsnego. Lista nominowanych:

  • mgr inż. Marina Galanina,
  • inż. Natalia Zalewska,
  • mgr inż. Jakub Łęcki,
  • mgr inż. Benedykt Sikorski.

Dalsze informacje dotyczące rozstrzygnięcia konkursu i ogłoszenia laureatów zostaną podane w późniejszym terminie.

Innowacje i przedsiębiorczość

Podsumowanie Demo Day 7. edycji programu Startup School One

Dn. 11.06.2025 r. w Centrum Kompetencji STOS odbyło się Demo Day, czyli finałowe wydarzenie programu Startup School One. Swoje projekty zaprezentowało 11 zespołów, które ukończyły cykl szkoleniowo-warsztatowy w ramach programu Startup School One „Sprawdź swój pomysł”.

Każdy z zespołów miał za zadanie przedstawić swój projekt w formie 5-minutowego pitcha, a następnie odpowiedzieć na pytania jury oraz od zgromadzonej publiczności. Prezentacje były oceniane zarówno pod kątem innowacyjności rozwiązania, jak i potencjału biznesowego pomysłu.

W skład jury oceniającego zespoły weszli:

  • dr inż. Marita McPhillips, adiunkt w Katedrze Przedsiębiorczości na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG oraz ambasadorka Gdańsk Tech Startup School,
  • dr inż. Marcin Szczepański, wykładowca i naukowiec z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG oraz przedsiębiorca,
  • Błażej Dziuk, przedsiębiorca związany z rynkiem nowych technologii, organizator trójmiejskiej inicjatywy Startup Harbour.

Pełna relacja z wydarzenia dostępna jest na stronie Gdańsk Tech Startup School.

Współpraca

ULO podsumowało kolejny rok pracy

Na zdjęciu od lewej: Waldemar Kotowski, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Pawła Adamowicza w Gdańsku, dra hab. Małgorzata Jankowska, profa uczelni, prorektora ds. nauki, spraw studenckich i doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dr Magdalena Ochlik-Jankowska, prorektor ds. studenckich i promocji Akademii Muzycznej w Gdańsku, prof. Barbara Wikieł, prorektorka Politechniki Gdańskiej ds. studenckich, dr Piotr Szeląg, wiceprezes zarządu Fundacji Pozytywne Inicjatywy.

Rada Programowa Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Pawła Adamowicza w Gdańsku podsumowała kolejny rok szkolny. Spotkanie rady odbyło się 17.06.2025 r.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Rady Programowej ULO, w skład której wchodzą:

  • dr Barbara Wikieł, prof. uczelni, prorektor ds. studenckich Politechniki Gdańskiej,
  • dr Ewa Szymczak, prof. uczelni, prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego,
  • dr Magdalena Ochlik-Jankowska, prorektor ds. studenckich i promocji Akademii Muzycznej w Gdańsku,
  • dra hab. Małgorzata Jankowska, profa uczelni, prorektora ds. nauki, spraw studenckich i doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,
  • dr hab. Małgorzata Grembecka, kierownik Katedry i Zakładu Bromatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • dr Piotr Szeląg, wiceprezes zarządu Fundacja Pozytywne Inicjatywy,
  • Waldemar Kotowski, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Pawła Adamowicza w Gdańsku.

W czasie spotkania omówiono funkcjonowanie szkoły w mijającym roku szkolnym, sukcesy dydaktyczne, współpracę międzynarodową, a także działania podjęte wspólne z uczelniami patronackimi.

Omówiono nowe profile klas, ściśle powiązane z wybieranymi przez uczniów kierunkami studiów oraz plany i założenia na nowy rok szkolny. W szkole planuje się wprowadzić kilka nowych przedmiotów dodatkowych prowadzonych przez pracowników uczelni wyższych.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Uczelnie Fahrenheita

Zaproszenie do udziału w konferencji „Release the energy”

Studenci z trzech gdańskich uczelni – Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – zapraszają do udziału w interdyscyplinarnej konferencji „Release the energy”.

Konferencja skierowana jest do studentów oraz doktorantów i powinna zainteresować wszystkich, którym bliska jest tematyka szeroko rozumianej energii. Energia napędza nie tylko maszyny i gospodarki, ale także idee, społeczeństwa i kulturę. Konferencja będzie okazją do spojrzenia na nią z różnych perspektyw – od technologicznych wyzwań związanych z transformacją energetyczną, przez ekonomiczne i polityczne konsekwencje globalnych zmian, aż po refleksje filozoficzne i kulturowe dotyczące roli energii w cywilizacji:

  • Jakie są granice naszego wpływu na zasoby energetyczne?
  • Czy energia to tylko kwestia fizyki, czy również klucz do zrozumienia dynamiki społecznej i ludzkiej kreatywności?

To pytania, jakie stawiają organizatorzy i jednocześnie zapraszają do dyskusji na styku nauk ścisłych i humanistyki.

Konferencja jest otwarta na wszelkie zagadnienia dotyczące ogólnie pojętej energii, m.in.:

  • transformacja energetyczna i innowacje technologiczne,
  • polityka i ekonomia energii,
  • społeczeństwo, kultura i energia,
  • aspekty ochrony środowiska w kontekście energii.

Informacje dla uczestników:

  • zainteresowane osoby mogą zgłaszać się zarówno jako słuchacze, jak i prelegenci;
  • nabór dotyczy wystąpień w formie krótkiego referatu czy też posteru;
  • 15.07.2025 – termin nadsyłania zgłoszeń uczestników czynnych i słuchaczy;
  • 25.07.2025 – termin nadsyłania abstraktów;
  • 22.10.2025 – konferencja „Release the energy” (kampus UG);
  • formularz rejestracyjny.

Szczegółowe informacje o konferencji znajdują się na stronie https://faru.edu.pl/pl/release-energy-2025.

Politechnika Gdańska w mediach

Kosmiczny wynik PG w AMP, naukowcy dla PAP i TVP

 
Ponad 450 wzmianek na temat Politechniki Gdańskiej ukazało się w mediach tradycyjnych i społecznościowych w dn. 16–22.06.2025. Poniżej wybrane materiały medialne z ubiegłego tygodnia.

Szóste z rzędu zwycięstwo PG w AMP

Politechnika Gdańska po raz szósty z rzędu zwyciężyła w klasyfikacji generalnej AMP. Świetny wynik uzyskała także w rankingu medalowym.

Forum Akademickie AZS Onet

Zakłócenia sygnału GPS

Dr hab. inż. Jarosław Sadowski, prof. PG, kierownik Katedry Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, w rozmowie z Polską Agencją Prasową mówił m.in. o rodzajach zakłóceń sygnałów GPS. Informacja ukazała się także w innych mediach.

XYZ wnp.pl

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej

Gościem programu „Czyżewskiego 42” w TVP3 Gdańsk był dr inż. Wojciech Kustra z Katedry Inżynierii Transportowej na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska. Tematem rozmowy była Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta.

TVP

Będą zapobiegać przestępstwom finansowym

Nowy kierunek studiów na Wydziale Zarządzania i Ekonomii – przeciwdziałanie przestępczości finansowej.

Nauka w Polsce Radio Gdańsk Trojmiasto.pl Expressbiznesu.pl Dziennik Bałtycki Strefaedukacji.pl

Światowy Zjazd Okrętowców na Politechnice Gdańskiej

Na PG odbył się Światowy Zjazd Okrętowców, połączony z obchodami 80-lecia Instytutu Budowy Okrętów PG.

Zawsze Pomorze

Zarządzenia i pisma okólne

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 39/2025 z 11.06.2025 r. w sprawie: gospodarki odpadami na Politechnice Gdańskiej

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 40/2025 z 11.06.2025 r. w sprawie: utworzenia Działu Finansów Projektów Strategicznych w pionie Kanclerza w Kwesturze

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 41/2025 z 16.06.2025 r. w sprawie:
wprowadzenia Regulaminu organizacyjnego PG Biznes Hub,

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 35/2025 z 16.06.2025 r. w sprawie:
powołania Komisji Konkursowej w Konkursie Innowacji Dydaktycznych,

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 36/2025 z 16.06.2025 r. w sprawie:
powołania Komisji Oceniającej w programie PLATINUM,

PISMO OKÓLNE KANCLERZA PG nr 2/2025 z 10.06.2025 r. w sprawie: zarządcy budynku i dysponentów lokali w budynku Centrum Naukowo-Badawczym przy ul. Sobieskiego 18 (budynek nr 56) Politechniki Gdańskiej

PISMO OKÓLNE KANCLERZA PG nr 3/2025 z 17.06.2025 r. w sprawie:
wprowadzenia Regulaminu porządkowego przebywania na terenie oraz w obiektach Politechniki Gdańskiej,

Komunikaty

Wydania Biuletynu Informacyjnego w lipcu i sierpniu

Zespół Redakcyjny informuje, że ostatnie przed przerwą wakacyjną wydanie Biuletynu Informacyjnego PG ukaże się 10.07.2025 r. Kolejne wydania zaplanowane są na wrzesień.

Zapraszamy do przekazywania treści do Biuletynu za pośrednictwem korespondentów.

Kalendarium

9 lipca 11.15–13.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej