Nr 360/10 kwietnia 2025

W wydaniu:

  1. Prof. Edmund Wittbrodt z wyróżnieniem za wybitne zasługi dla województwa pomorskiego
  2. Konferencja „Etyka w nauce – jak wzmacniać rzetelność i odpowiedzialność badawczą?”
  3. Sukces MBA Politechniki Gdańskiej w Rankingu Perspektywy 2025
  4. Prof. J. Woźniak odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
  5. Konferencja „Platforma CAISE – chmura dla usług AI w sektorze publicznym” na Politechnice Gdańskiej
  6. Wieloskładnikowe niobiany. Materiały ceramiczne w technologiach wodorowych
  7. Troje studentów PG ze stypendium ministra za wybitne osiągnięcia
  8. Studenci WIMiO wspierają badania chemiczne na UG. Stworzyli innowacyjnego robota
  9. Nabór FENG.02.04-IP.04-001/25: Badawcza Infrastruktura Nowoczesnej Gospodarki
  10. Kolejne spotkania w ramach programu Mastering Doctoral Supervision
  11. Web of Science Research Assistant – nowe narzędzie AI w wersji testowej
  12. Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa
  13. Przyszłość energetyki i innowacji w edukacji. PG na PowerConnect Energy Summit
  14. Studenckie Koło Naukowe CHIP z wizytą w Synopsys
  15. Udział w II Giełdzie Pomysłów na Przyszłość Zawodową
  16. Wymiana doświadczeń między światem nauki i biznesu podczas IP & Innovation Day
  17. Do 13 kwietnia można zgłaszać się do konkursu Jaskółki Przyszłości
  18. Dołącz do grona naukowców, którzy kształtują przyszłość
  19. Baterie, drzewa i wyróżnienie dla prof. Wittbrodta
  20. [NightMission] Zaproszenie na szkolenie dla naukowców, dotyczące popularyzacji nauki
  21. Zarządzenia i pisma okólne

Z życia uczelni

Prof. Edmund Wittbrodt z wyróżnieniem za wybitne zasługi dla województwa pomorskiego

Fot. Jacek Sowa/Urząd Marszałkowski
 

Profesor Edmund Wittbrodt otrzymał Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego. Przyznano je w uznaniu za jego znaczący wkład w rozwój regionu oraz zaangażowanie w umacnianie pozycji pomorskiej nauki, zwłaszcza w dziedzinie nauk technicznych.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 31.03.2025 r. podczas XIII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego. Marszałek Mieczysław Struk, wygłaszając laudację, podkreślił, że przyznanie tego wyróżnienia jest wyrazem wdzięczności za nieocenione osiągnięcia profesora Wittbrodta na rzecz Pomorza. Zaznaczył również, że prof. E. Wittbordt, dzięki swojej otwartości na dialog i konsekwentnym działaniom, potrafi jednoczyć ludzi wokół wspólnych celów, pozostając przy tym osobą skromną i pełną dystansu do siebie.​

Odbierając nagrodę prof. E. Wittbrodt wyraził wdzięczność inicjatorom wyróżnienia, w tym rektorowi PG prof. Krzysztofowi Wildemu, marszałkowi Mieczysławowi Strukowi oraz przewodniczącemu sejmiku Janowi Kleinszmidtowi. Podkreślił również znaczenie wartości takich jak samorządność, tolerancja i otwartość, nawiązując do ideałów Lecha Bądkowskiego, które stanowią fundamenty demokracji.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Konferencja „Etyka w nauce – jak wzmacniać rzetelność i odpowiedzialność badawczą?”

Fot. Krzysztof Mystkowski/PG

Prof. Joanna Żukowska – rzeczniczka praw i wartości akademickich PG zaprasza pracowników Politechniki Gdańskiej na konferencję „Etyka w nauce – jak wzmacniać rzetelność i odpowiedzialność badawczą?”. W programie m.in. wykład, panel dyskusyjny i warsztaty.

Data: 24.04.2025 r., godz. 9.00–14.00

Miejsce: Hydromechanika (budynek nr 11 na mapie kampusu)

Obszary tematyczne konferencji:

  • Jak zmienia się nauka i z jakimi mierzymy się wyzwaniami?
  • Plagiat, ghostwriting, AI, manipulacja danymi – jak temu zapobiegać?
  • Uczciwość w nauce a wyścig po granty i punkty – czy mamy konflikt interesów?
  • Wyzwania związane z presją na publikowanie – czy sposób oceniania nauczyciela akademickiego wpływa na jego praktyki publikacyjne?

Wydarzenie rozpocznie się wykładem „O wartościach w nauce, instrumentalizacji badań i pułapkach ekonomii prestiżu”, który gościnnie wygłosi prof. Dominik Antonowicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Następnie wspólnie z prof. J. Żukowską poprowadzą panel dyskusyjny, do którego zostaną zaproszone osoby reprezentujące naukowców PG, z prośbą o przedstawienie swoich doświadczeń i własnej perspektywy na dyskutowany temat.

Celem wydarzenia jest stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat współczesnych wyzwań w prowadzeniu badań naukowych. Chcemy zaprosić uczestników do refleksji nad tym, jak zmienia się nauka i czy wartości na jakich powinna się opierać, są w związku z tymi wyzwaniami zagrożone. Konferencja będzie okazją do wymiany doświadczeń, omówienia wyzwań i opracowania rekomendacji, które zostaną następnie przedstawione rektorowi PG oraz resortowi nauki i szkolnictwa wyższego.

Szczegóły dostępne są na stronie głównej uczelni w Aktualnościach.

Sukces MBA Politechniki Gdańskiej w Rankingu Perspektywy 2025

Program MBA Politechniki Gdańskiej uplasował się na 11. miejscu ex aequo w prestiżowym Rankingu Programów MBA 2025 opracowanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. To znaczące wyróżnienie potwierdza wysoką jakość kształcenia menedżerskiego oferowanego przez Politechnikę Gdańską.

Sukcesem Politechniki Gdańskiej jest zajęcie 2. miejsca ex aequo w kategorii „merytoryczne cechy programu”.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Centrum Analiz Strategicznych.

Prof. J. Woźniak odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Dn. 20.03.2025 r. prof. Józef Woźniak został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość miała miejsce w Belwederze, odznaczenie wręczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki w Aktualnościach.

Nauka

Konferencja „Platforma CAISE – chmura dla usług AI w sektorze publicznym” na Politechnice Gdańskiej

Chmurowa platforma do wytwarzania inteligentnych usług, które wykorzystać można m.in. w oświacie, służbie zdrowia i sądownictwie to efekt projektu CAISE (Cloud Artificial Intelligence Service Engineering). Pozwala oferować uczelni inteligentne usługi chmurowe na różnych poziomach: infrastruktury obliczeniowej, środowiska wytwarzania lub aplikacji użytkowych.

Niemal 55 mln zł na jego realizację Politechnika Gdańska, jako jedyna uczelnia w Polsce, pozyskała dzięki programowi europejskiemu IPCEI-CIS, finansowanemu w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju poprzez środki Krajowego Planu Odbudowy.

Politechnika Gdańska zaprasza na konferencję, podczas której zaprezentowany zostanie pierwszy etap realizacji projektu.

Naukowcy z PG zaprezentują konkretne przykłady zastosowania platformy CAISE:

  • inteligentną interpretację tekstowych dokumentów prawnych wspomagających procesy decyzyjne;
  • zaawansowane technologie analizy obrazów medycznych w formacie DICOM, m.in. w celu zapewnienia bezpieczeństwa ich przetwarzania,;
  • automatyczną analizę struktury stron książek czy innych dokumentów hybrydowych (złożonych z tekstów i obrazów).

Na konferencji pojawi się także gość specjalny – Artur Kurasiński, twórca bloga oraz podcastu „Technofobia”, który wygłosi power speech pt. „AI i suwerenność cyfrowa: przyszłość technologii w Polsce i Europie”.

Informacje dla uczestników konferencji:

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Wieloskładnikowe niobiany. Materiały ceramiczne w technologiach wodorowych

Fot. arch. pryw.
 

Arkadiusz Dawczak, absolwent Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej, prowadzi badania nowoczesnych materiałów ceramicznych, które mogą znaleźć zastosowanie w technologiach związanych z produkcją i wykorzystaniem wodoru.

Jego rozprawa doktorska „Structural, thermal and electrical properties of multicomponent rare-earth ortho-niobates (Właściwości strukturalne, termiczne oraz elektryczne wieloskładnikowych niobianów ziem rzadkich)” została napisana pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Marii Gazdy, a recenzentami są: dr hab. Izabela Szafraniak-Wiza, prof. PP z Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. Tomasz Goryczka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz prof. dr hab. inż. Tomasz Brylewski z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Badania Arkadiusza Dawczaka koncentrują się wokół nowoczesnych materiałów ceramicznych, które mogą znaleźć zastosowanie w technologiach związanych z produkcją i wykorzystaniem wodoru.

– Moja praca powstała w ramach projektu badawczego „Tlenki wysokoentropowe dla konwersji energii”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu OPUS 18. Recenzenci zaznaczyli, że rozprawa wnosi istotny wkład w rozwój nowoczesnych materiałów ceramicznych, które mogą znaleźć zastosowanie w technologiach związanych z energią odnawialną i produkcją wodoru. Zastosowanie takich materiałów może zwiększyć efektywność i trwałość urządzeń elektrochemicznych, co ma kluczowe znaczenie w kontekście globalnych wyzwań energetycznych. Praca została wysoko oceniona, a jej wyniki mogą stanowić cenny wkład w rozwój nowoczesnych technologii związanych z konwersją energii – podkreśla Arkadiusz Dawczak.  

Naukowiec od początku studiów związany jest z Wydziałem Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Troje studentów PG ze stypendium ministra za wybitne osiągnięcia

 

Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymało troje studentów Politechniki Gdańskiej:

  • Alicja Kaźmierczak (Wydział Architektury) – zajmuje się wymiarem społeczno-kulturowym, związanym z dziedzictwem kulturowym, tożsamością przestrzeni oraz kształtowaniem relacji międzyludzkich. Jest laureatką nagród architektonicznych w Polsce i Francji oraz stypendystką programu Erasmus+ na uczelniach w Rzymie i Palermo. Za projekt dyplomowy „Kwiat Kalsy – centrum kulturowe dzielnicy Kalsa w Palermo” otrzymała pierwszą nagrodę Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów, wyróżnienie SARP Wybrzeże oraz wyróżnienie specjalne w konkursie PRIX SARPFR 2024 – konkursie na najlepsze dyplomy inżynierskie organizowane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich we Francji.
  • Daniel Cieślak (Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki) – przewodniczący koła naukowego Medical Intelligence Laboratory, skupiającego się na projektach z pogranicza medycyny, sztucznej inteligencji, elektroniki oraz medycyny kosmicznej. Jest autorem i współautorem 3 punktowanych publikacji naukowych oraz kilku publikacji konferencyjnych. Jest także finalistą i laureatem międzynarodowych konkursów studenckich, takich jak ISSSP w Hong Kongu czy Directon Space. Jego projekty badawcze obejmują m.in. nieinwazyjne obrazowanie, analizę sygnałów fizjologicznych, segmentację obrazów medycznych oraz budowę systemów IoT do szpitali. Współpracuje z zespołem z Charité w Berlinie nad zmiennością aktywności serca w warunkach ekstremalnych oraz ETH Zurych w analizie przepływu krwi w naczyniach mózgu z użyciem grafowych sieci neuronowych.
  • Arkadiusz Garwol (Engineering and Management od Space Systems, studia realizowane przez PG we współpracy z Hochschule Bremen w Niemczech) – zajmuje się zespołami napędowymi stosowanymi w lotnictwie i przemyśle kosmicznym. Jest autorem publikacji i wystąpień na konferencjach o zasięgu krajowym z obszaru inżynierii kosmicznej, inżynierii lotniczej, energetyki i materiałoznawstwa. Obecnie pracuje nad autorską modyfikacją konstrukcji turbinowych silników odrzutowych, dzięki którym możliwe stałoby się osiągnięcie większej prędkości przelotowej przez statki powietrzne użytkowane zarówno do zastosowań cywilnych, jak i wojskowych.

Stypendium MNiSW jest wypłacane jednorazowo, a jego wysokość wynosi 17 tys. zł.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach

Studenci WIMiO wspierają badania chemiczne na UG. Stworzyli innowacyjnego robota

Film autorstwa Mateusza Byczkowskiego (UG)
 

Studenci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa w ramach pracy inżynierskiej zbudowali stanowisko badawcze, na którym będą pracować naukowcy z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Projekt powstał w ramach współpracy Związku Uczelni Fahrenheita.

– Robot pozwoli nam wyeliminować pewne powtarzalne procesy, które nie są może bardzo pracochłonne, ale zajmują dużo czasu. Operator musi czekać kilka godzin, żeby wykonać powtarzalne pobieranie próbki – mówi kierowniczka Katedry Technologii Środowiska prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektor FarU. – Ten konkretny robot został tak zaprojektowany, by wspomóc nas w analizie elektrolitu w procesach fotokatalitycznych. Procesy te wykorzystujemy do degradacji zanieczyszczeń, które znajdują się w fazie wodnej, ale także do generowania wodoru czy fotokonwersji ditlenku węgla. Na tym etapie robot potrafi pobierać tylko próbki ciekłe, ale naszym kolejnym pomysłem jest współpraca w celu stworzenia robota, który będzie pobierał próbki gazowe.

Autorami pracy inżynierskiej są Jędrzej Słomiak, Jakub Łosiński i Karol Radowski.

Najważniejszym wymogiem projektu było to, by urządzenie działało w sposób powtarzalny i niewymagający obecności człowieka.

Opiekunem pracy był dr inż. Michał Mazur, a recenzentem dr hab. inż. Marek Galewski, prof. PG z Zakładu Mechatroniki, Instytutu Mechaniki i Konstrukcji Maszyn na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG.

Więcej informacji znajduje się na stronie WIMiO

Nabór FENG.02.04-IP.04-001/25: Badawcza Infrastruktura Nowoczesnej Gospodarki

Dofinansowanie może być przeznaczone na rozwój publicznej infrastruktury badawczej. Dodatkowo projekty muszą zawierać działania, które wzmocnią kompetencje kadry naukowobadawczej w zakresie wykorzystania infrastruktury badawczej, tj. szkoleń dotyczących m.in. komercjalizacji B+R, transferu technologii i zarządzania innowacjami.

Dla kogo?

  • Nabór dedykowany jest projektom instytucji o charakterze sieciowym składających się z organizacji badawczych.
  • O dofinansowanie mogą ubiegać się projekty realizowane w konsorcjum, przy czym liderem konsorcjum projektu jest podmiot należący do sieciowej organizacji badawczej.
  • Projekt realizowany jest przez co najmniej dwa podmioty należące do tej samej sieciowej organizacji badawczej.
  • W skład projektu konsorcjalnego mogą także wchodzić jednostki nienależące do organizacji o charakterze sieciowym, do której należy lider, a mieszczące się w jednej z kategorii podmiotów, o których mowa w §1 p. 3.5 Regulaminu wyboru projektów

Informacje dla aplikujących:

  • termin składania wniosków upływa 27.06.2025 r.;
  • zgłoszenia w systemie MojaPG należy przesyłać do weryfikacji Centrum Zarządzania Projektami do 13.06.2025 r.;
  • kompletny wniosek do weryfikacji formalnej należy przedstawić do 20.06.2025 r.;
  • więcej informacji znajduje się na stronie OPI;
  • kontakt w CZP: Aleksandra Meksuła i Anna Frej.

Kolejne spotkania w ramach programu Mastering Doctoral Supervision

Szkoła Doktorska zaprasza na kolejny cykl spotkań w module „Kształtowanie ścieżek rozwoju naukowego doktoranta w akademii”.

Terminy:

  • 15.04.2025, godz. 9:00–14:00 – wykład + praca indywidualna z mentorem / Q&A
  • 6.05.2025, godz. 9:00–14:00 – wykład + praca indywidualna z mentorem / Q&A

Link do spotkań – MS Teams.

Spotkania poprowadzi prof. dr hab. inż. Krzysztof Walkowiak – dziekan Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej, ekspert w obszarze sztucznej inteligencji i sieci komputerowych, z dużym doświadczeniem we współpracy międzynarodowej oraz kształceniu doktorantów.

Więcej informacji znajduje się na stronie Szkoły Doktorskiej

Web of Science Research Assistant – nowe narzędzie AI w wersji testowej

Biblioteka PG zaprasza do skorzystania z testowego dostępu do narzędzia Web of Science Research Assistant – nowej funkcjonalności wspierającej badaczy w wyszukiwaniu, organizowaniu i analizie literatury naukowej.

Asystent wykorzystuje sztuczną inteligencję do:

  •  generowania podpowiedzi wyszukiwania,
  •  tworzenia zestawień bibliograficznych,
  •  szybkiego przeglądu kluczowych publikacji na dany temat,
  •  wizualizacji wyników wyszukiwania.

Test potrwa do 21.04.2025 r.

Asystent jest dostępny na stronie Web of Science (wejście przez katalog biblioteki). Ikonka z dostępem do narzędzia znajduje się na górnym pasku strony głównej WoS.

Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa

Dn. 7.05.2025 r. o godz. 12.00 w sali 919 Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (budynek nr 30) odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Piotra Gomułki pod tytułem: „System wspomagania decyzji podczas projektowania racjonalnego układu urządzeń i instalacji w siłowni okrętowej z wykorzystaniem algorytmu genetycznego”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Wiesław Tarełko.

Z pracą doktorską oraz opiniami recenzentów można zapoznać się w czytelni Biblioteki PG przy ul. G. Narutowicza 11/12. Recenzje wraz ze streszczeniem rozprawy doktorskiej zamieszczone są na stronie WIMiO.

Kształcenie i dydaktyka

Przyszłość energetyki i innowacji w edukacji. PG na PowerConnect Energy Summit

Fot. Krystian Pyszniak/PG
 

Politechnika Gdańska w dn. 26–28.03.2025 r. wzięła udział w targach poświęconych tematyce energetycznej PowerConnect Energy Summit. Podczas wydarzenia zostały poruszone kluczowe zagadnienia związane z transformacją energetyczną, takie jak: energetyka wiatrowa, energetyka jądrowa, technologie wodorowe, elektromobilność oraz technologie magazynowania energii

Jednym z ważnych projektów, o których mowa była na targach, jest DigiWind – innowacyjny projekt, który łączy technologie cyfrowe z energetyką wiatrową. Już w październiku br. na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG zostaną uruchomione studia magisterskie Smart Renewable Energy Engineering.

Podczas PowerConnect Energy Summit można było także dowiedzieć się więcej o studiach podyplomowych na kierunku morska energetyka wiatrowa. Ponadto Politechnika Gdańska oferuje pierwsze w północnej Polsce studia magisterskie na kierunku energetyka jądrowa.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Studenckie Koło Naukowe CHIP z wizytą w Synopsys

Dn. 26.03.2025 r. członkowie studenckiego Koła Naukowego CHIP odwiedzili firmę Synopsys.

Studenci mogli zobaczyć, jak wygląda codzienna praca w branży mikroelektroniki oraz poznać proces projektowania układów scalonych. Przedstawiciele firmy przygotowali prezentację, w której szczegółowo omówili etapy tworzenia schematu i layoutu, co pozwoliło lepiej zrozumieć cały proces.

Studenci zwiedzili także biuro i poznali infrastrukturę, która wspiera pracę nad nowoczesnymi technologiami.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki w Aktualnościach.

Udział w II Giełdzie Pomysłów na Przyszłość Zawodową

Dn. 28.03.2025 r. przedstawiciele Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki wzięli udział  w „II Giełdzie Pomysłów na Przyszłość Zawodową” dla Szkół Średnich w Zespole Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie. Zaprezentowano ofertę edukacyjną, zajęcia, projekty i przedstawiono perspektywy zawodowe absolwentów WETI.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki w Aktualnościach.

Innowacje i przedsiębiorczość

Wymiana doświadczeń między światem nauki i biznesu podczas IP & Innovation Day

Wydarzenie IP & Innovation Day: od nauki do biznesu, które odbyło się 3.04.2025 r. zakończyło Intellectual Property & Innovation Days na trzech gdańskich uczelniach: Uniwersytecie Gdańskim, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz Politechnice Gdańskiej. Wspólna inicjatywa uczelnianych Centrów Transferu Technologii miała na celu podnoszenie świadomości w społeczności akademickiej na temat ochrony własności intelektualnej, szeroko pojętej komercjalizacji wyników badań naukowych oraz ułatwienie nawiązywania kontaktów między przedstawicielami środowiska naukowego i biznesowego.

Centrum Transferu Technologii PG zaprezentowało w formie paneli dyskusyjnych trzy przykłady rozwoju technologii z naszej uczelni, w oparciu o różne scenariusze komercjalizacji:

  • zawarcie umowy licencyjnej,
  • powołanie spółki spin-off,
  • badania zlecone realizowane na podstawie analizy potrzeb firmy zlecającej.

Moderatorką paneli dyskusyjnych była dr inż. Elwira Brodnicka z WZiE.

Drugą częścią wydarzenia były krótkie spotkania w formule Speed Meetings, na które zgłosili się chętni pracownicy naukowi oraz przedstawiciele firm. Odbyły się one w swobodnej formule i zgodnie z relacjami uczestników doprowadziły do rozmów, które mają szanse zaowocować nowymi formami współpracy na styku nauki i biznesu.

Warsztaty podczas IP & Innovation Day na PG odbyły się w dwóch obszarach tematycznych: badania stanu techniki oraz wykorzystania narzędzia do oceny innowacyjnych projektów o potencjale wdrożeniowym Innovation Readiness Level KTH IRL®.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Centrum Transferu Technologii.

Do 13 kwietnia można zgłaszać się do konkursu Jaskółki Przyszłości

Jaskółki Przyszłości to konkurs, który rozwija kreatywność, wspiera innowacyjność i przedsiębiorczość, a także zachęca do tworzenia nowatorskich rozwiązań technologicznych, biznesowych i społecznych. W zgłoszeniu należy opisać pomysł na innowacyjny produkt lub usługę, nie musi to być jednak kompletne rozwiązanie.

Kto może wziąć udział?

  • studenci i doktoranci PG,
  • uczniowie szkół ponadpodstawowych współpracujących z PG.

Dodatkowe aktywności:

  • quiz międzywydziałowy online nt. gospodarki cyrkularnej – uczestnikom mogą zdobyć dodatkowe punkty dla swojego zespołu oraz wydziału.

Informacje dla uczestników:

Zrównoważony rozwój

Dołącz do grona naukowców, którzy kształtują przyszłość

Czy Państwa badania przyczyniają się do rozwiązywania globalnych wyzwań i kształtowania lepszej przyszłości? Jeśli tak, to zachęcamy do zapoznania się ze informacjami/wskazówkami zamieszczonymi na stronie – Publikacje SDG, dzięki którym badania mogą stać się bardziej widoczne.

Centrum Analiz Strategicznych przygotowało stronę internetową poświęconą tematyce oznaczania artykułów naukowych w sposób gwarantujący ich właściwe powiązanie z tematyką Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Zachęcamy do odwiedzenia strony, eksplorowania jej zasobów oraz wdrożenia zawartych wskazówek w procesie publikacyjnym kolejnych wyników pracy.

Politechnika Gdańska w mediach

Baterie, drzewa i wyróżnienie dla prof. Wittbrodta

 
Ponad 600 wzmianek na temat Politechniki Gdańskiej ukazało się w mediach w dn. 31.03–6.04.2025 r.

Poniżej prezentujemy wybrane materiały medialne z ubiegłego tygodnia.

Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego dla prof. Edmunda Wittbrodta

Profesor Edmund Wittbrodt otrzymał Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego. Przyznano je w uznaniu za jego znaczący wkład w rozwój regionu oraz zaangażowanie w umacnianie pozycji pomorskiej nauki, zwłaszcza w dziedzinie nauk technicznych.

Pomorskie.eu Dziennik Bałtycki Radio Gdańsk Gdańsk.pl Zawsze Pomorze Perspektywy

Baterie wysokiej mocy

Zespół badawczy z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem prof. Moniki Wilamowskiej-Zawłockiej pracuje nad bateriami wysokiej mocy. Posłużą one do zasilania m.in. dronów czy samochodów. Baterie stworzone przez naukowców PG mają być wytrzymałe, stabilne podczas ładowania i rozładowywania oraz wytworzone z ograniczonym użyciem surowców krytycznych, a dzięki temu bardziej przyjazne dla środowiska.

Nauka w Polsce Radio Gdańsk Cire Bomega Enerad

Drzewa w miastach a jakość życia

Naukowcy z PG, w ramach międzynarodowego projektu badawczego, zbadają jak sposób drzewa poprawiają jakość życia w miastach.

Trójmiasto.pl TVP Gdańsk

Studenci PG zbudowali robota dla naukowców z UG

Studenci WIMiO, w ramach pracy inżynierskiej zbudowali stanowisko badawcze, na którym będą pracować naukowcy z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Projekt powstał w ramach współpracy Związku Uczelni Fahrenheita.

Radio Gdańsk Nauka w Polsce Express Biznesu

Warsztaty i szkolenia

[NightMission] Zaproszenie na szkolenie dla naukowców, dotyczące popularyzacji nauki

Umiejętność opowiadania o swoich badaniach w sposób przystępny i angażujący staje się coraz ważniejszą kompetencją współczesnego naukowca. Jak mówić o nauce, by zaciekawić, a nie przytłoczyć? Jak dostosować przekaz do różnych grup odbiorców? Jak angażować słuchaczy?

Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas praktycznego szkolenia, które poprowadzi Dariusz Aksamit – fizyk, popularyzator nauki, autor książki „Jak naukowcy mierzą świat?”.

Informacje dla uczestników szkolenia:

  • termin: 9.05.2025 r. (piątek), godz. 9.30–14.30;
  • miejsce: Uniwersytet Morski w Gdyni, ul. Morska 81-87, Aula T. Meissnera (główny budynek UMG);
  • formularz rejestracyjny;
  • zgłoszenia przyjmowane są do 5.05.2025 r.
  • wstęp bezpłatny.

Szkolenie jest realizowane w ramach projektu NighMission – Pomeranian Researchers Night: European Challenges And Missions Closer To The Citizens. Projekt finansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont Europa.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Pomorskiej Nocy Naukowców.

Zarządzenia i pisma okólne

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 22/2025 z 1.04.2025 r. w sprawie: zmiany Regulaminu programu NICCOLUM Supporting Commercialization of Research Results

Kalendarium

15 kwietnia 09.30–14.00
https://pg.edu.pl/biuro-karier/2025-04/targi-pracy-i-dzien-otwarty-wydzialu-chemicznego

Targi Pracy i Dzień Otwarty Wydziału Chemicznego

Wydział Chemiczny oraz Biuro Karier i Absolwentów PG serdecznie zapraszają na Targi Pracy i Dzień Otwarty Wydziału Chemicznego, które odbędą się 15 kwietnia 2025 r. w godz. 9:30 – 14:00 w Gmachu Głównym PG.
15 kwietnia 10.00–11.00
https://pg.edu.pl/cod/ezd/szkolenia-online

e-Doręczenia: Publiczna Usługa Hybrydowa (PUH) w EZD

Centrum Obiegu Dokumentów zaprasza na szkolenie online dotyczące Publicznej Usługi Hybrydowej (PUH), która jest częścią e-Doręczeń. Na szkoleniu omówimy usługę oraz obsługę modułu w EZD.
15 kwietnia 18.00–18.00

„Przecinki” – spotkanie poezji z techniką

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej zaprasza na spotkanie autorskie z twórcami antologii „Przecinki”. Spotkanie odbędzie się 15.04.2025 r., w auli nr 264 (GG, II piętro).
16 kwietnia 13.15–15.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej
18 kwietnia–7 maja
https://rekrutacja.pg.edu.pl/

Przyjmowanie aplikacji do Szkoły Doktorskiej

Od 18.04.2025 r. (piątek) do 07.05.2025 r. godz. 9:00 (środa), Szkoła Doktorska będzie przyjmować aplikacje wraz z kompletem dokumentów – aplikacja jest składana elektronicznie w systemie rekrutacyjnym.
26 kwietnia 08.30–15.00
https://pg.edu.pl/sapg/2025-03/iii-akademicki-turniej-tenisa-stolowego-o-puchar-rektora-pg

III Akademicki Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Rektora PG

Stowarzyszenie Absolwentów oraz Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej serdecznie zapraszają wszystkich studentów, absolwentów oraz pracowników PG na III Akademicki Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Rektora PG