Nr 36/20 kwietnia 2017

Z życia uczelni

Rekordowa liczba certyfikatów „Studia z Przyszłością” dla Politechniki Gdańskiej

Aż pięć kierunków studiów oferowanych przez Politechnikę Gdańską otrzymało certyfikaty II edycji programu „Studia z Przyszłością”. Żadna inna uczelnia na Pomorzu nie może się pochwalić tak dużą liczbą wyróżnień!

Certyfikowane kierunki I stopnia:

 • technologie i monitoring / Green Technologies and Monitoring (Wydział Chemiczny),
 • transport (Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa),
 • zarządzanie inżynierskie (Wydział Zarządzania i Ekonomii).

Tytuł „Studia z przyszłością” przyznano także dwóm kierunkom studiów podyplomowych:

 • inżynieria danych – Data Science (Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej)
 • nowoczesne metody inżynierii oprogramowania (Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki).

Ogólnopolski Program Akredytacyjny „Studia z Przyszłością”, organizowany przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencję PRC, ma na celu wyróżnianie kierunków, które charakteryzują się nowoczesną koncepcją kształcenia i wysoką jakością realizowanego programu nauczania. Decyzję o przyznaniu certyfikatu podejmuje grono ekspertów reprezentujących środowisko akademickie i gospodarcze oraz działających w imieniu organów statutowych Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Trwa wystawa starych druków ze zbiorów Biblioteki PG

Z okazji Narodowego Kongresu Nauki, który odbywa się na Politechnice Gdańskiej w dniach 26–27.04.2017 r, Biblioteka zaprasza na wystawę oraz interaktywną prezentację multimedialną prezentującą najstarsze zbiory biblioteczne. Wszyscy zainteresowani będą mieli niecodzienną okazję obejrzeć skarby piśmiennictwa, zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. W gablotach w holu biblioteki zostaną wystawione najcenniejsze druki dotyczące astronomii oraz prace opisujące region pomorski wraz z Gdańskiem. Natomiast prezentacja multimedialna poszerza wystawę o dzieła przyrodnicze, gdańskie zapiski meteorologiczne oraz najstarsze druki w całej kolekcji. Więcej informacji podano na stronie http://pg.edu.pl/biblioteka-pg w zakładce Aktualności.

 

Wykład dr. T. Janowskiego (WZiE) na międzynarodowej konferencji

Profesor wizytujący w Katedrze Zastosowań Informatyki w Zarządzaniu na WZiE dr Tomasz Janowski wygłosił keynote lecture w ramach International Conference on Theory and Practice of Electronic Governance, ICEGOV2017. Dr Janowski założył i koordynował serię ICEGOV od 2007 do 2017 roku. W tym roku był współprzewodniczącym komitetu programowego konferencji. 

Zorganizowana przez Ministerstwo Elektroniki i Technologii Informatycznych Rządu Indyjskiego, United Nations University oraz UNESCO konferencja ICEGOV2017 odbyła się w dniach 7–9 marca 2017 roku w New Delhi. Wydarzenie zgromadziło ponad 1,8 tys. uczestników z 61 krajów. Politechnika Gdańska była partnerem akademickim tej konferencji.

Konferencja ICEGOV odbyła się po raz dziesiąty. Wcześniejsze edycje odbyły się kolejno w: Macao (2007), Kairze (2008), Bogocie (2009), Pekinie (2010), Tallinie (2011), Albany (2012), Seulu (2013), Guimaraes (2014) i Montevideo (2016).

Nagranie wykładu dr. Tomasza Janowskiego pt. „Implementing sustainable development goals with digital government – aspiration capacity gap” oraz powiązanego panelu dyskusyjnego pt. „Building digital government capabilities for sustainable development goals: condition or outcome?” dostępne są pod adresem https://youtu.be/UeMydYZ4EOc.

Most światłem malowany – konkurs fotograficzny

Do 8.05.2017 r. można nadsyłać prace na konkurs pt. „Most światłem malowany”. Organizator przedsięwzięcia – Koło Naukowe Młodych Mostowców Most Wanted – zaprasza do udziału studentów trójmiejskich uczelni. Autorzy najlepszych zdjęć otrzymają nagrody rzeczowe.

Konkurs, który odbywa się już po raz trzeci, ma zwrócić uwagę młodych ludzi na walory estetyczne obiektów mostowych. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie konkursu. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz.

Laureatów konkursu poznamy 18.05.2017 r. Najlepsze fotografie zostaną zaprezentowane w dniach 24–28.05.2017 r. podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Ekspozycja będzie dostępna w holu przed Biblioteką w Gmachu Głównym PG.

Nagrody przewidziane w konkursie:

 • I miejsce: inteligentny notatnik Wacom Bamboo Slate L,
 • II miejsce: tablet piórkowy Wacom Intuos Art Black S,
 • III miejsce: myszka komputerowa Logitech M720 Triathlon Mouse,
 • 2 wyróżnienia: głośnik bezprzewodowy JBL GO.

Kontakt z organizatorem konkursu: mostwanted@pg.gda.pl oraz fanpage.

Nadchodzą juwenalia Politechniki Gdańskiej – Technikalia 2017

Tegoroczne juwenalia Politechniki Gdańskiej rozpoczynają się już 6.05.2017 r. Potrwają do piątku – 12.05.2017 r. i zakończą się Koncertem Głównym na Placu Zebrań Ludowych.

Podczas finałowego koncertu będzie można usłyszeć zespoły znane od dekad oraz powstałe w ostatnich latach. Zagrają dwa z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów – Hey i Perfect oraz Jarecki, XXanaXX, Luxtorpeda. 

Oprócz koncertu głównego przewidziane są również inne wydarzenia na kampusie:

 • 10.05.2017 r. – Dzień Sportu i wybór najlepszego wydziału podczas Wielkich Igrzysk połączonych z dniem organizacji i kinem pod chmurką;
 • 11.05.2017 r. – Politechniczna Integracja Wydziałów, koncert zespołów studenckich i zaproszonych gwiazd.

Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.technikalia.gda.pl.

Nauka

Konkurs o Nagrody Naukowe POLITYKI

Rusza 17. konkurs o Nagrody Naukowe POLITYKI dla doktorantów, pracowników naukowych, naukowo-dydaktycznych i dydaktycznych.

W tym roku pięcioro laureatów otrzyma Nagrodę Naukową – stypendium w wysokości 20 tys. zł, a pozostała dziesiątka nagrody finałowe w wysokości 5 tys. zł. 

Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 18.06.2017 r.

Szczegółowe informacje podano na stronie http://pg.edu.pl/dsn w zakładce Aktualności.

Sport

Zawodnicy z PG wicemistrzami w AMP we Wspinaczce Sportowej

W Katowicach, w dniach 6–9 kwietnia 2017, odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej. W imprezie startowały 133 kobiety i 230 mężczyzn.

Reprezentacja PG odniosła sukces zdobywając tytuł wicemistrza Polski w punktacji generalnej mężczyzn. Nasi zawodnicy mogli się cieszyć także srebrnymi medalami w klasyfikacji drużynowej uczelni technicznych, z kolei studentki wywalczyły brązowe medale w grupie uczelni technicznych:

 • srebrni medaliści klasyfikacji generalnej: Krystian Markiewicz (WM), Jakub Nadolski (WEiA), Tomasz Bielecki (WOiO), Piotr Hirsch (WEiA), Adam Marciniak (WETI), Michał August (WZiE), Jakub Dębski (WETI);
 • brązowe medalistki w grupie uczelni technicznych: Marzena Hirsch (WETI), Sandra Bekasiewicz (WCh), Urszula Subkowska (WCh), Aleksandra Detlaff (WCh), Daria Mazur (WM).

Zawodnicy z PG zdobyli pięć medali podczas AMP w judo

Reprezentanci Politechniki Gdańskiej w judo zdobyli 5 medali podczas Akademickich Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w dniach 7–9 kwietnia 2017 w Łodzi.

Najlepiej spisał się Leszek Marek (WOiO), który w kategorii 100 kg zdobył srebrny medal w klasyfikacji generalnej i złoty medal w grupie uczelni technicznych. 

Zawodniczki zdobyły 4 medale w klasyfikacji uczelni technicznych:

 • srebrny medal:

Agata Jung (WEiA),
Anna Cholewińska (WETI),
Aleksandra Lenckowska (WZiE);

 • brązowy medal:

Zuzanna Opyd (WETI).

W drużynowej klasyfikacji generalnej reprezentacje męska i żeńska uplasowały się na 10. miejscu.

Zwycięstwo na Akademickich Mistrzostwach Pomorza

Podczas Akademickich Mistrzostw Pomorza w Aerobiku Sportowym, które odbyły się 8.04.2017 r. w hali Centrum Sportu Akademickiego PG, zawodnicy z naszej uczelni pod opieką trenerki Marii Zabornej (CSA PG) okazali się najlepsi zarówno w klasyfikacji zespołowej, jak i indywidualnej.

ZESPOŁY TRÓJKOWE:

 • złoty medal: Karolina Gajewska (WA), Karolina Kotowska (WA), Natalia Sobolewska (WETI),
 • srebrny medal: Weronika Ganczarska (WOiO), Małgorzata Karwowska (WETI), Natalia Krasicka (WETI).

SOLIŚCI:

 • złoty medal: Karolina Kotowska (WA),
 • brązowy medal: Natalia Sobolewska (WETI).

W tej kategorii sukces odniosła również debiutująca Marta Burczyńska (WCh), która zdobyła IV miejsce.

PARY:

 • złoty medal: Karolina Gajewska (WA) i Daniel Gawkowski (WEiA).

Zawody były ostatnim sprawdzianem przed Akademickimi Mistrzostwami Polski, a jednocześnie okazją do świętowania dwudziestej rocznicy Mistrzostw Polski Szkół Wyższych w Aerobiku Sportowym. To właśnie w hali sportowej Politechniki Gdańskiej, w kwietniu 1997 r. odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie – ich pomysłodawczynią i organizatorką była Ewa Suchanowska, wówczas wykładowca naszej uczelni.

Kalendarium

26 kwietnia–27 kwietnia
http://pg.edu.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/hWGncmoQv7K0/content/debata-o-przyszlosci-szkolnictwa

Konferencja programowa Narodowego Kongresu Nauki

Temat: "Zróżnicowanie modeli uczelni i instytucji badawczych – kierunek i instrumenty zmian".
20 kwietnia 10.00–15.00
http://pg.edu.pl/biuro-karier/najblizsze-wydarzenia

TARGOIOWISKO Wydziałowe Targi Pracy

Biuro Karier zaprasza na TARGOIOWISKO Wydziałowe Targi Pracy. Firmy przedstawią oferty pracy, praktyk i staży.
21 kwietnia 10.00–11.30
http://academyofkidspoland.wixsite.com/polskaakademiadzieci

Wykłady w ramach Polskiej Akademii Dzieci

Projekt Polska Akademia Dzieci to pierwszy na skalę międzynarodową uniwersytet prowadzony przez dzieci. Młodzi naukowcy w wieku od 6 do 12 lat prowadzą wykłady i warsztaty dla swoich rówieśników.
24 kwietnia 13.00–14.30
http://pg.edu.pl/biblioteka-pg/home

Szkolenie z menadżera bibliografii

Program Mendeley umożliwia uporządkowanie dokumentów wykorzystywanych w warsztacie badawczym, proste dodawanie przypisów w określonym stylu cytowań oraz bibliografii załącznikowej, wspomaga kontakty między autorami.
24 maja–28 maja
http://festiwal.pg.edu.pl/bfn/

Bałtycki Festiwal Nauki

Zapraszamy na warsztaty, pokazy, eksperymenty, konkursy i prelekcje.
26 maja–27 maja
http://eti.pg.edu.pl/65lat/jubileusz

65-lecie Wydziału ETI

W dniach 26 i 27 maja w ramach obchodów jubileuszu 65-lecia odbędą się spotkania z absolwentami, prezentacja Wydziału dla kandydatów na studia, turnieje i konkursy.
1 czerwca 00.00–23.59
http://academyofkidspoland.wixsite.com/polskaakademiadzieci

Dzień Młodego Naukowca

Międzynarodowa Konferencja Naukowa dla Dzieci "Dzień Młodego Naukowca"
21 kwietnia 17.00–18.30

Koncert dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

Koncert dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Wstęp wolny.
6 maja–12 maja
http://www.technikalia.gda.pl/

Technikalia 2017

Nadchodzą juwenalia Politechniki Gdańskiej - Technikalia 2017!
16 maja 18.00–19.15

Koncert z cyklu Akademia Muzyczna na PG

Rektor i Senat Politechniki Gdańskiej i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w ramach Politechniki Otwartej zapraszają na koncert z cyklu Akademia Muzyczna w Politechnice.
20 kwietnia–23 kwietnia

AMP w Koszykówce Mężczyzn

Półfinał A Akademickich Mistrzostw Polski w Koszykówce Mężczyzn
20 kwietnia–23 kwietnia

AMP w Koszykówce Kobiet

Półfinał A Akademickich Mistrzostw Polski w Koszykówce Kobiet
21 kwietnia–23 kwietnia

AMP w Pływaniu

Akademickie Mistrzostwa Polski w Pływaniu
21 kwietnia–23 kwietnia

AMP w Aerobiku Sportowym

Akademickie Mistrzostwa Polski w Aerobiku Sportowym