Nr 358/27 marca 2025

Z życia uczelni

Słoneczny Dzień Otwarty na PG. Było wiele powodów do uśmiechu

Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
 

Gwarno, tłumnie i kolorowo było 21.03.2025 r. na kampusie PG. Wiosnę wspólnie z nami witali uczniowie szkół średnich z Trójmiasta i całego Pomorza, którzy przyszli na Ogólnopolski Dzień Otwarty Politechniki Gdańskiej.

Kilka tysięcy uczniów szkół średnich z całego Pomorza, ale również spoza województwa odwiedziło Politechnikę Gdańską. Poza możliwością zapoznania się z ofertą wszystkich wydziałów, poznaniem działalności kół studenckich, uczniowie mieli do wyboru szereg wykładów, pokazów i warsztatów przygotowanych przez studentów i naukowców, spacer z przewodnikiem po historycznej części kampusu, grę terenową, pokaz tańca i wiele, wiele innych. Na nauczycieli czekały warsztaty i spotkania przy kawie z pracownikami Centrum Nowoczesnej Edukacji, gdzie mogli porozmawiać m.in. o metodyce, rozwoju i wymienić się doświadczeniami.

W samo południe wiosnę i wszystkich uczestników Dnia Otwartego przywitali Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydent Gdańska oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, w otoczeniu kwiatów i roślin dekorujących wejście do Gmachu Głównego.

Wydarzenie relacjonowało Radio Gdańsk. W porannej audycji rektor Politechniki Gdańskiej mówił m.in. o najbardziej popularnych kierunkach studiów oraz praktycznych aspektach kształcenia.

Tradycyjnie podczas Dnia Otwartego odbyła się także Gala Pomorskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025. Uroczystość miała miejsce w niedawno otwartym Centrum Ekoinnowacji. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Anna Olkowska-Jacyno, wicewojewoda pomorska oraz Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego.

Wykład podczas gali poprowadziła dr inż. Małgorzata Szopińska z Katedry Technologii w Inżynierii Środowiska na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Nagrodzono najlepsze technika i licea z województwa pomorskiego. Dyplomy i statuetki dyrektorom szkół wręczali Anna Wdowińska, reprezentująca Fundację „Perspektywy” oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Wraz z dyplomami dyrektorze otrzymali vouchery zapraszające uczniów do udziału w tegorocznej edycji Politechniki Talentów, która już we wrześniu odbędzie się na PG.

Po uroczystości przedstawiciele najlepszych szkół zasadzili kolejne już Drzewa Talentów na kampusie, dedykowane ich szkole. W tym roku pojawiły się nowe drzewka VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni oraz Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni.

W imieniu JM Rektora prof. Krzysztofa Wildego dziękujemy całej społeczności akademickiej za wkład w przygotowanie tego wydarzenia, za fantastyczną atmosferę, zaangażowanie i pomysły, dzięki którym nasi goście zapamiętają Politechnikę Gdańską jako uczelnię wielu naukowych możliwości, ale także pełną uśmiechniętych, pomocnych i otwartych studentów oraz pracowników.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach

Konferencja „Etyka w nauce – jak wzmacniać rzetelność i odpowiedzialność badawczą?”

Fot. Krzysztof Mystkowski/PG

Prof. Joanna Żukowska – rzeczniczka praw i wartości akademickich PG zaprasza pracowników Politechniki Gdańskiej na konferencję „Etyka w nauce – jak wzmacniać rzetelność i odpowiedzialność badawczą?”. W programie m.in. wykład, panel dyskusyjny i warsztaty.

Data: 24.04.2025 r., godz. 9.00–14.00

Miejsce: Hydromechanika (budynek nr 11 na mapie kampusu)

Obszary tematyczne konferencji:

  • Jak zmienia się nauka i z jakimi mierzymy się wyzwaniami?
  • Plagiat, ghostwriting, AI, manipulacja danymi – jak temu zapobiegać?
  • Uczciwość w nauce a wyścig po granty i punkty – czy mamy konflikt interesów?
  • Wyzwania związane z presją na publikowanie – czy sposób oceniania nauczyciela akademickiego wpływa na jego praktyki publikacyjne?

Wydarzenie rozpocznie się wykładem „O wartościach w nauce, instrumentalizacji badań i pułapkach ekonomii prestiżu”, który gościnnie wygłosi prof. Dominik Antonowicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Następnie wspólnie z prof. J. Żukowską poprowadzą panel dyskusyjny, do którego zostaną zaproszone osoby reprezentujące naukowców PG, z prośbą o przedstawienie swoich doświadczeń i własnej perspektywy na dyskutowany temat.

Celem wydarzenia jest stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat współczesnych wyzwań w prowadzeniu badań naukowych. Chcemy zaprosić uczestników do refleksji nad tym, jak zmienia się nauka i czy wartości na jakich powinna się opierać, są w związku z tymi wyzwaniami zagrożone. Konferencja będzie okazją do wymiany doświadczeń, omówienia wyzwań i opracowania rekomendacji, które zostaną następnie przedstawione rektorowi PG oraz resortowi nauki i szkolnictwa wyższego.

Szczegóły dostępne są na stronie głównej uczelni w Aktualnościach.

Konferencja „Platforma CAISE – chmura dla usług AI w sektorze publicznym” na Politechnice Gdańskiej

Chmurowa platforma do wytwarzania inteligentnych usług, które wykorzystać można m.in. w oświacie, służbie zdrowia i sądownictwie to efekt projektu CAISE (Cloud Artificial Intelligence Service Engineering). Pozwala oferować uczelni inteligentne usługi chmurowe na różnych poziomach: infrastruktury obliczeniowej, środowiska wytwarzania lub aplikacji użytkowych.

Niemal 55 mln zł na jego realizację Politechnika Gdańska, jako jedyna uczelnia w Polsce, pozyskała dzięki programowi europejskiemu IPCEI-CIS, finansowanemu w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju poprzez środki Krajowego Planu Odbudowy.

Politechnika Gdańska zaprasza na konferencję, podczas której zaprezentowany zostanie pierwszy etap realizacji projektu.

Naukowcy z PG zaprezentują konkretne przykłady zastosowania platformy CAISE:

  • inteligentną interpretację tekstowych dokumentów prawnych wspomagających procesy decyzyjne;
  • zaawansowane technologie analizy obrazów medycznych w formacie DICOM, m.in. w celu zapewnienia bezpieczeństwa ich przetwarzania,;
  • automatyczną analizę struktury stron książek czy innych dokumentów hybrydowych (złożonych z tekstów i obrazów).

Na konferencji pojawi się także gość specjalny – Artur Kurasiński, twórca bloga oraz podcastu „Technofobia”, który wygłosi power speech pt. „AI i suwerenność cyfrowa: przyszłość technologii w Polsce i Europie”.

Informacje dla uczestników konferencji:

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Senat Politechniki Gdańskiej

Na posiedzeniu Senatu PG dn. 19.03.2025 r. podjęto uchwały w sprawie:

  • zmiany Uchwały Senatu PG nr 492/2024/XXV z 19 czerwca 2024 r. w sprawie wyboru przez Senat PG nauczycieli akademickich do Komisji Dyscyplinarnej ds. Nauczycieli Akademickich na kadencję 2024–2028;
  • wyrażenia przez Senat PG zgody na powierzenie prof. Jakubowi Szczepańskiemu przygotowania opinii w postępowaniu o nadanie prof. Shigeru Banowi tytułu i godności doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej;
  • ustalenia programów dla studiów podyplomowych prowadzonych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG:
    • Inżynieria ropy i gazu,
    • Morska energetyka wiatrowa.

Krzysztof Wąsiewski, przedstawiciel SSPG, przedstawił informacje o działalności Samorządu Studentów PG. 

Nauka

Naukowcy zbadają jak drzewa poprawiają jakość życia w miastach

W realizacji projektu na Politechnice Gdańskiej uczestniczą pracownicy Wydziału Architektury: dr inż. arch. Joanna Badach, dr inż. arch. Justyna Borucka, prof. dr inż. arch. Lucyna Nyka, mgr inż. arch. Szymon Kowalski, mgr inż. arch. Paulina Bone, pracownicy Wydziału Chemicznego: dr inż. Wojciech Wojnowski, dr inż. Iwona Cichowska-Kopczyńska, dr inż. Piotr Rybarczyk, oraz Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska: dr inż. Paweł Tysiąc. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 

Urban ElemenTREE to międzynarodowy projekt, którego celem jest integracja wiedzy i narzędzi z zakresu wielu dyscyplin naukowych, w tym architektury i urbanistyki, inżynierii środowiska i wiatrowej oraz chemii w celu zbadania zależności pomiędzy stanem drzewostanu a środowiskiem oraz warunkami panującym w miastach. Liderem projektu jest Politechnika Gdańska, a w skład grupy badawczej wchodzą naukowcy z trzech wydziałów:

Badania prowadzone są w pięciu europejskich miastach: Gdańsk, Göteborg, Aarhus, Antwerpia oraz Florencja. Prace badawcze realizowane są przez Miejskie Żywe Laboratoria (Urban Living Labs). Wyniki i rekomendacje przygotowane przez naukowców mają na celu optymalizację planowania urbanistycznego i zarządzania systemami zieleni przy wykorzystaniu kompleksowych parametrów drzew.

Zadaniem naukowców z Politechniki Gdańskiej jest koordynacja interdyscyplinarnych kampanii pomiarowych, a także kompleksowa analiza wyników (w tym przy wykorzystaniu zaawansowanych metod statystycznych i modelowania środowiskowego) oraz ich przełożenie na wytyczne planistyczne i projektowe.

Informacje o projekcie:

  • cel – promowanie zrównoważonego zadrzewiania miast z myślą o rewitalizacji dzielnic miejskich;
  • łączna wartość – 1,83 mln Euro (w tym 2,26 mln PLN dla polskich partnerów);
  • projekt finansowany jest w ramach w ramach międzynarodowego partnerstwa Driving Urban Transitions;
  • kierownik projektu: dr inż. arch. Joanna Badach z Wydziału Architektury PG;
  • skład Miejskiego Żywego Laboratorium w Gdańsku: Politechnika Gdańska, Fundacja To Get There, DACSYSTEM sp. z o.o. i Gmina Miasta Gdańska.

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w konkursie europejskiego partnerstwa Program Driving Urban Transitions (DUT CALL 2023), umowa numer DUT/2023/3/Urban ElemenTREE/2025.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Stypendia dla Twórców Kultury dla naukowczyń z Wydziału Architektury

Spośród 365 wniosków, jakie wpłynęły do Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Stypendium dla Twórców Kultury UMWP na rok 2025 otrzymały dwie naukowczynie z Wydziału Architektury:

Gala wręczenia nagród odbyła się 14.03.2025 r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Więcej informacji na temat wręczonych Stypendiów można znaleźć na stronie Samorządu Województwa Pomorskiego.

Spotkanie informacyjne dla kandydatów do Szkoły Doktorskiej na PG

Dnia 17.04.2025 r. (czwartek) w godz. 14.00–16:00 odbędzie się spotkanie informacyjne dla kandydatów do Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej, które poświęcone będzie procesowi rekrutacji do Szkoły na rok akademicki 2025/2026.

Spotkanie odbędzie się online i będzie prowadzone w języku angielskim.

Zachęcamy wszystkich pracowników do podzielenia się tą informacją ze studentami ostatniego roku studiów magisterskich.

Więcej informacji podano na stronie Szkoły Doktorskiej: PL / EN.

Konkurs OPUS 29

Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs OPUS 29 na projekty badawcze, który jest kierowany do naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej. Czas trwania projektu może wynosić 12, 24, 36 lub 48 miesięcy.

W konkursie OPUS 29 istnieje możliwość ubiegania się o finansowanie projektów badawczych:

  • we współpracy z partnerami z zagranicznych instytucji naukowych;
  • bez udziału partnerów zagranicznych;
  • z wykorzystaniem przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych.

W konkursie OPUS 29 nie ma możliwości ubiegania się o finansowanie w procedurze LAP, czyli we współpracy z partnerami z zagranicznych instytucji naukowych, którzy ubiegają się o środki finansowe na ten cel w ramach programów organizowanych we współpracy z NCN, w oparciu o procedurę agencji wiodącej.

Budżet konkursu wynosi 550 mln zł.

Ważne zmiany:

  • W załączniku nr 2 (Koszty w projektach badawczych) Regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w zakresie projektów badawczych, w kategorii Wynagrodzenie etatowe na stanowisku typu post-doc: do konkursu na to stanowisko może przystąpić osoba, dla której kierownik projektu był promotorem lub promotorem pomocniczym rozprawy doktorskiej (przy zachowaniu pozostałych warunków określonych w Regulaminie). Ponadto, obligatoryjne kryterium formalne dopuszczenia do konkursu stanowi uzyskanie stopnia doktora w roku zatrudnienia w projekcie lub w okresie 12 lat przed 1 stycznia roku zatrudnienia w projekcie. Okres ten może być wydłużony o udokumentowane przerwy w karierze.
  • Koszt wydania monografii jest kosztem niekwalifikowalnym z kategorii kosztów bezpośrednich.
  • Wykaz literatury nie wlicza się do limitów stron (tj. 5 stron w przypadku opisu skróconego oraz 15 stron w przypadku opisu szczegółowego). Poza limitami stron możne znajdować się wyłącznie spis literatury.
  • Obowiązuje nowy podział paneli dziedzinowych.
  • Wnioski będą oceniane w dwóch kategoriach:
    • A – Ocena projektu (poziom naukowy, możliwość wykonania, potencjalny wpływ) – waga 65%,
    • B – Kwalifikacje i osiągnięcia kierownika projektu – waga 35%.

Informacje dla aplikujących:

Konkurs PRELUDIUM 24

Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs PRELUDIUM 24 na projekty badawcze, który jest kierowany do naukowców bez stopnia doktora. W konkursie można uzyskać grant w wysokości maksymalnie 70 tys. zł, 140 tys. zł lub 210 tys. zł na finansowanie projektu trwającego odpowiednio 12, 24 lub 36 miesięcy.

Zespół badawczy w projekcie PRELUDIUM może się składać maksymalnie z trzech osób, w tym kierownika projektu i opiekuna naukowego.

Budżet konkursu wynosi 50 mln zł.

Ważne zmiany:

  • koszt wydania monografii jest kosztem niekwalifikowalnym z kategorii kosztów bezpośrednich;
  • wykaz literatury nie wlicza się do limitów stron (tj. 5 stron w przypadku opisu skróconego oraz 15 stron w przypadku opisu szczegółowego); poza limitami stron możne znajdować się wyłącznie spis literatury;
  • obowiązuje nowy podział paneli dziedzinowych.

Informacje dla aplikujących:

Obrony prac doktorskich na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej

Dn. 4.04.2025 r. o godz. 11:30 w sali 121 Gmachu Głównego PG, ul. Narutowicza 11/12, Gdańsk odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Adama Olszewskiego pt. „Synthesis, properties and application of new polyols obtained via biomass liquefaction”.  

Promotorem pracy jest dr hab. inż. Łukasz Piszczyk, prof. PG.

Rozprawa doktorska wraz z recenzjami jest do wglądu w Bibliotece PG (Czytelnia Czasopism), Gmach Główny, Politechnika Gdańska, ul. Narutowicza 11/12. Streszczenie rozprawy doktorskiej oraz recenzje są dostępne na stronie BIP.

 

Dn. 11.04.2025 r. o godz. 12:00 w sali 2/07 w Centrum Nanotechnologii A Politechniki Gdańskiej, ul. Narutowicza 11/12, Gdańsk odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Piotra Okoczuka pt. „Electrical conductivity of crystallized vanadium-tellurite glasses”.  Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Barbara Kościelska (Politechnika Gdańska).

Rozprawa doktorska wraz z recenzjami jest do wglądu w Bibliotece PG (Czytelnia Czasopism), Gmach Główny, Politechnika Gdańska, ul. Narutowicza 11/12. Streszczenie rozprawy doktorskiej oraz recenzje są dostępne na stronie BIP.

Osoby zainteresowane uczestnictwem online w obronie proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres: dziekanat.wftims@pg.edu.pl do 9.04.2025.

 

Dn. 25.04.2025 r. o godz. 11:00 w sali 2/07 w Centrum Nanotechnologii A Politechniki Gdańskiej, ul. Narutowicza 11/12, Gdańsk odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Arkadiusza Dawczaka pt. „Structural, thermal and electrical properties of multicomponent rare-earth ortho-niobates”.  

Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Maria Gazda (Politechnika Gdańska).

Rozprawa doktorska wraz z recenzjami jest do wglądu w Bibliotece PG (Czytelnia Czasopism), Gmach Główny, Politechnika Gdańska, ul. Narutowicza 11/12. Streszczenie rozprawy doktorskiej oraz recenzje są dostępne na stronie BIP.

Osoby zainteresowane uczestnictwem online w obronie proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres: dziekanat.wftims@pg.edu.pl do 23.04.2025.

Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska

Dn. 4.04.2025 r. o godz. 10.15 w sali 155 w Gmachu Głównym PG odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr inż. Ginneth Millán Ramírez pt. „Ocena materiałów powłokowych przeznaczonych do ochrony betonu narażonego na zanieczyszczoną glebę” („Assessment of coating materials intended for the protection of concrete exposed to contaminated soil”).

Promotorem pracy jest dr hab. inż. Maciej Niedostatkiewicz, prof. PG; promotorem pomocniczym pracy jest dr inż. Hubert Byliński.

Awanse naukowe

Tytuły naukowe

Tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych:
prof. dr hab. inż. Lidia Jasińska-Walc (WCh)

Habilitacje

Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych:
dr hab. inż. Michał Czubenko, prof. PG (WETI)
dr hab. inż. Piotr Mironowicz, prof. PG (WETI)

Kształcenie i dydaktyka

Zawody Naboju Matematycznego 2025

„Nabój” to międzynarodowe rozgrywki dla uczniów szkół średnich w drużynowym rozwiązywaniu zadań na czas. Od dwóch lat odbywają się także na Politechnice Gdańskiej – jesienią Nabój Fizyczny, a wiosną Matematyczny.

Dn. 14.03.2025 r., w dniu Liczby Pi, na Dziedzińcu Fahrenheita PG, 150 uczniów szkół średnich z całej Polski wystartowało w dwóch kategoriach wiekowych:

  • 14 drużyn w kategorii Junior (uczniowie, którym do ukończenia szkoły średniej pozostały ponad dwa lata) i
  • 16 drużyn w kategorii Senior (wszyscy uczniowie szkoły średniej).

Wśród konkurujących zespołów, oprócz silnej reprezentacji gdańskich i gdyńskich szkół, znaleźli się uczniowie z Tucholi, Elbląga, Bydgoszczy, Poznania, Wejherowa, Słupska, Torunia, Kowal i Darłowa.

Gdańskie podium zdobyły następujące zespoły:

  • w kategorii Junior:
    • I miejsce – VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Adam Wiatr, Adam Kurzyński, Kacper Andrzejczak, Kamil Wiśniewski, Artur Zinkowski)
    • II miejsce – III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (Jakub Dębowski, Jakub Jastrzębski, Piotr Wesołowski, Ksawery Laskowski, Filip Muszytowski)
    • III miejsce – V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku (Leon Schwarzweller, Kuba Karewicz, Hubert Kowaleski, Szymon Gross, Nikodem Adel)
  • w kategorii Senior:
    • I miejsce – miejsce III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (Jan Ząbkiewicz, Antoni Nowosielski, Krzysztof Karwik, Jakub Pieczonka, Martyna Majer)
    • II miejsce – VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Michał Wojkiewicz, Aleksandra Żyniewicz, Szymon Anders, Natan Mysakowski, Igor Kuzemko)
    • III miejsce – VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (Maciej Chrzanowski, Kamil Sikora, Piotr Dyl, Julita Kurz, Tymon Pelowski).

Wyniki rywalizacji dostępne są pod adresami: Junior, Senior.

Warto podkreślić, że drużyna Seniorów z III LO w Gdyni zajęła III w rozgrywce na poziomie krajowym i IV miejsce w klasyfikacji międzynarodowej.

Fotorelacja z zawodów znajduje się na stronie internetowej WFTiMS.

Współpraca

Porozumienie z Zespołem Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni

Prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich oraz Dorota Kotwicka, dyrektor Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Dn. 21.03.2025 r. Politechnika Gdańska zawarła umowę o współpracy z Zespołem Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni. Z ramienia PG sygnatariuszką była prorektorka ds. studenckich prof. Barbara Wikieł, a technikum reprezentowała dyrektor Dorota Kotwicka.

Zgodnie z dokumentem umowa pozwoli podnieść jakość edukacji w szkole, a jej uczniom na kontynuowanie nauki na PG.

– Współpraca ze szkołami średnimi to dla Politechniki Gdańskiej jeden z priorytetów. Takie porozumienie jest ważne zarówno dla uczelni, jak i dla szkoły, którą możemy wspierać. Pozwala m.in. na skorzystanie z naszego bogatego zaplecza naukowo-dydaktycznego. Nam z kolei daje możliwość poznania przyszłych kandydatów na studia, a szczególnie cenimy właśnie uczniów techników, którzy są świetnie przygotowani i mają szeroką wiedzę zawodową.– mówiła prorektorka Barbara Wikieł. – Widząc ten potencjał w absolwentach szkół technicznych, wprowadziliśmy już kilka lat temu dodatkowe punkty przy rekrutacji na studia właśnie dla osób z dyplomem technika.

– Cieszy mnie współpraca z Politechniką Gdańską, która bardzo często jest pierwszym wyborem dla absolwentów naszej szkoły. Dzięki takiemu porozumieniu, uczniowie już w trakcie nauki będą mogli bliżej poznać uczelnię, jej ofertę i możliwości, jakie daje swoim studentom – dodała Dorota Kotwicka.

Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni jest pierwszą szkołą chłodniczą w Polsce, otwartą w 1950 r. Kształci specjalistów w branży chłodniczej, elektronicznej, elektrycznej i informatycznej zaspakajając w pełni potrzeby miasta i makroregionu północnego oraz częściowo Polski.

Zrównoważony rozwój

Dwa rowery, jedna uczelnia

Poznajcie dwie uczestniczki kampanii „Rowerem na Uczelnię”, które nie chowają roweru na zimę i przez cały rok stawiają na aktywny sposób dojazdu do pracy, na Politechnikę Gdańską. Wybór roweru jako środka transportu jest często nie tylko sposobem na dotarcie do celu bez stania w korkach, ale również pasją, która pozytywnie wpływa na codzienne życie.

Wywiady z Karoliną Szambelan i Magdaleną Leśnik z Zespołu Rzeczników Patentowych można znaleźć na stronie Zrównoważonego rozwoju

Zmień nawyki – pij wodę prosto z kranu

Dn. 22.03.2025 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Wody ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jest to okazja, by zastanowić się, jak nasze codzienne nawyki związane z piciem wody wpływają na środowisko. Jednym z prostych, ale znaczących działań, jest rezygnacja z picia wody w jednorazowych butelkach na rzecz wody z kranu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Zrównoważonego rozwoju.

Politechnika Gdańska w mediach

Dzień Otwarty i cyfrowy atlas drzew

W minionym tygodniu w mediach ukazało się 570 wzmianek nt. Politechniki Gdańskiej. Poniżej przedstawiamy wybrane materiały, które ukazały się w mediach w dn. 17–23.03.2025 r.

Dzień Otwarty Politechniki Gdańskiej

Tradycyjnie 21 marca na Politechnice Gdańskiej powitaliśmy wiosnę otwierając uczelnię dla jej przyszłych studentów. Ogólnopolski Dzień Otwarty PG to dla tegorocznych maturzystów i uczniów szkół średnich doskonała okazja nie tylko do zapoznania się z ofertą studiów PG, ale przede wszystkim do bliższego poznania kampusu uczelni, udziału w rozmaitych atrakcjach oraz rozmów z pracownikami uczelni i uczącymi się tu już studentami. O wydarzeniu informowały lokalne media, jak np. Radio Gdańsk, Radio RMF Maxx, czy TVP Gdańsk

TVP Gdańsk

O istocie technicznych kierunków studiów, ale i o samym Dniu Otwartym, mówił na antenie Radia Gdańsk prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

„Gość Radia Gdańsk” – prof. Krzysztof Wilde, rektor PG

Tego dnia Radio Gdańsk było obecne również na samym kampusie uczelni. W budynku Centrum Ekoinnowacji, gdzie odbyła się gala Pomorskiego Rankingu Liceów i Techników „Perspektywy”, stanęło mobilne studio radiowe. Gośćmi redaktora Filipa Jędrucha byli: Patrycja Nowak i Lidia Mordarska z Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej, Aleksandra Ławniczak, przewodnicząca Samorządu Doktorantów PG, Igor Rusiecki i Paulina Prudel z koła naukowego SimLE, a także Szymon Witek i Szymon Korol, którzy dla PG wywalczyli właśnie Akademickie Mistrzostwo Polski w futsalu.

Radio Gdańsk – posłuchaj

Cyfrowy atlas drzew

Ze względu na brak odpowiedniej wiedzy związanej ze złożonymi zależnościami pomiędzy drzewami a środowiskiem oraz niesprzyjające warunki panujące w miastach, średnia długość życia miejskich drzew w ciągu ostatnich kilku dekad drastycznie spadła. Urban ElemenTREE to międzynarodowy projekt, którego celem jest odwrócenie tej sytuacji poprzez integrację wiedzy i narzędzi z zakresu wielu dyscyplin naukowych, w tym architektury i urbanistyki, inżynierii środowiska i wiatrowej oraz chemii. Liderem projektu jest Politechnika Gdańska.

ESKA Trójmiasto Radio Gdańsk

Naukowcy PG w programie „Czysta Polska”

Na antenie telewizji Polsat ukazał się kolejny odcinek programu „Czysta Polska”. Znalazły się w nim dwa materiały z udziałem naukowców z Politechniki Gdańskiej.

„Czysta Polska – odc. 202 – oglądaj”

  • 6 min. 37 sek. – Mieszkańcy jednego z bloków mieszkalnych w Gdyni na balkonach i elewacji budynku zainstalowali liczne panele fotowoltaiczne. Sprawę z punktu widzenia urbanistycznego oraz praktycznego komentuje prof. Katarzyna Zielonko-Jung z Wydziału Architektury PG
  • 26 min. 53 sek. – Naukowcy z PG opracowali system biodegradowalnych elementów do inteligentnych opatrunków na trudno gojące się rany

Muzyka w parze z nauką

Rektorzy Politechniki Gdańskiej i Akademii Muzycznej w Gdańsku podpisali list intencyjny o wzajemnej współpracy w zakresie kształcenia oraz rozwijania kontaktów akademickich i realizacji projektów łączących sztukę i naukę.

O nawiązaniu współpracy informowały lokalne portale oraz rozgłośnie radiowe, w tym: Radio Gdańsk, Radio Plus, Radio Złote Przeboje, Radio Eska czy RMF Maxx.

Radio Gdańsk

Innowacja Orlenu i Politechniki Gdańskiej pomoże polskiej energetyce

Spółka Orlen Projekt wspólnie z Politechniką Gdańską, opracowała dwa typy innowacyjnych konstrukcji do budowy linii wysokiego napięcia. Dzięki zastosowaniu mniejszej ilości stali są one lżejsze, tańsze i mniej obciążające środowisko niż dotychczasowe rozwiązania.

Zielony Rozwój Offshore Wind Poland Gazeta Morska CIRE

„Światło pod kontrolą” – rozmowa z dr hab. inż. arch. Karoliną Zielińską-Dąbkowską

Naukowczyni z Politechniki Gdańskiej bada wpływ sztucznego światła na zdrowie i środowisko. O swoich projektach naukowych i badawczych opowiedziała w wywiadzie na łamach portalu Narodowego Centrum Nauki.

NCN

O bezpieczeństwie najmłodszych w cyfrowym świecie

Dyrektorka Centrum Nowoczesnej Edukacji prof. Joanna Mytnik gościła w audycji „W cyfrowym świecie” na antenie Radia Gdańsk. Rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa dzieci w sieci i wychowywaniu pociech w erze wysoko rozwiniętych technologii cyfrowych.

Radio Gdańsk

Królewskie wyróżnienie dla badaczek świata nanostruktur

Królewskie Towarzystwo Chemiczne, czyli Royal Society of Chemistry (RSC) wyróżniło kobiety z całego świata prowadzące przełomowe badania w dziedzinie nanotechnologii. W tym zaszczytnym gronie znalazły się badaczki związane z Politechniką Gdańską.

Trójmiasto.pl Zielony Rozwój

Warsztaty i szkolenia

Szkolenie online „Podstawy zarządzania projektami”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników PG na dwudniowe szkolenie online pn. „Podstawy zarządzania projektami” organizowane w dn. 3–4.04.2025 r. w godz. 9.00–14.00, na platformie Teams.

Szkolenie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na szkolenie obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację otrzymają link do spotkania drogą mailową.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Warsztaty stacjonarne „Zarządzanie interesariuszami w projektach”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników Politechniki Gdańskiej na warsztaty stacjonarne pn. „Zarządzanie interesariuszami w projektach”, które odbędą się 10.04.2025 r. w godz. 9.00–14.00 na terenie Politechniki Gdańskiej.

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację otrzymają informację o miejscu spotkania.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Zarządzenia i pisma okólne

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 19/2025 z 25.03.2025 r. w sprawie: powołania Zespołu koordynatorów ds. kształcenia zdalnego na kadencję 2024–2028 oraz zakresu kompetencji zespołu

Komunikaty

Wykład „Gdańszczanie wczoraj – dziś – jutro. Tożsamość w procesie zmiany”

Biblioteka PG i Stowarzyszenie Absolwentów PG zapraszają na wykład dr. Krzysztofa Stachury pt. „Gdańszczanie wczoraj – dziś – jutro. Tożsamość w procesie zmiany”.

Najważniejsze informacje:

  • prelegent: dr Krzysztof Stachura (Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych, Instytut Socjologii);
  • data: 7.04.2025 (poniedziałek), godz. 17:00;
  • miejsce: sala konferencyjna budynku Hydromechaniki, I piętro (budynek nr 11 na mapie kampusu);
  • wstęp wolny.

Kalendarium

28 marca 11.00–14.00
https://pg.edu.pl/startup/warsztaty-i-konferencje/konferencja-metodyka-triz

Metodyka TRIZ – konferencja

Dr inż. Elwira Brodnicka z WZiE we współpracy z Centrum Transferu Technologii PG zapraszają na konferencję poświęconą metodyce TRIZ, z udziałem gości specjalnych: prof. Sergeia Ikovenko oraz dr Sergeya Yatsunenko.
1 kwietnia 10.00–11.00
https://pg.edu.pl/cod/ezd/szkolenia-online

e-Doręczenia: Publiczna Usługa Hybrydowa (PUH) w EZD

Centrum Obiegu Dokumentów zaprasza na szkolenie online dotyczące Publicznej Usługi Hybrydowej (PUH), która jest częścią e-Doręczeń. Na szkoleniu omówimy usługę oraz obsługę modułu w EZD.
3 kwietnia 09.00–15.00
https://ctt.pg.edu.pl/intellectual-property-innovation-day

IP & Innovation Day: od nauki do biznesu

Centrum Transferu Technologii PG zaprasza do udziału w bezpłatnym wydarzeniu poświęconym innowacyjności, ochronie własności intelektualnej i komercjalizacji wyników badań naukowych. Obowiązuje rejestracja.
4 kwietnia 10.00–11.00
https://pg.edu.pl/cod/ezd/szkolenia-online

e-Doręczenia: Publiczna Usługa Hybrydowa (PUH) w EZD

Centrum Obiegu Dokumentów zaprasza na szkolenie online dotyczące Publicznej Usługi Hybrydowej (PUH), która jest częścią e-Doręczeń. Na szkoleniu omówimy usługę oraz obsługę modułu w EZD.
9 kwietnia 10.00–11.00
https://pg.edu.pl/cod/ezd/szkolenia-online

e-Doręczenia: Publiczna Usługa Hybrydowa (PUH) w EZD

Centrum Obiegu Dokumentów zaprasza na szkolenie online dotyczące Publicznej Usługi Hybrydowej (PUH), która jest częścią e-Doręczeń. Na szkoleniu omówimy usługę oraz obsługę modułu w EZD.
15 kwietnia 10.00–11.00
https://pg.edu.pl/cod/ezd/szkolenia-online

e-Doręczenia: Publiczna Usługa Hybrydowa (PUH) w EZD

Centrum Obiegu Dokumentów zaprasza na szkolenie online dotyczące Publicznej Usługi Hybrydowej (PUH), która jest częścią e-Doręczeń. Na szkoleniu omówimy usługę oraz obsługę modułu w EZD.
16 kwietnia 13.15–15.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej