Nr 355/6 marca 2025

Nauka

Prof. Jacek Ryl z nominacją w jubileuszowej edycji Pomorskich Sztormów

Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Już po raz 20. wybieramy laureatów w plebiscycie Pomorskie Sztormy organizowanym przez redakcję „Wyborczej” w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. W kategorii nauka o sztormową statuetkę powalczy prof. Jacek Ryl z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Prof. Jacek Ryl jest kierownikiem zakładu Elektrochemii i Fizykochemii Powierzchni na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG. Znajduje się na liście World’s TOP 2% Scientists, uwzględniającej badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów na świecie.

Znajduje się na liście World’s TOP 2% Scientists uwzględniającej badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów na świecie. Był wielokrotnie kierownikiem grantów badawczych przyznanych m.in. przez Narodowe Centrum Nauki oraz w konkursie „Inicjatywy Doskonałości – Uczelnia Badawcza” w ramach Centrum Materiałów Przyszłości, z czego dwa granty zakończone w 2024 roku pozwoliły na rozwój nowych technologii i materiałów dedykowanych do druku 3D, wykorzystania nanotechnologii do poprawy wydajności sensorów oraz wdrożeniu nowych narzędzi monitorowania i analizy procesów niestacjonarnych.

Zdobyta wiedza pozwoliła na rozpoczęcie prac rozwoju platformy sensorycznej do wieloparametrowej i szybkiej detekcji patogennych bakterii E.coli pod kątem infekcji pęcherza moczowego we wczesnym stadium, nad którą pracują naukowcy z Gdańska i Karlsruhe pod jego kierownictwem. Badania te są także finansowane przez Narodowe Centrum Nauki w ramach projektu OPUS 26+/Weave.

Za te osiągnięcia w 2024 r. został uhonorowany nagrodą naukową im. Prof. Walthera H. Nernsta. To indywidualne wyróżnienie przyznawane przez Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy oraz Politechnikę Warszawską za znaczące osiągnięcia naukowe, techniczne i praktyczne, związane z procesami elektrochemicznymi

Głosowanie potrwa do 17.03.2025 r., www.pomorskiesztormy.pl.

Pytania o doktorat? Weź udział w Ogólnopolskim Webinarze Szkół Doktorskich

Osiem szkół doktorskich zaprezentuje swoją ofertę i odpowie na wszystkie pytania podczas pierwszego ogólnopolskiego webinaru, który odbędzie się w dn. 12–13.03.2025 r. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych studiami III stopnia.

W webinarium wystąpią uczelnie zrzeszone w Forum Szkół Doktorskich:

  • Politechnika Gdańska – organizator webinarium,
  • Politechnika Wrocławska,
  • Politechnika Warszawska,
  • Politechnika Poznańska,
  • Akademia Górniczo-Hutnicza,
  • Uniwersytet Warszawski,
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Webinarium każdego dnia rozpocznie się prezentacją prof. Macieja Bagińskiego – zastępcy dyrektora Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej ds. rozwoju i internacjonalizacji, który przedstawi ideę studiów doktoranckich. Następnie przedstawiciele czterech Szkół Doktorskich opowiedzą o specyfice studiów III stopnia na ich uczelniach, a następnie będą odpowiadać na pytania uczestników.

Plan wydarzenia:

  • dzień I – 12.03.2025:
    • 13:55 – Wstęp. Istota studiów doktoranckich – prof. Maciej Bagiński, PG
    • 14:00 – Akademia Górniczo-Hutnicza,
    • 14:45 – Politechnika Gdańska,
    • 15:30 – Politechnika Poznańska,
    • 16:15 ­– Politechnika Warszawska,
  • dzień II – 13.03.2025:
    • 13:55 – Wstęp. Istota studiów doktoranckich – prof. Maciej Bagiński, PG
    • 14:00 – Politechnika Wrocławska,
    • 14:45 – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
    • 15:30 – Uniwersytet Warszawski,
    • 16:15 – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Zapraszamy. Dołącz do spotkania – MS Teams

Najlepsze projekty badawcze nagrodzone. Rozwiązania z użyciem AI mogą pomóc pacjentom

Członkowie zwycięskiego zespołu, którzy zdobyli I nagrodę dziekana WETI oraz nagrodę firmy S&P Global za projekt: Detekcja chorób płytki paznokcia przy użyciu metod sztucznej inteligencji. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego dla studiów II stopnia na Wydziale Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki odbyła się prezentacja najlepszych projektów badawczych. Jak co roku studenci prezentowali swoje pomysły, które przez ostatni rok realizowali podczas zajęć. Dominowały projekty związane z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją.

Wyróżnienia Dziekana WETI

  • Implementacja algorytmu śledzenia wieloobiektowego z wykorzystaniem śledzenia wielomodelowego oraz algorytmów korelacji danych na podstawie informacji z radaru trójwspółrzędnego dla obiektów o dużej dynamice
    Maciej Sierżęga (kierownik zespołu), Hubert Boratyński, Kamil Jankowski, Jakub Miler, Mateusz Głodowski; opiekun – dr Piotr Kaczmarek
  • Przetwarzanie sygnałów fizjologicznych w celu rozpoznawania emocji,
    Monika Dyczewska (kierownik zespołu), Anna Pająk; opiekun – dr Agnieszka Landowska
  • Porównanie metod detekcji obiektów na przykładzie zajętości miejsc parkingowych
    Marcin Garnowski (kierownik zespołu), Jakub Śmigielski, Łukasz Miośnicki, Mateusz Miośnicki; opiekun – mgr Szymon Zaporowski
  • Proceduralne tworzenie efektów pogodowych i atmosferycznych w scenach 3D przy użyciu CUDA (jak śnieg, pył, woda)
    Wiktor Sawaryn (kierownik zespołu), Kinga Tłuściak, Paulina Szumała, Arkadiusz Koprowski; opiekun – dr Bartłomiej Mróz
  • Tłumacz polsko-kaszubski bazujący na uczeniu maszynowym
    Mikołaj Nowak (kierownik zespołu), Filip Swzeda, Julia Żegota, Krzysztof Kulpiński, Michał Wrzosek, Jakub Grzybowski, Kamil Czepiel; opiekun – dr Szymon Olewniczak

Nagrody Dziekana WETI

III nagroda

  • Minimalizacja opóźnienia łącza radiowego w prywatnych sieciach 5G na potrzeby rozwiązań Przemysłu 4.0,
    Jan Kornacki (kierownik zespołu), Aleksandra Wójcikowska; opiekun – dr Michał Hoeft
  • Opracowanie i analiza monitoringu procesów rozkładu związków organicznych,
    Olena Onyshchenko (kierownik zespołu); opiekun – prof. Robert Bogdanowicz

II nagroda

  • Określanie prawdopodobieństwa przynależności pacjentów do grupy ryzyka pod względem występowania tętniaka mózgu wykorzystując metody uczenia maszynowego,
    Julia Zakaszewska (kierownik zespołu), Hanna Lisowska, Jakub Sadowy, Katarzyna Konieczna, Piotr Fonferek, Maciej Pestka, Daria Binerowska; opiekun – dr Patryk Jasik

I nagroda

  • ID-174 KIBI Detekcja chorób płytki paznokcia przy użyciu metod sztucznej inteligencji
    Aleksandra Krajna (kierownik zespołu), Antoni Górecki, Mathias Nawrocki, Renata Bańka, Martyna Lubowiecka; opiekun – dr Magdalena Mazur-Milecka

Nagrody firmy S&P Global

Jak co roku podczas inauguracji byli obecnie przedstawiciele firmy S&P Global, którzy finansują nagrodę specjalną w dziedzinie najlepszych rozwiązań w sztucznej inteligencji. W tym roku wyróżnienia otrzymały trzy projekty:

  • Detekcja chorób płytki paznokcia przy użyciu metod sztucznej inteligencji;
  • Porównanie metod detekcji obiektów na przykładzie zajętości miejsc parkingowych;
  • Określanie prawdopodobieństwa przynależności pacjentów do grupy ryzyka pod względem występowania tętniaka mózgu wykorzystując metody uczenia maszynowego.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WETI PG w Aktualnościach.

Łączy ich pasja do zielonych technologii. Na PG rozpoczęła się III edycja Akademii Wodorowej

Fot. materiały Grupy Orlen

Na Politechnice Gdańskiej odbyła się uroczysta inauguracja III edycji Akademii Wodorowej, zorganizowana przez pomysłodawcę inicjatywy – firmę Orlen oraz Politechnikę Gdańską, która jest partnerem merytorycznym przedsięwzięcia od samego początku. W inauguracji uczestniczyli przedstawiciele Orlenu i firm współpracujących z Akademią, władze i naukowcy z PG, oraz uczestnicy tegorocznej edycji AH2.

W zajęciach Akademii Wodorowej udział weźmie 30 słuchaczy. To studenci i absolwenci Politechniki Gdańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Politechniki Warszawskiej, Wrocławskiej i Koszalińskiej, a także Uniwersytetu w Warwick w Wielkiej Brytanii.

Studenci Akademii H2 będą mogli wysłuchać wykładów prowadzonych przez naukowców i ekspertów z branży, a także wziąć udział w zajęciach praktycznych. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z działaniem instalacji związanych z produkcją i wykorzystaniem wodoru.

W tegorocznej edycji na płatny staż w ORLENIE zaproszonych zostanie 5 najlepszych uczestników Akademii. Staże oferują również inni partnerzy AH2.   

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Zimorodek – autonomiczny pojazd nawodny stworzony przez studentów

Fot. materiały SimLE

Studenci z Koła Naukowego SimLE zaprezentowali nowy autonomiczny pojazd nawodny – ASV Zimorodek. Premierowy pokaz Zimorodka odbył się w 24.02.2025 r. w Akademickim Klubie PG „Kwadratowa”. W spotkaniu wzięli udział prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. spraw studenckich, prof. Mariusz Deja, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, a także nauczyciele akademiccy i studenci.

– Zimorodek to łódka, która sama decyduje o tym, dokąd ma płynąć i jakie zadania wykonywać. Architektura całego systemu została zachowana z poprzedniego pojazdu. Poprawiliśmy natomiast wykonanie kadłuba (metodą druku 3D), a także zainstalowaliśmy nową kamerę – mówił podczas prezentacji Igor Rusiecki, koordynator programu SeaSentinel, w ramach którego powstał ASV Zimorodek.

ASV Zimorodek został wyposażony w nowe sensory, komputery, komponenty układu zasilania i jeszcze bardziej zaawansowane algorytmy. To modułowa platforma, którą można zintegrować z urządzeniami wykonującymi misje o innym profilu, jak np. monitorowanie czystości środowiska wodnego.

Pojazd powstał z myślą o konkursie RoboBoat 2025 w Stanach Zjednoczonych – mistrzostwach świata w budowie małych, autonomicznych pojazdów nawodnych, które odbędą się w dn. 3–9.03.2025 r. w Sarasota na Florydzie.

Poniedziałkowe wydarzenie w klubie „Kwadratowa” było okazją do podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt. Szczególne podziękowania zespół koła naukowego SimLE skierował do:

  • Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki;
  • Samorządu Studentów PG;
  • KNW Gradient – za wspólną pracę nad algorytmami odpowiedzialnymi za sterowanie pojazdu,
  • opiekunów KSTO Korab – dr. inż. Cezarego Żrodowskiego i Kazimierza Domalewskiego za pomoc w zaprojektowaniu oraz produkcji kadłuba;
  • KNW Proces z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za zaprojektowanie Mission Patch i „za zadbanie o to, by Zimorodek nie tylko działał, ale też wyglądał”,
  • partnerom i sponsorom z przemysłu: AQ Wiring STG, Central Point, Sportis SA, Kainos Polska, Solectroshop, 3Dconnexion, Cinestan, Pomorskiej Strefie Edukacyjnej, Gdańskiemu Parkowi Naukowo-Technologicznemu, Outerworld Engineering.

Do tej pory – oprócz Zimorodka – studenci skonstruowali dwa podobne pojazdy: ASV Perkoz i ASV Rybitwa. 

NCBR przeznaczy ok. 4,5 mld zł na 40 planowanych konkursów

Centrum Zarządzania Projektami informuje, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zgodnie z przyjętą strategią, do 2030 r. ma się stać najważniejszą pod względem skali działania agencją finansującą prace badawczo-rozwojowe w Polsce.

Zakładane kierunki działania NCBR:

  • wzmocnienie roli Centrum we wspieraniu realizacji kluczowych dla państwa strategicznych projektów i rozwoju nowoczesnych technologii oraz inicjowanie działań prowadzących do wzrostu innowacyjności;
  • skoncentrowanie na perspektywicznych obszarach i dostosowanie oferty programowej do wyzwań społeczno-ekonomicznych oraz wypracowanie specjalizacji działania, położenie nacisku na komercjalizację wyników finansowanych prac B+I;
  • zbudowanie mocnej pozycji NCBR w ekosystemie innowacji jako centrum kompetencji oraz ścieżek współpracy z innymi organizacjami w celu efektywnego wsparcia beneficjentów i komercjalizacji;
  • wzmacnianie współpracy środowiska naukowego z biznesem;
  • wzrost dojrzałości organizacyjnej;
  • wykorzystanie synergii działań w organizacji w celu efektywnego wsparcia beneficjentów.

Rok 2025 obfitował będzie w liczne konkursy i inicjatywy skierowane do środowiska naukowego oraz do przedsiębiorców. Na ich wsparcie NCBR przeznaczy łączny budżet 4,5 mld zł w ramach 40 konkursów oraz planuje dodatkowe 1,8 mld zł w ramach nowej inicjatywy STEP (Strategic Technologies for Europe Platform).

Planowane konkursy:

  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – dwa nabory w ramach konkursu Ścieżka SMART dla konsorcjów (projekty na rzecz dostępności);
  • Seal of Excellence – środowisko sprzyjające innowacjom – dwa konkursy;
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego – nabory: Doskonałość dydaktyczna, Kształcenie na potrzeby gospodarki oraz Wzmocnienie potencjału administracyjnego uczelni.

W tym roku planowana jest realizacja również całkowicie nowej inicjatywy – mechanizmu finansowania STEP, czyli Platformy na rzecz Technologii Strategicznych dla Europy. To inicjatywa Komisji Europejskiej, by wesprzeć wiodącą pozycję Europy w dziedzinie technologii krytycznych. STEP przeznaczony będzie dla projektów dotyczących:

  • rozwoju technologii krytycznych,
  • wytwarzania technologii krytycznych,
  • ochrony i wzmacniania łańcuchów wartości.

STEP koncentruje się na trzech sektorach: technologie cyfrowe, czyste i zasobooszczędne technologie oraz biotechnologie. Działanie realizowane będzie dzięki środkom z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Oprócz sprawdzonych formatów programów strategicznych NCBR planuje również zaktualizowaną formułę programu INFOSTRATEG oraz realizację zupełnie nowych programów jak AGROSTRATEG dla sektora rolno-spożywczego oraz NUKLEOSTARTEG wspierający badania naukowe i prace rozwojowe w sektorze energetyki jądrowej.

Kolejny nabór w ramach programu Actinium Supporting Most Talented Candidates

W ramach programu szczególnie uzdolnieni studenci mogą zdobyć stypendia na podstawie osiągnięć uzyskanych na poprzednim etapie edukacyjnym.

Konkurs skierowany jest do studentów studiów stacjonarnych II stopnia przyjętych na pierwszy rok studiów na Politechnice Gdańskiej od semestru letniego roku akademickiego 2024/2025.

Informacje dla aplikujących:

  • stypendium wynosi miesięcznie 1 000 zł i przyznawane jest na okres 10 miesięcy;
  • nabór w programie będzie potrwa do 2.04.2025 r.;
  • wnioski wraz dokumentacją należy składać w formie elektronicznej przez system MojaPG w Module Granty;
  • wszystkie osiągnięcia muszą być potwierdzone.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Uczelni Badawczej.

Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Chemicznym

Dn. 21.03.2025 r. o godz. 13.15 w Audytorium 1.4 (Chemia C) Wydziału Chemicznego PG odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr inż. Adrianny Banach-Kopeć pt. „Opracowanie i charakterystyka biotuszu na bazie chitozanu i agarozy wraz z oceną jego potencjału aplikacyjnego w inżynierii tkankowej”. Promotorem pracy jest dr hab. inż. Robert Tylingo, promotorem pomocniczym jest dr inż. Szymon Mania.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w obronie w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: urszula.kampowska@pg.edu.pl do 14.03.2025.

Kształcenie i dydaktyka

Konkurs im. prof. Romualda Szczęsnego

W 24. edycji Konkursu im. prof. Romualda Szczęsnego mogą wziąć udział absolwenci Politechniki Gdańskiej – autorzy prac dyplomowych, które zostały obronione w 2024 r., uzyskały ocenę bardzo dobrą i charakteryzują się innowacyjnością.

Zgłoszenia powinny być składane elektronicznie na adres katarzyna.urbanowicz@pg.edu.pl.

Harmonogram konkursu:

  • 30.04.2025 r. – termin zgłaszania prac,
  • 5–30.05.2025 r. – konsultacje dla autorów zgłoszonych prac,
  • 2.06.2025 r. – prezentacja zgłoszonych prac przez autorów; posiedzenie kapituły, na którym ustalona zostanie lista i ranking prac nominowanych do nagrody i wyróżnień,
  • do 20.06.2025 r. – przedstawienie przez kapitułę rankingu nominowanych prac Prezydent Miasta Gdyni,
  • do 15.07.2025 r. – decyzja Prezydent Miasta Gdyni o przyznaniu nagrody i wyróżnień,
  • październik 2025 r. – wręczenie nagrody i wyróżnienia przez Prezydent Miasta Gdyni na inauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej.

Innowacje i przedsiębiorczość

Wydziałowe targi pracy na WIMiO

Biuro Karier i Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa serdecznie zapraszają na TargOiOwisko, czyli Wydziałowe Targi Pracy, które odbędą się 13.03.2025 r. w godz. 10:00–14:00 w budynku WIMiO (parter i I piętro, budynek nr 30). To już dziewiąta edycja wydarzenia, podczas którego Politechnika Gdańska otwiera drzwi dla studentów, absolwentów oraz uczniów szkół średnich zainteresowanych karierą w branży morskiej.

TargOiOwisko to wyjątkowa okazja, by bezpośrednio spotkać się z  pracodawcami, zapoznać się z ofertami pracy, staży i praktyk, dowiedzieć się więcej o ścieżkach kariery i oczekiwaniach firm oraz poszerzyć wiedzę o aktualnych trendach i potrzebach branży.

W tegorocznej edycji zaprezentują się następujące firmy:

W godz. 11:00–13:00 w sali 410 odbędzie się wyjątkowe spotkanie, podczas którego absolwenci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, obecnie pracujący w czołowych firmach branży morskiej, opowiedzą o swoich doświadczeniach zawodowych i możliwościach rozwoju.

Dodatkowo, przez cały czas trwania wydarzenia, będzie można skorzystać z indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym Biura Karier i Absolwentów PG.

Serdecznie zapraszamy.

Patroni medialni wydarzenia: PortalMorski.pl, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk. 

Kariera po WIMiO – cykl artykułów o losach absolwentów wydziału

„Kariera po WIMiO” to nowy cykl artykułów przybliżających losy absolwentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Cykl ma na celu prezentację możliwości rozwoju i perspektyw zawodowych, które czekają na studentów po ukończeniu studiów. Doświadczeniami dzielą się właściciele firm, osoby zatrudnione w szeroko pojętej branży morskiej i energetycznej.

Do tej pory o swoich losach zawodowych opowiedzieli:

Artykuły pojawiają się w każdy czwartek na stronie internetowej WIMiO w zakładce Sylwetki absolwentów.

Umiędzynarodowienie

5th EU-LAC – wspólne projekty naukowe z Europy, Ameryki Łacińskiej i Karaibów

5th EU-LAC Joint Call in STI 2025 ma na celu nawiązanie trwałej i wielostronnej współpracy naukowej między naukowcami z Europy, Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Wyniki programu mają przyczynić się do wdrażania czterech filarów tematycznych wspólnej przestrzeni badawczej utworzonej pomiędzy Unią Europejską a Krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów (Common EU-LAC Research Area), jakimi są:

  • mobilność naukowców,
  • dostępność do międzynarodowej infrastruktury badawczej,
  • rozwijanie współpracy badawczej w zakresie odpowiedzi na globalne wyzwania,
  • tworzenie innowacji.

Warunki aplikowania:

  • o finansowanie projektów ze strony polskiej mogą starać się organizacje prowadzące badania i upowszechniające wiedzę, przedsiębiorcy, a także grupa podmiotów – złożona z organizacji prowadzących badania i upowszechniających wiedzę lub przedsiębiorców;
  • partnerzy w konkursie mogą pochodzić z Argentyny, Austrii, Brazylii, Dominikany, Hiszpanii, Niemiec, Peru, Portugalii, Turcji, Urugwaju;
  • wnioskodawcy mogą otrzymać finansowanie na badania przemysłowe i prace rozwojowe;
  • zakres tematyczny: różnorodność biologiczna (w tym rolnictwo i bezpieczeństwo żywnościowe), biogospodarka i rozwiązania oparte na naturze, zdrowie globalne, choroby zakaźne oraz współpraca UE-LAC na rzecz transformacji energetycznej;
  • poziom finasowania: 300 tys. euro na projekt w przypadku, gdy o dofinansowanie ubiega się wnioskodawca jednopodmiotowy, lub 350 tys. euro na projekt w przypadku, gdy o dofinansowanie ubiega się grupa podmiotów;
  • harmonogram konkursu:
    • rozpoczęcie naboru wniosków: 24.02.2025 r.;
    • zakończenie naboru wniosków: 22.05.2025 r., 17.00 CEST;
    • wyniki konkursu i publikacja listy rankingowej: wrzesień 2025 r.

Centrum Zarządzania Projektami przypomina, że kompletny wniosek wraz załącznikami należy złożyć w CZP przynajmniej 7 dni roboczych przed zamknięciem terminu naboru. Zgłoszenie projektu w systemie MojaPG należy złożyć przynajmniej 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Najważniejsze informacje o konkursie znajdują się na stroniach:

Kontakt w Centrum Zarządzania Projektami: pm.czp@pg.edu.pl

Współpraca

Centrum Zarządzania Projektami dzieli się doświadczeniami

Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Centrum Zarządzania Projektami PG w dn. 13–14.02.2025 r. gościło przedstawicieli Centrum Zarządzania Projektami Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Celem spotkania było podzielenie się doświadczeniami i dobrymi praktykami z zakresu zarządzania projektami, tj. przygotowywania, realizacji i rozliczania wniosków o dofinansowanie. Wizyta była nie tylko świetną okazją do nauki, ale także inspiracją do dalszego rozwoju naszych umiejętności i metod pracy. Spotkanie pozwoliło także obu uczelniom na wymianę cennych wskazówek i podzielenie się praktycznymi narzędziami do jeszcze lepszego zarządzania projektami.

Zarządzanie projektami jest nie tylko narzędziem pracy, ale także strategią i sposobem myślenia, który pozwala skutecznie realizować cele, niezależnie od branży. Obecnie umiejętność skutecznego prowadzenia projektów staje się kluczowa dla każdej organizacji.

Współpraca międzynarodowa i promocja

Na zdj. Anna-Maria Nizovtseva, TalTech, fot. Andrzej Gąsior

W ostatnich dniach lutego 2025 r. na Politechnice Gdańskiej odbyło się spotkanie poświęcone innowacjom, współpracy międzynarodowej i nowoczesnym technikom marketingowym. Specjaliści z TalTech – Tallinn University of Technology i Politechniki Gdańskiej (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Biblioteka PG, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz Sekcja Multimedialna) mieli okazję podzielić się wiedzą, zaprezentować wyniki własnej pracy i nawiązać nowe relacje zawodowe.

W trakcie spotkania pracownicy Biura ds. Marketingu i Komunikacji Międzynarodowej TalTech – Tallinn University of Technology zwiedzili laboratoria i obiekty badawcze oraz wzięli udział w wycieczce po kampusie.

Kolejne części spotkania poświęcone były rolom multimediów w nowoczesnych technikach informacyjnych. Specjaliści z Sekcji Multimedialnej PG zaprezentowali nowoczesne technologie streamingowe, filmowanie dronowe i wpływ narzędzi audiowizualnych na promocję badań naukowych. Następne spotkania poświęcone były międzynarodowej współpracy akademickiej. Na zakończenie odbyły się warsztaty dotyczące promocji nauki i nowoczesnych metod marketingowych w mediach społecznościowych.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Politechnika Gdańska w mediach

Poprawianie pamięci i nowy pojazd SimLE

 
W dn. 24.02–2.03.2025 r. w mediach ukazało się ponad 1250 informacji na temat Politechniki Gdańskiej

Poniżej prezentujemy wybrane materiały.

Czy można poprawić pamięć seniora?

O badaniach nad pamięcią i przyczynami chorób neurodegeneracyjnych dr. Michała Kucewicza z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki można posłuchać w audycji „Eureka”, którą na antenie Polskiego Radia poprowadził redaktor Krzysztof Michalski.

Polskie Radio Jedynka

Fizyka jak puzzle – historia naukowej pasji doktoranta PG

Mgr inż. Szymon Królak, doktorant z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, który bada efekty kwantowe nadprzewodników i układów magnetycznych, został bohaterem cyklu „Młodzi naukowcy z Trójmiasta” portalu

Trójmiasto.pl

Akademia Wodorowa na PG

Trzecia edycja Akademii Wodorowej została zainagurowana na Politechnice Gdańskiej.

TVP3 („Panorama” 24 lutego, od ok. 20.25 min.) Radio Gdańsk Radio KRDP.fm

Zimorodek – nowy pojazd nawodny SimLE

Studenci z Koła Naukowego SimLE stworzyli zautomatyzowany pojazd nawodny, który został wykonany metodą druku 3D. Zimorodek, bo tak nazywa się pojazd, wyposażono w nowoczesne sensory oraz komputer pokładowy.

Radio Gdańsk Polska-morska.pl gospodarkamorska.pl

Nowy hybrydowy kierunek studiów

PG uruchamia nowy kierunek studiów drugiego stopnia, który łączy technologie cyfrowe z inżynierią energetyki wiatrowej. Informowały o tym kolejne media, w tym m.in.

naukawpolsce.pl Radio Kaszebe polska-morska.pl

Naukowcy obliczą trasę rozprzestrzenia się plastiku w rzekach

O badaniach realizowanych m.in. w Centrum Ekoinnowacji PG informowały kolejne media. Materiał nt. tych badań został wyemitowany m.in. w programie TVP Teleexpress.

Polskie Radio Trójka Naukawpolsce.pl portalsamorzadowy.pl

Naukowcy PG na antenie Radia 357

Prof. Krystyna Gomółka z Wydziału Zarządzania i Ekonomii w Radiu 357 mówiła o sytuacji Ukraińców na ryku pracy w Polsce, a prof. Mariusz Figurski, ekspert w zakresie modelowania ekosystemu ziemskiego wziął udział w audycji nt. jakości powietrza (brak linków do nagrań z rozmów).

Warsztaty i szkolenia

Scite – dostęp testowy do narzędzia AI oraz szkolenie

 

Biblioteka PG zaprasza do testowania Scite – innowacyjnego narzędzia opartego na sztucznej inteligencji, które pomaga w kontekstualizacji cytowań. Dzięki niemu można łatwo odróżnić cytaty wspierające od kontrastujących oraz zyskać głębszy wgląd w literaturę naukową. Dodatkowo, inteligentny chatbot Scite Assistant generuje podsumowania z odniesieniem do zweryfikowanych źródeł, co pozwala na szybkie zdobywanie rzetelnych informacji.

Dostęp testowy potrwa do 29.03.2025 r.

Dla zainteresowanych narzędziem Scite odbędzie się szkolenie w języku angielskim na platformie Zoom – 6.03.2025 r. w godz. 10.00–11.00.

Przebieg szkolenia:

  • wprowadzenie;
  • prezentacja Scite – historia powstania, współpraca z wydawcami i dostęp do pełnych tekstów;
  • demo na żywo – przegląd funkcji, analiza cytowań, wyszukiwanie i generowanie raportów;
  • Scite Assistant i etyka AI – jak wykorzystywać AI w sposób odpowiedzialny;
  • sesja Q&A. 

Warsztaty online „Zarządzanie ryzykiem w projektach”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników Politechniki Gdańskiej na warsztaty online pn. „Zarządzanie ryzykiem w projektach”, które odbędą się 7.03.2025 r. w godz. 9.00–14.00 na platformie Teams.

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację otrzymają link do spotkania drogą mailową.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Warsztaty stacjonarne „Zarządzanie zespołem projektowym”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników PG na warsztaty „Zarządzanie zespołem projektowym”, które odbędą się 13.03.2025 r. w godz. 9.00–14.00, stacjonarnie na terenie Politechniki Gdańskiej.

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację otrzymają informację o miejscu spotkania.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Zarządzenia i pisma okólne

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 15/2025 z 25.02.2025 r. w sprawie: wprowadzenia Regulaminu udostępniania dokumentacji archiwalnej przechowywanej w Archiwum Politechniki Gdańskiej

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 16/2025 z 25.02.2025 r. w sprawie: powołania zespołu ds. raportów i planowania w programie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza na kadencję 2024–2028

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 17/2025 z 25.02.2025 r. w sprawie: powołania Zespołu do nadzoru nad realizacją udzielonego zamówienia pn. „Przebudowa budynku naukowo-dydaktycznego przy ul. Sobieskiego 18 wraz z niezbędnym uzbrojeniem i zagospodarowaniem terenu”

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 12/2025 z 25.02.2025 r. w sprawie: zatwierdzenia Regulaminu organizacyjnego Centrum HR

Komunikaty

Ankieta diagnozująca rodzaje barier występujących przed młodymi naukowcami na PG

Minęły już dwa lata odkąd na Politechnice Gdańskiej zaczęto wdrażać zmiany na rzecz młodych naukowców. Ich potrzeby zostały rozpoznane na podstawie ankiety diagnozującej bariery rozwoju (Raport z badań, działania na rzecz młodych naukowców, wydarzenia).

Aby porównać obecne warunki pracy, rodzaje napotykanych barier, a także umożliwić wprowadzanie oczekiwanych zmian Biuro i Zespół Młodych Naukowców zaprosi ponownie młodych naukowców PG do wypełnienia ankiety, która dostępna będzie online w dn. 10–23.03.2025 r.

W razie pytań należy kontaktować się z Biurem Młodych Naukowców.

Dzień otwarty w Przedszkolu MegaMocni PG

Serdecznie zapraszamy przyszłych przedszkolaków i ich opiekunów na Dzień Otwarty w  przedszkolu MegaMocni PG

Dzień Otwarty odbędzie się w  piątek  7.03.2025 r., w godz. 16:30–18:30. 

Na wszystkich czeka wiele atrakcji, m.in.:

  • kodowanie z robotem photonem,
  • tworzenie kosmosu w słoiku,
  • malowanie buziek,
  • kosmiczne tatuaże.

Będzie to też dobra okazja, by porozmawiać z   nauczycielami, poznać rozkład dnia oraz obejrzeć wnętrza przedszkola. Zapraszamy opiekunów do wspólnego uczestnictwa w zajęciach razem  z dziećmi.

Podsumowanie zmian w systemach informatycznych PG (luty 2025)

Podsumowanie zmian wprowadzonych przez Centrum Usług Informatycznych w lutym 2025 r. w systemach informatycznych PG:

  • Dziekanat – Zapisy – w celu zapełnienia spójności danych dodano możliwość usuwania studentów z przedmiotów, na które nie zapisali się w pełni. W Rekrutacja i zapisy → Zapisy → Zapisy na zajęcia → [wybrane zapisy] → Parametry → w poszczególnych blokach dodano opcję zaznaczenia „Wypisz studentów z niekompletnych przedmiotów”. Po zaznaczeniu tej opcji, student otrzymuje komunikat: ”Uwaga: Jeśli nie zapiszesz się na wszystkie typy zajęć z danego przedmiotu, zostaniesz z niego automatycznie wypisany po zakończeniu okna czasowego”. Po zakończeniu zapisów mechanizm czasowy usuwa studentów z przedmiotu, na który nie zapisali się na wszystkie typy zajęć i wysyła powiadomienie mailowe oraz wiadomość w aplikacji Student;
  • Zespołowe projekty badawcze – wprowadzono możliwość zmiany osoby zgłaszającej projekt dla użytkowników w roli Koordynatora Wydziałowego lub Koordynatora Uczelnianego. Uprawnienie to pozwala Koordynatorom Wydziałowym i Uczelnianym wpisać dowolną osobę zgłaszającą projekt. Umożliwiono również Koordynatorom rejestrowanie nowych projektów oznaczonych jako realizowane wspólnie z firmą zewnętrzną;
  • Stypendia – wprowadzono mechanizm automatycznego przyjmowanie wniosków o stypendia, dostarczanych do systemu Moja PG przez eDoręczenia;
  • Moodle – naprawiono błąd związany z przetwarzaniem testów offline.

Kompletna lista nowych funkcji i poprawek została opublikowana na stronie CUI.

W przypadku pytań lub problemów z usługami IT należy kontaktować się z Helpdeskiem CUI poprzez system zgłoszeń lub telefonicznie (58 348 63 37).

Kalendarium

13 marca 10.00–14.00
https://pg.edu.pl/biuro-karier/2025-02/wydzialowe-targi-pracy-targoiowisko

Wydziałowe Targi Pracy TARGOiOWISKO

Biuro Karier i Absolwentów oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zapraszają na TargOiOwisko, czyli Wydziałowe Targi Pracy, które odbędą się 13.03.2025 r. w godz. 10:00–14:00 w budynku WIMiO.
19 marca 13.15–15.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej
21 marca 09.00–15.00
https://otwarta.pg.edu.pl

Ogólnopolski Dzień Otwarty Politechniki Gdańskiej

Ogólnopolski Dzień Otwarty na Politechnice Gdańskiej skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół średnich. Jego celem jest prezentacja oferty studiów na PG.
3 kwietnia 09.00–15.00
https://ctt.pg.edu.pl/intellectual-property-innovation-day

IP & Innovation Day: od nauki do biznesu

Centrum Transferu Technologii PG zaprasza do udziału w bezpłatnym wydarzeniu poświęconym innowacyjności, ochronie własności intelektualnej i komercjalizacji wyników badań naukowych. Obowiązuje rejestracja.