Nr 354/27 lutego 2025

Z życia uczelni

Uroczyste posiedzenie Senatu PG z okazji promocji akademickich

Przed nami uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z okazji promocji akademickich. Uroczystość odbędzie się w środę 5.03.2025 r. o godz. 11:15 w Auli PG.

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu PG rektor prof. Krzysztof Wilde przyjmie w poczet profesorów naukowców i naukowczynie Politechniki Gdańskiej. Wręczone zostaną również promocje na stopnie doktora habilitowanego oraz doktora.

Tradycyjnie już podczas uroczystości wręczona zostanie także nagroda „Dyplom Roku”. To wyróżnienie rektora PG dla absolwentów uczelni, autorów najlepszych prac dyplomowych magisterskich, obronionych na każdym z wydziałów w minionym roku akademickim.

Uroczystość uświetni Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej.

Wydarzenie jest otwarte. W tym dniu w godz. 11:00–13:00 obowiązywać będą godziny rektorskie. Uroczystość będzie transmitowana na stronie internetowej PG.

Zachęcamy całą społeczność akademicką PG do wspólnego uczestnictwa w tym wyjątkowym święcie. 

Wykład prof. E. Wittbrodta „Politechnika Gdańska. Wspólne dziedzictwo europejskie”

 

Biblioteka PG oraz Stowarzyszenie Absolwentów PG zapraszają na wykład prof. Edmunda Wittbrodta – rektora Politechniki Gdańskiej w l. 1990–1996, Honorowego Profesora Emeritusa Politechniki Gdańskiej, wybitnego naukowca, inżyniera, a także cenionego polityka i działacza społecznego.

Wykład prof. E. Wittbrodta to nie tylko okazja do wysłuchania inspirującej opowieści o dziedzictwie Politechniki Gdańskiej, ale także możliwość spotkania z człowiekiem, który przez dekady kształtował polską naukę i edukację. 

Informacje dla uczestników:

  • temat: „Politechnika Gdańska. Wspólne dziedzictwo europejskie”;
  • data: 10.03.2025 r., godz. 17:00;
  • miejsce: sala konferencyjna Hydromechaniki PG (budynek nr 11 na mapie kampusu);
  • wstęp wolny. 

Senat Politechniki Gdańskiej

Na posiedzeniu Senatu PG dn. 19.02.2025 r. podjęto uchwały w sprawie:

  • zmiany w składzie Senackiej Komisji ds. Kształcenia na kadencję 2024–2028 powołanej Uchwałą Senatu PG nr 1/2024/XXVI z 18.09.2024 r.;
  • umieszczenia na budynku nr 2 Politechniki Gdańskiej tablicy upamiętniającej Gabriela Narutowicza;
  • wyrażenia zgody na przystąpienie przez Politechnikę Gdańską do realizacji projektu pt. „The Erasmus Mundus Master in Quality in Analytical Laboratories" (akronim EMQAL).

Przewodniczący SSPG Krzysztof Wąsiewski przedstawił informacje o działalności Samorządu Studentów PG. Przewodniczący SDPG mgr inż. Ignacy Rogoń przedstawił informacje o działalności Samorządu Doktorantów PG.

Nauka

Prof. Dorota Kamrowska-Załuska laureatką Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Prof. Dorota Kamrowska-Załuska otrzymała nagrodę ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej. Nagrodę wręczono podczas Gali Nauki Polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prof. Dorota Kamrowska-Załuska od 2002 r. związana z Katedrą Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury PG. Wieloletnia kierowniczka Studiów Podyplomowych Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej „Projektowanie przestrzeni i zarządzanie”, odbyła staże badawcze w kilku instytucjach badawczych w tym Massachusetts Institute of Technology (2013). Urbanistka z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w pracy zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym oraz w rozmaitych projektach partycypacyjnych i badawczych. Jej zainteresowania badawcze to rola sztucznej inteligencji i wielkich zbiorów danych w planowaniu przestrzennym, kwestie miejskie i wymiar terytorialny polityki spójności UE, innowacje społeczne i partycypacja, inteligentne, zrównoważone miasta i obszary metropolitalne.

Jest autorką ponad pięćdziesięciu artykułów i książki o zrównoważonej odnowie przestrzeni miejskiej; członkini zarządu ISOCARP, członkini zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich, prezeska gdańskiego oddziału TUP w latach 2018–2021.

CHIST-ERA Call 2025 SOL – Science in Your Own Language

Narodowe Centrum Nauki we współpracy z siecią CHIST-ERA ogłasza konkurs na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące sposobów i narzędzi upowszechniania dostępu do wiedzy generowanej w różnych językach. Konkurs ma na celu promocję wielojęzyczności wśród osób zaangażowanych w produkcję wiedzy i wytwarzanie technologii oraz wśród ich odbiorców.

O finansowanie mogą się starać konsorcja międzynarodowe złożone z 3–6 zespołów badawczych pochodzących z co najmniej trzech różnych krajów uczestniczących w konkursie: Belgii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Polski, Słowacji, Szwajcarii, Tajwanu i Wielkiej Brytanii.

W konkursie można otrzymać finansowanie na realizację projektów badawczych dotyczących co najmniej jednego spośród obszarów tematycznych:

  • tłumaczenie maszynowe wytworów wiedzy naukowej;
  • projektowanie narzędzi do płynnego i interoperacyjnego dostępu;
  • narzędzia do wykrywania oszustw naukowych i plagiatu w wielu językach.

W konkursie CHIST-ERA SOL można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, wynagrodzenia i stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej.

Pula konkursowa dostępna dla polskich zespołów to 750 tysięcy euro.

Harmonogram konkursu:

  • termin składania wniosków wspólnych w systemie ESS: 15.04.2025 r., godz. 17:00 CEST,
  • termin składania wniosków krajowych w systemie OSF: 22.04.2025 r.,
  • wyniki konkursu: lipiec 2025 r.,
  • przewidywany termin rozpoczęcia realizacji projektów: listopad 2025 r.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie NCN.

Centrum Zarządzania Projektami przypomina, że kompletny wniosek wraz załącznikami należy złożyć w CZP przynajmniej 7 dni roboczych przed zamknięciem terminu naboru. Zgłoszenie projektu w systemie MojaPG należy złożyć przynajmniej 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Kontakt w CZP: pm.czp@pg.edu.pl

Spotkanie projektu BATS w Finlandii

Jak poprawić komfort pieszych i rowerzystów przez cały rok, niezależnie od pogody? Na to pytanie szukają odpowiedzi partnerzy projektu BATS (Better Active mobiliTy Solutions). W dn. 11–13.02.2025 r. w fińskim Porvoo odbyło się spotkanie ekspertów i przedstawicieli miast zaangażowanych w inicjatywę.

Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele miast z Niemiec, Danii, Estonii, Litwy, Szwecji, Finlandii i Polski, a także naukowcy z trzech uczelni: Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Technicznego w Tallinie oraz Uniwersytetu w Alto. Eksperci pracują nad rozwiązaniami, które pomogą miastom lepiej planować infrastrukturę i dostosowywać ją do potrzeb użytkowników przez cały rok.

Politechnika Gdańska odgrywa istotną rolę w projekcie – jej zespół badawczy analizuje skuteczność wdrażanych rozwiązań oraz wspiera miasta w monitorowaniu efektywności pilotażowych programów. W badaniach wykorzystuje nowoczesne narzędzia symulacyjne, które pozwalają modelować różne scenariusze zarządzania ruchem w trudnych warunkach.

W fińskim spotkaniu uczestniczyli dr hab. inż. Jacek Oskarbski, prof. PG, dr hab. inż. Daniel Kaszubowski, prof. PG oraz mgr inż. Konrad Biszko – doktorant z Katedry Inżynierii Transportowej WILIŚ. Ich zadaniem było wsparcie miast partnerskich w ocenie skuteczności realizowanych projektów.

Projekt BATS jest współfinansowany przez Interreg Baltic Sea Region 2021–2027. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie interreg-baltic.eu/project/bats.

Kształcenie i dydaktyka

Smart Renewable Energy Engineering. Nowe studia II stopnia na WIMiO

Trwają prace nad projektem DigiWind, w ramach którego w październiku 2025 r. zostanie uruchomiony nowy kierunek studiów II stopnia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa: Smart Renewable Energy Engineering.  

Smart Renewable Energy Engineering to hybrydowy kierunek, który łączy w sobie zaawansowane technologie cyfrowe z inżynierią energetyki wiatrowej. Celem studiów jest przygotowanie absolwentów do pracy w prężnie rozwijającej się dziedzinie energii odnawialnej. Na kierunku zostanie uruchomiona specjalność Smart Wind Energy Engineering.

Studia będą trwały trzy (dla absolwentów energetyki, mechaniki i budowy maszyn, oceanotechniki) lub cztery (dla pozostałych kierunków technicznych) semestry i będą prowadzone w języku angielskim.

Podczas nauki studenci zdobędą wiedzę w zakresie:

  • wytwarzania energii z wiatru,
  • technologii energii wiatrowej,
  • systemów energii odnawialnej,
  • technologii cyfrowych bliźniaków,
  • sztucznej inteligencji (AI),
  • analizy danych (Big Data),
  • morskich farm wiatrowych,
  • rozwiązań w zakresie magazynowania energii,
  • zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa środowiskowego,
  • globalnych polityk energetycznych,
  • zarządzania projektami,
  • pomiarów,
  • monitorowania i diagnostyki systemów energetycznych,
  • ekonomii odnawialnych źródeł energii oraz systemów i elektrowni wiatrowych,
  • konstrukcji morskich,
  • elektryfikacji, elektroniki i cybernetyki systemów energii wiatrowej.

Nad projektem pracują:

  • Wydział Elektrotechniki i Automatyki,
  • Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki,
  • Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska,
  • Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa,
  • Wydział Zarządzania i Ekonomii oraz
  • Biuro Projektów Strategicznych.

Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Michał Wójcik, prof. PG (WILiŚ). Dodatkowych informacji udziela koordynatorka projektu Małgorzata Lipska, e-mail malgorzata.lipska@pg.edu.pl; tel. 660 054 929.

DigiWind – Digital Masters of Wind and Energy Systems to pionierskie przedsięwzięcie edukacyjne finansowane przez Program Cyfrowa Europa (DEP), który ma na celu na nowo zdefiniować krajobraz edukacji w zakresie energii odnawialnej. Z misją wspierania cyfrowej i ekologicznej transformacji w Europie, DigiWind zapewni interdyscyplinarne Specjalistyczne Programy Edukacyjne (Specialist Education Programs), których celem jest zapewnienie specjalistów w dziedzinie nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) w systemach wiatrowych i energetycznych.

Koordynatorem konsorcjum jest Technical University of Denmark Wind and Energy Systems, a wśród partnerów, oprócz Politechniki Gdańskiej, znajdują się holenderski Delft University of Technology, Technological University of the Shannon z Irlandii, Norwegian University of Science and Technology. Oprócz uczelni w skład konsorcjum wchodzą firmy z sektora energetyki wiatrowej: Cadpeople z Danii, F6S z Irlandii, Whiffle z Holandii oraz Irish Manufacturing Research.

Projekt „Uczelnie Przyszłości”: Model Edukacji Spersonalizowanej

Projekt „Uczelnie Przyszłości” to inicjatywa wspierająca studentów w rozwijaniu nowoczesnych kompetencji i realizacji innowacyjnych pomysłów. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską i realizowany przez 12 uczelni, w tym Politechnikę Gdańską oraz NCBR, będące liderem Projektu. Kierownikiem projektu jest prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. PG. Celem projektu jest wdrożenie Modelu Edukacji Spersonalizowanej (MES), w ramach którego studenci realizują indywidualne projekty innowacyjne (IPI) poprzez rozwój kluczowych kompetencji przyszłości i łączenie edukacji akademickiej z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

W ramach programu zapraszamy studentów I i II roku I stopnia do zgłaszania pomysłów na innowacyjne projekty (indywidualne lub zespołowe). Laureaci otrzymają 20 tys. zł na realizację pomysłu, wsparcie mentorów biznesowych i naukowych, udział w warsztatach projektowych, a także możliwość modyfikacji programu studiów (wymiana przedmiotów i dodatkowe punkty ECTS).

Zgłoszenia do projektu można składać do 16.03.2025 r. do godz. 23.59;

Informacje o projekcie znajdują się na stronie: Uczelnie Przyszłości | Politechnika Gdańska.

Zapraszamy do udziału w projekcie „Uczelnie Przyszłości”.

Tydzień Otwartej Edukacji w Bibliotece PG

Biblioteka PG zaprasza studentów i nauczycieli akademickich na szkolenia online z otwartych zasobów edukacyjnych, które odbędą się w dn. 4 i 5.03.2025 r. W trakcie ok. 20-minutowych spotkań uczestnicy poznają platformy z darmowymi podręcznikami akademickimi oraz kursami online dostarczanymi przez wiodące uczelnie polskie i zagraniczne.

Szkolenia odbędą się w języku polskim oraz angielskim za pośrednictwem platformy MS Teams (link poniżej).

Informacje dla uczestników:

Szkolenia są organizowane w ramach Tygodnia Otwartej Edukacji – wydarzenia celebrowanego na całym świecie, mającego za zadanie podnoszenie świadomości, prezentowanie inicjatyw i świętowanie wpływu otwartej edukacji na nauczanie i uczenie się.

Najlepsza praca inżynierska z zakresu nauk technicznych

Fot. mat. PG

Studentka II stopnia kierunku inżynieria biomedyczna inż. Natalia Zalewska otrzymała nagrodę I stopnia za najlepszą pracę inżynierską z zakresu nauk technicznych przyznaną przez Pomorską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 6.02.2025 r. w Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku.

Praca Natalii Zalewskiej została zrealizowana w 2024 r. w Katedrze Inżynierii Materiałów Funkcjonalnych WETI PG i dotyczyła opracowania elastycznej elektrody pokrytej przewodzącym polimerem PEDOT:PSS do stymulacji/nagrywań sygnałów mózgowych. Promotorem była dr inż. Karolina Cysewska.

Badania w ramach pracy były finansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki (2021/43/D/ST7/01362).

Innowacje i przedsiębiorczość

Konkurs „Polski Produkt Przyszłości”

Konkurs „Polski Produkt Przyszłości” organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości to możliwość promocji najbardziej przełomowych rozwiązań technologicznych, które mogą zrewolucjonizować rynek i wnieść realny postęp do gospodarki. Do konkursu można zgłaszać wyroby i technologie ułatwiające codzienne życie, automatyzujące procesy produkcji, wspomagające dbanie o zdrowie czy środowisko.

Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach:

  • produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki;
  • produkt przyszłości przedsiębiorcy;
  • wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy.

W każdej z kategorii przyznana zostanie nagroda główna w wysokości 100 tys. zł, a także maksymalnie cztery wyróżnienia po 25 tys. zł. Kapituła konkursu może także przyznać nagrody specjalne: dla młodego przedsiębiorcy, za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) oraz za ekoinnowację.

W tegorocznej edycji można również zdobyć nagrodę specjalną Partnera konkursu – Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), która obejmuje zaproszenie Laureata Konkursu do prezentacji produktu podczas Wystawy Światowej EXPO 2025 Osaka, Kansai.

Udział w Konkursie mogą wziąć:

  • instytucje szkolnictwa wyższego i nauki;
  • przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Polski.

Wyróżnieni w konkursie otrzymują:

  • nagrodę finansową w wysokości 25 tys. zł,
  • dyplom,
  • prawo posługiwania się w korespondencji i promocji znakiem i hasłem Polski Produkt Przyszłości,
  • promocję produktu (informacje na temat produktów nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie Polski Produkt Przyszłości będą zamieszczane w materiałach informacyjnych przygotowywanych przez PARP w związku z promocją konkursu, m.in. w Katalogu Laureatów, filmach, materiałach prasowych).

Informacje dla uczestników:

Centrum Wsparcia Biznesu CW Excel na Wydziale Zarządzania i Ekonomii

Na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG powstało „CW Excel: Centrum wsparcia rozwiązywania problemów gospodarczych z wykorzystaniem arkusza”. Przedsięwzięcie ma pomóc wszystkim zainteresowanym przedsiębiorcom (niezależnie od branży i lokalizacji prowadzonej działalności) pod warunkiem, że usprawnienie będzie dotyczyć procesów realizowanych w arkuszu kalkulacyjnym. Inicjatywa łączy potrzeby biznesowe z akademicką wiedzą i kreatywnością studentów.

Kierownikiem projektu jest dr Anna Baj-Rogowska.

Umiędzynarodowienie

Międzynarodowa współpraca w ramach projektu SQUARES

Na zdjęciu od prawej: dr. hab. Daniel Kaszubowski – Politechnika Gdańska, prof. M. Lutfar Rahman, PhD – Vice Chancellor of Daffodil University, Dhaka, Bangladesz, prof. Matteo Savino – Universita degli Studi del Sannio – Benevento, Włochy, mgr inż. Maciej Sawicki – Politechnika Gdańska

W dn. 28–30.01.2025 r. w stolicy Bangladeszu zespół projektowy Katedry Inżynierii Transportowej WILIŚ PG uczestniczył w spotkaniu konsorcjum projektu SQUARES, skupiającym partnerów międzynarodowego konsorcjum, ekspertów i interesariuszy z Europy i Azji.

Projekt SQUARES koncentruje się na podnoszeniu jakości kształcenia w Nepalu, Bhutanie, Bangladeszu i Pakistanie, integrując umiejętności przekrojowe z programami inżynierii lądowej i przemysłowej. Szczególny nacisk kładzie na efektywność energetyczną, zrównoważony transport miejski i zarządzanie jakością, a także na dostosowanie edukacji do potrzeb rynku pracy. Dzięki współpracy z europejskimi uczelniami projekt wspiera modernizację programów studiów, wzmacnia zarządzanie akademickie i buduje silniejsze powiązania między edukacją, przemysłem i zatrudnieniem.

Politechnika Gdańska jest koordynatorem projektu, kierownikiem jest dr hab. Daniel Kaszubowski, za część organizacyjną odpowiada mgr inż. Maciej Sawicki z Biura Projektów Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. 

Współpraca

Nadbałtyckie Centrum Kultury na WILiŚ

Na zdjęciu: dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska prof. dr hab. inż. Ewa Wojciechowska (trzecia od prawej) i przedstawiciele z Nadbałtyckiego Centrum Kultury

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska PG gościł przedstawicieli Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Spotkanie poświęcone było idei „Zielonych instytucji” oraz innowacyjnym rozwiązaniom wspierającym zrównoważony rozwój. Goście mieli okazję zapoznać się z działalnością Centrum Ekoinnowacji oraz wymienić doświadczenia w zakresie ekologicznych inicjatyw.

Rozmowy koncentrowały się wokół idei „Zielonych instytucji”, czyli koncepcji zakładającej, że placówki kulturalne mogą i powinny działać w sposób bardziej ekologiczny. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i eksploracji nowoczesnych rozwiązań, które mogą pomóc w redukcji śladu węglowego i efektywnym zarządzaniu zasobami.

Goście mieli również okazję odwiedzić Centrum Ekoinnowacji, gdzie zaprezentowano innowacyjne podejście do badań w dziedzinie inżynierii środowiska. Dyskusje dotyczyły m.in. wykorzystania nowych technologii w ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko oraz możliwości wdrażania ekologicznych rozwiązań w instytucjach publicznych.

Kolejne spotkanie zaplanowano na wiosnę – tym razem z udziałem Centrum Analiz Strategicznych PG, które zajmuje się badaniem długoterminowych trendów i strategii rozwoju. 

Współpraca ze Stowarzyszeniem Forum SIP

Dn. 5.02.2025 r. Politechnika Gdańska zawarła porozumienie ze Stowarzyszeniem Forum SIP. Dotyczy ono stałej współpracy przy organizacji Ogólnopolskiego Forum Społecznej Inspekcji Pracy. Merytoryczna współpraca z najwyższej klasy specjalistami w swoich dziedzinach – kadrą dydaktyczną polskich uczelni  – jest dla stowarzyszenia niezwykle istotna. 

Stowarzyszenie jest głównym organizatorem corocznego Forum SIP. Wydarzenie skierowane jest do społecznych inspektorów pracy, a także pracodawców, pracowników, związków zawodowych, pracowników służby BHP oraz wszystkich osób i instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa pracy oraz przestrzegania praw pracowniczych.

Wydarzenie, oprócz możliwości zdobycia wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz poszerzenia kompetencji, jest także jedyną tego typu okazją do integracji środowiska społecznych inspektorów pracy w celu zacieśnienia ponadzakładowej współpracy oraz wzajemnego wsparcia.

Politechnika Gdańska w mediach

Wywiad z rektorem, plastik w rzekach i nowy kierunek studiów

W ubiegłym tygodniu w radiu, telewizji i portalach internetowych ukazało się niemal 500 wzmianek na temat Politechniki Gdańskiej. Prezentujemy najciekawsze z nich.

Wywiad z Rektorem PG w Dzień Nauki Polskiej

W rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, 19 lutego, przypada Dzień Nauki Polskiej. Z tej okazji na łamach portalu Trójmiasto.pl ukazał się wywiad z rektorem Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztofem Wildem.

Trójmiasto.pl

Inżynieria wodna dla czystych rzek

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Polskiej Akademii Nauk opracują trasę rozprzestrzeniania się plastikowych śmieci w wodach śródlądowych i zaproponują rozwiązania, które ograniczą ich odpływ do mórz i oceanów. Na PG powstanie model matematyczny, który wskaże potencjalne miejsca gromadzenia się plastiku w strefie brzegowej.

O projekcie informowało m.in. Radio Zet, a także lokalne i ogólnopolskie portale internetowe.

Forum Akademickie Radio Gdańsk Zawsze Pomorze Polska Morska Zielona Gospodarka

Od października nowy kierunek studiów II stopnia

Trwają prace nad projektem DigiWind, w ramach którego w październiku 2025 r. zostanie uruchomiony nowy kierunek studiów II stopnia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa: Smart Renewable Energy Engineering.

CIRE Offshore Wind Poland

Zaproszenie na Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Lokalne media informują o zapisach na Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy (EUD). To wyjątkowy projekt edukacyjny PG. Ma on na celu rozwijanie u dzieci postaw przedsiębiorczych oraz propagowanie edukacji ekonomicznej. Adresowany jest do uczniów w wieku 10–13 lat (czyli klas IV–VI szkół podstawowych).

Radio Gdańsk Gdańsk.pl Radio Kaszebe

Pomysł na tani „zielony wodór”

Dr inż. Mariusz Szkoda z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej oraz dr hab. Anna Ilnicka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu chcą opracować innowacyjny sposób syntezy stabilnych katalizatorów na bazie azotków, które posłużą do wytwarzania taniego „zielonego wodoru”.

O wspólnym projekcie naukowców z PG i UMK media pisały już w ubiegłym tygodniu. Kolejne publikacje pojawiły się m.in. w na stronie PAP – Nauka w Polsce, a także w portalach branżowych.

Nauka w Polsce Gospodarka Morska WNP.pl Zielona Gospodarka

Warsztaty i szkolenia

Warsztaty online „Planowanie i komunikacja w projektach”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników Politechniki Gdańskiej na warsztaty online pn. „Planowanie i komunikacja w projektach”, które odbędą się 6.03.2025 r. w godz. 9.00–14.00 na platformie Teams.

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację otrzymają link do spotkania drogą mailową.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Warsztaty online „Zarządzanie ryzykiem w projektach”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników Politechniki Gdańskiej na warsztaty online pn. „Zarządzanie ryzykiem w projektach”, które odbędą się 7.03.2025 r. w godz. 9.00–14.00 na platformie Teams.

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację otrzymają link do spotkania drogą mailową.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Warsztaty stacjonarne „Zarządzanie zespołem projektowym”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników PG na warsztaty „Zarządzanie zespołem projektowym”, które odbędą się 13.03.2025 r. w godz. 9.00–14.00, stacjonarnie na terenie Politechniki Gdańskiej.

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację otrzymają informację o miejscu spotkania.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Zarządzenia i pisma okólne

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 10/2025 z 20.02.2025 r. w sprawie: wprowadzenia zmian do Regulaminu programu NITROGENIUM SUPPORTING EXCELLENCE IN PUBLISHING

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 13/2025 z 20.02.2025 r. w sprawie: zmiany składu Komisji ds. umiędzynarodowienia na kadencję 2024–2028

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 14/2025 z 20.02.2025 r. w sprawie: powołania Zespołu realizującego projekt pt. „Inżynier 5.0 – kształcenie na potrzeby gospodarki”, nr umowy o dofinansowanie FERS.01.05-IP.08-0285/23-00

Komunikaty

Centrum Obiegu Dokumentów zaprasza do nowej lokalizacji Archiwum PG

Centrum Obiegu Dokumentów zaprasza od 25.02.2025 r. do nowej lokalizacji Archiwum PG – Gmach B, pok. 012, parter.

Zmieniają się godziny udostępniania i wypożyczania akt dla pracowników:

  • wniosek przesłany w tej sprawie w EZD do godz. 10:00 zostanie zrealizowany tego samego dnia;
  • wniosek przesłany po godz. 10:00 zostanie zrealizowany następnego dnia roboczego.

W związku z przeprowadzką przed wejście nowej siedziby Archiwum przeniesiona została także wrzutnia na zwrot dokumentów. W nowej siedzibie uruchomiona zostanie również czytelnia, gdzie będzie można zapoznać się z zasobami Archiwum.

Więcej informacji znajduje się w aktualnościach Centrum Obiegu Dokumentów.

Kalendarium

5 marca 11.15–13.15

Uroczyste Posiedzenie Senatu PG

Uroczyste Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z okazji Promocji Akademickich
19 marca 13.15–15.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej
21 marca 09.00–15.00
https://otwarta.pg.edu.pl

Ogólnopolski Dzień Otwarty Politechniki Gdańskiej

Ogólnopolski Dzień Otwarty na Politechnice Gdańskiej skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół średnich. Jego celem jest prezentacja oferty studiów na PG.