Nr 352/13 lutego 2025

Z życia uczelni

Powstaje Pomorska Koalicja na rzecz Przemysłu AI i Centrów Przetwarzania Danych

Na zdjęciu od lewej: Sławomir Staszak – prezes zarządu ENERGA SA, Kazimierz Kleina – senator RP, prof. Krzysztof Wilde – rektor PG, Zbigniew Canowiecki – przewodniczący Zespołu Doradców Gospodarczych przy Rektorze PG, Paweł Olechnowicz – szef grupy roboczej „Pomorski Hub Energetyczny” Zespołu Doradców Gospodarczych przy Rektorze PG, Mieczysław Struk – marszałek Województwa Pomorskiego, Grzegorz Stanisławski – współzałożyciel Bałtyckiego Instytutu Transformacji Energetycznej. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Politechnika Gdańska była gospodarzem pierwszego spotkania inaugurującego współpracę w ramach Pomorskiej Koalicji Przemysłu AI i Centrów Przetwarzania Danych (CPD), zainicjowane przez Bałtycki Instytut Transformacji Energetycznej (BETI). Celem spotkania było określenie głównych założeń i strategii działania Koalicji, która ma na celu uczynienie Pomorza centrum technologii cyfrowych w Polsce.

Transformacja cyfrowa oraz rozwój sztucznej inteligencji i centrów przetwarzania danych to kluczowe obszary światowej gospodarki. Według raportu Mario Draghiego Unia Europejska musi intensyfikować inwestycje w technologie cyfrowe, aby pozostać konkurencyjną na arenie międzynarodowej. Wprowadzenie zaawansowanych technologii AI oraz rozwój sektora CPD to strategiczne elementy budowania przewag konkurencyjnych w globalnej gospodarce.

Podczas spotkania określono trzy główne filary działalności Koalicji:

  • budowa nowoczesnej infrastruktury CPD – wsparcie dla inwestycji w centra danych wykorzystujące OZE;
  • współpraca nauki, biznesu i administracji – rozwój kompetencji cyfrowych i innowacji w sektorze AI;
  • zwiększenie konkurencyjności Polski – przyciągnięcie globalnych inwestycji do Pomorza jako europejskiego hubu technologii AI i CPD.

– Jako Politechnika Gdańska konsekwentnie angażujemy się w projekty, które odpowiadają na kluczowe wyzwania rozwojowe Pomorza. Zarówno Pomorska Koalicja na rzecz Rozwoju Przemysłu Centrów Przetwarzania Danych i AI, jak i działania Zespołu Doradców Gospodarczych przy Rektorze PG, powołanego w ubiegłym roku, mają wspólny cel – budowę silnej, nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy, technologii i innowacjach. Połączenie potencjału naukowego, biznesowego i administracyjnego daje nam wyjątkową szansę na stworzenie w regionie ekosystemu, który będzie napędzał cyfryzację, zieloną transformację oraz rozwój kluczowych sektorów, takich jak offshore czy logistyka morska. Cieszę się, że nasza uczelnia współtworzy te działania – podsumował prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Spotkanie zakończyło się uzgodnieniem zasad współpracy pomiędzy uczestnikami, która stanowić będzie pierwszy krok w kierunku realizacji ambitnej strategii cyfryzacji Pomorza i całej Polski.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

X Gala Sportu Akademickiego na PG

Gala Sportu Akademickiego 2025. Fot. Grzegorz Jędrzejewski

Dn. 7.02.2025 r. odbyła się na Politechnice Gdańskiej X Gala Sportu Akademickiego. Wydarzenie stanowi podsumowanie sportowych sukcesów PG na krajowej oraz zagranicznej arenie.

Galę Sportu swoją obecnością zaszczycili:

  • rektor PG prof. Krzysztof Wilde,
  • prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich,
  • prof. Małgorzata Gawrycka (dziekan WZIE),
  • prof. Mariusz Deja (dziekan WIMiO),
  • prof. Paweł Możejko (dziekan WFTiMS),
  • prof. Magdalena Podwojewska (prodziekan WA),
  • prof. Rafał Ossowski (prodziekan WILiŚ),
  • dr inż. Ewa Krasodomska Mazurek (prodziekan WZiE).
  • prof. Marek Dzida – pełnomocnik rektora PG ds. gospodarki morskiej
  • Maciej Kowalczuk – zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Wśród uczestników nie zabrakło także dyrekcji i trenerów Centrum Sportu Akademickiego, a przede wszystkim studentek i studentów PG, którzy zdobyli medale na AMP.

Podczas tegorocznej Gali po raz drugi wręczono Invictusy – statuetki przyznawane studentkom i studentom PG Gdańskiej za wybitne osiągnięcia sportowe i naukowe. W tym roku Invictusy wręczone zostały w 7 kategoriach: Wydział Roku, Trener Roku, Drużyna Roku, Sportowiec Roku, Wsparcie Roku, Osobowość Roku oraz Invictus Honorowy:

  • Wydział Roku – Wydział Architektury;
  • Trener Roku – Rafał Kasprów  (trener reprezentacji PG w badmintonie, która w ub.r. wywalczyła tytuł Akademickiego Mistrza Polski oraz Akademickiego Wicemistrza Europy);
  • Drużyna Roku – reprezentacja PG w badmintonie;
  • Sportowiec Roku – Dominika Molenda (pływaczka) i Maciej Kowalewicz (strzelec sportowy).

Kategorie specjalne:

  • Wsparcie Roku – prodziekani: dr inż. Ewa Mazurek-Krasodomska, dr inż. arch. Magdalena Podwojewska, dr inż. Rafał Ossowski, dr inż. arch. Anna Wancław i Maciej Kowalczuk z Urzędu Marszałkowskiego;
  • Osobowość Roku – Agnieszka Głowacka (CSA);
  • Invictus Honorowy – dr inż. Emilia Miszewska oraz prof. Marek Dzida.

Po części oficjalnej przyszedł czas na kolację i wspólną zabawę.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Nauka

Synteza nowych bio-polioli w badaniach absolwenta Szkoły Doktorskiej

Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 

Zrównoważone projektowanie materiałów polimerowych, zwłaszcza przyjaznych dla środowiska, to niezwykle ważny aspekt badań w dziedzinie inżynierii materiałowej. Tym właśnie zajmuje się Adam Olszewski, absolwent Szkoły Doktorskiej Politechniki Gdańskiej.

Dotychczas opracowano szereg metod, które pozwalają na ograniczenie wpływu PU na środowisko. Jedną z nich jest proces upłynniania biomasy, który umożliwia syntezę bio-polioli (BP).

Pomimo korzyści dla środowiska, BP nie znalazły jeszcze szerokiego zastosowania. Jest to głównie spowodowane nie w pełni zdefiniowanymi właściwościami, specyficznym kolorem i zapachem. Z tego powodu konieczne są dodatkowe badania w celu pełnego scharakteryzowania procesu upłynniania oraz właściwości otrzymywanych BP. Pomimo, że wybrane BP były testowane w piankach poliuretanowych (PUFs), nadal istniały luki w wiedzy nt. wpływu BP na właściwości PUFs oraz ich zastosowania w innych rodzajach materiałów. W związku z tym doktorant w swojej pracy badawczej skoncentrował się na syntezie, właściwościach i zastosowaniu nowych polioli uzyskanych w procesie upłynniania biomasy,

Efektem badań jest praca doktorska „Synteza, właściwości i zastosowanie nowych bio-polioli otrzymywanych w wyniku upłynniania biomasy” przygotowana pod kierunkiem dr. hab. inż. Łukasza Piszczyka z Wydziału Chemicznego.

Adam Olszewski kontynuuje badania nad zastosowaniem otrzymanych polioli w ramach projektu krajowego PRELUDIUM 22, ale również w ramach współpracy zagranicznej, gdyż w ostatnim czasie wspólnie z promotorem dołączyli do międzynarodowym konsorcjum w programie HORYZONT. Na jego naukowym koncie jest już 20 artykułów naukowych, z czego ponad połowa powstała we współpracy z ośrodkami krajowymi oraz zagranicznymi.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Wręczenie aktu nominacyjnego prof. dr. hab. inż. Marcinowi Morawcowi

Fot. materiały własne

Dn. 30.01.2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.

Prof. dr hab. inż. Marcin Morawiec otrzymał akt nadania tytułu profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.

Konkurs SONATINA 9

Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs SONATINA 9, na projekty badawcze. Celem konkursu jest wsparcie kariery młodych badaczy, poprzez stworzenie możliwości pełnoetatowego zatrudnienia i prowadzenia badań naukowych w Polsce oraz umożliwienie zdobycia wiedzy i doświadczenia podczas realizacji staży w wysokiej jakości zagranicznych ośrodkach naukowych.

Konkurs skierowany jest do osób, które posiadają stopień doktora uzyskany w roku wystąpienia z wnioskiem lub w okresie 3 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem (w okresie 1.01.2022–31.12.2024) lub którym stopień doktora zostanie nadany do 30.06.2025 r.

Dla kierownika projektu badawczego obowiązkowe jest zaplanowanie zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie umowy o pracę, w podmiocie planowanym jako miejsce realizacji projektu i innym niż podmiot, w którym kierownik projektu uzyskał stopień doktora. Kierownik projektu zobowiązany jest do zaplanowania i odbycia stażu zagranicznego trwającego od 3 do 6 miesięcy w zagranicznym ośrodku naukowym.

Informacje dla aplikujących:

  • wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej przez system OSF zgodnie z procedurą składania wniosków;
  • nabór wniosków trwa do 17.03.2025 r. do godz. 16:00;
  • zgłoszenia w systemie MojaPG należy przesłać do weryfikacji CZP do 3.03.2025 r.; kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej CZP do 10.03.2025 r.;
  • więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCN;
  • informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita WiśniewskaKatarzyna BisewskaKaja Kalinowska.

Konkurs MINIATURA 9 NCN

Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs MINIATURA 9, do którego można zgłaszać wnioski na realizację działania naukowego, które może zostać przeprowadzone w formie badań wstępnych lub kwerendy lub wyjazdu o charakterze naukowym. Działanie naukowe może być realizowane poprzez jedną lub więcej form, jeśli jest to uzasadnione merytorycznie.

Podstawowym celem konkursu jest finansowe wsparcie działania naukowego służącego przygotowaniu przyszłego projektu badawczego planowanego do złożenia w konkursach NCN, innych konkursach ogólnokrajowych lub międzynarodowych. W konkursie można uzyskać środki finansowe w wysokości od 5 tys. do 50 tys. zł na realizację działania naukowego trwającego do 12 miesięcy. O środki może ubiegać się podmiot, w którym zatrudniony jest badacz:

  1. posiadający w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną pracę lub co najmniej jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe;
  2. który uzyskał stopień doktora nie wcześniej niż 1.01.2013 r.; okres ten może zostać przedłużony zgodnie z zasadami określonymi w § 1 pkt 1 regulaminu. W przypadku osób, które uzyskały więcej niż jeden stopień doktora, datą odniesienia jest data uzyskania pierwszego z nich.

We wniosku można zaplanować MENTORING NCN, którego celem jest uzyskanie merytorycznego wsparcia od Mentora NCN w przygotowaniu projektu badawczego planowanego do złożenia w konkursach NCN.

Informacje dla aplikujących:

  • wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF zgodnie z procedurą składania wniosków;
  • instrukcja składania wniosków znajduje się w wytycznych dotyczących wypełniania wniosków w konkursie MINIATURA 9 w systemie OSF;
  • nabór wniosków w systemie OSF trwa do 31.07.2025 r. do godz. 16:00;
  • nabór wniosków może zostać wstrzymany, jeżeli łączna kwota kosztów planowanych we wnioskach przekroczy dwukrotność środków finansowych przeznaczonych przez Radę NCN na realizację działań naukowych w tej edycji konkursu MINIATURA;
  • zgłoszenia w systemie MojaPG należy przesłać do weryfikacji CZP przynajmniej dwa tygodnie przed planowanym złożeniem wniosku; kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej CZP przynajmniej tydzień przed wysłaniem do instytucji;
  • CZP przypomina o konieczności konsultacji planu zarządzania danymi z Centrum Kompetencji Otwartej Nauki Biblioteki PG;
  • więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCN;
  • informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska.

HYDROSTRATEG III – przedłużenie terminu do 12.03.2025 r.

Celem głównym Programu jest wdrożenie nowych rozwiązań poprawiających efektywność użytkowania i zarządzania zasobami wody w Polsce.

Cele szczegółowe:

  • wzrost retencji i poprawa jakości wody (z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju i zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej);
  • wdrożenie nowych metod badania, obserwacji i narzędzi wspomagających monitoring i ocenę stanu ekosystemów wodnych i ekosystemów zależnych od wód;
  • zwiększenie stopnia wykorzystania dróg wodnych dla żeglugi śródlądowej, przy istniejących zasobach.

Do konkursu mogą przystąpić:

  • przedsiębiorstwa,
  • jednostki naukowe,
  • inne podmioty posiadające zdolność do wdrożenia rozwiązania będącego wynikiem realizacji Projektu rozumianej dla tych podmiotów jako zastosowanie w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji projektu, jak również posiadający zdolność prawną lub zdolność do czynności prawnych, mogący występować w konkursie i działać w ramach konsorcjum.

W skład konsorcjum wchodzi przynajmniej jedno przedsiębiorstwo oraz przynajmniej jedna jednostka naukowa. Liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo albo jednostka naukowa. Udział kosztów kwalifikowanych przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstw w całkowitych kosztach kwalifikowanych projektu wynosi minimum 40%. W skład konsorcjum może wchodzić maksymalnie pięć podmiotów.

Dofinansowanie można przeznaczyć na realizację projektów, które mogą obejmować:

  • badania podstawowe,
  • badania przemysłowe,
  • eksperymentalne prace rozwojowe,
  • prace przedwdrożeniowe

Projekt, w którym nie przewidziano eksperymentalnych prac rozwojowych, nie uzyska dofinansowania.

Obszar tematyczny:

  1. Obszar tematyczny: Woda w środowisku: bioróżnorodność / bioproduktywność
  • Temat: T.1.1. Opracowanie i wdrożenie systemów ograniczających ilość zanieczyszczeń w wodach powierzchniowych wraz z systemem monitorowania parametrów jakości środowiska wodnego wywołanych wzrostem retencji
  1. Obszar tematyczny: Woda w mieście
  • Temat: T.1.2. Retencja w systemach kanalizacji ogólnospławnej
  • Temat: T.1.3. Retencja w sieciach kanalizacji deszczowej

informacje dla aplikujących:

  • budżet konkursu wynosi 100 mln zł;
  • nabór wniosków w systemie LSI trwa do 12.03.2025 r. do godz. 16:00;
  • zgłoszenia w systemie moja PG należy przesłać do weryfikacji CZP do 26.02.2025 r.; kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej CZP do 5.03.2025 r.;
  • więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCBiR;
  • kontakt w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska.

PGRacing Team świętuje 10 lat istnienia

Fot. materiały PGRacing Team

8 bolidów, kilkanaście edycji międzynarodowych zawodów Formula Student, 10 lat zdobywania wiedzy i doświadczenia, a także wcielania w życie innowacyjnych rozwiązań. Dekadę temu powstała grupa PGRacing Team, projekt działający w ramach koła naukowego Mechanik.

Z tej okazji 21.02.2025 r. w Gmachu Głównym PG odbędzie się gala podsumowująca 10-letnią działalność koła. Podczas uroczystości zostaną zaprezentowane aż cztery z ośmiu bolidów zbudowanych do tej pory przez studentów z PGRacing Team. Będzie to również okazja do poznania członków zespołu i wymiany doświadczeń.

Co roku w zespołowym warsztacie powstaje nowy bolid, z którym studenci rywalizują z konstrukcjami drużyn z całego świata w międzynarodowych zawodach studenckich Formuła Student. Zespoły inżynierskie z różnych uczelni świata budują bolidy, a później konkurują w kategoriach statycznych i dynamicznych. Do tej pory drużyna z Politechniki Gdańskiej stworzyła 8 generacji pojazdów.

Choć PGRacing Team funkcjonuje przy Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, to jego członkami są studenci ze wszystkich wydziałów PG. Aktualnie w jego skład wchodzi około 100 osób. Opiekunem koła naukowego Mechanik jest dr inż. Bogdan Ścibiorski.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Politechnika Gdańska partnerem projektu FIDELIS

Zespół z Politechniki Gdańskiej: mgr Magdalena Szuflita-Żurawska (Biblioteka Politechniki Gdańskiej), mgr Michał Nowacki (Centrum Usług Informatycznych).

Politechnika Gdańska jest jednym z członków konsorcjum projektu FIDELIS: Establishing a European Network of Trustworthy Digital Repositories w ramach I filaru: Doskonała baza naukowa – Infrastruktura badawcza programu Horyzont Europa (konkurs: HORIZON-INFRA-2024-EOSC-01). Jest to pierwszy projekt dot. infrastruktury badawczej w ramach tego programu realizowany na PG.

FIDELIS ma na celu ustanowienie dynamicznej i samowystarczalnej sieci zaufanych repozytoriów (trusted digital repository – TDR), wspierającej otwarte środowisko naukowe i gwarantującej udostępnianie danych zgodnie z zasadami FAIR. Projekt, w ciągu trzech lat trwania (01.01.2025–31.12.2027), będzie wzmacniać rozwój sieci w ekosystemie EOSC poprzez zwiększanie interoperacyjności repozytoriów oraz tworzenie standardów i rekomendacji dotyczących między innymi długotrwałej archiwizacji danych badawczych.

Zespół z Politechniki Gdańskiej, którego kierownikiem jest mgr Magdalena Szuflita-Żurawska z Biblioteki PG uczestniczy w pracach w ramach trzech work packages:

  • WP8 – Szkolenie i wsparcie dla repozytoriów: Inicjowanie spójności sieci i jej rozbudowy;
  • WP9 – Szkolenie i wsparcie dotyczące repozytorium: Wzmacnianie sieci;
  • WP10 – Szkolenie i wsparcie dotyczące repozytorium: Konsolidacja sieci

i będzie odpowiedzialny m.in. za identyfikację potrzeb repozytoriów danych badawczych w Europie oraz opracowanie i wdrożenie dla nich skutecznego systemu szkoleniowego i mentoringowego.

Projekt został oficjalnie zainaugurowany w Helsinkach w dn. 4–6.02.2025 r.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Centrum Kompetencji Otwartej Nauki.

Raporty roczne składane do NCN

Centrum Zarządzania Projektami przypomina o obowiązku składania raportów rocznych z realizowanych projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki do 31.03.2025 r.

Raporty należy przesłać do weryfikacji pracowników CZP do 17.03.2025 r.

„Droga do sukcesu w ERC” – seminarium i warsztaty na PG

Seminarium „Droga do sukcesu w ERC”. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Dn. 29.01.2025 r. na Politechnice Gdańskiej odbyło się seminarium „Droga do sukcesu w ERC” oraz warsztaty nt. przygotowania wniosków projektowych. Wydarzenie zorganizowano w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” ERC4PG – planu wsparcia naukowców Politechniki Gdańskiej ubiegających się o prestiżowe granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

Gości oraz uczestników powitali prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Dariusz Mikielewicz oraz dyrektor Centrum Zarządzania Projektami Tomasz Borkowski.

Przebieg seminarium:

  • zastępca dyrektora CZP Waldemar Dzienisz przedstawił plan kompleksowego wsparcia naukowców w ramach Inicjatywy ERC4PG;
  • prelekcja prof. dr hab. Krzysztofa Liberka z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed;
  • wystąpienia ekspertów z PG, oceniających wnioski projektowe w programach ramowych UE: prof. Macieja Bagińskiego (WCh) i dr hab. inż. Joanny Żukowskiej, prof. PG (WILiŚ).

Część warsztatową poprowadziła Katarzyna Kubica-Oroń, ekspertka ds. grantów ERC z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE. W trakcie dwudniowych warsztatów przedstawiona została specyfika konkursów ERC, a także dokonano szczegółowej analizy wniosku projektowego.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Kształcenie i dydaktyka

Dzień Otwarty dla kandydatów na studia II stopnia – podsumowanie

Fot. Joanna Szakoła/PG

Dn. 29.01.2025 r. na Politechnice Gdańskiej odbył się Dzień Otwarty, który przyciągnął  kandydatów zainteresowanych kontynuowaniem edukacji. Dzień otwarty był okazją, by poznać ofertę studiów II stopnia, a także porozmawiać z pracownikami wydziałów PG, studentami oraz przedstawicielami kluczowych branż przemysłowych.

Podczas wydarzenia zaprezentowano ofertę studiów II stopnia, obejmującą 33 kierunki na 8 wydziałach. W ramach projektu Studia 5.0 („Studia 5.0. Programy studiów dla kluczowych branż przemysłu krajowego”, którego celem jest wzrost dostosowania oferty kształcenia do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji) kandydaci mieli okazję zapoznać się z takimi kierunkami, jak:

  • technologie kosmiczne i satelitarne;
  • energetyka;
  • energetyka jądrowa;
  • transport;
  • inżynieria materiałowa;
  • technologia chemiczna.

Dzień Otwarty obfitował w prezentacje, wykłady, spotkania z ekspertami i przedstawicielami firm współpracujących z PG. Uczestnicy mieli także możliwość zwiedzania wybranych laboratoriów uczelni.

Rekrutacja na studia II stopnia dobiegła końca, obecnie kandydaci oczekują na ogłoszenie wyników, które nastąpi 19.02.2025 r.

Dodatkowe informacje:

Uczniowie ZSBiKU w Słupsku odwiedzili WILiŚ

Fot. Kacper Wietrzyński

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku odwiedzili Politechnikę Gdańską, aby poznać możliwości, jakie dają studia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska. Głównym punktem programu było zwiedzanie nowoczesnego Centrum Ekoinnowacji, a także spotkania ze studentami i wykładowcami uczelni.

Przebieg wizyty:

  • zwiedzanie laboratoriów i pracowni Centrum Ekoinnowacji,
  • wykład wprowadzający do kierunku Geodezja i Kartografia,
  • prezentacja Wydziałowej Rady Studentów WILIŚ,
  • zwiedzanie Gmachu Głównego PG.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WILiŚ w Aktualnościach.

Innowacje i przedsiębiorczość

DEMO DAY 6. edycji programu Startup School One

Gdańsk Tech Startup School (GTS2) zaprasza na 6. edycję DEMO DAY Startup School One, który odbędzie się dn. 13.02.2025 r. (czwartek) o godz. 16:00 w Auditorium Novum PG.

Podczas wydarzenia zespoły startupowe kończące program zaprezentują swoje projekty przed publicznością i ekspertami. 

Uczestników wydarzenia obowiązuje rejestracja.

Zespoły startupowe prezentujące się podczas Demo Day oceni jury w składzie:

Dodatkowo zespoły powalczą o nagrodę publiczności sponsorowaną przez Politechniczny Klub Biznesu PKB+. W głosowaniu będą mogli wziąć udział wyłącznie zarejestrowani na wydarzenie członkowie publiczności, którzy otrzymają dedykowany token na podany w formularzu adres mailowy.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Gdańsk Tech Startup School.

Nabór wniosków do 7. edycji programu Startup School One

Do 2.03.2025 r. trwa nabór wniosków do programu Startup School One pn. „Sprawdź swój pomysł”. Gdańsk Tech Startup School (GTS2) zaprasza do udziału w spotkaniach informacyjnych.

Celem programu jest zapewnienie profesjonalnego wsparcia dla weryfikacji i rozwoju pomysłów biznesowych zgłaszanych przez jego uczestników.

Uczestnicy programu zyskują m.in.:

  • pakiet praktycznych szkoleń warsztatowych,
  • cenne relacje i kontakty,
  • bezpośredni dostęp do mentorów i praktyków biznesu, 
  • przestrzeń do pracy zespołowej oraz prototypowania. 

Do udziału w programie uprawnieni są członkowie społeczności akademickiej Uczelni Fahrenheita (PG, UG i GUMed) oraz innych uczelni pomorskich. Społeczność akademicka PG obejmuje nie tylko studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów Politechniki Gdańskiej, ale także studentów i absolwentów studiów zaocznych, podyplomowych oraz MBA Politechniki Gdańskiej, 

GTSzaprasza na spotkania informacyjne online, które odbędą się w dn.: 11, 19 i 24.02.2025 r., jak również na indywidualne konsultacje – szczegółowy harmonogram spotkań.

W trakcie trwania naboru do programu odbędą się dodatkowe warsztaty kojarzenia zespołów i generowania pomysłów w dn. 27.02.2025 r. (rejestracja na warsztaty).

Aby dowiedzieć się, nad jakimi projektami pracowały zespoły minionej edycji programu Startup School One warto wziąć udział w Demo Day, które odbędzie się 13.02.2025 r. w Auditorium Novum PG (budynek nr 17 na mapie kampusu).

Współpraca

Liberalizacja rynku kolejowego 2030

Zdjęcie: Ewa Zofka (CUPT)

Od roku 2030 nastąpi częściowa liberalizacja rynku kolejowych przewozów pasażerskich międzyaglomeracyjnych i międzynarodowych. W tym celu przygotowany zostanie tzw. Horyzontalny Rozkład Jazdy (HRJ) z perspektywą roku 2050.

W dn. 3–4.02.2025 r. Katedra Inżynierii Transportowej na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska wraz z Multiconsult Polska Sp. z o.o. i Fundacją Rozwoju Inżynierii Lądowej przeprowadzili warsztaty szkoleniowe nt. inżynierii ruchu kolejowego, sterowania ruchem kolejowym i organizacji ruchu kolejowego. W warsztatach uczestniczyli eksperci z agencji rządowej Centrum Unijnych Projektów Transportowych, a spotkanie transmitowane było także do Ministerstwa Infrastruktury. Podczas warsztatów dyskutowano również o modelu mikrosymulacyjnym sieci kolejowej w Polsce i wykorzystaniu jego wyników w projektowaniu i eksploatacji kolei (Multiconsult).

Stroną merytoryczną warsztatów kierował dr inż. Sławomir Grulkowski.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WILiŚ w Aktualnościach.

Uczelnie Fahrenheita

Cykl warsztatów planistycznych przy udziale Wydziału Architektury

Fot. mat. PG

W Pomorskim Biurze Planowania Regionalnego odbyło się podsumowanie warsztatów cyklu warsztatów planistycznych dotyczących kształtowania wizji rozwoju województwa pomorskiego do roku 2050. Politechnikę Gdańską reprezentowały prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich oraz prof. Karolina Krośnicka, prodziekan ds. nauki WA.

Uczestnikami cyklu warsztatów byli studenci trójmiejskich szkół wyższych, a także uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku oraz Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP Orzeł w Wejherowie. Spotkania studentów odbywały się w każdej z trzech uczelni tworzących Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.

Na Wydziale Architektury PG warsztaty zorganizowały prof. Karolina Krośnicka wraz z prof. Magdaleną Podwojewską, przy udziale dr inż. arch. Anny Golędzinowskiej i dr. Miłosza Marciniaka.

Wynikiem zakończonego cyklu warsztatów, spotkań i debat jest pięć odmiennych wizji rozwoju Pomorza, które zostały zaprezentowane podczas podsumowania.

Dodatkowe informacje o warsztatach znajdują się na stronie Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.

Politechnika Gdańska w mediach

PG w mediach. Koalicja na rzecz przemysłu AI, inteligentne lampy i DeepSeek

 
Niemal 500 wzmianek na temat Politechniki Gdańskiej ukazało w minionym tygodniu w mediach. Prezentujemy najciekawsze z nich.

Pomorska Koalicja na rzecz Przemysłu AI i Centrów Przetwarzania Danych

Politechnika Gdańska była gospodarzem pierwszego spotkania inaugurującego współpracę w ramach Pomorskiej Koalicji Przemysłu AI i Centrów Przetwarzania Danych (CPD). Celem spotkania było określenie głównych założeń i strategii działania Koalicji, która ma na celu uczynienie Pomorza centrum technologii cyfrowych w Polsce.

Trójmiasto.pl Zawsze Pomorze Portal Morski Express Biznesu CIRE

Z Gdańska do Cambridge

Dr Krzysztof Kamil Bojarski z Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym PG, jako laureat programu stypendialnego im. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, będzie realizować projekt badawczy na Uniwersytecie w Cambridge. 

Trójmiasto.pl

Dr K. Bojarski będzie gościem Agnieszki Michajłow, która dla portalu Gdańsk.pl prowadzi cykl rozmów pn. „Jestem z Gdańska”. Emisja programu z udziałem naukowca z PG zaplanowana została na środę, 12.02.2025 r. o godz. 12.00.

Gdańsk.pl

Rozwój AI w kontekście chińskiego DeepSeeka. Rozmowa z prof. Janem Kreftem

Ile w rzeczywistości mógł kosztować chiński model AI DeepSeek? Czy w istocie jest to projekt rewolucyjny? Jaki wpływ ma on na świat i rozwój technologii opartych o sztuczną inteligencję. Na łamach Dziennika Bałtyckiego ukazał się wywiad z prof. Janem Kreftem z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG.

Dziennik Bałtycki

W poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań magazynowania energii cieplnej

W miarę jak rośnie zapotrzebowanie na energię niezbędne jest poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie jej magazynowania i efektywnego wykorzystywania. W tym kontekście energia termiczna oraz technologia jej magazynowania stają się coraz bardziej interesującymi obszarami badań i rozwoju. Takie badania, w ramach programu OPUS prowadzi dr hab. inż. Łukasz Piszczyk, prof. PG z Wydziału Chemicznego.

Forum Akademickie CIRE Spider's Web

O inteligentnej lampie ulicznej w radiowej „Jedynce”

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej stworzyli wyjątkową lampę uliczną. Może ona nie tylko oświetlać drogę, ale dzięki wyposażeniu w rozmaite czujniki, kamery, sensory akustyczne i mikrofalowe, może służy również monitorowaniu środowiska. O wynalazku w audycji „Eureka” w Programie Pierwszym Polskiego Radia opowiada dr inż. Andrzej Sroczyński z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

„Jedynka” - Polskie Radio

Gala Sportu Akademickiego

Już po raz dziesiąty na Politechnice Gdańskiej odbyła się Gala Sportu Akademickiego. Wydarzenie stanowi podsumowanie sportowych sukcesów PG na krajowej oraz zagranicznej arenie.

Radio Gdańsk

Warsztaty i szkolenia

II edycja szkoleń z MS Office w wersji webowej

Centrum Usług Informatycznych przypomina, że rozpoczęła się II edycja szkoleń z obsługi MS Office w wersji webowej. Program szkolenia przewiduje omówienie kluczowych funkcji i narzędzi usprawniających pracę.

Informacje dla uczestników:

  • terminy: 28.01–31.03.2025 (poniedziałki i wtorki), godz. 9.00–12.00;
  • miejsce: sala konferencyjna w budynku WETI B, NE 346 (szkolenie stacjonarne).

Szkolenie skierowane jest przede wszystkim do osób, które nie brały dotąd udziału w takich szkoleniach. CUI zaprasza również uczestników I edycji, którzy mają dalsze pytania. Ogólny format kursu nie zmienił się, zaktualizowane materiały dostępne są pod wcześniej przesłanym adresem.

CUI przygotowało również krótką ankietę nt. potrzeb szkoleniowych związanych z obsługą MS Office.

Komunikaty

Dokumenty dot. zatrudnienia w projektach

Centrum Zarządzania Projektami przypomina, że w związku z ostatnimi zmianami wzorów dokumentów dot. zatrudnienia w projektach (umowy i aneksy) należy stosować aktualne wzory zamieszczone w Repozytorium PG oraz na stronie internetowej Centrum Zarządzania Projektami

Do końca lutego br. przyjmowane będą zarówno dotychczas obowiązujące wzorce jak i nowe, o których mowa w niniejszym komunikacie.

Kącik bookcrossingowy w Centrum Języków Obcych

Centrum Języków Obcych uruchomiło kącik bookcrossingowy – gmach  B (budynek nr 10 na mapie kampusu), III piętro. Obecnie znajdują się tam pozycje anglojęzyczne i francuskojęzyczne; beletrystyka, poezja, w tym również klasyka, np. książki Emila Zoli, Williama Shakespeare’a w oryginale.

CJO zachęca do korzystania ze zbioru; książkę można zabrać, przeczytać i zwrócić na regał. Warto również uwolnić domową biblioteczkę i przynieść książkę.

Kalendarium

13 lutego 09.00–15.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza na szkolenie „Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu”.
13 lutego 16.00–19.30
https://pg.edu.pl/startup/demoday

DEMO DAY programu Startup School One

Gdańsk Tech Startup School zaprasza na DEMO DAY, czyli prezentację zespołów, które ukończyły 6. edycję programu Startup School One. Uczestników wydarzenia obowiązuje rejestracja.
14 lutego 10.00–11.30
https://pg.edu.pl/cod/ezd/szkolenia-online

e-Doręczenia w EZD

Centrum Obiegu Dokumentów zaprasza na szkolenie online z zakresu tematyki e-Doręczeń i obsługi modułu w EZD.
17 lutego 09.00–12.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Narzędzia AI w dydaktyce akademickiej – szkolenie (4 h)

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza na szkolenie „Narzędzia AI w dydaktyce akademickiej” (4 h).
17 lutego 13.00–16.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Jak upuścić mikrofon – Wystąpienia Publiczne i Prezentowanie

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza szkolenie „Jak upuścić mikrofon – Wystąpienia Publiczne i Prezentowanie” (4 h).
18 lutego 09.00–12.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Neuronaukowe podstawy uczenia się (4 h)

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza szkolenie „Neuronaukowe podstawy uczenia się” (4 h).
18 lutego 10.00–11.30
https://pg.edu.pl/cod/ezd/szkolenia-online

e-Doręczenia w EZD

Centrum Obiegu Dokumentów zaprasza na szkolenie online z zakresu tematyki e-Doręczeń i obsługi modułu w EZD.
18 lutego 13.00–16.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Narzędzia AI w dydaktyce akademickiej – szkolenie (4 h)

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza na szkolenie „Narzędzia AI w dydaktyce akademickiej” (4 h).
19 lutego 09.00–12.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

H5P: interaktywne materiały krok po kroku na eNauczaniu 4 h

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza szkolenie „H5P: interaktywne materiały krok po kroku na eNauczaniu” (4 h).
19 lutego 13.00–16.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Genially: tworzenie interaktywnych materiałów dydaktycznych

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza szkolenie „Genially: tworzenie interaktywnych materiałów dydaktycznych” (4 h).
19 lutego 13.15–15.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej
20 lutego 09.00–12.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Możliwości Office365 – szkolenie z obsługi nowych narzędzi

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza szkolenie „Możliwości Office365 – szkolenie z obsługi nowych narzędzi ” (4 h).
20 lutego 13.00–16.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Interakcja na wykładzie: narzędzia do angażowania studentów

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza szkolenie „Interakcja na wykładzie: narzędzia do angażowania studentów” (4 h).
21 lutego 13.00–16.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Narzędzia AI w dydaktyce akademickiej – szkolenie (4 h)

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza na szkolenie „Narzędzia AI w dydaktyce akademickiej” (4 h).
5 marca 11.15–13.15

Uroczyste Posiedzenie Senatu PG

Uroczyste Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z okazji Promocji Akademickich