Nr 350/30 stycznia 2025

Z życia uczelni

Technologia SMR jako alternatywa dla węgla. Współpraca PG z EC Będzin SA

Marcin Chodkowski, prezes zarządu EC Będzin SA oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Krzysztof Krzempek/PG 
 

Politechnika Gdańska zawarła umowę o współpracy z firmą EC Będzin SA. Głównym przedmiotem porozumienia jest promowanie technologii jądrowych w kontekście rozwoju gospodarczego i technologicznego, wspólne badania technologiczne i świadczenie usług doradczych.

Spółka akcyjna EC Będzin to jedna z najstarszych firm energetycznych w Polsce, mająca 113-letnią historię. Od 1998 r. jest notowana na giełdzie, jako pierwsza spółka z branży elektroenergetycznej. Jej główne obszary działalności to wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej oraz obrót surowcami energetycznymi.

Politechnika Gdańska razem z EC Będzin SA będzie rozwijać i promować przede wszystkim technologie SMR (Small Modular Reactors).

Uczelnia zobowiązała się wobec Spółki w szczególności do: nadania EC BĘDZIN SA tytułu „Partnera Strategicznego Centrum Energetyki Jądrowej w zakresie technologii SMR”; będzie także promować rozwój technologii energetycznych mających zastosowanie w ciepłownictwie i energetyce, a w szczególności technologii SMR dla ciepłownictwa.

Zaplanowana jest także ścisła współpraca w zakresie zadań i przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, których potrzeba ujawni się w trakcie trwania współpracy. Dodatkowo Spółka posiada prawo wskazania czterech przedstawicieli w dziewięcioosobowej Radzie Centrum, powołanej przez Rektora Politechniki Gdańskiej, oraz prawo do wskazania przedstawiciela EC Będzin SA na stanowisko zastępcy dyrektora Centrum.

Jednocześnie Spółka zobowiązała się do zapłaty na rzecz Politechniki Gdańskiej wynagrodzenia w kwocie ok. 500 tys. zł netto za każdy rok współpracy.

Uroczyste rozpoczęcie współpracy odbyło się podczas seminarium naukowo-technicznego pt. „Reaktory jądrowe małej i średniej mocy – alternatywa dla wielkoskalowej energetyki jądrowej czy jej uzupełnienie”. Seminarium prowadził prof. Waldemar Kamrat, dyrektor Centrum Energetyki Jądrowej na Politechnice Gdańskiej.

Podczas seminarium dr inż. Marcin Jaskólski, pełnomocnik rektora ds. energetyki jądrowej przedstawił prezentację dotyczącą reaktorów jądrowych dla ciepłownictwa sieciowego. Prof. Waldemar Kamrat omówił cele i zakres współpracy między uczelnią i EC Będzin SA. Głos zabrał także Marcin Chodkowski, prezes zarządu, przedstawiając historię i rozwój firmy oraz jej plany rozwoju na najbliższe lata.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Nowe możliwości współpracy z partnerem przemysłowym, porozumienie z firmą Rockfin

Zawarcie umowy pomiędzy PG a firmą Rockfin. Fot. mat. PG

 

Politechnika Gdańska zawarła porozumienie o współpracy z firmą Rockfin SA, na mocy którego planowana jest m.in. współpraca w zakresie projektów innowacyjnych oraz badawczo-rozwojowych, a także ubieganie się o dofinansowanie tych projektów z funduszy zewnętrznych.

Dn. 23.01.2025 r. delegacja z PG gościła z wizytą w głównym zakładzie produkcyjnym przedsiębiorstwa w Małkowie pod Gdańskiem, gdzie strony symbolicznie wymieniły się podpisanymi egzemplarzami umowy.

Uczelnię reprezentowała delegacja z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa:

  • dr hab. inż. Dariusz Mikielewicz – prorektor ds. nauki,
  • dr inż. Paweł Ziółkowski (Instytut Energii WIMiO),
  • mgr inż. Kamil Stasiak (Instytut Energii WIMiO),
  • Sławomir Ćwikliński (Centrum Transferu Technologii PG).

Ze strony firmy w wydarzeniu uczestniczyli:

  • Michał Wróblewski – Chief Executive Officer, Chairman of the Board,
  • Dariusz Mroczka – Head of Technical & Development Department,
  • Kacper Bieniek – Sales Engineer,
  • Ralf Biernacki – Sales Engineer,
  • Piotr Patrosz – R&D Engineer.

– Współpraca uczelni z Rockfin SA została zainicjowana przez naukowców z Instytutu Energii działającego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG. Łączy ona wiedzę akademicką z przemysłowym doświadczeniem wiodącego producenta modułowych systemów procesowych (tzw. skidów), stosowanych w energetyce, m.in. w elektrowniach jądrowych i na platformach wiertniczych. Nasze partnerstwo umożliwia realizację wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, prowadzenie testów oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technicznych, w warunkach przemysłowych – komentuje prof. dr hab. inż. Dariusz Mikielewicz.

Dodatkowe Informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Rok 2025 na WEiA Rokiem Jubileuszowym prof. Alfonsa Hoffmanna

Fot. materiały archiwalne PG

W 140-lecie urodzin prof. Alfonsa Hoffmanna Rada Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, na wniosek dziekana Wydziału dr. hab. inż. Mirosława Wołoszyna, prof. PG, ustanowiła rok 2025 na WEiA Rokiem Jubileuszowym prof. Alfonsa Hoffmanna, pierwszego polskiego absolwenta Wydziału Budowy Maszyn i Elektrotechniki, pioniera polskiej elektroenergetyki, twórcy systemu elektroenergetycznego na Pomorzu.

Senat Politechniki Gdańskiej

Na posiedzeniu Senatu PG dn. 22.01.2025 r. podjęto uchwały w sprawie:

  • wyboru Sławomira Halbryta na przewodniczącego Rady Uczelni PG w kadencji 2025–2028;
  • ustalenia wysokości miesięcznego wynagrodzenia członków Rady Uczelni PG w kadencji 2025–2028;
  • przyjęcia opinii przygotowanej przez prof. Krzysztofa Wilde w postępowaniu o nadanie prof. Leszkowi Demkowiczowi tytułu i godności doktora honoris causa Politechniki Poznańskiej;
  • powołania przedstawicieli studentów w skład:
    • Senackiej Komisji ds. Kształcenia,
    • Senackiej Komisji ds. Budżetu,
    • Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów,
    • Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów,
    • Uczelnianej Komisji Wyborczej;
  • wydania opinii na temat Regulaminu oceny nauczycieli akademickich Politechniki Gdańskiej, określającego kryteria oceny okresowej dla poszczególnych grup nauczycieli akademickich i rodzajów stanowisk oraz tryb i podmioty dokonujące oceny okresowej;
  • ustalenia programów studiów dla:
    • kierunku Chemia prowadzonego na Wydziale Chemicznym PG,
    • kierunku Inżynieria i technologie nośników energii prowadzonego na Wydziale Chemicznym PG,
    • kierunku Zielone technologie prowadzonego na Wydziale Chemicznym PG,
    • kierunku Analityka gospodarcza prowadzonego na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG.

Prof. Agnieszka Bartłomiejczyk, przewodnicząca Uczelnianej Komisji ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia, przedstawiła sprawozdanie z działalności UKZJK za rok akademicki 2023–2024.

Krzysztof Wąsiewski, przewodniczący SSPG, przedstawił zamierzenia Samorządu Studentów PG w roku 2025.

Nauka

Z Gdańska do Cambridge. Badania, które mogą pomóc w rozwoju terapii chorób

Dr Krzysztof Kamil Bojarski. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska

Dr Krzysztof Kamil Bojarski z Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym PG, jako laureat programu stypendialnego im. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, będzie realizować projekt badawczy na Uniwersytecie w Cambridge we współpracy z grupą prof. Davida Walesa, znaną z przełomowych badań w dziedzinie chemii obliczeniowej. Jego praca może przyczynić się do rozwoju nowych terapii takich chorób, jak nowotwory, osteoporoza czy reumatoidalne zapalenie stawów.

W ramach stypendium Bekkera dr K. Bojarski otrzyma finansowanie na realizację projektu „Ku lepszemu zrozumieniu roli glikozaminoglikanów w regulowaniu aktywności enzymatycznej katepsyn”, który jest kontynuacją jego dotychczasowych badań w projektach z programów PRELUDIUM i SONATINA Narodowego Centrum Nauki.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Prof. Przemysław Krata ekspertem z Polski na sesji Ship Design and Construction IMO

Fot. mat. PG

Prof. Przemysław Krata z Instytutu Budowy Okrętów, jako ekspert polskiej delegacji, wziął udział w 11. sesji podkomitetu Projektowania i Budowy Statków w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (International Maritime Organization) w Londynie, która jest agendą ONZ do spraw morskich. Sesja odbyła się w dn. 13–17.01.2025 r.

– Tegoroczne posiedzenie Ship Design and Construction miało podwójnie istotny charakter dla Polski, gdyż, oprócz rozwoju międzynarodowych regulacji dotyczących ważnych dla gospodarki morskiej zagadnień okrętowych, nasz kraj realizował obowiązki związane z koordynacją stanowiska unijnego w obszarach tematycznych pozostających w wyłącznej kompetencji UE. Wynika to z trwającej w pierwszym półroczu 2025 r. polskiej prezydencji w UE – zaznacza prof. P. Krata.

Zadania delegacji Polski zostały zrealizowane z sukcesem, a sprawność w koordynacji stanowisk UE została doceniona przez pozostałe delegacje unijne.

Z perspektywy Politechniki Gdańskiej, udział ekspertów w pracach Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) przynosi istotne wartości edukacyjne. Wiedza praktyczna oraz doświadczenia zdobywane na arenie międzynarodowej umożliwiają pełniejsze kształcenie studentów i przekazywanie im wiedzy „z pierwszej ręki”. To szansa na budowanie silnych fundamentów pod przyszłe kariery w dynamicznie rozwijającym się sektorze morskim.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

System detekcji gazów z wykorzystaniem materiałów dwuwymiarowych

Fot. Krzysztof Krzempek/PG 
 

Efektywna detekcja niskich stężeń gazów może znaleźć zastosowanie w monitorowaniu środowiskowym, ocenie świeżości produktów spożywczych, wykrywaniu materiałów wybuchowych czy diagnostyce medycznej. By wykrywalność była skuteczna potrzebne są niezwykle czułe czujniki. Katarzyna Drozdowska, absolwentka Szkoły Doktorskiej bada niskowymiarowe materiały, które są odpowiednie do ich budowy.

Katarzyna Drozdowska rozprawę pt. „System detekcji gazów z wykorzystaniem materiałów dwuwymiarowych” napisała pod kierunkiem prof. Janusza Smulko.

– W mojej rozprawie przedstawiłam badania dotyczące detekcji gazów, wspomaganej promieniowaniem widzialnym lub UV, gdzie wykorzystywane są niskowymiarowe struktury, takie jak grafen czy chalkogenki metali, które występują w postaci dwuwymiarowej. – tłumaczy naukowczyni. – Pokazałam możliwości wykorzystania różnych struktur dwuwymiarowych jako warstw gazoczułych w urządzeniach elektrycznych o różnych konfiguracjach. Porównanie właściwości gazoczułych kilku badanych materiałów stanowi krok w kierunku optymalizacji systemów detekcji, jak również zrozumienia mechanizmów w skali mikroskopowej, które wpływają na procesy obserwowane w skali makro.

Doktorat przygotowywała biorąc jednocześnie udział jako stypendystka w projekcie OPUS. Jest także kierownikiem projektu NCN PRELUDIUM 22 „Czujnik gazów wspomagany światłem wykorzystujący grafen i nanostruktury metaliczne z efektem rezonansu plazmonowego”.

W swoim dorobku naukowym ma już 16 recenzowanych publikacji jako współautorka, w tym 9 ściśle związanych z przedmiotem badań w pracy doktorskiej oraz 4 artykuły konferencyjne.

Naukowczyni pracuje obecnie na stanowisku asystenta na Wydziale Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki, w Katedrze Metrologii i Optoelektroniki. Materiały 2D używane w czujnikach to nadal bardzo szeroki temat do badań, które Katarzyna Drozdowska zamierza kontynuować na Politechnice Gdańskiej. W najbliższej przyszłości planuje także prowadzenie prac badawczych w ramach programu post-doc.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Absolwent PG stworzył deskę surfingową z napędem elektrycznym

Fot. mat. własne
 

Zaprojektował i zbudował deskę surfingową o napędzie elektrycznym, tzw. efoil, na której pływa po polskich wodach. Mgr inż. Kajetan Strugała, absolwent oceanotechniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej obronił pracę magisterską pt. „Projekt deski surfingowej o napędzie elektrycznym wyposażonej w hydro-skrzydło" i rozwija to innowacyjne rozwiązanie.

Projekt powstawał w oparciu o klasyczną spiralę projektową, stosowaną od lat w okrętownictwie, jednak na potrzeby zastosowania została ona zmodyfikowana.

– Na desce można już pływać. Na jednym ładowaniu baterii udało mi się przepłynąć aż 28 km. Korzystanie z deski dostarcza niezapomnianych wrażeń, a dzięki stabilnej konstrukcji hydro-skrzydeł oraz przemyślanej ergonomii deski, nauka poruszania się na wodzie staje się łatwa i przyjemna, nawet dla osób bez doświadczenia – opowiada Kajetan Strugała.

Praca powstała przede wszystkim z pasji do sportów wodnych, jednak z czasem przerodziło się to w pomysł na biznes, który absolwent ma zamiar udoskonalać.

Promotorem pracy magisterskiej był dr inż. Artur Karczewski.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Na PG odbyły się warsztaty w ramach sojuszu ENHANCE

Uczestnicy warsztatów „Adaptive Housing Structures on Waterfronts in the Context of Climate Change”. Na pierwszym planie prof. Oscar E. Bellini i Maria Teresa Gullace ze School of Architecture Urban Planning Construction Engineering Politechniki w Mediolanie, prof. Dorota Kamrowska-Załuska z Wydziału Architektury, prof. Anna Kaczorowska z Norwegian University of Science and Technology w Trondheim oraz dr inż. arch. Anna Rubczak z Wydziału Architektury. Fot. mat. PG

W dn. 9–10.01.2025 r. (online) oraz 15–19.01.2025 r. (stacjonarnie na PG) odbyły się pierwsze warsztaty w ramach sojuszu ENHANCE – The European Universities of Technology Alliance. Warsztaty „Adaptive Housing Structures on Waterfronts in the Context of Climate Change” zgromadziły studentów i wykładowców z trzech partnerskich politechnik: Mediolańskiej, Berlińskiej oraz Gdańskiej. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał mikropoświadczenie.

Tematyka warsztatów koncentrowała się na adaptacyjnych strukturach mieszkalnych na terenach nadwodnych w kontekście zmian klimatycznych. Inicjatorkami wydarzenia były dr inż. arch. Anna Rubczak, mgr inż. arch. Paulina Duch-Żebrowska oraz prof. Dorota Kamrowska-Załuska z Wydziału Architektury.

To bardzo istotne, że tego typu warsztaty odbyły się w Gdańsku, dynamicznie rozwijającym się mieście w sercu Delty Wisły, gdzie wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi wiążą się z potrzebą badania nowych typologii mieszkalnictwa. Położenie Gdańska czyni go jednym z najbardziej narażonych centrów miejskich, co stanowi interesujące studium przypadku dla zrównoważonego i odpornego rozwoju urbanistycznego.

Warsztaty były okazją do przetestowania innowacyjnych koncepcji przestrzennych, dostosowanych do różnych struktur rodzinnych na każdym etapie życia – od młodych rodzin po samotnych profesjonalistów i emerytów – zapewniając inkluzywność i zrównoważony rozwój.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Konkurs Szwajcarsko-Polski Program Współpracy

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy organizowany przez Narodowe Centrum Nauki ma na celu osiągnięcie zrównoważonego rozwoju i długoterminowego wzrostu gospodarczego poprzez rozwój wiedzy oparty na badaniach.

Warunki aplikowania:

  • projekty muszą być składane przez konsorcja składające się z co najmniej jednego podmiotu polskiego i jednego podmiotu szwajcarskiego (co najmniej jedno przedsiębiorstwo z siedzibą w Polsce i jedno przedsiębiorstwo z siedzibą w Szwajcarii). Organizacja badawcza może być częścią konsorcjum tylko wtedy, gdy spełniony jest powyższy warunek;
  • wnioskodawcy mogą otrzymać finansowanie na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe;
  • minimalna kwota dofinansowania jednego projektu wynosi 2 242 400 PLN, a maksymalna kwota wynosi 4 484 800 PLN;
  • termin składania wniosków: 25.03–26.05.2025 r. do godz. 16:00 CET za pośrednictwem systemu składania wniosków online.

Zgłoszenie projektu do finansowania w systemie MojaPG należy przesłać przynajmniej 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Najważniejsze informacje o konkursie znajdują się na stronach NCBiR i Centrum Zarządzania Projektami. Kontakt w CZP: pm.czp@pg.edu.pl.

Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Chemicznym

Dn. 14.02.2025 r. o godz. 10.15 w Audytorium 1.4 (Chemia C) Wydziału Chemicznego PG odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Chintankumar Padariya pt. „New directions and production of candidate on certified reference material (CRM)”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Piotr Konieczka.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w obronie w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: urszula.kampowska@pg.edu.pl do 7.02.2025.

Awanse naukowe

Habilitacje
Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych:
dr hab. inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska, prof. PG (WA)

Umiędzynarodowienie

Bezpłatne porady prawne dla obcokrajowców

Od stycznia br. do lipca 2026 r. zagraniczni pracownicy, doktoranci i studenci mogą korzystać z bezpłatnych usług prawnych. Porady prawne będą udzielane przez zewnętrzną kancelarię prawną. Konsultacje będą dostępne w językach polskim i angielskim. Koordynatorem działania jest Welcome Office (funkcjonujące jako część Centrum Współpracy Międzynarodowej).

Umożliwienie zagranicznym pracownikom, doktorantom i studentom dostępu do bezpłatnych usług prawnych ma na celu wsparcie obcokrajowców w organizacji życia w Polsce i tym samym ich lepszą integrację w nowym miejscu pracy i studiów. 

Zakres tematyczny usług prawnych:

  • legalizacja pobytu w Polsce,
  • zatrudnienie członków rodziny,
  • dostęp do systemu edukacji,
  • dostęp do systemu opieki zdrowotnej,
  • wynajem/kupno mieszkania,
  • kwestie podatkowe,
  • i tym podobne zagadnienia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Działanie „Usługi prawne dla zagranicznych pracowników, doktorantów i studentów” jest częścią projektu „Umiędzynarodowienie Politechniki Gdańskiej: rozwój WELCOME SERVICES/promocja WELCOME CULTURE” nr BNP/WTP/2023/1/00169/U/00001 jest finansowany ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach programu Welcome to Poland. 

Nowe możliwości wyjazdów zagranicznych – ruszył nabór do programu PROM

Do 9.02.2025 r. pracownicy, doktoranci i studenci mogą składać wnioski w programie PROM – krótkookresowe mobilności.

W ramach programu PROM można starać się o dofinansowanie krótkiego wyjazdu (od 5 do 7 dni) na m.in. konferencję, szkolenie, szkołę zimową/letnią, wyjazd w celu pozyskania materiałów do pracy doktorskiej czy naukowej. Lista krajów, do których można wyjechać obejmuje Europę oraz państwa spoza Europy.

Dofinansowanie obejmuje:

  • stypendium,
  • środki na zakwaterowanie, wyżywienia i transport,
  • opłaty rejestracyjne, na konferencję lub szkolenie.

Program umożliwia nie tylko wyjazdy pracowników, doktorantów i studentów PG, ale również przyjazdy gości zagranicznych.

Harmonogram naboru:

  • do 9.02.2025 – składanie wniosków,
  • 17–18.02.2025 – rozpatrywanie wniosków przez komisje,
  • do 19.02.2025 – ogłoszenie wyników naboru.

Dodatkowe informacje (w tym formularze rejestracyjne) można znaleźć na stronie Centrum Współpracy Międzynarodowej – koordynatora programu: https://pg.edu.pl/international/umiedzynarodowienie/projekty/prom-2024-nawa/program-prom-krotkookresowe-mobilnosci.

Program PROM – krótkookresowa wymiana akademicka nr BPI/PRO/2024/1/00039 jest finansowany ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz środków Unii Europejskiej. 

Zapisy do programu międzykulturowego „OTWÓRZ SIĘ! ODWAŻ SIĘ!”

Centrum Współpracy Międzynarodowej zaprasza pracowników, doktorantów i studentów do udziału w programie „OTWÓRZ SIĘ! ODWAŻ SIĘ!”. Jego celem jest podniesienie kompetencji międzykulturowych, językowych i komunikacyjnych.   

W programie:

  • spotkanie z Nadbałtyckim Centrum Kultury o tym, jak kultura łączy ludzi (6.02.2025);
  • pokaz filmu "Green Book" i spotkanie z filmoznawcą (10.02.2025);
  • spotkanie z Gdańskim Centrum Równego Traktowania o tym, jak walczyć z dyskryminacją (13.02.2025);
  • spotkanie z Muzeum Emigracji o tym, jak wygląda Trójmiasto widziane oczami przychodźców (20.02.2025);
  • spotkanie z filolożką Jagodą Ratajczak, o tym dlaczego boimy się mówić po angielsku (27.02.2025).

Spotkania odbędą się w języku polskim, ale dodatkowo będą tłumaczone na język angielski.

Zapisy trwają do końca stycznia (lub do wyczerpania miejsc).

Więcej informacji, w tym formularze rejestracyjne, można znaleźć na stronie Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Program podnoszenia kompetencji OTWÓRZ SIĘ! ODWAŻ SIĘ! jest częścią projektu „Umiędzynarodowienie Politechniki Gdańskiej: rozwój WELCOME SERVICES/promocja WELCOME CULTURE” nr BNP/WTP/2023/1/00169/U/00001 jest finansowany ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach programu Welcome to Poland. 

Współpraca

Spotkanie z praktyką logistyki – Flex na Politechnice Gdańskiej

Fot. mat. PG

Dn. 13.01.2025 r. Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej gościł przedstawicieli firmy Flex: Agatę Włodarczyk, Dagmarę Pasek, Karolinę Stanewicz oraz Pawła Roskwitalskiego, którzy poprowadzili warsztaty logistyczne. Warsztaty zorganizowano z inicjatywy dr Justyny Staszak-Winkler i dr. hab. Daniela Kaszubowskiego z Katedry Inżynierii Transportowej.

Wydarzenie stanowiło okazję dla studentów, aby zgłębić wiedzę na temat logistyki, zarządzania łańcuchami dostaw oraz innowacyjnych rozwiązań stosowanych w tym dynamicznie rozwijającym się sektorze.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie WILiŚ w Aktualnościach.

Uczelnie Fahrenheita

Mitygacja i adaptacja do zmian klimatu – trwa rekrutacja na podyplomowe studia Uczelni Fahrenheita

Fot. Błażej Zabłotny

Trwa rekrutacja do II edycji studiów podyplomowych Uczelni Fahrenheita: Mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu. Powstanie studiów i opracowanie ich programu jest wynikiem współpracy przedstawicieli Rad Uczelni Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego.

Studia podyplomowe Mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu mają na celu pozyskanie wiedzy oraz podniesienie kompetencji i umiejętności słuchaczy w zakresie mitygacji, definiowanej jako łagodzenie skutków współczesnej zmiany klimatu oraz adaptacji społeczeństwa oraz obszarów zurbanizowanych i wiejskich do zmian klimatu.

Wartością dodaną jest budowanie partnerstw lokalnych i regionalnych pomiędzy jednostkami naukowymi, samorządem terytorialnym, przedstawicielami biznesu oraz NGO w poszukiwaniu praktycznych rozwiązań, stanowiących narzędzia realizacji Europejskiego Zielonego Ładu oraz polityk krajowych i regionalnych z tym związanych.

Dla kogo?
  • pracowników sektora publicznego, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, w szczególności zajmujących się ochroną środowiska, planowaniem przestrzennym, gospodarką komunalną, rozwojem regionalnym oraz odnawialnymi źródłami energii;
  • pracowników przedsiębiorstw z sektorów takich jak: energetyka, transport, rolnictwo, branża spożywcza, konsulting, turystyka;
  • pracowników organizacji pozarządowych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat mitygacji i adaptacji do zmiany klimatu, co pozwoli im efektywniej działać na rzecz ochrony środowiska;
  • osób zainteresowanych tematyką zmiany klimatu, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować swoje kształcenie w tym zakresie.

Informacje dla aplikujących:

  • termin zakończenia rekrutacji: 23.02.2025 r.,
  • ogłoszenie listy wstępnie przyjętych: 4.03.2025 r.,
  • termin rozpoczęcia zajęć: marzec 2025 r.,
  • formularz aplikacyjny, program studiów, terminy zjazdów,
  • dla kandydatów przygotowano 40 miejsc; o przyjęciu zdecyduje kolejność zgłoszeń.

Dokumenty (wniosek o przyjęcie na studia podyplomowe oraz odpis dyplomu ukończenia studiów) dostarczać należy do 3.03.2025 r. do Instytutu Politologii Wydziału Nauk Społecznych UG, ul. Jana Bażyńskiego 4, 80-309 Gdańsk, pok. D401, w godz. 8.00–14.30.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Zrównoważony rozwój

Politechnika Gdańska w mediach

Technologie jądrowe, DigiWind i wyjątkowa deska surfingowa

 
Niemal 900 wzmianek na temat Politechniki Gdańskiej ukazało się w prasie, radio, telewizji i na portalach w dn. 20–27.01.2025 r. Oto najciekawsze z nich.

PG zawarła umowę o współpracy z firmą EC Będzin SA

Głównym przedmiotem porozumienia jest promowanie technologii jądrowych w kontekście rozwoju gospodarczego i technologicznego, wspólne badania technologiczne i świadczenie usług doradczych.

Gospodarka Morska Portal Morski Zielona Gospodarka CIRE EcoEkonomia

DigiWind na PG – cyfrowe kompetencje dla rozwoju branży wind energy

Transformacja energetyczna jest strategicznym elementem rozwoju gospodarczego Polski, szczególnie w sektorze offshore wind, o czym świadczy wysokie zaawansowanie projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W odpowiedzi na zmiany na rynku pracy, Politechnika Gdańska rozpoczyna pionierski projekt edukacyjny DigiWind „Digital Masters of Wind Energy Systems”, który umożliwia zdobycie cyfrowych kompetencji kluczowych dla rozwoju sektora wind energy.

Forum Akademickie Gospodarka Morska Portal Morski CIRE Zielona Gospodarka

Zimorodek – nowy pojazd koła naukowego SimLE

To kolejny po Perkozie i Rybitwie pojazd nawodny wykonany przez studentów z koła naukowego SimLE. Jedną z konkretnych zmian jest to, że Zimorodek nie zostanie zbudowany z laminatu, a kadłub będzie wykonany metodą druku 3D.

Zawsze Pomorze Nadmorski24

Absolwent PG stworzył deskę surfingową z napędem elektrycznym

Mgr inż. Kajetan Strugała – absolwent oceanotechniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej – zaprojektował i zbudował deskę surfingową o napędzie elektrycznym. To tzw. efoil, na której pływa po polskich wodach.

O jego konstrukcji mowa była w w lokalnych i ogólnopolskich portalach czy rozgłośniach radiowych, w tym w Radiu 357. Dużym zainteresowaniem cieszył się również post dotyczący tego osiągnięcia, który opublikowaliśmy na facebookowym profilu PG. Zanotował on aż 609 tys. wyświetleń, a udostępniono go aż 47 razy.

Gdańsk.pl CIRE 

Wyjątkowy układ planet na nocnym niebie

Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun – aż sześć planet będzie można w najbliższym czasie zaobserwować na nocnym niebie. Niektóre media i portale internetowe zapowiadały, że taka obserwacja możliwa będzie jedynie 25 stycznia. Opiekun Astrofizycznego Koła Naukowego PG – Martyna Czudec – uspokaja jednak, że planety na nocnym niebie widoczne będą znacznie dłużej. Artykuły z komentarzem mgr inż. Czudec pojawił się m.in. w mediach społecznościowych, na bardzo popularnym (1,6 mln obserwujących) polskim profilu Make Life Harder, który na bieżąco komentuje najważniejsze wydarzenia w kraju i ze świata.

Dziennik Bałtycki Zawsze Pomorze

Kalendarz NCN

Narodowe Centrum Nauki opublikowało kalendarz na 2025 rok. Każdy z miesięcy ilustruje fotografia wyróżniających się naukowców i naukowczyń, którzy realizują projekty wspierane przez NCN. W kalendarzu na bieżący rok znaleźli się dr hab. inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska z Wydziału Architektury oraz dr inż. Paweł Ziółkowski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Zobacz kalendarz

O przyszłości energetyki w Raporcie Gospodarczym

Dr inż. Marcin Jaskólski, pełnomocnik rektora PG ds. energetyki jądrowej był gościem programu Raport Gospodarczy w TVP Gdańsk. Odcinek poświęcony był m.in. przyszłości energetyki w kraju i na Pomorzu oraz powstającej w naszym regionie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

TVP Gdańsk

Warsztaty i szkolenia

Warsztaty stacjonarne „Zarządzanie doświadczeniami w projektach na podstawie doświadczeń z realizacji i rozliczania projektów NCN”

Centrum Zarządzania Projektami zaprasza na warsztaty „Zarządzanie doświadczeniami w projektach na podstawie doświadczeń z realizacji i rozliczania projektów NCN”, które odbędą się stacjonarnie 13.02.2025 r. w godz. 9.00–14.00. Warsztaty są kierowane do osób, które realizują lub zamierzają realizować projekty finansowane z Narodowego Centrum Nauki.

Informacje dla uczestników:

Komunikaty

„Krótkie repetytorium z historii Politechniki Gdańskiej” – wykład historyczny

Biblioteka PG i Stowarzyszenie Absolwentów PG zapraszają na wykład historyczny:

  • tytuł: „Krótkie repetytorium z historii Politechniki Gdańskiej”,
  • data: 5.02.2025 r. o godz. 17.00,
  • miejsce: sala 300 w Gmachu Głównym, 
  • prelegentka: mgr Barbara Ząbczyk-Chmielewska – kustosz i kierownik Sekcji Historycznej Biblioteki PG, wieloletni przewodnik turystyczny i instruktor przewodnictwa, przewodnicząca Pomorskiej Federacji Przewodnickiej PTTK.

Podczas spotkania zaprezentowana zostanie historia znana i mniej znana najstarszej uczelni wyższej na Pomorzu, której skomplikowane dzieje ściśle przeplatają się z burzliwą historią Polski. 

Kalendarium

30 stycznia 09.00–15.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Nagrywanie wykładów wideo i podkastów (16 h)

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza szkolenie „Nagrywanie wykładów wideo i podkastów” (16 h).
31 stycznia 09.00–14.00
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Kurs „Tutoring akademicki” (24 h)

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza na Kurs „Tutoring akademicki” (grupa 2)
6 lutego 09.00–14.00
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Kurs „Tutoring akademicki” (24 h)

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza na Kurs „Tutoring akademicki” (grupa 3)
7 lutego 09.00–12.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Projektowanie zasobów edukacyjnych w Canva

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza na szkolenie "Projektowanie zasobów edukacyjnych w Canva”.
10 lutego 09.00–15.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Team building – budowanie i wspieranie pracy zespołów

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza na szkolenie „Team building – budowanie i wspieranie pracy zespołów”.
11 lutego 09.00–14.00
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Kurs „Tutoring akademicki”

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza na Kurs „Tutoring akademicki” (grupa 4)
13 lutego 09.00–15.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza na szkolenie „Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu”.
19 lutego 13.15–15.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej