Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,
z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składam wszystkim najserdeczniejsze życzenia radości, pokoju i nadziei
prof. Jacek Namieśnik
Rektor Politechniki Gdańskiej
W wydaniu:
- Zróżnicowanie modeli uczelni i instytucji badawczych. Rejestracja na konferencję NKN
- Wykład dr. T. Janowskiego (WZiE) na międzynarodowej konferencji
- PG z nagrodą Skrzydła IT w Administracji 2017
- Sukces biegaczy z WZiE w Gdańskim Maratonie
- Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Chemicznym
- Nabór wniosków – Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
- Konkurs MINIATURA 1
- I konkurs w ramach programu CyberSecIdent – Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość
- Uruchomiono kalendarium wydarzeń PG
Z życia uczelni
Zróżnicowanie modeli uczelni i instytucji badawczych. Rejestracja na konferencję NKN
Rozpoczęła się rejestracja na kolejną konferencję programową Narodowego Kongresu Nauki pt. Zróżnicowanie modeli uczelni i instytucji badawczych – kierunek i instrumenty zmian. Konferencja odbędzie się na Politechnice Gdańskiej w dniach 26 i 27 kwietnia 2017 r.
Formularz zgłoszeniowy, program i informacje logistyczne znajdują się na stronie http://www.nauka.gov.pl/zroznicowanie-modeli-uczelni-i-instytucji-badawczych-kierunek-i-instrumenty-zmian/.
Transmisję z konferencji będzie można oglądać on-line na kanale PG na youtube.
Wykład dr. T. Janowskiego (WZiE) na międzynarodowej konferencji
Profesor wizytujący w Katedrze Zastosowań Informatyki w Zarządzaniu na WZiE dr Tomasz Janowski wygłosił keynote lecture w ramach International Conference on Theory and Practice of Electronic Governance, ICEGOV2017. Dr Janowski założył i koordynował serię ICEGOV od 2007 do 2017 roku. W tym roku był współprzewodniczącym komitetu programowego konferencji.
Zorganizowana przez Ministerstwo Elektroniki i Technologii Informatycznych Rządu Indyjskiego, United Nations University oraz UNESCO konferencja ICEGOV2017 odbyła się w dniach 7–9 marca 2017 roku w New Delhi. Wydarzenie zgromadziło ponad 1,8 tys. uczestników z 61 krajów. Politechnika Gdańska była partnerem akademickim tej konferencji.
Konferencja ICEGOV odbyła się po raz dziesiąty. Wcześniejsze edycje odbyły się kolejno w: Macao (2007), Kairze (2008), Bogocie (2009), Pekinie (2010), Tallinie (2011), Albany (2012), Seulu (2013), Guimaraes (2014) i Montevideo (2016).
Nagranie wykładu dr. Tomasza Janowskiego pt. „Implementing sustainable development goals with digital government – aspiration capacity gap” oraz powiązanego panelu dyskusyjnego pt. „Building digital government capabilities for sustainable development goals: condition or outcome?” dostępne są pod adresem https://youtu.be/UeMydYZ4EOc.
PG z nagrodą Skrzydła IT w Administracji 2017
Politechnika Gdańska jest pierwszą uczelnią wyższą, która otrzymała nagrodę Skrzydła IT w Administracji. PG zwyciężyła w kategorii e-Kultura i e-Edukacja, odbierając wyróżnienie za projekt eUczelnia.
Nagrody dla najlepszych projektów informatycznych realizowanych przez instytucje publiczne rozdano już po raz trzeci. Ceremonia wręczenia odbyła się w Zakopanem podczas IV Forum Kierowników IT w Administracji.
Skrzydła IT w Administracji to nagrody przyznawane za wznoszenie polskiej e-administracji na najwyższy poziom. Wyróżnienia co roku trafiają do projektów, które pod względem sposobu wdrożenia i osiągniętych korzyści mogą stanowić wzór do naśladowania. Celem nagrody jest wyróżnienie jednostek, które poprzez zrealizowane projekty ułatwiły dostęp do usług publicznych, poprawiły jakość obsługi oraz komunikację z obywatelami i innymi urzędami. Organizatorem konkursu jest miesięcznik „IT w Administracji”.
Honorowym patronem nagrody jest Ministerstwo Cyfryzacji, a galę rozdania nagród zaszczyciła swoją obecnością minister Anna Streżyńska. Do tegorocznej edycji nagrody zgłoszono ok. 150 projektów. Ich oceną zajęła się kilkunastoosobowa kapituła. W jej składzie znaleźli się przedstawiciele urzędów i organizacji, eksperci na co dzień zaangażowani w proces cyfryzacji podmiotów publicznych.
Sukces biegaczy z WZiE w Gdańskim Maratonie
W minioną niedzielę 9 kwietnia 2017 r., Wydziałowy Team Biegowy ZiE PG po raz pierwszy w tym składzie pokonał Gdański Maraton. Trasę ponad 42 kilometrów przebiegły dwie sztafety:
- Katarzyna Stankiewicz, Aleksandra Parteka, Aleksandra Markowska, Magdalena Popowska;
- Paweł Ziemiański, Barbara Geniusz-Stepnowska, Julita Wasilczuk, Piotr Pszczoliński.
Obie sztafety uzyskały bardzo dobry czas, a pierwsza z nich zdobyła III miejsce. Cały zespół pilnie ćwiczył pod okiem wytrawnej biegaczki dr Katarzyny Stankiewicz.
Nauka
Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Chemicznym
18.04.2017 o godz. 12.15 w sali 112 budynku Chemia A Wydziału Chemicznego PG odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr inż. Doroty Pawlak. Tytuł rozprawy: „Nowe estrowe i amidowe pochodne inhibitorów syntazy glukozamino-6- fosforanu-synteza i aktywność biologiczna”. Promotor: prof. dr hab. inż. Ryszard Andruszkiewicz (PG); recenzenci: dr hab. Elżbieta Kamysz, prof. nadzw. UG (Uniwersytet Gdański), prof. dr hab. inż. Paweł Kafarski (Politechnika Wrocławska).
19.04.2017 o godz. 13.15 w sali 112 budynku Chemia A Wydziału Chemicznego PG odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr inż. Huberta Dendy. Tytuł rozprawy: O możliwości zastosowania nowych metod eksperymentalnych do badania zjawiska konwekcyjnej wymiany ciepła; promotor: prof. dr hab. inż. Witold Lewandowski (PG), promotor pomocniczy: dr inż. Michał Ryms (PG); recenzenci: prof. dr hab. inż. Jarosław Mikielewicz (Instytut Maszyn Przepływowych PAN, Gdańsk), prof. dr hab. inż. Mieczysław Poniewski (Politechnika Warszawska).
20.04.2017 o godz. 12.15 w Minicentrum Konferencyjnym w budynku Chemia A Wydziału Chemicznego PG odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr inż. Aleksandry Miszkiel. Tytuł rozprawy: Regulacja aktywności syntazy glukozamino-6-fosforanu z Candida albicans – badania metodami obliczeniowymi; promotor: prof. dr hab. inż. Sławomir Milewski (PG); recenzenci: dr hab. Cezary Czaplewski, prof. UG (Uniwersytet Gdański), dr hab. inż. Aleksander Herman (PG).
Nabór wniosków – Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
W dniach 8.05–9.06.2017 r. trwa nabór w ramach konkursu POWER 3.1 na projekty wspierające rozwój kadr dla przemysłu motoryzacyjnego. Wymogiem formalnym konkursu jest nawiązanie współpracy z co najmniej jednym przedsiębiorcą prowadzącym działalność w Polsce w przemyśle motoryzacyjnym, który zostanie włączony w realizację wszystkich zaplanowanych w projekcie elementów wsparcia dla studentów, tj. staże, szkolenia, warsztaty i dodatkowe zajęcia z pracodawcami.
Wnioski z załącznikami należy składać w Dziale Projektów najpóźniej w terminie 7 dni roboczych przed datą złożenia wniosku konkursowego, tj. do dnia 30.05.2017 r.
Osoba do kontaktu – Monika Bizewska, Dział Projektów.
Konkurs MINIATURA 1
W dniach 4.05–31.12.2017 r. trwa nabór ciągły w konkursie MINIATURA 1 na pojedyncze działania naukowe. Konkurs skierowany jest do osób, które:
- uzyskały stopień naukowy doktora w okresie do 12 lat przed datą złożenia wniosku;
- nie kierowały i nie kierują realizacją projektu badawczego oraz nie są laureatami konkursów na stypendia doktorskie lub staże podoktorskie, finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki;
- w dniu złożenia wniosku są zatrudnione przez wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę.
Więcej informacji podano na stronie https://www.ncn.gov.pl/ogloszenia/konkursy/miniatura1.
Osoby do kontaktu: Anna Frej, Beata Toma, Dział Projektów.
I konkurs w ramach programu CyberSecIdent – Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość
W dniach 11.04–5.05.2017 r. trwa nabór do I edycji konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu CyberSecIdent – Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość. Program skierowany jest do konsorcjów naukowych prowadzących badania przemysłowe i prace rozwojowe ukierunkowane na podniesienie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP poprzez zwiększenie dostępności rozwiązań sprzętowo-programistycznych.
Dokumenty należy złożyć w Dziale Projektów do 25.04.2017 r. Więcej informacji podano na stronie http://www.ncbr.gov.pl/programy-krajowe/cybersecident/cyberecident-i-konkurs/.
Osoby do kontaktu: Anna Frej, Beata Toma, Dział Projektów.
Komunikaty
Uruchomiono kalendarium wydarzeń PG
Na stronie pg.edu.pl/kalendarium zostało uruchomione kalendarium wydarzeń odbywających się na terenie PG, takich jak: konferencje, szkolenia, koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, imprezy okolicznościowe itp. Kalendarium wydarzeń PG jest zsynchronizowane z kalendarium Biuletynu Informacyjnego PG, a wydarzenia wprowadzane są przez korespondentów biuletynu wytypowanych przez kierowników jednostek Uczelni. Kalendarium umożliwia filtrację wydarzeń według kategorii (Edukacja, Kultura, Nauka, Organizacja i zarządzanie, Sport, Współpraca, Inne) oraz zakresu dat.
Zapraszamy do przekazywania informacji o wydarzeniach, bezpośrednio do korespondentów biuletynu. Lista korespondentów jest udostępniona w repozytorium PG. Kalendarium wydarzeń jest dostępne na głównej stronie internetowej www.pg.edu.pl obok zakładek: Aktualności, Nauka, Kultura, Sport.