Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
Dn. 3.12.2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie budynku Centrum Ekoinnowacji PG. W wydarzeniu udział wzięli: Maria Mrówczyńska – podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Piotr Grzelak – wiceprezydent Gdańska, Magdalena Czarzyńska-Jachim – prezydentka Sopotu, a także przedstawiciele biznesu i środowiska akademickiego, w tym władze uczelni na czele z rektorem PG prof. Krzysztofem Wildem.
– Ekoinnowacje to coś więcej niż technologia i nauka. To zmiana myślenia. To nowy sposób patrzenia na świat, który wymaga od nas odwagi, determinacji i konsekwencji – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Wierzę, że Centrum Ekoinnowacji stanie się miejscem inspiracji i edukacji – dowodem na to, że każdy z nas ma wpływ na klimat i naszą planetę. Postawiliśmy na multidyscyplinarny charakter współpracy, angażując specjalistów z różnych dziedzin. Badania będą prowadzone przez naukowców, inżynierów oraz praktyków, co pozwoli na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze ekologii, które będą miały realny wpływ na życie nas wszystkich.
Podczas uroczystości Maria Mrówczyńska odczytała list od ministra nauki Dariusza Wieczorka. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali także prezentacji prof. Piotra Jaskuły, prodziekana ds. współpracy Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska dotyczącej samego Centrum oraz jego przeznaczenia. Wydarzenie zwieńczył wykład prof. Szymona Malinowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, polskiego fizyka atmosfery, profesora nauk o ziemi i członka koresp. PAN, a także bohatera głośnego filmu dokumentalnego „Można Panikować”.
Centrum Ekoinnowacji PG pełnić będzie funkcję dydaktyczną, laboratoryjną oraz badawczą, pozwoli zatem na kształcenie kadr specjalistek i specjalistów ukierunkowanych na tworzenie kolejnych, innowacyjnych technologii ekologicznych. Ograniczanie skutków powodzi i suszy, odzysk surowców i energii, energetyka wiatrowa, wykorzystanie materiałów odpadowych do produkcji betonu, usuwanie zanieczyszczeń z wody – to jedne z poważniejszych wyzwań współczesnego świata, a zarazem kluczowe kierunki badań, jakie będą realizowane w Centrum Ekoinnowacji PG.
W budynku liczącym niemal 13 tys. m2 powierzchni znajduje się 18 laboratoriów badawczych i komputerowych, 20 sal dydaktycznych, audytorium, a także komfortowa przestrzeń dla studentów, w której będą mogli odpocząć pomiędzy zajęciami.
Obiekt zaprojektowało biuro architektoniczne FORT, a głównym projektantem budynku jest prof. Antoni Taraszkiewicz. Realizację inwestycji przeprowadziła Grupa NDI. Łączny koszt inwestycji wyniósł ok. 170 mln zł pozyskanych z dotacji ministerialnych, funduszy unijnych i środków własnych uczelni.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.