Nr 344/28 listopada 2024

W wydaniu:

  1. To będzie jedno w najnowocześniejszych „zielonych” centrów badawczych w tej części Europy
  2. Wyzwania rozwojowe Pomorza. Minister Miłosz Motyka z wizytą na PG
  3. Research Impact Leader Award dla Politechniki Gdańskiej w dwóch kategoriach
  4. LUMEN 2024. PG z nagrodą dla uczelni sklasyfikowanych w rankingu THE WUR
  5. Współpraca ze szkołami daje efekty. Coraz więcej wybitnych uczniów trafia na PG
  6. Wernisaż wystawy „Osiągnięcia Politechniki Gdańskiej”
  7. I znów nadchodzi czas na Mikołajki Politechniki Gdańskiej przed Gmachem Głównym
  8. Dobro wraca czyli stwórzmy razem Szlachetną Paczkę
  9. Ponad 3 mln zł na rozwój badań nad zaawansowanymi procesami oczyszczania wody i ścieków
  10. Zasady rekrutacji kandydatów do Szkoły Doktorskiej na PG na rok akademicki 2025/2026
  11. ERA4Health – konkurs EffecTrial 2025 poświęcony badaniom klinicznym
  12. Konkurs OPUS 28 / OPUS 28 LAP NCN
  13. HYDROSTRATEG III
  14. Konkurs SONATA 20
  15. „Nowe technologie w zakresie energii” – NTE III przedłużenie terminu
  16. Przegląd Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej (PMIB)
  17. Nabór wniosków o wpisanie strategicznej infrastruktury badawczej na PMIB
  18. Obrony prac doktorskich na Wydziale Chemicznym
  19. Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki
  20. Obrony prac doktorskich na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska
  21. Samorząd Doktorantów PG z nagrodą w konkursie ProDok 2024
  22. Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej – nowy wymiar edukacji i badań
  23. Złote Procesory przyznane przez WRS ETI
  24. Studenci WILiŚ na Wyspie Spichrzów
  25. Dwa zespoły startupowe z PG w największym konkursie dla akademickich startupów
  26. Wyniki naborów do dwóch programów Gdańsk Tech Startup School
  27. Sabotaż na dnie Bałtyku i bezzałogowiec DROZD
  28. e-Doręczenia od 1.01.2025 r. – cykl szkoleń online
  29. Warsztaty stacjonarne „Zarządzanie zespołem projektowym”
  30. Zarządzenia i pisma okólne
  31. 120 lat PG: spotkanie z dr. Janem Danilukiem
  32. Obowiązek eDoręczeń i nadawanie korespondencji
  33. Nowe, przyjazne przestrzenie Filii Biblioteki PG: Oceanotechnika i Okrętownictwo
  34. Zaprojektuj maszynę Goldberga i wygraj indeks na PG

Z życia uczelni

To będzie jedno w najnowocześniejszych „zielonych” centrów badawczych w tej części Europy

Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
 
Dn. 3.12.2024 r. odbędzie się otwarcie Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej. Ograniczanie skutków powodzi i suszy, odzysk surowców i energii, energetyka wiatrowa, wykorzystanie materiałów odpadowych do produkcji betonu, usuwanie zanieczyszczeń z wody – to jedne z poważniejszych wyzwań współczesnego świata, a zarazem kluczowe kierunki badań, jakie będą realizowane w Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej.

W tym nowoczesnym „zielonym” centrum badawczym powstawać będą rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i komfort życia ludzi w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego oraz służące poprawie jego stanu.

Uroczyste otwarcie centrum odbędzie się we wtorek 3 grudnia o godz. 11:00.

Wydarzenie rozpocznie się od symbolicznego przecięcia wstęgi przy głównym wejściu do budynku Centrum Ekoinnowacji od strony ulicy Siedlickiej. Następnie zaplanowano prezentację dotyczącą inwestycji, okolicznościowe przemówienia, a także zwiedzanie centrum i pokaz kuchni molekularnej. Na koniec zaprosimy na wykład prof. Szymona Malinowskiego, polskiego fizyka atmosfery, profesora nauk o Ziemi, członka koresp. PAN, bohatera dokumentu Jonathana L. Ramseya „Można panikować”. Wykład transmitowany będzie na kanale Politechniki Gdańskiej na YouTube. Planowe rozpoczęcie wykładu o godz. 12.40.

Parking dla gości dostępny będzie przy ulicy Fiszera. 

Wyzwania rozwojowe Pomorza. Minister Miłosz Motyka z wizytą na PG

Na zdjęciu od lewej: Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, dr Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza. Fot. Bartosz Bańka/PG

Zielona transformacja energetyczna, powstanie hubu energetycznego na Pomorzu, a także produkcja statków na potrzeby branży morskiej energetyki wiatrowej i transportu gazu oraz konieczność powołania pełnomocnika rządu ds. offshore – to najważniejsze zagadnienia, jakie poruszane były podczas wizyty na Politechnice Gdańskiej Miłosza Motyki – podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

W spotkaniu z ministrem M. Motyką, które odbyło się 25.11.2024 r. udział wzięli rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde, prezydent Pracodawców Pomorza dr Zbigniew Canowiecki, a także naukowcy uczelni oraz przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw.

Wizyta przedstawiciela rządu związana była z zainaugurowanym w maju cyklem spotkań, których celem jest diagnoza wyzwań gospodarczych istotnych dla rozwoju regionu oraz wzmocnienia konkurencyjności polskiej gospodarki, a także uzyskanie wsparcia decyzyjnego i finansowego w ich rozwiązaniu.

Rozmowa z ministrem M. Motyką dotyczyła zielonej transformacji energetycznej, w tym m.in. hubu energetycznego na Pomorzu, konieczności powołania pełnomocnika rządu ds. offshore, a także produkcji statków na potrzeby branży morskiej energetyki wiatrowej i transportu gazu.

– To ważne, by słuchać pomysłów i propozycji przedstawicieli środowiska naukowego i przedsiębiorców. Zwłaszcza gdy dotyczą one chyba najważniejszego wyzwania dla naszej gospodarki, jakim jest transformacja energetyczna – mówi Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska. – Proces tej transformacji musi być przeprowadzony w sposób sprawiedliwy, abyśmy w każdym kolejnym etapie inwestycyjnym mogli wykorzystać szansę, jaką dają nam polskie firmy oraz nie uzależniać się od importu technologii czy kadr i móc te kompetencje budować samemu.

W mijającym roku pomorscy przedsiębiorcy, politycy i naukowcy regularnie spotykali się w sprawie kluczowych wyzwań dla Pomorza. W wyniku rozmów powstał dokument gromadzący najważniejsze inwestycje i inicjatywy dla rozwoju Pomorza, a także powołany został Zespołu Doradców Gospodarczych przy Rektorze PG (ZDG).

Wspomniany dokument trafił do Prezesa Rady Ministrów oraz ministerstw właściwych dla poszczególnych obszarów. Podjęcie działań przed przedstawicieli regionu spotkało się z entuzjastyczną odpowiedzią ze strony władz centralnych. Spotkanie z ministrem M. Motyką rozpoczęło cykl debat z przedstawicielami władz centralnych.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Research Impact Leader Award dla Politechniki Gdańskiej w dwóch kategoriach

Fot. Research Impact Leader Award. Foto: mat. Elsevier

Po raz kolejny wydawnictwo Elsevier Polska przyznało nagrody Research Impact Leader Award uczelniom, które zanotowały największy wzrost w ostatnich dwóch latach w zakresie liczby publikacji w dyscyplinie, udziale zagranicznych naukowców w publikacjach oraz cytowalności. To wyróżnienie promuje międzynarodową współpracę, prestiżowe publikacje i wpływ na rozwój nauki.

Wręczenie nagród odbyło się 20.11.2024 r. podczas Zgromadzenia KRASP w Zabrzu. Politechnika Gdańska zwyciężyła w dwóch kategoriach:

  • Engineering and Technology,
  • Life Sciences / Agricultural Sciences.

Uczelnia była nominowana także w kategorii Social Sciences oraz do nagrody specjalnej – sojusze uniwersytetów europejskich.

Research Impact Leaders Award, przyznana po raz pierwszy w roku 2016, jest częścią światowej inicjatywy Elsevier, mającej na celu wspomaganie badań oraz rozwoju nauki w wielu dyscyplinach. Nagrody są wyrazem uznania dla wybitnych instytucji badawczych, które mają największy wpływ na badania naukowe i przyczyniają się do lepszej rozpoznawalności polskiej nauki na świecie.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

LUMEN 2024. PG z nagrodą dla uczelni sklasyfikowanych w rankingu THE WUR

Politechnika Gdańska otrzymała nagrodę przyznawaną polskim uczelniom sklasyfikowanym w prestiżowym rankingu Times Higher Education World University Rankings (THE WUR) 2025. Prof. Justyna Kucińska-Lipka, prorektor ds. rozwoju, odebrała ją podczas uroczystej gali towarzyszącej jubileuszowej konferencji liderów zarządzania uczelniami – LUMEN 2024

Ranking THE WUR jest jednym z najbardziej znanych i prestiżowych rankingów szkół wyższych na świecie. Ocenia uczelnie pod kątem osiągnięć naukowych, organizacyjnych, jakości nauczania oraz współpracy z otoczeniem gospodarczym.

W tegorocznej edycji, obejmującej ponad 2000 uczelni z całego świata, Politechnika Gdańska uplasowała się w przedziale 1001–1200, zajmując jednocześnie 5. miejsce w Polsce. Wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą PG jest najwyżej sklasyfikowaną uczelnią techniczną w kraju.

Politechnika Gdańska po raz kolejny znalazła się w gronie najlepszych uczelni na świecie, co potwierdza jej dynamiczny rozwój, wysoką jakość badań naukowych i kształcenia, a także skuteczną współpracę z otoczeniem gospodarczym. To wyróżnienie podkreśla również rosnącą pozycję PG na międzynarodowej mapie akademickiej oraz jej zdolność do rywalizacji z najlepszymi ośrodkami naukowymi na świecie.

Wręczenie nagród odbyło się podczas konferencji LUMEN 2024, organizowanej przez PCG Academia, Times Higher Education oraz Fundację Rektorów Polskich, która od lat stanowi platformę wymiany doświadczeń i dyskusji na temat wyzwań w zarządzaniu szkolnictwem wyższym.

Współpraca ze szkołami daje efekty. Coraz więcej wybitnych uczniów trafia na PG

Spotkanie podsumowujące współpracę PG ze szkołami w kadencji 2020–2024. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Dn. 26.11.2024 r. odbyło się spotkanie nt. współpracy PG ze szkołami w kadencji 2020–2024. Wydarzenie było okazją do podsumowania dotychczasowych inicjatyw oraz wyznaczenia planów i kierunków działań na najbliższe lata.

W spotkaniu wzięli udział:

  • prof. Krzysztof Wilde, rektor PG,
  • prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich,
  • prof. Justyna Kucińska-Lipka, prorektor ds. rozwoju,
  • dr inż. Andrzej Okuniewski, pełnomocnik rektora ds. współpracy ze szkołami,
  • dr inż. Roksana Licow, pełnomocniczka rektora ds. kół naukowych oraz
  • koordynatorzy ds. współpracy ze szkołami oraz osoby zaangażowane w organizację Politechniki Talentów.

Podczas spotkania szczególną uwagę poświęcono podsumowaniu II edycji szkoły letniej Politechnika Talentów, która odbyła się w dn. 19–20.09.2024 r. Udział w niej wzięło blisko 180 uczniów z 20 najlepszych liceów i techników województwa pomorskiego wg rankingu Perspektywy. Dla uczestników była to dwudniowa próbka studenckiego życia od strony naukowej, rozrywkowej i sportowej.

Za zaangażowanie we współpracę PG ze szkołami oraz aktywne wspieranie Politechniki Talentów władze uczelni wręczyły uczestnikom spotkania uroczyste podziękowania.

W dalszej części wydarzenia prof. Barbara Wikieł zaprezentowała wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczestników Politechniki Talentów. Z kolei dr inż. Andrzej Okuniewski przedstawił plany na dalszą współpracę pomiędzy uczelnią a szkołami w regionie.

Oferta PG dla szkół średnich obejmuje szereg różnorodnych form współpracy (szczegóły na stronie szkoly.pg.edu.pl).

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Wernisaż wystawy „Osiągnięcia Politechniki Gdańskiej”

Biblioteka PG zaprasza na wernisaż wystawy „Osiągnięcia Politechniki Gdańskiej” na 120-lecie Uczelni, który odbędzie się 4.12.2024 r. o godz. 9.00 w holu przed Biblioteką w Gmachu Głównym.

Uroczystego otwarcia dokona rektor PG prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde.

Ujęta w ramy historyczne 1904–2024 wystawa prezentuje początki powstania naszej Uczelni oraz jej obecną pozycję w świecie nauki, jak również historię, rolę, zadania i osiągnięcia wybranych jednostek Politechniki Gdańskiej.

Wydarzenie to wieńczy obchody Roku Jubileuszowego.

I znów nadchodzi czas na Mikołajki Politechniki Gdańskiej przed Gmachem Głównym

Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, jak co roku, zaprasza całą społeczność akademicką w piątek, 6 grudnia na wspólne świętowanie Mikołajek na placu przed Gmachem Głównym. Spotkajmy się przy zimowej herbacie i pierniczkach, wśród Eko-inek.

Tradycyjnie chcemy wspólnie świętować Mikołajki na placu przed Gmachem Głównym. To okazja, by zrobić chwilę przerwy od pracy, spotkać się, porozmawiać, pośpiewać razem kolędy.

Mikołajkowe miasteczko otwiera się o godz. 12.30. Czekać będzie na Was DJ z całym repertuarem świątecznych utworów, które można zadedykować swoim kolegom i współpracownikom, oraz namioty z gorącymi świątecznymi napojami i pysznymi piernikami.

O godz. 13.00 zapraszamy do głosowania na najciekawszą i najbardziej pomysłową Eko-inkę. Zrobimy to za pomocą losów orzechów. Ok. godz.14.00 poznamy laureatów i odbędzie się symboliczne zapalenie światełek na naszej politechnicznej choince.

Uwaga! W godz. 13.00–14.00 obowiązują godziny rektorskie.

W tym wyjątkowym dniu już po raz drugi chcemy też Was namówić na wspólne budowanie ekologicznych choinek w duchu zero waste i upcyclingu. Nietypowe choinki mogą powstać z niepotrzebnych już przedmiotów i materiałów, którym można nadać tzw. drugie życie.

Jak wziąć udział w budowaniu Eko-inek?

  • w akcji można wziąć udział zespołowo;
  • jednostkę mogą reprezentować maksymalnie dwa zespoły: studencki/doktorancki i pracowniczy;
  • drużyny mogą liczyć nie więcej niż po 15 osób;
  • formularz rejestracyjny (aktywny do 29.11.2024);
  • uczestnicy mogą kupić dodatkowe materiały niezbędne do wykonania projektu; koszty (do 300 zł brutto) zostaną pokryte z rezerwy rektora (na podstawie noty księgowej wystawionej dla Biura Rektora przez jednostkę, z której pochodzi zespół);
  • wymagania techniczne:
    • wysokość Eko-inki nie może przekraczać 1,5 m;
    • choinki mogą być częściowo skonstruowane wcześniej;
    • nie można przynosić skończonych projektów.

Szczegółowe informacje:

  • miejsce: Dziedziniec Heweliusza;
  • harmonogram:
    • godz. 9.00–13.00 – czas na budowanie Eko-inek,
    • godz. 13.30–14.00 – prezentacja Eko-inek i wybór najciekawszych
  • nagrody: Najciekawsze Eko-inki wybierze Kolegium Rektorów oraz publiczność; nagrodą będzie voucher na organizację spotkania wigilijnego lub noworocznego w restauracji Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego Politechniki Gdańskiej „Eureka”;
  • kontakt: Dział Promocji i Biuro Prasowe, e-mail: promocja@pg.edu.pl, tel. + 48 58 347 29 38.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Dobro wraca czyli stwórzmy razem Szlachetną Paczkę

Już po raz trzeci łączymy siły, by przygotować paczki dla osób potrzebujących naszego wsparcia. Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt, który powstał w 2001 r. Jego celem jest dotarcie do rodzin borykających się z różnorodnymi problemami, takimi jak ubóstwo, choroba lub niepełnosprawność.

Szczegółowe informacje:

Opis rodzin na stronie Szlachetnej Paczki:

Pamiętajmy, że podarowane rzeczy powinny być nowe lub nie nosić śladów użytkowania.

Swoje wsparcie można także okazać dołączając do zbiórki online, dzięki której będzie można  zakupić m.in. pralkosuszarkę, zmywarkę, koncentrator tlenu, maszynę do pisania i inne potrzebne rzeczy.

Koordynatorzy akcji:

  • Centrum HR / Centrum Wolontariatu: Anna Cichosz i Oksana Krushevska;
  • Centrum Analiz Strategicznych / Społeczna Odpowiedzialność Uczelni: Marta Jankowska;

Kontakt: szlachetnapaczka@pg.edu.pl.

Nauka

Ponad 3 mln zł na rozwój badań nad zaawansowanymi procesami oczyszczania wody i ścieków

Prof. Grzegorz Boczkaj. Fot. Bartosz Bańka / Politechnika Gdańska

Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez dr. hab. inż. Grzegorza Boczkaja, prof. PG prowadzi szeroko zakrojone badania nad zastosowaniem zjawiska kawitacji w procesach oczyszczania wody i ścieków przemysłowych, aby proces był jak najbardziej wydajny i jak najmniej energochłonny.

Narodowe Centrum Nauki w ramach programu OPUS 26+LAP/Weave przyznało ponad 3 mln zł dofinansowania na realizację projektu. Badania kierowane przez prof. Grzegorza Boczkaja z Politechniki Gdańskiej realizowane są we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Lublańskiego w Słowenii.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Zasady rekrutacji kandydatów do Szkoły Doktorskiej na PG na rok akademicki 2025/2026

Na posiedzeniu Senatu PG dn. 13.11.2024 r. podjęto uchwałę w sprawie określenia zasad rekrutacji kandydatów do Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej na rok akademicki 2025/2026.

Tekst uchwały został opublikowany na stronie Szkoły oraz w Biuletynie Informacji Publicznej PG w dn.18.11.2024 r.

W roku akademickim 2025/2026 utrzymuje ważność program kształcenia obowiązujący od roku 2024/2025, przyjęty na mocy Uchwały Senatu nr 412/2023/XXV.

ERA4Health – konkurs EffecTrial 2025 poświęcony badaniom klinicznym

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs pt. „Fostering Pragmatic Comparative-Effectiveness Trials in Non-communicable Diseases (EffecTrial 2025)” w ramach partnerstwa ERA4Health. Jest to pierwszy (pilotażowy) w ERA4Health konkurs poświęcony badaniom klinicznym.

Warunki aplikowania:

  • o finansowanie projektów mogą starać się organizacje badawcze;
  • wnioskodawcy mogą otrzymać finansowanie na prace rozwojowe;
  • maksymalny budżet nie może przekroczyć 500 tys. euro;
  • konkurs ERA4Health (EffecTrial 2025) jest dwuetapowy:
  • termin składania wniosków wstępnych (pre-proposal): 28.01.2025 r.,
  • termin składania wniosków pełnych (full proposal): 17.06.2025 r.,
  • wyniki konkursu i publikacja listy rankingowej: październik/listopad 2025 r.,
  • wnioskodawcy, których wniosek znajdzie się na międzynarodowej liście projektów rekomendowanych do finansowania, zostaną poproszeni przez NCBR o przygotowanie krajowego wniosku o dofinansowanie;
  • szczegółowe informacje o konkursie;
  • zgłoszenie projektu do finansowania w systemie MojaPG należy złożyć najpóźniej 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Najważniejsze informacje o konkursie znajdują się na stronie Centrum Zarządzania Projektami. Kontakt w Centrum Zarządzania Projektami: pm.czp@pg.edu.pl.

Konkurs OPUS 28 / OPUS 28 LAP NCN

Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłasza konkurs OPUS 28 + LAP/Weave na projekty badawcze. Konkurs ten otwiera możliwość ubiegania się o finansowanie projektów badawczych prowadzonych we współpracy międzynarodowej dwustronnej lub trójstronnej w ramach programu Weave, a także przedsięwzięć realizowanych przy wykorzystaniu przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych. Konkurs przeznaczony jest dla naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej, którzy planują realizację badań:

  • bez udziału partnerów zagranicznych (wniosek OPUS);
  • z wykorzystaniem przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych (wniosek OPUS);
  • z udziałem partnerów zagranicznych, którzy nie ubiegają się o środki finansowe na ten cel w ramach programu Weave (przy czym zespoły zagraniczne mogą ubiegać się o te środki finansowe w ramach innych programów finansowania badań, które nie są współorganizowane przez NCN w oparciu o procedurę agencji wiodącej w programie Weave) (wniosek OPUS);
  • przy dodatkowym udziale partnerów zagranicznych, którzy nie ubiegają się o środki finansowe na ten cel w ramach programu Weave oraz z dodatkowym wykorzystaniem wielkich urządzeń badawczych (wniosek OPUS);
  • w ramach współpracy Lead Agency Procedure (LAP) w programie Weave – tj. we współpracy z zagranicznymi zespołami badawczymi z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga lub Belgii-Flandrii, które występują równolegle o środki finansowe na realizację tych projektów badawczych do właściwych dla nich instytucji finansujących badania w ramach programu Weave, tj. do FWF, GAČR, ARIS, DFG, SNSF, FNR lub FWO (wniosek OPUS LAP);
  • w ramach współpracy LAP w programie Weave przy równoczesnym udziale partnerów zagranicznych, którzy nie ubiegają się o środki finansowe na ten cel w ramach programu Weave lub z dodatkowym wykorzystaniem wielkich urządzeń badawczych
    (wniosek OPUS LAP).

Informacje dla aplikujących:

  • budżet konkursu wynosi 450 mln zł.
  • wniosek należy złożyć w formie elektronicznej przez system OSF, zgodnie z procedurą składania wniosków.
  • więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCN.
  • nabór wniosków w systemie OSF trwa do trwa do 16 grudnia 2024 r. do godziny 16:00.
  • zgłoszenia w systemie moja PG należy przesłać do weryfikacji CZP do 2.12.2024 r.; kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej do 9.12.2024 r.;
  • informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska

HYDROSTRATEG III

Celem głównym Programu jest wdrożenie nowych rozwiązań poprawiających efektywność użytkowania i zarządzania zasobami wody w Polsce.

Cele szczegółowe:

  • wzrost retencji i poprawa jakości wody (z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju i zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej);
  • wdrożenie nowych metod badania, obserwacji i narzędzi wspomagających monitoring i ocenę stanu ekosystemów wodnych i ekosystemów zależnych od wód;
  • zwiększenie stopnia wykorzystania dróg wodnych dla żeglugi śródlądowej, przy istniejących zasobach.

Do konkursu mogą przystąpić:

  • przedsiębiorstwa;
  • jednostki naukowe;
  • inne podmioty posiadające zdolność do wdrożenia rozwiązania będącego wynikiem realizacji Projektu rozumianej dla tych podmiotów jako zastosowanie w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji projektu, jak również posiadający zdolność prawną lub zdolność do czynności prawnych, mogący występować w konkursie i działać w ramach konsorcjum.

W skład konsorcjum wchodzi co najmniej jedno przedsiębiorstwo oraz co najmniej jedna jednostka naukowa. Liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo albo jednostka naukowa. Udział kosztów kwalifikowanych przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstw w całkowitych kosztach kwalifikowanych projektu wynosi minimum 40%. W skład konsorcjum może wchodzić maksymalnie pięć podmiotów.

Dofinansowanie można przeznaczyć na realizację projektów, które mogą obejmować:

  • badania podstawowe,
  • badania przemysłowe,
  • eksperymentalne prace rozwojowe,
  • prace przedwdrożeniowe.

Projekt, w którym nie przewidziano eksperymentalnych prac rozwojowych, nie uzyska dofinansowania.

Obszar tematyczny

  1. Obszar tematyczny: Woda w środowisku: bioróżnorodność/bioproduktywność:
  • Temat: T.1.1 Opracowanie i wdrożenie systemów ograniczających ilość zanieczyszczeń w wodach powierzchniowych wraz z systemem monitorowania parametrów jakości środowiska wodnego wywołanych wzrostem retencji.
  1. Obszar tematyczny: Woda w mieście:
  • Temat: T.1.2 Retencja w systemach kanalizacji ogólnospławnej;
  • Temat: T.1.3 Retencja w sieciach kanalizacji deszczowej.

Informacje dla aplikujących:

  • budżet konkursu wynosi 100 mln zł;
  • więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCBiR;
  • nabór wniosków w systemie LSI potrwa do 13.12.2024 r. do godz. 16:00;
  • zgłoszenia w systemie moja PG należy przesłać do weryfikacji CZP do 29.11.2024 r.; kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej najpóźniej do 6.12.2024 r.;
  • informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska

Konkurs SONATA 20

Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs SONATA 20 przeznaczony dla naukowców, którzy uzyskali stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o finansowanie projektów obejmujących badania podstawowe, trwających 12 miesięcy, 24 miesiące lub 36 miesięcy.

Ważne zmiany:

  • w załączniku nr 2 (Koszty w projektach badawczych) Regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w zakresie projektów badawczych, w kategorii Wynagrodzenie etatowe na stanowisku typu post-doc: do konkursu na to stanowisko może przystąpić osoba, dla której kierownik projektu był promotorem lub promotorem pomocniczym rozprawy doktorskiej (przy zachowaniu pozostałych warunków określonych w Regulaminie). Ponadto, obligatoryjne kryterium formalne dopuszczenia do konkursu stanowi uzyskanie stopnia doktora w roku zatrudnienia w projekcie lub w okresie 12 lat przed 1 stycznia roku zatrudnienia w projekcie. Okres ten może być wydłużony o udokumentowane przerwy w karierze;
  • wnioski będą oceniane w dwóch kategoriach:
    • A – ocena projektu (poziom naukowy, możliwość wykonania, potencjalny wpływ) z wagą 70%;
    • B – kwalifikacje i osiągnięcia kierownika projektu, z wagą 30%;
  • koszty wydania monografii są kosztem niekwalifikowalnym;
  • wykaz literatury nie wlicza się do limitów stron (tj. 5 stron w przypadku opisu skróconego oraz 15 stron w przypadku opisu szczegółowego).

Informacje dla aplikujących:

  • budżet konkursu wynosi 150 mln zł;
  • wniosek należy złożyć w formie elektronicznej przez system OSF, zgodnie z procedurą składania wniosków;
  • więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCN;
  • nabór wniosków w systemie OSF trwa do trwa do 16.12.2024 r. do godz. 16.00;
  • zgłoszenia w systemie moja PG należy przesyłać do weryfikacji CZP do 2.12.2024 r.; kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej do 9.12.2024 r.;
  • informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska

„Nowe technologie w zakresie energii” – NTE III przedłużenie terminu

Celem głównym Programu jest wsparcie osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski, poprzez wdrożenie rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo energetyczne kraju i zwiększających konkurencyjność polskiej gospodarki, co w efekcie powinno się przyczynić do zwiększenia się udziału energii pochodzącej z OZE w ogólnym miksie energetycznym kraju.

Cele szczegółowe Programu:

  • C1 wzrost potencjału przemysłu energetyki odnawialnej (w tym prosumenckiej);
  • C2 rozwój inteligentnej infrastruktury sieciowej (energetycznej);
  • C3 obniżenie emisyjności energetyki poprzez zwiększenie wykorzystania surowców biodegradowalnych oraz produktów odpadowych.

Do konkursu mogą przystąpić konsorcja składające się z maksimum 5 podmiotów: przedsiębiorstw i jednostek naukowych w skład których wchodzi co najmniej jedno przedsiębiorstwo i co najmniej jedna jednostka naukowa. Liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo.

Dofinansowanie można przeznaczyć na:

  • wykonanie studium wykonalności,
  • realizację badań podstawowych,
  • przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych,
  • prac przedwdrożeniowych.

Projekt musi być realizowany w podziale na 2 fazy.

Obszar tematyczny

  1. Obszar tematyczny: nr T2 – Energetyka wiatrowa na lądzie i na morzu
  • Energetyka wiatrowa na lądzie.
    • 1 Inteligentna farma wiatrowa.
    • 2. Rozwój technologii utylizacji lub recyklingu komponentów elektrowni wiatrowych.
  • Morska energetyka wiatrowa.
    • 1. Pierwsza pływająca turbina wiatrowa na Bałtyku.
    • 2. Technologie służące budowie Morskich Farm Wiatrowych (MFW).
  1. Obszar tematyczny: nr T6 – Energetyczne wykorzystanie ciepła geotermalnego (geotermia)

1) Kogeneracyjny układ geotermalny;

2) Instalacja wykorzystująca wody geotermalne do magazynowania energii elektrycznej przy wykorzystaniu zintegrowanego wytwarzania ciepła, chłodu i energii elektrycznej;

3) Wykorzystanie energii i wód geotermalnych w rolnictwie/przetwórstwie rolno-spożywczym w Polsce;

4) Technologie z zakresu inżynierii złożowej dla poprawy efektywności eksploatacji złóż geotermalnych – zwiększenia produktywności/chłonności odwiertów, umożliwiające eksploatację i wykorzystanie średnio i wysoko mineralizowanych wód geotermalnych;

5) Technologie umożliwiające eksploatację i wykorzystanie niskotemperaturowych wód geotermalnych w niskotemperaturowych systemach grzewczych;

6) Technologia wykorzystująca sczerpane złoża węglowodorów do pozyskiwania energii geotermalnej lub magazynowania energii;

7) Sztuczna inteligencja w optymalizacji pozyskiwania energii geotermalnej dla poprawy efektywności istniejących ciepłowni geotermalnych.

Informacje dla aplikujących:

  • budżet konkursu wynosi 400 mln zł. Kwota ta została podzielona na obszary:
    • OBSZAR TEMATYCZNY nr T2 – Energetyka wiatrowa na lądzie i morzu – 200 mln zł,
    • OBSZAR TEMATYCZNY nr T6 – Energetyczne wykorzystanie ciepła geotermalnego (geotermia) – 200 mln zł;
  • więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCBiR;
  • nabór wniosków w systemie LSI potrwa do 14.02.2025 r. do godz. 16.00;
  • zgłoszenia w systemie moja PG należy przesłać do weryfikacji CZP do 31.01.2025 r.; kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej do 7.02.2025 r.;
  • informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska

Przegląd Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej (PMIB)

Minister Nauki, działając na rzecz podniesienia doskonałości i konkurencyjności polskiego sektora nauki oraz zapewnienia aktywnego udziału Polski w rozwijaniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej, ogłosił przegląd Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej.

Przegląd potrwa do 31.05.2025 r. W ramach przeglądu podmioty, których infrastruktura badawcza została wpisana na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej, składają informację o aktualności celów i założeń istniejącej infrastruktury badawczej lub stopniu przygotowania planowanej infrastruktury badawczej wpisanych na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej.

Informację należy złożyć do dnia 31.12.2024 r.

Wzory dokumentów dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej MNiSW.

Kontakt w Centrum Zarządzania Projektami: projekty@pg.edu.pl.

Nabór wniosków o wpisanie strategicznej infrastruktury badawczej na PMIB

Minister Nauki, działając na rzecz podniesienia doskonałości i konkurencyjności polskiego sektora nauki oraz zapewnienia aktywnego udziału Polski w rozwijaniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej, ogłosił nabór wniosków o wpisanie strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej (PMIB).

Informacje dla aplikujących:

Obrony prac doktorskich na Wydziale Chemicznym

Dn. 6.12.2024 r. o godz. 9.15 w Audytorium 1.4 Wydziału Chemicznego PG (budynek nr 5) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr. T. M. Josepha pt. „Copolymerisation studies of cardanol-based monomers towards the development of novel thermoplastic elastomers via ATRP”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Józef Haponiuk, promotorem pomocniczym jest dr Suresh Kattimuttathu Ittara.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w obronie w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: urszula.kampowska@pg.edu.pl do 29.11.2024.

 

Dn. 6.12.2024 r. o godz. 13.15 w Audytorium 1.4 Wydziału Chemicznego PG (budynek nr 5) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Pawła Chodnickiego pt. „Rola niedopasowania hydrofobowego w funkcjach biologicznych błon lipidowych". Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Jacek Czub.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w obronie w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: urszula.kampowska@pg.edu.pl do 29.11.2024.

 

Dn.13.12.2024 r. o godz. 13.15 w Audytorium 1.4 Wydziału Chemicznego PG (budynek nr 5) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Pawła Szarleja. „Polimerowe systemy uwalniania substancji aktywnych". Promotorem pracy jest dr hab. inż. Justyna Kucińska-Lipka, prof. PG.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w obronie w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: urszula.kampowska@pg.edu.pl do 6.12.2024.

 

Dn.16.12.2024 r. o godz. 14.00 w Audytorium 1.4 Wydziału Chemicznego PG (budynek nr 5) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Filipa Pawlaka. „Poszukiwanie wtórnych źródeł trwałych zanieczyszczeń organicznych (TZO) w Arktyce poprzez oznaczanie śladowych zawartości wytypowanych indywiduów chemicznych w środowisku abiotycznym”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Żaneta Polkowska, prof. PG.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w obronie w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: urszula.kampowska@pg.edu.pl do 9.12.2024.

Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki

Dn. 4.12.2024 r. o godz. 11.00 w sali Rady Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG (E28) odbędzie się obrona pracy doktorskiej pt. „Metody analizy bezpieczeństwa funkcjonalnego systemów sterowania i zabezpieczeń w złożonych obiektach podwyższonego ryzyka” autorstwa mgr. inż. Tomasza Barnerta. Promotorem pracy jest dr hab. inż. Marcin Śliwiński, prof. PG.

Osoby zainteresowane udziałem w publicznej obronie proszone są o zgłaszanie tego faktu pod adresem katarzyna.pankowska@pg.edu.pl do 29.11.2024 r.

Z rozprawą doktorską i opiniami recenzentów można zapoznać się pod adresem https://eia.pg.edu.pl/nauka/postepowania-o-nadanie-stopnia-doktora oraz w Czytelni Biblioteki PG.

Obrony prac doktorskich na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska

Dn. 2.12.2024 r. o godz. 12.15 w sali 155 w Gmachu Głównym PG odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Błażeja Meronka pt. „Eksperymentalna weryfikacja metod nieniszczącej diagnostyki elementów betonowych przy zastosowaniu modulacji fal ultradźwiękowych drganiami niskich częstotliwości” („Experimental verification of non-destructive diagnostics methods of concrete elements using modulated ultrasonic waves with low frequency vibrations”).
Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, czł. koresp. PAN;
promotorem pomocniczym pracy jest dr hab. inż. Mikołaj Miśkiewicz, prof. PG.

Dn. 6.12.2024 r. o godz. 10.00 w sali 155 w Gmachu Głównym PG odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Aleksandra Grabowskiego pt. „Numerical investigation of mesostructural phenomena in shear zone during confined granular flow in a laboratory-scale silo using Discrete Element Method” („Numeryczne badanie zjawisk mezostrukturalnych w strefie ścinania podczas ograniczonego przepływu materiału sypkiego w silosie w skali laboratoryjnej za pomocą Metody Elementów Dyskretnych”). Promotorem pracy jest dr hab. inż. Michał Nitka, prof. PG.

Dn. 9.12.2024 r. o godz. 10.00 w sali 155 w Gmachu Głównym PG odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Marcina Marcinkowskiego pt. „Mathematical modelling of two-step nitrification in activated sludge systems treating ammonia-rich wastewater” („Modelowanie matematyczne dwustopniowej nitryfikacji w układach osadu czynnego w procesie oczyszczania ścieków o wysokiej zawartości azotu amonowego”). Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Jacek Mąkinia.

Kształcenie i dydaktyka

Samorząd Doktorantów PG z nagrodą w konkursie ProDok 2024

Fot. Kamil Pudełko

Za nami uroczysta gala Konkursu Środowiska Doktoranckiego ProDok 2024, w ramach którego nagradzane są najlepsze, prodoktoranckie inicjatywy. W gronie laureatów znalazła się również Politechnika Gdańska. Samorząd Doktorantów PG zwyciężył w kategorii „Otwarci na świat”.

Konkurs Środowiska Doktoranckiego ProDok 2024, którego organizatorem jest Krajowa Reprezentacja Doktorantów ma na celu koleżeńską, prorozwojową rywalizację pomiędzy samorządami doktorantów z uczelni z całego kraju. Wydarzenie jest również okazją do przeglądu inicjatyw środowiskowych oraz wyróżnienia inspirujących aktywności.

Do tegorocznej edycji konkursu napłynęło niemal 100 rozmaitych inicjatyw. Te najlepsze – w siedmiu kategoriach – wybrali w drodze głosowania sami członkowie samorządów doktorantów z całej Polski.

W gronie laureatów znaleźli się również przedstawiciele naszej uczelni. Samorząd Doktorantów PG został doceniony w kategorii „Otwarci na świat”, w której to ocenie podlega zakres wsparcia mobilności i umiędzynarodowienia na uczelni prowadzącej szkołę doktorską.

W Szkołach Doktorskich Politechniki Gdańskiej kształci się 450 osób, z czego jedną trzecią stanowią doktoranci zagraniczni.

– Osiągnięcie takiego współczynnika umiędzynarodowienia było możliwe m.in. dzięki prowadzeniu kształcenia w języku angielskim, atrakcyjnym programom stypendialnym oraz ofercie akademików o wysokim standardzie – mówi mgr inż. Ignacy Rogoń, przewodniczący Samorządu Doktorantów PG.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej – nowy wymiar edukacji i badań

Na zdjęciu studenci specjalności technologia i organizacja budownictwa VII sem. studiów inżynierskich na kierunku budownictwo WILiŚ, Fot. mgr Magdalena Wrocławska

Dn. 15.11.2024 r. odbyły się pierwsze zajęcia w budynku Centrum Ekoinnowacji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. Obiekt stworzono z myślą o zrównoważonym rozwoju, badaniach nad technologiami środowiskowymi oraz edukacji przyszłych inżynierów.

Pierwsze zajęcia w Centrum Ekoinnowacji poprowadziła dr inż. Beata Grzyl, prof. uczelni seminarium dyplomowe pt. „Komputerowe wspomaganie zarządzania przedsięwzięciami”. W zajęciach uczestniczyli studenci specjalności Technologia i Organizacja Budownictwa VII semestru studiów inżynierskich kierunku budownictwo. W pozostałych salach odbywały się również warsztaty z podstaw zarządzania, prowadzone przez dr inż. Magdę Apollo, seminarium dr. inż. Aleksandra Perlińskiego oraz zajęcia z podstaw konstrukcji zespolonych z dr. inż. Witoldem Knabe.

Centrum Ekoinnowacji to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie i ekologicznie budynków PG oraz regionu w ogóle. Wyposażony w instalacje fotowoltaiczne, systemy odzyskiwania wody deszczowej oraz energooszczędne oświetlenie LED, obiekt stanowi wzór zrównoważonej architektury. Infrastruktura obejmuje nowoczesne laboratoria, sale dydaktyczne z multimedialnym wyposażeniem, przestrzenie coworkingowe i sale konferencyjne, które wspierają zarówno edukację, jak i współpracę badawczo-rozwojową.

Misją Centrum jest rozwijanie ekoinnowacyjnych technologii, wspieranie badań naukowych i kształcenie przyszłych specjalistów w dziedzinach związanych z ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WILiŚ PG w Aktualnościach.

Złote Procesory przyznane przez WRS ETI

Dn. 13.11.2024 r. odbyła się po raz pierwszy uroczysta gala wręczenia nagród Złote Procesory 2024, przyznawanych przez Wydziałową Radę Studentów ETI.

Złote Procesory to plebiscyt, który ma na celu uhonorowanie wykładowców za ich pracę, zaangażowanie, innowacyjność oraz nieoceniony wkład w rozwój nauki. Nagrody przyznawane są przez studentów w drodze głosowania.

Zwycięzcy tegorocznych kategorii Złotych Procesorów:

Głównym sponsorem gali była firma Radmor.

Studenci WILiŚ na Wyspie Spichrzów

Dzięki uprzejmości pracowników K.B. Doraco Sp. z o.o. dn. 8.11.2024 r. grupa studentów WILiŚ kierunku budownictwo, studiów I stopnia, specjalności TOB wraz z opiekunami odwiedziła budowę kompleksu miejskiego Granaria zlokalizowanego na Wyspie Spichrzów.

W trakcie wizyty na budowie studenci zapoznali się ze stosowanymi technologiami i nietypowymi rozwiązaniami budowlanymi, a także licznymi problemami, które napotkał wykonawca robót w toku realizacji prac budowlanych. 

Studenci mieli okazję zapoznania się z technologią prowadzenia robót w trudnych warunkach gruntowo-wodnych oraz ścisłej zabudowy miejskiej.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WILiŚ PG w Aktualnościach

Innowacje i przedsiębiorczość

Dwa zespoły startupowe z PG w największym konkursie dla akademickich startupów

Zespoły startupowe z Politechniki Gdańskiej na konkursie Stage Two w Berlinie

Ponad 70 zespołów z europejskich uczelni, przeszło 40 liderów biznesowych oraz ponad 60 reprezentantów funduszy venture capital – tak w liczbach prezentowała się tegoroczna edycja Stage Two, czyli największego konkursu dla startupów wywodzących się z uczelni wyższych.

Wydarzenie współorganizowane przez RWTH Aachen, jednego z partnerów sojuszu uczelni technicznych ENHANCE, odbyło się w ostatnich dniach października w Berlinie. Naszą uczelnię na tegorocznej edycji konkursu reprezentowały 2 zespoły startupowe: Roadcode oraz eGodziny.

Obydwa zespoły są absolwentami programu Startup School One, prowadzonego przez Gdańsk Tech Startup School (GTS2). Nad przygotowaniem uczestników oraz organizacją wyjazdu na Stage Two czuwał Robert Bajko – kierownik projektu GTS2.

Roadcode został nominowany jako oficjalny reprezentant Politechniki Gdańskiej, natomiast zespół eGodziny samodzielnie wywalczył dziką kartę do finału w Berlinie, w ramach dodatkowego konkursu organizowanego dla partnerów przemysłowych Stage Two. Podczas eliminacji na Uniwersytecie Ruhry w Bochum zespół zdobył wyróżnienie w kategorii HR Tech Wildcard od firmy Bertelsmann SE & Co KGaA.

Stage Two trwało dwa dni (30–31.10.2024), z czego pierwszy z nich poświęcony był na wykłady partnerów biznesowych wydarzenia (m.in. Siemens, Google for Startups) i funduszy inwestycyjnych oraz warsztaty dla uczestników konkursu. Drugiego dnia odbyły się pitchingi konkursowe w 2 kategoriach: Business Innovation oraz Tech Innovation, a także uroczyste ogłoszenie wyników.  

Członkowie obydwu zespołów podkreślają, że udział w konkursie poszerzył ich horyzonty myślenia o swoich projektach oraz umożliwił zebranie cennych obserwacji od konkurencyjnych projektów z różnych europejskich uniwersytetów.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Wyniki naborów do dwóch programów Gdańsk Tech Startup School

Program Startup School One

Do 6. edycji programu warsztatowo-szkoleniowego Startup School One „Sprawdź swój pomysł” prowadzonego przez Gdańsk Tech Startup School (GTS2) zakwalifikowało się 14 z 17 aplikujących zespołów, w których zrzeszonych są łącznie 34 osoby.

Członkowie zespołów pochodzą z 6 różnych wydziałów PG, z czego największa liczba reprezentuje ponownie Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (53%). Uczestnikami tej edycji są również 3 pracownicy naukowi naszej uczelni oraz 3 przedstawicieli innych uczelni.

Po zakończonym cyklu szkoleniowym zespoły zaprezentują publicznie swoje projekty podczas zimowej edycji wydarzenia Demo Day, które odbędzie się na Politechnice Gdańskiej dn. 13.02.2025 r

Dodatkowe informacje na temat uczestników aktualnej edycji programu Startup School One znajdują się na stronie GTS2.

Zajęcia dla zespołów 6. edycji programu poprowadzi ponownie zespół trenerów z firmy Rebels Valley.

Program Startup School Two

Program ma charakter projektowy i polega na przyznaniu grantu na działania służące rozwojowi i wdrożeniu w obieg gospodarczy modeli biznesowych wypracowanych w programie pierwszym.

Pięć z sześciu wnioskujących zespołów uzyskało pozytywną rekomendację Komisji konkursowej, z ich profilami można zapoznać się na stronie drugiej edycji programu.

Politechnika Gdańska w mediach

Sabotaż na dnie Bałtyku i bezzałogowiec DROZD

 

Blisko 640 wzmianek na temat Politechniki Gdańskiej znalazło się w mediach od poniedziałku 18.11 do niedzieli 24.11.2024 r. Poniżej wybrane materiały:

PG wśród najbardziej wpływowych polskich uczelni

Podczas zgromadzenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Wydawnictwo Elsevier Polska przyznało statuetki uczelniom, które zanotowały największy wzrost w ostatnich 2 latach pod względem takich kryteriów jak: liczba publikacji w dyscyplinie, udział zagranicznych naukowców w publikacji czy cytowalność. W tym gronie znalazła się także Politechnika Gdańska, wygrywając w dwóch kategoriach.

Piszą o tym Perspektywy.pl

Politechnika Gdańska w gronie najchętniej wybieranych uczelni w kraju

Politechnika Gdańska jest trzecią najczęściej wybieraną przez kandydatów na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie uczelnią publiczną w Polsce. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało informację o wynikach rekrutacji na studia na rok akademicki 2024/2025 w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Nauki.

Mówi o tym Radio Gdańsk

Bezzałogowiec DROZD powstaje na Politechnice Gdańskiej

Startuje z powierzchni wody, leci nad nią nisko, wykorzystując efekt przypowierzchniowy i woduje. DROZD, samolot, który powstaje na Politechnice Gdańskiej, będzie pierwszą na świecie tego typu małą jednostką bezzałogową. Jej głównym celem jest wspieranie działań morskich oddziałów wojska.

Zielony Rozwój Polska morska

Jak może wyglądać sabotaż na dnie Bałtyku?

"Wystarczy kilkanaście minut". — Trudno sobie wyobrazić świat, w którym ludzie zaczynają sobie nawzajem niszczyć dobra. Generalnie wychowaliśmy się w świecie, który był dość stabilny. Natomiast w tej chwili wszystkiego już można się spodziewać, także na Bałtyku — skomentował dla Onet.pl prof. Lech Rowiński z Politechniki Gdańskiej, specjalista w dziedzinie okrętownictwa i technik głębinowych.

Onet.pl

Powstał poradnik dla pracodawców, jak rozmawiać z osobami w spektrum autyzmu

Osoby w spektrum autyzmu są niezwykle szczere. Jeśli rekruter poprosi o opowiedzenie o porażkach - powiedzą o wszystkim bez owijania w bawełnę. Rozmowę z dr Joanną Szulc z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej znajdziemy w Wysokich Obcasach.

Wysokie Obcasy 

Ile będzie kosztować wolna Wigilia?

Jak pokazują sondaże, większość społeczeństwa liczy, że wolna Wigilia stanie się faktem. Natomiast ekonomiści liczą, ile kosztowałaby nas ta zmiana. Sprawę skomentował prof. Krzysztof Zięba z Politechniki Gdańskiej. 

Trójmiasto.pl Bankier.pl

Międzynarodowy Kongresu Ekonomii Wartości

W mediach podsumowano odbywający się w Krakowie Open Eyes Economy Summit 2024 – Międzynarodowy Kongresu Ekonomii Wartości. Motyw przewodni tegorocznego wydarzenia to „Dusza Europy”. Czy europejskie miasta da się uchronić przed nadchodzącą katastrofą klimatyczną i demograficzną? Zdaniem dr hab. Agnieszki Zimnickiej – Westminster City Council; Politechnika Gdańska: „Do miasta jako domu trzeba podejść szeroko."

Czytaj więcej

Zaproszenie na ScienceCom do Gdyni

Jesteśmy partnerem odbywającego się w Gdyni ScienceCom. To coroczne, dwudniowe wydarzenie naukowe, podczas którego młodzież szkolna, studenci i młodzi naukowcy mają okazję zdobyć nowe umiejętności w zakresie komunikacji nauki, nawiązać kontakty i zaprezentować swoje projekty badawcze. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.

Czytaj więcej

Warsztaty i szkolenia

e-Doręczenia od 1.01.2025 r. – cykl szkoleń online

W związku z nadchodzącymi zmianami w sposobie nadawania i otrzymywania korespondencji poprzez zastosowanie e-Doręczeń Centrum Obiegu Dokumentów zaprasza na cykl szkoleń online z zakresu obsługi modułu e-Doręczeń w systemie EZD.

e-Doręczenia to Krajowy System Doręczeń Elektronicznych umożliwiający przesłanie do odbiorcy korespondencji w postaci elektronicznej, będącej odpowiednikiem tradycyjnego listu poleconego i listu poleconego ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru (ZPO).

Informacje nt. szkoleń:

  • forma online poprzez narzędzie Microsoft Teams;
  • uczestnictwo nie wymaga wcześniejszej rejestracji;
  • terminy szkoleń;
  • szczegółowe informacje nt. e-Doręczeń.

Kontakt z Zespołem EZD: ezd@pg.edu.pl.

Warsztaty stacjonarne „Zarządzanie zespołem projektowym”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników PG na warsztaty „Zarządzanie zespołem projektowym”, które odbędą się 5.12.2024 r. w godz. 09.00–14.00, stacjonarnie na terenie Politechniki Gdańskiej.

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację otrzymają informację o miejscu spotkania.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Zarządzenia i pisma okólne

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 47/2024 z 25.11.2024 r. w sprawie: zatwierdzenia zmian w Regulaminie organizacyjnym Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej i wydania tekstu jednolitego regulaminu

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 48/2024 z 25.11.2024 r. w sprawie: oceny ryzyka zawodowego oraz oceny ryzyka w kształceniu

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 49/2024 z 26.11.2024 r. w sprawie:
czasu pracy w II i IV kwartale 2025 r. pracowników Politechniki Gdańskiej niebędących nauczycielami akademickimi,

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 60/2024 z 25.11.2024 r. w sprawie: zmian w składzie Uczelnianej Komisji ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 61/2024 z 25.11.2024 r. w sprawie: ustalenia godzin rektorskich w dniu 4 grudnia 2024 r. na Politechnice Gdańskiej w związku z uroczystym posiedzeniem Senatu

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 62/2024 z 25.11.2024 r. w sprawie: ustalenia godzin rektorskich w dniu 6 grudnia 2024 r. na Politechnice Gdańskiej w związku z wydarzeniem Eko-inki

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 63/2024 z 25.11.2024 r. w sprawie: powołania Zespołu ds. opracowania Planu Równości i Różnorodności PG na lata 2025–2028

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 64/2024 z 25.11.2024 r. w sprawie: zmiany w składzie Komisji Oceniającej w programie URANIUM SUPPORTING COOPERATION WITH HIGH SCHOOLS

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 65/2024 z 25.11.2024 r. w sprawie: powołania Międzyuczelnianego Zespołu ds. rozwoju systemu eUczelnia

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 66/2024 z 25.11.2024 r. w sprawie: zmian w składzie Komisji Oceniającej w programie ACTINIUM SUPPORTING MOST TALENTED CANDIDATES oraz w programie RADON SUPPORTING MOST TALENTED STUDENTS

Komunikaty

120 lat PG: spotkanie z dr. Janem Danilukiem

Biblioteka PG oraz Stowarzyszenie Absolwentów PG zapraszają na ostatnie spotkanie autorskie z cyklu spotkań na 120-lecie PG.

  • Kto i w jakich okolicznościach zaczął lobbować za powstaniem w Gdańsku pierwszej prawdziwej uczelni wyższej?
  • Jakie lokalizacje rozważano pod budowę przyszłej uczelni?
  • Ile osób studiowało w pierwszych latach po otwarciu politechniki w Gdańsku?
  • Kiedy w murach uczelni pojawiły się pierwsze studentki?

Na te i inne pytania odpowie dr Jan Daniluk – historyk z Uniwersytetu Gdańskiego, pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu.

Spotkanie odbędzie się 12.12.2024 r. (czwartek) o godz. 17.30 w sali konferencyjnej budynku Hydromechaniki.

Obowiązek eDoręczeń i nadawanie korespondencji

W związku z wejściem obowiązku stosowania eDoręczeń na Uczelni od 1.01.2025 r. i zmianą sposobu nadawania korespondencji Centrum Obiegu Dokumentów informuje o konieczności wysyłania pism wymagających potwierdzenia nadania lub odbioru, m.in. decyzji administracyjnych, dokumentów projektowych – do 31.12.2024 r.

Wszelkie pytania należy kierować do Zespołu EZD: tel. +48 58 348 65 93, e-mail ezd@pg.edu.pl

Nowe, przyjazne przestrzenie Filii Biblioteki PG: Oceanotechnika i Okrętownictwo

Fot. Jacek Sikora, Biblioteka PG

Filia Biblioteki PG Oceanotechnika i Okrętownictwo (budynek nr 30 na mapie kampusu, III p., pok. 311) przeszła modernizację i zamieniła się w ciekawe, wyjątkowe miejsce do nauki i pracy. W ramach prac remontowych wymieniono regały, stoły robocze, ladę biblioteczną, zmieniono ustawienie zasobów czytelnianych, zaaranżowano przestrzeń tak, aby wpisywała się tematycznie w profil filii na Wydziale IMiO (dawne OiO).

Do dyspozycji użytkowników jest nowe wyposażenie:

  • funkcjonalne stoły robocze, w tym stół konferencyjny dla 12 osób, stoły o regulowanej elektrycznie wysokości;
  • podwieszane wygodne fotele;
  • hamaki, pufy.

Zaprojektuj maszynę Goldberga i wygraj indeks na PG

Zespół laureatów w I konkursie na maszynę Rube Goldberga
 

Rektor Politechniki Gdańskiej i Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej serdecznie zapraszają zespoły konstruktorskie, których członkowie lubią majsterkować i nie boją się wyzwań z zakresu fizyki zjawisk i wszelakich przemian energetycznych do udziału w konkursie na projekt i stworzenie autorskiego urządzenia o nazwie maszyna Rube Goldberga.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich. Nagrodą dla drużyn, które zajmą trzy pierwsze miejsca w konkursie będą indeksy na wybrane kierunki studiów stacjonarnych na PG.

Informacje dla uczestników:

  • regulamin konkursu;
  • zgłoszenia z dopiskiem „Konkurs Maszyna Rube Goldberga” należy nadsyłać do 16.03.2025 r. na adres:
    • maszyna.goldberga@pg.edu.pl lub
    • Politechnika Gdańska, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, ul. G. Narutowicza 11/12, 80-233 Gdańsk;
  • do 31.12.2025 r. – ogłoszenie wyników
  • 24.05.2025 r. – finał konkursu podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki (Dziedziniec Fahrenheita w Gmachu Głównym PG),
  • strona konkursu na maszynę Rube Goldberga.

Kalendarium

27 listopada–6 grudnia
https://pg.edu.pl/budzet_obywatelski/karta-do-glosowania

Budżet Obywatelski PG – głosowanie

W tym roku głosowaniu podlega 11 projektów pracowniczych i 3 koncepcje studenckie. Wszystkie, zgodnie z ideą uczelnianego budżetu, dotyczą infrastruktury. Głosowanie przebiega online.
28 listopada 09.00–12.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Szkolenie „Modele językowe w edukacji: ChatGPT”

CNE zaprasza na Szkolenie „Modele językowe w edukacji: ChatGPT”.
29 listopada 09.00–15.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Szkolenie „Nagrywanie wykładów wideo i podkastów”, cz. I

CNE zapraszamy na szkolenie „Nagrywanie wykładów wideo i podkastów”, cz. I.
4 grudnia 11.15–13.15

Uroczyste Posiedzenie Senatu PG

Uroczyste Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej
5 grudnia 09.00–12.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Narzędzia AI w dydaktyce – szkolenie

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza na szkolenie „Narzędzia AI w dydaktyce”.
5 grudnia 13.00–16.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Narzędzia AI w dydaktyce – szkolenie

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza na szkolenie „Narzędzia AI w dydaktyce”.
6 grudnia 09.00–14.00
https://pg.edu.pl/2024-11/wspolnie-zbudujmy-swiateczne-eko-inki

Mikołajki na PG. Wspólnie zbudujmy świąteczne Eko-inki

W Mikołajki zapraszamy całą społeczność akademicką do tworzenia świątecznych drzewek w duchu zero waste i upcyklingu.