Nr 342/14 listopada 2024

Z życia uczelni

Rektor PG przewodniczącym Uniwersytetu Europejskiego ENHANCE

Fot. Renata Dąbrowska/PG

Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde został wybrany na przewodniczącego Rady Dyrektorów Uniwersytetu Europejskiego ENHANCE w kadencji 2025–2027. Do dwuosobowego prezydium został także powołany prorektor ds. nauki Politechniki Warszawskiej prof. Mariusz Malinowski (wiceprzewodniczący).

Uniwersytet Europejski ENHANCE składa się z dziesięciu czołowych europejskich uczelni technicznych: Politechnika w Berlinie, RWTH w Aachen, Uniwersytet Techniczny Chalmersa w Göteborgu, Norweski Uniwersytet Naukowo-Technicznego (NTNU) w Trondheim, Politechnika w Mediolanie, Politechnika w Walencji, Politechnika Warszawska, Politechnika w Zurychu (ETH), Uniwersytet Techniczny w Delft oraz Politechnika Gdańska, która dołączyła do sojuszu w 2022 r.

– Poprowadzenie Uniwersytetu Europejskiego ENHANCE to dla mnie jednocześnie wyróżnienie i zobowiązanie. Dziękuję za zaufanie – mówił po głosowaniu prof. Krzysztof Wilde, rektor PG – ENHANCE to angielski odpowiednik czasownika wzmacniać, zwiększać. Działanie z takimi partnerami jak m.in.: TU Berlin, ETH Zurich, TU Delf i Politechnika Warszawska, to możliwość wzmacniania silnego europejskiego potencjału naukowego, wymiany doświadczeń i prowadzenia wspólnych projektów. To również szansa dla naszych studentów, by studiować na najbardziej prestiżowych politechnikach w Europie.

Nowy rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej

Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Nowym rzecznikiem prasowym Politechniki Gdańskiej został Adam Lecibil, wieloletni dziennikarz z dużym doświadczeniem w komunikacji. Będzie odpowiedzialny za kształtowanie wizerunku uczelni oraz budowanie relacji z mediami oraz środowiskiem akademickim.

Adam Lecibil urodził się w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie jeszcze jako nastolatek rozpoczął pracę w Radiu Park fm. Był dziennikarzem i prezenterem, relacjonował wiele wydarzeń, zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich.

Jako reporter Radia Opole zajmował się tematyką samorządową, społeczną i edukacyjną. Zawsze z ludźmi i blisko ludzi. Z mediami związany przez kilkanaście lat. Współpracował też z ogólnopolskimi stacjami radiowymi.

Przez 10 lat był rzecznikiem prasowym Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. W samorządzie promował szkolnictwo, naukę i sport. Kilkukrotnie nagradzany za kampanie informacyjne oraz promocyjne przez Dziennik Gazetę Prawną.

Kontakt do rzecznika: tel. +48 58 347 14 67, +48 509 470 073, e-mail: adam.lecibil@pg.edu.pl (budynek nr 11).

Nauka

Technologia, która zrewolucjonizuje pracę polskich sądów powstaje na PG

Od lewej: prof. Andrzej Czyżewski, rektor PG prof. Krzysztof Wilde oraz prezes Grupy Kapitałowej NAVIMOR International Romuald Kinda. Fot. materiały PG

 

Dostęp do bazy wiedzy i opinii prawnych podczas rozpraw, rejestrowanie wypowiedzi świadków w czasie rzeczywistym i generowanie protokołów, wirtualny asystent wspierający sędziego – to tylko niektóre elementy systemu „LEX-AIS”, tworzonego przez naukowców z Politechniki Gdańskiej i specjalistów LEX SECURE AI, by usprawnić pracę polskich sądów.

Politechnika Gdańska wraz LEX SECURE AI sp. z o.o. z grupy kapitałowej NAVIMOR zawarły w październiku br. konsorcjum, którego celem jest wspólna realizacja projektu pn. System „LEX-AIS” dla sądów powszechnych. W ramach tej współpracy zostaną przeprowadzone prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe. Realizacja projektu będzie składać się z czterech etapów:

  1. opracowanie systemu rejestracji dźwięków w salach sądowych, projekt systemu zabezpieczeń technicznych i rozwiązań prawnych umożliwiających rejestrację i transmisję przebiegu rozpraw sądowych oraz opracowanie i uruchomienie demonstratora technologicznego na terenie PG;
  2. pilotaż funkcjonowania sondy natężeniowej w ramach Systemu LEX-AIS w czterech salach rozpraw;
  3. wdrożenie systemu „LEX-AIS” w stu salach rozpraw;
  4. ogólnopolskie wdrożenie systemu.

Ze strony Politechniki Gdańskiej umowę współpracy podpisywał rektor PG prof. Krzysztof Wilde, dziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki prof. Jacek Stefański oraz prof. Andrzej Czyżewski – kierownik Katedry Systemów Multimedialnych WETI. Po stronie konsorcjanta umowę zawierali Kajetan Komar-Komorowski, prezes zarządu LEX SECURE AI Sp. z o.o. oraz prezes Grupy Kapitałowej NAVIMOR International Romuald Kinda.

Politechnika Gdańska współpracuje z partnerami już od kilku lat w zakresie rozwiązań AI. Obecna umowa, zawarta 22.10.2024 r. zacieśnia tę współpracę oraz umożliwia uzyskanie finansowania ze środków Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz innych źródeł, w tym programów PARP lub NCBiR. Pierwsze spotkanie i prezentacja projektu w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się 5.11.2024 r., gdzie rozwiązania przedstawione przez prof. A. Czyżewskiego spotkały się z dużym zainteresowaniem.

Konsorcjum zostało zawarte na czas oznaczony, do momentu zakończenia komercjalizacji systemu.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Uczone. Plenerowa wystawa o kobietach w nauce

Prof. Aleksandra Mielewczyk-Gryń. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska

Wystawa „Uczone” prezentuje naukowczynie zajmujące się różnymi obszarami badawczymi, m.in.: leczeniem raka i stwardnienia rozsianego, odkrywaniem skutków zmian klimatu, szukaniem rozwiązań wspierających grupy zagrożone wykluczeniem społecznym, sposobów przeciwdziałania uprzedzeniom i dyskryminacji, a także badaniem historii Gdańska czy eksperymentowaniem z nowymi materiałami i doskonaleniem technik badawczych.

Wyboru bohaterek wystawy wraz z jej organizatorem – Hevelianum dokonali: kadra profesorska Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Klub Kobiet Uczelni Fahrenheita, przedstawiciele miasta Gdańska i programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Przewodniczącą rady programowej była prof. dr hab. Ewa Łojkowska.

Organizatorzy wystawy: Hevelianum i Miasto Gdańsk.

Partnerzy wystawy: L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Klub Kobiet Uczelni Fahrenheita.

Na Politechnice Gdańskiej wystawa będzie dostępna do 29.11.2024 r. przed Gmachem Głównym (nr 1 na mapie kampusu).

Nabór wniosków w V edycji programu Uranium

Celem Programu jest wspieranie współpracy uczelni ze szkołami średnimi, głównie spoza Trójmiasta.

W V edycji obowiązuje lista szkół premiowanych, w których maturzyści osiągnęli najwyższe wyniki matur z przedmiotów ścisłych, a także z którymi jeszcze nie była prowadzona współpraca w poprzednich edycjach programu URANIUM.

Budżet i warunki uczestnictwa w projekcie:

  • wysokość grantu w programie wynosi maks. 30 tys. zł, a okres realizacji jest nie przekracza 12 miesięcy;
  • wnioski o przyznanie grantu mogą być składane przez pracowników PG.

W skład kosztów mogą wchodzić m.in.:

  • wynagrodzenie dla kierownika grantu;
  • koszty realizacji przez przedstawicieli PG przedsięwzięć w ramach współpracy ze szkołą średnią;

Jak aplikować?

  • nabór wniosków trwa do 16.12.2024 do godz. 23:59;
  • wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system MojaPG w Module Granty;
  • więcej informacji można znaleźć na stronie Uczelni Badawczej

Nowa monografia autorstwa dr. inż. Pawła Dąbrowskiego

Pojawiła się nowa monografia autorstwa dr. inż. Pawła Dąbrowskiego zatytułowana „Przestrzenne rozwinięcia chmur punktów. Podstawy teoretyczne oraz przykłady aplikacyjne”.

Tematem monografii są przestrzenne rozwinięcia chmur punktów stanowiące metodę alternatywnej prezentacji geometrii obiektów symetrycznych. Praca stanowi rozszerzenie rozprawy doktorskiej o analizę zniekształceń odwzorowawczych występujących w wariancie walcowym metody rozwinięć. Ocena deformacji i symetrii wymaga uwzględnienia położenia czynnika definiującego ich symetrię, np. osi liniowej w przypadku walca lub punktu w przypadku sfery. Nowa parametryzacja współrzędnych punktów umożliwia pozyskanie dodatkowych informacji geometrycznych, które nie są dostępne wprost w oryginalnej chmurze punktów. 

Autor przedstawił w pracy rozwiązania dedykowane obiektom walcowym, sferycznym i elipsoidalnym. Aspekt teoretyczny zagadnienia został przetestowany na przykładach praktycznych. Istotną cechą rozwinięć jest ich uniwersalność umożliwiająca adaptację metodyki do innych typów obiektów posiadających cechy symetrii.

Monografia wydana została przez Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej.

Więcej informacji o monografii znajduje się na stronie Wydawnictwa PG.

Obrona pracy doktorskiej na WFTiMS

Dn. 22.11.2024 r. o godz. 11.15 w sali 121 Gmachu Głównego PG odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Michała Piłata pt. „Relativistic Elastic Electron-Atom Scattering Near and At Zero Energy Threshold”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. Józef E. Sienkiewicz.

Rozprawa doktorska i recenzje są do wglądu w Bibliotece PG (Czytelnia Czasopism), Gmach Główny, Politechnika Gdańska, ul. Narutowicza 11/12. Streszczenie rozprawy doktorskiej i recenzje dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej PG.

Osoby zainteresowane uczestnictwem online proszone są o wysłanie zgłoszenia na adres dziekanat.wftims@pg.edu.pl do 20.11.2024 r.

Kształcenie i dydaktyka

Nowa przestrzeń do nauki i pracy w Bibliotece Głównej

W odpowiedzi na zapotrzebowanie politechnicznej społeczności w Bibliotece PG została wyodrębniona nowa przestrzeń do nauki, pracy i spędzania czasu wolnego (Gmach Główny, pok. 100/5).

Komfortowe wnętrza wyposażone są w: wygodne fotele, stoły robocze, mobilną tablicę suchościeralną z uchwytem umożliwiającym zawieszenie telewizora (np. w celu wyświetlania prezentacji). Wolny czas między zajęciami uprzyjemni znajdujący się w holu ciekawy księgozbiór – zarówno ten do wypożyczenia, jak i ten do pobrania w ramach bookcrossingu – a także czasopisma i gry planszowe, z których można korzystać w nowej salce.

Docelowo strefa zostanie wyposażona w duży stół do pracy (ośmioosobowy) w trybie hot-desking z inteligentnymi rozwiązaniami (zasilanie, organizery, schowki, oświetlenie LED, miejsce na rośliny) oraz w boksy akustyczne.

Celem utworzenia nowej strefy jest zwiększenie dostępności miejsc do pracy indywidualnej i grupowej, a także integracji i wymiany wiedzy między studentami, doktorantami i pracownikami. Komfortowe stanowiska do pracy – czteroosobowe boksy akustyczne oraz innowacyjny stół konferencyjny – będą sprzyjać koncentracji i kreatywności.

Wizyta studentów inżynierii środowiska w fabryce pomp

Fot. materiały promocyjne WILiŚ

Dn. 29.10.2024 r. grupa studentów VII semestru inżynierii środowiska z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG pod opieką dr inż. Karoliny Matej-Łukowicz wzięła udział w wizycie studyjnej w zakładzie produkcyjnym Hydro-Vacuum SA w Grudziądzu – jednym z najstarszych i największych polskich producentów pomp i systemów pompowych.

Studenci zwiedzili m.in. odlewnię żeliwa i metali kolorowych, halę obróbki skrawaniem, halę montażu i laboratoria testowe.

W końcowej części wizyty studenci mieli okazję spotkać się z absolwentką PG Natalią Kaszubowską, która obecnie pełni funkcję kierownika Zespołu Projektowego w Dziale Badawczo-Rozwojowym Hydro-Vacuum SA. Podzieliła się swoimi doświadczeniami i opowiedziała o możliwościach rozwoju kariery w obszarze inżynierii środowiska oraz przemysłu produkcyjnego.

Hydro-Vacuum SA jest firmą o znaczeniu strategicznym na polskim rynku, która oprócz produktów eksportowanych do wielu krajów Europy, konsekwentnie rozwija technologie przyjazne środowisku, redukujące zużycie energii oraz optymalizujące procesy wodno-kanalizacyjne.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WILiŚ PG w Aktualnościach.

Studenci WILiŚ na pokładzie lodołamaczy

Fot. materiały promocyjne WILiŚ

Dn. 30.10.2024 r. odbyła się wycieczka naukowo-dydaktyczna po węźle wodnym Przegalina, w której wzięli udział studenci specjalności Infrastruktura transportu oraz budownictwo wodne i morskie z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.

W Przegalinie nad Martwą Wisłą znajduje się węzeł wodny, który odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu wodami Wisły i Martwej Wisły, zapewniając ochronę przeciwpowodziową dla terenów wokół Gdańska i Żuław Wiślanych, które leżą na obszarze zagrożonym zalaniem.

Studenci, pod opieką dr. inż. Witolda Sterpejkowicza-Wersockiego i dr. inż. Remigiusza Duszyńskiego, obejrzeli obiekty hydrotechniczne: Śluzę Północną i Południową oraz wrota przeciwpowodziowe i zapoznali się z ich specyfiką techniczną.

Wycieczka była możliwa dzięki wsparciu Dyrekcji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz pracowników PGW Wody Polskie z Przegaliny. Dzięki ich uprzejmości studenci mieli okazję zgłębić tajniki pracy obiektów hydrotechnicznych i zdobyć cenne doświadczenie praktyczne.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WILiŚ PG w Aktualnościach.

Innowacje i przedsiębiorczość

Studenci/doktoranci poszukiwani do rozwoju innowacyjnych projektów

Studenci i doktoranci zainteresowani udziałem w projekcie wdrożeniowym dotyczącym innowacyjnych pomysłów opracowanych przez pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej proszeni są o przesyłanie aplikacji do następujących projektów:

Aktualne ogłoszenia publikowane są na stronie Gdańsk Tech Startup School.

Warsztaty i szkolenia

Warsztaty stacjonarne „Pakiet Widening – praktyczne warsztaty pisania wniosków”

Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Północna wraz z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE (NCBR) zapraszają do udziału w bezpłatnych warsztatach nt. przygotowywania wniosków w konkursach WIDERA z obszaru Widening w Horyzoncie Europa. Dwudniowe spotkanie skierowane jest do naukowców aplikujących w konkursach obszaru Widening oraz pracowników wspierających proces pisania wniosków.

Informacje dla uczestników:

Biblioteka PG zaprasza na warsztaty IEEE

Dn. 27.11.2024 r. odbędą się warsztaty IEEE składające się z dwóch sesji tematycznych:

  • 10.00–10.40 – Techniki efektywnego wyszukiwania na platformie IEEE Xplore;
  • 11.00–12.30 – Publikowanie w czasopismach IEEE oraz zagadnienia związanie z Open Access.

Podczas warsztatów omówione zostaną strategie wyszukiwania na platformie IEEE Xplore oraz zagadnienia związane z przygotowaniem artykułu do publikacji w IEEE, w kontekście poprawy widoczności swoich badań, w tym:

  • jak skutecznie korzystać z IEEE Xplore, aby rozpocząć pracę i przegląd literatury;
  • jak uporządkować i ustrukturyzować artykuł, aby był jak najlepiej przygotowany do procesu recenzji;
  • jak wybrać odpowiedni periodyk lub konferencję IEEE dla swojego artykułu;
  • pomocne strony (np. IEEE Author Center) oraz proces wysłania artykułu;
  • proces oceny oraz główne powody odrzucania artykułów;
  • zagadnienia związane z publikowaniem w modelu Open Access.

Informacje dla uczestników:

Zarządzenia i pisma okólne

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 58/2024 z 8.11.2024 r. w sprawie: powołania Zespołu ds. Technologii Kwantowych i Sztucznej Inteligencji na kadencję 2024–2028

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 59/2024 z 8.11.2024 r. w sprawie: powołania Komisji Oceniającej w programie PLATINUM

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 39/2024 z 30.09.2024 r. w sprawie: wprowadzenia Regulaminu studiów podyplomowych oraz mikroprogramów prowadzonych na Politechnice Gdańskiej

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 44/2024 z 8.11.2024 r. w sprawie: trybu postępowania w przypadku zatrudniania cudzoziemców na stanowiskach nauczycieli akademickich w oparciu o art. 116 ust. 2a Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Komunikaty

Czwartki w Muzeum Gdańska: Drzwi i wrota w Gdańsku od średniowiecza do współczesności

Zaproszenie

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski zapraszają na promocję publikacji „Drzwi i wrota w Gdańsku. Od średniowiecza do współczesności” autorstwa dr Katarzyny Dareckiej.

Bogato ilustrowana monografia powstała w wyniku wieloletnich badań nad zabytkową gdańską stolarką, jej konstrukcją, dekoracją i kolorystyką.

Informacje dla uczestników:

  • data: 14.11.2024 r. (czwartek) w godz. 17.00–18.00;
  • miejsce: Dom Uphagena, ul. Długa 12;
  • dodatkowe informacje: Muzeum Gdańska.

Konkurs fotograficzny „Most Światłem Malowany”

Fot. materiały KN Most Wanted

Dn. 5.11.2024 r. zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do konkursu fotograficznego „Most Światłem Malowany” im. dr. inż. Adama Niemierki. Wydarzenie organizowane jest przez Związek Mostowców RP oraz Koło Naukowe Most Wanted z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. Uczestnicy konkursu, zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, mają okazję uchwycić w swoich kadrach nie tylko techniczne mistrzostwo konstrukcji, lecz także ich symbolikę i relację z otaczającym krajobrazem.

W tym roku na konkurs przysłano ponad 500 fotografii wykonanych przez blisko 100 uczestników. Zdjęcia przedstawiają mosty w najróżniejszych kontekstach – od wielkomiejskich panoram, przez industrialne pejzaże, aż po mosty zanurzone w naturze.

Organizatorzy, dbając o różnorodność perspektyw i stylów, wyłonili trzy kategorie konkursowe, aby zapewnić możliwość docenienia różnorodnych podejść do tematu. Profesjonalne jury, złożone z ekspertów w dziedzinie inżynierii, architektury i fotografii, oceni prace pod kątem techniki, kreatywności, kompozycji i umiejętności wydobycia estetyki światła i konstrukcji.

Dn. 8.11.2024 r. rozpoczął się także konkurs Internetowy, w którym głosowanie potrwa do 19.11.2024 r. do godz. 23:59.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska w Aktualnościach.

„Politechnika Gdańska i zaginione zwoje elfów” – gra terenowa (14.11–14.12.2024)

Biblioteka PG wraz z Instytutem Matematyki Stosowanej WFTiMS zapraszają wszystkich chętnych, a w szczególności studentów I roku, do udziału w pełnej przygód grze terenowej pt. „Politechnika Gdańska i zaginione zwoje elfów”. Gra, oparta motywach trylogii „Władca Pierścieni”, rozpocznie się 14.11.2024 r. (czwartek) i potrwa do 14 grudnia br.

Dn. 14.11.2024 r. na stronie internetowej Biblioteki PG zostaną opublikowane szczegółowe zasady, wejście do gry oraz plik z Mapą Trójziemia; będzie również możliwość pobrania specjalnie utworzonej aplikacji.

Kalendarium

14 listopada 09.00–15.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Szkolenie „Podstawy neurodydaktyki”

CNE zaprasza na szkolenie „Podstawy neurodydaktyki”
18 listopada 09.00–12.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Szkolenie „Nastawienie na rozwój"

CNE zaprasza na szkolenie „Nastawienie na rozwój – nowy model pracy ze studentami uczącymi się”
21 listopada 09.00–15.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Szkolenie „Zarządzanie sobą w czasie”

CNE zaprasza na szkolenie „Zarządzanie sobą w czasie”.
21 listopada 10.00–14.00
https://pg.edu.pl/biuro-karier

XII Dzień Strefy na Politechnice Gdańskiej

BKiA, WIMiO oraz PSSE zapraszają na XII DZIEŃ STREFY na PG podczas którego studenci i absolwenci będą mieli możliwość poznania firm działających w PSSE oraz skonfrontowania swoich wyobrażeń o pracy w danej branży.
25 listopada 09.00–15.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Szkolenie „Praca ze studentem w kryzysie”

CNE zaprasza na szkolenie „Praca ze studentem w kryzysie”.
28 listopada 09.00–12.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Szkolenie „Modele językowe w edukacji: ChatGPT”

CNE zaprasza na Szkolenie „Modele językowe w edukacji: ChatGPT”.
29 listopada 09.00–15.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Szkolenie „Nagrywanie wykładów wideo i podkastów”, cz. I

CNE zapraszamy na szkolenie „Nagrywanie wykładów wideo i podkastów”, cz. I.
4 grudnia 11.15–13.15

Uroczyste Posiedzenie Senatu PG

Uroczyste Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej