Nr 340/31 października 2024

Z życia uczelni

Za nami Kongres i Gala Sportu Akademickiego 2024

Podczas gali wręczono nagrody za osiągnięcia w ubiegłym roku akademickim. Statuetkę za piąte Akademickie Mistrzostwo Polski odebrali (widoczni na najwyższym stopniu podium) rektor PG prof. Krzysztof Wilde, dyrektor Centrum Sportu Akademickiego PG Krzysztof Kaszuba, prezes KU AZS Politechniki Gdańskiej Agnieszka Głowacka. Fot. Rafał Oleksiewicz/AZS

W dn. 23–24.10.2024 w Warszawie odbył się drugi Kongres i Gala Sportu Akademickiego 2024 organizowane przez Akademicki Związek Sportowy. W ramach wydarzenia wręczono m.in. nagrody za osiągnięcia w minionym sezonie. Prof. Krzysztof Wilde odebrał statuetkę za Akademickie Mistrzostwo Polski, które Politechnika Gdańska zdobyła po raz piąty z rzędu. Ponadto przez dwa dni uczestnicy wzięli udział w panelach dyskusyjnych obejmujących szeroko pojętą tematykę sportu akademickiego.

Podczas kongresu omówione zostały m.in. zmiany i plany dotyczące Akademickich Mistrzostw Europy, dyskutowano nad rozwojem programów dot. kariery dwutorowej sportowców na uczelniach wyższych, a także omówiono rolę uczelni w systemie polskiego sportu. Prowadzącym ten ostatni panel był rektor PG prof. Krzysztof Wilde.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Na PG spotkali się prorektorzy uczelni technicznych z całej Polski

Fot. Krzysztof Krzempek 
 

Politechnika Gdańska jest gospodarzem Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych. Podczas wydarzenia odbył się szereg prelekcji i paneli dyskusyjnych. Wybrano także nowe władze zgromadzenia. Przewodniczącą została dr hab. inż. Agnieszka Misztal, prof. Politechniki Poznańskiej.

Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych na Politechnice Gdańskiej odbyła się w dn. 24–26.10.2024 r. Wydarzenie było platformą wymiany doświadczeń prorektorów odpowiedzialnych za sprawy studenckie oraz związane z kształceniem.  

Do Gdańska przyjechali przedstawiciele władz najlepszych uczelni technicznych z całego kraju, w tym m.in. Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Śląskiej i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Z ramienia PG udział w wydarzeniu wzięli dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. uczelni, prorektor ds. kształcenia oraz dr Barbara Wikieł, prof. uczelni, prorektor ds. studenckich.

Obrady konferencji toczyły się w ramach zaplanowanych paneli dyskusyjnych.

– W programie konferencji ujęliśmy najistotniejsze zagadnienia, z którymi jako prorektorzy czy to do spraw studenckich czy spraw kształcenia, spotykamy się w swojej codziennej pracy na uczelniach – mówi dr Barbara Wikieł, prof. PG, prorektorka ds. studenckich. – Zaplanowaliśmy zatem rozmowy m.in. nt. mikroprogramów i mikropoświadczeń, umiędzynarodowienia czy korzystania ze sztucznej inteligencji w procesie kształcenia.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Senat Politechniki Gdańskiej

Na posiedzeniu Senatu Politechniki Gdańskiej 23.10.2024 r. podjęto uchwały w sprawie:

  • zmiany w składzie Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów;
  • zmiany Uchwały Senatu PG nr 5/2024/XXXVI z 18.09.2024 r. w sprawie harmonogramu wyboru członków Rady Uczelni Politechniki Gdańskiej na kadencję 2025–2028;
  • zatwierdzenia kandydatur do Rady Uczelni Politechniki Gdańskiej:
    • Sławomira Halbryta,
    • Wojciecha Falkowskiego,
    • Jakuba Kaszuby,
    • Andrzeja Synowieckiego,
    • Małgorzaty Winiarek-Gajewskiej,
    • prof. Tomasza Klimczuka;
  • ustalenia programów studiów dla:
    • kierunku Mechatronika prowadzonego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej,
    • kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji prowadzonego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

Prorektorka ds. studenckich prof. Barbara Wikieł omówiła wyniki rekrutacji na studia w roku akademickim 2024/2025.

Dyrektor Szkoły Doktorskiej prof. Robert Jankowski omówił wyniki rekrutacji do Szkoły Doktorskiej w roku akademickim 2024/2025.

Dyrektorka Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej prof. Ewa Klugmann-Radziemska omówiła wyniki rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej w roku akademickim 2024/2025.

Dr inż. Tomasz Majchrzak, przewodniczący zespołu w latach 2022–2024, przedstawił Raport z działalności Zespołu monitorującego warunki rozwoju i badań prowadzonych przez młodych naukowców w roku akademickim 2023/2024.

Zastępca przewodniczącej SSPG ds. Współpracy Zewnętrznej i Przedsiębiorczości Krzysztof Wąsiewski przedstawił informacje o działalności Samorządu Studentów PG.

Przewodniczący SDPG mgr inż. Ignacy Rogoń przedstawił informacje o działalności Samorządu Doktorantów PG.

Nauka

„Hornet” ma chronić polski Bałtyk. Autonomiczna i bezzałogowa łódź Politechniki Gdańskiej

Fot. Bartosz Bańka/PG

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej skonstruowali autonomiczną, bezzałogową łódź „Hornet”, przeznaczoną do ochrony i inspekcji polskich instalacji offshore, takich jak np. morskie farmy wiatrowe, a także do badań dna Bałtyku. Jest to pierwsza tego typu jednostka, którą w całości opracowano w Polsce i jest wielokrotnie tańsza od zagranicznych odpowiedników.

Prace nad projektem rozpoczęły się w 2020 r. w ramach nadzorowanego przez Komisję Europejską programu Horyzont 2020, wspierającego badania i innowacje. Zespół naukowców z PG pod przewodnictwem prof. Łukasza Kulasa stworzył autorską architekturę całego systemu, obejmującą zarówno specjalistyczną aparaturę, jak też oprogramowanie. Obecnie łódź „Hornet” („Szerszeń”) jest już prawie produktem finalnym, wzbudzającym szerokie zainteresowanie ze strony potencjalnych partnerów przy komercjalizacji projektu. Potrzeby przemysłu w zakresie monitorowania instalacji krytycznych są bowiem obecnie ogromne – zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski.

W trakcie prac nad „Hornetem” naukowcy nawiązali współpracę z wieloma polskimi i zagranicznymi podmiotami zainteresowanymi zarówno wykorzystaniem tego typu łodzi w ich bieżącej działalności, jak też produkcją tego typu jednostek.  

– Nasze rozwiązanie jest bardzo uniwersalne, niezawodne i skalowalne, a jedocześnie koszt wytworzenia i utrzymania jest wielokrotnie niższy niż w przypadku zagranicznych rozwiązań konkurencyjnych – tłumaczy prof. Ł. Kulas.  

Dodatkowe informacje znajdują się na stornie internetowej PG w Aktualnościach.

Dwóch naukowców z PG w nowo powołanym komitecie Polskiej Akademii Nauk

Prezydium PAN podjęło uchwałę o powołaniu Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej przy Prezydium PAN. Jednym z celów postawionym przed nowym gremium jest wsparcie eksperckie dla decydentów w kwestiach związanych z zapobieganiem zagrożeniom powodziowym oraz przezwyciężaniu skutków tego typu zdarzeń. W składzie komitetu znalazło się dwóch naukowców z PG.

W skład nowego komitetu weszło 34 ekspertów z różnych dziedzin nauki, m.in. inżynierii środowiska, meteorologii i gospodarki wodnej, geofizyki, budownictwa wodnego, oceanologii i pożarnictwa. Z Politechniki Gdańskiej są to prodziekan ds. nauki prof. Adam Szymkiewicz oraz prof. Michał Szydłowski. Obaj naukowcy pracują w Katedrze Geotechniki i Inżynierii Wodnej na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Do zadań powołanego Komitetu należeć będzie diagnoza zagrożeń powodziowych i propozycje skutecznych rozwiązań umożliwiających przyjazną ludziom i przyrodzie ochronę zlewni rzek przed klęskami powodziowymi. Ponadto eksperci Komitetu zaangażowani będą w zwiększenie znaczenia nauk o wodzie, zarówno w Polsce, jak i we współpracy międzynarodowej. Celem powołania organu jest przede wszystkim wypracowanie spójnego, interdyscyplinarnego programu badawczego ukierunkowanego na bezpieczeństwo wodne Polski.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Kolejny nabór wniosków w ramach programu Titanium

W ramach Programu Titanium można uzyskać dofinansowanie na pokrycie kosztów uzyskania lub rozszerzenia międzynarodowej ochrony prawnej wynalazku.

Dla kogo?

Wniosek o dofinansowanie może złożyć pracownik, doktorant lub student Politechniki Gdańskiej.

Dofinansowanie może być przyznane wyłącznie na działania dotyczące wynalazków, do których Uczelni będą przysługiwać – w całości lub w części – prawa majątkowe, a Uczelnia nie podlega ograniczeniom co do komercyjnego wykorzystania wynalazku.

Co można zyskać?

  • maksymalne dofinansowanie działań wynosi 18 tys. zł brutto;
  • okres realizacji projektu wynosi 12 miesięcy.

Koszty projektu obejmują m.in:

  • badania patentowe (analiza stanu techniki),
  • opracowanie dokumentacji zgłoszenia wynalazków,
  • tłumaczenie dokumentacji zgłoszeniowej,
  • opłaty urzędowych za zgłoszenie.

Jak i kiedy składać wnioski?

  • nabór trwa do 15.11.2024;
  • wnioski należy składać w module Granty w systemie MojaPG;
  • więcej informacji można znaleźć na stronie Uczelni Badawczej

EOSC Symposium 2024 i uruchomienie EOSC EU Node

W dn. 21–23.10. 2024 r. w Berlinie odbyło się EOSC Symposium 2024 zorganizowane w ramach finansowanej przez Komisję Europejską inicjatywy European Open Science Cloud (EOSC), w której Politechnika Gdańska czynnie uczestniczy jako członek EOSC AssociationObowiązki delegata z ramienia uczelni pełni zastępca kanclerza ds. informatycznych dr inż. Andrzej Sobecki.

Podczas EOSC Symposium Politechnikę Gdańską reprezentowali:

W trakcie sympozjum szczególną uwagę poświęcono kwestiom rozwijania wspólnego dla Europy ekosystemu badawczego poprzez stworzenie Federacji EOSC. Istotnym krokiem na drodze do tego celu jest udostępnienie wersji produkcyjnej EOSC EU Node, mającego zapewnić ramy interoperacyjności dla przyszłych infrastrukturalnych węzłów wchodzących w skład Federacji. EOSC EU Node to platforma, która wspiera multidyscyplinarne i międzynarodowe badania, wykorzystujące dane zgodnie z zasadami FAIR. W ramach tego środowiska naukowcy mogą uzyskać dostęp do narzędzi wspierających procesy naukowe oraz komunikację i wymianę danych między zespołami badawczymi, np. ownCloud, Jupiter Notebooks, transfer plików czy też maszyny wirtualne.

Już teraz, wykorzystując dane autoryzacyjne do systemu MojaPG, naukowcy mają możliwość korzystania z nich w ramach EOSC EU Node. Więcej informacji znajduje się na stronie https://link.pg.edu.pl/EU_Node

Konkurs EIT Higher Education Institutions (HEI) Initiative

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) zaprasza do składania wniosków w ramach inicjatywy EIT dla instytucji szkolnictwa wyższego na 2024 r.

Cele konkursu:

  • poprawa transferu badań naukowych i technologii ze szkolnictwa wyższego
  • wsparcie w tworzeniu przedsiębiorstw poprzez zacieśnienie współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego a partnerami biznesowymi w całej Europie.

Dla projektów Inicjatywy EIT HEI obowiązują następujące kategorie budżetowe:

  • koszty osobowe;
  • koszty podwykonawstwa;
  • koszty zakupu: podróże i utrzymanie, sprzęt, inne towary, prace i usługi;
  • inne kategorie kosztów: wsparcie finansowe dla stron trzecich, towary i usługi fakturowane wewnętrznie;
  • koszty pośrednie.

Informacje dla aplikujących:

  • możliwe jest pokrycie 100% wszystkich kwalifikowanych kosztów;
  • szczegółowy opis poszczególnych zakresów tematycznych znajduje się w dokumencie Call Text;
  • finansowanie zostanie rozdzielone na dwa etapy:
    • etap 1 (1.04–31.12.2025 r.): do 540 000 EUR,
    • etap 2 (1.01.2026–30.04.2027 r.): do 800 000 EUR;
  • harmonogram konkursu:
    • termin składania wniosków: 12.12.2024 r. (17:00 CEST),
    • ogłoszenie wyników: marzec 2025 r.
  • szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie EIT;
  • kompletny wniosek do podpisu wraz załącznikami należy złożyć w Centrum Zarządzania Projektami do 7 dni roboczych przed zamknięciem terminu naboru;
  • kontakt dot. konkursu w Centrum Zarządzania Projektami: pm.czp@pg.edu.pl.

Uwaga!

W związku z ograniczeniem konkursowym w zakresie liczby wniosków składanych przez jednego wnioskodawcę Politechnika Gdańska może złożyć 1 zgłoszenie w ramach tego programu.

Chęć uczestnictwa w ww. konkursie należy zgłosić poprzez wypełnienie zgłoszenia projektu w systemie Moja PG Projekty do 12.11.2024 r. W przypadku zgłoszenia większej liczby aplikacji przeprowadzona zostanie wewnętrzna preselekcja przedstawionych pomysłów projektowych.

Obrony prac doktorskich na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska

Dn. 5.11.2024 r. o godz. 11.15 w sali 155 w Gmachu Głównym PG odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr inż. Lucyny Gumińskiej pt. „Badania wpływu wybranych czynników na funkcjonowanie przejść dla pieszych w miastach” („The effects of selected factors on the performance of pedestrian crossings in urban areas”).

Promotorem pracy jest dr hab. inż. Kazimierz Jamroz, prof. PG; promotorem pomocniczym pracy jest dr hab. inż. Jacek Oskarbski, prof. PG.

 

Dn. 8.11.2024 r. o godz. 11.15 w sali 155 w Gmachu Głównym PG odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Łukasza Jelińskiego pt. „Modelowanie liczby i wielkości uszkodzeń drogowych barier ochronnych na odcinkach dróg” („Modelling the frequency and extent of damage to road safety barriers on road sections”).

Promotorem pracy jest dr hab. inż. Kazimierz Jamroz, prof. PG; promotorem pomocniczym pracy jest dr inż. Marcin Budzyński.

Awanse naukowe

Habilitacje

Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych:
dr hab. inż. Agnieszka Potęga, prof. PG (WCh)

Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych:
dr hab. inż. Michał Ryms, prof. PG (WCh)

Kształcenie i dydaktyka

Nowi studenci oraz absolwenci studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa

Fot. Krystian Pyszniak/WIMiO PG

Dn. 18.10.2024 r. odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszowej X edycji studiów podyplomowych na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa, podczas której wręczono dyplomy absolwentom VIII edycji.

Studia organizowane są przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Podczas dwóch semestrów studiów słuchacze zdobywają wiedzę o morskiej energetyce wiatrowej – najprężniej rozwijającej się technologii dot. pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.

Rozwojem morskiej energetyki wiatrowej Politechnika Gdańska zajmuje się już od 2019 roku, kiedy to zaczęła kształcić kadrę potrzebną do pracy w tej specjalności. – Jako pierwsza uczelnia w Polsce PG uruchomiła studia o tej tematyce. Studia prowadzą najlepsi specjaliści w branży, którzy pracują zarówno w Polsce, jak i za granicą – zaznaczył dr hab. inż. Marek Dzida, prof. PG kierownik studiów, pełnomocnik rektora ds. gospodarki morskiej.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Innowacje i przedsiębiorczość

Ostatnie dni naboru do 6. edycji programu Startup School One

Celem programu Startup School One pn. „Sprawdź swój pomysł” jest zapewnienie profesjonalnego wsparcia dla rozwoju pomysłów biznesowych zgłaszanych przez jego uczestników.

Uczestnicy programu zyskują:

  • pakiet praktycznych szkoleń warsztatowych prowadzonych przez doświadczonych trenerów;
  • dostęp do profesjonalnych mentorów i praktyków biznesu;
  • przestrzeń do pracy zespołowej oraz prototypowania.

Nabór do 6. edycji programu pierwszego trwa do 3.11.2024 r.

Więcej informacji znajduje się na stronie program Startup School One. 

Studenci/doktoranci poszukiwani do rozwoju innowacyjnych projektów

Studenci i doktoranci zainteresowani udziałem w projekcie wdrożeniowym dotyczącym innowacyjnych pomysłów opracowanych przez pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej proszeni są o przesyłanie aplikacji do następujących projektów:

Ogłoszenia publikowane są na stronie Gdańsk Tech Startup School.

Współpraca

Porozumienie o współpracy Wydziału Architektury oraz Gminy Gniew

Dn. 18.10.2024 r. dziekan Wydziału Architektury prof. dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański oraz burmistrz Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy.

Współpraca obejmować będzie:

  • prowadzenie badań naukowych w zakresie planowania przestrzennego, projektowania urbanistycznego i architektonicznego z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych, historii urbanistyki, architektury, ochrony i konserwacji zabytków;
  • udział pracowników, doktorantów i studentów WAPG w pracach studialno-projektowych i merytorycznych w zakresie architektury i urbanistyki;
  • prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów WAPG na terenie Miasta i Gminy Gniew.

Dodatkowe informacje oraz relacja z wydarzenia znajdują się na stronie Wydziału Architektury. 

Wizyta uczniów toruńskiego technikum na WILiŚ

Dziekan ds. studenckich dr inż. Rafał Ossowski prezentuje projekt budynku Centrum Ekoinnowacji. Fot. Andrzej Gąsior

Dn. 25.10.2024 uczniowie klasy 5BG technikum geodezyjnego wraz z nauczycielami przy Zespole Szkół Technicznych w Toruniu w ramach godzin ze specjalizacji („Wykorzystanie nowych technologii geodezyjnych” i „Geoinformacja z elementami wojskowymi”) przyjechali na Politechnikę Gdańską, by poznać kampus oraz zapoznać się z kierunkami studiów, które oferuje Uczelnia.

Zespół Szkół Technicznych w Toruniu przygotowuje uczniów do pracy w różnych branżach technicznych, takich jak informatyka, mechatronika, mechanika, elektronika i budownictwo. ZST w Toruniu stawia nacisk na łączenie teorii z praktyką, co obejmuje współpracę z lokalnymi firmami i instytucjami technologicznymi, umożliwiając uczniom praktyki zawodowe oraz udział w różnego rodzaju projektach. Placówka organizuje również wizyty studyjne na uczelniach, by inspirować uczniów do dalszej nauki na studiach technicznych.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska w Aktualnościach.  

Uczelnie Fahrenheita

Studenci przejmują stery na konferencji „Release the Energy”

Fot. GREGMAR

Studenci z trójmiejskich uczelni wzięli udział w konferencji „Release the energy”, gdzie tematem przewodnim była energia –  od ekologicznych rozwiązań po najnowsze technologie. Prelegenci podzielili się swoimi innowacyjnymi pomysłami na transformację energetyczną i zielone technologie.

– Dzisiejsza konferencja dotyczyła szeroko pojętej energii, którą spotykamy na każdym kroku. Temat, który łączy trzy, zupełnie inne, środowiska akademickie. Chcieliśmy stworzyć wspólną przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz zintegrowania naszych uczelni. Wierzymy, że udało nam się to osiągnąć – powiedziała Bogumiła Szymendera, ambasadorka Unii Studentów Fahrenheita.

Spotkanie zgromadziło wielu utalentowanych młodych ludzi, którzy zaprezentowali różnorodne podejścia do problemu energii. Uczestnicy mieli szansę zaprezentować swoje badania i wymienić się pomysłami. Najlepszy poster oraz najlepsza prezentacja, wybrane przez Komitet Naukowy, zostały wyróżnione nagrodami ufundowanymi przez Aramco.

Pełna relacja z konferencji i poszczególnych wystąpień dostępna jest na stronie Uczelni Fahrenheita.

Zarejestruj się na Dzień Jakości FarU 2024. Jak kształtować kompetencje wśród studentów?

Dn. 21.11.2024 r. na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się kolejna edycja konferencji „Dzień Jakości FarU”.

Naukowcy, dydaktycy, a przede wszystkim pasjonaci z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają do udziału w cyklicznym wydarzeniu, poświęconym nie tylko jakości kształcenia, ale także rozwojowi kompetencji i dobrym praktykom.

Program zakłada wystąpienia przedstawicieli kadry akademickiej, studentów, ale także środowiska gospodarczo-biznesowego Trójmiasta. Przybliżone zostaną tematy związane m.in. z kształceniem postdyscyplinarnym, mapowaniem kompetencji i kwalifikacji z perspektywy pracodawców. Zagadnienia będą dotyczyć różnych dyscyplin, a interdyscyplinarny wymiar wydarzenia podkreślą studenci, którzy zaprezentują efekty prac w międzyuczelnianych zespołach, nagrodzonych w II edycji konkursu Mistrzowie współpracy Fahrenheita.

Informacje dla uczestników:

Zrównoważony rozwój

Tydzień Zrównoważonego Rozwoju na PG

W ubiegłym tygodniu (14–18.10.2024 r.) Politechnika Gdańska po raz pierwszy zorganizowała Tydzień Zrównoważonego Rozwoju.

W wydarzeniach uczestniczyło blisko 350 osób – studentów, pracowników PG oraz przedstawicieli 19 uczelni z całej Polski. Tydzień Zrównoważonego Rozwoju był okazją do refleksji nad przyszłością oraz udziału w różnorodnych inicjatywach poświęconych zrównoważonemu rozwojowi.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Zrównoważonego Rozwoju PG.

„Zrównoważony transport w obiektywie” – laureaci konkursu fotograficznego

Konkurs, do którego zgłoszono 36 zdjęć, miał na celu zainspirowanie i zaangażowanie studentów i pracowników PG w kwestie zrównoważonego rozwoju poprzez kreatywne i artystyczne podejście do tematu.

Autorzy 3 zwycięskich prac wezmą udział w warsztatach fotograficznych, które odbędą się w listopadzie br. na PG.

Nagrodzone zdjęcia można obejrzeć na stronie Zrównoważonego Rozwoju PG.

Finał konkursu sesji plakatowej „Aktywni – praktyczne sposoby na zrównoważony rozwój”

Podczas Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na PG odbył się finał konkursu sesji plakatowej „Aktywni – praktyczne sposoby na zrównoważony rozwój”. Konkurs był okazją do  zaprezentowania umiejętności artystycznych i kreatywności oraz pomysłów, w jaki sposób można wdrażać ideę zrównoważonego rozwoju.

Laureaci konkursu:

  • I miejsce – Magdalena Fabjanowicz i Małgorzata Zięba (Wydział Zarządzania i Ekonomii)
  • II miejsce – Agnieszka Lendzion, Joanna Szakoła i Joanna Ziobro (Biuro Młodych Naukowców)
  • III miejsce – Iwona Kaczmarzyk (doktorantka z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki), Aleksandra Tober (studentka kierunku Inżynieria Biomedyczna) i Hubert Grabowski (student kierunku Nanotechnologia).

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie Zrównoważonego Rozwoju PG.

Politechnika Gdańska w mediach

Łódź autonomiczna, miliony euro na projekty

Blisko 1500 wzmianek na temat Politechniki Gdańskiej ukazało się w mediach w dn. 21–27.10.2024 r.
Poniżej prezentujemy wybrane materiały.

Hornet – autonomiczna i bezzałogowa łódź PG ma chronić Bałtyk

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej skonstruowali autonomiczną, bezzałogową i naszpikowaną specjalistycznym sprzętem łódź „Hornet”, przeznaczoną do ochrony i inspekcji polskich instalacji offshore, takich jak np. morskie farmy wiatrowe, a także do badań dna Bałtyku. Jest to pierwsza tego typu jednostka, którą w całości opracowano w Polsce i która jest wielokrotnie tańsza od zagranicznych odpowiedników.

TVN24 Interia PAP TVP3 Radio Gdańsk Zawsze Pomorze Gdansk.pl Trojmiasto.pl Spiderweb.pl

Informacje nt. łodzi ukazały się także m.in. w różnych serwisach informacyjnych TVN24, TVN Turbo, TVP1, Wydarzeniach24, Radiu TOK FM.

3,7 mln euro na projekty kierowane przez naukowców PG

Naukowcy Politechniki Gdańskiej pokierują trzema międzynarodowymi projektami, na które przyznane zostało dofinansowanie na łączną kwotę 3,7 mln euro z programu Interreg Południowy Bałtyk 2021–2027. Umowy o dofinansowaniu podpisali 21.10.2024 r. rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski. Z ramienia MFiPR w uroczystości na PG uczestniczył też wiceminister Jacek Karnowski.

Radio Gdańsk Dziennik Bałtycki Radio Eska Zawsze Pomorze Nauka w Polsce Naszemiasto.pl

Informacje na ten temat ukazały się także w informacyjnych serwisach radiowych TOK FM, Polskiego Radia (Jedynka), Radia Plus, RMF Maxx oraz Radia Złote Przeboje.

Wyzwania rozwojowe Pomorza

Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza w felietonie dla „Zawsze Pomorze” – w kontekście wyzwań rozwojowych Pomorza ­– mówi o federalizacji gdańskich uczelni oraz o powoływanych przy Rektorze Politechniki Gdańskiej zespołach składających się z przedsiębiorców i naukowców, które będą monitorować, promować i inicjować działania zmierzające do pełnej realizacji wyzwań rozwojowych województwa pomorskiego.

Zawsze Pomorze

Karambol na S7. O bezpieczeństwie w ruchu drogowym

– Na polskich drogach co 5 godzin ginie człowiek, a co godzinę jest ktoś ciężko ranny […] Niestety, nie wszystkich tragicznych wypadków jesteśmy w stanie uniknąć, natomiast należy robić wszystko, żeby minimalizować ich konsekwencje, którymi są ofiary śmiertelne i ranne. Tu musi działać system zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego w sposób kompleksowy. Bezpieczny człowiek, bezpieczna droga, bezpieczny pojazd – mówi dr inż. Wojciech Kustra z Katedry Inżynierii Transportowej na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG w rozmowie z redaktorem Dariuszem Szreterem.

Zawsze Pomorze

Innowacje na uczelniach ze wsparciem Funduszy Eropejskich

„Uczelnie przyszłości” stawiają na personalizację, naukę przez działanie („learning by doing”) oraz lepszą współpracę studentów i uczelni ze światem nauki i biznesu. W programie bierze udział Politechika Gdańska

funduszeeuropejskie.gov.pl

Platforma PGEDU+

Politechnika Gdańska dąży do poszerzenia możliwości kształcenia dla osób niebędących studentami klasycznych studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych. Więcej o projekcie można przeczytać poniżej:

Gov.pl

Kobiety walczą o swoje miejsce w nauce

– Coraz więcej kobiet staje się zdeterminowanych i walczy o swoje miejsce w nauce – mówi dr inż. Justyna Signerska-Rynkowska z Instytutu Matematyki Stosowanej na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG w rozmowie z redaktor Aleksandrą Cieślik.

Wprost

Sztuczna inteligencja – gdy technologia zastępuje człowieka

Off Radio Kraków wyemitowało wygenerowany przez sztuczną inteligencję wywiad z nieżyjącą noblistką. Dr hab. Joanna Mytnik, prof. PG, dyrektor Centrum Nowoczesnej Edukacji PG i dr hab. inż. Piotr Szczuko, prof. PG z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki wystąpili w roli ekspertów w materiale wyemitowanym w serwisach informacyjnych Polsatu (brak linku do materiału).

Warsztaty i szkolenia

Nowe terminy szkoleń z AI w procesie kształcenia

Centrum Nowoczesnej Edukacji uruchomiło kolejne terminy szkoleń dla kadry akademickiej:

  • AI w dydaktyce akademickiej,
  • Narzędzia AI w dydaktyce.

Prowadzenie: dr hab. Joanna Mytnik; czas trwania: 4 godziny dydaktyczne; miejsce: sala 205 w GG.

W ofercie pojawiły się także nowy termin szkolenia „Rozwiązywanie konfliktów”.  Prowadzenie: mgr Grażyna Knitter; czas trwania: 8 godzin dydaktycznych; miejsce: sala 205 w GG.

CNE zaprasza również nauczycieli akademickich na coaching indywidualny i grupowy dla zespołów katedr służący m.in. budowaniu i integracji zespołu, mapowania zadań, rozwiązywaniu konfliktów.

Dodatkowe informacje nt. szkoleń znajdują się na stronie CNE.

Odeszli od nas. Zostali w naszej pamięci

W dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny nasze myśli kierujemy ku wszystkim tym, którzy odeszli z Rodziny Politechnicznej w ostatnim czasie.

Wspominamy naszych przyjaciół, kolegów, współpracowników i przełożonych, którzy dzielili się z nami swoją wiedzą, doświadczeniem, pasją. Wraz z nimi odeszła cząstka naszej uczelni. Cześć ich pamięci.

Oto lista osób, które odeszły od nas w ostatnich 12 miesiącach:

IIzabela Barańska
Mirosław Bartoszewicz
Irena Bertholz
Swietlana Białłozór
Henryk Bieliński
Gizella Bober
Tadeusz Bohdziewicz
Albert Brandt
Krystyna Burda-Sokólska
Maria Teresa Chmiel
Józef Ciapka
Regina Cichosz
Marian Cichy
Władysław Cygan
Krystyna Czapla
Krzysztof Doerffer
Wanda Dorabiała
Bolesław Garbacik
Stefan Gomowski
Hildegarda Gostomska
Genowefa Grabowska
Krystyna Haber
Janusz Harasimowicz
Paweł Hempowicz
Dorota Hirsz
Jerzy Hoja
Włodzimierz Jurec
Elżbieta Kenig
Helena Kostecka
Swietłana Kowalik
Beata Krause
Tadeusz Kuling
Zofia Kułak
Andrzej Lilla
Magdalena Licznerska
Jerzy Ławniczak
Eugenia Małek
Katarzyna Pączkowska
Barbara Pikor
Henryk Potulski
Henryk Sodolski
Andrzej Stepnowski
Zbigniew Szczerba
Stanisław Szejko
Zbigniew Szrajber
Jadwiga Tkaczyk
Kazimierz Walewski
Andrzej Wierzchowski
Wiesław Wojnowski
Piotr Wroczyński
Dariusz Wyrobek
Wiesława Zielińska-Truskowska

Komunikaty

Przypomnienie o umieszczaniu danych na fakturze wpływającej

Nawiązując do komunikatu z 15.10.2024 r. Centrum Obiegu Dokumentów przypomina, że w uzgodnieniu z Kwestorem od 4.11.2024 r. faktury wpływające na Uczelnię niezawierające szczegółowych danych odbiorcy będą zwracane bezpośrednio do wystawcy faktury w celu uzupełnienia brakujących informacji. COD prosi o zwrócenie uwagi wystawcy faktury, aby umieszczał w ich treści informacje o nazwie jednostki, która dokonuje zakupu.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie COD w aktualnościach.

 

Kalendarium

7 listopada 09.00–12.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Projektowanie interakcji podczas zajęć: przegląd aplikacji

CNE zaprasza na szkolenie „Projektowanie interakcji podczas zajęć: przegląd aplikacji”
13 listopada 13.15–15.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej
14 listopada 09.00–15.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Szkolenie „Podstawy neurodydaktyki”

CNE zaprasza na szkolenie „Podstawy neurodydaktyki”
18 listopada 09.00–12.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Szkolenie „Nastawienie na rozwój"

CNE zaprasza na szkolenie „Nastawienie na rozwój – nowy model pracy ze studentami uczącymi się”
21 listopada 09.00–15.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Szkolenie „Zarządzanie sobą w czasie”

CNE zaprasza na szkolenie „Zarządzanie sobą w czasie”.