M-ERA.NET nabór wniosków
Do 13.06.2017 r. można składać wnioski wstępne w konkursie na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące nauki o materiałach i inżynierii materiałowej (M-ERA.NET). Konkurs obejmuje następujące tematy:
- Integrated computational materials engineering (ICME),
- Innovative surfaces, coatings and interfaces,
- High performance composites,
- Multifunctional materials,
- New strategies for advanced material-based technologies in health applications,
- Materials for additive manufacturing.
O finansowanie mogą się starać grupy badawcze złożone z co najmniej 3 zespołów naukowych pochodzących z co najmniej 2 krajów biorących udział w konkursie. https://ncn.gov.pl/aktualnosci/2017-03-16-nowy-konkurs-sieci-m-era-net Osoby do kontaktu: Magdalena Urbanowicz, Małgorzata Romanowska, Dział Projektów.
Nabór wniosków – Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Do 31.05.2017 r. trwa przedłużony przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) nabór wniosków na konkurs w ramach Poddziałania 2.3.1 „Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki” (typ II projektu: cyfrowe udostępnienie zasobów nauki).
Wniosek z załącznikami do podpisu prorektora należy składać w Dziale Projektów najpóźniej w terminie 7 dni roboczych przed datą złożenia wniosku konkursowego, tj. do dnia 22.05.2017 r.
Osoba do kontaktu – Anna Frej, Dział Projektów.
Nabór wniosków WFOŚiGW
Do 30.11.2017 r. trwa nabór ogólny ciągły wniosków projektowych z zakresu działań priorytetowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (https://wfos.gdansk.pl/fundusze-krajowe/nabor-ogolny#e1). Osoba do kontaktu – Anna Frej, Dział Projektów.
Polsko-Norweska Współpraca Badawcza
Od 12.04.2017 r. rozpocznie się nabór ciągły wniosków na działania bilateralne w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej. Dofinansowanie działań może być przeznaczone na pokrycie kosztów:
- wizyty przedstawicieli polskiego podmiotu w Norwegii;
- wizyty przedstawicieli podmiotu/podmiotów z Norwegii w Polsce.
Działanie powinno służyć: zaplanowaniu przedsięwzięć, wspólnych propozycji wniosków składanych do programu Horyzont 2020 i innych programów międzynarodowych i/lub wymianie doświadczeń w zakresie administrowania projektami lub prowadzenia przedsięwzięć związanych z transferem technologii (biura obsługi projektów, biura transferu technologii).
Dofinansowanie udzielane jest do wyczerpania budżetu. O pierwszeństwie decyduje kolejność wpływu formularzy. Szczegółowe informacje podano na stronie http://www.ncbr.gov.pl/polsko-norweska-wspolpraca-badawcza/aktualnosci/art,5046,polsko-norweska-wspolpraca-badawcza-nabor-na-dofinansowanie-dzialan-bilateralnych-w-ramach-funduszu-wspolpracy-dwustronnej.html.
Osoby do kontaktu: Magdalena Urbanowicz, Małgorzata Romanowska, Dział Projektów.
Posiedzenie założycielskie Komisji Nauk Kosmicznych
Dnia 30.03.2017 r. w Oddziale Gdańskim PAN odbyło się posiedzenie założycielskie Komisji Nauk Kosmicznych, któremu przewodniczył prof. Piotr Kowalik – wiceprzewodniczący Oddziału. Powołanie Komisji jest odpowiedzią na zainteresowanie środowiska naukowego zagadnieniami kosmicznymi i satelitarnymi. Komisja – ze względu na swój wielodyscyplinarny charakter – została podzielona na trzy sekcje:
- technologii kosmicznych i satelitarnych,
- zarządzania przestrzenią kosmiczną,
- prawa kosmicznego.
Szczególnie bliska pracownikom Politechniki jest sekcja technologii kosmicznych i satelitarnych, która będzie się koncentrować na sprawach robotyki, inżynierii materiałowej, mikrofal i analizy informacji, telekomunikacji, ekologii, nawigacji oraz bezpieczeństwa morskiego, zarówno cywilnego, jak i militarnego.
Na przewodniczącego Komisji powołany został prof. Edmund Wittbrodt (Wydział Mechaniczny), a na przewodniczącego sekcji technologii kosmicznych i satelitarnych – prof. Andrzej Stepnowski (Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki). Decyzje o powołaniu Komisji i wyborze przewodniczących podjęte zostały jednomyślnie.
W tym kontekście warto przypomnieć, że w semestrze letnim uruchomiony został na Politechnice Gdańskiej międzyuczelniany kierunek studiów II stopnia Technologie Kosmiczne i Satelitarne, we współpracy z Akademią Morską w Gdyni i Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni. Na studia przyjętych zostało prawie 70 osób.
Programy stypendialne rządu francuskiego
Wnioski o przyznanie stypendium rządu francuskiego na pobyt badawczy (BGF Pobyt badawczy) można nadsyłać do 16 maja 2017 r.
Program stypendialny finansuje i ułatwia zrealizowanie pobytu wybitnym polskim naukowcom, którzy nie ukończyli jeszcze 45 lat (ze stopniem naukowym doktora, profesora lub badacza), którzy planują przeprowadzić część badań we Francji. Wnioski można przesyłać w ramach 24 dziedzin.
Stypendium przyznawane w wysokości 1375 € pozwala polskim naukowcom na sfinansowanie jednomiesięcznego pobytu badawczego we Francji, otrzymanie ubezpieczenia zdrowotnego oraz dofinansowania do zakwaterowania. Programy od blisko 55 lat stypendialne przyczyniają się do zwiększenia dynamiki wymian naukowych i akademickich między Francją i Polską.
Szczegóły oferty podano na stronie http://www.institutfrancais.pl/pl/bgf-pobyt-badawczy.
Dostęp testowy do bazy Wiley Spectra Lab
Wiley Spectra Lab to narzędzia do identyfikacji w nowoczesnym laboratorium. Pomagają w identyfikacji nieznanych związków za pomocą technik: GC-MS, FT-IR, Ramana ATR-IR, UV-Vis i C-NMR, H-NMR, X-NMR, przydatnych w naukach o materiałach, farmaceutykach, kryminalistyce, farbach, pigmentach, barwnikach etc. Platforma oferuje m.in.: dostęp do 2,3 mln widm (MS, NMR, IR); 7 unikalnych sposobów wyszukiwania; 4 aktualizacje rocznie; 33 formaty plików. Dostęp testowy potrwa do 2.05.2017 r. Więcej informacji oraz wejście do bazy można znaleźć na stronie domowej Biblioteki PG.