Nr 336/3 października 2024

Z życia uczelni

„Razem tworzymy przyszłość, ale to Wy jesteście jej najważniejszą częścią”. Inauguracja roku akademickiego 2024/2025

Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG podczas immatrykulacji studnetów. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

 

Uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej rozpoczęło oficjalnie nowy rok akademicki 2024/2025. Przemówienie inauguracyjne wygłosił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Była to okazja do podsumowania pierwszej kadencji i przedstawienia planów na najbliższe lata.

– Był to czas wymagający wielu poświęceń i pracy, bez której nie bylibyśmy dziś w miejscu, w którym jesteśmy – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Przede wszystkim była to wasza praca, czyli naukowców i nauczycieli akademickich, pracowników administracji uczelni i kadr wspierających, doktorantów i studentów, naszych absolwentów, przyjaciółek i przyjaciół uczelni – w tym oczywiście pomorskich parlamentarzystów, senatorów, władz samorządowych – oraz wielu innych osób, którym leży na sercu dobro Politechniki Gdańskiej.

Rektor podkreślał, że jednym z najważniejszych sukcesów, który otworzył dla uczelni drzwi kolejnym, było otrzymanie jesienią 2019 r. statusu uczelni badawczej w ministerialnym programie IDUB, tj. „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. PG zajęła w nim II miejsce spośród wszystkich uczelni w Polsce, ustępując jedynie Uniwersytetowi Warszawskiemu.

Rektor mówił o dynamicznym rozwoju naukowym uczelni, co ma odzwierciedlenie w coraz wyższych pozycjach w światowych i ogólnopolskich rankingach, ale także o celach i wyzwaniach dydaktycznych, które na uczelni realizuje Centrum Nowoczesnej Edukacji oferując kompleksowy i ciągle wzbogacany system wsparcia kadry akademickiej.

Zaprezentował także najważniejsze inwestycje infrastrukturalne w ostatnich latach. Były to przede wszystkim: Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej otwarte w kwietniu 2023 r. czy rewitalizacja wnętrz historycznego gmachu przy ul. Sobieskiego. Z kolei na początku grudnia otwarte zostanie Centrum Ekoinnowacji PG, wybudowane kosztem ok. 170 mln zł. Będzie to supernowoczesna placówka badawczo-rozwojowa, której głównym celem będzie prowadzenie nowatorskich badań i opracowywanie technologii związanych ze zrównoważonym rozwojem, ochroną środowiska i zasobów naturalnych, zieloną gospodarką oraz redukcją negatywnego wpływu działalności człowieka na klimat.

Rektor Wilde zwrócił się również bezpośrednio do studentów Politechniki Gdańskiej – zwłaszcza tych, którzy właśnie dziś rozpoczynają swoją przygodę z PG:

– Jesteście teraz częścią wyjątkowej wspólnoty akademickiej, która oferuje nie tylko najwyższy poziom nauki i badań, ale także przestrzeń do wszechstronnego rozwoju. Wasz czas na Politechnice to nie tylko godziny spędzone w salach wykładowych czy laboratoriach. To również czas, by rozwijać swoje pasje, budować relacje i odkrywać to, co Was inspiruje. To tutaj spotkacie też ludzi, z którymi będziecie w przyszłości zmieniać świat. (…) Życzę Wam powodzenia, wytrwałości, radości z odkrywania nowych ścieżek i wielu niezapomnianych chwil na naszej uczelni. Razem tworzymy przyszłość, ale to Wy jesteście jej najważniejszą częścią.

Po wystąpieniu JM Rektora zostały odczytane listy: Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Ministry Edukacji Barbary Nowackiej, Ministra Nauki Dariusza Wieczorka.

Kolejnym punktem uroczystości była immatrykulacja studentów. Ślubowanie złożyli najlepsi nowo przyjęci przedstawiciele ośmiu wydziałów.

Po raz pierwszy zostały wręczone Stypendia Talentów Politechniki Gdańskiej. Uzyskało je sześciu laureatów z całej Polski, którzy w szkole średniej wykazali się wyjątkowymi osiągnięciami w nauce. Stypendyści: Konrad Antosz, Szymon Drywa, Karolina Hofman, Kacper Juśkiewicz, Piotr Lange i Michał Łukaszuk rozpoczynają studia na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki i na Wydziale Chemicznym.

Następnie głos zabrała Oliwia Hauchszulz, przewodnicząca Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej.

Zwieńczeniem całej uroczystości był wykład prof. Włodzisława Ducha z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. „Sztuczne mózgi”. Prof. W. Duch jest specjalistą m.in. w informatyce stosowanej, neuroinformatyce oraz sztucznej inteligencji i członkiem Komitetu Neurobiologii Polskiej Akademii Nauk.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod batutą prof. Mariusza Mroza.

 

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Na PG rozmawiano o bezpieczeństwie energetycznym Pomorza

Fot. mat. Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

Dn. 30.09.2024 r. odbyła się pierwsza edycja Konwentu Bezpieczeństwa Energetycznego. Konwent ma stać się platformą dla wymiany informacji i doświadczeń nie tylko dla podmiotów bezpośrednio zainteresowanych realizacją tych inwestycji, ale także dla przedstawicieli administracji i pomorskiego biznesu.

Uczestnikami pierwszego spotkania byli m.in. Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska i jednocześnie organizatorka konwentu, prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej i gospodarz pierwszej edycji wydarzenia i Maciej Bando, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele administracji, samorządów, firm energetycznych z udziałem Skarbu Państwa i branżowych organizacji.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Umowa o współpracy z chińskim Dezhou University

Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz Wu Jun, Chairman of School Council. Fot. Centrum Współpracy Międzynarodowej

 

Dn. 19.09.2024 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Politechniki Gdańskiej z delegacją z Dezhou University (Chiny), w trakcie którego zawarto nową umowę ramową o współpracy. Umowa dotyczy m.in. prowadzenia wspólnych programów studiów. Zawarte porozumienie jest potwierdzeniem chęci kontynuowania dotychczasowej, wieloletniej współpracy pomiędzy uczelniami. 

Relację z wizyty można znaleźć na stronie Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Nauka

Jubileuszowe sympozjum Danubia-Adria na PG

40. Danubia-Adria Symposium na PG. Na zdjęciu od lewej: prof. Michał Wasilczuk, prodziekan ds. nauki Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG, prof. Attila Kossa z Uniwersytetu Techniczno-Ekonomicznego w Budapeszcie i prezydent Danubia-Adria Society, prof. Tadeusz Burczyński, dyrektor IPPT PAN, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Zbigniew Kowalewski, przewodniczący 40. Danubia-Adria Symposium. Fot. Paweł Kukla/PG

Politechnika Gdańska jest gospodarzem “The 40th Danubia-Adria Symposium on Advances in Experimental Mechanics” organizowanego przez:

Danubia-Adria Society (DAS) on Experimental Methods zostało założone w 1983 r. Członkami DAS są towarzystwa naukowe z Austrii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch, Rumunii, Serbii, Słowacji i Słowenii. Polskę w DAS reprezentuje Komitet Mechaniki Polskiej Akademii Nauk. Celem DAS jest promowanie mechaniki eksperymentalnej. Towarzystwo zajmuje się wspieraniem wymiany nauczycieli akademickich i naukowców między uczelniami oraz innymi towarzystwami technicznymi i naukowymi oraz organizowaniem corocznych sympozjów poświęconych mechanice eksperymentalnej.

W inauguracji tegorocznej, jubileuszowej edycji wydarzenia organizowanej w dn. 24–27.09.2024 r., która odbywa się na Politechnice Gdańskiej udział wzięli:

Sympozja DAS co roku gromadzą doświadczonych i uznanych w środowisku międzynarodowym ekspertów oraz młodych badaczy w celu wymiany wiedzy, doświadczeń i pomysłów, których wspólnym mianownikiem jest mechanika eksperymentalna.

Jak można przeczytać na stronie DAS „tegoroczne sympozjum koncentruje się na technikach eksperymentalnych i pomiarowych niezbędnych do dokładnego badania właściwości mechanicznych różnych materiałów, struktur inżynieryjnych i systemów, które są konieczne do stworzenia podstaw fizycznych oraz zapewnienia weryfikacji metod analitycznych lub numerycznych w projektowaniu inżynieryjnym”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie DAS oraz na stronie internetowej PG w Aktualnościach

Nabór wniosków FERS: Centra wiedzy o dostępności

W naborze organizowanym przez NCBR dofinansowanie mogą otrzymać projekty, w których wnioskodawca utworzy lub poszerzy działalność istniejącego centrum wiedzy o dostępności.

Do głównych zadań centrum wiedzy o dostępności będzie należało propagowanie wiedzy o dostępności, w tym projektowania uniwersalnego oraz współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym mająca na celu wypracowanie innowacyjnych produktów i usług zaspokajających potrzeby o charakterze powszechnym, w oparciu o zasady projektowania uniwersalnego.

Informacje dla aplikujących:

  • zakończenie naboru wniosków: 13.12.2024 r.;
  • alokacja: 100 mln zł;
  • dofinansowanie:
    • maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wynosi 97% wartości projektu,
    • wymagany jest wkład własny – minimum 3% wartości wydatków kwalifikowalnych projektu,
    • maksymalna wartość projektu: 5 mln zł;
  • maksymalny okres realizacji projektu wynosi 36 miesięcy;
  • wnioski należy składać za pośrednictwem SOWA EFS;
  • więcej informacji na stronie nabór FERS.03.01-IP.08-002/24;
  • osoby do kontaktu z Centrum Zarządzania Projektami: Kamila Szydłowska, Aleksandra Grajewska

CETPartnership, Joint Call 2024 (3. konkurs)

Inicjatywa, a zarazem konkurs obejmuje finansowanie badań na rzecz transformacji energetycznej. Obszary tematyczne konkursu zostały opracowane w ramach poszczególnych Transition Initiatives (TRIs), czyli konfiguracjach tematycznych, z których każda poświęcona jest innemu wyzwaniu technologicznemu lub systemowemu. W ramach TRIs wyodrębniono Call Modules, tj. obszary tematyczne konkursu.

Wnioskodawcą po stronie polskiej może być:

  • przedsiębiorca (mikro/małe/średnie/duże przedsiębiorstwo);
  • grupa przedsiębiorców (min. dwóch przedsiębiorców bez względu na wielkość firmy);
  • grupa podmiotów (min. 1 przedsiębiorca bez względu na wielkość firmy + min. 1 organizacja badawcza prowadząca badania i upowszechniająca wiedzę).

Dofinansowanie można przeznaczyć na realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych.

Zakres tematyczny:

  • CM2024-01 – Energy data spaces and interoperability
  • CM2024-02 – Energy system flexibility: renewables production, storage and system integration
  • CM2024-03A – Advanced renewable energy (RE) technologies for power production (ROA)
  • CM2024-03B – Advanced renewable energy (RE) technologies for power production (IOA)
  • CM2024-04 – Carbon capture, utilisation and storage (CCUS)
  • CM2024-05 – Hydrogen and renewable fuels
  • CM2024-06 – Heating and cooling technologies
  • CM2024-07 – Geothermal energy technologies
  • CM2024-08 – Integrated regional energy systems
  • CM2024-09 – Integrated industrial energy systems
  • CM2024-10 – Clean energy integration in the built environment.

Szczegółowy opis poszczególnych zakresów tematycznych znajduje się w dokumencie Call Text.

Budżet konkursu dla polskich podmiotów wynosi 3 mln EUR.

Zgodnie z kursem Europejskiego Banku Centralnego na dzień otwarcia konkursu tj. 19.09.2024 r.: 1 EUR = 4,2658 PL

Harmonogram konkursu:

  • zakończenie naboru wniosków wstępnych (pre-proposals) : 21.11.2024 r., 14:00 CET;
  • rozpoczęcie naboru wniosków pełnych (full proposals): 29.01.2025 r.;
  • zakończenie naboru wniosków pełnych (full proposals): 2.04.2025 r., 14:00 CET;
  • wyniki konkursu oraz publikacja listy rankingowej – lipiec 2025 r.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie NCBR i stronie Partnerstwa.

Kontakt dot. konkursu w Centrum Zarządzania Projektami: pm.czp@pg.edu.pl.

Kompletny wniosek wraz załącznikami należy złożyć w Centrum Zarządzania Projektami do 7 dni roboczych przed zamknięciem terminu naboru.

Zgłoszenie projektu do finansowania w systemie Moja PG należy złożyć przynajmniej 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Stypendium „START” dla młodych naukowców na rok 2025

Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej ogłosiła nabór wniosków do Stypendium „START” dla młodych naukowców na rok 2025.

Warunki uczestnictwa w konkursie stypendialnym:

  • udokumentowany dorobek publikacyjny (artykuły w uznanych periodykach naukowych lub pozycje książkowe);
  • kandydatami mogą być doktoranci bądź doktorzy, w tym wykonujący prace B+R w polskiej jednostce, której jednym z celów statutowych jest prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych;
  • nieprzekroczony wiek 30 lat w roku składania wniosku.

Informacje dla aplikujących:

  • 25.10.2024 r. – termin dostarczenia wydrukowanego wniosku do Działu Spraw Naukowych (gmach B, pok. 602, mgr Małgorzata Ciurkot, mciur@pg.edu.pl, tel. 58 347 19 47);
  • 31.10.2024 r. – termin składania wniosków; we wniosku, jako osobę upoważnioną do reprezentowania Politechniki Gdańskiej należy wpisać prorektora ds. nauki prof. dr. hab. inż. Dariusza Mikielewicza;
  • szczegółowe informacje znajdują się na stronie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej: procedura aplikowania, regulamin i instrukcja aplikowania, aplikacja online;
  • stypendium można otrzymać tylko raz.

Wnioski o Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza

Dział Spraw Naukowych informuje, że kandydatury do Nagrody Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza wraz z informacjami o dorobku naukowym będą przyjmowane do 10.10.2024 r. – mgr Małgorzata Ciurkot, mciur@pg.edu.pl, Gmach B, pok. 602, tel. 58 347 19 47.

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza przyznawana jest corocznie przez Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia naukowe w kategoriach:

a) nauk humanistycznych i społecznych,
b) nauk przyrodniczych i ścisłych.

Regulamin konkursu

Konferencja planistyczna w Gdańsku

Gdański Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich zaprasza do udziału w konferencji szkoleniowej pt. „Planowanie na nowo. Doświadczenie z wdrażania reformy systemu planowania przestrzennego”, która odbędzie się 21.10.2024 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina (ul. Ołowianka 1, 80-751 Gdańsk). 

Informacje dla uczestników:

Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki

Dn. 15.10.2024 r. o godz. 10.00 w sali Rady Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG (E28) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej pt. „The pulse width modulation strategy for a five-phase three-level NPC voltage source inverter with DC-link voltage balancing ability” autorstwa mgr. inż. Dmytro Kondratenko. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Arkadiusz Lewicki, prof. PG.

Osoby zainteresowane udziałem w publicznej dyskusji proszone są o wysłanie zgłoszenia w terminie od 7.10.2024 do 14.10.2024 na adres pawel.kroplewski@pg.edu.pl.

Z rozprawą doktorską i opiniami recenzentów można zapoznać się pod adresem https://pg.edu.pl/bip/nauka/postepowania/20830-dmytro-kondratenko oraz w Czytelni Biblioteki PG.

Innowacje i przedsiębiorczość

Nabór do dwóch programów Gdańsk Tech Startup School

Celem programu Startup School One pn. „Sprawdź swój pomysł” jest zapewnienie profesjonalnego wsparcia dla rozwoju pomysłów biznesowych zgłaszanych przez jego uczestników.

Uczestnicy programu zyskują:

  • pakiet praktycznych szkoleń warsztatowych prowadzonych przez doświadczonych trenerów;
  • dostęp do doświadczonych mentorów i praktyków biznesu;
  • przestrzeń do pracy zespołowej oraz prototypowania.

Nabór do 6. edycji programu pierwszego rozpocznie się 10.10.2024 r.  

 

Startup School Two pn. „Rozwiń skrzydła” stanowi kontynuację programu cyklu szkoleniowego Startup School One. W programie zespoły mogą pozyskać grant w wysokości do 50 tys. zł na dalszy rozwój swojego projektu biznesowego.

Z pieniędzy uzyskanych z grantu można opłacać koszty działań, przygotowujących zespół startupowy do założenia własnej spółki. W zakres tych wydatków wchodzą m.in. materiały i komponenty do realizacji części technicznej projektu, koszty wyjazdów do potencjalnych klientów, udziału w targach, usług doradczych i wiele innych.

Nabór do programu Startup School Two rozpoczął się 1.10.2024 r. i potrwa do 27.10.2024 r.

Dodatkowe informacje o programach:

Zrównoważony rozwój

Budowanie marki zrównoważonego rozwoju

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu organizowanym w ramach Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju, które odbędzie się na PG w dn. 14–15.10.2024 r.

Wydarzenie skierowane jest do pracowników uczelni wyższych, w szczególności do osób aktywnie zaangażowanych w tematykę zrównoważonego rozwoju oraz tych, którzy zajmują się badaniami i analizą rankingów zrównoważonego rozwoju. Spotkania będą doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy oraz wspólnego zastanowienia się nad wyzwaniami i możliwościami wynikającymi z celów zrównoważonego rozwoju.

Informacje dla uczestników:

Kino zrównoważonego rozwoju

W ramach Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju w Akademickim Klubie PG „Kwadratowa” odbędzie się projekcja filmu „Naturalna dzikość serca” połączona z rozmową z filmoznawczynią Krystyną Weiher-Sitkiewicz. Film otrzymał Nagrodę Główną Jury na Sundance Film Festiwal w 2024 r. w kategorii „Najlepszy zagraniczny film dokumentalny”.

Projekcja filmu jest dofinansowana ze środków WFOŚiGW.

Informacje dla uczestników:

Konkurs na PLAKAT lub WIDEOPLAKAT – praktyczne sposoby na zrównoważony rozwój

 

Masz pomysł na praktyczne rozwiązania wdrożenia celów zrównoważonego rozwoju i chcesz zainspirować innych? Podziel się swoimi pomysłami w ramach jednej z kategorii konkursowych: Ludzie i Planeta.

Informacje dla uczestników konkursu:

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Zrównoważonego Rozwoju.

Politechnika Gdańska w mediach

Powódź, sport i umowa o współpracę

We wrześniu w mediach ukazało się ponad 2 tys. wzmianek dotyczących Politechniki Gdańskiej. Poniżej prezentujemy najciekawsze z nich.

Powódź w południowej Polsce. Wypowiedzi ekspertów i wsparcie dla powodzian

We wrześniu oczy całego kraju zwrócone były na południowy-zachód Polski – wyjątkowo obfite opady deszczu sprawiły, że Opolszczyznę i Dolny Śląsk dotknęła powódź.

O żywiole z naukowego punktu widzenia opowiadał dr hab. inż. Michał Szydłowski, prof. PG z Katedry Geotechniki i Inżynierii Wodnej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, który był gościem portalu Onet.pl oraz programu Czysta Polska w telewizji Polsat.

Onet.pl Polsat – Czysta Polska

Prof. M. Szydłowski był również gościem programu „Czyżewskiego 42” w TVP Gdańsk, gdzie poruszane były gdańskie wątki związane z działaniami przeciwpowodziowymi.  

Czyżewskiego 42

Z kolei o problemie braku łączności telefonii komórkowej na terenach dotkniętych powodzią opowiadał na antenie Radia Nowy Świat prof. Jacek Stefański z Katedry Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych, dziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

Radio Nowy Świat (dostęp jedynie dla zalogowanych użytkowników)

Politechnika Gdańska podjęła także działania na rzecz studentów i studentek uczelni, których rodzinne miejscowości zostały dotknięte powodzią. O wsparciu ze strony uczelni informowały media w całej Polsce.

Radio Gdańsk Wyborcza Trójmiasto ESKA Trójmiasto Dziennik Bałtycki Nauka w Polsce

PG podpisała umowę o współpracy z WB Group

Podczas 32. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde, podpisał w imieniu uczelni porozumienie o współpracy z Grupą WB – polskim producentem nowoczesnych rozwiązań dla wojska i służb mundurowych. Umowa dotyczy projektów bezzałogowych systemów morskich oraz innych rozwiązań przeznaczonych dla Sił Zbrojnych RP. O podpisaniu umowy informowały regionalne, ogólnopolskie oraz branżowe media.

Dziennik Bałtycki Gospodarska Morska Polska Morska Portal Morski

Sport dla każdego studenta. Rozmowa z Rektorem PG

Na łamach portalu Forum Akademickie ukazał się wywiad z prof. Krzysztofem Wildem, rektorem PG. W rozmowie poruszane są wątki Akademickich Mistrzostw Polski, w których PG po raz piąty z rzędu zajęła pierwsze miejsce, oferty sportowej, jaką uczelnia kieruje do studentów oraz filozofii, jaka w zakresie sportu akademickiego przyświeca władzom PG.

Forum Akademickie 

Naukowcy PG wśród TOP 2% najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie

63 naukowców z Politechniki Gdańskiej ponownie znalazło się w zestawieniu World’s TOP 2% Scientists, uwzględniającym badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów na świecie. Ranking co roku opracowuje Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier.

Radio Gdańsk

Rektor PG przewodniczącym Komisji ds. Sportu Akademickiego KRASP

Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, został wybrany przewodniczącym Komisji ds. Sportu Akademickiego na najbliższe cztery lata oraz członkiem Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich tworzą rektorzy 110 szkół wyższych. Celem KRASP jest inspirowanie i koordynowanie współdziałania uczelni członkowskich, a także reprezentowanie wspólnych interesów uczelni akademickich.

Forum Akademickie Perspektywy

Duże zainteresowanie miejscami w akademikach PG

Wraz z początkiem roku akademickiego zapełniają się domy studenckie przy uczelniach w całej Polsce. O sytuacji mieszkaniowej studentów informowały ogólnopolskie i lokalne media, odwiedzając m.in. Politechnikę Gdańską, gdzie atrakcyjne ceny za miejsce w domu studenckim przyciągnęły liczne grono studentów.

Polsat News Dziennik Bałtycki Zawsze Pomorze ESKA Trójmiasto

Prof. Wojciech Litwin gościem Radia 357

Ziemia jako wielki statek kosmiczny, postarzanie produktów czy ilość zjadanego przez nas… plastiku. To niektóre tematy, jakie w audycji „Plac na rozdrożu” w Radiu 357, pojawiły się podczas rozmowy z prof. Wojciechem Litwinem, dyrektorem Instytutu Budowy Okrętów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG. Dostęp do audycji jest płatny, możliwy dla patronów radia.

Radio 357

Spacer historyczny z prof. Michałem Klugmannem

Gościem programu „Pomysłowy Włodzimierz” na antenie Radia Gdańsk był prof. Michał Klugmann z Instytutu Energii Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Rozmowa dotyczyła Pomorskiej Nocy Naukowców, która miała miejsce 27 września, i spacer historyczny, który w ramach wydarzenia poprowadził naukowiec PG.

Radio Gdańsk

„Zielony atrament” na FPFF i z nagrodą na festiwalu w Warszawie

Fabularyzowana biografia docent Marianny Sankiewicz, wykładowczyni, wieloletniej prodziekan i byłej prorektorki Politechniki Gdańskiej, została uznana Najlepszym Filmem Fabularnym na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym „Heart of Europe” w Warszawie.

Film, którego koproducentem jest Politechnika Gdańska, prezentowany był również podczas 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Gościem studia festiwalowego był reżyser filmu – Paweł Wyszomirski. Rozmowę obejrzeć można na portalu Gdynia.pl.

Gdynia.pl Radio Gdańsk Zawsze Pomorze

Warsztaty i szkolenia

Jak aplikować o ERC Consolidator Grant? – szkolenie online

Krajowy Punkt Kontaktowy zaprasza do udziału w szkoleniu online „Jak aplikować o ERC Consolidator Grant ?”, w trakcie którego omówione zostaną m.in. zasady aplikowania, kryteria oceny oraz struktura wniosku. Webinarium jest skierowane do osób planujących złożyć wniosek w konkursie ERC Consolidator Grant.

Informacje dla uczestników:

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie https://www.kpk.gov.pl/wydarzenia/szkolenie-jak-aplikowac-o-erc-consolidator-grant.

Zarządzenia i pisma okólne

Zarządzenia i pisma okólne

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 34/2024 z 17.09.2024 r. w sprawie:
powołania Komisji Oceniającej wnioski dotyczące realizacji indywidualnych studiów badawczych (ISB) oraz w programie RADIUM LEARNING THROUGH RESEARCH PROGRAMS

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 35/2024 z 18.09.2024 r. w sprawie:
powołania Komisji ds. innowacji oraz Zespołu ds. monitorowania losów zawodowych absolwentów Politechniki Gdańskiej na kadencję 2024–2028

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 36/2024 z 23.09.2024 r. w sprawie:
zmiany składu Komisji Konkursowej w programie Startup School II w ramach programu MOLYBDENUM STARTUP SCHOOL

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 37/2024 z 23.09.2024 r. w sprawie:
zmiany składu Komisji Konkursowej w programie Startup School I w ramach programu MOLYBDENUM STARTUP SCHOOL

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 38/2024 z 23.09.2024 r. w sprawie:
powołania Zarządu Uczelnianego Forum Dziekanatów oraz powołania członków Uczelnianego Forum Dziekanatów Politechniki Gdańskiej na kadencję 2024–2028

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 39/2024 z 25.09.2024 r. w sprawie:
powołania Rektorskiej Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego oraz Rektorskiej Komisji ds. Orderów i Odznaczeń oraz Medalu KEN na kadencję 2024–2028

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 40/2024 z 30.09.2024 r. w sprawie:
powołania komisji ds.: udzielania pożyczek mieszkaniowych, udzielania zapomóg, dofinansowania do wypoczynku, dofinansowania do wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz przydziału wczasów

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 41/2024 z 30.09.2024 r. w sprawie:
powołania Komisji ds. Wdrożenia Planu Równości Płci oraz Zespołu Młodych Naukowców na kadencję 2024–2028

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 42/2024 z 30.09.2024 r. w sprawie:
zmiany składu Rady Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 43/2024 z 30.09.2024 r. w sprawie:
powołania Uczelnianej Komisji Oceniającej Nauczycieli Akademickich Politechniki Gdańskiej oraz Uczelnianej Odwoławczej Komisji Oceniającej Nauczycieli Akademickich Politechniki Gdańskiej na kadencję 2024–2028

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 44/2024 z 30.09.2024 r. w sprawie:
ustanowienia budżetu obywatelskiego Politechniki Gdańskiej na 2025 rok

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 34/2024 z 20.09.2024 r. w sprawie:
procedury zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych na Politechnice Gdańskiej

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 35/2024 z 25.09.2024 r. w sprawie:
wprowadzenia Regulaminu budżetu obywatelskiego Politechniki Gdańskiej

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 36/2024 z 30.09.2024 r. w sprawie:
wprowadzenia regulaminu określającego: podejmowanie i prowadzenie działalności przez uczelniane organizacje studenckie i organizacje doktorantów działające na Politechnice Gdańskiej oraz ogólne zasady obowiązujące stowarzyszenia działające na Uczelni

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 37/2024 z 30.09.2024 r. w sprawie:
wprowadzenia Regulaminu świadczeń dla studentów Politechniki Gdańskiej 

Komunikaty

Odmieniona Biblioteka PG zaprasza w nowym roku akademickim

Wszystkie fotografie autorstwa dyrektor Biblioteki PG dr Anny Dąbrowskiej

 

Biblioteka PG zaprasza społeczność akademicką do korzystania z różnorodnej oferty oraz unowocześnionych przestrzeni bibliotecznych.

Korzystanie ze zbiorów:

  • od 1.10.2024 r. Biblioteka Główna oraz wszystkie filie czynne będą do godz. 19.00 z uwzględnieniem szczegółowych godzin otwarcia;
  • z elektronicznych książek, czasopism i baz danych można korzystać całą dobę – wystarczy zalogować się na konto PG i skorzystać z katalogu on-line lub zakładki e-zasoby;
  • od lutego br. istnieje możliwość korzystania ze zbiorów bibliotek Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego za pomocą konta bibliotecznego PG (należy aktywować konto w danej bibliotece, które automatycznie zostanie połączone z kontem bibliotecznym PG);
  • informacje na temat zasad korzystania ze zbiorów oraz filmy instruktażowe dostępne są na stronie.

Biblioteka PG zaprasza również do korzystania z przyjaznych, komfortowych wnętrz wzbogaconych o nowoczesne rozwiązania:

  • kabiny akustyczne wyposażone w regulowane oświetlenie LED i wentylację uruchamianą czujnikiem obecności (pracownicy PG mają możliwość specjalnej rezerwacji):
    • hol – 4 kabiny (2 kabiny 1-osobowe z monitorami, 1 kabina 2-osobowa oraz 1 kabina dla 4 osób),
    • Czytelnia – 3 kabiny (każda dla 4 osób);
  • mobilna ścianka do pracy kreatywnej, która pełni funkcję tablicy suchościeralnej wraz z panelem umożliwiającym zawieszenie telewizora (hol);  
  • 2 fotele akustyczne z mechanizmem ruchomej przesłony i ładowarką USB (Czytelnia).
  • osobne salki do nauki i pracy (filie BPG: Chemia, Fizyka i Matematyka oraz Elektronika, Telekomunikacja i Informatyka).

W październiku rozpocznie się kampania informacyjna online za pośrednictwem mediów społecznościowych (FB, Instagram, X) oraz akcja ulotkowa wśród studentów I roku celem promocji różnorodnej oferty Biblioteki PG.

Plany Zarządzania Danymi w konkursach NCN

W związku z trwającymi konkursami Narodowego Centrum Nauki na projekty badawcze Centrum Kompetencji Otwartej Nauki Biblioteki PG przypomina o konieczności przesłania do sprawdzenia i akceptacji Planów Zarządzania Danymi (PZD), które stanowią element wszystkich wniosków konkursowych.

Wszelkie pytania oraz gotowe plany należy przesyłać na adres open-data@pg.edu.pl. W przypadku konkursów OPUS/OPUS LAP oraz SONATA, w których nabór kończy się 16.12.2024 r., plany do weryfikacji powinny być dostarczone najpóźniej do dn. 2.12.2024 r.

Pomocne materiały oraz przykładowe PZD znajdują się na stronie Centrum Kompetencji Otwartej Nauki Biblioteki PG.

Podsumowanie zmian w systemach informatycznych PG (lipiec–wrzesień 2024)

Podsumowanie zmian wprowadzonych przez Centrum Usług Informatycznych w miesiącach lipiec–wrzesień 2024 r. w systemach informatycznych PG.

Dziekanat:

  • przebudowano proces rejestrowania indywidualnych trybów studiów dostosowując go do aktualnych zasad obowiązujących na Politechnice Gdańskiej; uproszczono procesy i umożliwiono przede wszystkim:
    • definiowanie Indywidualnego programu studiów (IPrS) z semestrem od do i komentarzem,
    • definiowanie Indywidualnych studiów badawczych (ISB) z semestrem od do i komentarzem,
    • wybór rodzaju indywidualnych trybów studiów (np. ENHANCE, Indywidualne studia badawcze itp.).

Dziekanat i Nauczyciel:

  • rozbudowano proces definiowania prac dyplomowych zgodnie z nowymi zasadami dyplomowania;
  • umożliwiono wybór rodzaju pracy dyplomowej (Typ pracy dyplomowej w propozycjach dyplomów i szczegółach wybranego dyplomu):
    • domyślnie ustawiona jest wartość Standardowa praca dyplomowa, dodatkowe wartości do wyboru: Opublikowany lub przyjęty do druku artykuł w recenzowanym czasopiśmie oraz Materiały pokonferencyjne,
    • wartości ustawiane są przez operatorów dziekanatu i opiekunów prac dyplomowych w trakcie tworzenia propozycji tematu pracy oraz w szczegółach dyplomu,
    • dostosowano zdarzenie określające fakt złożenia pracy przez dyplomanta – obecnie data złożenia pracy jest rejestrowana przez system w momencie wstępnej akceptacji raportu JSA przez promotora.

Rekrutacja i zapisy

  • dodano funkcjonalność masowego zamykanie spraw KPA w procesie rekrutacji; istnieje możliwość zamknięcia wybranych spraw z listy, co przyspiesza realizację procesu;
  • system nie pozwala zamknąć spraw już zamkniętych oraz tych, które są w trakcie podpisywania.

Rekrutacja i zapisy

  • rozbudowano funkcjonalność komunikacji systemu MojaPG z systemem EZD w procesie wysyłania decyzji o nieprzyjęciu kandydatów na studia poprzez automatyzację zakładania sprawy w systemie EZD kandydatom, którzy otrzymali decyzje negatywne;
  • udoskonalono funkcję przekazywania sprawy między osobami biorącymi udział w procesie.

Aplikacja Rezerwacje

  • rozwój modułu Pensum

mLegitymacja

  • proces generowania kodów mLegitymacji został przepisany ze względu na zmianę wymagań technicznych dostawcy API

Studenckie projekty grupowe

  • uruchomiono nową aplikację w systemie Moja PG dla nauczycieli prowadzących przedmioty Studenckie projekty grupowe oraz dla studentów realizujących takie projekty.

System TETA

  • aktualizacja wersji systemu Teta powiązana ze zmianą mechanizmu logowania do aplikacji;
  • instrukcja logowania.

Kompletna lista nowych funkcji i poprawek została opublikowana na stronach CUI: lipiec, sierpień i wrzesień.

W przypadku pytań lub problemów z usługami IT należy kontaktować się z Helpdeskiem CUI poprzez system zgłoszeń lub telefonicznie: 58 348 63 37.

Kalendarium

5 października 11.00–12.30

Wspólne otwarcie roku akademickiego pomorskich uczelni

Już po raz trzeci reprezentanci pomorskich uczelni wyższych, władz samorządowych, środowisk doktoranckich i studenckich uroczyście zainaugurują rok akademicki barwnym przemarszem przez ul. Długą w samym sercu Gdańska.
7 października 16.00–17.00
https://pg.edu.pl/startup/programy/program-startup-school-two

Spotkanie informacyjne nt. programu Startup School Two

Gdańsk Tech Startup School (GTS2) zaprasza na spotkanie informacyjne w sali konferencyjnej budynku Hydromechaniki, w związku z trwającym naborem do programu grantowego Startup School Two.
22 października 00.00–23.59
https://faru.edu.pl/pl/release-energy

Konferencja „Release the energy”

Jak daleko sięgają granice ludzkiej innowacyjności, jeśli chodzi o zrównoważoną przyszłość? Na konferencji „Release the Energy” spróbujemy przekroczyć te granice i odkryć jak kształtować świat, w którym chcemy żyć.
23 października 13.15–15.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej