Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG podczas immatrykulacji studnetów. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
Uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej rozpoczęło oficjalnie nowy rok akademicki 2024/2025. Przemówienie inauguracyjne wygłosił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Była to okazja do podsumowania pierwszej kadencji i przedstawienia planów na najbliższe lata.
– Był to czas wymagający wielu poświęceń i pracy, bez której nie bylibyśmy dziś w miejscu, w którym jesteśmy – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Przede wszystkim była to wasza praca, czyli naukowców i nauczycieli akademickich, pracowników administracji uczelni i kadr wspierających, doktorantów i studentów, naszych absolwentów, przyjaciółek i przyjaciół uczelni – w tym oczywiście pomorskich parlamentarzystów, senatorów, władz samorządowych – oraz wielu innych osób, którym leży na sercu dobro Politechniki Gdańskiej.
Rektor podkreślał, że jednym z najważniejszych sukcesów, który otworzył dla uczelni drzwi kolejnym, było otrzymanie jesienią 2019 r. statusu uczelni badawczej w ministerialnym programie IDUB, tj. „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. PG zajęła w nim II miejsce spośród wszystkich uczelni w Polsce, ustępując jedynie Uniwersytetowi Warszawskiemu.
Rektor mówił o dynamicznym rozwoju naukowym uczelni, co ma odzwierciedlenie w coraz wyższych pozycjach w światowych i ogólnopolskich rankingach, ale także o celach i wyzwaniach dydaktycznych, które na uczelni realizuje Centrum Nowoczesnej Edukacji oferując kompleksowy i ciągle wzbogacany system wsparcia kadry akademickiej.
Zaprezentował także najważniejsze inwestycje infrastrukturalne w ostatnich latach. Były to przede wszystkim: Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej otwarte w kwietniu 2023 r. czy rewitalizacja wnętrz historycznego gmachu przy ul. Sobieskiego. Z kolei na początku grudnia otwarte zostanie Centrum Ekoinnowacji PG, wybudowane kosztem ok. 170 mln zł. Będzie to supernowoczesna placówka badawczo-rozwojowa, której głównym celem będzie prowadzenie nowatorskich badań i opracowywanie technologii związanych ze zrównoważonym rozwojem, ochroną środowiska i zasobów naturalnych, zieloną gospodarką oraz redukcją negatywnego wpływu działalności człowieka na klimat.
Rektor Wilde zwrócił się również bezpośrednio do studentów Politechniki Gdańskiej – zwłaszcza tych, którzy właśnie dziś rozpoczynają swoją przygodę z PG:
– Jesteście teraz częścią wyjątkowej wspólnoty akademickiej, która oferuje nie tylko najwyższy poziom nauki i badań, ale także przestrzeń do wszechstronnego rozwoju. Wasz czas na Politechnice to nie tylko godziny spędzone w salach wykładowych czy laboratoriach. To również czas, by rozwijać swoje pasje, budować relacje i odkrywać to, co Was inspiruje. To tutaj spotkacie też ludzi, z którymi będziecie w przyszłości zmieniać świat. (…) Życzę Wam powodzenia, wytrwałości, radości z odkrywania nowych ścieżek i wielu niezapomnianych chwil na naszej uczelni. Razem tworzymy przyszłość, ale to Wy jesteście jej najważniejszą częścią.
Po wystąpieniu JM Rektora zostały odczytane listy: Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Ministry Edukacji Barbary Nowackiej, Ministra Nauki Dariusza Wieczorka.
Kolejnym punktem uroczystości była immatrykulacja studentów. Ślubowanie złożyli najlepsi nowo przyjęci przedstawiciele ośmiu wydziałów.
Po raz pierwszy zostały wręczone Stypendia Talentów Politechniki Gdańskiej. Uzyskało je sześciu laureatów z całej Polski, którzy w szkole średniej wykazali się wyjątkowymi osiągnięciami w nauce. Stypendyści: Konrad Antosz, Szymon Drywa, Karolina Hofman, Kacper Juśkiewicz, Piotr Lange i Michał Łukaszuk rozpoczynają studia na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki i na Wydziale Chemicznym.
Następnie głos zabrała Oliwia Hauchszulz, przewodnicząca Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej.
Zwieńczeniem całej uroczystości był wykład prof. Włodzisława Ducha z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. „Sztuczne mózgi”. Prof. W. Duch jest specjalistą m.in. w informatyce stosowanej, neuroinformatyce oraz sztucznej inteligencji i członkiem Komitetu Neurobiologii Polskiej Akademii Nauk.
O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod batutą prof. Mariusza Mroza.
Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej PG w Aktualnościach.