Nr 335/26 września 2024

Z życia uczelni

Zaczynamy! Inauguracja nowego roku akademickiego na PG

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 odbędzie się 2.10.2024 r. o godz. 11.15 w Auli Gmachu Głównego.

Pierwsze w nowym roku akademickim posiedzenie Senatu to także inauguracja nowej kadencji władz Politechniki Gdańskiej – rektora, prorektorów, dziekanów i prodziekanów. Uroczystość rozpocznie się przemówieniem, które wygłosi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Plan uroczystości:

  • wręczenie medali i wyróżnień zasłużonym pracownikom uczelni;
  • immatrykulacja studentów;
  • wręczenie nagrody studentowi/studentce z najlepszymi wynikami w nauce w minionym roku akademickim;
  • uhonorowanie zwycięzcy Konkursu o Nagrodę im. Romualda Szczęsnego na najlepszą pracę dyplomową przygotowaną na PG;
  • przekazanie Stypendiów Talentów Politechniki Gdańskiej;
  • wykład prof. Włodzisława Ducha z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. „Sztuczne mózgi”.

Uroczystość muzycznie uświetni Akademicki Chór PG pod batutą prof. Mariusza Mroza.

W tym dniu, o godz. 9.15, zaplanowane zostało także złożenie wieńców pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Natomiast 1.10.2024 r. o godz. 19.00, w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu będzie odprawiona msza w intencji nowego roku akademickiego, pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Tadeusza Wojdy.

Na poszczególnych wydziałach odbędą się uroczystości w różnej formule. Szczegółowe informacje będą publikowane na stronach wydziałów. Studentów, którzy w tym roku rozpoczynają studia na Politechnice Gdańskiej zapraszamy do zapoznania się z Samodzielnikiem Pierwszaka, który ułatwi pierwsze dni na uczelni.

W sobotę, 5.10.2024 r., o godz.10.00 społeczność akademicka kilkunastu pomorskich uczelni oraz przedstawiciele władz samorządowych spotkają się na Targu Węglowym w Gdańsku, by po raz trzeci wziąć udział we wspólnym przemarszu przez ulicę Długą. Do udziału w tym wydarzeniu zapraszają Uczelnie Fahrenheita oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Chungnam National University z wizytą w Uczelniach Fahrenheita

Na zdjęciu od lewej: prof. Piotr Stepnowski, rektor UG, prof. Jeong-Kyoum Kim, prezydent Chungnam National University, prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Marcel Jakubowski/UG
 

Przedstawiciele władz Chungnam National University z Korei Południowej spotkali się z władzami Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie dotyczyło współpracy akademickiej i było okazją do zaprezentowania potencjału Uczelni Fahrenheita. Goście z Korei Południowej odwiedzili kampusy gdańskich uczelni, w tym należące do PG Centrum Kompetencji STOS wraz ze znajdującymi się w nim serwerowniami.

Rozmowy rozpoczęły się w Sali senatu w Atheneum Gedanense Novum na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a poprzedziły je prezentacje indywidualne poszczególnych uczelni – w pierwszej kolejności gospodarza, prof. Michała Markuszewskiego, rektora GUMed, następnie prof. Krzysztofa Wilde, rektora PG oraz prof. Piotra Stepnowskiego, rektora UG i przewodniczącego Zgromadzenia Związku. Chungnam National University reprezentowali: prof. Jeong-Kyoum Kim, prezydent, prof. Hyun Joo An, wiceprezydent ds. międzynarodowych oraz prof. Dae Hoon Kwak, dyrektor Biura Prezydenta.

Z ramienia pomorskich uczelni w spotkaniu wzięli udział również:

  • z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego:
    • Anna Żaczek, prorektor ds. rozwoju i współpracy,
    • dr hab. Michał Hoffman, prorektor ds. klinicznych,
    • Tomasz Bączek, pełnomocnik Rektora ds. Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”,
    • Olga Hofman, kierownik Działu Obsługi Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”;
  • z Politechniki Gdańskiej:
    • dr hab. inż. Justyna Kucińska-Lipka, prof. uczelni, prorektor ds. rozwoju,
    • dr hab. Christian Jungnickel, prof. uczelni, pełnomocnik Rektora ds. współpracy z instytucjami naukowo-dydaktycznymi państw azjatyckich,
    • dr hab. inż. Anna Brillowska-Dąbrowska (Wydział Chemiczny),
    • dr inż. Piotr Kaczmarek, prodziekan ds. kształcenia i dydaktyki (ETI),
    • dr hab. inż. Aleksandra Dorota Mielewczyk-Gryń, prof. uczelni, prodziekan ds. organizacji (FTiMS);
  • z Uniwersytetu Gdańskiego:
    • Anna Jurkowska-Zeidler, prorektor ds. współpracy międzynarodowej,
    • Wiesław Laskowski, prorektor ds. badań naukowych.

Uczelnie Fahrenheita reprezentowała Katarzyna Zygmunt, zastępczyni dyrektora związku.

Pierwsza część spotkania zakończyła się podpisaniem porozumień o współpracy pomiędzy uczelniami tworzącymi Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita a Chungnam National University. Następnie goście zostali oprowadzeni po kampusach uczelnianych GUMed, PG i UG.

Chungnam National University funkcjonuje jako regionalny uniwersytet krajowy. Obejmuje regiony Daejeon, Sejong i Chungnam i skupia ponad 20 000 studentów i pracowników, w tym ponad 1000 studentów zagranicznych z 30 krajów. Uczelnia oferuje szeroki wachlarz dyscyplin, od nauk humanistycznych i społecznych, inżynierii, zarządzania i ekonomii, po nauki o sztuce, sporcie i naukach medycznych. Działa na rzecz rozwijania współpracy i synergii między środowiskiem akademickim, przemysłem i instytucjami badawczymi.

II edycja Politechniki Talentów. Było naukowo i rozrywkowo

Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
 

Blisko 180 uczniów z 20 najlepszych liceów i techników województwa pomorskiego wzięło udział w II edycji szkoły letniej Politechnika Talentów. 

Młodzież powitała prorektorka ds. studenckich prof. Barbara Wikieł:

– Witam Was w murach Politechniki Gdańskiej w imieniu swoim i rektora Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztofa Wildego. Politechnikę Talentów wymyśliliśmy po to, żebyście mogli doświadczyć namiastki studiów na uczelni.  Poznacie Politechnikę od strony naukowej, odwiedzając i pracując w naszych laboratoriach i salach wykładowych, ale też od strony studenckiego życia. Mam nadzieję, że wyciągnięcie z tych dwóch dni jak najwięcej, a w przyszłości być może wybierzecie studia na jednym z naszych ośmiu wydziałów. 

W trakcie pierwszego dnia szkoły letniej uczniowie wzięli udział w następujących zajęciach:

  • warsztaty integracyjne (Aleksandra Szewczyk, Biuro Karier i Absolwentów PG),
  • wykład o biosensorach elektrochemicznych (prof. Jacek Ryl, WFTiMS);
  • zajęcia praktyczne w jednym z wybranych paneli tematycznych: architektonicznym, ekologicznym, ekonomicznym, informatycznym, matematyczno-fizycznym lub przyrodniczym;
  • impreza w Klubie Akademickim „Kwadratowa” z wieloma atrakcjami przygotowanymi przez Samorząd Studentów PG (m.in. tańce, karaoke i quiz).

Drugi dzień letniej szkoły to kolejna porcja praktycznych zajęć  i zajęcia sportowe. W Centrum Sportu Akademickiego na chętnych czekali trenerzy koszykówki, wioślarstwa, siatkówki, czy tenisa stołowego. Uczniom przez dwa dni towarzyszyli studenci wolontariusze, którzy pomagali odnaleźć odpowiednie budynki i laboratoria, odpowiadali na wszystkie pytania, zarówno te logistyczne, jak i te o wrażenia ze studiowania na PG.

Nie zabrakło także ciekawych zajęć dla nauczycieli:

  • warsztaty pt. „Pokolenia Z i alfa zmieniają nasze myślenie o edukacji. Jaką lekcję musi odrobić polska szkoła?”(prof. Joanna Mytnik, Centrum Nowoczesnej Edukacji);
  • spacer po najstarszej części kampusu uczelni (Sekcja Historyczna Biblioteki PG);
  • spotkanie poświęcone otwartym zasobom edukacyjnym (Biblioteka PG).

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej PG  w Aktualnościach.

Zdolni z Pomorza ponownie na Politechnice Gdańskiej

Od lewej: Karolina Długosz (Kwestura), mgr inż. Dorota Żarek (CM), mgr Justyna Woroń (CM), Małgorzata Rewucka (DZP), dr Tomasz Neumann (WETI), dr inż. Andrzej Okuniewski (WCh), Patryk Jaskuła (Biuro Projektów Strategicznych), dr Barbara Wikieł, prof. PG – prorektorka ds. studenckich, Patryk Żyła (kierownik Biura Projektów Strategicznych), dr hab. inż. Beata Bochentyn, prof. PG (WFTiMS)

Dn. 12.09.2024 r. odbyło się spotkanie inaugurujące realizację projektu „Zdolni z Pomorza – Politechnika Gdańska”.  Projekt został po raz pierwszy uruchomiony w 2010 r. z inicjatywy Samorządu Województwa Pomorskiego.

Nasza uczelnia pozyskała prawie 1,7 mln zł dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa pomorskiego. To szansa dla młodych osób, które chcą rozwijać swoją wiedzę i umiejętności w naukach ścisłych i przyrodniczych.

Uczniowie biorący udział w projekcie „Zdolni z Pomorza – Politechnika Gdańska” będą mogli korzystać z wielu różnych form wsparcia, dopasowanych do ich potrzeb, m.in:

  • spotkania akademickie – weekendowe spotkania uczniów ze środowiskiem uczelni prowadzone w formie wykładów i zajęć praktycznych;
  • kółka olimpijskie – umożliwiają zainteresowanym uczniom przygotowanie się do udziału w konkursach i olimpiadach, w tym również na poziomie międzynarodowym;
  • kursy e-learningowe – pozwalają na kształcenie kompetencji na odległość, niezależnie od miejsca zamieszkania; potwierdzeniem nabytej wiedzy i pozyskanych umiejętności jest certyfikat ukończenia kursu na PG;
  • opieka mentora – indywidualna współpraca między uczniem i opiekunem naukowym na podstawie indywidualnego programu rozwoju.

Projekt, którego kierownikiem jest prorektorka ds. studenckich prof. Barbara Wikieł będzie realizowany przez najbliższe 4 lata, do 30.09.2028 r. Jest on dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytetu 5 Fundusze europejskie dla silnego społecznie Pomorza (EFS+), Działania 5.8. Edukacja ogólna i zawodowa w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021–2027 (FEP 2021–2027).

W realizacji projektu uczestniczą pracownicy z jednostek PG:

  • Wydziału Chemicznego,
  • Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki,
  • Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz
  • Centrum Matematyki.

Senat Politechniki Gdańskiej

Na posiedzeniu Senatu Politechniki Gdańskiej dn. 18.09.2024 r. podjęto uchwały w sprawie:

  • powołania Senackiej Komisji ds. Kształcenia;
  • powołania Senackiej Komisji ds. Budżetu;
  • pozytywnego zaopiniowania utworzenia Zespołu Doradców Gospodarczych przy Rektorze PG oraz Regulaminu jego funkcjonowania;
  • ustalenia daty Święta Uczelni w roku akademickim 2024/2025;
  • harmonogramu wyboru członków Rady Uczelni Politechniki Gdańskiej na kadencję 2025–2028;
  • ustalenia programów studiów dla:
    • kierunku Fizyka techniczna prowadzonego na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG,
    • studiów podyplomowych Financial crime prevention prowadzonych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG,
    • studiów podyplomowych Menedżer IT prowadzonych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG,
    • studiów podyplomowych Nowe technologie w finansach prowadzonych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG,
    • studiów podyplomowych Zarządzanie projektami w jednostkach budżetowych prowadzonych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG,
    • nowo utworzonych studiów podyplomowych Manager IT prowadzonych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG,
    • nowo utworzonych studiów podyplomowych Testowanie i zarządzanie jakością oprogramowania prowadzonych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG;
  • wyrażenia zgody na przystąpienie przez Politechnikę Gdańską do realizacji projektów:
  • Mikroelektrochemiczny system do wieloparametrycznej wczesnej detekcji infekcji fagowych (WFTiMS),
  • Badania innowacyjnych materiałów lepkosprężystych do redukcji skutków zderzeń konstrukcji budowlanych podczas trzęsień ziemi przy użyciu uczenia maszynowego (WILiŚ),
  • Demonstracja i przygotowanie do wdrożenia przemysłowej, wysokotemperaturowej pompy ciepła z dwustopniowym sprężeniem czynnika roboczego (WIMiO).

Przewodnicząca SSPG Oliwia Hauchszulz przedstawiła informacje o działalności Samorządu Studentów PG.

Nauka

Politechnika Gdańska dla bezpieczeństwa Polski

Bezzałogowce przypowierzchniowe oraz podwodne jako element systemu obrony infrastruktury krytycznej RP na morzu (źródło: Mirosław K. Gerigk, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG, Mateusz Gerigk, Wydział Architektury PG, 2024)

 

20.06.2024 r. odbyło się IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Wydarzenie objęte było patronatem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Infrastruktury. Organizatorami Forum były Akademia Marynarki Wojennej oraz Zarząd Targów Warszawskich SA. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zostali zaproszeni do udziału w sesji dotyczącej strategicznego znaczenia morskiej infrastruktury krytycznej.

Tegoroczne Forum poświęcone było następującym problemom:

  1. Siły morskie w polityce morskiej państwa

Panel 1A: „Wyzwania bezpieczeństwa morskiego RP”
Dialog: „Polityka bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego i Morza Północnego”

  1. Przemysł obronny a proces modernizacji sił morskich RP

Panel 2A: „Zaangażowanie przemysłu obronnego w proces modernizacji sił morskich RP
Panel 2B: „Duńskie doświadczenia w modernizacji technicznej floty wojennej”

  1. Strategiczne znaczenie morskiej infrastruktury krytycznej

W czasie panelu dr hab. inż. Mirosław Gerigk został poproszony o przedstawienie możliwych rozwiązań bezzałogowców dla Marynarki Wojennej ze szczególnym uwzględnieniem bezzałogowców nadwodnych i podwodnych przeznaczonych do monitorowania morskiej infastruktury krytycznej.

Rozwiązania omawiane przez naukowca były wcześniej prezentowane w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz w Wojskach Specjalnych. Są związane m.in. z aktualnie realizowanymi i przygotowywanymi projektami, w których rola Politechniki Gdańskiej jest wiodąca.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Kolejny nabór w ramach Indywidualnych Studiów Badawczych i w ramach programu RADIUM

W ramach Programu RADIUM można uzyskać grant przeznaczony na sfinansowanie kosztów badań naukowych przez studentów studiów II stopnia w ramach Indywidualnych Studiów Badawczych.

Budżet oraz warunki finansowania:

  • kwota dofinansowania wynosi 24 tys. zł brutto, a okres realizacji jest nie dłuższy niż 10 miesięcy;
  • warunkiem uczestnictwa w RADIUM jest wcześniejsze uzyskanie przez Wnioskodawcę zgody prorektora ds. kształcenia na realizację ISB.

W ramach grantów mogą być finansowane m.in.:

  • koszty zakupu drobnego sprzętu laboratoryjnego, materiałów niezbędnych do prowadzenia badań;
  • koszty sprzętu informatycznego i oprogramowania;
  • usługi obce;
  • koszty związane z upowszechnianiem badań.

Jak aplikować?

  • nabór w ramach ISB trwa do 24.10.2024 r. do godz. 23:59;
  • nabór wniosków w ramach RADIUM trwa do 25.11.2024 r. do godz. 23:59; wnioski należy składać w formie elektronicznej przez system MojaPG w Module Granty.

Dodatkowe informacje znajdują się na stroni Uczelni Badawczej – Radium Learning Through Research Programs.

Konkurs OPUS 28 / OPUS 28 LAP NCN

Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłasza konkurs OPUS 28 + LAP/Weave na projekty badawcze. Konkurs otwiera możliwość ubiegania się o finansowanie projektów badawczych prowadzonych we współpracy międzynarodowej dwustronnej lub trójstronnej w ramach programu Weave, a także przedsięwzięć realizowanych przy wykorzystaniu przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych.

Konkurs przeznaczony jest dla naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej, którzy planują realizację badań:

  • bez udziału partnerów zagranicznych (wniosek OPUS);
  • z wykorzystaniem przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych (wniosek OPUS);
  • z udziałem partnerów zagranicznych, którzy nie ubiegają się o środki finansowe na ten cel w ramach programu Weave (przy czym zespoły zagraniczne mogą ubiegać się o te środki finansowe w ramach innych programów finansowania badań, które nie są współorganizowane przez NCN w oparciu o procedurę agencji wiodącej w programie Weave) (wniosek OPUS);
  • przy dodatkowym udziale partnerów zagranicznych, którzy nie ubiegają się o środki finansowe na ten cel w ramach programu Weave oraz z dodatkowym wykorzystaniem wielkich urządzeń badawczych (wniosek OPUS);
  • w ramach współpracy Lead Agency Procedure (LAP) w programie Weave – tj. we współpracy z zagranicznymi zespołami badawczymi z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga lub Belgii-Flandrii, które występują równolegle o środki finansowe na realizację tych projektów badawczych do właściwych dla nich instytucji finansujących badania w ramach programu Weave, tj. do FWF, GAČR, ARIS, DFG, SNSF, FNR lub FWO (wniosek OPUS LAP);
  • w ramach współpracy LAP w programie Weave przy równoczesnym udziale partnerów zagranicznych, którzy nie ubiegają się o środki finansowe na ten cel w ramach programu Weave lub z dodatkowym wykorzystaniem wielkich urządzeń badawczych
    (wniosek OPUS LAP).

Informacje dla aplikujących:

  • budżet konkursu wynosi 450 mln zł;
  • wniosek należy złożyć w formie elektronicznej przez system OSF, zgodnie z procedurą składania wniosków;
  • dokumentacja konkursowa znajduje się na stronie NCN;
  • nabór wniosków w systemie OSF trwa do trwa do 16.12.2024 r. do godz. 16.00;
  • zgłoszenia w systemie Moja PG należy przesyłać do weryfikacji CZP do 2.12.2024 r.; kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej do 9.12.2024 r.;
  • informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska.

Konkurs SONATA 20

Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs SONATA 20, przeznaczony dla naukowców, którzy uzyskali stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed złożeniem wniosku. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o finansowanie projektów obejmujących badania podstawowe, trwających 12, 24 lub 36 miesięcy.

Ważne zmiany:

  • w załączniku nr 2 (Koszty w projektach badawczych) Regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych przez NCN w zakresie projektów badawczych, w kategorii Wynagrodzenie etatowe na stanowisku typu post-doc:
    • do konkursu na stanowisko może przystąpić osoba, dla której kierownik projektu był promotorem lub promotorem pomocniczym rozprawy doktorskiej,
    • obligatoryjne kryterium formalne dopuszczenia do konkursu stanowi uzyskanie stopnia doktora w roku zatrudnienia w projekcie lub w okresie 12 lat przed 1 stycznia roku zatrudnienia w projekcie (okres ten może być wydłużony o udokumentowane przerwy w karierze);
  • wnioski będą oceniane w dwóch kategoriach:
    • A – ocena projektu (poziom naukowy, możliwość wykonania, potencjalny wpływ) – waga 70%;
    • B – kwalifikacje i osiągnięcia kierownika projektu – waga 30%.
  • koszty wydania monografii są kosztem niekwalifikowalnym;
  • wykaz literatury nie wlicza się do limitów stron (tj. 5 stron w przypadku opisu skróconego oraz 15 stron w przypadku opisu szczegółowego).

Informacje dla aplikujących:

  • budżet konkursu wynosi 150 mln zł;
  • wniosek należy złożyć w formie elektronicznej przez system OSF, zgodnie z procedurą składania wniosków.
  • więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCN.
  • nabór wniosków w systemie OSF trwa do 16.12.2024 r. do godz. 16.00;
  • zgłoszenia w systemie Moja PG należy przesyłać do weryfikacji CZP do 2.12.2024 r.; kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej do 9.12.2024 r.;
  • informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska

HYDROSTRATEG III

Celem głównym Programu jest wdrożenie nowych rozwiązań poprawiających efektywność użytkowania i zarządzania zasobami wody w Polsce.

Cele szczegółowe:

  • wzrost retencji i poprawa jakości wody (z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju i zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej);
  • wdrożenie nowych metod badania, obserwacji i narzędzi wspomagających monitoring i ocenę stanu ekosystemów wodnych i ekosystemów zależnych od wód;
  • zwiększenie stopnia wykorzystania dróg wodnych dla żeglugi śródlądowej, przy istniejących zasobach.

Do konkursu mogą przystąpić:

  • przedsiębiorstwa,
  • jednostki naukowe,
  • inne podmioty posiadające zdolność do wdrożenia rozwiązania będącego wynikiem realizacji Projektu rozumianej dla tych podmiotów jako zastosowanie w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji projektu, jak również posiadający zdolność prawną lub zdolność do czynności prawnych, mogący występować w konkursie i działać w ramach konsorcjum.

W skład konsorcjum wchodzi co najmniej jedno przedsiębiorstwo oraz co najmniej jedna jednostka naukowa. Liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo albo jednostka naukowa. Udział kosztów kwalifikowanych przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstw w całkowitych kosztach kwalifikowanych projektu wynosi minimum 40%. W skład konsorcjum może wchodzić maksymalnie pięć podmiotów.

Dofinansowanie można przeznaczyć na realizację projektów, które mogą obejmować:

  • badania podstawowe,
  • badania przemysłowe,
  • eksperymentalne prace rozwojowe,
  • prace przedwdrożeniowe

Projekt, w którym nie przewidziano eksperymentalnych prac rozwojowych nie uzyska dofinansowania.

Obszar tematyczny:

  1. Woda w środowisku: bioróżnorodność/bioproduktywność:
  • Temat: T.1.1. Opracowanie i wdrożenie systemów ograniczających ilość zanieczyszczeń w wodach powierzchniowych wraz z systemem monitorowania parametrów jakości środowiska wodnego wywołanych wzrostem retencji;
  1. Woda w mieście:
  • Temat: T.1.2. Retencja w systemach kanalizacji ogólnospławnej;
  • Temat: T.1.3. Retencja w sieciach kanalizacji deszczowej.

Informacje dla aplikujących:

  • budżet konkursu wynosi 100 mln zł;
  • dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCBiR;
  • nabór wniosków w systemie LSI trwa do 13.12.2024 r. do godziny 16:00;
  • zgłoszenia w systemie Moja PG należy przesłać do weryfikacji CZP do 29.11.2024 r.; kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej do 6.12.2024 r.;
  • informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska.

„Nowe technologie w zakresie energii” – NTE III

Celem głównym Programu jest wsparcie osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski, poprzez wdrożenie rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo energetyczne kraju i zwiększających konkurencyjność polskiej gospodarki, co w efekcie powinno się przyczynić do zwiększenia się udziału energii pochodzącej z OZE w ogólnym miksie energetycznym kraju.

Cele szczegółowe Programu, w które wpisuje się zakres tematyczny konkursu to:

  • C1 wzrost potencjału przemysłu energetyki odnawialnej (w tym prosumenckiej);
  • C2 rozwój inteligentnej infrastruktury sieciowej (energetycznej);
  • C3 obniżenie emisyjności energetyki poprzez zwiększenie wykorzystania surowców biodegradowalnych oraz produktów odpadowych.

Do konkursu mogą przystąpić konsorcja składające się z maksimum 5 podmiotów: przedsiębiorstw i jednostek naukowych w skład których wchodzi co najmniej jedno przedsiębiorstwo i co najmniej jedna jednostka naukowa. Liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo.

Dofinansowanie można przeznaczyć na:

  • wykonanie studium wykonalności,
  • realizację badań podstawowych,
  • przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych
  • prac przedwdrożeniowych.

Projekt musi być realizowany z podziałem na 2 fazy.

Obszary tematyczne:

T2. Energetyka wiatrowa na lądzie i na morzu:

  • T2.1. Energetyka wiatrowa na lądzie,
    • T2.1.1. Inteligentna farma wiatrowa,
    • T2.1.2. Rozwój technologii utylizacji lub recyklingu komponentów elektrowni wiatrowych,
  • T2.2. Morska energetyka wiatrowa,
    • T2.2.1. Pierwsza pływająca turbina wiatrowa na Bałtyku,
    • T2.2.2. Technologie służące budowie Morskich Farm Wiatrowych (MFW).

T6. Energetyczne wykorzystanie ciepła geotermalnego (geotermia):

  • T6.1. Kogeneracyjny układ geotermalny,
  • T6.2. Instalacja wykorzystująca wody geotermalne do magazynowania energii elektrycznej przy wykorzystaniu zintegrowanego wytwarzania ciepła, chłodu i energii elektrycznej,
  • T6.3. Wykorzystanie energii i wód geotermalnych w rolnictwie/przetwórstwie rolno-spożywczym w Polsce,
  • T6.4. Technologie z zakresu inżynierii złożowej dla poprawy efektywności eksploatacji złóż geotermalnych – zwiększenia produktywności/chłonności odwiertów, umożliwiające eksploatację i wykorzystanie średnio i wysoko mineralizowanych wód geotermalnych,
  • T6.5. Technologie umożliwiające eksploatację i wykorzystanie niskotemperaturowych wód geotermalnych w niskotemperaturowych systemach grzewczych,
  • T6.6. Technologia wykorzystująca sczerpane złoża węglowodorów do pozyskiwania energii geotermalnej lub magazynowania energii,
  • T6.7. Sztuczna inteligencja w optymalizacji pozyskiwania energii geotermalnej dla poprawy efektywności istniejących ciepłowni geotermalnych.

Budżet konkursu wynosi 400 mln zł; kwota została podzielona na obszary:

  • T2. Energetyka wiatrowa na lądzie i morzu – 200 mln zł,
  • T6. Energetyczne wykorzystanie ciepła geotermalnego (geotermia) – 200 mln zł.

Informacje dla aplikujących:

  • dokumentacja konkursowa znajduje się na stronie NCBiR;
  • nabór wniosków w systemie LSI trwa r. do 15.11.2024 r. do godz. 16.00;
  • zgłoszenia w systemie moja PG należy przesłać do weryfikacji CZP do 2.11.2024 r.; kompletny wniosek należy przedstawić do weryfikacji formalnej do 8.11.2024 r.;
  • informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska.

Nabór: Efektywne zarządzanie uczelnią w celu minimalizowania zjawiska drop outu – FERS

W naborze organizowanym przez NCBR dofinansowanie mogą otrzymać projekty, w których wnioskodawca określi systemowe działania przeciwdziałające zjawisku drop‐out. Działania te mogą mieć charakter horyzontalny dla całej uczelni lub specyficzny dla kierunków lub grup kierunków. Opis zadań planowanych do realizacji w projekcie musi opierać się o przeprowadzoną analizę i diagnozę.

Informacje dla aplikujących:

  • zakończenie naboru wniosków: 31.01.2025 r.;
  • alokacja: 200 mln zł;
  • dofinansowanie:
    • maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wynosi 97% wartości projektu,
    • wymagany jest wkład własny – minimum 3% wartości wydatków kwalifikowalnych projektu,
    • maksymalna wartość projektu: 5 mln zł.
  • maksymalny okres realizacji projektu: 42 miesiące;
  • sposób składania wniosków za pośrednictwem SOWA EFS;
  • więcej informacji na stronie: nabór FERS.01.05‐08‐005/24;
  • osoby do kontaktu z Centrum Zarządzania Projektami: Kamila Szydłowska oraz Aleksandra Grajewska.

„Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” – program rządowy dla kół naukowych

Dn. 30.09.2024 r. zostanie uruchomiony nabór wniosków do V edycji programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

Cele programu:

  • wsparcie studenckich kół naukowych w realizacji badań naukowych i prac rozwojowych oraz w transferze wyników prowadzonych projektów do sfery gospodarczej;
  • umożliwienie studentom nabycia kompetencji miękkich przydatnych do skutecznego zarządzania projektami;
  • zakup certyfikatów i licencji niezbędnych w procesie komercjalizacji wyników prac badawczych.

Informacje dla aplikujących:

  • koła naukowe mogą uzyskać finansowanie albo dofinansowanie projektu, które nie przekracza 70 tys. zł;
  • dopuszczany jest udział środków własnych (wkładu własnego) w kosztach przedsięwzięcia, ale nie jest to warunek obligatoryjny;
  • ze względu na ograniczenia wynikające z regulaminu programu Politechnika Gdańska przeprowadza rekrutację wewnętrzną; termin złożenia zgłoszenia w Moja PG upływa 14.10.2024 r.
  • nabór wniosków w ramach programu trwa od 30.09.2024 r. od godz. 8.00 do 4.11.2024 r. do godz. 16.00.
  • dokumentacja konkursowa znajduje się na stronie MEiN;
  • informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska.

Awanse naukowe

Tytuły naukowe

Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych:

Tytuł profesora sztuki:

Habilitacje

Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych:

Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych:

Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych:

Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki

Dn. 26.09.2024 r. o godz. 14.00 w sali Rady Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG (140 NE) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej pt. “EMC-Optimized converter using Power GaN devices” autorstwa mgr. inż. Pawła Derkacza. Promotorami pracy są prof. dr hab. inż. Piotr Chrzan (PG) oraz prof. Jean-Luc Schanen (UGA – Grenoble Institute of Technology and Management).

Osoby zainteresowane udziałem w publicznej dyskusji proszone są o wysłanie zgłoszenia w terminie do 25.09.2024 na adres lukasz.sienkiewcz@pg.edu.pl.

Z rozprawą doktorską i opiniami recenzentów można zapoznać się pod adresem https://pg.edu.pl/bip/nauka/postepowania/20473-pawel-derkacz oraz w Czytelni Biblioteki PG.

Uczelnie Fahrenheita

Wspólne otwarcie roku akademickiego pomorskich uczelni

Już po raz trzeci reprezentanci pomorskich uczelni wyższych, władz samorządowych, środowisk doktoranckich i studenckich uroczyście zainaugurują rok akademicki barwnym przemarszem przez ul. Długą w samym sercu Gdańska. Tegoroczne wydarzenie zaplanowano na 5.10.2024 r. o godz. 11.00.

Do udziału w tym wyjątkowym na skalę kraju wydarzeniu zapraszają Uczelnie Fahrenheita oraz Prezydenta Miasta Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz.

Harmonogram wydarzenia:

  • 10:15–10.50 – ustawianie uczestników zgodnie ze strukturą parady (miejsce: Targ Węglowy obok Katowni);
  • 11:00 – rozpoczęcie parady z udziałem władz samorządowych, reprezentantów pomorskich uczelni oraz środowisk artystycznych;
  • 11:00–11.30 – uroczyste przejście ul. Długą (Traktem Królewskim);
  • 11:30–12.00 – część oficjalna – przemówienia prezydent Aleksandry Dulkiewicz, władz uczelni, studentów oraz doktorantów

Wydarzenie uświetnią akrobaci, Gdańska Orkiestra Akademicka, występy chórów trzech uczelni, a także carillony odgrywające „Gaudeamus igitur”.

Zapraszamy wszystkich członków społeczności akademickiej Uczelni Fahrenheita z rodzinami, przyjaciółmi, znajomymi. Pokażmy, że nauka jest jednym z kluczowych motorów rozwoju naszego miasta i całego regionu, jak również świetną okazją do integracji społeczności akademickiej! Do udziału zapraszamy również mieszkańców, turystów i wszystkich chętnych.

Niech Żyje Nauka!

Organizatorami wydarzenia są Uczelnie Fahrenheita i Miasto Gdańsk. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdańska.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Konwent Gospodarczy FarU z wizytą na Uniwersytecie Gdańskim

Dn. 19.09.2024 r. odbyło się 5. Posiedzenie Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni Fahrenheita. Tym razem przedstawiciele świata nauki i biznesu spotkali się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie rozmawiano m.in. o kryptografii kwantowej czy szczepionkach przeciwnowotworowych.

Formuła konwentu zakłada wymianę doświadczeń i rozwój współpracy środowisk naukowego i biznesowego. Wydarzenie – pierwotnie funkcjonujące przy Rektorze PG – odbywa się pod auspicjami Związku Uczelni Fahrenheita. Każda kolejna edycja jest okazją do odwiedzenia poszczególnych uczelni, wchodzących w skład związku. W kwietniu br. gospodarzem wydarzenia była Politechnika Gdańska. W Auli PG rozmawiano m.in. Pomorskim Hubie Energetycznym, działaniu elektrowni jądrowej, technologiach wodorowych czy morskiej energetyce wiatrowej.

Wydarzenie otworzył prof. Piotr Stepnowski, rektor UG, który podkreślił wagę inicjatywy, które skłaniają do współpracy zarówno środowisko akademickie, jak i gospodarcze oraz samorządowe. O roli synergii mówił także w kontekście działań realizowanych przez Uczelnie Fahrenheita.

Przed sesją plenarną głos zabrał dr Zbigniew Canowiecki, przewodniczący Konwentu Gospodarczego przy FarU, który zakreślił wyzwania, przed którymi stoją przedsiębiorcy.

Następnie członkowie Konwentu Gospodarczego FarU przegłosowali stanowisko z poprzedniego posiedzenia, odbywającego się na Politechnice Gdańskiej, które dotyczyło energetyki w województwie pomorskim.

Cykl prezentacji naukowych:

  • prof. Wiesław Laskowski, prorektor ds. badań naukowych UG – kwantowa kryptografia;
  • prezes Portu Gdańsk dr Dorota Pyć, prof. UG – metody dążenia do zrównoważonej gospodarki morskiej;
  • prof. Tomasz Puzyn – prezentacja spółki spin-off, która ma na celu ograniczenie kosztów związanych z testowaniem nowych związków chemicznych i materiałów za pomocą sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego;
  • dr hab. Agata Weydmann-Zwolicka, prof. UG – opowiedziała o przebiegu wyprawy za północne koło podbiegunowe, której celem było określenie wpływu Morza Bałtyckiego na wody arktyczne
  • prof. Natalia Marek-Trzonkowska, Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) – prace nad stworzeniem personalizowanej terapii komórkowej raka płuc;
  • dr hab. Anna Bączkowska, prof. UG – jak wykrywać mowę nienawiści, która nie jest związana bezpośrednio z przekleństwami.

Na zakończenie wydarzenia członkowie Konwentu Gospodarczego mieli możliwość zobaczenia zakątków Wydziału Biologii od Paludarium biotopowego TEPUI po mural „Drzewa Życia”.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Zrównoważony rozwój

PG będzie bardziej dostępna

Od lewej: Joanna Wrycz-Rekowska (Kwestura), mgr inż. Anna Klimczyk (DSS), mgr Izabela Gniazdowska-Osasiuk, mgr inż. Anna Drążek (CI), mgr Sławomir Tkaczyk (CL), mgr inż. Ewa Życka-Kiełdanowicz, prorektorka ds. studenckich dr Barbara Wikieł, prof. PG, mgr Renata Bartuś, mgr Aneta Grota (SAW), mgr Róża Neumann-Glombin (BORF), dr inż. Tomasz Boiński, Agata Szal (Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego), mgr inż. Jacek Nikodem (CUI), Anna Rdest (Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego), prof. dr hab. sztuki Jan Buczkowski (WA), Aleksandra Polaszek (BPS), Patryk Żyła (kierownik BPS), prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. PG, dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. PG (WA)

 

Politechnika Gdańska uzyskała blisko 6 mln zł dofinansowania na realizację projektu partnerskiego „Politechnika dostępna”. Jego celem jest wzrost szeroko rozumianej dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami, wynikającymi ze stanu zdrowia, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Działania zaplanowane w projekcie skierowane są do 270 pracowniczek i pracowników PG, w tym do kadry kierowniczej, dydaktycznej, administracyjnej uczelni oraz jednostki ds. dostępności. Osoby te wezmą udział w szkoleniach dostosowujących ich kwalifikacje lub kompetencje w zakresie dostępności. Działania będą realizowane w ośmiu obszarach:

  • struktura organizacyjna – rozwinięcie struktury jednostki ds. dostępności oraz powołanie zespołu ds. dostępności;
  • dostępność architektoniczna – stworzenie dostępnej siedziby jednostki ds. dostępności, likwidacji wybranych barier architektonicznych;
  • dostępność informacyjno-komunikacyjna – montaż interkomu do portierni, tabliczek informacyjnych, tablic tyflograficznych oraz poprawa dostępności informacji;
  • dostępność cyfrowa – działania w zakresie zapewnienia dostępności cyfrowej serwisów www, aplikacji i systemów informatycznych PG;
  • technologie wspierające – montaż pętli indukcyjnych w audytoriach oraz dostępnego sprzętu sportowego;
  • procedury – opracowanie, przyjęcie i wdrożenie wewnętrznych procedur na uczelni dotyczących obszaru dostępności;
  • usługi wspierające edukację – wdrożenie procedur zapewniających dostępność do procesu rekrutacji oraz kształcenia, adaptacji materiałów dydaktycznych, zapewnienie usługi tłumacza języka migowego;
  • działania podnoszące świadomość niepełnosprawności – realizacja szkoleń świadomościowych i specjalistycznych nt. niepełnosprawności.

Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), Priorytetu 3 Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami (EFS+), Działanie 03.01 Dostępność szkolnictwa wyższego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027.

Całkowita wartość projektu wynosi 6 122 540,46 zł, z czego kwota dofinansowania to 5 938 251,46 zł.

Jak wiedza o mózgu może pomóc w zachowaniu odporności na stres?

W ramach Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju odbędzie się wykład na temat „Jak wiedza o mózgu może pomóc w zachowaniu odporności na stres?”, który wygłosi neurobiolog dr Wojciech Glac, prof. UG.

Informacje dla uczestników:

Lekcja z podstaw języka migowego

W ramach Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju odbędzie się lekcja z podstaw języka migowego, w trakcie której uczestnicy poznają przykłady podstawowych zwrotów i znaków, na których opiera się sztuka komunikacji za pomocą gestów.

Współorganizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Okno na świat”.

Informacje dla uczestników:

Odeszli od nas

Odszedł prof. Zbigniew Szczerba, prorektor ds. nauki w latach 1990–1996

W wieku 94 lat odszedł prof. Zbigniew Szczerba, prorektor ds. nauki w l. 1990–1996, absolwent Wydziału Elektrycznego (obecnie Elektrotechniki i Automatyki) i jego dziekan w l. 1981–1987. Honorowy Profesor Emeritus uczelni, twórca szkoły naukowej znanej z prac z zakresu automatyki i sterowania w systemach elektroenergetycznych. Inicjator projektów związanych z bezpieczeństwem energetycznym Polski.

Prof. Zbigniew Szczerba w pracy naukowej zajmował się głównie automatyką w elektroenergetyce i systemami energetycznymi. Jest twórcą szkoły naukowej znanej z prac z zakresu automatyki i sterowania w systemach elektroenergetycznych.

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, Krzyżem Oficerskim, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką „Zasłużony dla Energetyki”. Otrzymał Nagrodę Państwową II stopnia. Wyróżniony Medalem za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej, tytułem Honorowy Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej (2015) oraz tytułem Distinguished Member of CIGRE. Otrzymał Złotą Odznakę „Zasłużony dla Instytutu Energetyki”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 28.09.2024 r.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Zarządzenia i pisma okólne

Zarządzenia i pisma okólne

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 32/2024 z 9.09.2024 r. w sprawie: terminu realizacji uczelnianych fakultatywnych przedmiotów humanistyczno-społecznych na studiach stacjonarnych drugiego stopnia na Politechnice Gdańskiej

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 33/2024 z 13.09.2024 r. w sprawie: wprowadzenia zmian w Regulaminie pracy Politechniki Gdańskiej

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 33/2024 z 16.09.2024 r. w sprawie: powołania Zespołu ds. Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji oraz Zespołu ds. Informatyzacji na kadencję 2024–2028

Komunikaty

Nowe wzory dokumentów na stronie Centrum Zarządzania Projektami

Uprzejmie informujemy, że na stronie Centrum Zarządzania Projektami dostępne są:

  • nowe wzory aneksów do umów o prace dla pracowników Politechniki Gdańskiej zaangażowanych w projektach oraz
  • nowe wzory dokumentów będące załącznikami do Zarządzenia Rektora PG nr 7/2023 z 15.02.2023 r. (Regulamin realizacji projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych na Politechnice Gdańskiej).

Dokumenty zatrudnieniowe obowiązujące od 1.10.2024 r. należy składać na nowych wzorach.

Kalendarium

2 października 11.15–13.15

Inauguracja Roku Akademickiego Politechniki Gdańskiej

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025
5 października 11.00–12.30

Wspólne otwarcie roku akademickiego pomorskich uczelni

Już po raz trzeci reprezentanci pomorskich uczelni wyższych, władz samorządowych, środowisk doktoranckich i studenckich uroczyście zainaugurują rok akademicki barwnym przemarszem przez ul. Długą w samym sercu Gdańska.
22 października 00.00–23.59
https://faru.edu.pl/pl/release-energy

Konferencja „Release the energy”

Jak daleko sięgają granice ludzkiej innowacyjności, jeśli chodzi o zrównoważoną przyszłość? Na konferencji „Release the Energy” spróbujemy przekroczyć te granice i odkryć jak kształtować świat, w którym chcemy żyć.
23 października 13.15–15.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej