Podsumowanie I Konferencji DIAM 2024
Dn. 24.06.2024 r. odbyła się I Konferencja Innowacje dydaktyczne w matematyce akademickiej / Didactic Innovations in Academic Mathematics (DIAM), której organizatorem było Centrum Matematyki PG.
Podczas wydarzenia pojawiały się ważne i aktualne tematy związane z jakością i metodyką nauczania matematyki na uczelniach wyższych. Z ogromnym zainteresowaniem spotkały się wystąpienia gości z uczelni w Polsce i z zagranicy. Uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień m.in. prof. Ivony Grzegorczyk z California State University Channel Islands (Współczesne metody nauczania matematyki na uniwersytetach amerykańskich) i prof. Ewy B. Weinmüller z Vienna University of Technology (Is my teaching innovative?).
W październiku ukaże się publikacja konferencyjna z artykułami poruszającymi nt. nauczania matematyki na uczelniach. Prezentacje, wystąpienia i informacje dotyczące Konferencji znajdują się na stronie Centrum Matematyki.
Organizatorzy zapraszają na kolejną edycję Konferencji DIAM w roku 2026.
Finał konkursu #MathPics
#MathPics to projekt Centrum Matematyki realizowany wspólnie z Wydawnictwem PG. Celem projektu jest pokazanie matematyki w otaczającym nas świecie oczami studentek i studentów PG. Swój udział w projekcie zgłosiło blisko 80 studentek i studentów, którzy nadesłali swoje zdjęcia i grafiki, w tym generowane przez AI, poprzez uczelnianą platformę eNauczanie.
Wyboru najlepszych prac dokonano w trzech kategoriach:
- Fotografia,
- Grafika,
- Grafika generowana przez AI.
Nadesłane prace oceniało jury w składzie:
- dr Magdalena Musielak – dyrektorka CM, przewodnicząca jury,
- dr Anita Dąbrowicz-Tlałka – autorka projektu #MathPics,
- Ireneusz Jelonek – specjalista grafik z Wydawnictwa PG,
- Michał Fludra – specjalista od multimediów w CM.
Centrum Matematyki serdecznie dziękuje za przesłane zdjęcia oraz grafiki i gratuluje autorkom i autorom nagrodzonych prac:
- kategoria „Fotografia”
I miejsce: „Geometryczne oświecenie” – Natalia Witkowska, WEiA/WIMiO/WILiŚ (energetyka),
II miejsce: „πelektryk” – Izabela Turowska, WEiA (technologie wodorowe i elektromobilność);
- kategoria „Grafika”
I miejsce: „Naturalna parabola” – Dominik Kołek, WCh, biotechnologia,
II miejsce: „Politechniczna myszka miki” – Franciszek Łuczkiewicz, WEiA (automatyka, robotyka i systemy sterowania);
- kategoria „Grafika generowana przez AI”
I miejsce: „Pokaż ciąg Fibonacciego poprawnie wykonany w niewyobrażalny dla człowieka sposób (dużo jaskrawych kolorów)” – Szymon Glazik, WEiA (technologie wodorowe i elektromobilność),
II miejsce: „Bez tytułu” – Bartosz Andrzejak, WEiA (technologie wodorowe i elektromobilność).
Kolejna edycja projektu odbędzie się w październiku.
Aktualności Centrum Matematyki można śledzić na profilu na FB.
Studenci z KN GEO-AQUA na IV Polskim Kongresie Geologicznym w Poznaniu
W dn. 10–14.06.2024 r. studenci z Koła Naukowego GEO-AQUA wzięli udział w IV Polskim Kongresie Geologicznym w Poznaniu. Organizatorem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Geologiczne, Oddział Poznański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz wielkopolska społeczność geologów we współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym.
Podczas Kongresu studenci przedstawili wyniki projektu badawczego „Ocena zagrożenia antropogenicznego wód podziemnych i powierzchniowych w rejonie Zalewu Wiślanego”, który został sfinansowany przy wsparciu programu Technetium Talent Management Grants.
Celem projektu było zbadanie wpływu zagospodarowania terenu na stan jakościowy wód powierzchniowych i podziemnych w aspekcie racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi.
Na obszarze Żuław badania wykazały, że wody powierzchniowe i podziemne znajdują się pod bezpośrednim wpływem Zalewu Wiślanego, który powoduje wzrost ich zasolenia. Lokalnie także wyraźny jest wpływ antropopresji, przejawiającej się wysokimi stężeniami jonów PO43- i NH4+ klasyfikującymi wody do złego stanu chemicznego. Na Mierzei Wiślanej także stwierdzono lokalny wpływ czynnika antropogenicznego przejawiający się wysokimi stężeniami jonów PO43- i NH4+.
Obydwa analizowane obszary można zaliczyć do wrażliwych na antropogeniczne zanieczyszczenie wód, na które wpływa:
- rolnicze wykorzystanie terenu i jego przekształcenie przez człowieka poprzez osuszanie siecią kanałów i rowów melioracyjnych systemu polderowego (na obszarze żuławskim);
- brak izolacji warstwy wodonośnej i znaczny wzrost ludności w okresie letnim (na Mierzei Wiślanej).
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG w Aktualnościach.
Obrony prac doktorskich na Wydziale Chemicznym
Dn. 10.07.2024 r. o godz. 9.15 w Audytorium 1.4 Wydziału Chemicznego PG (budynek nr 5) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Szymona Dudziaka pt. „Crystal facet effects in photocatalytic degradation of organic pollutants over anatase TiO2”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Anna Zielińska-Jurek.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w obronie w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: urszula.kampowska@pg.edu.pl do dnia 3.07.2024 r.
Dn. 10.07.2024 r. o godz. 13.00 w Audytorium 1.4 Wydziału Chemicznego PG (budynek nr 5) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Błażeja Galińskiego pt. „Chromogeniczne pochodne azoli jako składniki warstw receptorowych czujników optycznych”. Promotorem pracy jest dr hab. inż. Ewa Wagner-Wysiecka, prof. PG.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w obronie w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: urszula.kampowska@pg.edu.pl do dnia 3.07.2024 r.
Dn. 15.07.2024 r. o godz. 12.00 w Audytorium 1.4 Wydziału Chemicznego PG (budynek nr 5) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr. Sarath Pampyil Sasikumar pt. „Graphene-based Silicone Rubber Nanocomposites: Preparation, Characterization and Properties”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Józef Haponiuk. Promotorem pomocniczym jest dr Soney C. George.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w obronie w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: urszula.kampowska@pg.edu.pl do dnia 7.07.2024.