Współpraca Zespołu Budowy Dróg WILiŚ z Uniwersytetem w Granadzie
Przy reometrze dynamicznego ścinania DSR od lewej stoją: Karolina Wołukanis (absolwentka Katedry Inżynierii Transportowej, WILiŚ PG), prof. María del Carmen Rubio Gámez, prof. Fernando Manuel Moreno Navarro, dr inż. Cezary Szydłowski (kier. Laboratorium Badań Drogowych PG).
Zespół Budowy Dróg z Katedry Inżynierii Transportowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska od wielu już lat ściśle współpracuje z licznymi ośrodkami naukowo-badawczymi z całego świata. Jednym z nich jest Uniwersytet w Granadzie w Hiszpanii.
Współpraca naukowa została zapoczątkowana w 2019 r. przez kierownika Katedry Inżynierii Transportowej dr. hab. inż. Piotra Jaskułę, prof. PG oraz prof. Maríę del Carmen Rubio Gámez z Katedry Inżynierii Budowlanej i Projektów Inżynierskich Uniwersytetu w Granadzie. Współpraca zaowocowała m.in. wspólnymi badaniami realizowanymi w ramach komitetów RILEM, dotyczącymi recyklingu nawierzchni asfaltowych.
Następstwem współpracy między ośrodkami była wizyta w kwietniu 2024 r. w hiszpańskim laboratorium Laboratorio de Ingeniería de la Construcción (LabIC) na Uniwersytecie w Granadzie dr. inż. Cezarego Szydłowskiego, kierownika Laboratorium Badań Drogowych PG.
Głównym celem wizyty było poznanie nowej metody badawczej materiałów asfaltowych wykorzystującej reometr dynamicznego ścinania DSR (dynamic shear rheometer) oraz dynamiczną analizę mechaniczną DMA (dynamic mechanical analysis). Ważnym elementem pobytu była wizyta w wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych oraz na miejsce wbudowywania warstwy ścieralnej z zastosowaniem innowacyjnej mieszanki MASAI, opracowanej przez zespół z Uniwersytetu w Granadzie.
Wyjazd był doskonałą okazją do poszerzenia kompetencji naukowo-badawczych, poznania technik i metod badawczych wykorzystywanych w Hiszpanii oraz szczegółów technologicznych mieszanek mineralno-asfaltowych.
Warto wspomnieć, że w zespole prof. Rubio Gámez pracuje absolwentka WILiŚ mgr Karolina Wołukanis, która realizuje doktorat w ramach projektu CIRCOPAV.
Wizyta na Uniwersytecie w Granadzie została zrealizowana w ramach projektu ARGENTUM.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WILiŚ w Aktualnościach.
Dr inż. Cezary Grzegorz Szydłowski wyróżniony
Koordynatorzy Dyscyplin Narodowego Centrum Nauki przedstawili listy rankingowe działań zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursu MINIATURA 8 na pojedyncze działania naukowe. Wśród zakwalifikowanych znalazł się dr inż. Cezary Szydłowski z Katedry Inżynierii Transportowej za pracę pt. „Identyfikacja parametrów materiałowych zaprawy asfaltowej w dwufazowym modelu betonu asfaltowego”.
Konkurs EUREKA nabór w roku 2024
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs w ramach inicjatywy Eureka, mającej na celu zwiększenie nowoczesności, produktywności i konkurencyjności przemysłu europejskiego. W jej ramach finansowane są projekty realizowane przez co najmniej dwóch partnerów z dwóch różnych państw członkowskich. Projekty te muszą być ukierunkowane na opracowanie i wdrożenie lub znaczące ulepszenie istniejącej technologii produkcyjnej, wdrożenie nowego produktu lub usługi.
Wnioskodawcą po stronie polskiej może być mikro/małe/średnie przedsiębiorstwo (MŚP) lub grupa podmiotów złożona z:
- z mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw (MŚP);
- z mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą jako liderem, z udziałem organizacji badawczej i/albo dużego przedsiębiorcy.
Alokacja dla polskich wnioskodawców wynosi 5 mln PLN.
Maksymalne dofinansowanie dla polskiego wnioskodawcy wynosi:
- w przypadku grupy podmiotów: 1,5 mln PLN, z zastrzeżeniem, że dofinansowanie dla każdego podmiotu wchodzącego w skład grupy podmiotów nie może przekroczyć 750 tys. PLN,
- w przypadku MŚP: 750 tys. PLN.
Poziom dofinansowania uzależniony jest od rodzajów prac przewidzianych w projekcie. Konkurs nie uwzględnia możliwości dofinansowania badań podstawowych ani prac przedwdrożeniowych.
Informacje dla aplikujących:
- w ramach konkursu dofinansowane są badania przemysłowe oraz prace rozwojowe;
- projekty muszą być ukierunkowane rynkowo, czyli przewidywać opracowanie nowego produktu, procesu lub usługi i muszą mieć cywilny cel;
- w konkursie nie ma ograniczeń tematycznych;
- 18.10.2024 r. godz. 13:59:59 CEST – zakończenie naboru wniosków;
- IV kw. 2024 r. lub I kw. 2025 r. – wyniki konkursu;
- wniosek międzynarodowy, przygotowany w języku angielskim wraz z liderem i partnerami konsorcjum składany jest elektronicznie na platformie https://eureka.smartsimple.ie/s_Login.jsp;
- wniosek krajowy należy złożyć na adres: eureka@ncbr.gov.pl;
- szczegółowe informacje nt. oceny oraz wytyczne znajdują się w dokumentacji konkursowej;
- kompletny wniosek do podpisu wraz załącznikami należy złożyć w Centrum Zarządzania Projektami do 5 dni roboczych przed zamknięciem terminu naboru;
- zgłoszenie projektu do finansowania w systemie Moja PG należy złożyć przynajmniej 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie;
- kontakt dot. konkursu w Centrum Zarządzania Projektami: pm.czp@pg.edu.pl.
KATAMARAN – Tworzenie i realizacja międzynarodowych programów studiów
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła nabór wniosków o udział w Programie KATAMARAN – Tworzenie i realizacja międzynarodowych programów studiów.
Celem Programu jest rozwój umiędzynarodowienia instytucji szkolnictwa wyższego i nauki poprzez wspieranie tworzenia i realizacji międzynarodowych programów studiów.
Cele szczegółowe:
- zwiększenie atrakcyjności polskich instytucji szkolnictwa wyższego wśród osób studiujących, doktorantek, doktorantów i kadry akademickiej z zagranicy poprzez rozwój oferty programowej w językach obcych;
- podniesienie jakości kształcenia poprzez tworzenie i realizację międzynarodowych programów studiów prowadzących do uzyskania wspólnego, podwójnego lub wielokrotnego dyplomu.
Instytucja finansująca zdecydowała się na wyodrębnienie dwóch ścieżek wsparcia dla instytucji, które chcą ubiegać się o finansowanie projektów w naborze:
- ścieżka A – Tworzenie międzynarodowych programów studiów I lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, dających możliwość wydania wspólnego, podwójnego lub wielokrotnego dyplomu. Możliwy okres realizacji projektu – od 1.10.2024 r. do 31.03.2026 r.;
- ścieżka B – Realizacja istniejących międzynarodowych programów studiów I lub II stopnia, kończących się wydaniem wspólnego, podwójnego lub wielokrotnego dyplomu. Możliwy okres realizacji projektu – od 1.10.2024 r. do 30.09.2028 r.
W związku z ograniczeniem konkursowym dot. liczby wniosków składanych przez jednego wnioskodawcę Politechnika Gdańska może złożyć maksymalnie 4 wnioski: maksymalnie 2 wnioski w ramach ścieżki A i maksymalnie 2 wnioski w ramach ścieżki B.
Informacje dla aplikujących:
- 7.06.2024 r. – termin zgłoszenia uczestnictwa w ww. konkursie należy w systemie MojaPG Projekty;
- w przypadku zgłoszenia większej liczby aplikacji zostanie przeprowadzona wewnętrzna preselekcja;
- 20.06.2024 r. – termin złożenia wniosku projektowego w Centrum Zarządzania Projektami;
- 28.06.2024 r., godz. 15.00 – ostateczny termin przesłania wniosku do NAWA upływa czasu lokalnego (Warszawa);
- aplikować można składać wyłącznie poprzez system teleinformatyczny NAWA.
- więcej informacji znajduje się na stronie NAWA.
- osoby do kontaktu w Centrum Zarządzania Projektami: Anna Wnuk, Magdalena Drywa.
Wspólne projekty badawcze Polski i Włoch – NAWA
Celem naboru jest wsparcie mobilności naukowców realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie przez uprawnionych wnioskodawców z Polski i partnerów z Włoch, uprawnionych zgodnie z zasadami tam obowiązującymi.
Koordynatorem w projekcie może być osoba posiadająca przynajmniej stopień doktora, zatrudniona przez wnioskodawcę.
Środki na projekty w ramach naboru przeznaczone są na pokrycie kosztów podróży i pobytów naukowców, z wyłączeniem finansowania samych badań. Finansowanie prowadzonych badań musi być zagwarantowane z innych źródeł.
Wnioski dotyczące wspólnego projektu muszą być złożone jednocześnie – każda ze stron składa wniosek do instytucji wyznaczonej w tym celu w swoim kraju, tj. partnerzy z do MAECI a partnerzy z Polski do NAWA. Rozpatrywane są jedynie wnioski złożone łącznie w Polsce i we Włoszech, które mają taki sam tytuł w języku angielskim oraz taki sam okres realizacji.
Nabór wniosków otwarty jest wyłącznie dla następujących obszarów tematycznych:
- rolnictwo i żywność;
- zrównoważone środowisko;
- zdrowie i nauki o życiu;
- nanonauki i zaawansowane materiały;
- astrofizyka (obserwacja wszechświata z naziemnego detektora GW: wpływ szumów środowiskowych, elektronika o niskim poziomie szumów, optyka o wysokiej precyzji).
Informacje dla aplikujących:
- maksymalna wysokość finansowania projektu z budżetu NAWA wynosi 30 tys. zł;
- 10.06.2024 r. – termin składania projektów w systemie MojaPG;
- 12.06.2024 r. – termin składania wniosków wraz załącznikami w Centrum Zarządzania Projektami;
- 17.06.2024 r., godz. 15.00 – termin składania wniosków w systemie NAWA;
- aplikować można wyłącznie poprzez system teleinformatyczny NAWA;
- więcej informacji na stronie NAWA;
- osoby do kontaktu z Centrum Zarządzania Projektami: Anna Wnuk, Magdalena Drywa.
Wspólne projekty badawcze Polski i Francji – NAWA
Celem naboru jest wsparcie mobilności naukowców realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie przez uprawnionych wnioskodawców z Polski i partnerów z Francji, uprawnionych zgodnie z zasadami tam obowiązującymi.
Koordynatorem w projekcie może być osoba posiadająca przynajmniej stopień doktora, zatrudniona przez wnioskodawcę.
Środki na projekty w ramach naboru przeznaczone są na pokrycie kosztów podróży i pobytów naukowców, z wyłączeniem finansowania samych badań. Finansowanie badań musi być zagwarantowane z innych źródeł.
Wnioski dotyczące wspólnego projektu muszą być złożone jednocześnie – każda ze stron składa wniosek do instytucji wyznaczonej w tym celu w swoim kraju, tj. partnerzy z Francji do Campus France, a partnerzy z Polski do NAWA. Rozpatrywane są jedynie wnioski złożone łącznie w Polsce i we Francji, które mają taki sam tytuł w języku angielskim oraz taki sam okres realizacji.
Informacje dla aplikujących:
- przedstawiony projekt badawczy może dotyczyć wszystkich dziedzin nauki;
- maksymalna wysokość finansowania projektu z budżetu NAWA wynosi 30 tys. zł;
- 3.07.2024 r. – termin zgłoszenia projektu w systemie MojaPG;
- 8.07.2024 r. – termin złożenia projektu wraz załącznikami w Centrum Zarządzania Projektami;
- 17.07.2024 r., godz. 15.00 – termin złożenia projektu w systemie NAWA;
- aplikować można wyłącznie poprzez system teleinformatyczny NAWA;
- 31.12.2024 r. – termin rozstrzygnięcia naboru;
- więcej informacji znajduje się na stronie NAWA;
- osoby do kontaktu z Centrum Zarządzania Projektami: Anna Wnuk, Magdalena Drywa.
Konferencja „Granty ERC – droga od przygotowania do pozyskania”
Dn. 24.05.2024 r. w Sali Senatu PG odbyła się konferencja „Granty ERC – droga od przygotowania do pozyskania”. Wydarzenie odbyło się w ramach działań programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” ERC4PG – kompleksowego planu wsparcia naukowców PG starających się o najbardziej prestiżowe wyróżnienia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.
Uczestnicy konferencji wysłuchali dwóch prelekcji przedstawicieli ERC, prof. dr. hab. Leszka Kaczmarka oraz prof. dr. hab. inż. Andrzeja Jajszczyka. Obydwaj prelegenci podkreślali, że granty ERC to nie tylko znaczące fundusze na badania, ale też globalnie rozpoznawalny „znak jakości” naukowca. Omówili m.in. rolę ekspertów, istotność najważniejszego kryterium oceny – tj. doskonałości naukowej oraz znaczenie wsparcia ERC w realizacji pionierskich idei prowadzących do ważnych i przełomowych odkryć, a w konsekwencji dalszego rozwoju kariery naukowej laureatów.
Swoimi doświadczeniami podzielił się ubiegłoroczny laureat grantu ERC dr inż. Łukasz Sterczewski z Politechniki Wrocławskiej. Wystąpienie dotyczące specyfiki samych konkursów wygłosiła Katarzyna Kubica-Oroń – ekspertka ds. grantów ERC z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.
Obrony prac doktorskich na Wydziale Chemicznym
Dn. 7.06.2024 r. o godz. 12.00 w Audytorium 1.4 Wydziału Chemicznego PG (budynek nr 5) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr. Mateusza Olszewskiego pt. „Selected symmetrically substituted carbazoles: Investigation of anticancer activity and mechanisms of action at the cellular and molecular levels”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Maciej Bagiński.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w obronie w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: urszula.kampowska@pg.edu.pl do dnia 31.05.2024.