Nr 326/6 czerwca 2024

W wydaniu:

  1. Święto Uczelni 2024 – kulminacyjny punkt obchodów 120-lecia PG
  2. W drodze po komputer kwantowy dla Gdańska. Porozumienie PG z IQM Quantum Computers
  3. Spotkanie rektorów pomorskich uczelni z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego
  4. Przedstawiciele PG z wizytą na Uniwersytecie Dezhou
  5. Senat Politechniki Gdańskiej
  6. Kraken wśród najszybszych komputerów świata
  7. Prof. Joanna Wolszczak-Derlacz członkinią Komitetu Polityki Naukowej MNiSW
  8. Współpraca Zespołu Budowy Dróg WILiŚ z Uniwersytetem w Granadzie
  9. Dr inż. Cezary Grzegorz Szydłowski wyróżniony
  10. Zwycięska Rybitwa i nowy Zimorodek. Studenci tworzą Autonomiczne Pojazdy Nawodne
  11. Konkurs EUREKA nabór w roku 2024
  12. KATAMARAN – Tworzenie i realizacja międzynarodowych programów studiów
  13. Wspólne projekty badawcze Polski i Włoch – NAWA
  14. Wspólne projekty badawcze Polski i Francji – NAWA
  15. Konferencja „Granty ERC – droga od przygotowania do pozyskania”
  16. Obrony prac doktorskich na Wydziale Chemicznym
  17. Gala finałowa konkursu Jaskółki Przedsiębiorczości
  18. Piknik Nauki Fahrenheita przyciągnął tłumy na Górę Gradową
  19. Z BAZUNĄ I GITARĄ – koncert w ramach Dnia Absolwenta PG
  20. Wyścig Smoczych Łodzi o Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej
  21. PG w drodze po komputer kwantowy. Do tego BFN, susza i ultradźwięki
  22. Ponad 310 tys. odtworzeń. Naukowcy PG gościli w Radiu Naukowym
  23. Zarządzenia i pisma okólne
  24. Podsumowanie zmian w systemach informatycznych PG (kwiecień 2024)
  25. Podsumowanie zmian w systemach informatycznych PG (maj 2024)

Z życia uczelni

Święto Uczelni 2024 – kulminacyjny punkt obchodów 120-lecia PG

Rok 2024 jest na Politechnice Gdańskiej rokiem jubileuszowym. Uczelnia świętuje bowiem 120. rocznicę powstania. Głównym punktem obchodów jest Święto Uczelni, które odbędzie się w dniach od 20 do 22 czerwca. W programie znajdą się m.in.: koncert plenerowy, gala jubileuszowa, zjazd absolwentów, wyścig smoczych łodzi, a także wspólne zdjęcie politechnicznej „rodziny”.

– 120-letnie dziedzictwo PG to fundament, który pomaga nam wykorzystywać nasz dzisiejszy potencjał, zapał do pracy i rosnące możliwości. Z dumą świętujemy tę okrągłą rocznicę – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Wydarzenia związane z jubileuszem 120-lecia utworzenia politechniki w Gdańsku rozłożone są na cały rok kalendarzowy. Jednak te najważniejsze, główne uroczystości zaplanowaliśmy na czerwiec. Święto Uczelni to szereg wydarzeń zarówno dla społeczności akademickiej, absolwentów uczelni i jej przyjaciół, ale także dla mieszkańców Gdańska i turystów. Serdecznie zapraszam do świętowania razem z Politechniką Gdańską – dodaje.

W ramach obchodów zaplanowano szereg wydarzeń i atrakcji. Szczegółowe informacje znaleźć można na utworzonej specjalnie na tę okazję witrynie Święta Uczelni.

Harmonogram święta uczelni:

20.06 (czwartek)

21.06 (piątek)

22.06 (sobota)

W drodze po komputer kwantowy dla Gdańska. Porozumienie PG z IQM Quantum Computers

Mikko Välimäki, prezes zarządu IQM Quantum Computers oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Bartosz Bańka/PG 
 

Politechnika Gdańska chce, by Gdańsk stał się jednym z nielicznych ośrodków akademickich w Europie wyposażonych w komputer kwantowy. W tym celu uczelnia podpisała 29.05.2024 r. memorandum o współpracy z IQM Quantum Computers (IQM), europejskim liderem w budowie komputerów kwantowych.

Nawiązanie współpracy z tak ważnym graczem na światowej arenie nowoczesnych technologii to duży sukces Politechniki Gdańskiej. Dzięki uruchomieniu w ub. roku superkomputera „Kraken”, pozyskanie komputera kwantowego i połączenie możliwości ich obydwu dałoby nie tylko uczelni, ale całemu Gdańskowi niekwestionowanie wysoką pozycję na mapie europejskich ośrodków akademickich używających najnowocześniejszych technologii i aktywnie wspierających ich rozwój.

Z kolei dla fińskiego IQM umowa z PG jest kontynuacją strategii ekspansji koncernu na rynkach międzynarodowych, jako że Polska jest siódmym globalnym biurem firmy działającej w USA, regionie Azji i Pacyfiku oraz w Europie. Firma koncentruje się obecnie na przyspieszeniu przyjęcia na rynek rozwiązań kwantowych dla przedsiębiorstw, instytucji badawczych i środowisk akademickich, przy jednoczesnej współpracy z interesariuszami kwantowymi. W przypadku umowy z PG efektem wspólnej pracy obydwu podmiotów ma być m.in. opracowanie nowatorskich, spersonalizowanych rozwiązań w medycynie, kryptografii i sztucznej inteligencji.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Spotkanie rektorów pomorskich uczelni z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego

 

Spotkanie odbyło się 27.05.2024 r. w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas rozmów z władzami pomorskich uczelni minister Dariusz Wieczorek namawiał do podejmowania współpracy i działań mających na celu konsolidowanie uczelni.

W spotkaniu udział wzięli rektorzy uczelni z całego regionu, w tym m.in. prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Michał Markuszewski, rektor elekt Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a także gospodarz spotkania prof. Piotr Stepnowski, rektor UG. W rozmowach uczestniczyli również wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz oraz Stanisław Szultka, dyrektor departamentu rozwoju gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Spotkanie miało charakter roboczy, a podczas niego rektorzy mogli zapoznać się m.in. ze strategią rządu dotyczącą najważniejszych i koniecznych zmian w szkolnictwie wyższym, a także zmianami w sposobie finansowania uczelni.

Minister Dariusz Wieczorek podkreślił konieczność transparentności przy podziale środków finansowych dla uczelni. Wskazał także na konieczność współpracy wszystkich uczelni, stawiając za przykład Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita.

Następnie minister Dariusz Wieczorek przedstawił główne wyzwania związane z nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym. Wśród nich znalazły się takie kwestie jak: studenci (będący w centrum uwagi ministerstwa), wydatkowanie środków i zwiększenie kompetencji rektorów w tym zakresie, nakłady na badania naukowe, ewaluacja uczelni, zmiany w systemie wyboru rektorów oraz kwestia szkół doktorskich. Według ministra Wieczorka dla rozwoju uczelni kluczowe jest „wychodzenie poza granice Polski”, resort zaś będzie wspierał takie działania. W trosce o młodych ludzi minister chce stawiać na jakość nauczania, a nie na liczbę uczelni oraz takie zmiany systemowe, by przeciwdziałać tworzeniu się patologii.

Wśród wątków poruszonych przez dziennikarzy znalazły się takie kwestie jak współpraca nauki z biznesem (i jej promowanie poprzez powiązanie z systemem dotacji uczelni), oczekiwania uczelni wobec ministerstwa w kontekście rzeczywistych możliwości resortu oraz ochrona studentów przed pseudouczelniami i nieuczciwymi praktykami. Pomysłem ministra na rozwiązanie tego ostatniego problemu jest wprowadzenie większej kontroli i konieczności certyfikacji przez PKA wszystkich kierunków studiów, które dają jakiekolwiek uprawnienia do wykonywania zawodu.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Przedstawiciele PG z wizytą na Uniwersytecie Dezhou

W dn. 10–23.05.2024 r. przedstawiciele Politechniki Gdańskiej odwiedzili Uniwersytet Dezhou w Chinach.

Skład delegacji:

  • prorektor ds. organizacji i rozwoju prof. dr hab. inż. Dariusz Mikielewicz,
  • dr hab. inż. Jerzy Głuch z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa,
  • dr hab. inż. Piotr Musznicki i dr inż. Wiktoria Stahl z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

Delegacja z PG uczestniczyła w spotkaniach dyskusyjnych mających na celu usprawnienie współpracy między uczelniami oraz rozszerzenie studenckiej i nauczycielskiej wymiany pomiędzy PG i Uniwersytetem Dezhou.

Przedstawiciele PG przeprowadzili szereg zajęć dydaktycznych w ramach kierunku Energy Technologies oraz odwiedzili zakłady przemysłowe produkujące m.in. osprzęt do laboratoriów chemicznych, systemy klimatyzacji oraz maszyny elektryczne.

Senat Politechniki Gdańskiej

Na posiedzeniu Senatu Politechniki Gdańskiej 22.05.2024 r. podjęto uchwały w sprawie ustalenia programów studiów dla następujących kierunków:

  • Biotechnologia prowadzonego na Wydziale Chemicznym,
  • Elektronika i telekomunikacja prowadzonego na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki,
  • Automatyka, robotyka i systemy sterowania prowadzonego na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki,
  • Elektrotechnika prowadzonego na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki,
  • Fizyka techniczna prowadzonego na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej,
  • Matematyka prowadzonego na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej,
  • Nanotechnologia prowadzonego na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej,
  • Inżynieria mechaniczno-medyczna prowadzonego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa,
  • Analityka gospodarcza prowadzonego na Wydziale Zarządzania i Ekonomii,
  • Zarządzanie prowadzonego na Wydziale Zarządzania i Ekonomii,
  • dla międzywydziałowego kierunku Inżynieria biomedyczna prowadzonego na Wydziale Chemicznym, Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej,
  • dla międzywydziałowego kierunku Inżynieria danych prowadzonego na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydziale Zarządzania i Ekonomii,
  • dla międzywydziałowego kierunku Inżynieria materiałowa prowadzonego na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz Wydziale Chemicznym,
  • dla nowo utworzonych studiów podyplomowych Transformacja energetyczna w partnerstwie z Ukrainą prowadzonych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Prof. Janusz Nieznański, prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji oraz mgr Anna Modrzejewska, kierowniczka Centrum Współpracy Międzynarodowej omówili sprawozdanie z umiędzynarodowienia Uczelni.

Oliwia Hauchszulz, przewodnicząca SSPG przedstawiła informacje o działalności Samorządu Studentów PG.

Nauka

Kraken wśród najszybszych komputerów świata

Centrum Kompetencji STOS PG. Fot. Krzysztof Mystkowski/PG

Uruchomiony w minionym roku superkomputer Kraken Politechniki Gdańskiej znalazł się na prestiżowej liście TOP500 najszybszych maszyn na świecie. Jednostka znajduje się w serwerowniach Centrum Kompetencji STOS PG, a jej zasoby sieciowe i obliczeniowe pozwalają naukowcom prowadzić zaawansowane prace badawcze i skomplikowane symulacje.

Na liście TOP500 jednostka PG figuruje jako Kraken-Fregata. To najnowszy z klastrów obliczeniowych uczelnianego superkomputera, o mocy obliczeniowej 10,6 PFLOPS, co oznacza, że maszyna może wykonać przeszło 10 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Klaster zakupiony został w ramach projektu PRACE-LAB2 finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

O superkomputerze Politechniki Gdańskiej, jego zastosowaniach oraz centrum, w którym się znajduje, można posłuchać w jednym z odcinków podcastu Radio Naukowe. Audycja powstała we współpracy z uczelnią, a jej gośćmi byli pracownicy CI TASK.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Prof. Joanna Wolszczak-Derlacz członkinią Komitetu Polityki Naukowej MNiSW

Członkowie Komitetu Polityki Naukowej z wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego Maciejem Gdulą. Prof. Joanna Wolszczak-Derlacz piąta od lewej. Fot. MNiSW
 

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula wręczył powołania nowym członkom Komitetu Polityki Naukowej, organu pomocniczego ministra w zakresie polityki naukowej państwa. Powołanie otrzymała m.in. dr hab. Joanna Wolszczak-Derlacz, prof. PG w Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

Komitet Polityki Naukowej przeprowadza ewaluację realizacji polityki naukowej państwa oraz opiniuje dokumenty przedstawione przez ministra. W skład KPN wchodzi 12 członków. Kadencja trwa pięć lat.

Podczas pierwszego posiedzenia KPN odbyła się dyskusja na temat nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, rozwoju nowych technologii, przemian demograficznych, ewaluacji jednostek naukowych oraz finansowania i popularyzacji nauki.

Prof. Joanna Wolszczak-Derlacz od 2001 r. pracuje w Katedrze Ekonomii na WZiE PG. W 2006 r. uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych, a jej rozprawa została wyróżniona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów. W 2015 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia za dwa cykle publikacji powiązanych tematycznie („Konwegencja płac i cen” i „Efektywność i produktywność szkół wyższych”). Osiągnięcia te zostały wyróżnione Nagrodą Prezesa Rady Ministrów oraz Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Zainteresowania naukowe prof. J. Wolszczak-Derlacz skupiają się na teorii konwergencji gospodarczej, analizach produktywności i efektywności, ekonomii edukacji i rynkach pracy.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Współpraca Zespołu Budowy Dróg WILiŚ z Uniwersytetem w Granadzie

Przy reometrze dynamicznego ścinania DSR od lewej stoją: Karolina Wołukanis (absolwentka Katedry Inżynierii Transportowej, WILiŚ PG), prof. María del Carmen Rubio Gámez, prof. Fernando Manuel Moreno Navarro, dr inż. Cezary Szydłowski (kier. Laboratorium Badań Drogowych PG).

Zespół Budowy Dróg z Katedry Inżynierii Transportowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska od wielu już lat ściśle współpracuje z licznymi ośrodkami naukowo-badawczymi z całego świata. Jednym z nich jest Uniwersytet w Granadzie w Hiszpanii.

Współpraca naukowa została zapoczątkowana w 2019 r. przez kierownika Katedry Inżynierii Transportowej dr. hab. inż. Piotra Jaskułę, prof. PG oraz prof. Maríę del Carmen Rubio Gámez z Katedry Inżynierii Budowlanej i Projektów Inżynierskich Uniwersytetu w Granadzie. Współpraca zaowocowała m.in. wspólnymi badaniami realizowanymi w ramach komitetów RILEM, dotyczącymi recyklingu nawierzchni asfaltowych.

Następstwem współpracy między ośrodkami była wizyta w kwietniu 2024 r. w hiszpańskim laboratorium Laboratorio de Ingeniería de la Construcción (LabIC) na Uniwersytecie w Granadzie dr. inż. Cezarego Szydłowskiego, kierownika Laboratorium Badań Drogowych PG.

Głównym celem wizyty było poznanie nowej metody badawczej materiałów asfaltowych wykorzystującej reometr dynamicznego ścinania DSR (dynamic shear rheometer) oraz dynamiczną analizę mechaniczną DMA (dynamic mechanical analysis). Ważnym elementem pobytu była wizyta w wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych oraz na miejsce wbudowywania warstwy ścieralnej z zastosowaniem innowacyjnej mieszanki MASAI, opracowanej przez zespół z Uniwersytetu w Granadzie.

Wyjazd był doskonałą okazją do poszerzenia kompetencji naukowo-badawczych, poznania technik i metod badawczych wykorzystywanych w Hiszpanii oraz szczegółów technologicznych mieszanek mineralno-asfaltowych.

Warto wspomnieć, że w zespole prof. Rubio Gámez pracuje absolwentka WILiŚ mgr Karolina Wołukanis, która realizuje doktorat w ramach projektu CIRCOPAV.

Wizyta na Uniwersytecie w Granadzie została zrealizowana w ramach projektu ARGENTUM.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WILiŚ w Aktualnościach

Dr inż. Cezary Grzegorz Szydłowski wyróżniony

Koordynatorzy Dyscyplin Narodowego Centrum Nauki przedstawili listy rankingowe działań zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursu MINIATURA 8 na pojedyncze działania naukowe. Wśród zakwalifikowanych znalazł się  dr inż. Cezary Szydłowski  Katedry Inżynierii Transportowej  za pracę pt. „Identyfikacja parametrów materiałowych zaprawy asfaltowej w dwufazowym modelu betonu asfaltowego”.

Zwycięska Rybitwa i nowy Zimorodek. Studenci tworzą Autonomiczne Pojazdy Nawodne

ASV Rybitwa.  Fot. mat. SimLE
 

SeaSentiel to program, w którym studenci koła naukowego SimLE kształcą się w dziedzinie pojazdów autonomicznych poprzez proces projektowania i budowy Autonomicznych Pojazdów Nawodnych (ASV) z zamiarem stworzenia w pełni autonomicznej, niezawodnej, modułowej platformy o dalekim zasięgu.

Zespół programu składa się z 37 osób – studentów z wydziałów Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Elektrotechniki i Automatyki oraz Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Pracują oni w działach zajmujących się mechaniką, elektryką, komputerem pokładowym oraz segmentem naziemnym. Podczas pracy nad poprzednim pojazdem współpracowali z Kołem Naukowym Wzornictwa Proces z ASP, a także Kołem Naukowym Gradient oraz KSTO KORAB.

W lutym br. zespół wziął udział w konkursie autonomicznych pojazdów nawodnych RoboBoat 2024 w Sarasocie na Florydzie, gdzie zajął VII miejsce poprawiając swój wynik z RoboBoat 2023. Zaprezentowano tam pojazd o nazwie ASV Rybitwa.

Obecnie trwają prace nad projektem nowego pojazdu – ASV Zimorodek. Jego projekt bazować będzie na architekturze sprawdzonej w poprzednich iteracjach projektu, ale poszczególne komponenty i moduły zostaną wymienione na ich nowe, lepsze wersje. ASV Rybitwa służy natomiast jako platforma testowa, na której studenci mogą sprawdzać swoje oprogramowanie. Pierwsze wodowanie Zimorodka przewidziane jest pod koniec 2024 r.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Konkurs EUREKA nabór w roku 2024

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs w ramach inicjatywy Eureka, mającej na celu zwiększenie nowoczesności, produktywności i konkurencyjności przemysłu europejskiego. W jej ramach finansowane są projekty realizowane przez co najmniej dwóch partnerów z dwóch różnych państw członkowskich. Projekty te muszą być ukierunkowane na opracowanie i wdrożenie lub znaczące ulepszenie istniejącej technologii produkcyjnej, wdrożenie nowego produktu lub usługi.

Wnioskodawcą po stronie polskiej może być mikro/małe/średnie przedsiębiorstwo (MŚP) lub grupa podmiotów złożona z:

  • z mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw (MŚP);
  • z mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą jako liderem, z udziałem organizacji badawczej i/albo dużego przedsiębiorcy.

Alokacja dla polskich wnioskodawców wynosi 5 mln PLN.

Maksymalne dofinansowanie dla polskiego wnioskodawcy wynosi:

  • w przypadku grupy podmiotów: 1,5 mln PLN, z zastrzeżeniem, że dofinansowanie dla każdego podmiotu wchodzącego w skład grupy podmiotów nie może przekroczyć 750 tys. PLN,
  • w przypadku MŚP: 750 tys. PLN.

Poziom dofinansowania uzależniony jest od rodzajów prac przewidzianych w projekcie. Konkurs nie uwzględnia możliwości dofinansowania badań podstawowych ani prac przedwdrożeniowych.

Informacje dla aplikujących:

  • w ramach konkursu dofinansowane są badania przemysłowe oraz prace rozwojowe;
  • projekty muszą być ukierunkowane rynkowo, czyli przewidywać opracowanie nowego produktu, procesu lub usługi i muszą mieć cywilny cel;
  • w konkursie nie ma ograniczeń tematycznych;
  • 18.10.2024 r. godz. 13:59:59 CEST – zakończenie naboru wniosków;
  • IV kw. 2024 r. lub I kw. 2025 r. – wyniki konkursu;
  • wniosek międzynarodowy, przygotowany w języku angielskim wraz z liderem i partnerami konsorcjum składany jest elektronicznie na platformie https://eureka.smartsimple.ie/s_Login.jsp;
  • wniosek krajowy należy złożyć na adres: eureka@ncbr.gov.pl;
  • szczegółowe informacje nt. oceny oraz wytyczne znajdują się w dokumentacji konkursowej;
  • kompletny wniosek do podpisu wraz załącznikami należy złożyć w Centrum Zarządzania Projektami do 5 dni roboczych przed zamknięciem terminu naboru;
  • zgłoszenie projektu do finansowania w systemie Moja PG należy złożyć przynajmniej 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie;
  • kontakt dot. konkursu w Centrum Zarządzania Projektami: pm.czp@pg.edu.pl.

KATAMARAN – Tworzenie i realizacja międzynarodowych programów studiów

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła nabór wniosków o udział w Programie KATAMARAN – Tworzenie i realizacja międzynarodowych programów studiów.

Celem Programu jest rozwój umiędzynarodowienia instytucji szkolnictwa wyższego i nauki poprzez wspieranie tworzenia i realizacji międzynarodowych programów studiów.

Cele szczegółowe:

  • zwiększenie atrakcyjności polskich instytucji szkolnictwa wyższego wśród osób studiujących, doktorantek, doktorantów i kadry akademickiej z zagranicy poprzez rozwój oferty programowej w językach obcych;
  • podniesienie jakości kształcenia poprzez tworzenie i realizację międzynarodowych programów studiów prowadzących do uzyskania wspólnego, podwójnego lub wielokrotnego dyplomu.

Instytucja finansująca zdecydowała się na wyodrębnienie dwóch ścieżek wsparcia dla instytucji, które chcą ubiegać się o finansowanie projektów w naborze:

  • ścieżka A – Tworzenie międzynarodowych programów studiów I lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, dających możliwość wydania wspólnego, podwójnego lub wielokrotnego dyplomu. Możliwy okres realizacji projektu – od 1.10.2024 r. do 31.03.2026 r.;
  • ścieżka B – Realizacja istniejących międzynarodowych programów studiów I lub II stopnia, kończących się wydaniem wspólnego, podwójnego lub wielokrotnego dyplomu. Możliwy okres realizacji projektu – od 1.10.2024 r. do 30.09.2028 r.

W związku z ograniczeniem konkursowym dot. liczby wniosków składanych przez jednego wnioskodawcę Politechnika Gdańska może złożyć maksymalnie 4 wnioski: maksymalnie 2 wnioski w ramach ścieżki A i maksymalnie 2 wnioski w ramach ścieżki B.

Informacje dla aplikujących:

  • 7.06.2024 r. – termin zgłoszenia uczestnictwa w ww. konkursie należy w systemie MojaPG Projekty;
  • w przypadku zgłoszenia większej liczby aplikacji zostanie przeprowadzona wewnętrzna preselekcja;
  • 20.06.2024 r. – termin złożenia wniosku projektowego w Centrum Zarządzania Projektami;
  • 28.06.2024 r., godz. 15.00 – ostateczny termin przesłania wniosku do NAWA upływa czasu lokalnego (Warszawa);
  • aplikować można składać wyłącznie poprzez system teleinformatyczny NAWA.
  • więcej informacji znajduje się na stronie NAWA.
  • osoby do kontaktu w Centrum Zarządzania Projektami: Anna Wnuk, Magdalena Drywa

Wspólne projekty badawcze Polski i Włoch – NAWA

Celem naboru jest wsparcie mobilności naukowców realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie przez uprawnionych wnioskodawców z Polski i partnerów z Włoch, uprawnionych zgodnie z zasadami tam obowiązującymi.

Koordynatorem w projekcie może być osoba posiadająca przynajmniej stopień doktora, zatrudniona przez wnioskodawcę.

Środki na projekty w ramach naboru przeznaczone są na pokrycie kosztów podróży i pobytów naukowców, z wyłączeniem finansowania samych badań. Finansowanie prowadzonych badań musi być zagwarantowane z innych źródeł.

Wnioski dotyczące wspólnego projektu muszą być złożone jednocześnie – każda ze stron składa wniosek do instytucji wyznaczonej w tym celu w swoim kraju, tj. partnerzy z do MAECI a partnerzy z Polski do NAWA. Rozpatrywane są jedynie wnioski złożone łącznie w Polsce i we Włoszech, które mają taki sam tytuł w języku angielskim oraz taki sam okres realizacji.

Nabór wniosków otwarty jest wyłącznie dla następujących obszarów tematycznych:

  • rolnictwo i żywność;
  • zrównoważone środowisko;
  • zdrowie i nauki o życiu;
  • nanonauki i zaawansowane materiały;
  • astrofizyka (obserwacja wszechświata z naziemnego detektora GW: wpływ szumów środowiskowych, elektronika o niskim poziomie szumów, optyka o wysokiej precyzji).

Informacje dla aplikujących:

  • maksymalna wysokość finansowania projektu z budżetu NAWA wynosi 30 tys. zł;
  • 10.06.2024 r. – termin składania projektów w systemie MojaPG;
  • 12.06.2024 r. – termin składania wniosków wraz załącznikami w Centrum Zarządzania Projektami;
  • 17.06.2024 r., godz. 15.00 – termin składania wniosków w systemie NAWA;
  • aplikować można wyłącznie poprzez system teleinformatyczny NAWA;
  • więcej informacji na stronie NAWA;
  • osoby do kontaktu z Centrum Zarządzania Projektami: Anna Wnuk, Magdalena Drywa

Wspólne projekty badawcze Polski i Francji – NAWA

Celem naboru jest wsparcie mobilności naukowców realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie przez uprawnionych wnioskodawców z Polski i partnerów z Francji, uprawnionych zgodnie z zasadami tam obowiązującymi.

Koordynatorem w projekcie może być osoba posiadająca przynajmniej stopień doktora, zatrudniona przez wnioskodawcę.

Środki na projekty w ramach naboru przeznaczone są na pokrycie kosztów podróży i pobytów naukowców, z wyłączeniem finansowania samych badań. Finansowanie badań musi być zagwarantowane z innych źródeł.

Wnioski dotyczące wspólnego projektu muszą być złożone jednocześnie – każda ze stron składa wniosek do instytucji wyznaczonej w tym celu w swoim kraju, tj. partnerzy z Francji do Campus France, a partnerzy z Polski do NAWA. Rozpatrywane są jedynie wnioski złożone łącznie w Polsce i we Francji, które mają taki sam tytuł w języku angielskim oraz taki sam okres realizacji.

Informacje dla aplikujących:

  • przedstawiony projekt badawczy może dotyczyć wszystkich dziedzin nauki;
  • maksymalna wysokość finansowania projektu z budżetu NAWA wynosi 30 tys. zł;
  • 3.07.2024 r. – termin zgłoszenia projektu w systemie MojaPG;
  • 8.07.2024 r. – termin złożenia projektu wraz załącznikami w Centrum Zarządzania Projektami;
  • 17.07.2024 r., godz. 15.00 – termin złożenia projektu w systemie NAWA;
  • aplikować można wyłącznie poprzez system teleinformatyczny NAWA;
  • 31.12.2024 r. – termin rozstrzygnięcia naboru;
  • więcej informacji znajduje się na stronie NAWA;
  • osoby do kontaktu z Centrum Zarządzania Projektami: Anna Wnuk, Magdalena Drywa

Konferencja „Granty ERC – droga od przygotowania do pozyskania”

Dn. 24.05.2024 r. w Sali Senatu PG odbyła się konferencja „Granty ERC – droga od przygotowania do pozyskania”. Wydarzenie odbyło się w ramach działań programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” ERC4PG – kompleksowego planu wsparcia naukowców PG starających się o najbardziej prestiżowe wyróżnienia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Uczestnicy konferencji wysłuchali dwóch prelekcji przedstawicieli ERC, prof. dr. hab. Leszka Kaczmarka oraz prof. dr. hab. inż. Andrzeja Jajszczyka. Obydwaj prelegenci podkreślali, że granty ERC to nie tylko znaczące fundusze na badania, ale też globalnie rozpoznawalny „znak jakości” naukowca. Omówili m.in. rolę ekspertów, istotność najważniejszego kryterium oceny – tj. doskonałości naukowej oraz znaczenie wsparcia ERC w realizacji pionierskich idei prowadzących do ważnych i przełomowych odkryć, a w konsekwencji dalszego rozwoju kariery naukowej laureatów.

Swoimi doświadczeniami podzielił się ubiegłoroczny laureat grantu ERC dr inż. Łukasz Sterczewski z Politechniki Wrocławskiej. Wystąpienie dotyczące specyfiki samych konkursów wygłosiła Katarzyna Kubica-Oroń – ekspertka ds. grantów ERC z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

Obrony prac doktorskich na Wydziale Chemicznym

Dn. 7.06.2024 r. o godz. 12.00 w Audytorium 1.4 Wydziału Chemicznego PG (budynek nr 5) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr. Mateusza Olszewskiego pt. „Selected symmetrically substituted carbazoles: Investigation of anticancer activity and mechanisms of action at the cellular and molecular levels”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Maciej Bagiński.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w obronie w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: urszula.kampowska@pg.edu.pl do dnia 31.05.2024. 

Innowacje i przedsiębiorczość

Gala finałowa konkursu Jaskółki Przedsiębiorczości

Gdańsk Tech Startup School (GTS2) zaprasza na galę finałową konkursu Jaskółki Przedsiębiorczości, która odbędzie się w Auditorium Novum w dn. 28.06.2024 r. w godz. 11.00–13.00.

Podczas gali swoje projekty zaprezentują uczestnicy konkursu, którzy zostali zakwalifikowani do etapu finałowego. Spośród prezentowanych projektów Komisja konkursowa wyłoni trzech zwycięzców, którzy otrzymają nagrody finansowe w wysokości 3 tys., 2 tys. i 1 tys. zł. Podczas Gali zostanie również nagrodzony wydział, który wykazał się największym zaangażowaniem w grę mobilną na terenie kampusu PG, będącą jednym z elementów konkursu.

Bezpłatna rejestracja dla uczestników Gali finałowej

Podczas gali finałowej wystąpi gościnnie Gdańska Orkiestra Akademicka, która po zakończeniu gali zagra pełnowymiarowy koncert w Auditorium Novum PG (w godz. 13.00–14.30).

Rejestracja dla uczestników koncertu

Uczelnie Fahrenheita

Piknik Nauki Fahrenheita przyciągnął tłumy na Górę Gradową

Fot. Dawid Linkowski/PG
 

Dn. 26.05.2024 r. na Górze Gradowej odbył się kolejny Piknik Nauki Fahrenheita. Warsztaty, konkursy, a także widowiska naukowe zachwycały uczestników przez cały dzień. Organizatorami wydarzenia były Uczelnie Fahrenheita (Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański) oraz Hevelianum. 

W miasteczku naukowym w ponad 50 namiotach uczelnianych uczestnicy wydarzenia mogli sprawdzić, czym zajmują się studenci i naukowcy z trójmiejskich uczelni wyższych. Nie zabrakło stanowiska do bezpłatnych badań profilaktycznych, z których bardzo chętnie korzystali piknikowi goście. W budynku Wozowni Artyleryjskiej, od godz. 14:00 trwała dyskusja pt. „Nauka mówi. Znak równości” – była to okazja do pogłębienia wiedzy i wymiany poglądów na temat roli nauki w społeczeństwie oraz pielęgnowaniu wartości równości i różnorodności. Strefa eduzabawy przyciągała dzieci i dorosłych, oferując gry wielkoformatowe, warsztaty ekologiczne, eksperymenty chemiczne, możliwość obejrzenia samochodów elektrycznych.

Partnerzy wydarzenia: Akwarium Gdyńskie, Amberexpo, Aramco, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Gdańska Karta Mieszkańca, Gdańskie Wody, Polskie Elektrownie Jądrowe, Port Czystej Energii, Samorząd Województwa Pomorskiego, Straż Miejska w Gdańsku, Wydział Gospodarki Komunalnej, Volvo Drywa, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

Patroni medialni: gdansk.pl, trojmiasto.pl.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Kultura

Z BAZUNĄ I GITARĄ – koncert w ramach Dnia Absolwenta PG

W ramach obchodów 120-lecia Politechniki Gdańskiej 22.06.2024 r. odbędzie się koncert Z BAZUNĄ I GITARĄ. Na historycznej scenie Klubu Kwadratowa pojawią się przedstawiciele trzech generacji – począwszy od lat 70.

Na to szczególne popołudnie przygotowano znany repertuar, który większość z uczestników Dnia Absolwenta PG będzie mogła zanucić z przyjaciółmi, wspominając radosne, beztroskie studenckie czasy. Lubiane, znane piosenki usłyszymy w wykonaniu oryginalnym, jak również we współczesnych adaptacjach.

Informacje dla uczestników:

  • termin: 22.06.2024 r. (sobota), godz. 15.30;
  • miejsce: AK PG Kwadratowa;
  • wstęp wolny.

Sport

Wyścig Smoczych Łodzi o Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej

Wyścig Smoczych Łodzi o Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej stanowi część obchodów Święta Uczelni. To popularne zawody wodne, które wywodzą się z tradycji chińskiej i cieszą się sporą popularnością na całym świecie, w tym także w Polsce. Jest to nie tylko sportowa rywalizacja, ale również okazja do integracji, promowania zdrowego stylu życia oraz podkreślenia wartości pracy zespołowej.

Stowarzyszenie Absolwentów PG we współpracy z Biurem Rektora zorganizowało tegoroczne zmagania przedstawicieli środowiska akademickiego. W skład załóg smoczych łodzi wejdą m.in. uczestnicy zjazdu Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, przyjaciele ze Związku Uczelni im. Gabriela Fahrenheita w Gdańsku oraz pracownicy i absolwenci naszej Uczelni.

Informacje dla uczestników:

  • termin: 21.06.2024 r. (piątek), godz. 9.30;
  • miejsce: MRKS Gdańsk, ul. Ołowianka 3A;
  • dodatkowe informacje można uzyskać drogą elektroniczną – biuro.rektora@pg.edu.pl lub telefonicznie – 58 348 65 95.

Politechnika Gdańska w mediach

PG w drodze po komputer kwantowy. Do tego BFN, susza i ultradźwięki

W dn. 20.05–2.06.2024 r. w mediach, w tym m.in. na portalach, w prasie, radiu i telewizji, pojawiło się łącznie niemal 1000 wzmianek o Politechnice Gdańskiej.

Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych publikacji medialnych z okresu 20–26.05.2024 r.

Bałtycki Festiwal Nauki i Piknik Nauki Fahrenheita

Politechnika Gdańska przygotowała 100 różnych propozycji z 40 dyscyplin naukowych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a wśród nich warsztaty i pokazy laboratoryjne, prezentacje multimedialne, wycieczki, pikniki, wykłady – o Bałtyckim Festiwalu Nauki na Politechnice Gdańskiej informowały m.in.

TVP3 Radio Gdańsk Radio Kaszebe Naszemiasto.pl

Natomiast relacje z Pikniku Nauki Fahrenheita zorganizowanego przez Uczelnie Fahrenheita (Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Gdański) można znaleźć m.in. w następujących tytułach:

gdansk.pl RMF

Rekrutacja na studia

Politechnika Gdańska rozpoczęła rekrutację na studia na rok akademicki 2024/2025. W ofercie kształcenia jest 37 kierunków na ośmiu wydziałach. Informowały o tym m.in.:

Radio Gdańsk Zawsze Pomorze

Osoby neuroróżnorodne w miejscu pracy

Osoby neuroatypowe mogą stanowić około 20 procent populacji. Dr Michał Tomczak i dr Joanna Szulc z Wydziału Ekonomii i Zarządzania wypracowali zalecenia dla pracodawców dotyczące procesu rekrutacji i onboardingu pracowników neuroatypowych, skupiając się na osobach w spektrum autyzmu. O badaniach naukowców z WZiE informował kolejny tytuł:

Business Insider

Ponadto:

Prof. Jacek Rumiński z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki komentował dla telewizji Polsat przyjęcie unijnego AI Act.

O inteligentnych miastach, czyli takich, które wiedzą, jak chciałyby korzystać z technologii, opowiadał w Radiu Nowy Świat opowiadał dr hab. inż. Aleksander Orłowski, prof. PG z Wydziału Zarządzania i Ekonomii.

 

Z kolei w dn. 27.05–2.06.2024 r. ukazały się m.in:

W drodze po komputer kwantowy

Władze Politechniki Gdańskiej chcą, by Gdańsk stał się jednym z nielicznych ośrodków akademickich w Europie wyposażonych w komputer kwantowy. Uczelnia podpisała w tym celu memorandum o współpracy z IQM Quantum Computers (IQM), europejskim liderem w budowie komputerów kwantowych. Relacje z tego wydarzenia opublikowały czołowe media lokalne.

Trójmiasto.pl Dziennik Bałtycki  Radio Gdańsk 

Susza uderza w rolników i nie tylko

Ekspertem w jednym z materiałów we wtorkowych, popołudniowych „Wydarzeniach” na Polsacie był dr hab. inż. Tomasz Kolerski, prof. PG, reprezentujący Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Opowiadał m.in. o tym jaki jest wpływ suszy na rolnictwo i jak można jej przeciwdziałać. Niestety, stacja archiwizuje i publikuje online jedynie wieczorne wydania „Wydarzeń”. Materiał ukazał się również w programie „Obraz dnia” na antenie Polsat News.

Ultradźwiękowa diagnostyka konstrukcji

W audycji „Eureka” na antenie radiowej Jedynki dr inż. Erwin Wojtczak z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej opowiadał o znaczeniu metod diagnostycznych, którymi się zajmuje i które zostały docenione przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Posłuchaj 

Energetyka jądrowa katalizatorem rozwoju 

Na kreślonej na nowo mapie energetycznej Polski energetyka jądrowa to nowa gałąź sektora. Inwestycje w tej branży ze względu na skalę oceniane są jak koło zamachowe gospodarki, a ze względu na wymagane kompetencje to katalizator rozwoju technologicznego i naukowego. W ramach stałej współpracy z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ) również Politechnika Gdańska prowadzi aktywną politykę wokół energetyki jądrowej, a opowiada o niej redakcja serwisu gospodarczego WNP.pl.

Przeczytaj 

Ponad 310 tys. odtworzeń. Naukowcy PG gościli w Radiu Naukowym

Karolina Głowacka z Radia Naukowego. Fot. Mikołaj Starzyński
 

Pięć audycji z naukowcami Politechniki Gdańskiej, pięć różnych, ciekawych zagadnień i przeszło 310 tys. odtworzeń w najpopularniejszych serwisach streamingowych. To efekt współpracy PG z Radiem Naukowym – najpopularniejszą stacją radiową na YouTube specjalizującą się wyłącznie w popularyzowaniu nauki.

Smart cities, naukowe podejście do ścieków, diamentowe półprzewodniki, ekonomia konsumpcji, superkomputer Kraken – to tematy, które poruszane były podczas rozmów z naukowcami PG w ramach współpracy z Radiem Naukowym. Uczelnia gościła na kanale pomiędzy 14 marca a 9 maja, a odcinki powstałe w ramach tej współpracy emitowane były w dwutygodniowych odstępach.

Każdy z trwających około godzinę odcinków, publikowany był w popularnych, chętnie użytkowanych przez internautów serwisach streamingowych. Mowa o YouTube, gdzie Radio Naukowe ma blisko 180 tys. subskrypcji oraz Spotify, a także Appla Podcasts i Google Podcast. Audycje w dalszym ciągu są dostępne dla słuchaczy. Do tej pory na samym kanale youtube’owym Radia Naukowego odcinki powstałe we współpracy z PG przesłuchano łącznie niemal 165 tysięcy razy. Niewiele mniej, bo niespełna 147 tys. odtworzeń zanotowały serwisy podcastowe. Sumarycznie audycje z udziałem naukowców Politechniki Gdańskiej otworzono 310 tysięcy razy.

Największą popularnością cieszył się odcinek, którego gościem był prof. Krzysztof Zięba z Wydziału Zarządzania i Ekonomii, który na wszystkich platformach odtworzono aż 83 860 razy.

Dodatkowe informacje oraz linki do poszczególnych odcinków znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Komunikaty

Podsumowanie zmian w systemach informatycznych PG (kwiecień 2024)

Podsumowanie zmian wprowadzonych przez Centrum Usług Informatycznych w kwietniu 2024 r. w systemach informatycznych PG:

  • Dziekanat – w wydruku Karty Okresowych Osiągnięć Studenta dodano sumę punktów faktycznie uzyskanych przez studenta w danym semestrze;
  • Nauczyciel – dodano zakładkę „Moje pensum”, przy przejściu w szczegóły nauczyciel może zobaczyć liczbę przypisanych godzin w semestrze letnim oraz zimowym, a także złożyć podpis..

Kompletna lista nowych funkcji i poprawek została opublikowana na stronie CUI.

W przypadku pytań lub problemów z usługami IT należy kontaktować się z Helpdeskiem CUI poprzez system zgłoszeń lub telefonicznie (58 348 63 37).

Podsumowanie zmian w systemach informatycznych PG (maj 2024)

Podsumowanie zmian wprowadzonych przez Centrum Usług Informatycznych w maju 2024 r. w systemach informatycznych PG:

  • eRekrutacja – wprowadzono możliwość dodawania zdjęcia od strony kandydata podczas rekrutacji (zdjęcie jest widoczne od strony Mojej PG w profilu danego kandydata w zakładce Dane osobowe); liczne usprawnienia w procesie rekrutacji;
  • Dziekanat – w procesie KPA dodano nowy status dokumentu 'Odstąpienie od doręczenia' pozwalający na odstąpienie od procesu skreślenia studenta;
  • Zespołowe projekty badawcze – dodano nową funkcjonalność, która umożliwia wystawianie ocen w projektach badawczych;
  • Lokale – usprawnienia w procesie rezerwacji/wynajmu lokali;
  • Rezerwacje – liczne usprawnienia w module Pensa.

Kompletna lista nowych funkcji i poprawek została opublikowana na stronie CUI.

W przypadku pytań lub problemów z usługami IT należy kontaktować się z Helpdeskiem CUI poprzez system zgłoszeń lub telefonicznie (58 348 63 37).

Kalendarium

6 czerwca–7 czerwca
https://event.mostwiedzy.pl/event/60/

Strategie międzynarodowej promocji uniwersytetów

Konferencja poświęcona międzynarodowej promocji uczelni wyższych z udziałem krajowych i zagranicznych specjalistów. Trwa rejestracja.
6 czerwca 10.00–14.00
https://pg.edu.pl/biuro-karier/2024-05/spotkanie-w-plenerze-z-firma-base-group

Spotkanie w plenerze z firmą Base Group

Biuro Karier i Absolwentów i Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zapraszają studentów i absolwentów na wydarzenie z cyklu „Kariera w Plenerze” organizowane przez firmę Base Group.
7 czerwca–8 czerwca
https://event.mostwiedzy.pl/event/51/page/336-zapraszamy

Konferencja Dydaktyki Akademickiej „Ideatorium”

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza na konferencję „Ideatorium” (opłata przez osobę prywatną albo wydział/jednostkę PG – prosimy o wiadomość na ideatorium.cne@pg.edu.pl).
12 czerwca 09.00–15.00
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Szkolenie „Budowanie relacji w grupie”

Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprasza 12.06.2024 r. na szkolenie pt. „Budowanie relacji w grupie”.
19 czerwca 09.00–13.30
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Kurs „Tutoring akademicki”

Kurs „Tutoring akademicki” to warsztaty skierowane do nauczycieli akademickich i doktorantów obejmujące 24 h, które odbędą się w dniach: 19, 20, 21, 24.06.2024 w godz. 9.00–13.30.
19 czerwca 13.15–15.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej
20 czerwca–22 czerwca
https://jubileusz.pg.edu.pl/swieto-uczelni-2024

Święto Uczelni

Centralne obchody Jubileuszu 120-lecia Politechniki Gdańskiej
21 czerwca 09.30–12.00
https://jubileusz.pg.edu.pl/swieto-uczelni/wyscig-smoczych-lodzi

Wyścig Smoczych Łodzi o Puchar Rektora PG

W dniu 21 czerwca br. zapraszamy na Wyścig Smoczych Łodzi o Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej. Zawody odbywać się będą w ramach obchodów Święta Uczelni.
22 czerwca 09.00–23.00
https://jubileusz.pg.edu.pl/node/19690

Dzień Absolwenta 2024

W dniu 22 czerwca 2024r. zapraszamy na Dzień Absolwenta, który odbędzie się na Politechnice Gdańskiej w ramach obchodów 120-lecia Uczelni.
22 czerwca 15.30–17.30
https://jubileusz.pg.edu.pl/swieto-uczelni/koncert-z-bazuna-i-gitara

Z BAZUNĄ I GITARĄ – koncert w ramach Dnia Absolwenta PG

W ramach obchodów 120-lecia Politechniki Gdańskiej 22.06.2024 r. odbędzie się koncert Z BAZUNĄ I GITARĄ. Na historycznej scenie Klubu Kwadratowa pojawią się przedstawiciele trzech generacji – począwszy od lat 70.
27 czerwca 09.00–15.00
https://cne.pg.edu.pl/szkolimy/szkolenia-certyfikowane

Jak tworzyć interaktywne kursy na platformie eNauczanie?

Szkolenie dotyczy nowych możliwości tworzenia kursów akademickich na platformie eNauczanie PG. Uczestnicy znajdą inspirację do wykorzystania zasobów Moodle, aby uczenie się uczynić angażującym procesem.
28 czerwca 11.00–14.30
https://app.evenea.pl/event/jaskolki-pg-final/

Gala finałowa konkursu Jaskółki Przedsiębiorczości

Podczas gali swoje projekty zaprezentują uczestnicy konkursu, którzy zostali zakwalifikowani do etapu finałowego, a także zostaną wyłonieni zwycięzcy konkursu. Uczestników gali obowiązuje rejestracja.
28 czerwca–30 czerwca
https://app.evenea.pl/event/gamestorm2

2. edycja GameStorm czyli maratonu tworzenia gier bez prądu

GameStorm to unikalne wydarzenie dla entuzjastów i entuzjastek gier planszowych, którzy zawsze chcieli stworzyć swoją własną planszówkę. Trwa sprzedaż biletów.
10 lipca 13.15–15.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej