Dlaczego doktorat na Politechnice Gdańskiej?
Szukasz możliwości rozwoju zawodowego? Masz innowacyjne pomysły, które mogą wesprzeć polską gospodarkę? Dołącz do naukowców Politechniki Gdańskiej! Uczelnia zaprasza do udziału w rekrutacji do Szkoły Doktorskiej PG oraz Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej. Nabór właśnie się rozpoczął.
Kształcenie w Szkole Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej jako kolejny etap nauki stwarza nowe możliwości, które mogą przełożyć się na ciekawszą i lepiej płatną pracę, zarówno na uczelni, jak i w przemyśle innowacyjnym w kraju i za granicą, w takich obszarach jak m.in. biotechnologia, chemia, przemysł nowych materiałów, informatyka czy mechatronika.
Poznaj sześć powodów, dlaczego doktorat na PG
Doktorat na Politechnice Gdańskiej to m.in.:
- kształcenie w odpowiedzi na potrzeby przemysłu,
- nauka w języku angielskim i z ludźmi z całego świata,
- dodatkowe stypendia, premie za publikacje, wyjazdy,
- dobre miejsce do życia, udogodnienia dla rodzin,
- najbardziej aktywny samorząd doktorantów w kraju,
- międzynarodowa kariera naukowa.
O szczegółach przeczytasz na stronie internetowej PG.
Elektroniczny nabór do Szkoły Doktorskiej PG na rok akademicki 2024/2025 rozpoczął się 22 kwietnia i potrwa do 13 maja do godz. 11.00. Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się w terminie 27 maja – 4 czerwca. Listy rankingowe zostaną ogłoszone do 19 czerwca do godz. 17.00.
Nauka spotyka się z biznesem. Zrób doktorat wdrożeniowy na PG
22 kwietnia rozpoczęła się także rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej działającej na PG, w ramach VIII edycji ministerialnego programu „Doktorat Wdrożeniowy”. Jego głównym założeniem jest ułatwienie rozpoczęcia współpracy przedsiębiorstwom i uczelni w zakresie realizacji badań. Doktorantem jest pracownik przedsiębiorstwa zgłaszającego problem badawczy, a jego praca doktorska jest prowadzona pod opieką naukową pracownika z uczelni, naukowca reprezentującego określoną dyscyplinę.
Nabór w formie elektronicznej potrwa do 8 maja.
Doktorat na PG – przydatne linki
Więcej informacji na temat Szkoły Doktorskiej PG i Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej dostępnych jest na uczelnianej stronie internetowej. Znaleźć tam można również niezbędne informacje dotyczące rekrutacji.
Wspólne projekty badawcze Polski i Niemiec – nabór wniosków NAWA
Celem naboru jest wsparcie mobilności naukowców realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie przez uprawnionych wnioskodawców z Polski i partnerów z Niemiec, uprawnionych zgodnie z zasadami tam obowiązującymi.
Koordynatorem w projekcie może być osoba posiadająca przynajmniej stopień doktora, zatrudniona przez wnioskodawcę.
Środki na projekty w ramach naboru przeznaczone są na pokrycie kosztów podróży i pobytów naukowców, z wyłączeniem finansowania samych badań. Finansowanie prowadzonych badań musi być zagwarantowane z innych źródeł.
Wnioski dotyczące wspólnego projektu muszą być złożone jednocześnie – każda ze stron składa wniosek do instytucji wyznaczonej w tym celu w swoim kraju, tj. partnerzy z Niemiec do DAAD, a partnerzy z Polski do NAWA. Rozpatrywane będą wnioski złożone łącznie w Polsce i w Niemczech, które mają taki sam tytuł w języku angielskim oraz taki sam okres realizacji.
Informacje dla wnioskodawców:
- przedstawiony projekt badawczy może dotyczyć wszystkich dziedzin nauki;
- 17.06.2024 r. – termin zgłoszenia projektu w systemie Moja PG;
- 21.06.2024 r. – termin zgłoszenia wniosku wraz załącznikami w Centrum Zarządzania Projektami;
- 28.06.2024 r. (do godz. 15.00) – termin złożenia wniosku do NAWA;
- 20.12.2024 r. – rozstrzygnięcie naboru;
- aplikacje należy składać wyłącznie poprzez system teleinformatyczny NAWA;
- więcej informacji podano na stronie NAWA;
- osoba do kontaktu z Centrum Zarządzania Projektami: Magdalena Drywa.
AFROTRANS. Międzynarodowy projekt dydaktyczny
W dn. 2–8.04.2024 r. w Kamerunie odbyło się spotkanie inaugurujące międzynarodowy projekt AFROTRANS. Uczestnikami spotkania byli nauczyciele akademiccy i naukowcy z krajów Unii Europejskiej (Polska, Niemcy, Austria) oraz z Afryki (Kamerun, Demokratyczna Republika Konga). Politechnikę Gdańską reprezentowali dr inż. Wojciech Kustra, mgr inż. Tomasz Mackun oraz mgr https://mostwiedzy.pl/pl/maciej-sawicki,20910-1 z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.
Spotkanie pozwoliło na poznanie kontekstu w zakresie funkcjonowania transportu w krajach Afryki. Europejscy partnerzy przedstawili nowoczesne metody dydaktyczne, które będą stosowane w projekcie AFROTRANS – Road Transportation Systems Engineering development in the Sub-Saharan Africa – Modern EU Master Programme & Capacity Building.
Celem projektu jest opracowanie akredytowanego programu kształcenia i materiałów dydaktycznych dla studiów magisterskich w zakresie zarządzania systemami transportowymi na pięciu uczelniach wyższych w Demokratycznej Republice Konga i Kamerunie.
Partnerzy projektu z UE:
- Politechnika Gdańska (koordynator),
- Alpen Adria University z Austrii,
- Bauhaus University of Weimar z Niemiec.
Beneficjenci projektu z Afryki:
- Université de l'Assomption z Demokratycznej Republiki Konga,
- Université Libre des Pays des Grands Lacs z Demokratycznej Republiki Konga,
- Université Officielle de Ruwenzori z Demokratycznej Republiki Konga,
- University of Dschang z Kamerunu,
- L'Institut de Technologie de l'Industrie du Management et de l'Entrepreneuriat z Kamerunu.
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska obecnie realizuje dwa międzynarodowe projekty w ramach programu ERASMUS + Capacity Building in Higher Education, których celem jest podniesienie poziomu kształcenia. Jeden z nich dotyczy uczelni Demokratycznej Republiki Konga i Kamerunu, drugi uczelni z Pakistanu, Nepalu, Bhutanu, Bangladeszu.