Szkoła Doktorska na Politechnice Gdańskiej członkiem PRIDE Network oraz EUA-CDE
Szkoła Doktorska została członkiem dwóch znanych międzynarodowych sieci łączących szkoły doktorskie:
Obie sieci zrzeszające szkoły doktorskie łączą wspólne cele:
- dążenie do stworzenia miejsca pozyskiwania i wymiany informacji przydatnych dla rozwoju procesu kształcenia doktorantów i zaangażowanych w ten proces profesjonalistów;
- promowanie jakości w edukacji, opiece promotorskiej oraz procesach wspierających kształcenie.
Obecność w organizacjach sprzyja nawiązywaniu nowych kontaktów poprzez szeroko rozumiany networking.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Szkoły Doktorskiej.
Politechnika Gdańska partnerem europejskiego projektu DigiWind
Wydarzenie inaugurujące prace w ramach projektu DigiWind. Na zdjęciu: Carsten Orth Gaarn-Larsen, DTU Senior Vice President. Fot. mat. DTU
W dn. 25–26.01.2024 r. w duńskim Roskilde odbyło się wydarzenie inaugurujące prace w ramach projektu DigiWind – Digital Masters of Wind and Energy Systems. Partnerem inicjatywy w ramach międzynarodowego konsorcjum jest Politechnika Gdańska. DigiWind to pionierskie przedsięwzięcie, które ma na nowo zdefiniować krajobraz edukacji w zakresie energii odnawialnej.
DigiWind realizować będzie interdyscyplinarne specjalistyczne programy edukacyjne w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki w systemach wiatrowych i energetycznych. Beneficjenci projektu będą mogli zdobyć zaawansowane umiejętności z zakresu m.in. High Performance Computing, AI czy cyberbezpieczeństwa.
Projekt kierowany jest przez Technical University of Denmark Wind and Energy Systems. Partnerzy projektu:
- uczelnie: Politechnika Gdańska, Delft University of Technology, University of Oslo, Technological University of the Shannon z Irlandii, Norwegian University of Science and Technology;
- firmy z sektora energetyki wiatrowej: Cadpeople z Danii, londyńska F6S, Whiffle z Holandii i Irish Manufacturing Research.
Politechnikę Gdańską reprezentował prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia, prof. Marcin Łuczak, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG oraz Małgorzata Lipska z CMEW.
Celem konsorcjum DigiWind jest wykształcenie i certyfikacja ponad 900 studentów studiów magisterskich oraz 10 tys. specjalistów z branży w ciągu czteroletniego cyklu projektowego. Elementem wyróżniającym projekt jest modułowy system trzech głównych ścieżek edukacyjnych:
- mikrocertyfikowane moduły/kursy uczenia się przez całe życie,
- studia magisterskie realizowane w tempie dogodnym dla kursanta, 4-semestralne w języku angielskim,
- studia podyplomowe.
Program DigiWind współfinansowany jest z budżetu Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Zdrowia i Cyfryzacji, będącej organem Komisji Europejskiej oraz z programu Unii Europejskiej „Cyfrowa Europa” w ramach umowy o dotację nr 101122836. Wartość projektu wynosi niemal 20 mln euro, z czego dofinansowanie wynosi 10 mln euro. Projekt potrwać ma do końca 2027 r.
Projekt otrzymał dofinansowanie z programu Unii Europejskiej „Cyfrowa Europa” w ramach umowy o dotację nr 101122836.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.