Nr 306/21 grudnia 2023

Życzenia świąteczne

Radosnych, pogodnych, pełnych spokoju Świąt Bożego Narodzenia oraz samych dobrych dni w Nowym Roku i w pracy, i w domu życzą

Rektor i Senat Politechniki Gdańskiej

Z życia uczelni

Samorząd doktorantów PG najbardziej aktywny w kraju

Gala wręczenia nagród w konkursie ProDOK. Na zdj. Ignacy Rogoń, przewodniczący SDPG (ze statuetką) i Jakub Keller-Baczyński, członek Rady SDPG. Fot. Kamil Pudełko
 
PhD Open, program dofinansowania udziału w konferencjach, wyjścia na koncerty i zajęcia sportowe – to tylko część przedsięwzięć Samorządu Doktorantów Politechniki Gdańskiej. Za swoją działalność, której celem jest integracja doktorantów, a także promocja sportu oraz kultury, Rada SDPG została doceniona w konkursie najbardziej prodoktoranckich inicjatyw minionego roku akademickiego ProDOK.

Działalność Rady Samorządu Doktorantów Politechniki Gdańskiej w minionym roku akademickim (2022/2023) została nagrodzona przez kapitułę konkursu środowiska doktoranckiego ProDOK w kategorii Aktywny Samorząd. Ocenie poddano aktywność samorządu doktorantów w obszarze wszelkiego rodzaju podejmowanych inicjatyw, w tym w szczególności inicjatyw organizacyjnych, kulturalnych, sportowych i artystycznych.

Rada SDPG w obszarze kultury zorganizowała wyjścia na wydarzenia kulturalne, w tym m.in. koncert muzyki filmowej Zimmer vs. Williams i zakończenie sezonu artystycznego w Filharmonii Bałtyckiej. 

W ramach promocji sportu zorganizowano m.in. zajęcia z aqua aerobiku, opłacono wynajem basenu, dofinansowano (#RUNGDN Sobieszewo oraz Oliwa ) i promowano (Wings For Life) udział w imprezach sportowych. Samorząd kończy właśnie prace nad wdrażaniem systemu kart umożliwiających dostęp do obiektów sportowych na preferencyjnych warunkach.

Zarząd SDPG zorganizował też wydarzenia integracyjne dla członków samorządu. Odbyło Christmas Party, czyli świąteczny bankiet i impreza integracyjna w Akademickim Klubie Kwadratowa.

Ponadto, Rada SDPG ogłosiła program dofinansowania do konferencji w trybie ciągłym, dający możliwość pozyskania dofinansowania udziału w wydarzeniu naukowym w wysokości 750 zł (krajowe) i 2500 zł (międzynarodowe). 

Co więcej, w ramach SDPG działa Komitet Orientation Welcoming Committee, który pracuje nad wdrożeniem politechnicznego przewodnika doktoranta w języku angielskim. 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie PG w Aktualnościach.

Prorektor wietnamskiego Dong A University w Da Nang z wizytą na PG

Na zdjęciu od lewej: prof. Marek Dzida z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, prof. dr prof. dr Hoang Anh Tuan, prorektor Dong A University, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Paweł Kukla/PG
 
W ramach programu IDUB Einsteinium na Politechnice Gdańskiej przebywa prof. dr Hoang Anh Tuan, prorektor Dong A University w wietnamskim Da Nang. W poniedziałek, 18 grudnia, był gościem rektora PG prof. Krzysztofa Wildego. W ramach wizyty naukowiec wygłosi wykłady na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Spotkanie prof. Krzysztofa Wildego, rektora PG oraz prof. dr Hoang Anh Tuan, prorektora Don A University, było okazją do rozmowy i wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami dwóch nadmorskich uczelni. Podczas spotkania prof. Hoang Anh Tuan wpisał się również do Księgi Pamiątkowej PG. W rozmowach uczestniczył także prof. Marek Dzida z Instytutu Budowy Okrętów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Uniwersytet z wietnamskiego Da Nang kształci ponad 20 tys. studentek i studentów na 14 wydziałach. Wśród wykładanych dziedzin naukowych znajdują się m.in. inżynieria lądowa, IT, elektronika i automatyka, elektrotechnika czy budownictwo.

Prof. Hoang jest wybitnym naukowcem w dziedzinach związanych z wykorzystaniem energii, w tym w zakresie termodynamiki, silników wewnętrznego spalania, paliw alternatywnych i energii odnawialnej. Trzykrotnie, w latach 2019 - 2021 plasował się wśród 2% najlepszych naukowców świata w dziedzinie energetyki w prestiżowych rankingach opracowywanych przez Elsevier BV i Stanford University. 

W trakcie swojej wizyty na Politechnice Gdańskiej zaprezentuje szereg wykładów podczas seminarium na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG. 

Więcej informacji znajduje się na stronie głównej w Aktualnościach.

PG podpisała porozumienie o współpracy z Electrum Holding

Politechnika Gdańska podpisała porozumienie o współpracy z Electrum Holding. Sygnatariuszami dokumentu byli prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju oraz Grzegorz Stanisławski, wiceprezes zarządu Electrum Holding. Fot. Bartosz Bańka/PG

 

Dn. 12.12.2023 r. Politechnika Gdańska i Electrum Holding zawarły porozumienie dotyczące współpracy na rzecz edukacji w dziedzinie rozwoju nowoczesnych technologii dla transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki, a także budowy Climate Tech Hubu dla regionu Morza Bałtyckiego.

Podpisanie porozumienia poprzedzone zostało konserwatorium naukowym „Oblicza Climate Tech w transformacji energetycznej i naprawie klimatu Regionu Morza Bałtyckiego – wyzwania dla Pomorza.”. Podczas spotkania eksperci rozmawiali o wyzwaniach związanych ze zmianami klimatu oraz o nowych technologiach i innowacjach, które pomogą z nimi walczyć.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Nagrodzeni w plebiscycie „Złote Lwiątka 2023”

Wszyscy finaliści tegorocznej edycji plebiscytu Złote Lwiątka. Fot. Maciej Ziętarski  
 
Już po raz dziewiąty Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej nagrodził najbardziej aktywne studentki, studentów, koła naukowe oraz organizacje działające na Politechnice Gdańskiej podczas plebiscytu aktywności studenckiej „Złote Lwiątka 2023”.

 

Tegoroczna edycja plebiscytu została powiększona o 11 kategorii. Do konkursu „Złotych Lwiątek” nominacje może zgłaszać każdy członek społeczności akademicickiej PG, następnie po ogłoszeniu wszystkich nominowanych każdy student oraz pracownik mogą głosować na najlepszą pozycję w każdej z kategorii. Ostatnie słowo pozostaje dla Komisji Konkursowej, która wybiera zwycięzcę Złotego Lwiątka spośród najlepszej trójki.

Gala „Złotych Lwiątek” to również wyjątkowa okazja, podczas której Samorząd Studentów może podziękować pracownikom Politechniki pomagających w codziennych działaniach i przyczyniających się do rozwoju Samorządu.

– Złote Lwiątka to bardzo ważne dla nas wydarzenie. Jako SSPG chcemy pokazać całej społeczności akademickiej te projekty i działania, którymi zajmują się nasi studenci. Mimo, iż zwycięzca może być tylko jeden, należy pamiętać, że każda działalność dodatkowa na naszej uczelni zasługuje na nagrodę i jest to znaczący powód do dumy. Również gorące podziękowania kieruję do władz Politechniki, gdyż bez ich wsparcia i serdecznego podejścia, nie byłoby nas w tym miejscu gdzie jesteśmy – mówi Agnieszka Skotnicka, przewodnicząca SSPG

W tym roku nagrody powędrowały do:

  • Koło Naukowe Roku: Koło Naukowe Technologii Polimerów  "TECH-POL".
  • Konferencja: "Co dalej?" Konferencja Uczelni Fahrenheita
  • Projekt integracyjny/kulturalny: GRAmy dla Pawła - mecz charytatywny (WRS WILIŚ)
  • Projekt naukowy: Kompozytowy cement kostny na bazie modyfikowanego hydrożelem alginianowym fosforanu magnezu (KN Materiały w Medycynie)
  • Projekt rozwijający studentów: Dni Budownictwa Drewnianego (KN Technologii i Organizacji Budowy)
  • Student projektowiec: Tytus Chmielewski (WILIŚ)
  • Student naukowiec: Tomasz Ciborowski (WILiŚ)
  • Student sportowiec: Jakub Giedrewicz (WIMiO)
  • Student artysta: Filip Kotkiewicz (WILiŚ)
  • Wydarzenie okołotechnikaliowe: Rejs Budowlańca (WILIŚ)
  • Wydziałowa Rada Studentów Roku: WRS ETI
Szczegółowe informacje znajduja się na stronie głównej w Aktualnościach.

Run for Fun. Kilkaset osób we wspólnym biegu przez kampus

 
Niemal trzystu uczestników wzięło udział w pierwszym biegu „Run for Fun”, który odbył się 18 grudnia na kampusie Politechniki Gdańskiej.

W biegu wzięli udział pracownicy i studenci Politechniki Gdańskiej, a także przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Biegnijcie i bawcie się świetnie, pogoda jest dla Was zamówiona – mówił na starcie prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Każdy z biegaczy otrzymał mikołajową czapkę i sportową koszulkę. Do przebiegnięcia było 2,5 km po najciekawszych zakątkach kampusu. Bieg ukończyli wszyscy z uśmiechem na ustach, trzem paniom i trzem panom z najlepszym wynikiem czasowym wręczono pamiątkowe medale, a na mecie dla wszystkich czekała gorąca herbata.

Bieg został zorganizowany przez Politechnikę Gdańską, COSA AZS Górki Zachodnie oraz Akademicki Związek Sportowy. 

Więcej zdjęć dostępnych jest w galerii na stronie PG w Aktualnościach.

Ile zarabiają absolwenci Politechniki Gdańskiej?

Centrum Analiz Strategicznych PG na podstawie danych znajdujących się w bazie ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) przygotowało statystyki zarobków absolwentów PG, którzy ukończyli studia w 2021 r.

  • Czy wybór Uczelni ma wpływ na przyszłą karierę zawodową i zarobki?
  • Czy wybór kierunku studiów może mieć wpływ na Twoją przyszłość?
  • Czy kontynuacja kształcenia na II stopniu studiów ma sens?

W artykule na stronie Centrum Analiz Strategicznych przedstawiono infografiki, które prezentują zarobki absolwentów wszystkich obszarów kształcenia oferowanych na PG w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu. Widoczna jest wyraźna różnica w zarobkach brutto absolwentów I i II stopnia studiów. Wzrost wynagrodzenia po ukończeniu II stopnia studiów wynosi blisko 40%.

Senat Politechniki Gdańskiej

Senat Politechniki Gdańskiej

Na posiedzeniu Senatu Politechniki Gdańskiej 13.12.2023 r. podjęto uchwały w sprawie:

  • zatwierdzenia Instrukcji wyborczej Politechniki Gdańskiej;
  • ustalenia programu studiów dla międzywydziałowego kierunku Energetyka prowadzonego na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki; na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa;
  • ustalenia programu dla nowo utworzonych studiów podyplomowych: Hydrotechnika morska prowadzonych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska, studiów podyplomowych: Zarządzanie projektami budowlanymi prowadzonych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz studiów podyplomowych: Audyt wewnętrzny i kontrola zarządcza w jednostkach sektora finansów publicznych prowadzonych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii;
  • wyrażenia zgody na przystąpienie przez Politechnikę Gdańską do realizacji projektów Elektryczna Stymulacja Mózgu do Poprawy, Modulacji i Optymalizacji Pamięci akronim BEST MEMO; Modułowy system do ograniczania mikrozanieczyszczeń w wodzie i ściekach z wykorzystaniem porowatych elektrod diamentowych akronim rain.me oraz Innowacyjny system odsalania wody kopalnianej odprowadzanej do wód powierzchniowych akronim InnoSOWK.

Sławomir Halbryt, przewodniczący Rady Uczelni PG przedstawił roczne sprawozdanie z działalności rady.

Dorota Nagórska, w zastępstwie przewodniczącej SSPG, omówiła działalność Samorządu Studentów PG. Mgr inż. Ignacy Rogoń – przewodniczący SDPG poinformował o działalności Samorządu Doktorantów PG.

Nauka

Dofinansowanie w programie EUROPIUM

 

Dr hab. inż. Arkadiusz Lewicki oraz dr hab. inż. Marcin Morawiec otrzymali dofinansowanie projektów dot. przeprowadzenia badań i nawiązania współpracy z Uniwersytetem Texas A&M w Katarze.

Projekty złożone zostały w ramach programu EUROPIUM SHORT-TERM OUTGOING VISITS, który stanowi element realizacji zadań programu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza w zakresie podniesienia poziomu jakości działalności naukowej uczelni w ramach działania IV.2. (System wspierania mobilności naukowców i rozwiązań work-life balance).

Obaj wnioskodawcy są pracownikami Katedry Automatyki Napędu i Konwersji Energii Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Wydziału Elektrotechniki i Automatyki w Aktualnościach.

Technologie wyborcze. Prof. David Duenas-Cid z misją OBWE w Kazachstanie

Na zdjęciu od lewej do prawej prof. David Duenas-Cid, Asset Turyssov, wiceminister w Mnisterstwie Rozwoju Cyfrowego, Innowacji i Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego i Muhktar Yerman, sekretarz Centralnej Komisji Wyborczej. Fot. mat. WZiE 

 

Prof. David Duenas-Cid z Wydziału Zarządzania i Ekonomii przebywał z misją w stolicy Kazachstanu Astanie jako ekspert Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. technologii wyborczych.

Podczas misji, która odbyła się w dn. 5–8.12.2023, prof. David Duenas-Cid brał udział w Międzynarodowej Konferencji na temat Reformy Konstytucyjnej i Systemu Wyborczego, zorganizowanej z okazji 30-lecia Centralnej Komisji Wyborczej Kazachstanu. W konferencji wzięli udział szefowie Centralnych Komisji Wyborczych, przedstawiciele organizacji międzynarodowych oraz uczestnicy z 11 krajów regionu – Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Gruzji, Jordanii, Mołdawii, Mongolii, Turcji, Estonii, Kirgistanu i Uzbekistanu.

Na konferencji prof. Duenas-Cid przedstawił przegląd wykorzystania technologii wyborczej, podkreślając korzyści i ryzyka związane z jej przyjęciem.

Obydwa elementy są badane w ramach projektu „Dynamika kreowania zaufania i braku zaufania w głosowaniu internetowym” (ELECTRUST) finansowanego w ramach programu Unii Europejskiej HORYZONT 2020 i prowadzonego przez prof. Duenas-Cid. Naukowiec omówił również aspekty techniczne, takie jak konieczność otwarcia kodu źródłowego oprogramowania wyborczego, aby umożliwić zewnętrzną kontrolę oraz zapewnienie tajności głosowania i danych w trakcie i po wyborach.

Prof. Duenas-Cid odwiedził także Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego, Innowacji i Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego, gdzie spotkał się z ministrem Assetem Turyssowem, aby omówić rozwój administracji cyfrowej i cyfrowych usług publicznych w Kazachstanie. Wizyta posłużyła także dyskusji praktyki głosowania przez Internet w Centralnej Komisji Wyborczej oraz omówieniu wykorzystania technologii wyborczych z przedstawicielami innych krajów.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach

Studenci PG nagrodzeni w konkursie „Innowacje w drogownictwie”

Laureaci konkursu „Innowacje w drogownictwie” podczas wręczenia nagród. Fot. mat. GDDKiA
 

W III edycji konkursu „Innowacje w drogownictwie” organizowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad dwie nagrody otrzymali studenci Politechniki Gdańskiej.

Konkurs adresowany jest do studentów bądź absolwentów studiów I i II stopnia, stacjonarnych lub niestacjonarnych. Przedmiotem oceny konkursowej są prace dyplomowe, obronione w okresie od 14.09.2022 r. do 15.09.2023 r. Konkurs ma na celu promowanie idei przedsiębiorczości i innowacyjności wśród społeczności akademickiej, a przede wszystkim –wyłonienie najlepszych prac dyplomowych, których wyniki mogą być zastosowane w drogownictwie.

Do III edycji konkursu zgłoszono 29 prac w trzech kategoriach:

  • materiały i technologie drogowe,
  • inżynieria ruchu drogowego,
  • drogowe obiekty inżynierskie.

Laureatami dwóch – spośród w sumie dziewięciu nagród – zostali studenci Politechniki Gdańskiej:

  • I miejsce w kategorii „materiały i technologie drogowe” – Mikołaj Jonik za pracę pt. „Analiza właściwości fizykomechanicznych mieszanek recyklingu głębokiego stabilizowanych spoiwami hydraulicznymi z dodatkami nowej generacji” (promotor – dr inż. Marcin Stienss z Katedry Inżynierii Transportowej WILiŚ);
  • III miejsce w kategorii „inżynieria ruchu drogowego” – Mikołaj Janiszewski za pracę pt. „Projekt funkcji oporu odcinka ruchu drogowego z uwzględnieniem danych z sondowania pojazdów” (promotor – dr inż. Krystian Birr z Katedry Inżynierii Transportowej WILiŚ).

Laureaci otrzymali nagrody finansowe. O szczegółach przeczytać można na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dodatkowe informacje znajdują się również na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Nowa publikacja naukowców z PG

Nakładem wydawnictwa Springer ukazała się monografia „Response Feature Technology for High-Frequency Electronics. Optimization, Modeling, and Design Automation” autorstwa prof. Anny Pietrenko-Dąbrowskiej i prof. Sławomira Kozieła z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

Przedmiotem rozważań monografii jest technika punktów charakterystycznych oraz jej zastosowania do modelowania numerycznego, optymalizacji parametrycznej, oraz projektowania wielokryterialnego i statystycznego.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WETI w Aktualnościach.

Awanse naukowe

Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych:

dr hab. inż. Patrycja Szumała, prof. PG (WCh)

Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska

Dn. 12.01.2024 r. o godz. 10.00 w sali 155 w Gmachu Głównym PG odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr inż. Natalii Korcz-Konkol pt. „Stiffness of the diaphragms made of trapezoidal sheeting used as roof braces” („Sztywność przepon z blach trapezowych stosowanych jako stężenie dachowe”).

Promotorem pracy jest dr hab. inż. Piotr Iwicki, prof. PG.

Komercjalizacja i innowacje

Dwa miliony euro na realizację projektów z afrykańskimi i azjatyckimi uczelniami

Katedra Inżynierii Transportowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska otrzymała prawie 2 mln euro dofinansowania na realizację dwóch międzynarodowych projektów dydaktycznych SQUARES i AFROTRANS z uczelniami w Azji i Afryce Subsaharyjskiej.

SQUARES

  • skład konsorcjum: uczelnie z Pakistanu, Nepalu, Bhutanu i Bangladeszu oraz Włoch i Estonii;
  • cel projektu: opracowanie zintegrowanego programu nauczania i materiałów dydaktycznych w obszarach m.in.: budownictwa energooszczędnego i zrównoważonego zarzadzania transportem, jak również przeprowadzenie audytu systemu zarządzania na wybranych uczelniach zagranicznych;
  • zespół: autor i kierownik projektu dr hab. inż. Daniel Kaszubowski, prof. PG; współautor i koordynator współpracy międzynarodowej projektu mgr Maciej Sawicki.

AFROTRANS

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej WILiŚ w Aktualnościach.

Do 7.01.2024 r. trwa nabór do programu grantowego Startup School Two (Molybdenum)

Nabór wniosków do programu Startup School Two (Molybdenum) do 7 stycznia 2024 r.

Program grantowy Startup School Two „Rozwiń skrzydła” realizowany jest przez Gdańsk Tech Startup School (GTS2) i stanowi kontynuację cyklu szkoleniowego Startup School One, który służył wypracowaniu perspektywicznego modelu biznesowego przez zespoły startupowe. W programie Startup School Two zespoły mogą pozyskać grant w wysokości do 50 tys. zł na dalszy rozwój tego modelu.

Informacje organizacyjne:

Dni Otwarte CTT – pierwsze czwartki miesiąca (4.01.2024 r.)

Centrum Transferu Technologii PG zaprasza 4.01.2024 r. na konsultacje pracowników naukowych i doktorantów, którzy są zainteresowani pozyskaniem projektów badawczych lub już realizują projekty o potencjale komercjalizacyjnym. Więcej o powodach, dla których warto skorzystać z konsultacji można przeczytać w „Piśmie PG” 2/2023 (s. 27–29).

Przykładowy zakres konsultacji z CTT:

  • skuteczne nabywanie wyników prac intelektualnych powstałych w ramach projektów badawczych, np. od studentów i doktorantów;
  • określanie biznesowych ram współpracy z firmami przy realizacji grantów konsorcjalnych;
  • wyznaczanie realnych do osiągnięcia wskaźników projektów w zakresie ich komercjalizacji,
  • ochrona własności intelektualnej;
  • przewidywanie kosztów związanych z procesem ochrony i komercjalizacji wyników badań;
  • optymalne scenariusze komercjalizacji wyników projektów badawczych i podziału korzyści z ich wdrożenia.

Osoby zainteresowane konsultacjami proszone są o wcześniejsze umówienie się (spotkanie osobiste, rozmowa telefoniczna lub spotkanie online) poprzez e-mail ctt@pg.edu.pl lub tel. 58 348 66 40.

Umiędzynarodowienie

Rejestracja na webinarium poświęcone akcji Erasmus Mundus

Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności zaprasza do udziału w spotkaniu informacyjnym online dotyczącym akcji Erasmus Mundus, które odbędzie się 10.01.2024 r. (środa) w godz. 10.00–11.30. Rejestracja na wydarzenie potrwa do 3.01.2024.

Spotkanie jest skierowane głównie dla nauczycieli akademickich zainteresowanych współudziałem w tworzeniu i realizowaniu wspólnych studiów magisterskich Erasmus Mundus.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Działu Współpracy Międzynarodowej.

Nabór do programu Erasmus+: współpraca z krajami trzecimi (do 15.01.2024)

Dział Współpracy Międzynarodowej zachęca wydziały do udziału w projekcie dotyczącym mobilności studentów i pracowników w ramach programu Erasmus+: współpraca z krajami niestowarzyszonymi. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15.01.2024 r.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej DWM.

Politechnika Gdańska w mediach

Asfalt oczyszczający powietrze i innowacyjny robot socjalny [PG w mediach]

 

W dn. 11–17.12.2023 r. w radiu, telewizji oraz portalach internetowych, a także w mediach społecznościowych ukazało się łącznie 548 wzmianek na temat Politechniki Gdańskiej.

Poniżej wybrane materiały, które ukazały się w mediach w minionym tygodniu.

Testują asfalt, który oczyści powietrze

Koło Ostródy wybudowany został pierwszy odcinek drogi pokrytej asfaltem, który ma oczyszczać powietrze z samochodowych spalin. Technologię opracowało Centrum badawczo-rozwojowe koncernu Orlen we współpracy z naukowcami z PG. Informacja na ten temat ukazała się m.in. w Radiu ZET i Radiu Eska oraz w Internecie na:
Onet.pl Interia.pl  Polskie Radio 24 Auto Świat Trojmiasto.pl

Innowacyjny robot wspierający dzieci z autyzmem

Projekt „Affective loop in Socially Assitive Robotics as an intervention tool for children with autism” z Politechniki Gdańskiej znalazł się wśród laureatów nagrody EDUinspiracje. O projekcie, który został doceniony w kategorii „Wyrównywanie szans”, opowiedziała „Perspektywom” dr hab. inż. Agnieszka Landowska, prof. uczelni, pomysłodawczyni przedsięwzięcia i jego pierwsza kierownik z ramienia PG.

Perspektywy.pl

Informacja o wyróżnieniu dla projektu z PG ukazała się także m.in. w następujących tytułach:

Dziennik Bałtycki Gazeta Pomorska

PG po raz drugi najbardziej proekologiczną w Polsce

W rankingu UI GreenMetric 2023 zajęła pierwsze miejsce w Polsce i 197. na świecie, uzyskując ponad 82 procent punktów. Informacja na ten temat ukazała się m.in. w poniższych tytułach:

Wyborcza.pl Trojmiasto.pl Zawsze Pomorze

PG wśród uczelni z najlepszymi na świecie programami MBA

PG w rankingu QS zajęła 67. pozycję w Europie (pozycję 181+ w zestawieniu uczelni z całego świata). Nasz uczelnia została doceniona za program nauczania przygotowany dla międzynarodowych studiów MBA w zakresie zarządzania strategią, programami i projektami.

Business Insider

Warsztaty i szkolenia

Szkolenie nt. rejestracji korespondencji w systemie EZD

Centrum Obiegu Dokumentów zaprasza na szkolenie przypominające z zakresu rejestracji tradycyjnej korespondencji wychodzącej w systemie EZD.

Szkolenie odbędzie się 10.01.2024 r. w godz. 9.00–11.00 i będzie realizowane poprzez narzędzie Microsoft Teams. Dołączenie do spotkania będzie możliwe przy pomocy linku udostępnionego na stronie https://pg.edu.pl/cod/ezd/szkolenia-online.

Instrukcje dotyczące tematyki poruszanej na szkoleniu znajdują się w repozytorium PG.

Szkolenie „Podstawy zarządzania projektami”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników PG na dwudniowe szkolenie pn. „Podstawy zarządzania projektami” organizowane w dn. 18–19.01.2024 r. w godz. 9.00–14.00, stacjonarnie na PG.

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na szkolenie obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację zostaną poinformowane e-mailem o miejscu spotkania.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Warsztaty „Zarządzanie ryzykiem w projektach”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników Politechniki Gdańskiej na warsztaty „Zarządzanie ryzykiem w projektach”, które odbędą się 1.02.2024 r. w godz. 9.00–14.00, stacjonarnie na PG. 

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację zostaną poinformowane e-mailem o miejscu spotkania.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Warsztaty „Planowanie i komunikacja w projektach”

Centrum Zarządzania Projektami PG zaprasza pracowników Politechniki Gdańskiej na warsztaty „Planowanie i komunikacja w projektach”, które odbędą się 2.02.2024 r. w godz. 9.00–14.00, stacjonarnie na PG. 

Spotkanie poprowadzi mgr Dorota Pec z Centrum Zarządzania Projektami PG.

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które przejdą pomyślnie rejestrację zostaną poinformowane e-mailem o miejscu spotkania.

Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.

Zarządzenia i pisma okólne

Zarządzenia i pisma okólne

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 60/2023 z 11.12.2023 r. w sprawie: wprowadzenia zmian do Regulaminu programu RADON SUPPORTING MOST TALENTED STUDENTS

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 61/2023 z 11.12.2023 r. w sprawie: zmiany Zarządzenia Rektora PG nr 10/2023 r. w sprawie zatwierdzenia Regulaminu organizacyjnego Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, zmienionego Zarządzeniem Rektora PG nr 21/2023,

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 62/2023 z 11.12.2023 r. w sprawie: zasad podziału środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz potencjału badawczego w 2023 r.

ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 63/2023 z 11.12.2023 r. w sprawie: wprowadzenia zmian w Regulaminie wynagradzania pracowników Politechniki Gdańskiej

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 64/2023 z 12.12.2023 r. w sprawie: zmiany składu Rady Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej 

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 65/2023 z 12.12.2023 r. w sprawie: zmian w składzie osobowym Zespołu ds. informatyzacji na kadencję 2020–2024

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 66/2023 z 14.12.2023 r. w sprawie: zwiększania wynagrodzenia pracownikom rozwiązującym stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę w roku 2024

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 67/2023 z 18.12.2023 r. w sprawie: zmian w składzie osobowym Zespołu ds. Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 68/2023 z 18.12.2023 r. w sprawie: powołania Zespołu przygotowującego wniosek o dofinansowanie projektu składany w konkursie FERS.03.01-IP.08-001/23 „Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego”

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 69/2023 z 18.12.2023 r. w sprawie: zmian w składzie Uczelnianego Zespołu ds. wdrożenia zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych na Politechnice Gdańskiej oraz współpracującego z nim Zespołu opiniodawczo-doradczego

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 70/2023 z 18.12.2023 r. w sprawie: ustalenia godzin rektorskich dnia 22 grudnia 2023 r. na Politechnice Gdańskiej

Komunikaty

e-Doręczenia w 2024 r.

Szanowni Państwo,

w nawiązaniu do komunikatu z dn. 27.11.2023 r. dotyczącego obowiązku stosowania e-Doręczeń (ustawa o doręczeniach elektronicznych z dnia 18.11.2020 r.) informuję, że zmianie uległ termin wejścia w życie ustawy. Termin wejścia obowiązku e-Doręczeń Uczelni został rekomendowany na 2.12.2024 r.

W związku z tym informuję, że sposób wysłania korespondencji na Uczelni pozostaje bez zmian do grudnia 2024 r. Będę Państwa informować na bieżąco w przypadku jakichkolwiek zmian.

prof. dr hab. inż. Dariusz Mikielewicz
Prorektor ds. organizacji i rozwoju

Podsumowanie zmian w systemach informatycznych PG (listopad 2023)

Centrum Usług Informatycznych przedstawia podsumowanie zmian wprowadzonych w listopadzie br. w systemach informatycznych PG:

  • Pensum: rozbudowano funkcjonalność Pensum;
  • Dziekanat: dodano funkcjonalność wyświetlanie załączników w szczegółach sprawy KPA w widoku Dziekanatu i widoku Studenta;
  • eDokumenty: dodano powiadomienie przy anulowaniu eDokumentu;
  • Nauczyciel: dodano możliwość składania wniosków o zniżkę lub redukcję pensum;
  • portal eNauczanie PG: poprawiono opisy dla mechanizmów kopiowania oraz archiwizowania kursów;
  • aplikacja mobilna mPG: dodano przycisk „Telefon alarmowy do Centrum Bezpieczeństwa”;
  • Projekty: dodano możliwość edycji projektu dla ustawionego asystenta.

Kompletna lista nowych funkcji i poprawek została opublikowana na stronie CUI.

W przypadku pytań lub problemów z usługami IT należy kontaktować się z Helpdeskiem CUI poprzez system zgłoszeń lub telefonicznie (58 348 63 37).

Przerwa świąteczna

Informujemy, że ze względu na przerwę świąteczną i noworoczną ostatnie tegoroczne wydanie Biuletynu Informacyjnego PG ukaże się 21.12.2023 r., natomiast pierwszy noworoczny numer planujemy wydać 11.01.2024 r.

Zapraszamy do przekazywania treści do Biuletynu za pośrednictwem korespondentów.

Kalendarium

4 stycznia 09.00–14.00
https://ctt.pg.edu.pl/

Dni Otwarte CTT

CTT zaprasza na konsultacje pracowników naukowych i doktorantów, którzy są zainteresowani pozyskaniem projektów badawczych lub już realizują projekty o potencjale komercjalizacyjnym.
10 stycznia 09.00–11.00
https://pg.edu.pl/cod/ezd/szkolenia-online

Rejestracja korespondencji w systemie EZD

Centrum Obiegu Dokumentów zaprasza na szkolenie przypominające z zakresu rejestracji tradycyjnej korespondencji wychodzącej w systemie EZD.
17 stycznia 13.15–15.15

Posiedzenie Senatu

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej