Nr 293/21 września 2023

Z życia uczelni

Wiecha zawisła na budynku Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej

Uroczystość zawieszenia wiechy na budowie Centrum Ekoinnowacji PG. Na zdjęciu w górnym rzędzie od lewej: Marcin Lewandowski, wiceprezes NDI, Jacek Szuta, prezes zarządu Polimex Infrastruktura, Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, Tomasz Gieszcz, dyrektor biura wojewody pomorskiego, Mariusz Miler, kanclerz PG. W dolnym rzędzie od lewej: Małgorzata Winiarek-Gajewska, prezeska NDI, Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Antoni Taraszkiewicz, architekt, projektant budynku, prof. Joanna Żukowska, dziekanka WILIŚ PG. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 

Dn. 15.09.2023 r. na powstającym przy ul. Siedlickiej Centrum Ekoinnowacji PG zawisła wiecha, co oznacza osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego budynku.

Centrum Ekoinnowacji PG będzie supernowoczesną placówką naukowo-badawczą, która umożliwi naukowczyniom i naukowcom opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych technologii z obszaru inżynierii i ochrony środowiska. Chodzi tu m.in. o oczyszczanie ścieków, gospodarkę wodną i przeciwpowodziową, energooszczędności w budownictwie, transporcie i przemyśle, a także o rozwój na polu odnawialnych źródeł energii czy rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich.

Po uruchomieniu będzie pełnić funkcję dydaktyczną, laboratoryjną oraz badawczą, zatem pozwoli na kształcenie kadr ukierunkowanych na tworzenie kolejnych, innowacyjnych technologii ekologicznych.

Jak informuje wykonawca prac, firma NDI, prace na budowie postępują zgodnie z harmonogramem, a budynek osiągnął stan surowy. Wewnątrz stawiane są już ściany działowe, a budowlańcy montują równolegle fasady okienne i kamienną elewację oraz podłączają instalację elektryczną, teletechniczną, sanitarną i deszczową.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Niemal dwustu uczniów weźmie udział w I edycji Politechniki Talentów

I edycja Politechniki Talentów rozpocznie się 21.09.2023 r. o godz. 9.00 i potrwa do 22.09.2023 do godz. 17.30.

Punkt rejestracyjny dla uczniów i nauczycieli znajduje się na parterze Gmachu Głównego, przed wejściem do biblioteki. Uczestnicy otrzymają tam pakiety startowe i harmonogram zajęć z podziałem na grupy i informacją odnośnie sal. Na zmotoryzowanych czekają miejsca na parkingu PG dla gości przy ul. Fiszera.

Uczestnicy Politechniki Talentów wezmą udział w warsztatach naukowych i zajęciach praktycznych w laboratoriach. Do wyboru jest sześć bloków tematycznych:

  • biologiczno-chemiczny,
  • biznesowo-ekonomiczno-angielski,
  • architektoniczno-budowlany,
  • elektroniczno-informatyczny,
  • matematyczno-fizyczno-informatyczny,
  • mechaniczno-energetyczno-techniczny.

Dodatkowo uczestnicy wezmą udział w warsztatach rozwoju talentów, które poprowadzą doradcy zawodowi z Centrum Rozwoju Talentów, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Biura Karier i Absolwentów PG.

Centrum Sportu Akademickiego przygotowało dla uczniów ofertę zajęć sportowych (m.in. siatkówka, judo, tenis ziemny i in.). Studencką zabawę w klubie „Kwadratowa” organizuje dla młodzieży Samorząd Studentów PG.

Uczniom towarzyszyć będą nauczyciele, którzy wezmą udział w warsztatach przygotowanych przez Centrum Nowoczesnej Edukacji, a także w zabawie terenowej i spacerze po historycznych zakątkach kampusu.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Nauka

Na PG odbył się XXV Jubileuszowy Zjazd Termodynamików

 

Podczas XXV Zjazdu 15 Nestorów Polskiej Termodynamiki zostało wyróżnionych statuetką Alegorii Nauki. Fot. Jakub Łukasik/PG

 

XXV Jubileuszowy Zjazd Termodynamików, który odbył się w dn. 11–14.09.2023 r. to największe zgromadzenie naukowców z obszaru szeroko pojętej termodynamiki w Polsce. Jest okazją do wymiany najbardziej aktualnej wiedzy, doświadczeń oraz nawiązywania kontaktów osobistych.

Zjazd został zorganizowany przez Instytut Energii WIMiO PG. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był prof. Dariusz Mikielewicz, wspomagany pracą dwóch wiceprzewodniczących: prof. Janusza T. Cieślińskiego i prof. Jana Wajsa.

Ideą tej cyklicznej konferencji jest umożliwienie wzajemnych kontaktów specjalistów z dziedziny termodynamiki, zarówno naukowców z wszystkich uczelni krajowych, jak i przedstawicieli przemysłu. Podstawowym celem jest wymiana doświadczeń, prezentacja prac badawczych i rozwojowych realizowanych w poszczególnych ośrodkach, prezentacja nowych koncepcji i nowego podejścia do rozwiązywania problemów, definiowanie potrzeb oraz dyskusja nad możliwościami ich zaspokojenia.

W tegorocznej, jubileuszowej edycji udział wzięło 160 osób, zgłoszono 130 referatów.

Pierwszego dnia konferencji odbyło otwarte posiedzenie Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN, na którym uhonorowano 15 Nestorów Polskiej Termodynamiki statuetką Alegorii Nauki. Jest to wyróżnienie rektora PG, który przyznał temu wydarzeniu także Patronat Honorowy. W imieniu rektora PG statuetki wręczył laureatom prof. Dariusz Mikielewicz w asyście przewodniczącego KTiS PAN, prof. Tadeusza Bohdala.

Lista wyróżnionych:

  • Bogumił Bieniasz – Politechnika Rzeszowska
  • Tadeusz Jan Chmielniak – Politechnika Śląska
  • Marian Czapp – Politechnika Koszalińska
  • Roman Domański – Łukasiewicz Instytut Lotnictwa,
  • Władysław Gajewski – Politechnika Częstochowska
  • Zygmunt Szymon Kolenda – Akademia Górniczo-Hutnicza
  • Edward Kostowski – Politechnika Śląska
  • Joachim Kozioł – Politechnika Śląska
  • Jarosław Mikielewicz – Instytut Maszyn Przepływowych PAN
  • Władysław Nowak – Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny
  • Mieczysław Edward Poniewski – Politechnika Warszawska, o. Płock
  • Wiesław Pudlik – Politechnika Gdańska
  • Janusz Terpiłowski – Wojskowa Akademia Techniczna
  • Marian Trela – Instytut Maszyn Przepływowych PAN
  • Andrzej Ziębik – Politechnika Śląska

Sponsorem głównym imprezy był Orlen SA, a dodatkowo konferencję wspomogły Crist SA, VBW Engineering sp. z o.o., Grupa GPEC, Anwil SA, grupa Orlen, Inwestar oraz Biuro Targów Bałtyk. Ponadto, formą prezentacyjno-wystawienniczą konferencję uatrakcyjnili przedstawiciele przedsiębiorstwa CLIMAREM Sp. z o.o. oraz przedstawiciel Eurotek International sp. z o.o. – wiodącego w Polsce dostawcy technik laserowych i obrazowania procesów cieplno-przepływowych.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Eksperci dyskutowali na PG o rozwoju energetyki w XXI wieku

W spotkaniu uczestniczyli m.in. prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz dr inż. Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, a także pracownicy tych instytucji, członkowie Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz przedstawiciele Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska

 

Dn. 12.09.2023 r. odbyło się seminarium dyskusyjne na temat współczesnej i przyszłej energetyki, pt. „Energetyka i jej rozwój w XXI wieku”. Uczestnicy spotkania omawiali m.in. takie kwestie jak innowacyjne technologie, bezpieczeństwo energetyczne, kształcenie kadr na potrzeby energetyki.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz dr inż. Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, a także pracownicy tych instytucji, członkowie Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz przedstawiciele Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Organizatorem wydarzenia była Politechnika Gdańska oraz Urząd Regulacji Energetyki.

W trakcie seminarium poruszono m.in. wybrane zagadnienia społeczne w zakresie szeroko rozumianej energetyki (cieplnej, gazowej i elektrycznej). Spotkanie podzielono na kilka paneli dyskusyjnych, w ramach których omawiano kwestie prawne i organizacyjne względem obowiązującego prawa energetycznego oraz prawa budowlanego. Eksperci wskazali na nowe współczesne technologie oraz konieczność zmian prawnych w zakresie podwyższenia jakości pracy w sektorze energetycznym. Ponadto, omówiono takie kwestie jak współczesne trendy technologiczne i względy bezpieczeństwa energetycznego przy uwzględnieniu systemów fotowoltaicznych, wodorowych, solarnych, zasobników energii elektrycznej, elektrowni wiatrowych, elektrowni atomowych w Polsce.

Na zakończenie dyskusji wskazano na konieczność podnoszenia kompetencji przyszłych kadr energetycznych, które będą musiały sprostać wyzwaniom rozwoju nowych technologii i ich wdrażania. Zwrócono także uwagę na zmniejszające się zasoby krajowej kadry energetycznej i konieczność podjęcia działań w celu zachęcenia młodych osób do pozyskiwania wiedzy i doświadczenia w zakresie energetyki.

Eksperci biorący udział w spotkaniu wyrazili potrzebę cyklicznych spotkań seminaryjnych z uwzględnieniem panelu dyskusyjnego i referatów oraz powołania komitetu sterującego „Rozwój Kadry Energetycznej w Innowacyjnej Gospodarce Polski i UE”.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Za nami konferencja Baltic Windustry na PG

Baltic Windustry 2023 na Politechnice Gdańskiej. W jednym z paneli dyskusyjnych (widocznym na zdjęciu) udział wzięli: prof. Niels-Erik Clausen z katedry systemów energetyki wiatrowej Technical University of Denmark, prof. Barbara Stepnowska z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG, dyrektorka gdańskiego oddziału American Chamber of Commerce, dr inż. Jan Drzewieniecki, prof. PM, prodziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Morskiej w Szczecinie, Jakub Kaszuba, prezes zarządu spółki Base Group oraz Joanna Bochniarz, prezeska Centrum Innowacyjnej Edukacji. Fot. Krzysztof Krzempek/PG.

 

Dn. 12.09.2023 r. na naszej uczelni odbyła się konferencja „Baltic Windustry 2023: industrial research in offshore wind energy”, w której udział wzięli naukowcy, eksperci, inwestorzy i przedstawiciele firm z branży morskiej energetyki wiatrowej.

Za organizację wydarzenia odpowiadało Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej. Celem konferencji było przedstawienie i upowszechnienie aktualnie rozwijających się trendów i nowych technologii w branży offshore oraz wzmocnienie współpracy środowiska biznesowego i naukowego.

Dyskusje odbywały się w ramach trzech paneli tematycznych:

  • polityka i finansowanie – prelegenci przedstawili informacje na temat aktualnych i przyszłych instrumentów finansowania prac badawczo-przemysłowych, korzyści ekonomicznych oraz możliwości uzyskania przewagi konkurencyjnej po wdrożeniu wyników prac badawczych w obszarze offshore;
  • przemysł i edukacja – dyskutowano o sposobach rozwiązania problemu niedoboru wykwalifikowanej kadry oraz dostosowaniu profili kształcenia do realnych potrzeb przemysłu;
  • badania i cyfryzacja – w tej części rozmawiano o korzyściach, jakie niesie zastosowanie technologii cyfrowych na różnych etapach życia turbiny wiatrowej.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Yuxin Lu z Wydziału Zarządzania i Ekonomii trzecim absolwentem Szkoły Doktorskiej

Fot. mat. pryw. 
 

Yuxin Lu z Wydziału Zarządzania i Ekonomii jest trzecim absolwentem, który ukończył Szkołę Doktorską Politechniki Gdańskiej w nowym systemie kształcenia doktorantów. Swoje badania naukowe prowadzi w dziedzinie ekonomia i finanse, koncentrując się na przede wszystkim na chińskim eksporcie i imporcie towarów.

Praca doktorska pt. „Essays on China's international trade – focus on One-Belt One-Road initiative” powstała pod kierunkiem dr hab. Joanny Wolszczak-Derlacz, prof. PG. Recenzentami byli prof. Filippa Reganati z University of Roma Sapienza, dr hab. Stanisław Umiński z Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Jan Jakub Michałek z Uniwersytetu Warszawskiego.

„One – Belt, One – Road” to współczesna inicjatywa władz Chińskiej Republiki Ludowej, mająca na celu reaktywację Jedwabnego Szlaku. Polega na rozbudowie sieci infrastruktury łączącej Chiny, kraje Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu, Afryki i Europy i stwarza szczególnie korzystne możliwości współpracy w zakresie projektów o charakterze infrastrukturalnym oraz finansowych. Jeden z głównych korytarzy łączy Chiny z Europą Zachodnią i wiedzie przez Rosję, Białoruś i Polskę.

Po obronie doktoratu naukowiec zamierza wrócić do Chin na staż podoktorski. W pracy badawczej będzie nadal kontynuował temat inicjatywy „One-Belt One-Road”, w kontekście ostatnich propozycji Unii Europejskiej i USA „o wyeliminowaniu zagrożeń przemysłowych i zmniejszenia zależności gospodarek od Chin”.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

PG gospodarzem konferencji klimatycznej „ENHANCE Summit on Climate-Neutral Cities”

 

W dn. 5–6.10.2023 Politechnika Gdańska będzie gospodarzem wydarzenia „ENHANCE Summit on Climate-Neutral Cities”. Przed dwa dni naukowcy, doktoranci i studenci z 10 europejskich uczelni technicznych wspólnie z zaproszonymi ekspertami będą dyskutować o roli uniwersytetów w walce ze zmianami klimatu. Konferencja jest częścią projektu realizowanego przez ENHANCE Alliance, którego członkiem jest PG.

W listopadzie 2022 r. Politechnika Gdańska dołączyła do sojuszu uczelni technicznych ENHANCE Alliance zrzeszającego czołowe uniwersytety z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Szwajcarii oraz Szwecji. Październikowa konferencja organizowana na PG będzie okazją nie tylko do wymiany wiedzy i doświadczeń w temacie zmian klimatu, ale również do spotkania wszystkich członków sojuszu i omówienia planów na przyszłość.

Dodatkowe informacji można znaleźć na stronie Działu Współpracy Międzynarodowej.

VII konkurs INFOSTRATEG na projekty zamawiane

VII konkurs ma na celu wybór wykonawców w ramach tematu zgłoszonego przez Główny Urząd Miar: Wyznaczanie granic ośrodków o różnej gęstości w radiografii przemysłowej oraz w przemysłowej tomografii komputerowej dla celów precyzyjnego wyznaczania objętości.

Informacje dla aplikujących:

  • budżet konkursu wynosi 11,7 mln zł;
  • poziom dofinansowania dla jednostek naukowych wynosi 100% kosztów kwalifikowalnych;
  • jednostki naukowe mogą realizować projekt wyłącznie w ramach działalności niegospodarczej;
  • wnioski projektowe należy składać wyłącznie w systemie LSI w terminie do 18.10.2023 r. do godz. 16.00;
  • zgłoszenia projektowe należy składać w systemie elektronicznym MojaPG do 11.10.2023 r.; pełen wniosek projektowy lub jego kosztorys powinien zostać przedstawiony w Centrum Zarządzania Projektami do 11.10.2023 r. w formie elektronicznej;
  • dokumentacja konkursowa znajduje się na stronie NCBiR.

Kontakt w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Beata Toma.

Konkurs „Nature-Based Solutions for biodiversity, human well-being and transformative change”

Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło konkurs „Nature-Based Solutions for biodiversity, human well-being and transformative change” (BiodivNBS) na międzynarodowe interdyscyplinarne projekty badawcze w obszarze nauk dotyczących ochrony bioróżnorodności.

O finansowanie mogą się starać konsorcja międzynarodowe, złożone z co najmniej 3 zespołów badawczych pochodzących z co najmniej 3 krajów biorących udział w konkursie. Kierownik polskiego zespołu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora.

Kraje uczestniczące: Austria, Belgia, Bułgaria, Brazylia, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Gruzja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Izrael, Kanada (Québec), Litwa, Łotwa, Maroko (ostateczny udział zostanie potwierdzony), Mołdawia, Niderlandy, Norwegia, Polska, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Tunezja, Turcja (ostateczny udział zostanie potwierdzony), Węgry, Włochy.

Harmonogram konkursu:

  • termin składania wniosków wstępnych (pre-proposals): 10.11.2023 r. (15.00 CET);
  • termin składania wniosków pełnych (full proposals): 9.04.2024 r. (15.00 CEST);
  • termin składania wniosków krajowych: 16.04.2024 r. (16.00 CEST);
  • ogłoszenie wyników: wrzesień/październik 2024;
  • rozpoczęcie realizacji projektów: 1.12.2024 – 1.04.2025.

Zgłoszenie projektu do finansowania w systemie MojaPG należy złożyć najpóźniej 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Najważniejsze informacje o konkursie znajdują się na stronie NCN oraz stronie sieci Biodiversa+.

Kontakt dot. konkursu w Centrum Zarządzania Projektami: pm.czp@pg.edu.pl

II Konkurs w ramach Partnerstwa Water4All – JTC Call 2023

Międzynarodowy konkurs na projekty badawcze i innowacyjne „AQUATIC ECOSYSTEM SERVICES” został ogłoszony w ramach europejskiego współfinansowanego partnerstwa Water4All. Zadaniem konkursu jest wsparcie dla projektów mających na celu poprawę bezpieczeństwa wodnego w długoterminowej perspektywie.

Warunki aplikowania:

  • wnioskodawcą w konkursie mogą być organizacje prowadzące badania i upowszechniające wiedzę oraz przedsiębiorcy: MŚP i duzi przedsiębiorcy, a także konsorcja;
  • wnioskodawcy mogą otrzymać finansowanie na badania przemysłowe i prace rozwojowe;
  • procedura aplikacji jest dwuetapowa:
    • I – wstępny wniosek międzynarodowy (pre-proposal) składany jest przez lidera konsorcjum za pośrednictwem międzynarodowego systemu elektronicznego,
    • II – po wstępnej ocenie autorzy wybranych projektów dostaną zaproszenie do przesłania pełnych wersji wniosków (full proposals),
    • wnioskodawcy, których wniosek znajdzie się na międzynarodowej liście projektów rekomendowanych do finansowania, zostaną poproszeni o przygotowanie krajowego wniosku o dofinansowanie;
  • szczegółowe informacje dotyczące sposobu aplikowania i samego konkursu dostępne są na stronie NCBR;
  • zakończenie naboru wniosków wstępnych: 13.11.2023, godz. 15.00 CET.

Zgłoszenie projektu do finansowania w systemie MojaPG należy złożyć najpóźniej 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Informacje o konkursie znajdują się na stronie Centrum Zarządzania Projektami; kontakt w Centrum Zarządzania Projektami: Agnieszka Głowacz-Różyńska

Konsultacje społeczne założeń drugiego konkursu w ramach FERS

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jako Instytucja Pośrednicząca dla Priorytetu III Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami Programu FERS 2021–2027 rozpoczyna konsultacje społeczne założeń drugiego konkursu dotyczącego zwiększenia dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnościami pt. „Uczelnie coraz bardziej dostępne”.

Więcej informacji znajduje się na stronie NCBR.

Awans do Komitetu Narodowego URSI i komisji międzynarodowej

W dn. 19–26.08.2023 w Sapporo w Japonii odbyła się konferencja dotycząca nauk radiowych, tj. Zgromadzenie Generalne organizacji URSI (URSI GASS). W wydarzeniu uczestniczyła również delegacja z Katedry Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych WETI, która działa w różnych obszarach nauk radiowych, a jej pracownicy wybierani są zarówno do struktur Komitetu Narodowego URSI, jak i są przedstawicielami w komisjach międzynarodowych.

Decyzją delegatów krajów członkowskich URSI dr hab. inż. Sławomir Ambroziak, prof. PG został wybrany zastępcą przewodniczącego międzynarodowej komisji F zajmującej się propagacją fal radiowych i teledetekcją na kadencję 2023–2029. Zgodnie ze statutem po trzech latach obejmie funkcję przewodniczącego.

Ponadto, po trzech latach swoją drugą kadencję w międzynarodowej komisji C jako Senior Early Carieer Representative rozpoczął dr inż. Krzysztof K. Cwalina. Został także wybrany przewodniczącym międzynarodowej grupy roboczej zajmującej się zastosowaniem metod sztucznej inteligencji w systemach i sieciach radiowych oraz reprezentantem Szkoły Nauk Radiowych dla Młodych Naukowców URSI.

Konferencja IAKOŚ – studenci i doktoranci o środowisku i ekologicznych technologiach

 
 

W dn. 20–22.09.2023 r. na Politechnice Gdańskiej odbywa się ósma edycja Interdyscyplinarnej Akademickiej Konferencji Ochrony Środowiska – IAKOŚ. Wydarzenie skierowane jest do studentów i doktorantów z całej Polski, którzy zajmują się szeroko rozumianą ochroną środowiska.

Za organizację konferencji odpowiadają studenci kół naukowych PG. W komitecie organizacyjnym konferencji znaleźli się studenci i doktoranci dwóch wydziałów Politechniki Gdańskiej (Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Wydziału Chemicznego), działający w trzech kołach naukowych: Kole Naukowym „Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska” (MIŚ), Naukowym Kole Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej (NKCh) oraz Kole Naukowym Inżynierii i Gospodarki Wodnej „Konfuzor”.

Tematyka konferencji IAKOŚ:

  • Przystosowanie infrastruktury Polski do samochodów elektrycznych,
  • Błękitna infrastruktura w miastach w kontekście walki ze zmianami klimatu,
  • Wieże dla nietoperzy – Polska jako europejski pionier we wdrażaniu nowych rozwiązań ochronnych.

W tym roku szczególną atrakcją będzie panel poświęcony prezentacjom projektu „Spitsbergen challenge – wyprawa naukowa do Arktyki”, realizowanego ze środków programu IDUB w ramach PLUTONIUM SUPPORTING STUDENT RESEARCH TEAMS.

Członkowie konferencji będą mogli także wziąć udział w wykładach plenarnych oraz panelu dyskusyjnym dotyczącym współczesnych wyzwań związanych z oczyszczaniem ścieków, np. gospodarki ściekowej w rejonach szczególnie wrażliwych, takich jak Arktyka Europejska.

Dodatkowe informacje, w tym szczegółowy harmonogram konferencji oraz fotorelacje z poprzednich edycji można znaleźć na stronie internetowej konferencji oraz w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram).

Studenci PG badali Arktykę

Fot. materiały koła naukowego „MIŚ”
 
Grupa studentów z koła naukowego PG „Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska” odbyła w dn. 9–23.08.2023 wyprawę na Spitsbergen. Wyjazd był jednym z etapów projektu PLUTONIUM „Spitsbergen challenge – wyprawa naukowa do Arktyki”.
Studenci prowadzili prace terenowe i laboratoryjne we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Kłajpedzie (Litwa). Udało się zrealizować bardzo szeroki plan badawczy, który obejmował prace terenowe, jak np. pobranie próbek wody i gleby, a także korzystanie z sondy CTD, próbnika wieloparametrycznego HORIBA, batymetru oraz pułapek osadowych. Zakres badań dotyczył geologii, hydrologii, hydrochemii i lichenometrii. Studenci przeprowadzili badania gazów cieplarnianych w słupie wody, pobrali próbki planktonu i bentosu przybrzeżnego oraz próbki do izolacji eDNA.
W wyprawie na Spitsbergen udział wzięli: Iga Jabłońska i Igor Kiżewski (studenci WILiŚ), Adam Pacek (student WETiI), Zuzanna Dunajska (studentka WChem), Emilia Bączkowska (doktorantka Szkoły Doktorskiej PG) oraz opiekunka naukowa Koła „MIŚ” prof. Katarzyna Jankowska.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.

Politechnika Gdańska w mediach

 
Według danych z monitoringu mediów w dn. 11–17.09.2023 w mediach tradycyjnych i społecznościowych ukazało się 805 wzmianek na temat Politechniki Gdańskiej, w tym 642 w prasie, telewizji, radiu i na portalach internetowych.
 

Forum Akademickie, Trojmiasto.pl i inne

Wiecha zawisła na powstającym Centrum Ekoinnowacji PG, które ma być jedną z najważniejszych placówek naukowych w Polsce zajmujących się rozwojem zielonych technologii i proekologicznych rozwiązań. Informacja nt. ukazała się m.in. w:

Forum Akademickie Trojmiasto.pl TVP3 Gdańsk Radio Gdańsk

Onet, RMF

Estakada w Olsztynie przeszła próbę obciążeniową, którą przygotowali eksperci z Politechniki Gdańskiej we współpracy z naukowcami Politechniki Śląskiej. Informacja nt. ukazała się m.in. w:

Onet RMF

TVP i inne

Eksperci branży offshore spotkali się na Politechnice Gdańskiej podczas konferencji Baltic Windustry. Informacja na ten temat ukazała się m.in. TVP3 Gdańsk, a także w:

Portalmorski.pl Gospodarkamorska.pl

Rzeczpospolita

Prof. Piotr Lorens – urbanista, architekt miasta Gdańska, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury PG, członek Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN – o koncepcji miasta 15-minutowego. Rozmowa z profesorem ukazała się w papierowym wydaniu dziennika „Rzeczpospolita” oraz na:

RP.pl

Forum-ekonomiczne.pl i inne

Algorytm strachu czy strach przed algorytmem? Prof. Jan Kreft z Wydziału Zarządzania i Ekonomii wziął udział w dyskusji nt. problemów nowych technologii podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Informacja na ten temat ukazała się m.in. na:

Forum-ekonomiczne.pl Gospodarka.sos.pl

Zrównoważony rozwój

Politechnika Gdańska sygnatariuszem „Race to Zero”

Dołączenie Politechniki Gdańskiej do kampanii „Race to Zero” jest potwierdzeniem zobowiązania Uczelni, zawartego w Planie Klimatycznym PG, do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o połowę do 2030 roku, a następnie dążenia do osiągnięcia w 2040 r. zerowej emisji netto. 

Informacje o kampanii „Race to Zero” można znaleźć na stronie Zrównoważonego Rozwoju PG prowadzonej przez Centrum Analiz Strategicznych.

Zarządzenia i pisma okólne

Zarządzenia i pisma okólne

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 34/2023 z 12.09.2023 r. w sprawie: powołania Komitetu Programowego Jubileuszu 120-lecia Politechniki Gdańskiej

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 35/2023 z 12.09.2023 r. w sprawie: terminu realizacji uczelnianych fakultatywnych przedmiotów humanistycznych i społecznych na studiach stacjonarnych drugiego stopnia rozpoczynających się w semestrze zimowym w roku akademickim 2023/2024 na Politechnice Gdańskiej

PISMO OKÓLNE REKTORA PG nr 36/2023 z 13.09.2023 r. w sprawie: godzin rektorskich w dniu 2 października 2023 r. na Politechnice Gdańskiej w związku z Inauguracją Roku Akademickiego 2023/2024

Kalendarium

21 września–22 września
https://szkoly.pg.edu.pl/politechnika-talentow

Politechnika Talentów

Młodzież z kilkunastu liceów i techników plasujących się w pierwszej dziesiątce rankingu Fundacji „Perspektyw” 2023 weźmie udział w zajęciach na PG, a także spotka się z władzami PG, naukowcami i studentami.
22 września 13.00–15.30

Obrona rozprawy doktorskiej na WFTIMS

Obrona rozprawy doktorskiej mgr. inż. Łukasza Pawłowskiego. Tytuł rozprawy: „Smart composite coatings for titanium implants”. Promotor: prof. dr hab. inż. Andrzej Zieliński.
27 września 09.00–11.00
https://pg.edu.pl/cod/ezd/szkolenia-online

Rejestracja korespondencji wychodzącej w EZD

Centrum Obiegu Dokumentów zaprasza na szkolenie online z zakresu rejestracji korespondencji wychodzącej w systemie EZD.
29 września 00.00–23.59
https://pomorskanocnaukowcow.eu/

Pierwsza Pomorska Noc Naukowców w Trójmieście

Co to jest bateria bagdadzka i czy owoce mają napięcie? Jak wygląda krew pod mikroskopem? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą naukowcy podczas pierwszej Pomorskiej Nocy Naukowców.
30 września 10.00–12.00
https://pg.edu.pl/aktualnosci/2023-09/zapraszamy-na-uroczyste-otwarcie-roku-akademickiego-w-gdansku

Wspólne otwarcie roku akademickiego pomorskich uczelni

30.09.2023 w Gdańsku z inicjatywy Uczelni Fahrenheita pomorskie uczelnie wyższe i władze samorządowe uroczyście otworzą rok akademicki 2023/2024.
2 października 11.15–13.15

Inauguracja roku akademickiego Politechniki Gdańskiej

Uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2023/2024.