Tytuł IWA Fellow dla prof. Jacka Mąkini
Międzynarodowe Stowarzyszenie Wodne (IWA) wyróżniło prof. Jacka Mąkinię, kierownika Katedry Inżynierii Sanitarnej (WILiŚ) tytułem IWA Fellow. Tytuł ten jest przyznawany przez władze Stowarzyszenia „w dowód międzynarodowego uznania i wkładu w rozwój branży wodnej w sferze nauki, technologii i zarządzania”. Prof. J. Mąkinia jest pierwszą osobą w Polsce i czwartą w Europie Środkowo-Wschodniej, która otrzymała to wyróżnienie. Aktywnie działa w Stowarzyszeniu od 2000 roku. Jest obecnie sekretarzem jednej z największych grup specjalistycznych IWA, która zajmuje się problematyką usuwania i odzysku związków biogennych. Jest też współtwórcą i pierwszym przewodniczącym Polskiego Oddziału IWA (IWA Poland), a ponadto reprezentuje Polskę w Zgromadzeniu Ogólnym Stowarzyszenia, do którego należy 55 krajów.
Nagroda Primum Cooperatio dla prof. Janusza Rachonia
Primum Cooperatio, czyli Nade Wszystko Współpraca to nagroda, którą Pracodawcy Pomorza przyznają naukowcom przyczyniającym się do wspierania i realizowania innowacyjnych przedsięwzięć. 24.02.2017 r. nagrodę odebrał prof. Janusz Rachoń, specjalista zakresu syntezy organicznej, chemii organicznej fosforu, w tym syntezy związków biologicznie czynnych stosowanych m.in. w medycynie.
Laureat ma na swoim koncie wieloletnią i owocną współpracę z Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma SA. Za swoją działalność naukową i wdrożeniową otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: dwie Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP (2005 i 2014), Nagrodę Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (2011), Medal im. Ignacego Mościckiego przyznawany przez Polskie Towarzystwo Chemiczne (2015) czy też Medal Honorowy im. Tadeusza Sendzimira przyznawany przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów (2016).
Spotkanie Rektora PG z Konsulem Generalnym Ukrainy
Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Łew Zacharczyszyn spotkał się z rektorem PG prof. Jackiem Namieśnikiem. Rozmowa dotyczyła wzmocnienia współpracy pomiędzy zespołami naukowymi z PG i różnymi instytucjami naukowo-dydaktycznymi na Ukrainie oraz problemów studentów, którzy korzystają z wymiany zagranicznej pomiędzy naszymi państwami.
Zarówno ukraińscy studenci, którzy przyjeżdżają do nas na wymianę zagraniczną, jak i Polacy wybierający się w tym samym celu na Ukrainę często mają problemy z uzyskaniem odpowiednich wiz.
Władze PG liczą na to, że naszą uczelnię zaczną odwiedzać ukraińscy profesorowie wizytujący. Jako pierwszy już w tym roku na Wydział Chemiczny przyjedzie profesor Michał Bratyczak z Politechniki Lwowskiej.
Prof. Suiliang Huang z Nankai University z wizytą na PG
Profesor Suiliang Huang z Nankai University w Chinach przebywał na Politechnice Gdańskiej w dniach 8–21.02.2017 r. Celem wizyty było przygotowanie wniosku dotyczącego wspólnego projektu badawczego finansowanego głównie przez stronę chińską oraz wspólne publikacje.
Prof. S. Huang przyjechał wraz z dwójką doktorantów na zaproszenie Katedry Hydrotechniki WILiŚ w ramach realizacji umowy pomiędzy PG a Nankai University. Podczas spotkania z prorektorami prof. J. Cieślińskim, prof. P. Dominiakiem oraz prof. J. Smulko omówiono wspólny projekt polsko-chiński „Models for coupled surface and subsurface flow on flooded areas and wetlands”. Goście spotkali się także z dziekanem WILiŚ prof. K. Wilde.
Z pobytem zbiegło się wydanie przez Wydawnictwo PG książki „Introduction to computational engineering hydraulics” autorstwa Romualda Szymkiewicza, Suilianga Huanga i Adama Szymkiewicza, przeznaczonej zarówno dla studentów PG, jak i Nankai University w Tianjin.
MBA Politechniki Gdańskiej współgospodarzem seminarium o Firmie-Idei
Zarządzanie kapitałem intelektualnym będzie tematem seminarium „Firma-Idea: Realne wyzwania, niematerialne wartości”, które odbędzie się 22.03.2017 r. na PG.
Spotkanie składać się będzie z dwóch części: naukowej, podczas której poruszone zostanie zagadnienie wartości niematerialnych jako pojęcia prawnego i jako koncepcji rozwojowej, oraz praktycznej, w której przedstawiciele świata biznesu podzielą się swoimi obserwacjami i doświadczeniami związanymi z oczekiwanymi społecznie zmianami w sposobie działania firm. Seminarium będzie towarzyszyć uroczystość rozdania dyplomów ukończenia studiów MBA.
Więcej informacji podano na stronie
http://oees.pl/. Rejestracja elektroniczna:
http://seminarium-gdansk.oees.pl/ (uczestnictwo w seminarium jest bezpłatne).