W wydaniu:
- PG Złotym Laureatem Konkursu Pomorskiej Nagrody Jakości
- Naukowcy PG naprawią miny należące do Marynarki Wojennej
- Najlepszy chapter na świecie pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Nyki
- Współpraca badawcza Polska (NCBR) – Korea Południowa (KETEP) – 1. Konkurs
- Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa
- Nie tylko nauka. Nagrody Santander dla studentów i doktorantów
- PG będzie współpracować z Siemensem
- Zacieśnienie współpracy polskich uczelni technicznych
- Politechnika Gdańska w mediach
- Zarządzenia i pisma okólne
- Punkt badań profilaktycznych w kierunku chorób sercowo-naczyniowych na PG
- Otwarta rekrutacja do przedszkola MegaMocni PG
- Uczelniane Forum Dziekanatów PG
- „Książka na wakacje 2023” – zabawa konkursowa
- Zmiany w zasadach korzystania z usług kurierskich
Z życia uczelni
Nauka
Naukowcy PG naprawią miny należące do Marynarki Wojennej
Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności PG podpisało umowę o wartości 4,5 mln zł brutto z Komendą Portu Wojennego Świnoujście w sprawie realizacji prac przy morskich minach pomiarowych MMD-P.
Naukowcy z CTBO PG mają zrealizować w l. 2023–2025 prace, które obejmą diagnostykę, naprawę i modyfikację min MMD-P (Morska Mina Denna – Pomiarowa) w Portach Wojennych w Świnoujściu oraz Gdyni, a także w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Próby zdawczo-odbiorcze po wykonanej usłudze zostaną przeprowadzone na wybranych okrętach MW. Szczegóły nowego zamówienia są niejawne.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Najlepszy chapter na świecie pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Nyki
Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) co roku organizuje konkurs na najlepiej działający chapter (oddział). W tegorocznym konkursie najlepszym na świecie okazał IEEE Joint Chapter AP/MTT/AES (Antennas and Propagation/Microwave Theory and Technology/Aerospace and Electronic Systems, którym kieruje prof. Krzysztof Nyka z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.
Chapter to podstawowa jednostka największej organizacji międzynarodowej zrzeszającej specjalistów z najszerzej pojętej dziedziny elektroniki, elektrotechniki, informatyki i automatyki – IEEE. Organizacja jest właścicielem największej bazy pełnotekstowej publikacji naukowych wydawanych pod auspicjami IEEE – IEEE Xplore.
Prof. Krzysztof Nyka kieruje wyróżnionym oddziałem już drugą kadencję (2021/22 i 2022/23). Pod jego przewodnictwem oddział został wyróżniony też inną nagrodą analogiczną do AES-S: 2022 MTT-S Outstanding Chapter Award.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Współpraca badawcza Polska (NCBR) – Korea Południowa (KETEP) – 1. Konkurs
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Korea Institute of Energy Technology Evaluation and Planning (KETEP) ogłosiły pierwszy wspólny konkurs na projekty badawczo-rozwojowe w dziedzinie energii jądrowej (nuclear power).
O finansowanie w konkursie mogą ubiegać się organizacje badawcze, mikro/małe/średnie/duże przedsiębiorstwa oraz grupy podmiotów. W ramach konkursu finansowane będą badania przemysłowe i prace rozwojowe.
Harmonogram konkursu:
- data ogłoszenia konkursu: 7.06.2023 r.,
- rozpoczęcie naboru wniosków: 7.06.2023 r.,
- zakończenie naboru wniosków: 7.09.2023 r.,
- wyniki oceny i publikacja listy rankingowej: listopad 2023 r.
Zgłoszenie projektu do finansowania w systemie MojaPG należy złożyć najpóźniej 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Najważniejsze informacje o konkursie znajdują się na stronie NCBiR.
Kontakt dot. konkursu w Centrum Zarządzania Projektami: pm.czp@pg.edu.pl.
Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa
Dn. 16.06.2023 r. o godz. 11.00 w sali 919 na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej (budynek nr 30) odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Piotra Stryjka pt. „Identyfikacja doświadczalna i określenie wpływu wybranych parametrów na dynamikę ruchu pojazdu specjalnego, wysokiej mobilności”. Promotorem pracy jest dr hab. inż. Beata Świeczko-Żurek, prof. PG.
Z pracą doktorską oraz opiniami recenzentów można zapoznać się w czytelni Biblioteki PG. Recenzje wraz ze streszczeniem rozprawy doktorskiej są zamieszczone na stronie internetowej WIMiO w zakładce Nauka.
Współpraca
Nie tylko nauka. Nagrody Santander dla studentów i doktorantów
W konkursie finansowanym przez Santander Bank Polska w roku akademickim 2022/2023 przyznano nagrody w wys. 2 tys. zł trzydziestu studentom i doktorantom Politechniki Gdańskiej. Nagroda przyznawana jest nie tylko za dobre wyniki w nauce i publikacje naukowe, ale także za działalność pozanaukową: sportową, artystyczną lub charytatywną.
Nagrodzeni studenci:
- z Wydziału Architektury: Weronika Glaubert, Karolina Kapitańska, Magdalena Majewska, Ada Żurańska;
- z Wydziału Chemicznego: Joanna Jóźwik, Łucja Kozicka, Denys Suprun, Paweł Wojtasz;
- z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki: Adam Jakubowski, Aleksandra Maciejowska, Jakub Sochacki, Paweł Tumialis;
- z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki: Przemysław Czerwiński, Remigiusz Izbaner;
- z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej: Anna Bafia, Klaudia Prusik, Dorota Rygielska;
- z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska: Miłosz Manuszewski;
- z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa: Piotr Borowiec, Agata Knabe, Izabela Satrjan, Helena Schwarz, Jan Szyłejko;
- z Wydziału Zarządzania i Ekonomii: Natalia Wojnowska, Michał Ząbkiewicz.
Nagrodzeni doktoranci:
- Helena Anacka – dyscyplina: ekonomia i finanse;
- Emilia Bączkowska – dyscyplina: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka;
- Artur Gańcza – dyscyplina: automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne;
- Damian Koszelow – dyscyplina: inżynieria materiałowa;
- Mahmoud Miari – dyscyplina: inżynieria lądowa, geodezja i transport.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
PG będzie współpracować z Siemensem
Dn. 21.06.2023 r. Politechnika Gdańska będzie gospodarzem wydarzenia Siemens – Digital Pathways 2023 Industry & Education Cooperation Meeting, podczas którego władze uczelni podpiszą list intencyjny o współpracy z Siemens Industry Software.
Wydarzenie odbędzie się w Centrum Kompetencji STOS (budynek nr 51), a jego współorganizatorami są: Politechnika Gdańska, Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG, Centrum Informatyczne TASK PG , Siemens Industry Software oraz Siemens Sp. z o.o.
Najważniejszym punktem wydarzenia będzie podpisanie listu intencyjnego o współpracy Politechniki Gdańskiej z koncernem Siemens. W ramach kooperacji obydwa podmioty zadeklarują wzajemne wsparcie pod kątem transferu wiedzy, wdrażania nowych narzędzi cyfrowych czy realizacji projektów rozwojowych i przemysłowych, a także współorganizowanie warsztatów i konferencji.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy drogą mailową pod adresem cezary.zrodowski@pg.edu.pl. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Zacieśnienie współpracy polskich uczelni technicznych
Dn. 6.06.2023 r. br. w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie podczas spotkania Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju publicznych wyższych szkół technicznych zostało podpisane porozumienie o współpracy polskich uczelni technicznych w zakresie zarządzania projektami – Forum biur zarządzania projektami uczelni technicznych (Technical Universities Project Management Offices Forum [TUPMO Forum]).
Porozumienie podpisało 20 uczelni technicznych. Partnerzy porozumienia deklarują wolę współpracy w zakresie związanym z zarządzaniem projektami. Ze strony Politechniki Gdańskiej porozumienie podpisał prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Sławomir Milewski.
Główne zadania zapisane w porozumieniu to m.in.:
- wzajemna współpraca w zakresie pozyskiwania projektów;
- wymiana informacji i doświadczeń na temat realizowanych i planowanych przedsięwzięć;
- przedstawianie wspólnego stanowiska ws. konsultacji konkursów i programów finansujących/dofinansowujących projekty dla polskich uczelni technicznych;
- opracowanie i rozwój wspólnych strategii dla pozyskiwania i rozliczania funduszy zewnętrznych;
- podnoszenie kwalifikacji pracowników Partnerów Porozumienia w obszarze zarządzania projektami m.in. poprzez wspólne szkolenia, warsztaty;
- wymiana wiedzy m.in. poprzez konferencje, spotkania, warsztaty;
- wymiana doświadczeń dot. pozyskiwania, realizacji i rozliczania projektów;
- wymiana informacji i rozwiązywanie bieżących spraw związanych z działalnością projektową Partnerów Porozumienia.
Podczas pierwszego spotkania przedstawicieli TUPMO Forum w Krakowie wybrano pierwszego przewodniczącego Komitetu Sterującego i został nim Waldemar Dzienisz (dyrektor Centrum Zarządzania Projektami), a jednocześnie Politechnika Gdańska została pierwszym liderem Forum.
Dodatkowe informacje, w tym lista partnerów porozumienia znajdują się na stronie AGH w Aktualnościach.
Politechnika Gdańska w mediach
Politechnika Gdańska w mediach
Forum Akademickie
Najlepszy wynik w Polsce dla Politechniki Gdańskiej w dwóch Celach Zrównoważonego Rozwoju i utrzymanie pozycji z poprzedniego roku w zestawieniu ogólnym to wyniki tegorocznego rankingu The Impact 2023.
Gazeta Wyborcza/Trójmiasto.pl
Prof. Henryk Krawczyk uhonorowany nagrodą Primum Cooperatio podczas dorocznej gali Pracodawców Pomorza.
Trójmiasto.pl
Zakończyła się XXV edycja konkursu o Pomorską Nagrodę Jakości. To konkurs, w którym co roku nagradzane są firmy, organizacje i instytucje z Pomorza, które w praktyce stosują bądź zamierzają stosować filozofię zarządzania przez jakość. Politechnika Gdańska została Złotym Laureatem 25-lecia.
Gospodarka Morska
Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności Politechniki Gdańskiej podpisało umowę z Komendą Portu Wojennego Świnoujście w sprawie realizacji prac przy morskich minach pomiarowych MMD-P. Prace obejmą diagnostykę, naprawę i modyfikację min MMD-P (Morska Mina Denna – Pomiarowa) w Portach Wojennych w Świnoujściu oraz Gdyni, a także w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
Polish Science
Grupa studentów Politechniki Gdańskiej wyjedzie w sierpniu na polarną wyprawę naukową na Spitsbergen. Organizacja wyprawy jest możliwa dzięki dofinansowaniu z programu Plutonium Supporting Student Research Teams, wspierającego koła naukowe.
Zarządzenia i pisma okólne
Zarządzenia i pisma okólne
ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 25/2023 z 6.06.2023 r. w sprawie: wprowadzenia zmian w regulaminie programu TITANIUM SUPPORTING INTERNATIONAL PATENT APPLICATIONS
ZARZĄDZENIE REKTORA PG nr 26/2023 z 6.06.2023 r. w sprawie: wprowadzenia Regulaminu Własnego Funduszu Stypendialnego Politechniki Gdańskiej
Komunikaty
Punkt badań profilaktycznych w kierunku chorób sercowo-naczyniowych na PG
Razem z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym otwieramy punkt badań profilaktycznych chorób układu sercowo-naczyniowego. W budynku Hydromechaniki będzie można wykonać badania profilaktyczne chorób układu sercowo-naczyniowego w ramach programu Ministerstwa Zdrowia KORDIAN. Punkt pobrań czynny będzie w godz. 7.00–13.00 w pomieszczeniu B.0.06 (wejście od strony budynku WEiA) w wyznaczonych przez organizatora terminach.
Program skierowany jest do osób aktywnych zawodowo, powyżej 18. roku życia, nieleczących się w ciągu ostatnich 5 lat na choroby układu sercowo-naczyniowego, jak również niekorzystających z obecnie realizowanego Programu ChUK (NFZ). Nie mogą zostać nim objęte osoby z już zdiagnozowaną i leczoną chorobą o podłożu kardiologicznym, a zwłaszcza nadciśnieniem tętniczym i wcześniej stwierdzonym podwyższonym poziomem LDL.
Kwalifikacja do programu prozdrowotnego następuje po wykonaniu czterech bezpłatnych badań: profilu lipidowego, glukozy, kreatyniny i badania EKG. Na badania należy zgłosić się na czczo.
Więcej informacji: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, ul. Dębinki 7 80-952 Gdańsk, tel. +48 730-825-925, e-mail: kordian@uck.gda.pl;
Otwarta rekrutacja do przedszkola MegaMocni PG
Trwa nabór do nowego przedszkola MegaMocni PG, które rozpocznie działalność 1 września 2023 r. Rodzice pracujący i studiujący na PG mogą zapisywać dzieci na preferencyjnych warunkach cenowych, ale aktualnie rekrutacja na rok 2023/2024 otwarta jest już dla wszystkich chętnych.
Placówka, w której docelowo znajdą się 4 oddziały po 25 dzieci, mieści się w Domu Studenckim nr 13 (ul. Do Studzienki 34). Zarówno przedszkole, jak i plac zabaw są dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W sumie do nauki i zabawy przeznaczono 700 m kw.
Oferta edukacji przedszkolnej obejmuje różnorodne zajęcia, m.in. kodowanie na dywanie z robotyką, Trening Umiejętności Społecznych (TUS), eksperymenty, gimnastykę paluszkową, dziecięcą matematykę według koncepcji prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, sensoplastykę czy dogoterapię. Natomiast w ofercie żywieniowej przedszkola są diety wegetariańskie, bezmleczne i bezglutenowe. W przypadku innych koniecznych zmian, dieta ustalana jest indywidualnie.
Organem prowadzącym placówkę, z którym Politechnika Gdańska zawarła umowę gwarantującą preferencyjne warunki dla dzieci społeczności akademickiej, jest Stowarzyszenie Twórczego Rozwoju DyNaMo (MegaMocni).
Dodatkowe informacje dotyczące przedszkola MegaMocni PG znajdują się na stronie Biura Kanclerza w zakładce Uczelnia przyjazna rodzicom oraz na stronie przedszkola.
Uczelniane Forum Dziekanatów PG
Dn. 13.04.2023 r. na mocy Zarządzenia Rektora Politechniki Gdańskiej nr 17/2023 powołane zostało Uczelniane Forum Dziekanatów PG, będące ciałem kolegialnym o charakterze opiniodawczo-doradczym rektora.
Przewodniczącą UFD PG wybraną podczas I posiedzenia Forum 30.05.2023 r. została mgr inż. Wioletta Braun – kierownik dziekanatu WIMiO. Pełny skład Uczelnianego Forum Dziekanatów PG na okres do 31.08.2024 r. tworzą:
- mgr inż. Wioletta Braun (WIMiO) – przewodnicząca
- mgr inż. Agnieszka Krysiak (DK) – zastępca
- lic. Małgorzata Piwowarska (WETiI) – zastępca
- mgr Zofia Bołtakis (WA)
- mgr Urszula Kampowska (WCh)
- mgr Mirosława Kamonciak (WEiA)
- mgr inż. Irena Datta (WFTiMS)
- Kamila Kiryło (WILiŚ)
- mgr inż. Joanna Gryczka (WZiE)
- mgr Helena Wróblewska (DSS)
Do głównych zadań Forum należy przede wszystkim:
- integracja środowiska pracowników administracyjnych Politechniki Gdańskiej oraz Uczelni Fahrenheita zaangażowanych w proces kształcenia i obsługi studentów;
- inicjowanie działań na rzecz budowania wizerunku dziekanatów poprzez podnoszenie kompetencji ich pracowników;
- inicjowanie i uczestniczenie na wniosek rektora w pracach wdrożeniowych nowych funkcjonalności.
– Cieszę się, że Politechnika Gdańska, jako czwarta uczelnia w kraju, powołała Uczelniane Forum Dziekanatów. Ze swojego kilkuletniego doświadczenia jako członka Stowarzyszenia Forum Dziekanatów mogę powiedzieć, że jest to cenna inicjatywa, która – mam nadzieję – zaowocuje podniesieniem jakości naszej pracy poprzez ujednolicenie standardów procesu obsługi studenta, poprawi komunikację pomiędzy poszczególnymi jednostkami zaangażowanymi w proces kształcenia, a przede wszystkim pozwoli na większą integrację środowiska i wymianę doświadczeń. Jedną z wartości zapisanych w strategii PG jest poczucie przynależności i uczestnictwa wszystkich członków wspólnoty Uczelni, jako zachęta do zaangażowania i kreatywności na rzecz Uczelni oraz źródło osobistej satysfakcji, zaś misją jest dostarczanie najwyższej jakości wiedzy, rozwiązań i kadr dla społeczeństwa i środowiska. Moim zdaniem powołanie UFD PG i jego działalność bardzo dobrze wpisuje się w realizację strategii Uczelni – mówi przewodnicząca Uczelnianego Forum Dziekanatów PG.
„Książka na wakacje 2023” – zabawa konkursowa
Biblioteka PG zaprasza wszystkich członków społeczności akademickiej do korzystania z bogatej kolekcji książek popularnonaukowych, literatury faktu (m.in. reportaży, biografii) oraz beletrystyki, publicystyki, poradników, albumów itp.
Wzorem ubiegłego roku zachęcamy do wypożyczenia 1 lub 2 książek z wyżej wymienionych kategorii na okres zbliżających się wakacji (termin wypożyczenia – do 10.10.2023 r.).
Zasady zabawy konkursowej:
- wypożycz książkę;
- napisz krótką opinię o przeczytanej książce (przynajmniej 3 zdania);
- wyślij opinię na adres: promocja.bpg@pg.edu.pl do 10.10.2023, wpisując w tytule maila „Książka na wakacje 2023”.
W październiku zostaną przyznane nagrody:
- 3 wylosowane spośród wszystkich osób, które nadeślą swoją recenzję,
- 3 za najciekawsze nadesłane opinie.
Opinie czytelników zostaną, za ich zgodą, umieszczone na stronie Biblioteki PG oraz w mediach społecznościowych. W zabawie biorą udział: Biblioteka PG, filie Biblioteki oraz Czytelnia Sekcji Historycznej. W razie wątpliwości co do wyboru literatury bibliotekarze służą pomocą.