Awanse naukowe
Habilitacje:
Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych:
dr hab. inż. arch. Dorota Kamrowska-Załuska, prof. PG (WA)
Nabór wniosków w ramach Indywidualnych Studiów Badawczych oraz programu RADIUM
Indywidualne Studia Badawcze (ISB) umożliwiają najzdolniejszym studentom tworzenie indywidualnych ścieżek kształcenia z możliwością prowadzenia badań w ramach projektów naukowych. Przy ocenie wniosków ISB pod uwagę brane będą osiągnięcia naukowe oraz dydaktyczne studenta.
Program RADIUM umożliwia uzyskanie grantu na sfinansowanie kosztów prowadzonych badań. Maksymalne finansowanie wynosi 24 tys. zł brutto, okres realizacji nie może przekraczać 10 miesięcy.
Środki można uzyskać m.in. na:
- zakup drobnego sprzętu oraz materiałów,
- usługi obce,
- upowszechnianie wyników badań.
Warunkiem uczestnictwa w RADIUM jest wcześniejsze uzyskanie zgody prorektora ds. kształcenia na realizację ISB.
Jak aplikować?
- wnioski ISB należy składać na adres isb@pg.edu.pl w terminie do 9.06.2023 do godz. 23.59; oryginał wniosku należy złożyć do prorektora ds. kształcenia;
- nabór w RADIUM potrwa do 28.06.2023 do godz. 23.59; wnioski należy składać na adres radium@pg.edu.pl;
- wnioski powinny być wysłane z konta studenckiego (@student.pg.edu.pl).
Wspólne projekty badawcze pomiędzy Polską a Niemcami – nabór wniosków NAWA 2023
Celem naboru jest wsparcie mobilności naukowców realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie przez uprawnionych wnioskodawców z Polski i partnerów z Niemiec, uprawnionych zgodnie z zasadami tam obowiązującymi.
Środki na projekty w ramach naboru przeznaczone są na pokrycie kosztów podróży i pobytów naukowców, z wyłączeniem finansowania samych badań. Finansowanie prowadzonych badań musi być zagwarantowane z innych źródeł.
Wnioski dotyczące wspólnego projektu muszą być złożone jednocześnie – każda ze stron składa wniosek do instytucji wyznaczonej w tym celu w swoim kraju, tj. partnerzy z Niemiec do DAAD, a partnerzy z Polski do NAWA. Rozpatrywane są jedynie wnioski złożone łącznie w Polsce i w Niemczech. Wnioski złożone w Polsce i w Niemczech powinny mieć taki sam tytuł w języku angielskim oraz taki sam okres realizacji.
- projekt badawczy może dotyczyć wszystkich dziedzin nauki;
- wnioski należy składać w terminie do 30.06.2023 r. do godz. 15.00 czasu lokalnego dla Warszawy;
- aplikacje należy składać wyłącznie poprzez system teleinformatyczny NAWA;
- wnioski w Centrum Zarządzania Projektami należy składać najpóźniej do 26.06.2023 r.;
- projekt należy zgłosić w systemie Moja PG najpóźniej 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie (elektroniczna ścieżka zgłoszenia i akceptacji projektu);
- dodatkowe informacje – NAWA;
- osoba do kontaktu w Centrum Zarządzania Projektami: Magdalena Drywa.
Wspólne projekty badawcze pomiędzy Polską a Austrią – nabór wniosków NAWA 2023
Celem naboru jest wsparcie mobilności naukowców realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie przez uprawnionych wnioskodawców z Polski i partnerów z Austrii, uprawnionych zgodnie z zasadami tam obowiązującymi.
Środki na projekty w ramach naboru są przeznaczone na pokrycie kosztów podróży i pobytów naukowców, z wyłączeniem finansowania samych badań. Finansowanie prowadzonych badań musi być zagwarantowane z innych źródeł.
Wnioski dotyczące wspólnego projektu muszą być złożone jednocześnie – każda ze stron składa wniosek do instytucji wyznaczonej w tym celu w swoim kraju, tj. partnerzy z Austrii do OeAD, a partnerzy z Polski do NAWA. Rozpatrywane są jedynie wnioski złożone łącznie w Polsce i w Austrii. Wnioski złożone w Polsce i w Austrii powinny mieć taki sam tytuł w języku angielskim oraz taki sam okres realizacji.
Informacje dla aplikujących:
- projekt badawczy może dotyczyć wszystkich dziedzin nauki;
- wnioski należy składać w terminie do 27.06.2023 r. do godz. 15.00 czasu lokalnego dla Warszawy;
- aplikacje należy składać wyłącznie poprzez system teleinformatyczny NAWA;
- wnioski w Centrum Zarządzania Projektami należy składać najpóźniej do 20.06.2023 r.;
- projekt należy zgłosić w systemie Moja PG najpóźniej 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie (elektroniczna ścieżka zgłoszenia i akceptacji projektu);
- dodatkowe informacje – NAWA;
- osoba do kontaktu w Centrum Zarządzania Projektami: Magdalena Drywa.
Wspólne projekty badawcze między Polską a Francją PHC Polonium – nabór wniosków NAWA
Celem naboru jest wsparcie mobilności naukowców realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie przez wnioskodawców z Polski i partnerów z Francji.
Środki na projekty w ramach naboru przeznaczone są na pokrycie kosztów podróży i pobytów naukowców, z wyłączeniem finansowania samych badań. Finansowanie prowadzonych badań musi być zagwarantowane z innych źródeł.
Wnioski dotyczące wspólnego projektu muszą być złożone jednocześnie – każda ze stron składa wniosek do instytucji wyznaczonej w tym celu w swoim kraju, tj. partnerzy z Francji do Campus France, a partnerzy z Polski do NAWA. Rozpatrywane są jedynie wnioski złożone łącznie w Polsce i we Francji. Wnioski złożone w Polsce i we Francji powinny mieć taki sam tytuł w języku angielskim oraz taki sam okres realizacji. Pierwszeństwo finansowania będą miały projekty, których tematyka odpowiada priorytetom Partnerstwa strategicznego między Republiką Francuską a Rzecząpospolitą Polską oraz programu ramowego Unii Europejskiej Horyzont Europa.
Informacje dla aplikujących:
- wnioski należy składać w terminie do 17.07.2023 r. do godz. 15.00 czasu lokalnego dla Warszawy;
- aplikacje można składać wyłącznie poprzez system teleinformatyczny NAWA;
- wnioski w Centrum Zarządzania Projektami należy złożyć do 10.07.2023 r.;
- projekt należy zgłosić w systemie Moja PG najpóźniej 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie (elektroniczna ścieżka zgłoszenia projektu oraz akceptacji);
- dodatkowe informacje – NAWA;
- osoba do kontaktu w Centrum Zarządzania Projektami: Magdalena Drywa.
Publikacje w Data Journals
Biblioteka PG zachęca pracowników akademickich, którzy podczas badań naukowych gromadzą dane badawcze, do publikowania artykułów opisujących zbiory danych, tzw. data descriptors, data papers. Artykuły tego typu ukazują się zarówno w niektórych standardowych czasopismach naukowych, jak i w specjalizujących się w tego typu publikacjach – data journals.
Na stronie Centrum Kompetencji Otwartej Nauki w zakładce Data Journals można się zapoznać z analizami bibliometrycznymi czasopism: Scientific Data i Scientific Reports, publikujących data descriptors.
Biblioteka PG przypomina, że istnieje możliwość sfinansowania z programu Oxygenium opłat autorskich za Open Access (tzw. APC – Article Processing Charges) dla artykułów opisujących zbiory danych.
Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej
Dn. 2.06.2023 r. o godz. 11.30 w sali 121 Gmachu Głównego PG odbędzie się w trybie hybrydowym obrona rozprawy doktorskiej mgr. inż. Roberta Kozioła pt. „Metaliczne nanostruktury i nanostopy na bazie Au i Ag”. Promotorem pracy jest dr hab. inż. Barbara Kościelska, prof. PG, promotorem pomocniczym: dr inż. Marcin Łapiński.
Z pracą doktorską oraz opiniami recenzentów można zapoznać się w czytelni Biblioteki PG. Recenzje wraz ze streszczeniem rozprawy doktorskiej zamieszczone są na stronie internetowej WFTiMS w zakładce Nauka.
Osoby zainteresowane uczestnictwem online w obronie proszone są o zgłoszenie na adres dziekanat.wftims@pg.edu.pl do 31.05.2023.