Prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju
Politechnika Gdańska była w tym roku gospodarzem prestiżowej konferencji European Universities Association. O celach, jakie stawia przed sobą ta organizacja oraz o samej konferencji i jej znaczeniu dla PG rozmawiamy z prof. Dariuszem Mikielewiczem, prorektorem ds. organizacji i rozwoju oraz przewodniczącym zespołu organizującego konferencję na naszej uczelni.
Za nami konferencja European Universities Association, która w tym roku odbyła się na Politechnice Gdańskiej. Jakie cele przyświecają temu stowarzyszeniu?
European Universities Association zrzesza około 850 uczelni wyższych z całej Europy. Główną osią działania EUA jest chęć stworzenia silnych, współpracujących ze sobą uniwersytetów, które będą konkurencją dla uczelni amerykańskich czy chińskich. Na spotkaniach, takich jak konferencja, która odbyła się na Politechnice Gdańskiej, mamy możliwość lepiej się poznać, ale także zdefiniować różnego rodzaju zagrożenia i trudności oraz zastanowić się, w jaki sposób możemy im przeciwdziałać.
Niewątpliwą korzyścią z tego wydarzenia jest sam fakt spotkania się i rozmawiania przedstawicieli różnych uczelni. To korzyść z rodzaju tych niepoliczalnych. Dyskusja daje możliwość do wprowadzenia zmian. Chcemy, aby kolejnym pokoleniom żyło się przynajmniej tak dobrze, jak nam. Chcemy zasygnalizować, w jakim kierunku rozwija się świat, a obecnie kluczowymi obszarami rozwojowymi są sztuczna inteligencja, biotechnologia i inne technologie high-tech. My, jako członkowie EUA, musimy bacznie się temu przyglądać i rozpoznawać, jakie są ewentualne korzyści czy zagrożenia wynikające z tego rozwoju. Musimy być w stanie je zidentyfikować i zinterpretować.
Dalszą część wywiadu można znaleźć na stronie internetowej PG w Aktualnościach.
Dodatkowe informacje:
- strona internetowa EUA;
- prezentacje i zdjęcia z konferencji.