Od pomysłu do projektu – granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych
Centrum Zarządzania Projektami zaprasza na szkolenie pn. „Od pomysłu do projektu – poznaj granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych”, które odbędzie się 21.04.2023 r. (piątek) w godz. 10.00–12.00 (gmach B, sala 418).
Szkolenie adresowane jest do:
- naukowców na każdym etapie kariery naukowej – od naukowców początkujących po doświadczonych, o uznanym dorobku naukowym;
- naukowców pragnących pozyskać grant na zbudowanie własnego zespołu badawczego na PG;
- naukowców szukających finansowania na realizację twórczych i nowatorskich pomysłów badawczych we wszystkich dziedzinach wiedzy;
- osób wspierających pozyskanie i realizację projektów na Politechnice Gdańskiej.
Cele szkolenia:
- poznanie korzyści z pozyskania i realizacji grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych,
- poznanie zasad i reguł aplikowania o granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych,
- zdobycie umiejętności skutecznego wyszukiwania konkursów i kluczowych dokumentów konkursowych.
Program szkolenia:
10.00–10.05 – powitanie uczestników
10.05–10.20 – dlaczego warto realizować granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC); wprowadzenie do programu Horyzontu Europa i Grantów ERC
10.20–11.30 – granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych:
- ERC Starting Grant
- ERC Consolidator Grant
- ERC Advanced Grant
- ERC Synergy Grant
Spotkanie poprowadzi mgr Renata Downar-Zapolska z Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Programów Ramowych Unii Europejskiej Polska Północna, Centrum Zarządzania Projektami PG.
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszone są o wypełnienie formularza. Zgłoszenia przyjmowane będą do 19.04.2023 r. do godz. 15.00. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, które zakwalifikują się na szkolenie, zostaną poinformowane drogą mailową.
Kontakt w sprawie szkoleń: szkolenia.czp@pg.edu.pl.
Konkurs „Nauka dla Społeczeństwa II” MEiN – preselekcja propozycji projektowych
Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w:
- budowaniu współpracy między tymi podmiotami i jednostkami a podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej lub
- opracowywaniu i implementacji rozwiązań służących społecznościom lokalnym i regionalnym lub
- tworzeniu modeli teoretycznych obejmujących swoim obszarem zagadnienia społeczne.
Program obejmuje finansowanie projektów w czterech obszarach:
- „Doskonałość naukowa”,
- „Nauka dla innowacyjności”,
- „Humanistyka – Społeczeństwo – Tożsamość”,
- „Kultura fizyczna dla aktywnego i zdrowego społeczeństwa”.
Zgłoszony w programie projekt musi spełniać następujące warunki:
- okres realizacji nie może przekraczać 36 miesięcy;
- koszt realizacji nie może przekraczać 2 000 000 zł;
- nie może obejmować działań finansowanych z innych środków pochodzących z budżetu państwa;
- koszty pośrednie nie mogą przekraczać 10% przyznanej wysokości środków finansowych;
- realizować co najmniej jeden cel, o którym mowa powyżej;
- wpisywać się w co najmniej jeden obszar, o którym mowa powyżej;
- wskazywać konkretne i weryfikowalne rezultaty;
- posiadać merytoryczne uzasadnienie dla realizacji.
W związku z ograniczeniem konkursowym w zakresie liczby składanych wniosków przez jednego wnioskodawcę, Politechnika Gdańska może złożyć maksymalnie 3 wnioski o finansowanie projektów w konkursie.
Osoby zainteresowane wnioskowaniem proszone są o zadeklarowanie udziału w konkursie poprzez zgłoszenia projektów w systemie MojaPG Projekty do 23.04.2023 r. W przypadku większej liczby aplikacji planowanych do złożenia przeprowadzona zostanie preselekcja przedstawionych pomysłów.
Przydatne uwagi:
- projekt musi zawierać sprecyzowane informacje o partnerze gospodarczym/społecznym;
- projekt powinien koncentrować się nie na działalności badawczej czy dydaktycznej bezpośrednio, ale na przekazaniu wiedzy na pożytek podmiotów gospodarczych/społecznych. Nauka czy dydaktyka może być we wniosku tylko celem do działania dotyczącego uspołecznienia nauki.
Wniosek do Ministerstwa należy złożyć wyłącznie w systemie ZSUN OSF. Dodatkowe informacje oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie MEiN.
Kontakt w Centrum Zarządzania Projektami: Joanna Baum, Anita Wiśniewska, Beata Toma.
Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej
Dn. 17.04.2023 r. rozpoczął się nabór do Szkoły Doktorskiej prowadzonej wspólnie przez Politechnikę Gdańską z dwoma instytutami PAN w Gdańsku – Instytutem Maszyn Przepływowych oraz Instytutem Budownictwa Wodnego. Rekrutacja potrwa do 8.05.2023 r. do godz. 11.00.
Szkoła oferuje bezpłatne kształcenie w języku angielskim w 14 dyscyplinach. Każdy doktorant otrzyma stypendium doktoranckie, możliwość udziału w wielu projektach oraz skorzystania z dodatkowej oferty stypendialnej z projektów IDUB – Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Szkoła planuje również wystąpić do NAWA z wnioskiem w ramach nowej edycji programu STER – Umiędzynarodowienie szkół doktorskich.
Informacje dla aplikujących:
- liczba dostępnych miejsc – 107, opłata rekrutacyjna – 300 zł;
- system rekrutacyjny PG;
- przed rejestracją w systemie kandydat musi znaleźć potencjalnego promotora w dyscyplinie, w której zamierza się doktoryzować;
- 20–21.04.2023 r. – egzamin ACERT z języka angielskiego na poziomie B2 dla zarejestrowanych wcześniej kandydatów, którzy nie mają certyfikatu językowego wymaganego przez szkołę (Centrum Języków Obcych PG).
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Szkoły (zakładka Kandydaci i Aktualności); dodatkowo: ulotka, film promujący Szkołę, portal Find a PhD.
Ankieta Times Higher Education (THE) dla pracowników akademickich
Wydawnictwo Times Higher Education (THE) przygotowało ankietę kierowaną do pracowników akademickich PG na temat badań interdyscyplinarnych. Centrum Analiz Strategicznych zachęca do przekazania swojej opinii. W ten sposób wiedza ekspercka stanie się cennym głosem w zrozumieniu kluczowych czynników warunkujących sukces badań interdyscyplinarnych, co z kolei wpłynie na kształt nowego rankingu porównującego uczelnie w tym obszarze.
Ankietę będzie można wypełniać do 19.05.2023 r.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Centrum Analiz Strategicznych w Aktualnościach.