Nr 275/16 marca 2023

Z życia uczelni

Porozumienie o współpracy z Taipei Tech

Prof. Sea-Fue Wang, rektor Taipei Tech oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Dn. 2.03.2023 r. w Sali Senatu odbyło się spotkanie władz Politechniki Gdańskiej z przedstawicielami National Taipei University of Technology, w trakcie którego podpisano porozumienie o współpracy w zakresie badań naukowych.

Celem porozumienia jest zacieśnienie współpracy w zakresie realizacji międzynarodowych projektów badawczych oraz podniesienie poziomu badań naukowych. Na mocy porozumienia pracownicy naukowi obu uczelni będą mogli składać wnioski o granty na realizację wspólnych badań naukowych. Porozumienia zostało podpisane na 5 lat z możliwością przedłużenia.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Działu Współpracy Międzynarodowej.

Politechnika Gdańska na podium w konkursie Genius Universitatis 2023

Na zdjęciu od lewej: Agnieszka Bużan-Iwaniuk i Joanna Wicher-Krzyśków z Działu Promocji i Biura Prasowego PG, Mariusz Krzyżanowski, dyrektor administracyjny Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG oraz Joanna Szakoła i Alina Guzik z WZiE PG.

 
Politechnika Gdańska zdobyła II i III nagrodę w ogólnopolskim konkursie Genius Universitatis, organizowanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. To konkurs oceniający kreatywność i pomysłowość działań promocyjnych szkół wyższych. PG otrzymała nagrody w dwóch z ośmiu kategorii: gadżet promocyjny i content marketing. Uznanie kapituły zyskały: „żaglowa” kolekcja gadżetów oraz projekt „Świat Finansów”.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 35 uczelni i osiem wydziałów. Łącznie nadesłano aż 103 prace, które walczyły o nagrody w ośmiu kategoriach. Zgłoszenia oceniała kapituła, w której skład wchodzili eksperci marketingu pod kierownictwem prof. dr hab. Artura Krajewskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Politechnika Gdańska otrzymała II nagrodę w kategorii „gadżet promocyjny” za linię gadżetów wykonanych z płótna żaglowego. Gadżety można kupić w sklepie stacjonarnym PG w budynku Hydromechaniki, czynnym w godzinach 9:00-15:00.

W kategorii „content marketing” III miejsce zajął przygotowany przez Wydział Zarządzania i Ekonomii projekt „Świat Finansów. Uczelnie szkołom – o finansach z NBP. Edycja II”

Konkurs Genius Universitatis ma na celu propagowanie nowoczesnych i nowatorskich praktyk oraz narzędzi marketingowych, stosowanych przez uczelnie przy wspieraniu rekrutacji na studia i promocji całej uczelni, bądź danego wydziału czy instytutu.

Nauka

Trzy miliony złotych na dofinansowanie badań naukowców PG

Dr hab. inż. Monika Wilamowska-Zawłocka z Wydziału Chemicznego oraz dr hab. inż. Sebastian Molin z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki zostali laureatami konkursów prowadzonych przez Narodowe Centrum Nauki:
  • konkurs SONATA BIS – dr hab. inż. Monika Wilamowska-Zawłocka (WCh) otrzymała grant w wysokości 2 mln 306 tys. zł na projekt „Opracowanie procesów odzyskiwania surowców krytycznych ze zużytych ogniw litowo-jonowych”;
  • konkurs M.ERA-NET 3 Call 2022 – dr hab. inż. Sebastian Molin (WETI) otrzymał grant w wysokości 617 tys. zł na projekt „Zdefektowane tlenki metali – nowa generacja bezołowiowych materiałów piezoelektrycznych dla przetworników ultradźwiękowych”.

Szczegółowe informacje o wynikach konkursów można znaleźć na stronie NCN: konkurs SONATA BIS 12 i konkurs M.ERA-NET 3 Call 2022.

ENHANCE zaprasza - szkoła letnia o zrównoważonej przedsiębiorczości

Dział Współpracy Międzynarodowej zaprasza studentów/studentki studiów magisterskich oraz doktorantów/doktorantki Politechniki Gdańskiej do zapisów na "Summer School in sustainable entrepreneurship and innovation" organizowaną przez Chalmers University of Technology, Szwecja. Termin rejestracji upływa 17 marca. Liczba miejsc jest ograniczona. 

W 2022 roku Politechnika Gdańska dołączyła do ENHANCE Alliance – stowarzyszenia zrzeszającego 10 europejskich uczelni technicznych. Dzięki obecności w ENHANCE studenci/studentki oraz doktoranci/doktorantki PG mają możliwość uczestniczenia w zimowych i letnich szkołach, seminariach i innych ciekawych wydarzeniach o różnej tematyce. Kolejne takie wydarzenie organizuje Chalmers University of Technology (Szwecja) - członek ENHANCE. Tym razem głównym tematem spotkania będzie zrównoważona przedsiębiorczość i innowacyjność. 

Szkoła Letnia odbędzie się w okresie 15 czerwca - 29 września (częściowo online, a częściowo w formie stacjonarnej w Szwecji). Sam udział w Szkole Letniej jest bezpłatny (nie ma opłaty rejestracyjnej). Koszty podróży, zakwaterowania i innych wydatków są po stronie studenta. Studenci PG otrzymują jednak 70 euro dziennie w ramach programu Erasmus+. 

Więcej informacji, w tym dotyczących rejestracji, można znaleźć na stronie Działu Współpracy Międzynarodowej: https://pg.edu.pl/international/2023-02/enhance-zaprasza-szkola-letnia-o-zrownowazonej-przedsiebiorczosci

Nabór promotorów doktorantów do Szkoły Doktorskiej – rekrutacja na r.a. 2023/2024

Szkoła Doktorska informuje, że na stronach opisujących nabór na poszczególne dyscypliny oraz w Aktualnościach opublikowane zostały listy potencjalnych promotorów dla kandydatów do Szkoły Doktorskiej na rok akad. 2023/2024.

Egzamin ACERT dla kandydatów do Szkoły Doktorskiej

Centrum Języków Obcych Politechniki Gdańskiej  przeprowadza egzamin ACERT z języka angielskiego na poziomie B2 dla kandydatów do Szkoły Doktorskiej.

20.04.2023  15:15­ -17:15 -  część pisemna

21.04.2023 od  15:15  - część ustna

W celu zapisania się na egzamin pisemny należy uzupełnić tabelę i odesłać ją najpóźniej do dnia 07.04.2023 na adres malgorzata.gackowska-janeczko@pg.edu.pl

Politechnika Gdańska w mediach

Według danych z monitoringu mediów w dniach 6-12 marca w mediach ukazało się w sumie 614 wzmianek na temat Politechniki Gdańskiej, w tym 374 w prasie, telewizji, radiu i na portalach.

Poniżej kilka najciekawszych publikacji, jakie w minionym tygodniu ukazały się w lokalnych i ogólnopolskich mediach.

Onet.pl

Międzywydziałowy zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej szuka sposobów na możliwie energooszczędny sposób recyklingu wyeksploatowanych łopat turbin wiatrowych. Naukowcy liczą, że wypracowane rozwiązania pomogą nie tylko chronić środowisko, ale i zwiększyć dostępność materiałów budowlanych.

Więcej

Dziennik Bałtycki

W jaki sposób kryzysy społeczno-polityczne w latach 1968, 1970 i 1976 wpływały na postawy środowiska akademickiego Politechniki Gdańskiej? Próbę znalezienia odpowiedzi na to i inne pytania podjął Piotr Abryszeński, autor książki „Politechnika Gdańska 1968–1980. Portret społeczno-polityczny”. Spotkanie promocyjne i dyskusja związana z ukazaniem się wydawnictwa odbyło się w piątek, 10 marca na Politechnice Gdańskiej.

Więcej

Wyborcza.pl Trójmiasto

Politechnika Gdańska od 1 września 2023 roku otwiera własne przedszkole. Placówka MegaMocni PG powstała z myślą o pracownikach, doktorantach i studentach Politechniki Gdańskiej. Docelowo będzie tam mogła bawić się i rozwijać setka przedszkolaków.

Więcej

TVP3 Gdańsk

Biblioteka Politechniki Gdańskich ma w swoich zbiorach wyjątkowe dzieła. Wśród nich znajduje się 8 z 11 tomów ręcznie pisanych dzienników Nataniela Gerlacha, XVIII-wiecznego podróżnika i gdańszczanina, dokumentujących jego naukową podróż po Kaszubach.

Materiał ukazał się w programie „Dzień Dobry, tu Gdańsk”. Fragment dotyczący PG rozpoczyna się w 29 minucie i trwa do ok. 31 min. i 30 sekundy.

Zarządzenia i pisma okólne

Zarządzenia i pisma okólne

Zarządzenie Rektora PG nr 9/2023 z 8 marca 2023 r. w sprawie zmiany w Zarządzeniu Rektora PG nr 24/2018 w sprawie organizacji ochrony przeciwpożarowej,

https://repos.pg.edu.pl/d/a352.

 

Zarządzenie Rektora PG nr 10/2023 z 9 marca 2023 r. w sprawie: zatwierdzenia Regulaminu organizacyjnego Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej,

https://repos.pg.edu.pl/d/bi6.

Komunikaty

Ruszyły zapisy na zajęcia mindfulness dla pracowników i studentów

Dział Współpracy Międzynarodowej zaprasza pracowników i studentów do zapisów na zajęcia mindfulness organizowane w ramach projektu "Hej, wszystko OK?". 

W połowie września 2022 roku na Politechnice Gdańskiej ruszył projekt "Hej, wszystko OK?" finansowany z programu "Welcome to Poland" Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Celem projektu jest wsparcie zdrowia emocjonalnego pracowników i studentów. Wśród zaplanowanych działań znalazły się konsultacje z psychologiem, zajęcia jogi, warsztaty z mediacji, warsztaty z różnic kulturowych, seminaria z radzenia sobie ze stresem oraz właśnie zajęcia mindfulness. 

Najbliższy nabór na zajęcia mindfulness dla osób polskojęzycznych będzie prowadzony od 13 do 31 marca poprzez formularz online. 

Zajęcia będą odbywać się w sali sportowej w budynku PG na Sobieskiego 18 następujących terminach: czwartek, 6 kwietnia i piątek, 21 kwietnia w godzinach 17:00-18:30. 

Więcej informacji, w tym formularz rejestracyjny, można znaleźć na stronie Działu Współpracy Międzynarodowej: https://pg.edu.pl/international/umiedzynarodowienie/projekty/wtp/hej/mindfulness

Kalendarium

16 marca 13.00–15.00

Spotkanie z doktorantami II roku

Dn. 16.03.2023 r. (czwartek) o godz. 13.00 odbędzie się spotkanie informacyjne dla doktorantów II roku w Szkole Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej, poświęcone ocenie śródokresowej. Spotkanie będzie prowadzone w języku
16 marca 16.00–17.00
https://drive.pg.edu.pl/s/5o8kaowpudgW2O4

Spotkanie informacyjne ws. naboru do programu Szkoły Startup

Zapraszamy na ostatnie spotkanie informacyjne w związku z naborem do Szkoły Startup, aby dowiedzieć się więcej na temat programu oraz skonsultować się z kierownikiem projektu.
21 marca 09.00–19.00
https://wirtualna.pg.edu.pl/.

Ogólnopolski Dzień Otwarty Politechniki Gdańskiej

Zapraszamy na Dzień Otwarty Politechniki Gdańskiej. Wydarzenie odbędzie się w formie stacjonarnej oraz online.
21 marca 10.00–13.00
https://www2.ncn.gov.pl/warsztaty-marzec2023/

NCN: Warsztat z obsługi projektów

Podczas webinarium zostaną przybliżone zagadnienia związane z realizacją projektu badawczego od podpisania umowy o realizację projektu do zakończenia jego realizacji.Szkolenie odbędzie się poprzez platformę ClickMeeting.
21 marca 11.30–15.00
https://forms.pg.edu.pl/01GTGGQT8RJ3BWHP6JMWDPPSFS

Szkolenie "Zarządzanie własnością intelektualną"

Centrum Transferu Technologii wraz z Centrum Zarządzania Projektami zapraszają pracowników Politechniki Gdańskiej na szkolenie z podstaw zarządzania własnością intelektualną w projektach B+R. Obowiązuje rejestracja.
29 marca 11.15–13.15

Uroczyste Posiedzenie Senatu

Uroczyste posiedzenie Senatu PG z okazji Święta Uczelni