Na zdjęciu od lewej: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Arkadiusz Franciszek Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej oraz Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Fot. materiały MEiN.
Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, wraz z rektorami pięciu uczelni technicznych podpisał list intencyjny dotyczący kształcenia kadr dla energetyki jądrowej. Uroczystość odbyła się 31.01.2023 r. w Ministerstwie Edukacji i Nauki.
Podpisy na dokumencie złożyli:
- Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek,
- Prezes Zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek,
- Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie prof. dr hab. inż. Jerzy Lis,
- Rektor Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde
- Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski,
- Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Franciszek Mężyk,
- Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba,
- Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Kazimierz Wójs.
Dokument zakłada opracowanie programu kształcenia na kierunku energetyka jądrowa (EJ) oraz organizację i uruchomienie studiów I i II stopnia o profilu ogólnoakademickim na tym kierunku od roku akademickiego 2023/2024.
Inicjatywa ma związek z zamierzeniami spółki ORLEN Synthos Green Energy (spółka PKN ORLEN i Synthos Green Energy), która planuje w Polsce budowę kilkudziesięciu małych reaktorów jądrowych (SMR), które mają powstać przed końcem 2029 r. Rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora zaplanowano na rok 2026, uruchomienie na rok 2033, a oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni w 2043 rok.
To wyzwanie wiąże się z poszukiwaniem specjalistów, którzy będą zatrudniani do pracy w elektrowniach, ale też wcześniej przy ich budowie. Dla nowej gałęzi przemysłu potrzebni będą nie tylko specjaliści jądrowi, ale także chemicy, inżynierowie elektrycy, specjaliści technologii chemicznych, specjaliści ds. bezpieczeństwa i ochrony środowiska, cyberbezpieczeństwa, naukowcy, służby reagowania kryzysowego.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.