Stypendia dla wybitnych młodych naukowców
Do 28.12.2022 r. trwa nabór wniosków na stypendia dla wybitnych młodych naukowców. Stypendium może otrzymać osoba, która:
- jest doktorantem lub nauczycielem akademickim – i nie posiada stopnia doktora albo
- posiada stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat, i jest zatrudniona w uczelni, federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, Polskiej Akademii Nauk, instytucie naukowym PAN.
Decyzje dotyczące przyznania stypendiów zostaną podjęte najpóźniej 30.06.2023 r.
Informacje dla aplikujących:
- wniosek o przyznanie stypendium wypełnia się w Zintegrowanym Systemie Usług dla Nauki Obsługa Strumieni Finansowania (system ZSUN/OSF https://osf.opi.org.pl/);
- plik w formacie PDF wygenerowany z systemu ZSUN/OSF musi być opatrzony podpisem zaufanym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez kierownika podmiotu składającego wniosek lub osobę przez niego upoważnioną;
- podpisany wniosek o przyznanie stypendium wysyła się elektronicznie w systemie ZSUN/OSF;
- wnioski będzie podpisywał prof. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki; za podpisanie elektroniczne wniosku odpowiedzialny będzie Dział Spraw Naukowych.
Wnioski należy przysyłać na adres malmakow@pg.edu.pl w terminie do 28.12.2022 r. Wnioski otwarte w systemie ZSUN/OSF należy udostępnić do wglądu Działowi Spraw Naukowych (redaktor pomocniczy --> zarejestrowany użytkownik OSF --> login: dobn123).
Dodatkowe informacje dostępne są na stronie Działu Spraw Naukowych.
Horyzont Europa. Naukowcy pracują nad podniesieniem doskonałości PG w wytwarzaniu
Politechnika Gdańska liderem w projekcie z programu Horyzont Europa. Projekt pt. New Approach to Innovate Technologies in Manufacturing (NEPTUN) poprowadzą naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa we współpracy z zagranicznymi uczelniami. Wspólnie będą pracować nad podniesieniem poziomu doskonałości naszej uczelni w obszarze szeroko rozumianego wytwarzania.
Projekt zorientowany jest na działania szkoleniowe oraz badawcze w takich dziedzinach jak:
- druk 3D, interakcja człowiek–maszyna,
- tworzenie bliźniaków cyfrowych (ang. digital twin),
- wytwarzanie i badanie metamateriałów,
- wykorzystanie dronów w zakładach produkcyjnych.
Powyższe działania powinny być wspomagane obliczeniami w chmurze (ang. cloud computing) oraz technologiami VR/AR/MR, czyli rzeczywistości wirtualnej (ang. virtual reality), rozszerzonej (ang. augmented reality) i mieszanej (ang. mixed reality) z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów obliczeniowych, np. ewolucyjnych.
Dzięki zadaniom przewidzianym w projekcie Politechnika Gdańska będzie mogła zostać wiodącym na świecie ośrodkiem naukowym, a także skutecznym partnerem dla przemysłu we wdrażaniu rozwiązań w zakresie cyfryzacji, automatyzacji lub robotyzacji, czyli szeroko pojętego Przemysłu 4.0.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.
Dziekan WIMiO prof. Andrzej Seweryn w składzie Rady Doskonałości Naukowej
Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn został wybrany w skład Rady Doskonałości Naukowej jako przedstawiciel dyscypliny inżynieria mechaniczna, będącej we właściwości Zespołu II Nauk Inżynieryjno-Technicznych.
RDN działa na rzecz zapewnienia rozwoju kadry naukowej zgodnie z najwyższymi standardami jakości działalności naukowej wymaganymi do uzyskania stopni naukowych, stopni w zakresie sztuki i tytułu profesora.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.
Obrony prac doktorskich na Wydziale Chemicznym
Dn. 10.01.2023 r. o godz. 11.30 w Audytorium 1.4 Wydziału Chemicznego PG (budynek nr 5) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr inż. Natalii Czaplickiej pt. „Badania nad mineralną karbonatyzacją z wykorzystaniem modelowej cieczy podestylacyjnej z procesu Solvaya”. Promotorem pracy jest dr hab. inż. Donata Konopacka-Łyskawa, prof. PG.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w obronie w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail urszula.kampowska@pg.edu.pl w terminie do 3.01.2023 r.
Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa
Dn. 20.12.2022 r. o godz. 10.00 w sali nr 303 na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (budynek nr 40) odbędzie się obrona pracy doktorskiej mgr. inż. Sławomira Sommera pt. „Opracowanie deskryptora nawierzchni drogowej do oceny oporu toczenia opon samochodowych”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Jerzy Ejsmont.
Z pracą doktorską oraz opiniami recenzentów można zapoznać się w czytelni Biblioteki PG przy ul. G. Narutowicza 11/12. Recenzje wraz ze streszczeniem rozprawy doktorskiej zamieszczono na stronie WIMiO w zakładce Nauka.