I konferencja zespołów wdrażających Inicjatywę Doskonałości Uczelnia Badawcza
W dn. 27–28.10.2022 w Hotelu Eureka w Sopocie odbyła się I konferencja zespołów wdrażających Inicjatywę Doskonałości Uczelnia Badawcza. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele z pierwszej dziesiątki uczelni, którym przyznano zwiększenie subwencji w ramach programu IDUB:
- Akademia Górniczo-Hutnicza,
- Gdański Uniwersytet Medyczny,
- Politechnika Śląska,
- Politechnika Warszawska,
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Uniwersytet Jagielloński,
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
- Uniwersytet Warszawski,
- Uniwersytet Wrocławski.
Na spotkaniu omówiono kwestię realizacji inicjatywy w poszczególnych jednostkach. W szczególności omówiono dobre praktyki oraz wdrażane i planowane rozwiązania w obszarach:
- wewnętrznych regulacji uczelni dotyczących otrzymanego dofinansowania IDUB;
- działań realizujących wskaźniki IDUB;
- przygotowania do oceny śródokresowej IDUB.
Uczelnie podzieliły się swoimi metodami i pomysłami na rozwiazywanie problemów pojawiających się w trakcie realizacji programu IDUB, a także zaprezentowały działania poszczególnych obiektów włącznie ze programami specjalnymi, np. pomocą dla Ukrainy. Uczestnicy opisali również podejście poszczególnych uczelni do tworzenia związków/federacji międzyuczelnianych.
Uczestnicy uznali konferencję za bardzo udaną i zdecydowali, że będzie ona miała charakter cykliczny i odbywać się będzie corocznie w różnych uczelniach badawczych.
Dodatkowe informacje znajduje się na stronie Uczelni Badawczej w Aktualnościach.
Warsztaty o grantach ERC z firmą Enspire Science
Biuro Doskonałości Naukowej PAN zaprasza na warsztaty ERC (European Research Council) organizowane 8.12.2022 r. o godz. 11.00 w trybie online. Warsztaty będą miały formę webinarium, w trakcie którego przedstawiciele izraelskiej firmy Enspire Science przedstawią sposoby planowania i pisania skutecznych wniosków ERC oraz odpowiedzą na pytania.
Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest ukończenie kursu online, który będzie udostępniony przez dwa tygodnie poprzedzające webinarium na platformie firmy Enspire Science.
Informacje dla uczestników:
- uczestnikami mogą być naukowcy posiadający co najmniej stopień doktora (uzyskany nie później niż w 2020 r.) planujący składać wnioski projektowe do konkursów ERC z jednostką naukową znajdującą się w Polsce;
- spotkanie jest otwarte dla naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki;
- język warsztatów – angielski;
- udział bezpłatny;
- formularz zgłoszeniowy należy wypełnić do 15.11.2022 r. do godz. 10.00;
- liczba miejsc jest ograniczona; organizator zastrzega sobie prawo wyboru kandydatów na podstawie przesłanych zgłoszeń.
Dodatkowe informacje na temat warsztatów można uzyskać na stronie PAN.
Szkolenie dla wnioskodawców – Narodowe Centrum Nauki
Narodowe Centrum Nauki zaprasza na szkolenie online pt. „Narodowe Centrum Nauki: Szkolenie dla Wnioskodawców”, które odbędzie się dn. 16.11.2022 w godz. 10.00–13.00. Spotkanie poprowadzi dr Anna Koteja-Kunecka – koordynator dyscyplin ST.
Program szkolenia:
- oferta programowa NCN – konkursy krajowe;
- procedura oceny wniosków;
- przygotowanie wniosku:
- kto może ubiegać się o grant,
- dokumentacja konkursowa,
- konstrukcja wniosku,
- zespół badawczy,
- kosztorys;
Po zakończonym szkoleniu będzie możliwość zadawania pytań. Uczestnikom zostanie udostępniona prezentacja ze szkolenia.
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszone są o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Kontakt w Centrum Zarządzania Projektami: Joanna Baum.
Konkurs CHIST-ERA Call 2022
Narodowe Centrum Nauki (NCN) we współpracy z siecią CHIST-ERA ogłasza konkurs na międzynarodowe projekty badawcze w ramach następujących obszarów tematycznych:
- Security and Privacy in Decentralised and Distributed Systems (SPiDDS),
- Machine Learning-based Communication Systems, towards Wireless AI (WAI).
Warunki aplikowania:
- o finansowanie projektów mogą starać się konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej trzech zespołów badawczych pochodzących z co najmniej trzech różnych krajów biorących udział w konkursie: Austrii, Belgii, Brazylii, Bułgarii, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Węgier, Irlandii, Izraela, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Polski, Rumunii, Słowacji, Hiszpanii, Szwajcarii, Tajwanu, Turcji oraz Wielkiej Brytanii;
- w konkursie CHIST-ERA Call 2022 można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, wynagrodzenia i stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego;
- Narodowe Centrum Nauki przyjmuje wnioski obejmujące wyłącznie badania podstawowe;
- konkurs CHIST-ERA jest jednoetapowy, na poziomie międzynarodowym składane są wyłącznie wnioski wspólne pełne:
- termin składania wniosków wspólnych w systemie ESS: 2.02.2023, godz. 17.00 CET,
- Termin składania wniosków krajowych w systemie OSF: 9.02.2023
- zgłoszenie projektu do finansowania w systemie MojaPG należy złożyć najpóźniej 14 dni roboczych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.
Najważniejsze informacje o konkursie znajdują się na stronie Centrum Zarządzania Projektami; osoba do kontaktu w Centrum Zarządzania Projektami: Małgorzata Łukaszewicz.
Obrona pracy doktorskiej na Wydziale Chemicznym
Dn. 22.11.2022 r. o godz. 12.30 w Audytorium 1.4 Wydziału Chemicznego PG (budynek nr 5) odbędzie się w trybie hybrydowym obrona pracy doktorskiej mgr inż. Marty Glinki pt. “Application of liquid chromatography for the determination of aminoglycoside antibiotics and the development of polymer-based drug delivery systems for their controlled release”. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Andrzej Wasik; promotorem pomocniczym jest dr hab. inż. Justyna Kucińska-Lipka.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w obronie w formie zdalnej proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres e-mail: urszula.kampowska@pg.edu.pl w terminie do 15.11.2022.